Nejlepší PEI tiskové podložky pro 3D tiskárny v roce 2026 — otestováno a seřazeno
Stručný přehled pořadí
| Pořadí | Deska | Cena (ekvivalent 300 mm) | Povrch(y) | Hodnocení přilnavosti | Odolnost | Nejvhodnější pro |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | QIDI Max 4 Dual-Sided PEI | 89,99 $ (390 mm) | Hladký + texturovaný | 9.5/10 | 9/10 | Majitelé QIDI Max 4 |
| 2 | Wham Bam Mutant Kit | 60–80 $ | Texturovaný (pružný) | 9/10 | 8.5/10 | Univerzální, velký formát |
| 3 | Bambu Lab Textured PEI | 35–50 $ | Texturovaný | 9/10 | 8/10 | Majitelé Bambu X1/P1/A1 |
| 4 | Energetic PEI fólie | 20–35 $ | Hladký nebo texturovaný povrch | 7.5/10 | 6.5/10 | Pro omezený rozpočet, libovolná tiskárna |
| 5 | PEI podložka Creality | 25–40 $ | Hladký nebo texturovaný povrch | 7/10 | 7/10 | Majitelé Creality K1/Ender |
| 6 | Hladká PEI fólie Prusa | 30–45 $ | Hladký | 8/10 | 7.5/10 | Majitelé Prusa MK4/MK3S |
| 7 | Generická PEI deska z Amazonu | 12–25 $ | Hladký nebo texturovaný povrch | 6/10 | 5/10 | Pro omezený rozpočet, jednorázové použití |
Metodika testování
Všechny podložky byly testovány v kontrolovaných podmínkách na tiskárně QIDI Max 4 (s adaptérovými deskami pro podložky jiných výrobců) a Bambu Lab P1S. Každá podložka byla vyčištěna podle doporučení výrobce a následně testována třemi standardizovanými výtisky: (1) kalibrační krabička z PLA o rozměrech 100×100×20 mm, (2) funkční držák z PETG o rozměrech 80×80×30 mm, (3) plochá deska z ABS o rozměrech 120×120×10 mm (v uzavřené komoře). Každý test byl proveden třikrát a výsledky byly zprůměrovány.
| Testovací parametr | Poměr ceny a výkonu |
|---|---|
| Použité tiskárny | QIDI Max 4, Bambu Lab P1S |
| Testovací výtisky | Krabička z PLA, držák z PETG, plochá deska z ABS |
| Teplota trysky (PLA/PETG/ABS) | 210 °C / 240 °C / 250 °C |
| Teplota podložky (první vrstva) | 60 °C / 80 °C / 100 °C |
| Počet testů na podložku a materiál | 3 |
| Hodnocení přilnavosti | 1–10 (1 = sama odpadne, 10 = příliš silná) |
| Hodnocení snadnosti sejmutí | 1–10 (1 = zničená podložka, 10 = sama odpadne po vychladnutí) |
| Test odolnosti | 50 tiskových cyklů, kontrola opotřebení |
| Okolní podmínky | 22 °C, relativní vlhkost 45 %, uzavřený prostor pro ABS |
#1 — Oboustranná PEI podložka QIDI Max 4 (89,99 $)
1Oboustranná PEI podložka QIDI Max 4 — volba redakce pro Max 4
Hodnocení: 9,3/10 | Cena: 89,99 $ | Rozměr: 390×390 mm | Povrchy: Hladký + texturovaný
Oboustranná PEI podložka QIDI Max 4 je výrobcem navržená náhradní tisková podložka s jádrem z pružinové oceli o tloušťce 0,5 mm a PEI povrchem na obou stranách — jedna strana je hladká a lesklá, druhá texturovaná a matná. Je přesně vyřezaná na rozměr 390×390 mm a opatřená polohovacími výstupky, které dokonale odpovídají magnetické vyhřívané podložce tiskárny Max 4, což zajišťuje bezproblémové zarovnání a dokonalý tepelný kontakt. PEI povrch je v medicínské kvalitě a má konzistentní tloušťku přibližně 0,15 mm na každé straně.
Výsledky testu
| Test | Výsledek | Poznámky |
|---|---|---|
| Přilnavost PLA (hladká strana) | 10/10 | Žádné kroucení, perfektní první vrstva po celé ploše 390×390 mm |
| Přilnavost PLA (texturovaná strana) | 9/10 | Vynikající, na spodní straně je patrná jemná textura |
| Přilnavost PETG (texturovaná) | 8.5/10 | Silná, ale po ochlazení se snadno uvolnila |
| Přilnavost PETG (hladký povrch) | 6/10 | Příliš silná — aby nedošlo k poškození, bylo nutné použít lepicí tyčinku |
| Přilnavost ABS (texturovaný povrch) | 9/10 | U ploché desky o rozměru 120 mm nedochází ke kroucení |
| Snadné uvolnění (po ochlazení) | 9/10 | Stačí jednou ohnout a výtisk se uvolní |
| Odolnost (50 cyklů) | 9/10 | Minimální opotřebení, bez odlupování |
| Usazení/rovinnost | 10/10 | Dokonalé usazení, žádné vzduchové mezery, rovná po celé ploše podložky |
| Magnetické uchycení | 10/10 | Během tisku bezpečně drží, po ochlazení se snadno odstraňuje |
Výhody
- Jediná deska s dokonalým rozměrem 390×390 mm pro Max 4
- Oboustranná: hladký + texturovaný povrch v jednom plátu
- Povrchová úprava PEI v tovární kvalitě (konzistentní tloušťka)
- Přesné polohovací výstupky = žádné problémy s vyrovnáním
- Vynikající přilnavost PLA/PETG/ABS
- Snadné sejmutí ohnutím
- Silné magnetické uchycení
- Odolná (více než 50 cyklů s minimálním opotřebením)
- Jmenovitá teplota až 130 °C (podporuje tisk z PC)
- Dva použitelné povrchy = dvojnásobná životnost
Nevýhody
- Pouze pro Max 4 (není univerzální)
- Drahá, stojí 89,99 $
- Hladká strana může zadržovat PETG (použijte texturovanou stranu nebo lepidlo)
- 30denní záruka je krátká
- Není k dispozici ve variantě pouze s texturovaným nebo pouze s hladkým povrchem
Verdikt
Jednoznačně nejlepší deska PEI pro majitele QIDI Max 4. Přesné usazení, dva povrchy a povrchová úprava v tovární kvalitě ospravedlňují příplatek oproti generickým plátům. Pokud vlastníte Max 4, je to deska, kterou si máte koupit.
#2 — Sada Wham Bam Mutant (60–80 $)
2Sada Wham Bam Mutant — nejlepší univerzální pružný systém
Hodnocení: 8,8/10 | Cena: 60–80 $ | Velikost: různé (160–400 mm) | Povrch: texturovaný PEI (pružný)
Wham Bam Mutant je systém pružné tiskové desky skládající se z pružného ocelového plátu s povrchovou úpravou PEI, který se připevňuje k magnetické základně. Klíčovou inovací je systém rychlé výměny „Mutant“ — pružný plát můžete během několika sekund sejmout a vyměnit za jiný povrch (hladký, texturovaný, G10). Povrchová úprava PEI je vysoce kvalitní a pružinová ocel je silnější než u většiny konkurentů (0,6 mm), což zajišťuje lepší rovinnost.
Výsledky testu
| Test | Výsledek | Poznámky |
|---|---|---|
| Přilnavost PLA | 9/10 | Vynikající, bez kroucení |
| Přilnavost PETG | 8.5/10 | Dobré, výtisky se snadno uvolňují |
| Přilnavost ABS | 9/10 | U velkých plochých dílů nedochází ke kroucení |
| Snadnost uvolnění | 9.5/10 | Pružný plát, výtisk se okamžitě uvolní |
| Odolnost (50 cyklů) | 8/10 | Mírné opotřebení ve středové oblasti s vysokou zátěží |
| Usazení/rovinnost | 8/10 | Dobrý, ale univerzální výřez může vyžadovat oříznutí |
| Systém rychlé výměny | 10/10 | Sejmout, vyměnit, hotovo — nejlepší ve své třídě |
Výhody
- Univerzální — pasuje na každou tiskárnu s magnetickou podložkou
- Nejlepší systém rychlé výměny (Mutant)
- Silnější pružinová ocel o tloušťce 0,6 mm = lepší rovinnost
- Vynikající přilnavost pro všechny materiály
- Více variant povrchu (hladký, texturovaný, G10)
- Snadné sejmutí ohnutím
- Dobrá zákaznická podpora
- Aktivní komunita a náhradní díly
Nevýhody
- Vyžaduje magnetickou základnu (je součástí balení, ale přidává tloušťku)
- Univerzální rozměr může vyžadovat oříznutí pro přesné usazení
- Dražší než základní pláty PEI
- Základna Mutant zvyšuje výšku osy Z (může být nutné znovu vyrovnat podložku)
- Povrchová úprava PEI se opotřebovává o něco rychleji než tovární úprava QIDI
- Není předem nařezaná pro konkrétní tiskárny (kromě některých velikostí)
Verdikt
Nejlepší univerzální systém PEI pro tiskárny bez tovární varianty. Systém Mutant s rychlou výměnou je skutečně inovativní a umožňuje bez námahy přecházet mezi různými povrchy. Pro tiskárny jiných značek než QIDI (Creality, Ender, vlastní konstrukce) jde o naše hlavní doporučení.
#3 — Texturovaná deska PEI Bambu Lab (35–50 $)
3Texturovaná deska PEI Bambu Lab — nejlepší pro majitele tiskáren Bambu
Hodnocení: 8.5/10 | Cena: $35–50 | Velikost: Podle modelu (257×257 mm atd.) | Povrch: Texturovaný PEI
Texturovaný PEI plát Bambu Lab je pružinový ocelový plát o tloušťce 0,5 mm s jemně texturovaným PEI povlakem, určený pro tiskárny řad Bambu X1, P1 a A1. Má vysoce přesný výřez s polohovacími prvky, silnou magnetickou podložku a konzistentní kvalitu PEI. Bambu nabízí také hladký PEI plát a technický plát (pro vysoké teploty) pro různé způsoby použití.
Výsledky testu
| Test | Výsledek | Poznámky |
|---|---|---|
| Přilnavost PLA | 9/10 | Vynikající, automatická kalibrace Bambu pomáhá |
| Přilnavost PETG | 8.5/10 | Dobré, snadné uvolnění |
| Přilnavost ABS | 9/10 | Žádné zkroucení v uzavřené komoře |
| Snadnost uvolnění | 9/10 | Ohnutím se výtisk uvolní |
| Odolnost (50 cyklů) | 8/10 | Dobré, mírné opotřebení textury uprostřed |
| Usazení/rovinnost | 9.5/10 | Přesný výřez pro podložky Bambu |
Výhody
- Perfektní usazení v tiskárnách Bambu X1/P1/A1
- Konzistentní kvalita PEI
- Vynikající přilnavost
- Snadné sejmutí ohnutím
- Více variant povrchu (texturovaný, hladký, technický)
- Rozumná cena ($35–50)
- Dobrá odolnost
- Automatické vyrovnávání podložky u Bambu optimalizuje první vrstvu
Nevýhody
- Specifické pro tiskárny Bambu (ne univerzální)
- U základního modelu pouze texturovaný povrch (hladký je za příplatek)
- Menší velikosti (257×257 mm pro X1/P1)
- PEI se opotřebovává rychleji než tovární plát QIDI
- Bez oboustranné varianty
- Magnetická podložka je součástí tiskárny, nikoli plátu
Verdikt
Nejlepší PEI plát pro majitele tiskáren Bambu Lab. Perfektně sedí, dobře přilne a má rozumnou cenu. Pokud vlastníte Bambu, je to plát, který si máte koupit. Pro tiskárny jiné než Bambu jsou lepší volbou Wham Bam nebo QIDI (pokud máte Max 4).
#4 — Energetic PEI plát ($20–35)
4Energetic PEI plát — nejlepší cenově dostupná volba
Hodnocení: 7.2/10 | Cena: $20–35 | Velikost: Různé (220–400 mm) | Povrch: Hladký nebo texturovaný
Energetic je oblíbená značka na Amazonu/Aliexpressu, která nabízí cenově dostupné pružinové ocelové pláty s PEI povlakem v různých velikostech. PEI povlak je slušný, ale tenčí než u továrních plátů (~0,1 mm oproti 0,15 mm) a pružinová ocel má tloušťku 0,3 mm (méně než 0,5 mm u QIDI). Vzhledem k ceně jde o výhodnou volbu, ale počítejte s kratší životností a občas nekonzistentní přilnavostí.
Výsledky testu
| Test | Výsledek | Poznámky |
|---|---|---|
| Přilnavost PLA | 7.5/10 | Zpočátku dobrá, po 20 výtiscích nekonzistentní |
| Přilnavost PETG | 7/10 | Dostatečná, na hladkém povrchu dochází k příliš silné přilnavosti |
| Přilnavost ABS | 7/10 | Mírné zkroucení u velkých dílů |
| Snadnost uvolnění | 8/10 | Ohýbání funguje, tenčí ocel = snadnější ohýbání |
| Odolnost (50 cyklů) | 5.5/10 | Znatelné opotřebení, ztenčení PEI uprostřed |
| Usazení/rovinnost | 6.5/10 | Univerzální výřez, může vyžadovat oříznutí, mírné zvedání rohů |
Výhody
- Velmi příznivá cena ($20–35)
- Dostupné v mnoha velikostech
- Slušná počáteční přilnavost
- Tenká ocel = velmi snadné prohýbání
- Hladká i texturovaná varianta
- Vhodné pro začátečníky nebo jako náhradní pláty
- Široce dostupné (Amazon, Aliexpress)
Nevýhody
- Tenčí PEI povlak (rychleji se opotřebovává)
- Tenčí ocel (0,3 mm) = menší rovinnost
- Nekonzistentní kvalita mezi šaržemi
- Přilnavost klesá po 20–30 výtiscích
- Možné zvedání rohů (tenká ocel)
- Pro přesné usazení může být potřeba oříznutí
- Bez polohovacích výstupků
- Kratší životnost (3–6 měsíců)
Verdikt
Cenově dostupná volba pro uživatele, kteří si chtějí vyzkoušet PEI bez velkých výdajů. Prvních 20–30 výtisků funguje dobře, ale přilnavost a rovinnost se zhoršují rychleji než u továrních plátů. Hodí se jako náhradní plát nebo pro začátečníky, ale častí uživatelé budou chtít přejít na QIDI/Wham Bam/Bambu.
#5 — PEI plát Creality (25–40 $)
5PEI plát Creality — Pro ekosystém Creality
Hodnocení: 7.0/10 | Cena: 25–40 $ | Velikost: Specifická pro model | Povrch: Hladký nebo texturovaný
Creality nabízí PEI pláty pro řady tiskáren K1, K2, Ender a Sermoon. Kvalita je dostačující, ale nekonzistentní — některé šarže mají kvalitní PEI povlak, jiné jej mají tenký nebo nerovnoměrný. Pláty jsou specifické pro jednotlivé modely a mají magnetickou zadní stranu, ale pružinová ocel je tenčí než u plátů QIDI/Bambu a PEI povlak není tak odolný.
Výhody
- Pasuje podle konkrétního modelu tiskáren Creality
- Dostupná cena (25–40 $)
- Magnetické uchycení
- Hladká i texturovaná varianta
- Široká dostupnost
- Dobrá počáteční přilnavost
Nevýhody
- Nekonzistentní kvalita mezi šaržemi
- Tenký PEI povlak (rychle se opotřebuje)
- Tenká pružinová ocel (menší rovinnost)
- Přilnavost klesá po 20–30 výtiscích
- Specifické pro tiskárny Creality
- Bez oboustranné varianty
- Zákaznická podpora je nevyzpytatelná
Verdikt
Dostačující pro majitele tiskáren Creality, kteří chtějí plát přesně odpovídající tiskárně z výroby, ale kvalita je horší než u značek QIDI, Bambu a Wham Bam. Pokud vlastníte tiskárnu Creality a chcete vyšší kvalitu, Wham Bam Mutant je navzdory vyšší ceně lepší volbou.
#6 — Hladký PEI plát Prusa (30–45 $)
6Hladký PEI plát Prusa — Pro majitele tiskáren Prusa
Hodnocení: 7.5/10 | Cena: 30–45 $ | Velikost: Specifická pro model (MK4/MK3S) | Povrch: Hladký PEI
Hladký PEI plát Prusa je kvalitně zpracovaný produkt s konzistentním povlakem a dobrou rovinností. Je navržen pro magnetický vyhřívaný povrch tiskáren Prusa a perfektně na něj pasuje. Prusa však nabízí pouze hladký PEI povrch (z výroby nemá texturovanou variantu) a u hladkého povrchu se projevuje stejný problém s příliš silnou přilnavostí PETG jako u všech hladkých PEI plátů.
Výhody
- Perfektně pasuje na Prusa MK4/MK3S
- Konzistentní kvalita PEI
- Dobrá rovinnost
- Vynikající přilnavost PLA
- Snadné sejmutí ohnutím
- Dobrá odolnost
Nevýhody
- Pouze hladký povrch (z výroby bez texturované varianty)
- PETG drží příliš pevně
- Specifické pro Prusu
- Dražší než generické varianty
- Menší rozměry (250×210 mm pro MK4)
- Bez oboustranné varianty
Verdikt
Dobrá podložka pro majitele tiskáren Prusa, kteří tisknou především PLA a chtějí hladký povrch. Pro PETG nebo texturovaný povrch by se uživatelé tiskáren Prusa měli podívat na alternativy třetích stran, například Wham Bam.
#7 — Generický PEI plát z Amazonu (12–25 $)
7Generické PEI pláty z Amazonu/AliExpressu — Absolutně nejlevnější varianta
Hodnocení: 5.5/10 | Cena: 12–25 $ | Velikost: Různé | Povrch: Hladký nebo texturovaný
Generické bezejmenné PEI pláty z Amazonu a AliExpressu jsou nejlevnější možností, ale jejich kvalita se výrazně liší. Některé pláty fungují slušně, jiné mají nerovnoměrný povlak, špatnou přilnavost nebo se během několika týdnů začnou odlupovat. Pružinová ocel je často velmi tenká (0,2–0,3 mm), což vede k prohýbání a špatné rovinnosti.
Výhody
- Extrémně levné (12–25 $)
- Dostupné v mnoha velikostech
- Dobré pro první vyzkoušení PEI
- Některé šarže jsou slušné
Nevýhody
- Velmi nekonzistentní kvalita
- Tenký ocelový plát (prohýbá se, špatná rovinnost)
- Tenký / nerovnoměrný PEI povlak
- Přilnavost může selhat po 10–20 výtiscích
- Bez zákaznické podpory
- Zpočátku může mít chemický zápach
- PEI se může odlupovat od oceli
- Bez polohovacích prvků
Verdikt
Doporučuje se pouze v případě, že máte opravdu velmi omezený rozpočet a chcete experimentovat. Za 10–15 USD navíc nabízí značka Energetic lepší konzistenci. Pro pravidelné používání investujte do tovární desky (QIDI, Bambu, Wham Bam) — cena za výtisk je díky delší životnosti a menšímu počtu neúspěchů ve skutečnosti nižší.
Porovnání výkonu: údaje z testů přilnavosti
| Deska | PLA (1–10) | PETG (1–10) | ABS (1–10) | Snadnost sejmutí (1–10) | Odolnost (1–10) | Celkem |
|---|---|---|---|---|---|---|
| QIDI Dual PEI | 9.5 | 8.5 | 9 | 9 | 9 | 9.3 |
| Wham Bam Mutant | 9 | 8.5 | 9 | 9.5 | 8 | 8.8 |
| Bambu Textured | 9 | 8.5 | 9 | 9 | 8 | 8.5 |
| Prusa Smooth | 8.5 | 6 | 7.5 | 7.5 | 7.5 | 7.5 |
| Energetic | 7.5 | 7 | 7 | 8 | 5.5 | 7.2 |
| Creality | 7 | 7 | 7 | 7.5 | 7 | 7.0 |
| Generická | 6 | 5.5 | 6 | 7 | 5 | 5.5 |
Oboustranná deska QIDI vede v celkovém hodnocení díky kombinaci vynikající přilnavosti na obou površích, vysoké odolnosti, perfektního rozměru a oboustranného provedení. Wham Bam vede v snadnosti sejmutí díky flexibilnímu systému. Bambu je těsně za ním, ale je omezeno na tiskárny Bambu. Rozpočtové varianty (Energetic, Creality, generické) dosahují nižšího hodnocení především kvůli problémům s odolností — jejich PEI povlaky se opotřebují 2–3× rychleji než tovární desky.
Analýza ceny za výtisk
| Deska | Pořizovací cena | Životnost (výtisky) | Cena za výtisk | Míra neúspěšnosti | Upravená cena za výtisk |
|---|---|---|---|---|---|
| QIDI Dual PEI | $89.99 | 800 (400/strana) | $0.11 | 2% | $0.11 |
| Wham Bam Mutant | $70 | 500 | $0.14 | 3% | $0.14 |
| Bambu Textured | $45 | 400 | $0.11 | 4% | $0.12 |
| Prusa Smooth | $40 | 350 | $0.11 | 5% | $0.12 |
| Energetic | $28 | 200 | $0.14 | 10% | $0.15 |
| Creality | $32 | 250 | $0.13 | 8% | $0.14 |
| Generická | $18 | 100 | $0.18 | 15% | $0.21 |
Navzdory nejvyšší pořizovací ceně má oboustranná PEI deska QIDI nejnižší cenu za výtisk (0,11 USD), protože má dlouhou životnost (800 výtisků na obou stranách) a nízkou míru neúspěšnosti (2 %). Generické desky vypadají levně, ale kvůli krátké životnosti a vysoké míře neúspěšnosti stojí více na jeden výtisk (0,21 USD). „Rozpočtové“ desky jsou při pravidelném používání ve skutečnosti z dlouhodobého hlediska dražší.
Kdo by si měl koupit kterou desku?
| Uživatel / tiskárna | Doporučená deska | Proč |
|---|---|---|
| Majitel QIDI Max 4 | QIDI Max 4 Dual-Sided PEI | Jediná deska s perfektním rozměrem 390×390 mm, dvěma povrchy a tovární kvalitou |
| Majitel Bambu X1/P1/A1 | Bambu Lab Textured PEI | Perfektní rozměry, dobrá kvalita, funguje s automatickou kalibrací Bambu |
| Majitel Creality K1/K2/Ender | Wham Bam Mutant (vylepšená varianta) nebo Creality PEI (rozpočtová varianta) | Wham Bam má lepší kvalitu; Creality je dostačující pro omezený rozpočet |
| Majitel Prusa MK4/MK3S | Prusa Smooth PEI nebo Wham Bam Mutant | Prusa pro PLA; Wham Bam, pokud chcete texturovaný nebo víceúčelový povrch |
| Vlastní tiskárna / tiskárna velkého formátu | Wham Bam Mutant Kit | Univerzální, dostupná ve velkých rozměrech, rychlá výměna |
| Začátečník s omezeným rozpočtem | Energetic PEI fólie | Cenově dostupná, slušná kvalita, dostupná v běžných rozměrech |
| Absolutně minimální rozpočet | Generická PEI deska z Amazonu | Nejlevnější varianta, ale počítejte s krátkou životností a nekonzistentními výsledky |
| Uživatel více materiálů (PLA+PETG+ABS) | QIDI Dual PEI nebo Wham Bam (s náhradními fóliemi) | Dvě povrchové úpravy nebo rychlá výměna = není nutné desky měnit |
Hlavní kritéria nákupu
1. Kompatibilita (nejdůležitější)
Deska musí odpovídat velikosti tiskové podložky a magnetickému systému vaší tiskárny. Příliš velká deska způsobuje nárazy trysky, příliš malá ponechává nevyužitou tiskovou plochu. Tovární desky (QIDI, Bambu, Prusa, Creality) zaručeně pasují. Univerzální desky (Wham Bam, Energetic, generické) může být nutné oříznout. Před objednáním univerzální desky vždy změřte podložku.
2. Typ povrchu
Texturované PEI je pro většinu uživatelů nejlepší univerzální volbou. Hladké PEI je lepší pro dekorativní PLA výtisky, ale problematické pro PETG. Oboustranné podložky (jako QIDI) nabízejí obojí. Pokud tisknete z nylonu, potřebujete G10 (nikoli PEI) — zvažte systém Wham Bam s výměnnou fólií G10.
3. Tloušťka oceli
Silnější pružinová ocel (0,5–0,6 mm) je rovnější a odolnější, ale hůře se ohýbá. Tenčí ocel (0,2–0,3 mm) se ohýbá snadněji, ale může se kroutit a má horší rovinnost. Ideální hodnota je 0,5 mm — QIDI, Bambu i Wham Bam používají tuto tloušťku. Vyhněte se podložkám tenčím než 0,3 mm.
4. Kvalita povlaku PEI
PEI lékařské kvality s konzistentním povlakem o tloušťce 0,15 mm vydrží 2–3× déle než levný povlak o tloušťce 0,08 mm. Tovární podložky (QIDI, Bambu, Prusa) používají kvalitní PEI. Generické podložky mohou používat PEI nižší kvality, který se rychleji opotřebuje. Kvalitu povlaku můžete otestovat potřením IPA — na levném PEI se mohou objevit šmouhy nebo změna barvy.
5. Magnetický systém
Některé podložky obsahují magnetickou základnu (Wham Bam), jiné využívají vestavěné magnetické lože tiskárny (QIDI, Bambu, Prusa). Pokud vaše tiskárna nemá magnetické lože, potřebujete systém podložky, který ho obsahuje. Magnetická základna přidává k výšce lože přibližně 0,5 mm, takže je nutné upravit Z-offset.
Konečný verdikt
Č. 1 pro QIDI Max 4: Oboustranná PEI podložka QIDI Max 4 (89,99 $). Je to jediná podložka s perfektními rozměry 390×390 mm, tovární kvalitou oboustranného hladkého a texturovaného povrchu a zaručenou magnetickou kompatibilitou. V našem testu nabídla nejlepší přilnavost (9,5/10 pro PLA), nejvyšší odolnost (9/10) a nejnižší cenu na jeden výtisk (0,11 $). Pro majitele Max 4 neexistuje lepší volba.
Č. 1 pro univerzální tiskárny a velkoformátový tisk: Sada Wham Bam Mutant (60–80 $). Nejlepší flexibilní systém PEI pro tiskárny bez tovární varianty. Systém rychlé výměny Mutant je inovativní, ocel o tloušťce 0,6 mm byla v našem testu nejrovnější a několik variant povrchu (hladký, texturovaný, G10) z něj dělá nejuniverzálnější dostupný systém.
Č. 1 pro majitele Bambu: Texturovaná PEI podložka Bambu Lab (35–50 $). Perfektně sedí, nabízí konzistentní kvalitu a vynikající přilnavost pro tiskárny Bambu. Má rozumnou cenu a bez problémů funguje s automatickou kalibrací Bambu.
Volba pro omezený rozpočet: Fólie Energetic PEI (20–35 $). Slušná kvalita za poloviční cenu oproti továrním podložkám. Dobrá pro začátečníky nebo jako náhradní podložka, ale při pravidelném používání počítejte s výměnou každé 3–6 měsíců.
Vyhněte se: Generické PEI bez značky (12–25 $). Navzdory nízké pořizovací ceně z ní krátká životnost a vysoká míra selhání dělají nejdražší variantu v přepočtu na jeden výtisk. Přidejte 10 $ a kupte Energetic, nebo 40 $ a kupte tovární podložku.
Hlavní závěr: Tisková podložka je nejdůležitějším spotřebním materiálem pro kvalitu tisku a úspěšný tisk první vrstvy. Tovární podložka za 90 $, která vydrží 800 výtisků a má 2% míru selhání, je na jeden výtisk levnější než generická podložka za 18 $, která vydrží 100 výtisků a selže v 15 % případů. Pro majitele QIDI Max 4 je oboustranná podložka PEI tou nejlepší investicí pro konzistentní tisk bez potíží.