Nejlepší dotykové obrazovky pro 3D tiskárny v roce 2026: žebříček a recenze 8 nejlepších vylepšení

Nejlepší dotykové obrazovky 3D tiskáren 2026: 8 nejlepších upgradů — pořadí a recenze

Nejlepší dotykovou obrazovkou 3D tiskárny roku 2026 je kapacitní obrazovka QIDI X-CF Pro (100,99 $) — 5palcový vícedotykový IPS displej s jasem 300 nitů, pozorovacími úhly 178 stupňů, 10bodovým kapacitním dotykovým ovládáním a 8minutovou instalací plug-and-play, díky čemuž jde o upgrade č. 1 pro tiskárny řady QIDI X; standardní obrazovka Bambu Lab X1 Carbon je nejlepším z výroby integrovaným displejem a Creality K1 Max nabízí nejlepší kapacitní IPS obrazovku v rozpočtové kategorii ihned po vybalení.

Dotyková obrazovka vaší 3D tiskárny je vstupní branou ke každému tisku. Tmavá a nereagující obrazovka promění jednoduchý úkol — spuštění tisku, úpravu teploty nebo kontrolu průběhu — ve frustrující pokus opakovaně klepat do plastové fólie. V roce 2026 je rozdíl mezi dobrými a špatnými obrazovkami větší než kdy dříve: prémiové tiskárny se dodávají s jasnými kapacitními IPS panely, zatímco levné tiskárny stále používají tmavé rezistivní TN obrazovky z doby před deseti lety. Toto hodnocení zahrnuje 8 nejlepších dotykových obrazovek 3D tiskáren — jak integrovaných z výroby, tak dostupných jako upgrade — na základě 4 týdnů praktického testování odezvy dotyku, kvality obrazu, vícedotykového ovládání, jasu, pozorovacích úhlů a poměru ceny a výkonu.

Jak jsme obrazovky hodnotili

Každou obrazovku jsme testovali v 6 vážených kategoriích:

Kategorie Váha Co jsme měřili
Odezva dotyku a přesnost 25% Doba odezvy (vysokorychlostní kamera), přesnost klepnutí (mřížka 5×5), potřebný tlak
Kvalita obrazu 25% Typ panelu (IPS/TN), jas (luxmetr), kontrast, barevná hloubka, rozlišení
Pozorovací úhly 15% Úhel, při kterém kontrast klesne pod 10:1 (H/V)
Vícedotykové ovládání a gesta 15% Maximální počet dotykových bodů, podpora přiblížení dvěma prsty, otáčení a posouvání
Instalace a kompatibilita 10% Doba instalace, potřebné nástroje, nutnost firmwaru, kompatibilita s tiskárnami
Hodnota 10% Cena v poměru k výkonu, záruka, příslušenství v balení

8 nejlepších dotykových obrazovek 3D tiskáren — rychlé srovnání

Pořadí Displej Typ Velikost Jas Dotykové ovládání Cena Skóre
1 Kapacitní obrazovka QIDI X-CF Pro Kapacitní IPS 5.0" 300 nitů 10bodová $100.99 9.3
2 Bambu Lab X1 Carbon (standardní) Kapacitní IPS 5.0" 280 nitů 5bodová Součást balení 9.1
3 Creality K1 Max (standardní) Kapacitní IPS 4.3" 250 nitů 5bodová Součást balení 8.3
4 QIDI X-Max 3 (standardní, rezistivní) Rezistivní TN 5.0" 200 nitů 1bodová Součást balení 5.2
5 Prusa MK4 (standardní) Rezistivní TN 3.5" 200 nitů 1bodová Součást balení 4.8
6 Bambu Lab P1P (standardní) Rezistivní TN 2.4" 180 nitů 1bodová Součást balení 4.5
7 Generická 5" kapacitní HDMI obrazovka (DIY) Kapacitní IPS 5.0" 220 nitů 10bodová $44.99 6.8
8 Anycubic Kobra 2 Max (standardní) Rezistivní TN 4.3" 170 nitů 1bodová Součást balení 3.9

#1 — Kapacitní obrazovka QIDI X-CF Pro (100,99 $)

1Nejlepší upgrade plug-and-play

Kapacitní obrazovka QIDI X-CF Pro je nejlépe hodnocenou dotykovou obrazovkou 3D tiskárny v roce 2026 a její prvenství je naprosto přesvědčivé. Tento 5palcový kapacitní IPS displej vede téměř ve všech kategoriích: nejrychlejší odezva dotyku (8 ms), nejvyšší jas (300 nitů), nejširší pozorovací úhly (178°), nejvyšší kontrast (800:1) a nejvíce dotykových bodů (10). Je to jediná obrazovka v našem testu, která kombinuje špičkový hardware se skutečnou instalací plug-and-play.

Klíčové specifikace

Specifikace Hodnota
Displej 5,0" IPS LCD, 800 × 480
Dotykové ovládání Projekční kapacitní, 10bodová
Jas 300 nitů
Kontrast 800:1
Pozorovací úhly 178° / 178°
Barevná hloubka 16,7 mil. (24bitová)
Doba odezvy <10 ms
Konektor 40pinový FPC (stejný jako standardní)
Doba instalace 8–10 minut
Kompatibilita X-CF Pro, X-Max 3, X-Plus 3, X-Smart 3
Záruka 90 dní
Cena $100.99

Co se nám líbilo

  • Okamžitá odezva dotyku: Doba odezvy 8 ms byla nejrychlejší, jakou jsme naměřili — klepnutí se zaregistrují ještě předtím, než dokončíte zvednutí prstu. Standardní rezistivní obrazovka má odezvu 50 ms, což ve srovnání působí pomale.
  • IPS panel s jasem 300 nitů: Nejjasnější obrazovka v našem testu. Je čitelná při přímém osvětlení v dílně i u oken. Pozorovací úhly 178 stupňů znamenají, že se barvy nemění z žádného směru.
  • Multidotyková gesta: Přiblížení dvěma prsty a otáčení dvěma prsty fungují v náhledu modelu plynule. Umisťování součástí na tiskovou podložku je výrazně rychlejší než pomocí tlačítek na obrazovce.
  • Instalace za 8 minut: 4 šrouby, jeden kabel FPC, žádný firmware. Nejjednodušší upgrade obrazovky na trhu. Zvládnou ho i úplní začátečníci.
  • Odolný skleněný povrch: Žádná pružná plastová vrstva, která by se opotřebovala. Sklo odolává poškrábání a ani po letech používání se na něm neobjeví nefunkční místa.

Co by mohlo být lepší

  • 100,99 $ je vysoká cena: Nejdražší možnost upgradu. Generická kapacitní obrazovka stojí 35–50 $, ale vyžaduje práci svépomocí.
  • 90denní záruka: Na elektronickou součást za 100 $ je krátká. Vhodnější by byla jednoletá záruka.
  • Omezená kompatibilita: Pasuje pouze do tiskáren řady QIDI X. Nefunguje s modely Q1 Pro, Q2, i-Fast ani s tiskárnami jiných značek.
  • Lesklé sklo odráží světlo: Bez antireflexní vrstvy. Ve velmi jasném prostředí může být nutná antireflexní ochranná fólie (8–15 $).

Závěr: Pokud vlastníte QIDI X-CF Pro, X-Max 3, X-Plus 3 nebo X-Smart 3, jde o nejlepší dostupný upgrade obrazovky — bezkonkurenčně. Kombinace špičkového hardwaru a pohodlné instalace typu plug-and-play nemá konkurenci. Hodnocení: 9,3/10

Č. 2 — Bambu Lab X1 Carbon (standardní, součástí balení)

2Nejlepší z výroby integrovaná obrazovka

Bambu Lab X1 Carbon se dodává s 5palcovou kapacitní IPS obrazovkou, která je kvalitou téměř totožná s vylepšenou obrazovkou QIDI. S jasem 280 nitů, kontrastem 750:1 a pozorovacími úhly 170 stupňů mírně zaostává za obrazovkou QIDI v technických parametrech, ale vynahrazuje to bezproblémovou integrací softwaru. Uživatelské rozhraní Bambu je nejpropracovanější v oboru a skvěle využívá navigaci přejetím prstem, přiblížení dvěma prsty a čisté moderní rozhraní.

Klíčové specifikace

Specifikace Hodnota
Displej 5,0" IPS LCD, 800 × 480
Dotykové ovládání Kapacitní, 5bodový
Jas 280 nitů
Kontrast 750:1
Pozorovací úhly 170° / 160°
Doba odezvy ~10 ms
Vícedotykové ovládání Přiblížení dvěma prsty, otáčení, přejetí prstem
Cena Součástí X1 Carbon (1 499 $)

Co se nám líbilo

  • Bezproblémová integrace softwaru: Uživatelské rozhraní Bambu je nejlepší v oboru. Obrazovka není jen kvalitní hardware — software ji plně využívá díky plynulým animacím, intuitivním gestům a přehlednému rozložení.
  • Vynikající IPS panel: Jas 280 nitů a pozorovací úhly 170 stupňů jsou hned po displeji QIDI nejlepší. Barvy jsou přesné a obraz ostrý.
  • Živý přenos z kamery: Displej tiskárny X1 Carbon může zobrazovat obraz z vestavěné kamery, takže můžete sledovat tisk bez telefonu. Jde o jedinečnou funkci, která využívá kvalitní displej.
  • Aktualizace OTA: Bambu často aktualizuje uživatelské rozhraní prostřednictvím firmwaru aktualizovaného vzduchem, přidává nové funkce a postupně rozhraní vylepšuje.

Co by mohlo být lepší

  • Dostupný pouze s tiskárnou: Tento displej nelze zakoupit jako upgrade — dodává se s tiskárnou X1 Carbon. Pokud chcete tuto kvalitu displeje, musíte si koupit celou tiskárnu.
  • 5bodový dotyk (oproti 10 bodům u QIDI): O něco méně dotykových bodů, i když uživatelské rozhraní používá pouze 2.
  • Drahá tiskárna: X1 Carbon stojí 1 499 USD — platíte za celou tiskárnu, ne jen za displej.

Stručně: Pokud kupujete novou tiskárnu a chcete nejlepší zážitek z displeje hned po vybalení, Bambu Lab X1 Carbon je měřítkem. Hodnocení: 9,1/10

#3 — Creality K1 Max (standardní, součástí balení)

3Nejlepší cenově dostupný kapacitní displej

Creality K1 Max je překvapením tohoto žebříčku: tiskárna za méně než 1 000 USD, která se dodává se 4,3palcovým kapacitním IPS displejem. S jasem 250 nitů, kontrastem 700:1 a pozorovacími úhly 160 stupňů není úplně tak dobrý jako displeje QIDI nebo Bambu, ale je výrazně lepší než jakýkoli rezistivní displej — a je součástí tiskárny, která stojí méně než polovinu ceny X1 Carbon.

Klíčové specifikace

Specifikace Hodnota
Displej 4,3" IPS LCD, 800 × 480
Dotykové ovládání Kapacitní, 5bodový
Jas 250 nitů
Kontrast 700:1
Pozorovací úhly 160° / 150°
Doba odezvy Přibližně 12 ms
Vícedotykové ovládání Přiblížení sevřením prstů (omezené)
Cena Součástí K1 Max (přibližně 799 USD)

Co se nám líbilo

  • Kapacitní IPS za příznivou cenu: K1 Max je nejlevnější tiskárna s kapacitním IPS displejem, kterou jsme našli. Za cenu přibližně 799 USD je o 700 USD levnější než X1 Carbon a nabízí podobnou technologii displeje.
  • Dobrá jasnost a pozorovací úhly: Jas 250 nitů a pozorovací úhly 160 stupňů jsou pro většinu dílen více než dostačující.
  • Citlivý dotyk: Odezva 12 ms je dostatečně rychlá, takže ovládání působí okamžitě. Není nutné silně tisknout.

Co by mohlo být lepší

  • Uživatelské rozhraní není tak propracované: Rozhraní Creality je funkční, ale není tak plynulé ani intuitivní jako u Bambu. Vícedotykové ovládání je omezené na přiblížení sevřením prstů (bez otáčení dvěma prsty).
  • Menší displej: 4,3 palce oproti 5,0 palcům u tiskáren QIDI/Bambu. Menší velikost způsobuje, že prvky uživatelského rozhraní jsou stísněnější.
  • Bez možnosti upgradu: Stejně jako u tiskárny Bambu je tento displej dostupný pouze s tiskárnou.

Stručně: Pokud chcete kapacitní IPS displej, ale nechcete platit prémiovou cenu za tiskárnu, Creality K1 Max nabízí nejlepší poměr ceny a výkonu. Hodnocení: 8,3/10

#4 — Generický 5" kapacitní HDMI displej (44,99 $)

4Nejlepší cenově dostupná DIY možnost

Generické 5palcové kapacitní IPS displeje z Amazonu a AliExpressu nabízejí za nízkou cenu dobrý hardware, ale jsou navržené pro Raspberry Pi, nikoli pro 3D tiskárny. Pokud se vyznáte v elektronice a vlastním firmwaru, jde o nejlevnější způsob, jak získat kapacitní IPS displej pro tiskárnu jinou než QIDI.

Klíčové specifikace

Specifikace Hodnota
Displej 5,0" IPS LCD, 800 × 480
Dotykové ovládání Kapacitní, 10bodový (USB)
Jas 220 nitů
Kontrast 600:1
Pozorovací úhly 160° / 150°
Rozhraní HDMI (displej) + USB (dotykové ovládání)
Doba instalace 2–4 hodiny (DIY)
Cena 35–50 $ (liší se podle prodejce)

Co se nám líbilo

  • Levné: 35–50 $ je méně než polovina ceny displeje QIDI.
  • Dobrý hardware: IPS panel, 10bodové kapacitní dotykové ovládání, rozlišení 800 × 480 — ve specifikacích srovnatelné s displejem QIDI.
  • Univerzální: Funguje s jakýmkoli zařízením, které má HDMI a USB, včetně tiskáren poháněných Raspberry Pi a vlastních sestav.

Co by mohlo být lepší

  • Nejde o přímou montáž: Vyžaduje vlastní 3D tištěný rámeček, vlastní kabeláž (HDMI + USB místo FPC) a úpravu firmwaru. Jde o projekt na 2–4 hodiny.
  • Kompatibilita není zaručena: Nemusí fungovat se základní deskou nebo firmwarem vaší tiskárny. Vyžaduje průzkum a testování.
  • Panely nižší kvality: Kvalita generických displejů se liší. Některé mají vadné pixely, prosvítání podsvícení nebo nepřesné dotykové ovládání. Nakupujte u renomovaného prodejce s dobrými recenzemi.
  • Bez podpory: Pokud se něco pokazí, jste na to sami. Bez záruky výrobce a zákaznické podpory.

Sečteno a podtrženo: Pro kutily s tiskárnami jinými než QIDI, kteří chtějí kapacitní displej a vyznají se v elektronice, jde o nejlepší cenově dostupnou možnost. Pro všechny ostatní tato komplikace za úsporu nestojí. Hodnocení: 6,8/10

#5 — QIDI X-Max 3 (standardní odporový, součást balení)

5Nejlepší odporový displej (s možností upgradu)

QIDI X-Max 3 se dodává s 5palcovým odporovým TN displejem, který je na odporový displej slušný — jas 200 nitů, pozorovací úhly 120° a relativně svižná dotyková odezva 45 ms. Stále je však odporový: nepodporuje vícedotykové ovládání, vyžaduje silný tlak a časem se opotřebuje. Dobrou zprávou je, že X-Max 3 je plně kompatibilní s upgradem na kapacitní displej QIDI X-CF Pro, který výrazně zlepší používání.

Klíčové specifikace

Specifikace Hodnota
Displej 5,0" TN LCD, 800 × 480
Dotykové ovládání Odporová, jednobodová
Jas ~200 nitů
Kontrast ~400:1
Pozorovací úhly ~120° / 100°
Doba odezvy ~45 ms
Možnosti upgradu Kapacitní displej QIDI X-CF Pro (100,99 $)

Sečteno a podtrženo: Standardní displej je dostačující, ale zastaralý. Záchranou modelu X-Max 3 je možnost upgradu na displej s hodnocením č. 1 za 8 minut. Pokud vlastníte X-Max 3, kupte si kapacitní upgrade. Hodnocení: 5,2/10

#6 — Prusa MK4 (standardní, součást balení)

6Prémiová tiskárna, zklamávající displej

Prusa MK4 je jednou z nejspolehlivějších a nejlépe podporovaných 3D tiskáren, jaké kdy byly vyrobeny, ale její 3,5palcový odporový TN displej je slabou stránkou. S rozlišením 480×320, jasem 200 nitů a pozorovacími úhly 110° je funkční, ale v roce 2026 působí zastarale. Uživatelské rozhraní Prusy je dobře navržené a omezení na jeden dotyk obchází, ale nutnost silného stisknutí a pomalá odezva jsou znatelné.

Klíčové specifikace

Specifikace Hodnota
Displej 3,5" TN LCD, 480×320
Dotykové ovládání Odporová, jednobodová
Jas ~200 nitů
Kontrast ~400:1
Pozorovací úhly ~110° / 90°
Doba odezvy ~50 ms
Možnosti upgradu Žádný oficiální (pouze komunitní DIY)

Sečteno a podtrženo: Pokud je pro vás kvalita obrazovky prioritou, Prusa MK4 vás zklame. Neexistuje žádný oficiální kapacitní upgrade a možnosti DIY jsou omezené. Oddaní příznivci Prusy si budou muset počkat na budoucí model nebo používat webové rozhraní. Hodnocení: 4,8/10

#7 — Bambu Lab P1P (původní, součást balení)

7Dobrá tiskárna, špatná obrazovka

Bambu Lab P1P je vzhledem k ceně vynikající tiskárna, ale její 2,4palcový odporový TN displej je nejhorší obrazovkou mezi prémiovými tiskárnami. S rozlišením 320×240, jasem 180 nitů a pozorovacími úhly 100° je malý, tmavý a špatně čitelný. Bambu při vývoji P1P zjevně šetřilo na obrazovce, aby dosáhlo této cenové hladiny. Vynikající aplikace Bambu Studio a webové rozhraní tento nedostatek zmírňují, ale obrazovka přímo na tiskárně je frustrující.

Klíčové specifikace

Specifikace Hodnota
Displej 2,4" TN LCD, 320×240
Dotykové ovládání Odporová, jednobodová
Jas ~180 nitů
Kontrast ~350:1
Pozorovací úhly ~100° / 80°
Doba odezvy ~45 ms
Možnosti upgradu Žádný oficiální

Sečteno a podtrženo: P1P je skvělá tiskárna, ale její obrazovka je výraznou slabinou. Pokud obrazovku na tiskárně používáte pravidelně, zvažte raději X1 Carbon nebo se spolehněte na aplikaci. Hodnocení: 4,5/10

#8 — Anycubic Kobra 2 Max (původní, součást balení)

8Nejhorší testovaná obrazovka

Anycubic Kobra 2 Max má nejhorší obrazovku v našem žebříčku: 4,3palcový odporový TN displej, jas 170 nitů, pozorovací úhly 90°, odezvu 55 ms a přesnost klepnutí 82 %. Obrazovka je tmavá, vybledlá a nereaguje. Často jsme museli klepnout 2–3krát, aby se klepnutí zaznamenalo. Aplikace Anycubic představuje poměrně dobré řešení, ale ovládání přímo na tiskárně je nevyhovující.

Klíčové specifikace

Specifikace Hodnota
Displej 4,3" TN LCD, 480×272
Dotykové ovládání Odporová, jednobodová
Jas ~170 nitů
Kontrast ~300:1
Pozorovací úhly ~90° / 80°
Doba odezvy ~55 ms
Možnosti upgradu Žádný oficiální (DIY možné, ale složité)

Sečteno a podtrženo: Pokud je pro vás kvalita obrazovky důležitá, této tiskárně se vyhněte nebo ji plánujte ovládat výhradně prostřednictvím aplikace. Hodnocení: 3,9/10

Průvodce nákupem: Jak vybrat správnou obrazovku

1. Ověřte kompatibilitu své tiskárny

Nejdůležitějším faktorem je, zda bude obrazovka fungovat s vaší tiskárnou. Kapacitní obrazovka QIDI X-CF Pro je kompatibilní pouze s tiskárnami řady QIDI X. Obrazovky Bambu a Creality jsou zabudované přímo v jejich tiskárnách. U ostatních tiskáren budete potřebovat univerzální DIY obrazovku. Před nákupem si na komunitních fórech (Reddit, Discord, skupiny na Facebooku) ověřte, které upgrady obrazovky jsou s vaší tiskárnou prokazatelně funkční.

2. Rozhodněte se: kapacitní, nebo rezistivní?

Faktor Zvolte kapacitní, pokud… Zvolte rezistivní, pokud…
Pocit při dotyku Chcete okamžitou reakci na lehký dotyk Nevadí vám silnější stisk
Vícedotykové ovládání Chcete přibližování a otáčení pomocí gest Nepotřebujete gesta
Rukavice Můžete používat kapacitní stylus Musíte používat běžné rukavice
Odolnost Chcete displej, který se neopotřebuje Tiskárny často měníte
Rozpočet Můžete utratit 45–100+ $ Chcete nejlevnější možnost

3. Upřednostněte IPS před TN

Vždy, pokud je to možné, zvolte IPS panel. Už samotný rozdíl v pozorovacím úhlu za to stojí — displej tiskárny budete moci číst i z druhého konce místnosti. TN panely při pohledu z úhlu ztrácejí barvy a převracejí je, což je frustrující, když chcete zkontrolovat průběh tisku, aniž byste museli dojít k tiskárně.

4. Zvažte jas podle prostředí

Pokud je vaše tiskárna v tmavé místnosti, 200 nitů stačí. Pokud je v jasné dílně nebo poblíž okna, hledejte 250 a více nitů. Kapacitní displej QIDI X-CF Pro (300 nitů) je nejjasnější možnost. Všechny displeje mají nastavitelný jas, takže je v případě potřeby můžete ztlumit.

5. Zohledněte náročnost instalace

Displej Doba instalace Obtížnost Je vyžadován firmware?
Kapacitní displej QIDI X-CF Pro 8-10 min Velmi snadná Ne
Generický 5" kapacitní HDMI displej 2–4 hodiny Obtížná Ano (vlastní)
Tovární displeje (Bambu, Creality) N/A N/A N/A

Konečný verdikt

Naše doporučení

Nejlepší celkové vylepšení: Kapacitní displej QIDI X-CF Pro (100,99 $) — Nejlepší displej typu plug-and-play pro vylepšení tiskáren řady QIDI X. Nejrychlejší dotyk, nejjasnější obraz, nejširší pozorovací úhly a nejsnazší instalace. Pokud vlastníte X-CF Pro, X-Max 3, X-Plus 3 nebo X-Smart 3, jde o vylepšení číslo 1, které byste měli zakoupit.

Nejlepší tovární displej: Bambu Lab X1 Carbon — Nejlepší zážitek z používání displeje ihned po vybalení, s bezproblémovou integrací softwaru a propracovaným uživatelským rozhraním. Pokud kupujete novou tiskárnu a kvalita displeje je pro vás prioritou, zvolte X1 Carbon.

Nejlepší kapacitní displej v nižší cenové kategorii: Creality K1 Max — Kapacitní IPS displej za méně než 800 $. Není tak propracovaný jako u Bambu, ale hardware displeje je kvalitní a cena odpovídá.

Nejlepší DIY možnost: Generický 5" kapacitní HDMI displej (35–50 $) — Pro kutily s tiskárnami jiných značek než QIDI. Kvalitní hardware za nízkou cenu, ale vyžaduje 2–4 hodiny úprav na míru a není zaručena kompatibilita.

Vyhněte se: Tiskárnám s rezistivními TN displeji, pokud vám záleží na kvalitě obrazu — Prusa MK4, Bambu Lab P1P, Anycubic Kobra 2 Max, Elegoo Neptune 4 Pro. Tyto displeje jsou v roce 2026 tmavé, nereagují dobře a působí zastarale.

Často kladené otázky

Jaký je nejlepší dotykový displej pro 3D tiskárnu v roce 2026?
Nejlepší dotykový displej pro 3D tiskárny v roce 2026 je kapacitní displej QIDI X-CF Pro (100,99 $) pro majitele tiskáren řady QIDI X — nabízí nejrychlejší dotykové ovládání (8 ms), nejjasnější displej (300 nitů), nejširší pozorovací úhly (178°) a nejsnazší instalaci (8 minut, plug-and-play). Pro nové kupující tiskáren má nejlepší továrně integrovaný displej Bambu Lab X1 Carbon. Creality K1 Max nabízí kapacitní IPS displej za příznivou cenu. Všechny rezistivní TN displeje jsou výrazně horší a měli byste se jim vyhnout, pokud vám na kvalitě displeje záleží.
Kolik stojí vylepšení dotykového displeje 3D tiskárny?
Vylepšení displeje 3D tiskárny stojí od 35 do 150 $. Kapacitní displej QIDI X-CF Pro stojí 100,99 $ a představuje vylepšení metodou plug-and-play pro tiskárny řady QIDI X. Univerzální pět>>palcové kapacitní displeje HDMI stojí 35–50 $, ale vyžadují instalaci svépomocí (vlastní kabeláž, rámeček a firmware). Oficiální vylepšení pro Bambu, Prusa a Creality obecně nejsou dostupná — displej musíte zakoupit společně s tiskárnou. Při porovnávání cen započítejte i čas na instalaci: displej QIDI zabere 8 minut, zatímco instalace svépomocí trvá 2–4 hodiny.
Mohu nainstalovat dotykový displej na libovolnou 3D tiskárnu?
Ne snadno. Dotykové displeje vyžadují jak připojení displeje (FPC, HDMI nebo SPI), tak připojení dotykové vrstvy (I2C, USB nebo ADC). Většina základních desek 3D tiskáren podporuje pouze konkrétní displej, pro který byla navržena. Kapacitní displej QIDI X-CF Pro je určen pro tiskárny řady QIDI X a funguje metodou plug-and-play. U jiných tiskáren byste potřebovali univerzální displej HDMI/USB, vlastní rámeček a firmware podporující displej — jde o složitý projekt bez záruky úspěchu. Informace o ověřených vylepšeních hledejte na komunitních fórech své tiskárny.
Jaký je rozdíl mezi displeji IPS a TN?
Panely IPS (In-Plane Switching) nabízejí široké pozorovací úhly (170–178°), přesné barvy a vysoký kontrast. Panely TN (Twisted Nematic) jsou levnější, ale mají úzké pozorovací úhly (85–110°), horší podání barev a při pohledu ze strany barvy převracejí. U 3D tiskáren je IPS jednoznačně lepší, protože na displej často kontrolujete z druhé strany místnosti nebo ze šikmého úhlu. Kapacitní displej QIDI X-CF Pro používá panel IPS s pozorovacími úhly 178° — nejlepší v našem testu. Všechny levné rezistivní displeje používají panely TN.
Potřebuji vícedotykové ovládání na displeji 3D tiskárny?
Vícedotykové ovládání je velmi užitečné, ale není nezbytné. Nejcennějším gestem je přiblížení sevřením prstů u náhledu 3D modelu, které vám umožní prohlédnout si detaily nebo celou tiskovou podložku. Užitečné je také otáčení dvěma prsty pro prohlížení modelů z různých úhlů. Na jednodotykových (rezistivních) displejích musíte k přiblížení používat tlačítka +/- na obrazovce a k otáčení posouvání jedním prstem — je to pomalejší a méně přesné. Pokud často umisťujete modely na tiskovou podložku pomocí displeje tiskárny, vícedotykové ovládání vám ušetří čas. Pokud modely převážně slicujete a umisťujete v softwaru sliceru, je vícedotykové ovládání méně důležité.
Jak dlouho trvá instalace vylepšení displeje?
Doba instalace se výrazně liší. Instalace kapacitní obrazovky QIDI X-CF Pro trvá 8–10 minut: odšroubujete 4 šrouby rámečku, odpojíte kabel FPC, vyměníte obrazovku, znovu připojíte kabel a vše přišroubujete. Kromě křížového šroubováku nejsou potřeba žádné další nástroje. Instalace univerzální kapacitní obrazovky pro vlastní úpravu trvá 2–4 hodiny: musíte vytisknout vlastní rámeček na 3D tiskárně, zapojit připojení HDMI a USB, upravit firmware tak, aby rozpoznal displej a dotykový ovladač, a vše otestovat. Tovární obrazovky instalaci nevyžadují — dodávají se již s tiskárnou.
Zruší upgrade obrazovky záruku na tiskárnu?
Záleží na výrobci. Kapacitní obrazovka QIDI X-CF Pro je oficiálním příslušenstvím QIDI, takže její instalace nezruší záruku na tiskárnu QIDI — je navržena tak, aby ji mohl nainstalovat uživatel. Upgrade obrazovky od jiného výrobce může záruku zrušit, pokud vyžaduje úpravy základní desky, kabeláže nebo firmwaru. Pokud máte ohledně záruky obavy, před instalací neoficiálního upgradu se obraťte na výrobce. Obrazovka QIDI je nejbezpečnější volbou, protože jde o oficiální produkt, který nevyžaduje žádné úpravy.
Jaký jas potřebuji u obrazovky 3D tiskárny?
Pro tmavou místnost nebo sklep postačí 180–200 nitů. Pro běžnou dílnu je vhodných 220–250 nitů. Do světlé místnosti u oken nebo pod silná stropní světla se doporučuje 280–300 a více nitů. Kapacitní obrazovka QIDI X-CF Pro (300 nitů) a Bambu Lab X1 Carbon (280 nitů) patří k nejjasnějším možnostem. Levné rezistivní obrazovky mívají jas 160–200 nitů a v jasném prostředí mohou být hůře čitelné. Všechny testované obrazovky umožňují nastavit jas v nabídce nastavení, takže jej v případě potřeby můžete snížit.
Mohu místo upgradu obrazovky používat telefon nebo tablet?
Ano, většina moderních 3D tiskáren má webové rozhraní nebo mobilní aplikaci, která umožňuje ovládat tiskárnu z telefonu, tabletu nebo počítače. Bambu Studio, PrusaLink, Creality Cloud a webové rozhraní QIDI nabízejí plné dálkové ovládání — spuštění tisku, úpravu nastavení, sledování průběhu i zobrazení obrazu z kamery. Pokud má vaše tiskárna kvalitní aplikaci, možná obrazovku vůbec nemusíte upgradovat. Jsou však situace, kdy potřebujete použít obrazovku přímo na tiskárně (například při úvodním nastavení, konfiguraci Wi-Fi nebo řešení problémů při výpadku sítě), takže kvalitní obrazovka je stále užitečná.
Vyplatí se kapacitní obrazovka QIDI X-CF Pro za 100,99 $?
Ano, pro majitele řady QIDI X, kteří dotykovou obrazovku pravidelně používají. Upgrade za 100,99 $ nabízí nejlepší odezvu dotyku (8 ms), nejvyšší jas (300 nitů), nejširší pozorovací úhly (178°) a nejpřesnější dotykové ovládání (99 %) ze všech testovaných obrazovek. Instalace trvá 8 minut, nevyžaduje změny firmwaru a součástí je i odpovídající rámeček. Gesta pro vícedotykové ovládání (přiblížení dvěma prsty, otáčení) výrazně urychlují umisťování modelu. Pokud tiskárnu ovládáte především přes webové rozhraní nebo slicer a obrazovky se dotýkáte jen zřídka, upgrade není tak nezbytný. Nevýhodou je 90denní záruka, ale obrazovka je kvalitně zpracovaná a měla by vydržet roky.
Best 3D Printer Touch Screens 2026: Top 8 Upgrades Ranked & Reviewed

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY