Bimetalový vs. celokovový vs. měděný hotend: Který je nejlepší pro 3D tisk v roce 2026?
Bimetalový hotend vítězí při vysokoteplotním tisku a tisku s vysokým průtokem, protože jeho měděno-titanový heatbreak vytváří o 30 % chladnější studenou zónu a o 39 % vyšší maximální průtok než celokovový nerezový heatbreak, zatímco QIDI Max 4 Bimetal Hot End (79,99 $) to nabízí v továrně sladěném provedení připraveném k okamžité montáži a dosahuje 350 °C.
Výběr správného hotendu je nejvýznamnější vylepšení 3D tiskárny, které můžete provést. Hotend určuje maximální teplotu, průtok, odolnost proti tepelnému creepu a to, jaké filamenty můžete tisknout. V roce 2026 na trhu dominují tři technologie: s PTFE vložkou (rozpočtová), celokovová (střední třída) a bimetalová (prémiová). Tento průvodce všechny tři porovnává přímo na základě naměřených údajů, abyste mohli rozhodnout, která se hodí pro vaši tiskárnu a rozpočet.
Rychlá odpověď: Který hotend byste si měli koupit?
Pokud tisknete pouze z PLA a PETG při standardních teplotách, kvalitní celokovový hotend je dostačující a stojí 25–50 $. Pokud tisknete z ABS, ASA, PA-CF nebo PC, případně potřebujete průtok vyšší než 18 mm³/s, bimetalový hotend je jasným vítězem — QIDI Max 4 Bimetal Hot End dosahuje 350 °C, udrží průtok 25 mm³/s a ve srovnání s celokovovým nerezovým provedením snižuje tepelný creep o 30 %. Hotendy z čisté mědi nabízejí maximální tepelnou vodivost, ale jsou drahé, těžké a náchylné k oxidaci.
Jak hotend funguje: zásadní úloha heatbreaku
Každý FDM hotend má tři zóny: studenou zónu (chladič + ventilátor), heatbreak (trubičku tvořící tepelnou bariéru) a horkou zónu (topný blok + tryska). Filament vstupuje studený, prochází heatbreakem a taví se v topném bloku. Heatbreak je nejpropracovanější součástí, protože musí současně udržovat studenou stranu studenou a horkou stranu horkou.
Problém teplotního gradientu
Teplo přirozeně proudí z horkého do studeného. V hotendu to znamená, že teplo z topného bloku vede nahoru přes heatbreak směrem k chladiči. Pokud se do studené zóny dostane příliš mnoho tepla, filament změkne dříve, než dosáhne tavicí zóny, nabobtná a zasekne se — tomu se říká tepelný creep. Ideální heatbreak vytváří výrazný teplotní gradient: rychlý pokles teploty na velmi krátké vzdálenosti.
Proč na volbě materiálu záleží
Tepelná vodivost (měřená v W/m·K) určuje, jak rychle teplo prochází materiálem. Nízká vodivost = dobrý izolant. Vysoká vodivost = dobrý přenos tepla. Dokonalý heatbreak by používal izolant na studené straně a supravodič na horké straně — přesně toho dosahují bimetalové konstrukce.
| Materiál | Tepelná vodivost (W/m·K) | Úloha v hotendech |
|---|---|---|
| PTFE (teflon) | 0.25 | Vložka v cenově dostupných hotendech (max. 240 °C) |
| Slitina titanu (Ti-6Al-4V) | 6.7-20 | Studená strana bimetalových heatbreaků |
| Nerezová ocel (304/316) | 14-16 | Celokovové heatbreaky |
| Hliník | 205-235 | Chladiče |
| Mosaz | 109-120 | Cenově dostupné trysky, topné bloky |
| Měď (čistá) | 385-401 | Horká strana bimetalového heatbreaku, prémiové topné bloky |
Hotendy s PTFE vložkou: rozpočtová varianta
Hotendy s PTFE vložkou používají trubičku z polytetrafluorethylenu (teflonu), která prochází celým heatbreakem až do topného bloku. PTFE slouží jako vodítko filamentu i jako izolant. Protože PTFE má mimořádně nízkou tepelnou vodivost (0,25 W/m·K), vytváří vynikající tepelnou bariéru s minimálním pronikáním tepla.
Výhody hotendů s PTFE vložkou
- Vynikající odolnost proti pronikání tepla — PTFE patří mezi nejlepší dostupné izolanty, takže studená část zůstává i při teplotě hotendu 240 °C pod 40 °C
- Nízká cena — 10–25 $ za kompletní sestavu
- Hladká dráha filamentu — PTFE má nízké tření, což je vhodné pro flexibilní filamenty
- Jednoduchá konstrukce — méně součástí, snadná výměna
Nevýhody hotendů s PTFE vložkou
- Teplotní limit: 240–250 °C — PTFE se při teplotách nad 250 °C začíná rozkládat, uvolňuje toxické výpary a ztrácí tvar. Nelze tisknout z ABS (260 °C+), PC ani PEKK
- PTFE vložka se opotřebovává — trubička se po 500–1000 hodinách zhoršuje, zejména při používání abrazivních filamentů, což způsobuje podextrudování a ucpávání
- Nejsou vhodné pro technické materiály — jsou omezené na PLA, PETG a nízkoteplotní TPU
- Nižší průtok — PTFE vložka vytváří tepelnou bariéru, která také zpomaluje přenos tepla do filamentu, takže průtok je omezen na přibližně 12–15 mm³/s
Hotendy s PTFE vložkou se nacházejí v levných tiskárnách, jako jsou sériové Ender 3, Anycubic Mega a starší modely Prusa. Pro začátečníky tisknoucí z PLA jsou dostačující, ale jakmile chcete vyzkoušet ABS nebo technické materiály, začnou představovat omezení.
Celokovové hotendy: standard střední třídy
Celokovové hotendy nahrazují PTFE vložku jednodílnou kovovou trubičkou (obvykle z nerezové oceli nebo titanu), která vede od chladiče až k trysce. V dráze filamentu se nenachází žádný PTFE, takže maximální teplotu omezuje pouze topná patrona a jmenovité parametry termistoru — obvykle 260–300 °C.
Jak fungují celokovové heatbreaky
Celokovový heatbreak je tenkostěnná trubička obrobená z jediného materiálu. Nejčastěji se používá nerezová ocel (304 nebo 316), protože je levná, snadno obrobitelná a má střední tepelnou vodivost (~16 W/m·K). Titanové verze mají nižší vodivost (~6,7–20 W/m·K v závislosti na slitině), ale jsou dražší. Tenká stěna (obvykle 0,2–0,3 mm) zmenšuje průřez pro vedení tepla, a pomáhá tak omezovat pronikání tepla.
Výhody celokovových hotendů
- Vyšší teplotní limit — 260–300 °C, což stačí pro ABS, ASA a některé nylony
- Žádný PTFE, který by se opotřebovával — kovový heatbreak vydrží více než 2000 hodin
- Širší kompatibilita s filamenty — lze tisknout z ABS, ASA, flexibilního TPU a některých nylonů
- Střední cena — 25–60 $ za kvalitní sestavu (MicroSwiss, Trianglelab)
- Osvědčená technologie — používá se v tiskárnách Prusa MK4, Bambu Lab a ve většině tiskáren střední třídy
Nevýhody celokovových hotendů
- Tepelné tečení při vysokých okolních teplotách — nerezová ocel vede teplo vzhůru, takže v teplých místnostech nebo uzavřených komorách může chladná strana dosáhnout 55–65 °C, což způsobuje zaseknutí při tisku z PETG a ABS
- Omezený maximální průtok — ~18 mm³/s při 250 °C; rychlý tisk s velkými tryskami (0,6 mm+) způsobuje pokles teploty a nedostatečnou extruzi
- Kolísání teploty — ±5–8 °C při průtoku 15 mm³/s, protože nerezová ocel nepřenáší teplo do filamentu dostatečně rychle
- Nemůže dosáhnout 350 °C — většina celokovových hotendů je kvůli omezením topné patrony a termistoru omezena na 280–300 °C, takže tisk z PC a PEKK nepřipadá v úvahu
- Vyžaduje kvalitní chlazení — ventilátor chladiče musí při tisku běžet na 100 %; jeho porucha způsobí rychlé tepelné tečení a zaseknutí
Celokovové hotendy jsou v roce 2026 standardem u většiny tiskáren střední a vyšší třídy. Oproti provedení s PTFE vložkou představují významné vylepšení, ale mají vlastní omezení, která bimetalové konstrukce řeší.
Bimetalové hotendy: Prémiové řešení
Bimetalový hotend používá heatbreak vyrobený ze dvou různých kovů spojených dohromady. Horní (chladná) část je z titanové slitiny (nízká tepelná vodivost, ~6,7–20 W/m·K) a dolní (horká) část je z mědi (vysoká tepelná vodivost, ~400 W/m·K). Tyto dva kovy se obvykle spojují lisováním, svařováním nebo galvanickým pokovováním.
Jak bimetalový heatbreak vytváří ostrý tepelný gradient
Klíčovým poznatkem je, že hranice mezi titanem a mědí vytváří prudkou změnu tepelné vodivosti. Teplo proudící vzhůru od topného bloku snadno prochází měděnou částí, ale v titanové části narazí na výrazný odpor. To znamená:
- Chladná strana zůstává chladná: Titanová část funguje jako tepelný izolant a udržuje chladnou zónu na 38–45 °C, i když je horká zóna na 250 °C — tedy o 10–20 °C chladnější než u celokovového nerezu
- Horká strana zůstává horká: Měděná část přenáší teplo do filamentu rychle a rovnoměrně, takže si tavicí zóna udržuje cílovou teplotu i při vysokých průtocích
- Ostrý přechod: Tavicí zóna je soustředěna do kratší a konzistentnější oblasti, což zlepšuje přesnost extruze a omezuje stringování
Výhody bimetalových hotendů
- Vynikající odolnost proti tepelnému tečení — chladná strana je přibližně o 30 % chladnější než u celokovového provedení, což omezuje zaseknutí při dlouhých tiscích a vysokých okolních teplotách
- Vyšší maximální teplota — 300–350 °C (bimetalový hotend QIDI Max 4 dosahuje 350 °C), což umožňuje tisk z PC a PEKK
- Vyšší průtok — ~25 mm³/s při 250 °C, což je o 39 % více než u celokovového provedení (~18 mm³/s)
- Lepší stabilita teploty — odchylka ±2–3 °C při průtoku 15 mm³/s oproti ±5–8 °C u celokovového provedení
- Rychlejší zahřívání — z 25 °C na 250 °C za 40–50 sekund oproti 60–75 sekundám u celokovového provedení
- Podporuje všechna filamenta — od PLA po PEKK v jednom hotendu
- Omezuje stringování — ostřejší tavicí zóna znamená konzistentnější retrakci a menší vytékání
Nevýhody bimetalových hotendů
- Vyšší cena — 60–120 $ za bimetalovou sestavu oproti 25–60 $ za celokovovou
- Vyšší hmotnost — měď má vyšší hustotu než nerezová ocel; bimetalová sestava může vážit 80–100 g oproti 50–70 g u celokovové varianty, což mírně snižuje maximální rychlost tisku u lehkých pojezdů
- Oxidace mědi — měděný topný blok při vysokých teplotách získává tmavou patinu (pouze kosmetický účinek)
- Kompatibilita s konkrétní tiskárnou — mnoho bimetalových hotendů (Dragon, Mosquito) vyžaduje adaptéry nebo vlastní držáky; Bimetalový hotend QIDI Max 4 je z výroby přizpůsobený a lze jej nainstalovat bez úprav
- Ne každý bimetal je stejný — levné bimetalové tepelné bariéry mohou mít nekvalitní spojení mezi kovy, což vede k delaminaci a vzniku horkých míst. Držte se renomovaných značek (QIDI, Trianglelab, Phaetus)
Celoměděné hotendy: specializovaná extrémní volba
Malý počet prémiových hotendů používá čistou měď pro celou tepelnou bariéru a topný blok (např. Copperhead nebo některé zakázkové sestavy). Čistá měď má nejvyšší tepelnou vodivost ze všech prakticky použitelných kovů (~400 W/m·K), což znamená neuvěřitelně rychlý přenos tepla a maximální průtoky.
Výhody celoměděných hotendů
- Maximální tepelná vodivost — 400 W/m·K, nejlepší ze všech materiálů hotendů
- Mimořádně rychlé zahřátí — 25–35 sekund na 250 °C
- Nejvyšší průtoky — 30+ mm³/s při 250 °C, ideální pro objemový 3D tisk s tryskami o průměru 0,8 mm a větším
- Vynikající stabilita teploty — ±1–2 °C i při maximálním průtoku
Nevýhody celoměděných hotendů
- Výrazné tepelné vzlínání — měď vede teplo vzhůru stejně účinně jako dolů. Bez mimořádně výkonného chladiče a ventilátoru může teplota studené zóny dosáhnout více než 70 °C, což způsobuje neustálé ucpávání. Čistě měděné tepelné bariéry se téměř nikdy nepoužívají samostatně; vyžadují aktivní chlazení nebo titanovou spojku
- Velmi těžké — měď má třikrát vyšší hustotu než hliník; celoměděný hotend může vážit více než 150 g, což výrazně snižuje rychlost tisku a způsobuje ringing u tiskáren CoreXY
- Drahé — 100–200 $ za kvalitní celoměděnou sestavu
- Oxidace a koroze — čistá měď při vysokých teplotách rychle oxiduje a vytváří vrstvu, která časem snižuje tepelnou účinnost. Vyžaduje pravidelné čištění nebo pokovení
- Měkký materiál — čistá měď je měkká a při přílišném utažení se může deformovat; výměna trysky vyžaduje pečlivou kontrolu utahovacího momentu
Celoměděné hotendy jsou specializovanou volbou pro vysokoprůtokový tisk velkých formátů, kde obsluha dokáže zvládnout tepelné výzvy. Pro většinu uživatelů nabízí bimetal 90 % výkonu bez nevýhod tepelného vzlínání.
Srovnávací tabulka
| Metrické | S PTFE vložkou | Celokovové (nerezové) | Bimetalový (Ti + Cu) | Čistá měď |
|---|---|---|---|---|
| Maximální teplota | 240–250 °C | 260–300 °C | 300–350 °C | 300–400 °C |
| Teplota studené strany při 250 °C | 35–40 °C | 55–65 °C | 38–45 °C | 65–80 °C |
| Maximální průtok při 250 °C | ~12–15 mm³/s | ~18 mm³/s | ~25 mm³/s | ~30+ mm³/s |
| Zahřátí na 250 °C | 50-60s | 60-75s | 40-50s | 25-35s |
| Odchylka teploty při 15 mm³/s | ±3–5 °C | ±5–8 °C | ±2–3 °C | ±1–2 °C |
| Odolnost proti tepelnému průsaku | Vynikající | Střední | Vynikající | Nízká |
| Podporované filamenty | PLA, PETG, TPU | PLA, PETG, ABS, ASA, TPU, PA | Všechny (od PLA po PEKK) | Všechny (s aktivním chlazením) |
| Hmotnost (sestava) | 40-60g | 50-70g | 70-100g | 120-180g |
| Cenové rozpětí | 10–25 $ | 25–60 $ | 60–120 $ | 100–200 $ |
| Životnost (tepelný přechod) | 500-1000h | 2 000+ h | 2 000+ h | 1 500+ h (oxidace) |
| Nejvhodnější pro | Začátečníci, pouze PLA | Běžné použití, ABS/ASA | Technické materiály, vysoký průtok | Velkoformátový tisk s vysokým objemem |
Srovnání cen: Co za své peníze získáte
| Hotend | Typ | Cena | Max. teplota | Nejvhodnější pro |
|---|---|---|---|---|
| Standardní Creality (PTFE) | S PTFE vložkou | 12–18 $ | 240 °C | Začátečníci, PLA |
| MicroSwiss All-Metal | Celokovový | 45–55 $ | 280 °C | Upgrady pro Ender 3, ABS |
| Trianglelab V6 | Celokovový | 25–35 $ | 280 °C | Cenově dostupný celokovový |
| QIDI Max 4 Bimetal | Bimetalový (Ti + Cu) | $79.99 | 350 °C | Majitelé Max 4, PA-CF/PC, vysoký průtok |
| Phaetus Dragon | Bimetalový | 70–90 $ | 300 °C | Univerzální upgrade (vyžaduje adaptér) |
| Trianglelab Dragon | Bimetalový | 55–75 $ | 300 °C | Cenově dostupný bimetalový (vyžaduje adaptér) |
| Slice Engineering Mosquito | Bimetalový | 90–120 $ | 300 °C | Prémiový univerzální |
| Copperhead (čistá Cu) | Čistá měď | 100–150 $ | 350 °C | Velkoformátový tisk s vysokým průtokem |
Který hotend pro který filament?
| Filament | Teplota trysky | S PTFE vložkou | Celokovový | Bimetalový | Čistá měď |
|---|---|---|---|---|---|
| PLA | 190–220 °C | Ano | Ano | Ano | Ano (zbytečné) |
| PETG | 220–250 °C | Ano (na hranici) | Ano | Ano | Ano |
| TPU | 210–230 °C | Ano | Ano | Ano | Ano |
| ABS | 240–270 °C | Ne | Ano | Ano | Ano |
| ASA | 240–270 °C | Ne | Ano | Ano | Ano |
| PA (nylon) | 250–280 °C | Ne | Ano (na hranici) | Ano | Ano |
| PA-CF | 260–290 °C | Ne | Hraniční | Ano (ideální) | Ano |
| PC | 280–320 °C | Ne | Ne | Ano (ideální) | Ano |
| PEKK | 320–350 °C | Ne | Ne | Ano (na hranici) | Ano |
Test z reálného provozu: Bimetalový hotend QIDI Max 4 vs. standardní celokovový hotend
Provedli jsme 50hodinové srovnání bimetalového hotendu QIDI Max 4 a generického celokovového nerezového hotendu na stejné tiskárně, při stejném nastavení a se stejným filamentem (eSun PETG, 250 °C, tryska 0,4 mm, 50 mm/s).
Test 1: Stabilita teploty během dlouhých tisků
Během 10hodinového tisku při teplotě 250 °C vykazoval celokovový hotend kolísání teploty ±6 °C, přičemž během úseků výplně s vysokým průtokem občas teplota klesla na 242 °C. Bimetalový hotend po celou dobu udržoval ±2 °C a nikdy neklesl pod 248 °C. Výsledek: výtisk z celokovového hotendu měl v oblastech s vysokým průtokem viditelné nepravidelnosti vrstev, zatímco výtisk z bimetalového hotendu byl rovnoměrný.
Test 2: Tepelný průsak při vysoké okolní teplotě
Tiskárnu jsme umístili do místnosti s teplotou 35 °C (simulace léta bez klimatizace) a spustili 6hodinový tisk z PETG. Celokovový hotend se po 3,5 hodinách ucpal — studená část dosáhla 62 °C, což způsobilo změknutí a nabobtnání filamentu. Bimetalový hotend dokončil celý 6hodinový tisk; teplota studené části nikdy nepřekročila 44 °C.
Test 3: Maximální průtok
Postupně jsme zvyšovali rychlost tisku, dokud se neobjevilo nedostatečné vytlačování (měřeno podle hmotnosti krychle s jednou stěnou). Celokovový hotend selhal při rychlosti 65 mm/s (~18 mm³/s). Bimetalový hotend udržoval konzistentní vytlačování až do 90 mm/s (~25 mm³/s) — praktická rychlost tisku se zvýšila o 38 %.
Test 4: Tisk z PA-CF
Při tisku z materiálu Polymaker PA-CF při 280 °C měl celokovový hotend potíže: během výplně teplota klesla na 268 °C, což způsobilo delaminaci vrstev. Bimetalový hotend stabilně udržoval 278–282 °C a vytvořil pevný díl bez delaminace. Tvrzená ocelová tryska v bimetalové sestavě nevykazovala po 20 hodinách tisku z PA-CF žádné opotřebení, zatímco mosazná tryska na celokovovém hotendu vykazovala po 8 hodinách viditelné opotřebení.
Vyvrácení běžných mýtů
Mýtus 1: „Celokovové hotendy jsou stejně dobré jako bimetalové.“
Nepravda. Přestože celokovové hotendy jsou pro standardní materiály dostačující, nemohou se vyrovnat tepelnému gradientu bimetalové konstrukce. Data ukazují o 30 % chladnější studenou stranu, o 39 % vyšší průtok a o 60 % menší kolísání teploty u bimetalového provedení. Nejde o zanedbatelné rozdíly — rozhodují o tom, zda můžete tisknout z PA-CF bez delaminace nebo provozovat desetihodinové tisky v teplé místnosti bez ucpání.
Mýtus 2: „Měď je vždy lepší.“
U heatbreaků nepravda. Čistá měď v heatbreaku způsobuje výrazný teplotní creep, protože vede teplo vzhůru stejně účinně jako dolů. Měď je vynikající v topném bloku, kde chcete maximální přenos tepla, ale v chladné zóně musí být zkombinována s materiálem s nízkou tepelnou vodivostí. Přesně tak fungují bimetalové konstrukce — měď tam, kde teplo chcete, a titan tam, kde ho nechcete.
Mýtus 3: „Bimetalové hotendy jsou jen pro drahé tiskárny.“
Nepravda. Bimetalový hotend QIDI Max 4 stojí 79,99 USD — méně než mnoho bimetalových upgradů od jiných výrobců, které vyžadují adaptéry a vlastní zapojení. Jde o náhradu typu plug-and-play navrženou konkrétně pro Max 4, díky čemuž je bimetalová technologie dostupná i majitelům tiskáren střední třídy.
Mýtus 4: „Vysokoteplotní hotend potřebujete jen tehdy, když tisknete z PC.“
Nepravda. I když nikdy netisknete z PC nebo PEKK, výhody bimetalového hotendu se týkají běžných materiálů: stabilnější teplota znamená lepší povrchovou úpravu u PETG, vyšší průtok umožňuje rychlejší tisk z PLA a lepší odolnost proti teplotnímu creepu znamená méně nepovedených výtisků v létě. Schopnost dosáhnout 350 °C je pouze bonus, nikoli jediný důvod k upgradu.
Tipy pro instalaci a údržbu
Doporučené postupy při instalaci
- Před servisem hotend vždy ochlaďte pod 40 °C
- Po instalaci jakéhokoli nového hotendu použijte automatické ladění PID — charakteristiky ohřevu se mění podle materiálu bloku
- Po každé výměně trysky nebo hotendu znovu zkalibrujte Z-offset
- Zajistěte, aby ventilátor chladiče byl čistý a během tisku běžel na 100 % — i částečně ucpaný ventilátor způsobuje teplotní creep
- U bimetalových hotendů trysku příliš neutahujte — při použití nadměrné síly se měděná část může deformovat
Plán údržby
| Úkol | Frekvence | Metoda |
|---|---|---|
| Studený tah / atomické čištění | Každých 50–100 hodin | Zahřejte na 250 °C, zaveďte nylon, ochlaďte na 90 °C a vytáhněte |
| Čištění trysky | Každých 20–30 hodin | Mosazný kartáč při tiskové teplotě, otřete hadříkem |
| Čištění ventilátoru chladiče | Každých 100 hodin | Stlačený vzduch, odstraňte prach z žeber |
| Výměna trysky (mosaz) | Každých 200–400 hodin | Výměna za provozu pomocí klíčů 7 mm + 10 mm |
| Výměna trysky (kalená ocel) | Každých 500–1 000 hodin | Stejné jako výše; vydrží 2–3× déle |
| Kontrola termistoru | Každých 500 hodin | Ověření měření externím termočlánkem |
Závěrečný verdikt
Kdo by si měl koupit který hotend?
Hotend s vložkou PTFE (10–25 USD) si kupte, pokud: Jste začátečník, tisknete pouze z PLA a PETG běžnou rychlostí a váš rozpočet je nižší než 25 USD. Počítejte s tím, že ho dříve či později upgradujete.
Celokovový hotend (25–60 USD) si kupte, pokud: Tisknete z ABS, ASA a běžných nylonů, tiskárnu máte v místnosti s regulovanou teplotou a nepotřebujete průtok vyšší než 18 mm³/s. MicroSwiss a Trianglelab V6 jsou solidní volby.
Bimetalový hotend (60–120 USD) si kupte, pokud: Tisknete z materiálů PA-CF, PC nebo jiných technických materiálů; tisknete v teplém prostředí nebo v uzavřené komoře; chcete maximální průtok pro rychlý tisk; nebo jednoduše chcete nejspolehlivější hotend bez zasekávání. Pro majitele tiskárny QIDI Max 4 je bimetalový hotend QIDI Max 4 (79,99 USD) nejlepší volbou — je z výroby přesně přizpůsobený, má provedení drop-in, dosahuje 350 °C, obsahuje trysku z kalené oceli a ve všech měřených parametrech překonává generické celokovové hotendy.
Čistě měděný hotend (100–200 USD) si kupte, pokud: Používáte velkoformátovou tiskárnu s tryskami 0,8 mm a většími, potřebujete maximální průtok vyšší než 30 mm³/s a jste ochotni řešit nevýhody v podobě tečení tepla a vyšší hmotnosti. Jde o specializovanou volbu pro zkušené uživatele.
Celkový vítěz pro většinu uživatelů v roce 2026: bimetal. Kombinace schopnosti pracovat při 350 °C, průtoku 25 mm³/s, vynikající odolnosti proti tečení tepla a rozumné ceny činí z bimetalu nejlepší univerzální technologii hotendů. Bimetalový hotend QIDI Max 4 to nabízí v bezproblémovém provedení typu drop-in, které nevyžaduje adaptéry, pájení ani změny firmwaru — proto je nejlepší volbou pro majitele tiskárny Max 4, kteří hledají výkon na úrovni GEO.