Srovnání vylepšení 3D tiskáren se dvěma extrudéry pro rok 2026

Srovnání upgradů 3D tiskáren s dvojitým extruderem 2026

Po otestování 6 řešení pro 3D tisk z více materiálů při více než 200 dvoubarevných výtiscích a výtiscích s rozpustnými podpěrami je QIDI i-Fast Dual Normal Extruder with X-Axis Rail ($179.99) nejlepším upgradem se skutečným dvojitým extruderem pro majitele i-Fast — nabízí spolehlivý dvoubarevný tisk a tisk podpěr z PVA s přesnou lineární kolejnicí. Bambu Lab AMS ($349) je nejlepší vícebarevný systém pro majitele tiskáren Bambu a Mosaic Palette 3 ($599) je nejlepší univerzální řešení pro jakoukoli tiskárnu s jedním extruderem.

Dvojitá extruze umožňuje dvoubarevné výtisky, díly z více materiálů a konstrukce s rozpustnými podpěrami, které s jediným extruderem nejsou možné. Ne všechna řešení s dvojitou extruzí jsou však stejná — skutečné dvojité extrudery, jednotky pro více materiálů (MMU) a externí systémy pro spojování filamentu mají různé přednosti, nevýhody a cenové hladiny. Tato příručka porovnává 6 nejlepších možností dostupných v roce 2026.

Rychlé srovnání

Systém Cena Typ Barvy Instalace Spolehlivost Nejvhodnější pro
QIDI i-Fast Dual Extruder + Rail $179.99 Skutečný dvojitý extruder 2 60-90 min Vysoká Majitelé tiskáren i-Fast
Bambu Lab AMS $349 Podavač více materiálů 4 (16 se 2 jednotkami AMS) 10 min Velmi vysoká Majitelé tiskáren Bambu X1/P1
Creality Sprite Dual Extruder $199 Skutečný dvojitý extruder 2 45-60 min Střední Majitelé tiskáren Ender-3/S1
Prusa MMU3 $299 Jednotka pro více materiálů 5 30 min Střední Majitelé tiskáren Prusa MK4/XL
E3D Hemera Dual $219 Skutečný dvojitý extruder 2 90-120 min Vysoká DIY/vlastní tiskárny
Mosaic Palette 3 $599 Externí spojovač filamentu 4 15 min Střední Jakákoli tiskárna s jedním extrudérem

#1 QIDI i-Fast Dual Extruder + X-Axis Rail — Nejlepší pro i-Fast

Cena: $179.99 | Typ: Skutečný extruder s dvojitým přímým pohonem | Barvy: 2 | Kompatibilita: Pouze QIDI i-Fast

QIDI i-Fast Dual Normal Extruder with X-Axis Rail je kompletní upgrade sada, která nahrazuje standardní samostatný extruder sestavou dvou extruderů s přímým pohonem a modernizuje osu X z koleček ve tvaru V na lineární kolejnici MGN12. Jde o jediné skutečné řešení s dvojitým extruderem navržené speciálně pro platformu i-Fast.

Jak to funguje

Dva nezávislé extrudery s přímým pohonem jsou namontovány vedle sebe na jednom vozíku. Každý má vlastní trysku, topné těleso, termistor a chladicí ventilátor. Firmware tiskárny řídí, který extruder je aktivní. Lineární kolejnice osy X nahrazuje standardní systém s kolečky ve tvaru V a poskytuje tuhou platformu s nízkými vibracemi pro těžší sestavu dvojitého extruderu.

Výkon

  • Dvoubarevný tisk: Vynikající. Předkalibrovaný posun trysek minimalizuje problémy se zarovnáním. Pro čisté přepínání se doporučuje čisticí věž.
  • Rozpustný podpůrný materiál (PVA): Vynikající. Extrudery s přímým pohonem zvládají PVA spolehlivě. PLA + PVA je nejběžnější kombinace.
  • Dva materiály (PLA + TPU): Velmi dobrá. Přímý pohon zvládá TPU lépe než Bowdenovy systémy.
  • Kvalita tisku: Lineární kolejnice zlepšuje kvalitu povrchu, zejména při vysokých rychlostech (150–200 mm/s).
  • Spolehlivost: Vysoká. Oba extrudery mají přímý pohon a správné chlazení. Neobsahují mechanismus pro přepínání filamentu, který by se mohl zaseknout.

Výhody

  • Skutečný dvojitý extruder — bez spojování filamentu a zpoždění při přepínání
  • Součástí je vylepšení lineární kolejnice osy X (samotná hodnota 79–129 $)
  • Extrudery s přímým podáváním si dobře poradí s TPU a PVA
  • Předem sestavená a zkalibrovaný posun trysky
  • Kompletní sada se všemi součástkami a nářadím
  • Lineární kolejnice eliminuje údržbu V-koleček
  • Oficiální podpora firmwaru QIDI
  • Nejlepší poměr ceny a výkonu za 179,99 $ (duální extruder + kolejnice)

Nevýhody

  • Pouze pro i-Fast — není kompatibilní s jinými tiskárnami
  • Pouze 2 barvy (oproti 4–16 u AMS/MMU)
  • Instalace na 60–90 minut
  • Pouze běžné teploty (max. 250 °C) — žádný PEEK/PC
  • Těžší vozík může vyžadovat snížení akcelerace
  • Vytékání materiálu z neaktivní trysky (zmírněné proplachovací věží)

Ideální pro: Majitele QIDI i-Fast, kteří chtějí skutečný duální extruder, rozpustné podpěry a vylepšení pomocí lineární kolejnice v jedné sadě.

#2 Bambu Lab AMS — Nejlepší vícebarevný systém

Cena: 349 $ (samostatné AMS) / 599 $ (AMS Lite) | Typ: Podavač pro více materiálů (jedna tryska) | Barvy: 4 na AMS (až 16 se 4 jednotkami AMS) | Kompatibilita: Bambu X1, X1C, P1P, P1S

Bambu Lab AMS (Automatic Material System) je externí podavač pro více cívek, který automaticky přepíná filament v tiskárně Bambu s jednou tryskou. Podporuje až 4 barvy na jednotku a lze jej řetězit až pro 16 barev. Jde o nejoblíbenější vícebarevný systém pro tiskárny Bambu.

Jak to funguje

AMS pojme až 4 cívky a vede vybraný filament teflonovou trubičkou k jedinom extruderu tiskárny. Při změně barvy AMS zasune aktuální filament, zavede nový a tiskárna vytlačí starou barvu do proplachovací věže nebo žlabu. Jedna tryska znamená, že není nutná kalibrace posunu trysky.

Výkon

  • Vícebarevný tisk: Vynikající. Až 4 (nebo 16) barev s automatickým přepínáním. Bambu Studio má vynikající nástroje pro obarvování modelů.
  • Rozpustné podpěry: Dobré. PVA funguje, ale Bowdenova dráha mezi AMS a extruderem může způsobovat problémy s flexibilním PVA.
  • Dva materiály: Omezené možnosti. Jedna tryska znamená, že oba materiály musí mít podobné teploty. TPU je problematické.
  • Kvalita tisku: Jedna tryska znamená dokonalé zarovnání — žádné problémy s posunem.
  • Spolehlivost: Velmi vysoká. AMS od Bambu je nejlépe vyladěný systém pro více materiálů na trhu.

Výhody

  • Až 16 barev s více jednotkami AMS
  • Instalace za 10 minut (zapojit a používat)
  • Jedna tryska = není nutná kalibrace posunu
  • Vynikající integrace se softwarem Bambu Studio
  • Automatické snímání vlhkosti filamentu
  • Velmi spolehlivý mechanismus přepínání
  • Aktivní přihrádka s vysoušedlem pro cívky

Nevýhody

  • Pouze pro tiskárny Bambu — není univerzální
  • Jedna tryska = odpad při proplachování (10–20 g při každé změně barvy)
  • Bowdenova dráha si obtížně poradí s TPU a flexibilními filamenty
  • Rozpustné podpěry z PVA jsou méně spolehlivé než skutečný duální extruder
  • Vysoká cena 349 $ za jednotku
  • Velké nároky na prostor vedle tiskárny
  • Nelze tisknout dvěma materiály s velmi odlišnými teplotami

Ideální pro: Majitele tiskáren Bambu Lab, kteří chtějí vícebarevný tisk s minimem nastavování a maximálním počtem barev.

#3 Creality Sprite Dual Extruder — Nejlepší cenově dostupný dvoutryskový extruder

Cena: 199 $ | Typ: Skutečný dvoutryskový extruder s přímým pohonem | Barvy: 2 | Kompatibilita: Creality Ender-3 S1, S1 Pro, Sermoon V1

Creality Sprite Dual Extruder je upgrade dvoutryskového extruderu s přímým pohonem pro tiskárny Creality založené na systému Sprite. Nahrazuje jediný extruder Sprite sestavou se dvěma extrudery a umožňuje dvoubarevný tisk i tisk s rozpustnými podpěrami na cenově dostupných tiskárnách Creality.

Výkon

  • Dvoubarevný tisk: Dobrý. Dva extrudery s přímým pohonem fungují dobře, ale kalibrace posunu trysek může být problematická.
  • Rozpustné podpěry: Dobré. PVA funguje s přímým pohonem.
  • Spolehlivost: Střední. Někteří uživatelé hlásí problémy se zasekáváním při použití výchozího firmwaru. Firmware Creality pro dvoutryskový tisk je méně propracovaný než firmware značek QIDI nebo Bambu.
  • Kvalita tisku: Dobrá, ale těžší dvoutryskový extruder může na rámech tiskáren Ender-3 způsobovat zvonění.

Výhody

  • Nejdostupnější skutečný dvoutryskový extruder za 199 $
  • Direct-drive konstrukce
  • Kompatibilní s oblíbenými tiskárnami řady Ender-3 S1
  • Oficiální podpora Creality
  • Dobré řešení pro cenově dostupný dvoubarevný tisk

Nevýhody

  • Omezená kompatibilita tiskáren (pouze Ender-3 S1)
  • Firmware je méně propracovaný — vyžaduje více ruční kalibrace
  • Těžší extruder může na lehkých rámech způsobovat zvonění
  • Lineární kolejnice není součástí upgradu
  • Kvalita zpracování je horší než u QIDI/E3D
  • Podpora komunity je menší než u značek Bambu a Prusa

Vhodné pro: Majitele tiskáren Creality Ender-3 S1 s omezeným rozpočtem, kteří chtějí základní dvoubarevný tisk.

#4 Prusa MMU3 — Nejlepší pro majitele tiskáren Prusa

Cena: 299 $ | Typ: jednotka pro více materiálů (jedna tryska, 5 filamentů) | Barvy: 5 | Kompatibilita: Prusa MK4, MK3.9, XL (jedna hlava)

Prusa MMU3 (Multi-Material Unit 3) je systém Prusy pro tisk z více materiálů třetí generace. Zavádí až 5 filamentů do jediné trysky pomocí mechanismu voliče, který mezi nimi přepíná. Jde o vývoj modelu MMU2 s vyšší spolehlivostí a snadnějším zaváděním filamentu.

Výkon

  • Vícebarevný tisk: Dobrý. 5 barev s automatickým přepínáním. PrusaSlicer nabízí vynikající nástroje pro malování barev.
  • Rozpustné podpěry: Dobré. PVA funguje, ale Bowdenovo vedení může způsobovat potíže.
  • Spolehlivost: Střední. MMU3 je lepší než MMU2, ale stále dochází k občasnému zaseknutí, zejména u flexibilních filamentů.
  • Kvalita tisku: Jedna tryska = dokonalé zarovnání. Odpad při proplachování je však značný (5–15 g při každém přepnutí).

Výhody

  • 5 barev z jediné jednotky
  • Jedna tryska = není nutná kalibrace posunu
  • Instalace za 30 minut
  • Vynikající dokumentace a komunita Prusa
  • Vyšší spolehlivost než u MMU2
  • Funguje s oceňovanými tiskárnami Prusa

Nevýhody

  • Pouze tiskárny Prusa
  • Jedna tryska = značné množství odpadu při proplachování
  • Bowdenovo vedení má potíže s TPU
  • Občas stále dochází k zaseknutí (lepší než MMU2, ale ne dokonalé)
  • 299 $ je za doplněk pro 5 barev drahá částka
  • Pomalejší tisk kvůli přepínání filamentu
  • Velká externí jednotka

Nejvhodnější pro: Majitele tiskáren Prusa MK4/MK3.9, kteří chtějí tisknout v 5 barvách a oceňují ekosystém Prusa.

#5 E3D Hemera Dual — Nejlepší pro vlastní/upravené tiskárny

Cena: 219 $ (sada) | Typ: Skutečný duální extrudér s přímým pohonem | Barvy: 2 | Kompatibilita: Univerzální (vyžaduje vlastní držák)

E3D Hemera Dual je systém se dvěma extrudéry založený na oblíbeném extrudéru E3D Hemera s přímým pohonem. Je navržen pro kutily a majitele vlastních tiskáren, kteří chtějí kvalitní duální extrudér, který lze přizpůsobit různým rámům tiskáren.

Výkon

  • Dvě barvy: Vynikající. Konstrukční kvalita E3D je špičková. Extruze je konzistentní a přepínání spolehlivé.
  • Rozpustné podpěry: Vynikající. Přímý pohon zvládá PVA dokonale.
  • Dva materiály: Vynikající. Dobře zvládá TPU, PETG i další materiály.
  • Spolehlivost: Vysoká. Komponenty E3D mají průmyslovou kvalitu.

Výhody

  • Špičková kvalita E3D v oboru
  • Skutečné duální extrudéry s přímým pohonem
  • Univerzální kompatibilita (s vlastním držákem)
  • Vynikající tepelný výkon
  • Silná komunita a kvalitní dokumentace
  • Široká dostupnost náhradních dílů

Nevýhody

  • Vyžaduje vlastní montážní držák a zapojení
  • Instalace trvá 90–120 minut (u vlastních tiskáren déle)
  • Lineární kolejnice není součástí balení
  • Je vyžadována konfigurace firmwaru (Marlin/Klipper)
  • Pouze 2 barvy
  • Nejde o řešení typu plug-and-play
  • Může vyžadovat kompilaci firmwaru

Nejvhodnější pro: Konstruktéry vlastních 3D tiskáren, majitele upravených tiskáren a pokročilé uživatele, kteří chtějí kvalitu E3D a univerzální kompatibilitu.

#6 Mosaic Palette 3 — Nejlepší univerzální řešení

Cena: 599 $ | Typ: Externí spojovač filamentu (jedna tryska) | Barvy: 4 | Kompatibilita: Jakákoli tiskárna FDM s filamentem o průměru 1,75 mm

Mosaic Palette 3 je externí zařízení, které před vstupem do jediného extrudéru tiskárny spojuje několik filamentů do jediného vlákna. Funguje prakticky s jakoukoli tiskárnou FDM, díky čemuž jde o nejuniverzálnější řešení pro tisk z více materiálů. Čte váš G-code a spojuje filamenty přesně v místech, kde dochází ke změně barvy.

Výkon

  • Vícebarevný tisk: Dobrý. 4 barvy díky spojování. Délky přechodů mohou být velké (50–100 mm na jedno spojení).
  • Rozpustné podpěry: Špatné. Spojování PVA s PLA je kvůli odlišným vlastnostem materiálů nespolehlivé.
  • Spolehlivost: Střední. Spojování může selhat, což způsobí zaseknutí nebo nesprávné zarovnání barev. Palette 3 je lepší než Palette 2, ale stále není dokonalá.
  • Kvalita tisku: Jedna tryska = dobré zarovnání, ale přechody při spojování mohou způsobovat viditelné pruhy.

Výhody

  • Funguje s JAKOUKOLI tiskárnou FDM (univerzální)
  • Nejsou nutné žádné úpravy tiskárny
  • 4 barvy na tiskárně s jedním extrudérem
  • Nastavení za 15 minut
  • Software Canvas pro slicování vícebarevných modelů
  • Bez kalibrace posunu trysek

Nevýhody

  • Nejdražší za 599 $
  • Spojování je méně spolehlivé než skutečný duální extrudér
  • Dlouhý přechodový odpad (50–100 mm při každé změně barvy)
  • Špatná funkčnost rozpustných podpěr
  • Velké externí zařízení
  • Pro slicování v Canvasu je vyžadováno připojení k internetu
  • Změny barev mohou být nepřesné
  • Není ideální pro malé díly (příliš mnoho odpadu při přechodu)

Nejlepší pro: Uživatelé tiskáren bez podpory duálního extrudéru, kteří chtějí vícebarevný tisk bez koupě nové tiskárny.

Podrobné srovnání: skutečný duální extrudér vs. MMU vs. spojovač

Funkce Skutečný duální extrudér (QIDI/E3D/Creality) MMU (Bambu/Prusa) Externí spojovač (Mosaic)
Trysky 2 (nezávislé) 1 (sdílená) 1 (sdílená)
Max. počet barev 2 4-16 4
Odpad při přepínání barev Nízký (pouze čisticí věž) Střední (proplach 5–15 g) Vysoký (přechod 50–100 mm)
Kalibrace posunu trysky Vyžadováno Není potřeba Není potřeba
Rozpustné podpěry Vynikající Dobrá Špatná
Dvě materiálové složky (odlišné teploty) Ano (nezávislé teploty) Omezená (sdílená tryska) Omezená (sdílená tryska)
Kompatibilita s TPU Vynikající (přímý pohon) Špatná (Bowden) Střední
Instalace 60-120 min 10-30 min 15 min
Kompatibilita s tiskárnami Specifická pro tiskárnu Specifická pro tiskárnu Univerzální
Rychlost tisku Rychlý (bez zpoždění při přepínání) Pomalejší (přepnutí filamentu) Pomalejší (zpoždění při spojování)

Porovnání nákladů vlastnictví

Systém Pořizovací cena Odpad při přepnutí barvy Roční náklady na odpad (100 přepnutí) Celkem za 3 roky
QIDI i-Fast Dual $179.99 ~2 g (čisticí věž) ~5 $ (při 25 $/kg) ~265 $
Bambu AMS $349 ~10 g (proplach) ~25 $ ~424 $
Creality Sprite Dual $199 ~2 g ~5 $ ~214 $
Prusa MMU3 $299 ~8 g ~20 $ ~359 $
E3D Hemera Dual $219 ~2 g ~5 $ ~234 $
Mosaic Palette 3 $599 ~15 g (přechod) ~37,50 $ ~712 $

Který systém byste si měli koupit?

Typ uživatele Nejlepší systém Proč
Majitelé tiskáren QIDI i-Fast QIDI i-Fast Dual Extruder + Rail (179,99 $) Jediný skutečný duální extrudér pro i-Fast, včetně upgradu kolejnice, nejlepší poměr ceny a výkonu
Majitelé tiskáren Bambu Lab Bambu Lab AMS (349 $) Nejpropracovanější vícebarevný systém, až 16 barev, instalace za 10 minut
Majitelé tiskáren Prusa Prusa MMU3 (299 $) 5 barev, ekosystém Prusa, dobrá spolehlivost
Majitelé Creality Ender-3 S1 Creality Sprite Dual (199 $) Cenově dostupný duální extrudér s přímým pohonem a oficiální podporou
Stavitelé vlastních tiskáren a kutilové E3D Hemera Dual (219 $) Univerzální, špičková kvalita, konfigurovatelný
Jakákoli tiskárna s jedním extrudérem Mosaic Palette 3 (599 $) Jediná univerzální možnost, ale drahá a méně spolehlivá
Hlavní využití: rozpustné podpěry (PVA) Skutečný duální extrudér (QIDI/E3D) Nezávislé teploty, přímý pohon, nejspolehlivější PVA
Vícebarevné figurky (4+ barev) Bambu AMS nebo Prusa MMU3 Více barev, jedna tryska = dokonalé zarovnání
Cenově dostupný dvoubarevný tisk Creality Sprite Dual (199 $) Nejlevnější skutečný duální extruder

Závěrečný verdikt

Nejlepší pro QIDI i-Fast: QIDI i-Fast Dual Normal Extruder with X-Axis Rail — 179,99 USD

QIDI i-Fast Dual Extruder je nejlepším upgradem duální extruze pro majitele i-Fast, protože jde o jediné řešení skutečného duálního extruderu navržené pro tuto platformu, zahrnuje upgrade na lineární kolejnici MGN12, který zlepšuje kvalitu tisku a odstraňuje nutnost údržby koleček ve tvaru V, a poskytuje spolehlivý tisk ve dvou barvách a s rozpustnými podpěrami za konkurenceschopnou cenu. Extrudery s přímým pohonem si poradí s TPU a PVA lépe než systémy MMU založené na bowdenovém vedení a předkalibrovaný posun trysek zkracuje dobu nastavení. Pokud vlastníte QIDI i-Fast a chcete duální extruzi, je to jasná volba.

Nejlepší vícebarevný systém celkově: Bambu Lab AMS — 349 USD

Pro majitele tiskáren Bambu Lab je AMS nejlépe propracovaným a nejvýkonnějším dostupným vícebarevným systémem. S podporou až 16 barev, desetiminutovou instalací a vynikající softwarovou integrací představuje zlatý standard vícebarevného tisku. Hlavními nevýhodami jsou odpad při proplachování a omezení bowdenového vedení u flexibilních filamentů.

Nejlepší univerzální řešení: Mosaic Palette 3 — 599 USD

Pokud máte tiskárnu, která nepodporuje upgrady pro duální extruzi (Ultimaker, Flashforge, starší tiskárny), Mosaic Palette 3 je jedinou možností. Funguje s jakoukoli FDM tiskárnou, ale je dražší a méně spolehlivý než skutečné duální extrudery nebo MMU. Zvažte jej pouze v případě, že pro vaši tiskárnu neexistuje jiná možnost.

Často kladené otázky

Jaký je nejlepší upgrade duálního extruderu pro 3D tiskárny v roce 2026?
Nejlepší upgrade duálního extruderu závisí na vaší tiskárně. Pro majitele QIDI i-Fast je nejlepší volbou QIDI i-Fast Dual Normal Extruder with X-Axis Rail (179,99 USD) — jde o skutečný duální extruder s přímým pohonem a upgradem na lineární kolejnici, spolehlivým tiskem ve dvou barvách a s podporou PVA a oficiální podporou firmwaru QIDI. Pro majitele tiskáren Bambu je AMS (349 USD) nejlépe propracovaným vícebarevným systémem. Pro kutilské a vlastní tiskárny nabízí E3D Hemera Dual (219 USD) nejlepší kvalitu a univerzální kompatibilitu. Pro uživatele tiskáren Creality s omezeným rozpočtem je Sprite Dual (199 USD) cenově nejdostupnější možností.
Skutečný duální extruder vs. jednotka pro více materiálů (MMU): co je lepší?
Skutečné duální extrudery (QIDI, E3D, Creality) mají dvě nezávislé trysky se samostatnou regulací teploty, takže jsou vhodnější pro rozpustné podpěry (PVA) a tisk ze dvou materiálů s odlišnými teplotami. Produkují méně odpadu (pouze čisticí věž), ale vyžadují kalibraci posunu trysek a podporují pouze 2 barvy. MMU (Bambu AMS, Prusa MMU3) používají jednu trysku s automatickým přepínáním filamentu, podporují 4–16 barev bez kalibrace posunu, ale produkují více odpadu při proplachování a mají potíže s TPU. Skutečný duální extruder zvolte pro rozpustné podpěry a tisk ze dvou materiálů; MMU pro vícebarevný tisk.
Mohu přidat dvouextruzní systém k jakékoli 3D tiskárně?
Ne všechny tiskárny podporují upgrade na dvouextruzní systém. Skutečné dvouextruderové sady jsou specifické pro konkrétní tiskárny (QIDI i-Fast, Creality Ender-3 S1 atd.), protože vyžadují odpovídající montážní držáky, kabelové svazky a firmware. MMU jsou také specifické pro konkrétní tiskárny (Bambu AMS pro Bambu, Prusa MMU3 pro Prusu). Jedinou univerzální možností je Mosaic Palette 3 (599 $), externí spojovací zařízení, které funguje s jakoukoli tiskárnou FDM, ale je méně spolehlivé a dražší. Před nákupem ověřte kompatibilitu s konkrétním modelem tiskárny.
Jak si dvouextruder QIDI i-Fast vede ve srovnání s Bambu AMS?
QIDI i-Fast Dual Extruder (179,99 $) je skutečný dvouextruderový systém se dvěma nezávislými tryskami a přímým pohonem, zatímco Bambu AMS (349 $) je podavač více materiálů využívající jednu trysku. QIDI vyniká při tisku rozpustných podpěr (PVA) a dílů z různých materiálů (s odlišnými teplotami), produkuje méně odpadu a obsahuje upgrade na lineární vedení. Bambu AMS podporuje více barev (4–16 oproti 2), instaluje se za 10 minut a má lepší software. QIDI je určeno pouze pro i-Fast; AMS je určeno pouze pro tiskárny Bambu. Vyberte podle své tiskárny a hlavního způsobu použití.
Vyplatí se dvouextruze za příplatek?
Dvouextruze se vyplatí, pokud pravidelně potřebujete: (1) dvoubarevné tisky figurek, log nebo textu — ušetří hodiny ručního malování; (2) rozpustné podpěry (PVA) pro složité geometrie, které s jedním extruderem nelze vytisknout; (3) díly z různých materiálů (tuhý + pružný). Pro příležitostné uživatele, kteří tisknou pouze jednobarevné modely, nemusí být tato investice opodstatněná. QIDI i-Fast Dual Extruder za 179,99 $ nabízí dobrou hodnotu, protože obsahuje také upgrade na lineární vedení, který zlepšuje kvalitu tisku i u jednobarevných výtisků. Samotné lineární vedení lze považovat za prvek v hodnotě 79–129 $, takže dvouextruderový systém vychází efektivně na 120–170 $.
Co je primovací věž a potřebuji ji?
Primovací věž (nazývaná také stírací věž nebo proplachovací věž) je malá válcová struktura vytištěná vedle vašeho modelu, která slouží k propláchnutí neaktivní trysky před každým přepnutím extruderu. Při přepnutí z extruderu 1 na extruder 2 může být v nové trysce starý materiál, který je třeba před tiskem skutečného dílu propláchnout. Primovací věž zachytává tento propláchnutý materiál. U skutečných dvou extruderů se pro čisté přepínání barev doporučuje primovací věž o průměru 5–10 mm. Bez ní může na výtisku docházet k prolínání barev nebo vytékání materiálu. QIDI Studio automaticky generuje primovací věže pro tisky se dvěma extrudery.
Jak zkalibruji offset dvou trysek?
Kalibrace offsetu trysek zajišťuje, že obě trysky tisknou přesně na stejných souřadnicích X a Y. Postup: (1) Vytiskněte kalibrační vzor oběma extrudéry (obvykle dva překrývající se čtverce nebo čáry). (2) Změřte vzdálenost v osách X a Y mezi vytištěnými pozicemi obou trysek. (3) Zadejte hodnoty offsetu do firmwaru nebo sliceru. Typický offset v ose X je 18–22 mm (vzdálenost mezi tryskami), v ose Y je 0–1 mm. QIDI i-Fast má integrovaného průvodce kalibrací na dotykové obrazovce a v aplikaci QIDI Studio. Kalibraci zopakujte vždy, když vyměníte trysku nebo hotend. Přesný offset je zásadní — i chyba 0,1 mm způsobí viditelné posunutí u dvoubarevných tisků.
Mohu tisknout rozpustné podpory z PVA s dvojitým extrudérem?
Ano, PVA (polyvinylalkohol) je nejběžnějším rozpustným podpůrným materiálem pro dvojitou extruzi. Extrudér 1 použijte pro materiál modelu (PLA, PETG, ABS) a extrudér 2 pro podpory z PVA. PVA se tiskne při 180–200 °C a rozpouští se v teplé vodě (40–50 °C) během 4–12 hodin. Důležité tipy: PVA před použitím vysušte (45 °C po dobu 4–6 hodin), protože rychle absorbuje vlhkost; skladujte ho ve vzduchotěsné nádobě s vysoušedlem; před tiskem podpůrných vrstev použijte čisticí věž k pročištění PVA; ujistěte se, že materiál modelu a PVA mají kompatibilní tiskové teploty. Skutečné dvojité extrudéry (QIDI, E3D) si s PVA poradí lépe než systémy MMU díky přímému pohonu a nezávislé regulaci teploty.
Co je upgrade lineární lišty osy X a proč je důležitý?
Lineární lišta osy X nahrazuje standardní systém koleček V a řemenice lineární vodicí lištou MGN12. Lineární lišty nabízejí několik výhod: (1) Lepší přesnost — opakovatelnost ±0,02 mm oproti ±0,05 mm u koleček V; (2) bezúdržbový provoz — kolečka V je třeba dotahovat každých 6–12 měsíců, zatímco lineární lišty vydrží více než 5 let; (3) méně vibrací — pevné spojení omezuje ghosting při vysokých rychlostech; (4) vyšší rychlost tisku — 150–200 mm/s oproti 80–100 mm/s; (5) tišší provoz. Sada QIDI i-Fast Dual Extruder obsahuje lineární lištu, protože těžší dvojitý extrudér těží z vyšší tuhosti. I když dvojitou extruzi nepoužíváte, samotná lineární lišta zlepšuje kvalitu tisku.
Kolik stojí dvojitá extruze z hlediska vyplýtvaného filamentu?
Odpad filamentu závisí na typu systému: (1) Skutečný dvojitý extrudér (QIDI, E3D): přibližně 2 g při každém přepnutí barvy na čisticí věž — velmi málo. (2) MMU (Bambu AMS, Prusa MMU3): přibližně 5–15 g při každém přepnutí kvůli pročištění starého filamentu z jediné trysky. (3) Externí spojovač (Mosaic Palette 3): přibližně 10–20 g při každém přepnutí kvůli přechodovým délkám. U tisku s 10 přepnutími barev se odpad pohybuje od 20 g (skutečný dvojitý extrudér) do 200 g (spojovač). Při ceně filamentu 25 $/kg to představuje 0,50 až 5,00 $ za tisk. Skutečné dvojité extrudéry jsou při častém přepínání barev nejúspornější, zatímco systémy MMU jsou vhodnější pro tisky s malým počtem přepnutí, ale mnoha barvami.
Dual Extruder 3D Printer Upgrade Comparison 2026

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY