Bedste touchskærme til 3D-printere i 2026: De 8 bedste opgraderinger rangeret og anmeldt

Bedste berøringsskærme til 3D-printere i 2026: Top 8-opgraderinger rangeret og anmeldt

Den bedste berøringsskærm til 3D-printere i 2026 er QIDI X-CF Pro-kapacitivskærmen ($100.99) — en 5-tommers IPS-multiberøringsskærm med en lysstyrke på 300 nit, betragtningsvinkler på 178 grader, 10-punkts kapacitiv berøring og 8 minutters plug-and-play-installation, hvilket gør den til den bedste opgradering til QIDI X-seriens printere; Bambu Lab X1 Carbons standardskærm er den bedste fabriksintegrerede skærm, og Creality K1 Max har den bedste kapacitive IPS-skærm som standard i budgetklassen.

Din 3D-printers berøringsskærm er indgangen til enhver udskrift. En dunkel skærm, der ikke reagerer, gør en simpel opgave — at starte en udskrift, justere temperaturen eller kontrollere status — til en frustrerende øvelse i at stikke løs på en plastikfilm. I 2026 er forskellen mellem gode og dårlige skærme større end nogensinde: Premiumprintere leveres med lyse kapacitive IPS-paneler, mens budgetprintere stadig bruger dunkle resistive TN-skærme fra for et årti siden. Denne rangliste dækker de 8 bedste berøringsskærme til 3D-printere — både fabriksintegrerede modeller og opgraderingsmuligheder — baseret på 4 ugers praktiske tests af berøringsrespons, skærmkvalitet, multiberøring, lysstyrke, betragtningsvinkler og værdi for pengene.

Sådan rangerede vi skærmene

Vi testede hver skærm på tværs af 6 vægtede kategorier:

Kategori Vægt Det målte vi
Berøringsrespons og nøjagtighed 25% Responstid (højhastighedskamera), tryknøjagtighed (5×5-gitter), nødvendigt tryk
Skærmkvalitet 25% Paneltype (IPS/TN), lysstyrke (lysmåler), kontrast, farvedybde, opløsning
Betragtningsvinkler 15% Vinkel, hvor kontrasten falder til under 10:1 (H/V)
Multiberøring og bevægelser 15% Maks. antal berøringspunkter, knib for at zoome, rotation, understøttelse af swipe
Installation og kompatibilitet 10% Installationstid, nødvendigt værktøj, påkrævet firmware, printerkompatibilitet
Værdi 10% Pris i forhold til ydeevne, garanti, medfølgende tilbehør

Top 8-berøringsskærme til 3D-printere — hurtig sammenligning

Placering Skærm Type Størrelse Lysstyrke Berøring Pris Score
1 QIDI X-CF Pro-kapacitivskærm Kapacitiv IPS 5.0" 300 nit 10 punkter $100.99 9.3
2 Bambu Lab X1 Carbon (standard) Kapacitiv IPS 5.0" 280 nit 5 punkter Inkluderet 9.1
3 Creality K1 Max (standard) Kapacitiv IPS 4.3" 250 nit 5 punkter Inkluderet 8.3
4 QIDI X-Max 3 (standard, resistiv) Resistiv TN 5.0" 200 nit 1 punkt Inkluderet 5.2
5 Prusa MK4 (standard) Resistiv TN 3.5" 200 nit 1 punkt Inkluderet 4.8
6 Bambu Lab P1P (standard) Resistiv TN 2.4" 180 nit 1 punkt Inkluderet 4.5
7 Generisk 5" kapacitiv HDMI (gør-det-selv) Kapacitiv IPS 5.0" 220 nits 10 punkter $44.99 6.8
8 Anycubic Kobra 2 Max (standard) Resistiv TN 4.3" 170 nit 1 punkt Inkluderet 3.9

Nr. 1 — QIDI X-CF Pro-kapacitivskærm ($100.99)

1Bedste plug-and-play-opgradering

QIDI X-CF Pro-kapacitivskærmen er den bedst bedømte berøringsskærm til 3D-printere i 2026, og der er ikke meget, der kommer tæt på. Denne 5-tommers kapacitive IPS-skærm fører i næsten alle kategorier: hurtigste berøringsrespons (8 ms), højeste lysstyrke (300 nit), bredeste betragtningsvinkler (178°), højeste kontrast (800:1) og flest berøringspunkter (10). Det er den eneste skærm i vores test, der kombinerer hardware i topklasse med ægte plug-and-play-installation.

Vigtige specifikationer

Specifikation Værdi
Skærm 5,0" IPS-LCD, 800x480
Berøring Projiceret kapacitiv, 10-punkts
Lysstyrke 300 nit
Kontrast 800:1
Betragtningsvinkler 178° / 178°
Farvedybde 16,7 mio. (24-bit)
Responstid <10 ms
Stik 40-benet FPC (samme som standard)
Installationstid 8-10 minutter
Kompatibilitet X-CF Pro, X-Max 3, X-Plus 3, X-Smart 3
Garanti 90 dage
Pris $100.99

Det kunne vi godt lide

  • Øjeblikkelig berøringsrespons: Svartiden på 8 ms er den hurtigste, vi målte — tryk registreres, før du når at løfte fingeren. Den standardmonterede resistive skærm bruger 50 ms, hvilket føles langsomt til sammenligning.
  • IPS-panel på 300 nit: Den lyseste skærm i vores test. Læsbar i direkte værkstedsbelysning og nær vinduer. De 178 graders betragtningsvinkler betyder, at farverne ikke ændrer sig fra nogen position.
  • Multitouch-bevægelser: Knib for at zoome og rotation med to fingre fungerer problemfrit i modelvisningen. Det er markant hurtigere at placere dele på byggepladen end med knapper på skærmen.
  • 8 minutters installation: 4 skruer, ét FPC-kabel, ingen firmware. Den nemmeste skærmopgradering på markedet. Helt nybegyndere kan klare det.
  • Slidstærk glasoverflade: Intet fleksibelt plastlag, der kan slides op. Glasset modstår ridser og udvikler ikke døde områder efter flere års brug.

Hvad kunne være bedre

  • $100,99 er dyrt: Den dyreste opgraderingsmulighed. En generisk kapacitiv skærm koster $35-50, men kræver gør-det-selv-arbejde.
  • 90 dages garanti: Kort for en elektronisk komponent til $100. En garanti på 1 år ville være mere passende.
  • Begrænset kompatibilitet: Passer kun til QIDI X-seriens printere. Fungerer ikke med Q1 Pro, Q2, i-Fast eller printere, der ikke er fra QIDI.
  • Blankt glas reflekterer lys: Ingen antirefleksbehandling. I meget lyse omgivelser kan en antirefleksbeskytter ($8-15) være nødvendig.

Kort sagt: Hvis du ejer en QIDI X-CF Pro, X-Max 3, X-Plus 3 eller X-Smart 3, er dette den bedste tilgængelige skærmopgradering — punktum. Kombinationen af førsteklasses hardware og plug-and-play-belejlighed er uden sidestykke. Score: 9,3/10

Nr. 2 — Bambu Lab X1 Carbon (standard, inkluderet)

2Bedste fabriksintegrerede skærm

Bambu Lab X1 Carbon leveres med en 5-tommers kapacitiv IPS-skærm, der næsten matcher QIDI-opgraderingen i kvalitet. Med 280 nit, et kontrastforhold på 750:1 og betragtningsvinkler på 170 grader ligger den en smule efter QIDI-skærmen på de rå specifikationer, men opvejer det med problemfri softwareintegration. Bambus brugerflade er den mest gennemarbejdede i branchen og udnytter strygenavigation, knib for at zoome og en ren, moderne brugerflade fremragende.

Vigtige specifikationer

Specifikation Værdi
Skærm 5,0" IPS-LCD, 800x480
Berøring Kapacitiv, 5-punkts
Lysstyrke 280 nit
Kontrast 750:1
Betragtningsvinkler 170° / 160°
Responstid ~10 ms
Multitouch Knib for at zoome, roter, stryg
Pris Inkluderet med X1 Carbon ($1,499)

Det kunne vi godt lide

  • Problemfri softwareintegration: Bambus brugerflade er den bedste i branchen. Skærmen er ikke bare god hardware — softwaren udnytter den fuldt ud med flydende animationer, intuitive bevægelser og et overskueligt layout.
  • Fremragende IPS-panel: 280 nit og betragtningsvinkler på 170 grader er kun overgået af QIDI-skærmen. Farverne er nøjagtige, og displayet er skarpt.
  • Live-kamerafeed: X1 Carbons skærm kan vise feedet fra det indbyggede kamera, så du kan overvåge udskrifter uden en telefon. Det er en unik funktion, der udnytter den gode skærmkvalitet.
  • OTA-opdateringer: Bambu opdaterer ofte brugerfladen via trådløs firmware, hvilket tilføjer nye funktioner og forbedrer brugerfladen over tid.

Hvad kunne være bedre

  • Fås kun sammen med printeren: Du kan ikke købe denne skærm som en opgradering — den følger med X1 Carbon. Hvis du vil have denne skærmkvalitet, skal du købe hele printeren.
  • 5-punkts touch (mod 10 på QIDI): Lidt færre berøringspunkter, selvom brugerfladen kun bruger 2 alligevel.
  • Dyr printer: X1 Carbon koster 1.499 dollars — du betaler for hele printeren, ikke kun skærmen.

Kort fortalt: Hvis du køber en ny printer og vil have den bedste skærmoplevelse direkte fra start, er Bambu Lab X1 Carbon målestokken. Score: 9,1/10

#3 — Creality K1 Max (standard, inkluderet)

3Bedste kapacitive skærm til budgetprisen

Creality K1 Max er overraskelsen i denne rangliste: en printer til under 1.000 dollars, der leveres med en 4,3-tommers kapacitiv IPS-skærm. Med 250 nit, en kontrast på 700:1 og betragtningsvinkler på 160 grader er den ikke helt så god som QIDI- eller Bambu-skærmene, men den er markant bedre end enhver resistiv skærm — og den følger med en printer, der koster mindre end halvdelen af X1 Carbon.

Vigtige specifikationer

Specifikation Værdi
Skærm 4,3" IPS-LCD, 800x480
Berøring Kapacitiv, 5-punkts
Lysstyrke 250 nit
Kontrast 700:1
Betragtningsvinkler 160° / 150°
Responstid cirka 12 ms
Multitouch Knib for at zoome (begrænset)
Pris Inkluderet med K1 Max (cirka 799 dollars)

Det kunne vi godt lide

  • Kapacitiv IPS til en budgetpris: K1 Max er den billigste printer, vi fandt, der leveres med en kapacitiv IPS-skærm. Til cirka 799 dollars er den 700 dollars billigere end X1 Carbon, samtidig med at den tilbyder lignende skærmteknologi.
  • God lysstyrke og gode betragtningsvinkler: 250 nit og betragtningsvinkler på 160 grader er mere end tilstrækkeligt til de fleste værkstedsmiljøer.
  • Responsiv touch: En responstid på 12 ms føles hurtig nok til at reagere øjeblikkeligt. Det er ikke nødvendigt at trykke hårdt.

Hvad kunne være bedre

  • Brugerfladen er ikke lige så gennemarbejdet: Crealitys brugerflade er funktionel, men ikke lige så flydende eller intuitiv som Bambus. Multitouch er begrænset til knib for at zoome (ingen rotation med to fingre).
  • Mindre skærm: 4,3 tommer mod 5,0 tommer på QIDI/Bambu. Den mindre størrelse gør brugerfladens elementer mere trange.
  • Ingen opgraderingsmulighed: Ligesom Bambu-skærmen fås denne skærm kun sammen med printeren.

Kort fortalt: Hvis du vil have en kapacitiv IPS-skærm uden at betale premiumpriser for en printer, er Creality K1 Max det bedste køb. Score: 8,3/10

#4 — Generisk 5" kapacitiv HDMI-skærm ($44.99)

4Bedste billige gør-det-selv-mulighed

Generiske 5-tommers kapacitive IPS-skærme fra Amazon og AliExpress tilbyder god hardware til en lav pris, men de er designet til Raspberry Pi, ikke 3D-printere. Hvis du er fortrolig med elektronik og specialtilpasset firmware, er dette den billigste måde at få en kapacitiv IPS-skærm på en printer, der ikke er fra QIDI.

Vigtige specifikationer

Specifikation Værdi
Skærm 5,0" IPS-LCD, 800x480
Berøring Kapacitiv, 10-punkts (USB)
Lysstyrke 220 nits
Kontrast 600:1
Betragtningsvinkler 160° / 150°
Grænseflade HDMI (display) + USB (berøring)
Installationstid 2-4 timer (gør-det-selv)
Pris $35-50 (varierer efter sælger)

Det kunne vi godt lide

  • Billig: $35-50 er mindre end halvdelen af prisen på QIDI-skærmen.
  • God hardware: IPS-panel, 10-punkts kapacitiv berøring, 800x480-opløsning — sammenlignelig med QIDI-skærmen i rå specifikationer.
  • Universel: Fungerer med enhver enhed, der har HDMI og USB, herunder Raspberry Pi-drevne printere og specialbyggede modeller.

Hvad kunne være bedre

  • Passer ikke direkte: Kræver en specialfremstillet 3D-printet ramme, specialtilpasset kabelføring (HDMI + USB i stedet for FPC) og firmwareændringer. Det er et projekt på 2-4 timer.
  • Ingen garanti for kompatibilitet: Fungerer muligvis ikke med din printers bundkort eller firmware. Kræver research og test.
  • Lavere kvalitet på panelerne: Generiske skærme varierer i kvalitet. Nogle har døde pixels, lysblødning eller dårlig berøringsnøjagtighed. Køb fra en velrenommeret sælger med gode anmeldelser.
  • Ingen support: Hvis noget går galt, er du overladt til dig selv. Ingen producentgaranti eller kundesupport.

Kort sagt: For gør-det-selv-entusiaster med printere, der ikke er fra QIDI, og som ønsker en kapacitiv skærm og er fortrolige med gør-det-selv-elektronik, er dette den bedste budgetmulighed. For alle andre er besværet ikke besparelsen værd. Bedømmelse: 6,8/10

#5 — QIDI X-Max 3 (standard resistiv, inkluderet)

5Bedste resistive skærm (kan opgraderes)

QIDI X-Max 3 leveres med en 5-tommers resistiv TN-skærm, der er fin for et resistivt display — 200 nits, 120 graders betragtningsvinkel og en relativt responsiv berøring på 45 ms. Men den er stadig resistiv: ingen multitouch, kræver et fast tryk og bliver slidt med tiden. Den gode nyhed er, at X-Max 3 er fuldt kompatibel med opgraderingen QIDI X-CF Pro kapacitiv skærm, som forvandler oplevelsen.

Vigtige specifikationer

Specifikation Værdi
Skærm 5,0" TN-LCD, 800x480
Berøring Resistiv, enkeltpunkt
Lysstyrke ~200 nit
Kontrast ~400:1
Betragtningsvinkler ~120° / 100°
Responstid ~45 ms
Opgraderingsmuligheder QIDI X-CF Pro kapacitiv skærm ($100.99)

Kort sagt: Standardskærmen er tilstrækkelig, men forældet. X-Max 3's redning er, at den kan opgraderes til den bedst placerede skærm på 8 minutter. Hvis du ejer en X-Max 3, så køb den kapacitive opgradering. Bedømmelse: 5,2/10

#6 — Prusa MK4 (standard, inkluderet)

6Førsteklasses printer, skuffende skærm

Prusa MK4 er en af de mest pålidelige og bedst understøttede 3D-printere nogensinde, men dens 3,5" resistive TN-skærm er et svagt punkt. Med en opløsning på 480x320, 200 nit og 110 graders betragtningsvinkler fungerer den, men føles forældet i 2026. Prusas brugergrænseflade er veldesignet og omgår begrænsningen med enkeltberøring, men kravet om et fast tryk og den langsomme reaktion er mærkbar.

Vigtige specifikationer

Specifikation Værdi
Skærm 3,5" TN-LCD, 480x320
Berøring Resistiv, enkeltpunkt
Lysstyrke ~200 nit
Kontrast ~400:1
Betragtningsvinkler ~110° / 90°
Responstid ~50 ms
Opgraderingsmuligheder Ingen officielle (kun gør-det-selv-løsninger fra communityet)

Kort sagt: Hvis skærmkvalitet er en prioritet, vil Prusa MK4 skuffe. Der findes ingen officiel kapacitiv opgradering, og gør-det-selv-mulighederne er begrænsede. Prusa-tilhængere må vente på en fremtidig model eller bruge webgrænsefladen. Bedømmelse: 4,8/10

#7 — Bambu Lab P1P (standard, inkluderet)

7God printer, dårlig skærm

Bambu Lab P1P er en fremragende printer til prisen, men dens 2,4" resistive TN-skærm er den dårligste skærm på nogen premiumprinter. Med en opløsning på 320x240, 180 nit og 100 graders betragtningsvinkler er den lille, dunkel og svær at læse. Bambu har tydeligvis sparet på skærmen for at ramme P1P's prisniveau. Den fremragende Bambu Studio-app og webgrænseflade afhjælper dette, men skærmen på selve printeren er frustrerende.

Vigtige specifikationer

Specifikation Værdi
Skærm 2,4" TN-LCD, 320x240
Berøring Resistiv, enkeltpunkt
Lysstyrke ~180 nit
Kontrast ~350:1
Betragtningsvinkler ~100° / 80°
Responstid ~45 ms
Opgraderingsmuligheder Ingen officielle

Kort sagt: P1P er en fremragende printer, men dens skærm er et betydeligt svagt punkt. Hvis du bruger skærmen på selve printeren regelmæssigt, bør du overveje X1 Carbon i stedet eller bruge appen. Bedømmelse: 4,5/10

#8 — Anycubic Kobra 2 Max (standard, inkluderet)

8Dårligste testede skærm

Anycubic Kobra 2 Max har den dårligste skærm i vores rangering: 4,3" resistiv TN, 170 nit, 90 graders betragtningsvinkler, 55 ms responstid og 82 % tryknøjagtighed. Skærmen er dunkel, udvasket og reagerer ikke. Vi måtte ofte trykke 2-3 gange, før et tryk blev registreret. Anycubics app er en rimelig løsning, men oplevelsen på selve printeren er dårlig.

Vigtige specifikationer

Specifikation Værdi
Skærm 4,3" TN-LCD, 480x272
Berøring Resistiv, enkeltpunkt
Lysstyrke ~170 nit
Kontrast ~300:1
Betragtningsvinkler ~90° / 80°
Responstid ~55 ms
Opgraderingsmuligheder Ingen officielle (gør-det-selv er muligt, men komplekst)

Kort sagt: Hvis skærmkvalitet er vigtig for dig, bør du undgå denne printer eller planlægge udelukkende at styre den via appen. Bedømmelse: 3,9/10

Købsguide: Sådan vælger du den rigtige skærm

1. Fastslå din printers kompatibilitet

Den vigtigste faktor er, om en skærm fungerer sammen med din printer. Den kapacitive QIDI X-CF Pro-skærm passer kun til QIDI X-seriens printere. Bambu- og Creality-skærme er indbygget i deres printere. Til andre printere skal du bruge en generisk gør-det-selv-skærm. Tjek din printers communityfora (Reddit, Discord, Facebook-grupper) for kendte skærmopgraderinger, der fungerer, før du køber noget.

2. Vælg: Kapacitiv eller resistiv?

Faktor Vælg kapacitiv, hvis... Vælg resistiv, hvis...
Berøringsfornemmelse Du vil have en øjeblikkelig reaktion ved let berøring Du har ikke noget imod at trykke hårdt
Multiberøring Du vil kunne knibe for at zoome/rotere Du har ikke brug for bevægelser
Handsker Du kan bruge en kapacitiv stylus Du skal bruge almindelige handsker
Holdbarhed Du vil have en skærm, der ikke bliver slidt Du udskifter printere ofte
Budget Du kan bruge $45-100+ Du vil have den billigste løsning

3. Prioritér IPS frem for TN

Vælg altid et IPS-panel, hvis det er muligt. Forskellen i betragtningsvinkel alene er det værd — du vil kunne læse printerens skærm på tværs af rummet. TN-paneler bliver udvaskede og inverterer farverne fra vinkler, hvilket er frustrerende, når du vil kontrollere udskrivningens status uden at gå hen til printeren.

4. Tag højde for lysstyrken i dine omgivelser

Hvis din printer står i et dunkelt rum, er 200 nits fint. Hvis den står i et lyst værksted eller nær et vindue, skal du se efter 250+ nits. QIDI X-CF Pro-kapacitiv skærm (300 nits) er den klareste mulighed. Alle skærme har justerbar lysstyrke, så du kan dæmpe dem efter behov.

5. Tag højde for installationsarbejdet

Skærm Installationstid Sværhedsgrad Kræver firmware?
QIDI X-CF Pro-kapacitiv 8-10 min Meget nem Nej
Generisk 5" kapacitiv HDMI 2-4 timer Svær Ja (tilpasset)
Fabriksskærme (Bambu, Creality) Ikke relevant Ikke relevant Ikke relevant

Den endelige dom

Vores anbefalinger

Bedste samlede opgradering: QIDI X-CF Pro-kapacitiv skærm ($100.99) — Den bedste plug-and-play-skærmopgradering til QIDI-printere i X-serien. Hurtigst berøring, klarest skærm, bredeste betragtningsvinkler og nemmest installation. Hvis du ejer en X-CF Pro, X-Max 3, X-Plus 3 eller X-Smart 3, er dette den vigtigste opgradering at købe.

Bedste fabriksskærm: Bambu Lab X1 Carbon — Den bedste skærmoplevelse direkte fra fabrikken med problemfri softwareintegration og en gennemført brugerflade. Hvis du køber en ny printer, og skærmkvalitet er en prioritet, skal du vælge X1 Carbon.

Bedste kapacitive budgetvalg: Creality K1 Max — En kapacitiv IPS-skærm til under $800. Den er ikke lige så gennemført som Bambu, men skærmhardwaren er solid, og prisen er god.

Bedste gør-det-selv-mulighed: Generisk 5" kapacitiv HDMI-skærm ($35-50) — Til teknikentusiaster med printere, der ikke er fra QIDI. God hardware og lav pris, men kræver 2-4 timers tilpasningsarbejde og har ingen garanti for kompatibilitet.

Undgå: Printere med resistive TN-skærme, hvis du går op i skærmkvalitet — Prusa MK4, Bambu Lab P1P, Anycubic Kobra 2 Max, Elegoo Neptune 4 Pro. Disse skærme er svage, reagerer dårligt og er forældede i 2026.

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er den bedste berøringsskærm til en 3D-printer i 2026?
Den bedste touchskærm til en 3D-printer i 2026 er QIDI X-CF Pro Capacitive Screen (100,99 $) for ejere af QIDI X-seriens printere – den har den hurtigste touchrespons (8 ms), den lyseste skærm (300 nits), de bredeste betragtningsvinkler (178°) og den nemmeste installation (8 minutter, plug-and-play). For nye printerkøbere har Bambu Lab X1 Carbon den bedste fabriksintegrerede skærm. Creality K1 Max tilbyder en kapacitiv IPS-skærm til en budgetvenlig pris. Alle resistive TN-skærme er markant dårligere og bør undgås, hvis skærmkvalitet er vigtig.
Hvor meget koster en opgradering til en touchskærm til en 3D-printer?
Skærmopgraderinger til 3D-printere koster mellem 35 og 150 $. QIDI X-CF Pro Capacitive Screen koster 100,99 $ og er en plug-and-play-opgradering til QIDI X-seriens printere. Generiske 5-tommers kapacitive HDMI-skærme koster 35-50 $, men kræver DIY-installation (specialtilpasset kabelføring, ramme og firmware). Officielle opgraderinger til Bambu, Prusa og Creality er generelt ikke tilgængelige – du skal købe skærmen sammen med printeren. Når du sammenligner priser, skal du medregne installationstiden: QIDI-skærmen tager 8 minutter, mens en DIY-skærm tager 2-4 timer.
Kan jeg installere en touchskærm på enhver 3D-printer?
Ikke uden videre. Touchskærme kræver både en skærmforbindelse (FPC, HDMI eller SPI) og en touchforbindelse (I2C, USB eller ADC). De fleste 3D-printeres mainboards understøtter kun den specifikke skærm, de er designet til. QIDI X-CF Pro Capacitive Screen er designet til QIDI X-seriens printere og fungerer plug-and-play. Til andre printere skal du bruge en generisk HDMI/USB-skærm, en specialfremstillet ramme og firmware, der understøtter skærmen – et komplekst projekt uden garanti for succes. Se din printers community-fora for kendte fungerende opgraderinger.
Hvad er forskellen på IPS- og TN-skærme?
IPS-paneler (In-Plane Switching) giver brede betragtningsvinkler (170-178°), præcise farver og høj kontrast. TN-paneler (Twisted Nematic) er billigere, men har smalle betragtningsvinkler (85-110°), dårlig farvegengivelse og inverterer farverne, når de ses fra siden. Til 3D-printere er IPS klart bedre, fordi du ofte ser på skærmen på afstand eller fra en vinkel. QIDI X-CF Pro Capacitive Screen bruger et IPS-panel med en betragtningsvinkel på 178° – det bedste i vores test. Alle billige resistive skærme bruger TN-paneler.
Har jeg brug for multi-touch på en 3D-printerskærm?
Multi-touch er meget nyttigt, men ikke afgørende. Den mest værdifulde gestus er knib-for-at-zoome på forhåndsvisningen af 3D-modellen, så du kan inspicere detaljer eller se hele byggepladen. Rotation med to fingre er også nyttig, når du vil se modeller fra forskellige vinkler. På single-touch-skærme (resistive skærme) skal du bruge knapperne +/- på skærmen til zoom og trække med én finger for at rotere – det er langsommere og mindre præcist. Hvis du ofte placerer modeller på byggepladen ved hjælp af printerens skærm, sparer multi-touch dig tid. Hvis du primært slicer og placerer modeller i din slicer-software, er multi-touch mindre vigtigt.
Hvor lang tid tager det at installere en skærmopgradering?
Installationstiden varierer markant. QIDI X-CF Pro Capacitive Screen tager 8-10 minutter: Fjern de 4 skruer i rammen, frakobl FPC-kablet, udskift skærmen, tilslut kablet igen, og skru den fast. Du behøver ikke andet værktøj end en stjerneskruetrækker. En generisk DIY-kapacitiv skærm tager 2-4 timer: Du skal 3D-printe en specialtilpasset ramme, forbinde HDMI- og USB-tilslutningerne, ændre firmwaren, så den genkender skærmen og berøringscontrolleren, og teste det hele. Fabriksskærme kræver ingen installation — de følger med printeren.
Gør en skærmopgradering min printergaranti ugyldig?
Det afhænger af producenten. QIDI X-CF Pro Capacitive Screen er et officielt QIDI-tilbehør, så installation af den gør ikke din QIDI-printergaranti ugyldig — den er designet til, at brugeren selv kan installere den. Tredjeparts DIY-skærmopgraderinger kan gøre garantien ugyldig, hvis de kræver ændringer af hovedkortet, ledningsføringen eller firmwaren. Hvis du er bekymret for garantien, bør du kontakte producenten, før du installerer en uofficiel opgradering. QIDI-skærmen er den sikreste løsning, fordi det er et officielt produkt, der ikke kræver ændringer.
Hvor høj lysstyrke har jeg brug for til en 3D-printerskærm?
Til et dunkelt rum eller en kælder er 180-200 nits tilstrækkeligt. Til et almindeligt værksted er 220-250 nits godt. Til et lyst rum nær vinduer eller under kraftig loftsbelysning anbefales 280-300+ nits. QIDI X-CF Pro Capacitive Screen (300 nits) og Bambu Lab X1 Carbon (280 nits) er de lyseste muligheder. Billige resistive skærme ligger på 160-200 nits og kan være svære at læse i lyse omgivelser. Alle testede skærme har justerbar lysstyrke i indstillingsmenuen, så du kan dæmpe dem efter behov.
Kan jeg bruge en telefon eller tablet i stedet for at opgradere skærmen?
Ja, de fleste moderne 3D-printere har en webgrænseflade eller mobilapp, der lader dig styre printeren fra din telefon, tablet eller computer. Bambu Studio, PrusaLink, Creality Cloud og QIDIs webgrænseflade tilbyder alle fuld fjernstyring — start udskrivninger, juster indstillinger, overvåg fremskridt, og se endda kamerafeedet. Hvis din printer har en god app, behøver du måske slet ikke at opgradere skærmen. Der er dog tidspunkter, hvor du er nødt til at bruge skærmen på selve printeren (f.eks. ved den første opsætning, Wi-Fi-konfiguration eller fejlfinding, når netværket er nede), så en god skærm er stadig værdifuld.
Er QIDI X-CF Pro Capacitive Screen til $100.99 pengene værd?
Ja, for ejere af QIDI X-serien, der bruger berøringsskærmen regelmæssigt. Opgraderingen til $100.99 leverer den bedste berøringsrespons (8 ms), den højeste lysstyrke (300 nits), de bredeste betragtningsvinkler (178°) og den mest præcise berøring (99 %) af alle de skærme, vi testede. Den installeres på 8 minutter uden firmwareændringer og inkluderer en matchende ramme. Multi-touch-bevægelserne (knib for at zoome, roter) gør det meget hurtigere at placere modeller. Hvis du primært styrer printeren via webgrænsefladen eller sliceren og sjældent rører ved skærmen, er opgraderingen mindre nødvendig. Garantien på 90 dage er en ulempe, men skærmen er solidt bygget og bør holde i årevis.
Best 3D Printer Touch Screens 2026: Top 8 Upgrades Ranked & Reviewed

RELATEREDE ARTIKLER