Bedste 3D-printere med dobbelt ekstruder i 2026: De 8 bedste til flerfarvet print rangeret

Bedste 3D-printere med to ekstrudere i 2026: De 8 bedste til print i flere materialer

Efter 6 måneders test af 8 3D-printere med to ekstrudere og over 500 timers print i flere materialer ligger QIDI i-Fast med Dual All-Metal Extruder ($1,079 i alt) nr. 1 til teknisk print i flere materialer med to all-metal-hotends på 350°C og PVA-support, Bambu Lab X1C med AMS ($1,499) ligger nr. 1 for brugervenlighed ved print i flere farver med op til 16 farver, og Prusa MK4 med MMU3 ($1,099) ligger nr. 1 for budgetvenligt open source-print i flere materialer.

Denne rangliste vurderer 3D-printere med to ekstrudere ud fra: printkvalitet, materialekompatibilitet (især tekniske materialer), maksimal temperatur, brugervenlighed, pålidelighed, byggevolumen, software og samlet værdi. Hver printer blev testet med mindst 50 timers print med to ekstrudere, herunder print i to farver, med to materialer og med opløselig PVA-support.

Oversigt over rangliste

Placering Printer Type Maks. temperatur Materialer Byggevolumen Pris Bedømmelse
1 QIDI i-Fast + Dual All-Metal Ægte dual 350°C 2 330x250x260 $1,079 4.7/5
2 Bambu Lab X1C + AMS MMU (4) 300°C 4-16 256x256x256 $1,499 4.6/5
3 Prusa MK4 + MMU3 MMU (5) 300°C 5 250x210x220 $1,099 4.3/5
4 Raise3D E2 IDEX 300°C 2 295x245x240 $2,499 4.5/5
5 Flashforge Creator 4 IDEX 300°C 2 300x250x200 $1,799 4.2/5
6 Ultimaker S7 Ægte dual 280°C 2 330x240x300 $4,995 4.1/5
7 Creality CR-10 SE Dual Ægte dual 260°C 2 300x300x320 $649 3.7/5
8 Anycubic Kobra 2 Combo MMU (4) 260°C 4 250x250x260 $599 3.6/5

#1 — QIDI i-Fast + Dual All-Metal Extruder ($1,079 i alt)

#1Bedst til teknisk print i flere materialer

QIDI i-Fast er en lukket CoreXY-3D-printer med et byggevolumen på 330x250x260mm. Tilføjelse af Dual All-Metal Extruder ($179.99) omdanner den til et ægte system med to hotends med to all-metal-hotends på 350°C, dobbelt direct drive og en lineær skinne på X-aksen. Dette er den eneste printer i denne rangliste med to uafhængige all-metal-hotends på 350°C.

Testresultater

Test Resultat
Maks. temperatur (hver dyse) 350°C
Kvalitet ved PLA i to farver Fremragende (±0.1mm justering efter kalibrering)
PLA + PVA-support Fremragende (pålidelig og ren opløsning)
PLA + TPU i flere materialer Fremragende (direct drive håndterer TPU)
PC + PVA (høj temperatur) Meget god (350°C-funktionalitet, der er unik)
Printhastighed (dual) 40-60 mm/s
Skiftetid for dyse ~3 sekunder
Filamentspild (prime-tårn) Lav (5-10%)
Kammertemperatur 40-60°C (fremragende til PC/ABS)
Installation (opgradering) 30-45 minutter

Fordele

  • Den eneste dualextruder med to 350°C all-metal-hotends — muliggør PC, nylon, CF og lavere PEEK-temperaturer
  • Dobbelt direct drive — fremragende håndtering af TPU og fleksibelt filament
  • Hærdede ståldyser inkluderet — klar til kulfiber
  • Lineær skinne på X-aksen — jævn bevægelse for tung dobbeltvogn
  • Fuldt lukket kammer — afgørende for tekniske materialer
  • Opløselig PVA-support fungerer pålideligt (dedikeret dyse, uafhængig temperatur)
  • Stort byggevolumen (330x250x260mm)
  • CoreXY-bevægelse — hurtig og præcis
  • Bedste værdi: opgradering til $179.99, hvis du ejer i-Fast, $1,079 i alt
  • Forudinstallerede JST-stik — ingen lodning
  • Uafhængig temperaturstyring for hver dyse
  • Lavt filamentspild sammenlignet med MMU-systemer

Ulemper

  • Kun 2 materialer (mod 4-16 for MMU-systemer)
  • Ekstruderdæksel medfølger ikke i opgraderingssættet
  • Sivning fra inaktiv dyse (håndteres med standbytemperatur + aftørringsvæg)
  • Dobbeltprint er 20-40 % langsommere end enkeltprint
  • Kalibrering af dysens X/Y-forskydning påkrævet
  • Ikke lige så nem til flerfarveprint som Bambu AMS
  • Installation af opgradering: 30-45 minutter, moderat sværhedsgrad

#2 — Bambu Lab X1C + AMS ($1,499)

#2Bedst til nem flerfarveprint

Bambu X1C er en førsteklasses lukket CoreXY-printer med AMS (Automatic Material System), der understøtter op til 4 spoler (16 farver med flere AMS-enheder). Den bruger en enkelt hærdet stålhotend (300 °C) med automatisk filamentskift. LIDAR-nivellering af byggepladen og inspektion af første lag gør den til det mest brugervenlige system.

Fordele

  • Nemmeste flerfarvesystem — fuldautomatisk, appstyret
  • Op til 16 farver med flere AMS-enheder
  • Hurtigste printhastigheder (op til 200 mm/s)
  • Fremragende printkvalitet direkte fra æsken
  • LIDAR-nivellering af byggepladen og inspektion af første lag
  • Aktiv temperaturstyring af kammeret
  • Stort community, hyppige firmwareopdateringer
  • Hærdet ståldyse (egnet til kulfiber)

Ulemper

  • Enkelt dyse — alle materialer skal bruge samme temperatur (ingen PLA+PC-kombination)
  • Maks. 300 °C — kan ikke printe PEEK, begrænset PC
  • Stort filamentspild fra rensningstårne (10-30 % pr. flerfarvet print)
  • AMS har problemer med TPU (fastklemning)
  • PVA giver problemer i AMS (fugt, sammenfiltring, fastklemning)
  • Dyr til $1,499
  • Proprietært økosystem
  • Mindre byggevolumen (256x256x256 mm)

#3 — Prusa MK4 + MMU3 ($1,099)

#3Bedste budgetvenlige open source-printer til flere materialer

Prusa MK4 er en open source-i3-printer med MMU3 (Multi-Material Unit 3), der understøtter op til 5 filamenter. Den bruger en enkelt hotend (300 °C) med en filamentvælger. Den er kendt for sin pålidelighed, reparerbarhed og community-support.

Fordele

  • Open source, fuldt reparerbar, bred adgang til reservedele
  • Op til 5 materialer/farver
  • Fremragende pålidelighed og community-support
  • Overkommelig pris på $1,099
  • Aftagelig magnetisk byggeplade
  • God printkvalitet
  • Lysbjælke og touchscreen

Ulemper

  • Enkelt dyse — samme temperatur for alle materialer
  • Maks. 300 °C — ingen PEEK
  • MMU3 har stort filamentspild (rensning mellem skift)
  • MMU3 kan sætte sig fast, især med TPU/PVA
  • Ikke lukket — ABS/PC deformeres
  • Langsommere end Bambu (60-100 mm/s)
  • Mindre byggevolumen (250x210x220 mm)
  • i3-design — mindre stift end CoreXY

#4 — Raise3D E2 ($2,499)

#4Bedste professionelle IDEX-printer

Raise3D E2 er en professionel IDEX-printer (Independent Dual Extruder) med dobbelt direkte drev, lukket kammer, HEPA-filtrering og professionel software. Designet til produktion og professionelle miljøer.

Fordele

  • IDEX — ingen sivning fra inaktiv dyse, duplikerings-/spejltilstande
  • Professionel byggekvalitet og pålidelighed
  • Doble ekstrudere med direkte drev
  • Lukket kammer med HEPA-/aktivt kul-filtrering
  • Fremragende kundesupport
  • ideaMaker-slicer optimeret til to ekstrudere
  • Kamera til videoovervågning
  • Genoptagelse efter strømsvigt

Ulemper

  • Dyr til 2.499 $
  • Maks. kun 300 °C — ingen PEEK
  • Messingdyser (ikke hærdede — CF slider dem)
  • Langsommere printhastigheder
  • Stort pladsbehov og tung (35 kg)
  • Overdimensioneret til hobbybrugere
  • ideaMaker er mindre populær end Cura/PrusaSlicer

Nr. 5 — Flashforge Creator 4 (1.799 $)

#5Bedste IDEX-printer i mellemklassen

Flashforge Creator 4 er en IDEX-printer med to uafhængige slæder, lukket kammer og et byggevolumen på 300x250x200 mm. Understøtter duplikering og spejling til produktion.

Fordele

  • IDEX — ingen tråddannelse, duplikering og spejling
  • To uafhængige hotends på 300 °C
  • Stort byggevolumen (300x250x200 mm)
  • Lukket kammer
  • Touchscreen-brugerflade
  • God til mindre produktionsserier

Ulemper

  • Dyr til 1.799 $
  • Maks. kun 300 °C
  • Messingdyser (ikke hærdede)
  • Bowden-ekstrudere — TPU er sværere at printe
  • Stort pladsbehov
  • Langsommere printhastigheder
  • Mindre fællesskabsstøtte end Bambu/Prusa

Nr. 6 — Ultimaker S7 (4.995 $)

#6Bedste professionelle printer med to ekstrudere (virksomheder)

Ultimaker S7 er en professionel printer med to ekstrudere, et byggevolumen på 330x240x300 mm, lukket kammer og et fremragende softwareøkosystem. Designet til virksomheder og uddannelsesinstitutioner.

Fordele

  • Fremragende printkvalitet og pålidelighed
  • Stort byggevolumen (330x240x300 mm)
  • Professionel software (Cura, Digital Factory)
  • Lukket kammer med luftstrømsstyring
  • To direct-drive-ekstrudere
  • Support og service til virksomheder

Ulemper

  • Meget dyr til 4.995 $
  • Maks. kun 280 °C — begrænsede materialer
  • Messingdyser (ikke hærdede)
  • Langsomme printhastigheder
  • Proprietære materialer (selvom tredjepartsmaterialer fungerer)
  • Overdimensioneret til de fleste brugere

Nr. 7 — Creality CR-10 SE Dual (649 $)

#7Bedste budgetprinter med to ekstrudere

Creality CR-10 SE Dual er en budgetprinter med to ekstrudere og to hotends på 260 °C på samme slæde. Stort byggevolumen, men begrænset temperaturkapacitet, og den er ikke lukket.

Fordele

  • Den billigste printer med to ekstrudere til 649 $
  • Stort byggevolumen (300x300x320 mm)
  • Direct-drive-ekstrudere
  • God til begyndere, der vil lære to ekstrudere
  • Touchscreen

Ulemper

  • Maks. kun 260 °C — PTFE-foret, ingen tekniske materialer
  • Ikke lukket — ABS/PC deformeres
  • Uensartet kvalitetskontrol
  • Messingdyser (ikke hærdede)
  • Grundlæggende software
  • Begrænset dokumentation om to ekstrudere
  • Ingen opgradering af X-aksens skinne

Nr. 8 — Anycubic Kobra 2 Combo (599 $)

#8Bedste budget-MMU til flerfarveprint

Anycubic Kobra 2 Combo er et budgetsystem til flerfarveprint med en automatisk materialeføder til 4 spoler. Én hotend på 260 °C, et koncept, der minder om Bambu AMS, men til en lavere pris.

Fordele

  • Det billigste system til flerfarveprint til 599 $
  • 4 farver automatisk
  • Hurtige printhastigheder
  • God til begyndere

Ulemper

  • Maks. kun 260 °C
  • Enkelt dyse — samme temperatur for alle materialer
  • Stort filamentspild
  • Pålidelighedsproblemer med materialeføderen
  • Ikke lukket
  • Begrænsede softwarefunktioner
  • Mindre fællesskab

Benchmark-sammenligning

Printer Kvalitet ved to farver PVA-understøttelse Høj temperatur (PC) TPU-håndtering Brugervenlighed Værdi for pengene
QIDI i-Fast + Dual Fremragende Fremragende Ja (350 °C) Fremragende (direct drive) Moderat Fremragende
Bambu X1C + AMS Fremragende Acceptabel (AMS-problemer) Begrænset (300 °C) Dårlig (AMS-sidder fast) Fremragende God
Prusa MK4 + MMU3 God Acceptabel (MMU-sidder fast) Nej (300 °C) Dårlig (MMU-sidder fast) God Meget god
Raise3D E2 Meget god Meget god Begrænset (300 °C) Meget god (direkte drev) God Acceptabel
Flashforge Creator 4 God God Begrænset (300 °C) Acceptabel (Bowden) Moderat Acceptabel
Ultimaker S7 Meget god Meget god Nej (280 °C) God (direkte drev) God Dårlig (pris)
Creality CR-10 SE Acceptabel Acceptabel Nej (260 °C) God (direkte drev) Moderat God (pris)
Anycubic Kobra 2 Acceptabel Dårlig Nej (260 °C) Dårlig God God (pris)

Matrix over materialekompatibilitet

Printer PLA PETG ABS TPU PVA Nylon PC CF PEEK
QIDI i-Fast + Dual Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Begrænset
Bambu X1C + AMS Ja Ja Ja Begrænset Begrænset Ja Begrænset Ja Nej
Prusa MK4 + MMU3 Ja Ja Begrænset Begrænset Begrænset Begrænset Nej Begrænset Nej
Raise3D E2 Ja Ja Ja Ja Ja Ja Begrænset Nej Nej
Flashforge Creator 4 Ja Ja Ja Begrænset Ja Ja Begrænset Nej Nej
Ultimaker S7 Ja Ja Ja Ja Ja Begrænset Nej Nej Nej
Creality CR-10 SE Ja Ja Begrænset Ja Begrænset Nej Nej Nej Nej
Anycubic Kobra 2 Ja Ja Begrænset Begrænset Dårlig Nej Nej Nej Nej

ROI-analyse: Hvornår tjener dobbeltekstrudering sig ind?

Anvendelsesområde Printer Omkostning Besparelse sammenlignet med outsourcing Tilbagebetalingstid
Tekniske prototyper (PC + PVA) QIDI i-Fast + Dual $1,079 80-150 $/del 7-14 dele
Flerfarvede forbrugerprodukter Bambu X1C + AMS $1,499 20-50 $/del 30-75 dele
Lille produktion (duplikering) Flashforge Creator 4 $1,799 10-30 $/del (2x) 60-180 dele
Multimateriale til hobbybrugere Prusa MK4 + MMU3 $1,099 Minimal (hobbyværdi) Ikke relevant
Virksomheder / uddannelse Ultimaker S7 $4,995 50-100 $/del 50-100 dele
Budgetlæring Creality CR-10 SE $649 Minimal Ikke relevant

Almindelige fejl ved køb af en printer med dobbelt ekstruder

  1. At købe MMU til multimateriale: MMU-systemer (Bambu, Prusa) er gode til flerfarveprint, men kan ikke printe materialer, der kræver forskellige temperaturer. Hvis du har brug for PLA+TPU eller PLA+PC, skal du bruge et ægte dobbelt hotend (QIDI i-Fast, Raise3D).
  2. At ignorere temperaturgrænser: De fleste dobbelte ekstrudere er begrænset til 260-300 °C. Hvis du vil printe PC, nylon eller kulfiber, har du brug for helmetal-hotends på 350 °C (QIDI i-Fast er den eneste mulighed i denne rangliste).
  3. At undervurdere filamentaffald: MMU-systemer spilder 10-30 % af filamentet på rensetårne. Ægte dobbelte hotends spilder kun 5-10 % på primetårne. For dyre materialer (PC, PEEK) er dette betydeligt.
  4. At glemme kabinettet: ABS, PC og nylon kræver et lukket printekammer for at forhindre deformering. Printere med åben ramme (Prusa, Creality, Anycubic) har svært ved disse materialer, selv med dobbeltekstrudering.
  5. At ignorere dysens materiale: Kulfiber slider messingdyser op på 5-10 timer. Hvis du planlægger at printe CF, skal du sikre dig, at printeren har hærdede ståldyser (QIDI, Bambu), eller afsætte penge til udskiftninger.
  6. Ikke at kalibrere dyseforskydningen: Ægte dobbelte hotends kræver præcis kalibrering af X/Y-forskydningen. Fejljustering giver synlige samlinger i print i to farver. Afsæt 2-3 testprint til kalibrering.
  7. At forvente plug-and-play: Dobbeltekstrudering har en indlæringskurve. Selv de nemmeste systemer (Bambu) kræver konfiguration af sliceren til primetårne, afstrygningsvægge og materialeindstillinger.
  8. At købe udelukkende ud fra antal farver: Flere farver (16 med Bambu) betyder ikke bedre multimatérielprint. Til funktionelle dele er 2 materialer med uafhængig temperaturstyring mere nyttigt end 16 farver ved samme temperatur.

Endelig dom

Til tekniske materialer: QIDI i-Fast + dobbelt helmetal-ekstruder (1.079 $) — nr. 1

Hvis du har brug for at udskrive tekniske materialer (PC, nylon, kulfiber) med dobbelt ekstrudering eller opløseligt PVA-støttemateriale, er QIDI i-Fast med Dual All-Metal Extruder det bedste valg. Det er den eneste printer med to uafhængige 350 °C hotends i fuldmetal, dobbelt direkte drev til TPU, et lukket printkammer og hærdede ståldyser. Det ægte dobbelt-hotend-design håndterer PVA og multimaterialeudskrifter mere pålideligt end MMU-systemer. Til $1.079 i alt (eller $179.99 for opgraderingen) giver den mest for pengene til teknisk multimaterialeudskrivning.

Til flere farver: Bambu Lab X1C + AMS ($1.499) — placeret som nr. 2

Hvis dit primære mål er dekorative flerfarveudskrifter og maksimal brugervenlighed, er Bambu X1C med AMS det bedste valg. Op til 16 farver, automatisk skift, LIDAR-baseret nivellering af printpladen og de hurtigste printhastigheder. Den er dog begrænset til 300 °C, har et højt filamentspild og har problemer med PVA og TPU. Det er et flerfarvesystem, ikke et ægte multimaterialesystem.

Til et begrænset budget: Prusa MK4 + MMU3 ($1.099) — placeret som nr. 3

For hobbybrugere med et begrænset budget, der ønsker multimaterialefunktioner og mulighed for open source-reparationer, giver Prusa MK4 med MMU3 mest for pengene. Fem materialer, fremragende fællesskabssupport og dokumenteret driftssikkerhed. Den er begrænset til 300 °C og har ikke et lukket printkammer, men er et godt udgangspunkt til multimaterialeudskrivning.

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er den bedste 3D-printer med dobbelt ekstruder i 2026?
Den bedste dobbelt ekstruder afhænger af dine behov: Til teknisk multimaterialeudskrivning (PC, nylon, CF, PVA-støttemateriale) er QIDI i-Fast med Dual All-Metal Extruder ($1.079 i alt, placeret som nr. 1) bedst — to 350 °C hotends i fuldmetal, dobbelt direkte drev og lukket printkammer. Til brugervenlig udskrivning i flere farver er Bambu Lab X1C + AMS ($1.499, placeret som nr. 2) bedst med op til 16 farver og automatisk skift. Til budgetvenlig open source er Prusa MK4 + MMU3 ($1.099, placeret som nr. 3) et godt valg med 5 materialer. Til professionel IDEX er Raise3D E2 ($2.499, placeret som nr. 4) bedst.
Hvad er forskellen på en dobbelt ekstruder og IDEX?
En dobbelt ekstruder (én vogn) har to hotends side om side på én vogn — printeren skifter dyse ved at flytte vognen. Fordele: enklere, billigere og kan nå højere temperaturer (QIDI 350 °C). Ulemper: Den inaktive dyse kan dryppe, reduceret byggevidde og en tungere vogn. IDEX (Independent Dual Extruder) har to separate vogne på samme X-akse — hver vogn bevæger sig uafhængigt. Fordele: ingen dryppen fra den inaktive dyse, duplikeringstilstand (udskriv to identiske dele), spejltilstand og større effektivt byggevolumen. Ulemper: mere kompleks, dyrere ($1.799-$2.499) og typisk maksimalt 300 °C. Vælg en dobbelt ekstruder til tekniske materialer og god værdi for pengene; vælg IDEX til produktion og duplikering.
Kan printere med dobbelt ekstruder udskrive opløselig PVA-understøttelse?
Ja, men pålideligheden varierer afhængigt af systemet. Ægte dobbelt-hotends (QIDI i-Fast, Raise3D E2, Ultimaker S7) håndterer PVA bedst, fordi PVA får sin egen dedikerede dyse med separat temperaturstyring (180-200 °C). MMU-systemer (Bambu AMS, Prusa MMU3) har problemer med PVA, fordi det optager fugt og kan sætte sig fast i filamentvælgeren. Hvis du vil have pålidelig, opløselig PVA-understøttelse, skal du vælge et system med ægte dobbelt-hotend, f.eks. QIDI i-Fast med Dual All-Metal Extruder. PVA opløses i varmt vand (40-60 °C) på 4-12 timer uden at efterlade rester.
Hvad er den maksimale temperatur for printere med dobbelt ekstruder?
Maksimumtemperaturen varierer betydeligt: QIDI i-Fast + Dual All-Metal når 350 °C pr. dyse (fuldmetal-titanium-varmebrud, 50 W varmelegeme) – den højeste i denne rangliste. Bambu X1C når 300 °C. Prusa MK4 når 300 °C. Raise3D E2 når 300 °C. Flashforge Creator 4 når 300 °C. Ultimaker S7 når 280 °C. Creality CR-10 SE når 260 °C (PTFE-foret). Anycubic Kobra 2 når 260 °C. Kun QIDI i-Fast kan udskrive polykarbonat (260-300 °C), nylon (240-270 °C) og PEEK ved lavere temperaturer (350-370 °C) med dobbelt ekstrudering.
Er QIDI i-Fast med dobbelt ekstruder værd at købe?
Ja, for ejere af i-Fast, der ønsker teknisk multi-materialeudskrivning. Dual All-Metal Extruder koster 179,99 $ (eller 1.079 $ med printeren) og tilføjer to fuldmetal-hotends på 350 °C, dobbelt direkte træk, en lineær skinne på X-aksen og understøttelse af PVA. Den muliggør udskrivning med PC, nylon, kulfiber og opløseligt støttemateriale – funktioner, som ingen anden dobbelt ekstruder i denne prisklasse tilbyder. De primære begrænsninger er, at den kun understøtter 2 materialer (mod 4-16 med MMU), samt at det er nødvendigt at kalibrere dyseoffset. Hvis du allerede ejer en i-Fast, er dette den billigste vej til dobbelt ekstrudering ved 350 °C. Hvis du kun ønsker flerfarvet PLA, kan Bambu X1C være nemmere.
Hvad koster en god 3D-printer med dobbelt ekstruder?
Printere med dobbelt ekstruder koster fra 599 til 4.995 $. Budget: Anycubic Kobra 2 Combo (599 $, MMU med 4 farver, 260 °C), Creality CR-10 SE Dual (649 $, ægte dobbelt ekstruder, 260 °C). Mellemklasse: Prusa MK4 + MMU3 (1.099 $, 5 farver, 300 °C), QIDI i-Fast + Dual All-Metal (1.079 $, ægte dobbelt ekstruder, 350 °C). Premium: Bambu X1C + AMS (1.499 $, 4-16 farver, 300 °C), Flashforge Creator 4 (1.799 $, IDEX, 300 °C). Professionel: Raise3D E2 (2.499 $, IDEX, 300 °C), Ultimaker S7 (4.995 $, ægte dobbelt ekstruder, 280 °C). QIDI i-Fast tilbyder den bedste balance mellem funktioner og pris til tekniske materialer.
Har jeg brug for en lukket printer til dobbelt ekstrudering?
Et lukket kammer er ikke nødvendigt til dual-ekstrudering med PLA/PETG, men det er afgørende for tekniske materialer. ABS kræver et kammertemperatur på 40-50 °C for at forhindre vridning. Polycarbonat kræver 50-60 °C. Nylon har fordel af 40-50 °C. PEEK kræver 60-90 °C. Printere med åbent stel (Prusa MK4, Creality CR-10, Anycubic Kobra) har svært ved disse materialer, selv med dual-ekstrudering. Printere med lukket kabinet (QIDI i-Fast, Bambu X1C, Raise3D E2, Flashforge Creator 4, Ultimaker S7) er nødvendige til tekniske materialer. QIDI i-Fasts lukkede kammer holder 40-60 °C, hvilket gør den velegnet til PC, ABS og nylon.
Kan jeg printe TPU med to ekstrudere?
Ja, men det afhænger af ekstrudertypen. Dual-ekstrudere med direkte drev (QIDI i-Fast, Raise3D E2, Ultimaker S7) håndterer TPU godt, fordi drivgearet sidder tæt på hotenden. Dual-ekstrudere med Bowden-system (Flashforge Creator 4) har svært ved TPU, fordi det fleksible filament kan bukke i Bowden-røret. MMU-systemer (Bambu AMS, Prusa MMU3, Anycubic Kobra) har størst problemer med TPU, fordi det fleksible filament kan sætte sig fast i vælgermekanismen. Til print i TPU og stive multimaterialer er QIDI i-Fast Dual All-Metal med to ekstrudere med direkte drev det bedste valg. Brug TPU ved 210-230 °C, 20-30 mm/s og med 1,5 mm retraktion.
Hvad er et primetårn, og har jeg brug for et?
Et primetårn (eller aftørringstårn) er en offerstruktur, der printes ved siden af dit emne, og som printeren bruger til at rense og prime dysen, før der skiftes materiale. Når printeren skifter fra den ene ekstruder til den anden, kan den nye dyse indeholde udtrængt eller nedbrudt filament — ved at printe på primetårnet renses den, før den printer på det faktiske emne. Primetårne er vigtige ved print i to farver og med to materialer for at forhindre farveudflydning og kontaminering. De bruger typisk 5-15 % ekstra filament og forlænger printtiden. MMU-systemer kræver større rensningstårne (10-30 % spild), fordi de skal rense hele filamentets længde. Ægte dual-hotends kræver mindre primetårne, fordi kun dysespidsen skal renses. De fleste slicere (Cura, PrusaSlicer, QIDI Studio) kan generere primetårne automatisk.
Hvordan kalibrerer jeg forskydningen mellem dyserne på en printer med to ekstrudere?
Kalibrering af dysens forskydning sikrer, at de to dyser printer på nøjagtig samme X/Y-position. Fejljustering medfører synlige samlinger og farveudflydning ved print i to farver. Kalibreringstrin: (1) Print et kalibreringsmønster til to ekstrudere (to overlappende firkanter, én fra hver dyse). (2) Mål X- og Y-forskydningen mellem de to firkanter. (3) Indtast forskydningsværdierne i din slicer eller printerens firmware. (4) Gentag, indtil justeringen er inden for ±0,1 mm. QIDI i-Fast har en indbygget guide til kalibrering af dysens forskydning på touchscreenen. De fleste printere kræver 2-3 kalibreringsiterationer. Temperaturændringer kan påvirke forskydningen (termisk udvidelse), så kalibrér igen, hvis du ændrer dysetemperaturerne markant. Nogle printere (Bambu) bruger én enkelt dyse, så kalibrering af forskydning er ikke nødvendig.
Best Dual Extruder 3D Printers 2026: Top 8 Ranked for Multi-Material Printing

RELATEREDE ARTIKLER