Anmeldelse af QIDI UltraPA: PPA-nylonindstillinger, styrketests og anvendelser (2026)
Efter 50 timers print med QIDI UltraPA på en QIDI Max 4 med en hærdet ståldyse leverede dette PPA-baserede højtemperatur-nylon en trækstyrke på 69,29 MPa, 2-3 gange stærkere lagbinding end ABS, 5 gange lavere fugtabsorption end PA6 og en printsuccesrate på 92 % — hvilket gør det til det mest pålidelige tekniske nylon, vi har testet, trods prisen på 109,99 USD/kg.
Dette er den komplette, dybdegående anmeldelse af QIDI UltraPA-nylonfilament. Vi gennemgår udpakning, tørring, opsætning, optimale printindstillinger, mekaniske tests, anvendelser i praksis, udglødning samt en direkte sammenligning med standard-PA6 og kulfiber-nylon. Hvis du overvejer at investere i PPA-nylon til funktionelle dele, fortæller denne anmeldelse dig alt, hvad du har brug for at vide.
Hvad er QIDI UltraPA?
QIDI UltraPA er et højtemperatur-nylonfilament baseret på PPA (polyftalamid), udviklet specifikt til FDM-3D-print. I modsætning til standard-PA6-nylon er PPA et aromatisk polyamid med et højere smeltepunkt (231 °C), lavere fugtabsorption (2,10 % mod 9-10 % for PA6) og bedre mekaniske egenskaber. Det er positioneret som et førsteklasses teknisk filament til industrielle funktionelle dele.
Vigtigste specifikationer
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| Grundmateriale | PPA (polyftalamid) |
| Diameter | 1,75 mm ± 0,02 mm |
| Vægt | 1 kg (2,2 pund) |
| Farve | Naturlig (råhvid) |
| Pris | 109,99 USD |
| Massefylde | 1,21 g/cm³ |
| Smeltepunkt | 231 °C |
| HDT | 72,5 °C |
| Trækstyrke | 69,29 ± 1,17 MPa |
| Bøjestyrke | 112,64 ± 1,60 MPa |
| Slagstyrke | 9,74 ± 0,84 kJ/m² |
| Brudforlængelse | 9,77 ± 1,68 % |
| Vandabsorption | 2,10 % (1/5 af PA6) |
| Smelteindeks | 9,4 g/10 min |
| Dysetemperatur | 260-280 °C (op til 300 °C) |
| Byggepladetemperatur | 70-80 °C |
| Printetempo | 30-120 mm/s |
| Køleventilator | Fra (0 %) |
| Emballage | Vakuumforseglet aluminiumsfolie (0,014 % WVTR) |
| Garanti | 30 dages returret, garanti ved fabrikationsfejl |
Udpakning og førstehåndsindtryk
QIDI UltraPA leveres i en førsteklasses grøn papæske (22 x 22 x 7,5 cm), der indeholder den 1 kg tunge spole, vakuumforseglet i aluminiumsfolie. Selve spolen er fremstillet af temperaturbestandig plast (20 cm i diameter, 6,8 cm bred), som ikke deformeres i filamenttørrere eller opvarmede kamre. Filamentet er naturligt råhvidt og pænt oprullet uden sammenfiltringer eller overlapninger.
Aluminiumsfolie-vakuumemballagen er en fremtrædende funktion. Med en vanddamptransmissionsrate på kun 0,014 % (sammenlignet med 4,76 % for standardforseglede poser) ankommer filamentet betydeligt tørrere end konkurrenternes. Vi målte fugtindholdet i en nyåbnet spole til 1,2 % — langt under mætningspunktet på 2,10 %, hvilket betyder, at kun 4 timers tørring var nødvendigt mod over 8 timer for standard-PA6.
Testopsætning
| Komponent | Specifikation |
|---|---|
| 3D-printer | QIDI Max 4 (lukket, aktiv kammeropvarmning) |
| Dysen | QIDI hærdet stål 0,4 mm |
| Printplade | QIDI PEI-plade med PVP-lim |
| Slicer | QIDI Slicer / PrusaSlicer 2.8 |
| Tørrer | QIDI-tørreboks ved 85 °C |
| Testvarighed | 50 printtimer over 3 uger |
| Testet filament | QIDI UltraPA 1,75 mm naturfarvet (1 spole) |
| Omgivelsesforhold | 22 °C, 45 % RH (kontrolleret rum) |
Optimale printindstillinger (efter finjustering)
Vi begyndte med QIDIs anbefalede indstillinger og finjusterede dem gennem mere end 15 testprint. Her er de indstillinger, der gav de bedste resultater:
| Indstilling | QIDIs anbefaling | Vores optimerede værdi | Bemærkninger |
|---|---|---|---|
| Dysetemperatur | 260-280 °C | 270 °C | 270 °C gav den bedste lagbinding og overfladefinish |
| Byggepladetemperatur | 70-80 °C | 75 °C | Med PVP-lim; 80 °C til store dele |
| Kammertemperatur | Ikke angivet | 50 °C | Aktiv opvarmning; kritisk for store dele |
| Printetempo | 30-120 mm/s | 40 mm/s | 60 mm/s er acceptabelt til simple dele |
| Hastighed for første lag | — | 20 mm/s | Langsomt første lag for bedre vedhæftning |
| Køleventilator | Fra | 0 % på alle lag | Aktivér aldrig — forårsager deformering |
| LagHeight | — | 0.2mm | 0,15 mm for detaljer, 0,25 mm for hastighed |
| Linjevidde | — | 0.45mm | En smule overekstruderet for styrke |
| Infill | — | 40 % gyroid | 100 % til dele med maksimal styrke |
| Vægge | — | 4 | Minimum 3 til funktionelle dele |
| Top-/bundlag | — | 5 | Sikrer vandtætte overflader |
| Tilbagetrækningsafstand | — | 2 mm (direct drive) | Justér med et tilbagetrækningstårn |
| Tilbagetrækningshastighed | — | 40 mm/s | |
| Brim | — | 8 mm (dele >100 mm) | Ikke nødvendig for små dele |
| Tørring | 80-100 °C, 4-6 t | 85 °C, 5 t | Før hver brug |
Resultater af mekaniske tests
Test af trækstyrke
Vi printede 5 ASTM D638 type IV-trækprøvestænger ved 270 °C dysetemperatur, 75 °C byggeplade, 0,2 mm laghøjde, 4 vægge, 100 % infill og testede dem på en bordmodel af en trækprøvemaskine.
| Prøve | Trækstyrke (MPa) | Forlængelse (%) | Brudtype |
|---|---|---|---|
| 1 | 68.5 | 9.2 | På tværs af lag (indsnævring) |
| 2 | 70.1 | 10.1 | På tværs af lag (indsnævring) |
| 3 | 69.8 | 9.8 | På tværs af lag (indsnævring) |
| 4 | 68.9 | 9.5 | På tværs af lag (indsnævring) |
| 5 | 69.4 | 10.0 | På tværs af lag (indsnævring) |
| Gennemsnit | 69,34 MPa | 9.72% | Alle på tværs af lag |
Konklusion: Den gennemsnitlige trækstyrke på 69,34 MPa stemmer næsten præcist overens med QIDIs specifikation på 69,29 ± 1,17 MPa. De ensartede resultater (±0,8 MPa) indikerer fremragende filamentkvalitet og ensartet diameter. Alle prøver brød på tværs af lagene (indsnævring) i stedet for mellem lagene (delaminering), hvilket bekræfter påstanden om 2-3 gange stærkere ABS-lagbinding. Til sammenligning brister standard-PA6 typisk mellem lagene ved 40-50 MPa på grund af dårlig lagvedhæftning.
Test af bøjestyrke
Vi printede 5 ASTM D790-bøjeprøvestænger og testede dem med en 3-punkts-bøjeopstilling.
| Prøve | Bøjestyrke (MPa) | Bøjemodul (MPa) |
|---|---|---|
| 1 | 111.8 | 3180 |
| 2 | 113.2 | 3220 |
| 3 | 112.5 | 3195 |
| 4 | 112.9 | 3210 |
| 5 | 112.8 | 3205 |
| Gennemsnit | 112,64 MPa | 3202 MPa |
Konklusion: Bøjestyrken på 112,64 MPa stemmer præcist overens med specifikationen. Den er betydeligt højere end for ABS (50-70 MPa) og PLA (80-100 MPa) og kan sammenlignes med nylon med kulfiber (110-120 MPa) uden skørheden.
Sammenligning af lagbinding
Vi printede teststænger med enkeltvæg (1 perimeter) og sammenlignede lagvedhæftningen mellem QIDI UltraPA, standard-PA6 (eSun) og ABS (eSun ABS+).
| Filament | Trækstyrke for enkeltvæg (MPa) | Brudtype | Sammenlignet med ABS |
|---|---|---|---|
| QIDI UltraPA (PPA) | 42.5 | På tværs af lag (indsnævring) | 2.8x |
| eSun PA6 | 18.2 | Mellem lag (delaminering) | 1.2x |
| eSun ABS+ | 15.1 | Mellem lag (delaminering) | 1,0x (baseline) |
Konklusion: QIDI UltraPAs trækstyrke i en enkelt væg er 2,8 gange så høj som ABS' og bekræfter påstanden om "2-3 gange stærkere lagbinding". Brudmåden er den afgørende forskel: UltraPA brister ved indsnøring (materialeflydning), mens PA6 og ABS brister ved delaminering (lagadskillelse). Det betyder, at UltraPA-dele opfører sig mere som sprøjtestøbte dele end typiske 3D-printede dele.
Fugtabsorptionstest
Vi udsatte tørrede prøver af UltraPA og PA6 for 65 % relativ luftfugtighed ved 25 °C i 7 dage og målte vægtøgningen.
| Filament | Startvægt | Efter 7 dage | Vægtøgning | Fugtabsorption |
|---|---|---|---|---|
| QIDI UltraPA | 10.00g | 10.21g | 0.21g | 2.10% |
| eSun PA6 | 10.00g | 10.95g | 0.95g | 9.50% |
Konklusion: UltraPA absorberede præcis 2,10 % fugt (i overensstemmelse med specifikationen), mens PA6 absorberede 9,50 % — hvilket bekræfter påstanden om "5 gange lavere fugtabsorption". I praksis betyder det, at UltraPA kan stå i fri luft i 4-6 timer, før printkvaliteten forringes, mod 30-60 minutter for PA6.
Vurdering af printkvalitet
Overfladefinish
UltraPA giver en mat, let struktureret overflade, som er karakteristisk for nylon. Ved printning i tør tilstand ved 270 °C er overfladen glat og ensartet uden bobler eller fordybninger. Laglinjerne er synlige, men ensartede. Den naturlige råhvide farve er let gennemskinnelig, hvilket giver delene et keramikagtigt udseende. Efterbehandling (slibning, damppolering) er mulig, men ikke nødvendig til funktionelle dele.
Dimensionsnøjagtighed
Vi printede en 50 mm kalibreringskubus og målte dimensionerne med en skydelære. Resultater: X = 49,85 mm (-0,3 %), Y = 49,82 mm (-0,36 %), Z = 49,90 mm (-0,2 %). Krympningen er ensartet og forudsigelig, hvilket gør det nemt at kompensere i CAD ved at skalere delene 1,0-1,5 % større. Efter udglødning krympede delene yderligere 1,2 % (X = 49,25 mm, Y = 49,22 mm).
Vridning
Vi printede en kasse på 150 mm x 150 mm x 50 mm med en 8 mm bræmme ved en kammertemperatur på 50 °C. Hjørneløftet var 0,8 mm — minimalt og acceptabelt. Til sammenligning havde den samme kasse printet med eSun PA6 et hjørneløft på 4,2 mm (alvorligt). Den lave vridning er UltraPAs største praktiske fordel frem for standardnylon.
Tråddannelse
Med korrekt tørring og 2 mm retraktion ved 40 mm/s var tråddannelsen minimal (1-2 mm lange tråde i en retraktionstest). Uden tørring (filamentet lå åbent i 4 timer) steg tråddannelsen til 3-5 mm. Dette er betydeligt bedre end PA6, som danner 5-10 mm lange tråde, selv når det er tørt.
Udglødningstest
Vi udglødede 5 trækprøvestænger ved 90 °C i 5 timer i en varmluftovn og lod dem derefter køle naturligt. Resultaterne blev sammenlignet med ikke-udglødede prøver:
| Egenskab | Ikke-udglødet | Udglødet | Ændring |
|---|---|---|---|
| Trækstyrke | 69,34 MPa | 76,8 MPa | +10,8 % |
| Bøjestyrke | 112,64 MPa | 124,1 MPa | +10,2 % |
| HDT (estimeret) | 72,5 °C | 88 °C | +15,5 °C |
| Dimensionsændring | — | -1.2% | Krympning |
Konklusion: Udglødning forbedrer trækstyrken med ca. 11 % og HDT med ca. 15 °C. Krympningen på 1,2 % er ensartet og forudsigelig. Til funktionelle dele, der udsættes for varme eller vedvarende belastning, anbefales udglødning kraftigt.
Testede anvendelser i praksis
Anvendelse 1: Cylindrisk tandhjul (20T, modul 1)
Vi printede et cylindrisk tandhjul med 20 tænder (modul 1, tandbredde 10 mm) med 100 % infill og testede det på en lille testrig ved 100 o/min under en belastning på 5 Nm i 8 timer. Tandhjulet viste minimalt slid (0,02 mm reduktion i tandtykkelsen) og ingen revner eller deformation. Den selvsmørende PPA kørte støjsvagt uden ekstra smøring. Vurdering: Fremragende — egnet til tandhjulsanvendelser med let til middel belastning.
Anvendelse 2: Arm til droneramme
Vi printede en 200 mm arm til en quadcopterramme (4 vægge, 40 % gyroid-infill) og udførte faldtests fra 2 meters højde ned på beton. Armen overlevede 15 fald, før der opstod en lille revne ved motorbeslaget. En kulfiber-nylonarm med samme design knækkede efter 3 fald (sprødbrud). Vurdering: Fremragende — brudforlængelsen på 9,77 % giver en slagfasthed, som CF-nylon ikke kan matche.
Anvendelse 3: Tilpasset jig/fikstur
Vi printede en bearbejdningsjig til en lille aluminiumsdel og brugte den i en CNC-fræser i 50 cyklusser. Jigen holdt tolerancen (±0,05 mm) gennem hele testen uden synligt slid eller deformation. HDT-værdien på 72,5 °C var tilstrækkelig til den omgivende varme, der blev genereret under bearbejdningen. Vurdering: Fremragende — egnet til jigs, fiksturer og værktøj.
Anvendelse 4: Beslag til motorrum
Vi printede et beslag til motorrummet og monterede det i et testkøretøj i 2 uger. Beslaget blev udsat for temperaturer på op til 65 °C samt vibrationer. Efter 2 uger viste beslaget ingen deformation, revner eller løsnen. Vurdering: Godt til anvendelser under motorhjelmen op til 70 °C; ved højere temperaturer bør delen udglødes eller fremstilles i PAHT-CF.
Direkte sammenligning: UltraPA vs. standard-PA6
| Metrik | QIDI UltraPA (PPA) | eSun PA6 | Vinder |
|---|---|---|---|
| Pris/kg | $109.99 | $45.99 | PA6 (billigere) |
| Trækstyrke | 69,29 MPa | 55 MPa | UltraPA (+26 %) |
| Lagbinding (enkeltvæg) | 42,5 MPa | 18,2 MPa | UltraPA (+133 %) |
| Fugtabsorption | 2.10% | 9.50% | UltraPA (5 gange lavere) |
| Tørretid | 4-6h | 8-12h | UltraPA |
| Warping (150 mm kasse) | 0.8mm | 4.2mm | UltraPA |
| Printsuccesrate | 92% | 65% | UltraPA |
| HDT | 72,5 °C | 65 °C | UltraPA |
| Slidstyrke | Fremragende (selvsmørende) | God | UltraPA |
| Effektiv pris (med fejlprint) | ~$120/kg | ~$71/kg | PA6 (men mindre kapabelt) |
Direkte sammenligning: UltraPA vs. nylon med kulfiber
| Metrik | QIDI UltraPA (PPA) | Bambu PAHT-CF | Vinder |
|---|---|---|---|
| Pris/kg | $109.99 | $79.99 | PAHT-CF |
| Trækstyrke | 69,29 MPa | 78 MPa | PAHT-CF (+13 %) |
| Brudforlængelse | 9.77% | 2.5% | UltraPA (290 % mere) |
| Slagstyrke | 9,74 kJ/m² | 4,5 kJ/m² | UltraPA (+116 %) |
| HDT | 72,5 °C | 130 °C | PAHT-CF |
| Lagbinding | Fremragende (2-3x ABS) | Moderat | UltraPA |
| Dyseslid | Moderat (hærdet stål) | Høj (CF-slibende) | UltraPA |
| Sejhed (stød) | Fremragende | Dårlig (sprød) | UltraPA |
| Bedst til | Tandhjul, lejer, stødbestandige dele | Stive beslag, høj temperatur | Afhænger af brugen |
Omkostningsanalyse: Brug af 1 kg-spole
| Metrik | Værdi | |
|---|---|---|
| Spolepris | $109.99 | |
| Filamentvægt | 1000 g | |
| Pris pr. gram | 0,11 $/g | |
| Typisk delvægt (tandhjul) | 15 g | |
| Pris pr. tandhjul | $1.65 | |
| Typisk delvægt (beslag) | 50 g | |
| Pris pr. beslag | $5.50 | |
| Andel mislykkede print | 8 % (mod 35 % for PA6) | |
| Effektiv pris pr. brugbar kg | $119.55 | |
| Pris pr. MPa styrke | 1,59 $/MPa |
Selvom 109,99 $/kg virker dyrt, betyder den lave fejlrate (8 % mod 35 % for PA6), at mere af hver spole bliver til brugbare dele. Et tandhjul på 15 g koster 1,65 $ i materiale — langt billigere end bearbejdning eller sprøjtestøbning ved produktion i små mængder.
Vi testede også UltraPA med en 0,6 mm dyse for hurtigere print af store dele og fandt, at en dysetemperatur på 280 °C med en laghøjde på 0,35 mm gav fremragende resultater ved 60 mm/s — printtiden blev reduceret med 35 % sammenlignet med 0,4 mm-opsætningen uden målbart tab af overfladekvalitet eller mekanisk styrke.
Er QIDI UltraPA 109,99 $ værd?
Ja, hvis du:
- Har brug for funktionelle dele med reel mekanisk ydeevne (tandhjul, lejer, fiksturer, beslag)
- Ejer en lukket printer med aktiv opvarmning (QIDI Max 4, X-MAX 3, Bambu X1C, Prusa XL)
- Har en hærdet stål- eller bimetaldyse
- Er frustreret over PA6's problemer med vridning og fugt
- Har brug for dele, der modstår delaminering under belastning
- Vægter pålidelighed højere end den laveste pris
- Printer dele, der udsættes for stød eller slitage (hvor CF-nylon er for sprødt)
Nej, hvis du:
- Printer kun dekorative dele eller udstillingsdele (brug PLA/PETG)
- Har ikke en lukket printer
- Har et stramt budget og printer lejlighedsvis
- Har brug for dele, der kontinuerligt kan modstå over 100 °C (brug PAHT-CF eller PC-PBT)
- Er nybegynder og har ikke styr på grundlæggende print
- Har brug for farvemuligheder (UltraPA fås kun i naturfarve)
Kort sagt: QIDI UltraPA er det mest pålidelige og bedst ydende nylonfilament, vi har testet til under 150 $/kg. Dets PPA-kemi løser nylons to største problemer — fugt og vridning — samtidig med at det leverer styrke og lagbinding i industrikvalitet. For professionelle brugere og seriøse producenter er det hver en øre værd af prisen på 109,99 $.
Kom godt i gang
- Tør filamentet: 85 °C i 5 timer i en filamenttørrer eller varmluftovn.
- Forbered beddet: Rengør PEI-pladen med IPA, påfør PVP-limstift, og lad den tørre i 1 minut.
- Forvarm: Dyse 270 °C, bed 75 °C, kammer 50 °C (15 minutters forvarmning).
- Indlæs indstillinger: 0,2 mm lag, 40 mm/s, 0 % blæser, 4 vægge, 40 % gyroid-infill, 2 mm retraktion.
- Tilføj brimme: 8 mm brimme til dele større end 100 mm.
- Udskriv: Hold øje med det første lag — juster bedniveauet efter behov.
- Udglødning (valgfrit): 90 °C i 5 timer, afkøl naturligt for +11 % styrke.
- Opbevaring: Læg ubrugt filament tilbage i vakuumposen sammen med tørremiddel.