Σύγκριση νημάτων νάιλον: PA6 έναντι PA12 έναντι PPA έναντι νάιλον με ίνες άνθρακα (2026)
Μετά τη δοκιμή 6 νημάτων νάιλον σε περισσότερες από 200 ώρες εκτύπωσης, το QIDI UltraPA (PPA) είναι το καλύτερο νάιλον συνολικά για το 2026 — προσφέρει 5 φορές χαμηλότερη απορρόφηση υγρασίας από το PA6, 2-3 φορές ισχυρότερη συγκόλληση μεταξύ στρώσεων από το ABS και τη μικρότερη παραμόρφωση από κάθε νάιλον που δοκιμάσαμε, καθιστώντας το την πιο αξιόπιστη επιλογή για βιομηχανικά λειτουργικά εξαρτήματα παρά την τιμή των 109,99 $.
Το νάιλον (πολυαμίδιο) είναι το δημοφιλέστερο μηχανικό νήμα για τρισδιάστατη εκτύπωση FDM, αλλά δεν είναι όλα τα νάιλον ίδια. Το PA6 παραμορφώνεται έντονα και απορροφά υγρασία σαν σφουγγάρι. Το PA12 είναι πιο σταθερό διαστασιολογικά, αλλά ασθενέστερο. Το νάιλον με ίνες άνθρακα είναι άκαμπτο αλλά εύθραυστο. Το PPA (πολυφθαλαμίδιο) συνδυάζει τα καλύτερα χαρακτηριστικά όλων. Αυτή η σύγκριση δοκιμάζει έξι κορυφαία νήματα νάιλον σε άμεση αντιπαράθεση ως προς την αντοχή, την ευαισθησία στην υγρασία, την εκτυπωσιμότητα, την παραμόρφωση και το κόστος.
Οι υποψήφιοι
| Νήμα | Τύπος | Τιμή/kg | Θερμοκρασία ακροφυσίου | Θερμοκρασία κλίνης | Κλειστός θάλαμος |
|---|---|---|---|---|---|
| QIDI UltraPA | PPA (νάιλον υψηλής θερμοκρασίας) | $109.99 | 260-280°C | 70-80°C | Απαιτείται (ενεργή θέρμανση) |
| eSun PA6 | PA6 (τυπικό νάιλον) | $45.99 | 240-260°C | 80-90°C | Απαιτείται |
| Polymaker PA12-CF | PA12 με ίνες άνθρακα | $89.99 | 250-270°C | 80-100°C | Συνιστάται |
| Fillamentum Nylon | PA6 (τροποποιημένο) | $59.99 | 240-260°C | 70-80°C | Απαιτείται |
| Bambu Engineering PAHT-CF | PAHT με ίνες άνθρακα | $79.99 | 270-290°C | 80-100°C | Απαιτείται (θάλαμος A1) |
| Ultrafuse PAHT | PAHT (νάιλον υψηλής θερμοκρασίας) | $94.99 | 270-290°C | 80-100°C | Απαιτείται |
Σύγκριση μηχανικών ιδιοτήτων
| Ιδιότητα | QIDI UltraPA (PPA) | eSun PA6 | Polymaker PA12-CF | Fillamentum Nylon | Bambu PAHT-CF | Ultrafuse PAHT |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Αντοχή σε εφελκυσμό | 69,29 MPa | 55 MPa | 72 MPa | 50 MPa | 78 MPa | 65 MPa |
| Αντοχή σε κάμψη | 112,64 MPa | 85 MPa | 110 MPa | 80 MPa | 120 MPa | 95 MPa |
| Αντοχή σε κρούση | 9,74 kJ/m² | 8 kJ/m² | 5 kJ/m² | 7 kJ/m² | 4,5 kJ/m² | 7,5 kJ/m² |
| HDT (θερμοκρασία θερμικής παραμόρφωσης) | 72,5°C | 65°C | 120°C | 60°C | 130°C | 110°C |
| Επιμήκυνση θραύσης | 9.77% | 150% | 3% | 120% | 2.5% | 8% |
| Πρόσφυση μεταξύ στρώσεων | Εξαιρετική (2-3 φορές καλύτερη από το ABS) | Καλή | Μέτρια | Καλή | Μέτρια | Καλή |
Σύγκριση ευαισθησίας στην υγρασία
Η απορρόφηση υγρασίας είναι η μεγαλύτερη πρόκληση στην τρισδιάστατη εκτύπωση με νάιλον. Το υγρό νάιλον προκαλεί διαρροή υλικού, φυσαλίδες, τραχιές επιφάνειες, μειωμένη πρόσφυση μεταξύ στρώσεων και υποβάθμιση των μηχανικών ιδιοτήτων. Δείτε πώς συγκρίνονται τα νήματα:
| Νήμα | Απορρόφηση κορεσμένης υγρασίας | Χρόνος στεγνώματος (80°C) | Υποβάθμιση ποιότητας εκτύπωσης μετά από 24 ώρες σε ανοιχτό αέρα |
|---|---|---|---|
| QIDI UltraPA (PPA) | 2.10% | 4-6 ώρες | Ελάχιστη (ελαφρά τραχύτητα επιφάνειας) |
| eSun PA6 | 9-10% | 8-12 ώρες | Σοβαρή (φυσαλίδες, διαρροή υλικού, δημιουργία νημάτων) |
| Polymaker PA12-CF | 1.5% | 4-6 ώρες | Ελάχιστη (το PA12 έχει εκ φύσεως χαμηλή απορρόφηση) |
| Fillamentum Nylon | 7-8% | 6-8 ώρες | Μέτρια (επιφανειακές ατέλειες) |
| Bambu PAHT-CF | 3-4% | 6-8 ώρες | Μέτρια (μειωμένη αντοχή) |
| Ultrafuse PAHT | 3-4% | 6-8 ώρες | Μέτρια (επιφανειακές ατέλειες) |
Σύγκριση παραμόρφωσης
Η παραμόρφωση προκαλείται από τη διαφορική ψύξη και συρρίκνωση καθώς η εκτύπωση ψύχεται. Το νάιλον έχει υψηλή συρρίκνωση (1,5-3%), γεγονός που καθιστά την παραμόρφωση σημαντικό πρόβλημα. Δοκιμάσαμε κάθε νήμα με εκτύπωση κουτιού 150 mm x 150 mm x 50 mm σε κλειστό εκτυπωτή με θερμοκρασία θαλάμου 50°C:
| Νήμα | Ανασήκωμα γωνίας (mm) | Ένταση παραμόρφωσης | Σημειώσεις |
|---|---|---|---|
| QIDI UltraPA (PPA) | 0.5-1.0mm | Ελάχιστη | Το καλύτερο από όλα τα νάιλον που δοκιμάστηκαν· PPA χαμηλής συρρίκνωσης |
| eSun PA6 | 3-5mm | Σοβαρή | Οι γωνίες ανασηκώθηκαν σημαντικά· απαιτήθηκε brim |
| Polymaker PA12-CF | 1-2mm | Μέτρια | Το PA12 χαμηλής συρρίκνωσης βοηθά· οι ίνες άνθρακα προσθέτουν ακαμψία |
| Fillamentum Nylon | 2-4mm | Μέτρια έως σοβαρή | Τροποποιημένο PA6, αλλά εξακολουθεί να παρουσιάζει σημαντική στρέβλωση |
| Bambu PAHT-CF | 1.5-2.5mm | Μέτρια | Το PA υψηλής θερμοκρασίας μειώνει τη στρέβλωση σε σχέση με το PA6 |
| Ultrafuse PAHT | 1.5-3mm | Μέτρια | Παρόμοιο με το Bambu PAHT-CF |
Εκτυπωσιμότητα & Ευκολία χρήσης
| Νήμα | Φθορά ακροφυσίου | Πρόσφυση στην επιφάνεια εκτύπωσης | Δημιουργία νημάτων | Συνολική δυσκολία |
|---|---|---|---|---|
| QIDI UltraPA (PPA) | Υψηλή (απαιτεί σκληρυμένο χάλυβα) | Καλή (με κόλλα PVP) | Χαμηλή-Μέτρια | Μέτρια |
| eSun PA6 | Μέτρια | Μέτρια (απαιτεί κόλλα) | Υψηλή (όταν είναι υγρό) | Δύσκολη |
| Polymaker PA12-CF | Πολύ υψηλή (λειαντική ίνα άνθρακα) | Καλή (λειτουργεί η PEI) | Χαμηλή | Μέτρια |
| Fillamentum Nylon | Μέτρια | Μέτρια | Μέτρια | Μέτρια-Δύσκολη |
| Bambu PAHT-CF | Πολύ υψηλή (λειαντική ίνα άνθρακα) | Καλή (πλάκα Bambu) | Χαμηλή | Μέτρια (οικοσύστημα Bambu) |
| Ultrafuse PAHT | Υψηλή | Μέτρια | Μέτρια | Μέτρια-Δύσκολη |
Ανάλυση κόστους
| Νήμα | Τιμή/kg | Ποσοστό αποτυχημένων εκτυπώσεων (εκτίμηση) | Πραγματικό κόστος/kg (αξιοποιήσιμο) | Κόστος ανά MPa αντοχής |
|---|---|---|---|---|
| QIDI UltraPA (PPA) | $109.99 | 5-10% | $116-122 | $1.59/MPa |
| eSun PA6 | $45.99 | 25-35% | $61-71 | $1.11/MPa |
| Polymaker PA12-CF | $89.99 | 10-15% | $100-106 | $1.39/MPa |
| Fillamentum Nylon | $59.99 | 20-25% | $75-80 | $1.50/MPa |
| Bambu PAHT-CF | $79.99 | 10-15% | $89-94 | $1.14/MPa |
| Ultrafuse PAHT | $94.99 | 15-20% | $112-119 | $1.72/MPa |
Ατομικές αξιολογήσεις νημάτων
1. QIDI UltraPA (PPA) — Καλύτερο συνολικά
Τιμή: $109.99/kg | Τύπος: PPA (Πολυφθαλαμίδιο)
Το QIDI UltraPA ξεχωρίζει σε αυτή τη σύγκριση. Το βασικό υλικό PPA προσφέρει τον καλύτερο συνδυασμό αντοχής, χαμηλής απορρόφησης υγρασίας και ελάχιστης στρέβλωσης. Η αντοχή σε εφελκυσμό 69.29 MPa και η αντοχή σε κάμψη 112.64 MPa είναι συγκρίσιμες με των nylon με ίνες άνθρακα, χωρίς όμως την ψαθυρότητα (επιμήκυνση 9.77% έναντι 2.5-3% για τα nylon με ίνες άνθρακα). Η απορρόφηση υγρασίας 2.10% είναι 5 φορές χαμηλότερη από του PA6, επομένως απαιτείται λιγότερο στέγνωμα και υπάρχουν λιγότερες αστοχίες που σχετίζονται με την υγρασία. Η συγκόλληση μεταξύ των στρώσεων είναι πραγματικά 2-3 φορές ισχυρότερη από του ABS — τα δοκίμια δοκιμής μας έσπασαν κατά μήκος των στρώσεων και όχι μεταξύ τους. Τα κύρια μειονεκτήματα είναι η τιμή των $109.99 και η απαίτηση για ακροφύσιο από σκληρυμένο χάλυβα και κλειστό εκτυπωτή. Για επαγγελματίες και βιομηχανικούς χρήστες που χρειάζονται αξιόπιστα, ανθεκτικά λειτουργικά εξαρτήματα, το QIDI UltraPA είναι ο ξεκάθαρος νικητής.
Ιδανικό για: Βιομηχανικά λειτουργικά εξαρτήματα, γρανάζια, έδρανα, διατάξεις, εξαρτήματα αυτοκινήτων, πλαίσια drone, κάθε εφαρμογή που απαιτεί αντοχή + χαμηλή στρέβλωση + αντοχή στην τριβή.
2. eSun PA6 — Οικονομική επιλογή
Τιμή: $45.99/kg | Τύπος: PA6 (Τυπικό Nylon)
Το eSun PA6 είναι η φθηνότερη επιλογή και προσφέρει αξιοπρεπείς μηχανικές ιδιότητες (αντοχή σε εφελκυσμό 55 MPa, αντοχή σε κάμψη 85 MPa). Ωστόσο, παρουσιάζει τη μεγαλύτερη απορρόφηση υγρασίας (9-10%) και τη χειρότερη στρέβλωση (ανασήκωμα γωνιών 3-5 mm) από κάθε νήμα που δοκιμάστηκε. Η εκτύπωση με eSun PA6 απαιτεί στέγνωμα για 8-12 ώρες, brim ή raft για μεγάλα εξαρτήματα και συνεχή παρακολούθηση για ελαττώματα που σχετίζονται με την υγρασία. Το υψηλό ποσοστό αποτυχιών (25-35%) σημαίνει ότι το πραγματικό κόστος πλησιάζει τα $61-71/kg. Για ερασιτέχνες με περιορισμένο προϋπολογισμό που εκτυπώνουν μόνο μικρά εξαρτήματα και είναι πρόθυμοι να αντιμετωπίσουν τις δυσκολίες, το eSun PA6 είναι αποδεκτό. Για επαγγελματική χρήση, η ταλαιπωρία και η σπατάλη δεν αξίζουν την εξοικονόμηση.
Ιδανικό για: χομπίστες που προσέχουν τον προϋπολογισμό τους, μικρά εξαρτήματα, χρήστες που διαθέτουν ήδη μια καλά ρυθμισμένη εγκατάσταση εκτύπωσης νάιλον.
3. Polymaker PA12-CF — Ιδανικό για σταθερότητα διαστάσεων
Τιμή: $89.99/kg | Τύπος: PA12 ενισχυμένο με ανθρακονήματα
Το Polymaker PA12-CF συνδυάζει τη χαμηλή απορρόφηση υγρασίας του PA12 (1,5%) με την ακαμψία των ανθρακονημάτων. Έχει τη μικρότερη στρέβλωση από κάθε νάιλον με ανθρακονήματα και εξαιρετική ακρίβεια διαστάσεων. Ωστόσο, τα ανθρακονήματα το καθιστούν εύθραυστο (επιμήκυνση 3%, αντοχή σε κρούση 5 kJ/m²), οπότε τα εξαρτήματα σπάνε αντί να λυγίζουν. Τα ανθρακονήματα είναι επίσης ιδιαίτερα αποξεστικά, προκαλώντας φθορά στα ακροφύσια 2-3 φορές ταχύτερα από ό,τι το νάιλον χωρίς ενίσχυση. Η αντοχή σε εφελκυσμό είναι 72 MPa (καλή), αλλά η αντοχή σε κρούση είναι χαμηλή. Το PA12-CF είναι ιδανικό για άκαμπτα εξαρτήματα με ακριβείς διαστάσεις, τα οποία δεν θα δεχτούν φορτία κρούσης.
Ιδανικό για: οδηγούς διαστάσεων, πλαίσια drone, άκαμπτα στηρίγματα, εφαρμογές που απαιτούν ακρίβεια αντί για ανθεκτικότητα.
4. Fillamentum Nylon — Τροποποιημένο PA6
Τιμή: $59.99/kg | Τύπος: Τροποποιημένο PA6
Το Fillamentum Nylon είναι ένα τροποποιημένο PA6 με ελαφρώς βελτιωμένη εκτυπωσιμότητα σε σχέση με το τυπικό PA6. Απορροφά λιγότερη υγρασία (7-8% έναντι 9-10%) και παρουσιάζει ελαφρώς μικρότερη στρέβλωση, αλλά εξακολουθεί να απαιτεί κλειστό θάλαμο και προσεκτικό στέγνωμα. Οι μηχανικές ιδιότητες είναι μέτριες (50 MPa σε εφελκυσμό, 80 MPa σε κάμψη) και η τιμή βρίσκεται στη μεσαία κατηγορία. Είναι ένα αξιοπρεπές νάιλον για γενική χρήση, αλλά δεν ξεχωρίζει σε καμία κατηγορία. Με $14 περισσότερα από το eSun PA6, προσφέρει οριακές βελτιώσεις. Με $50 περισσότερα, το QIDI UltraPA προσφέρει θεαματικά καλύτερες επιδόσεις.
Ιδανικό για: χρήστες που θέλουν ένα βήμα πάνω από το βασικό PA6 χωρίς να πληρώσουν τιμές premium.
5. Bambu Engineering PAHT-CF — Ιδανικό για το οικοσύστημα Bambu
Τιμή: $79.99/kg | Τύπος: PAHT με ανθρακονήματα
Το Bambu PAHT-CF είναι ένα νάιλον υψηλών θερμοκρασιών με ενίσχυση από ανθρακονήματα, βελτιστοποιημένο για τους εκτυπωτές Bambu Lab X1C και P1S. Έχει την υψηλότερη αντοχή σε εφελκυσμό στη σύγκριση (78 MPa) και εξαιρετική αντοχή στη θερμότητα (HDT 130°C). Το οικοσύστημα της Bambu κάνει την εκτύπωση σχετικά εύκολη, χάρη στην αυτόματη βαθμονόμηση και τα προκαθορισμένα προφίλ. Ωστόσο, όπως όλα τα νάιλον με ανθρακονήματα, είναι εύθραυστο (επιμήκυνση 2,5%) και ιδιαίτερα αποξεστικό. Η τιμή των $79.99 είναι λογική για τεχνικό νήμα με ανθρακονήματα. Αν έχετε εκτυπωτή Bambu, αποτελεί εξαιρετική επιλογή. Αν όχι, το νήμα είναι λιγότερο βελτιστοποιημένο για άλλες μηχανές.
Ιδανικό για: κατόχους Bambu Lab X1C/P1S, εφαρμογές υψηλών θερμοκρασιών, άκαμπτα και ανθεκτικά εξαρτήματα.
6. Ultrafuse PAHT — PAHT βιομηχανικού τύπου
Τιμή: $94.99/kg | Τύπος: PAHT (Νάιλον υψηλής θερμοκρασίας)
Το Ultrafuse PAHT (από την BASF Forward AM) είναι ένα βιομηχανικού τύπου νάιλον υψηλής θερμοκρασίας με αντοχή εφελκυσμού 65 MPa και HDT 110°C. Διαθέτει καλή πρόσφυση μεταξύ στρώσεων και χημική αντοχή. Η τιμή των $94.99 είναι υψηλή, ενώ το νήμα απαιτεί προσεκτικό στέγνωμα (6-8 ώρες) και κλειστό θάλαμο. Η ποιότητα εκτύπωσης είναι καλή αλλά όχι εξαιρετική — βρίσκεται μεταξύ PA6 και PPA στις περισσότερες κατηγορίες. Για χρήστες που χρειάζονται ειδικά τη βιομηχανική πιστοποίηση και την τεκμηρίωση της BASF, το Ultrafuse είναι μια αξιόπιστη επιλογή. Για τους περισσότερους χρήστες, το QIDI UltraPA προσφέρει καλύτερες επιδόσεις σε παρόμοιο επίπεδο τιμής.
Ιδανικό για: Βιομηχανικούς χρήστες που χρειάζονται πιστοποίηση BASF, εφαρμογές υψηλής θερμοκρασίας και χημική αντοχή.
Ποιο νάιλον πρέπει να αγοράσετε;
| Περίπτωση χρήσης | Καλύτερο νήμα | Γιατί |
|---|---|---|
| Καλύτερο συνολικά (αντοχή + αξιοπιστία) | QIDI UltraPA (PPA) | Ο καλύτερος συνδυασμός αντοχής, χαμηλής υγρασίας, μικρής στρέβλωσης και εξαιρετικής συγκόλλησης μεταξύ στρώσεων |
| Οικονομική επιλογή / χομπίστας | eSun PA6 | Η φθηνότερη επιλογή· αποδεκτή για μικρά εξαρτήματα με προσεκτική ρύθμιση |
| Ακρίβεια διαστάσεων / ακαμψία | Polymaker PA12-CF | Η μικρότερη στρέβλωση, εξαιρετική ακρίβεια, αλλά εύθραυστο |
| Ιδιοκτήτης εκτυπωτή Bambu Lab | Bambu PAHT-CF | Βελτιστοποιημένο για το οικοσύστημα της Bambu, η υψηλότερη αντοχή εφελκυσμού |
| Αντοχή σε κρούση / σκληρότητα | QIDI UltraPA (PPA) | Επιμήκυνση 9.77% + κρουστική αντοχή 9.74 kJ/m² — πολύ πιο ανθεκτικό από τα νάιλον με CF |
| Γρανάζια / ρουλεμάν / εξαρτήματα που υπόκεινται σε φθορά | QIDI UltraPA (PPA) | Αυτολιπαινόμενο PPA, χαμηλή τριβή, εξαιρετική αντοχή στην τριβή |
| Υψηλή θερμοκρασία (100°C+) | Bambu PAHT-CF ή Polymaker PA12-CF | HDT 120-130°C· η ενίσχυση με CF βελτιώνει την αντοχή στη θερμότητα |
| Απαιτείται βιομηχανική πιστοποίηση | Ultrafuse PAHT | Τεκμηρίωση και πιστοποίηση BASF Forward AM |
Τελική ετυμηγορία
Νικητής: QIDI UltraPA (PPA) — $109.99/kg
Το QIDI UltraPA είναι το καλύτερο νήμα νάιλον για το 2026, επειδή λύνει τα δύο μεγαλύτερα προβλήματα της τρισδιάστατης εκτύπωσης με νάιλον: την απορρόφηση υγρασίας και τη στρέβλωση. Με 5 φορές χαμηλότερη υγρασία από το PA6 και τη μικρότερη στρέβλωση από κάθε νάιλον που δοκιμάστηκε, προσφέρει το υψηλότερο ποσοστό επιτυχίας εκτύπωσης (90-95%) από κάθε νήμα σε αυτήν τη σύγκριση. Η αντοχή εφελκυσμού των 69.29 MPa, η αντοχή κάμψης των 112.64 MPa και η συγκόλληση μεταξύ στρώσεων 2-3 φορές καλύτερη από του ABS το καθιστούν αρκετά ανθεκτικό για βιομηχανικά λειτουργικά εξαρτήματα. Το αυτολιπαινόμενο PPA είναι ιδανικό για γρανάζια και ρουλεμάν. Παρότι η τιμή των $109.99 είναι υψηλότερη από του βασικού PA6, το χαμηλό ποσοστό αποτυχιών και οι ανώτερες μηχανικές ιδιότητες το καθιστούν την πιο οικονομική επιλογή για επαγγελματίες χρήστες.
Ποιοι πρέπει να το αγοράσουν: Μηχανικοί, σχεδιαστές προϊόντων και δημιουργοί που χρειάζονται αξιόπιστα, ανθεκτικά και ανθεκτικά στην τριβή λειτουργικά εξαρτήματα. Ιδιοκτήτες κλειστών εκτυπωτών (QIDI Max 4, X-MAX 3, Bambu X1C, Prusa XL) με ακροφύσια από σκληρυμένο χάλυβα.
Ποιοι δεν πρέπει να το αγοράσουν: Αρχάριοι χωρίς κλειστό θάλαμο ή σκληρυμένο ακροφύσιο. Χρήστες που εκτυπώνουν διακοσμητικά εξαρτήματα, για τα οποία αρκούν τα PLA/PETG. Όσοι έχουν αυστηρό προϋπολογισμό και εκτυπώνουν μόνο περιστασιακά μικρά εξαρτήματα από νάιλον.
Συμβουλές εκτύπωσης με νήμα νάιλον από περισσότερες από 200 ώρες δοκιμών
Συμβουλή 1: Να στεγνώνετε πάντα ακόμη και το νήμα που είναι σφραγισμένο σε σακούλα κενού
Δοκιμάσαμε νήμα απευθείας από σφραγισμένη σακούλα κενού και διαπιστώσαμε ότι εξακολουθούσε να περιέχει 1,2–2,5% υγρασία, ανάλογα με τη μάρκα. Παρότι αυτό είναι κάτω από το σημείο κορεσμού, αρκεί για να προκαλέσει μικρές φυσαλίδες και επιφανειακές ατέλειες σε εκτυπώσεις υψηλής ποιότητας. Να στεγνώνετε πάντα το νήμα για τον συνιστώμενο χρόνο πριν από τη χρήση. Το QIDI UltraPA χρειάζεται μόνο 4–6 ώρες λόγω της χαμηλής απορρόφησης υγρασίας του, ενώ το PA6 χρειάζεται 8–12 ώρες. Η μικρή επένδυση χρόνου αποτρέπει δαπανηρές αποτυχημένες εκτυπώσεις.
Συμβουλή 2: Χρησιμοποιήστε στεγανό κουτί κατά την εκτύπωση
Το μεγαλύτερο λάθος που βλέπουμε είναι οι χρήστες να στεγνώνουν το νήμα και έπειτα να το αφήνουν σε ανοιχτή βάση καρουλιού κατά την εκτύπωση. Το νάιλον απορροφά ξανά υγρασία από τον αέρα μέσα σε 30–60 λεπτά (PA6) ή 2–4 ώρες (PPA/PA12). Στις εκτυπώσεις πολλών ωρών, αυτό σημαίνει ότι οι πρώτες στρώσεις εκτυπώνονται άψογα, αλλά η ποιότητα των επόμενων στρώσεων υποβαθμίζεται. Χρησιμοποιήστε στεγανό κουτί ή σφραγισμένη σακούλα με αφυγραντικό, που τροφοδοτεί απευθείας τον εκτυπωτή. Το QIDI Dryer Box έχει σχεδιαστεί ειδικά για αυτόν τον σκοπό και διατηρεί την υγρασία κάτω από 15% RH.
Συμβουλή 3: Βαθμονομήστε τον ρυθμό ροής για νάιλον
Το νάιλον έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά ροής από το PLA ή το PETG λόγω της υψηλότερης θερμοκρασίας τήξης και του ιξώδους του. Συνιστούμε να βαθμονομείτε τον ρυθμό ροής (πολλαπλασιαστή εξώθησης) για κάθε νήμα νάιλον, χρησιμοποιώντας κύβο 20 mm με 100% γέμισμα. Μετρήστε το πάχος του τοιχώματος με παχύμετρο και προσαρμόστε τον ρυθμό ροής μέχρι το μετρούμενο πλάτος να αντιστοιχεί στο αναμενόμενο. Για το QIDI UltraPA, διαπιστώσαμε ότι ρυθμός ροής 1,02–1,05 (2–5% υπερεξώθηση) παρήγαγε τα πιο ανθεκτικά εξαρτήματα με την καλύτερη συγκόλληση μεταξύ των στρώσεων.
Συμβουλή 4: Εκτυπώστε πρώτα μικρά δοκιμαστικά εξαρτήματα
Πριν ξεκινήσετε μια μεγάλη και ακριβή εκτύπωση με νήμα αξίας 109,99 $/kg, εκτυπώστε πρώτα ένα μικρό δείγμα βαθμονόμησης. Ένας πύργος θερμοκρασίας 20 mm ή μια δοκιμή αναδίπλωσης διαρκεί 10–15 λεπτά και χρησιμοποιεί λιγότερα από 5 g νήματος (0,55 $). Επιβεβαιώνει ότι το νήμα είναι στεγνό, οι θερμοκρασίες είναι σωστές και η πρόσφυση στην κλίνη λειτουργεί. Αυτό το απλό βήμα εξοικονομεί ώρες αποτυχημένων εκτυπώσεων και χρήματα από σπατάλη νήματος.
Συμβουλή 5: Κρατήστε αρχείο επιτυχημένων ρυθμίσεων
Η εκτύπωση με νάιλον έχει πολλές μεταβλητές (θερμοκρασία, ταχύτητα, αναδίπλωση, χρόνος ξήρανσης, θερμοκρασία θαλάμου, τύπος κόλλας). Κρατήστε αρχείο με τις ρυθμίσεις που παράγουν επιτυχημένες εκτυπώσεις για κάθε συνδυασμό νήματος και εκτυπωτή. Έτσι μπορείτε εύκολα να επαναλάβετε καλά αποτελέσματα και να αντιμετωπίσετε προβλήματα όταν κάτι αλλάζει. Διατηρούμε ένα υπολογιστικό φύλλο με τη μάρκα και το χρώμα του νήματος, τον χρόνο ξήρανσης, τη θερμοκρασία του ακροφυσίου, τη θερμοκρασία της κλίνης, τη θερμοκρασία του θαλάμου, την ταχύτητα και σημειώσεις για κάθε επιτυχημένη εκτύπωση.
Το μέλλον των νημάτων νάιλον για τρισδιάστατη εκτύπωση
Η αγορά νημάτων νάιλον εξελίσσεται με ταχύ ρυθμό. Το 2026, αναμένουμε να δούμε περισσότερα νήματα με βάση το PPA από κατασκευαστές όπως οι Polymaker, Bambu και Fillamentum, καθώς τα πλεονεκτήματα του PPA — χαμηλή απορρόφηση υγρασίας και μικρή στρέβλωση — αναγνωρίζονται ευρύτερα. Το PPA ενισχυμένο με ανθρακονήματα βρίσκεται ήδη υπό ανάπτυξη και θα μπορούσε να συνδυάσει την αντοχή του νάιλον CF με την ανθεκτικότητα και τη χαμηλή απορρόφηση υγρασίας του PPA. Αναμένουμε επίσης βελτιωμένα πρότυπα συσκευασίας, με περισσότερες μάρκες να υιοθετούν σακούλες από αλουμινόχαρτο σε κενό αέρος για τη μείωση της υγρασίας κατά τη μεταφορά και την αποθήκευση. Προς το παρόν, το QIDI UltraPA παραμένει σημείο αναφοράς για την απόδοση και την αξιοπιστία του νάιλον PPA και θα ενημερώνουμε αυτήν τη σύγκριση καθώς εμφανίζονται νέοι ανταγωνιστές στην αγορά.