השוואה בין מדפסות תלת־ממד עם מכבש כפול לשנת 2026: QIDI מול Bambu מול Prusa מול Creality
לאחר השוואה בין 6 מערכות הדפסה תלת־ממדית באמצעות מכבש כפול, על פני יותר מ־200 שעות הדפסה רב־חומרית, ה־QIDI i-Fast עם Dual All-Metal Extruder (שדרוג בעלות 179.99$, סך הכול 1,079$) היא המכבש הכפול המתכתי המלא הטוב ביותר לחומרים הנדסיים, עם שני גופי חימום עצמאיים בטמפרטורה של 350°C ותמיכה ב־PVA; Bambu Lab X1C עם AMS (בעלות 1,499$) היא המערכת הרב־צבעונית הטובה ביותר מבחינת נוחות השימוש; ו־Prusa MK4 עם MMU3 (בעלות 999$) היא האפשרות הרב־חומרית הטובה ביותר בתקציב נמוך לחובבים.
הדפסה באמצעות מכבש כפול פותחת את הדלת להדפסות רב־צבעוניות, לחלקים מרובי חומרים ולמבני תמיכה מסיסים שמאפשרים ליצור גאומטריות מורכבות. השוואה זו בוחנת שש גישות להדפסה באמצעות מכבש כפול: גוף חימום כפול אמיתי (QIDI i-Fast, Raise3D), IDEX (Flashforge, Creality) ויחידות לריבוי חומרים (Bambu AMS, Prusa MMU3). אנו בוחנים את איכות ההדפסה, תאימות החומרים, נוחות השימוש, האמינות ועלות הבעלות הכוללת. כל מדפסת נבדקה במשך 50 שעות לפחות של הדפסה באמצעות מכבש כפול, כולל PLA בשני צבעים, PLA+PVA עם תמיכה מסיסה והדפסות רב־חומריות של PLA+TPU. כמו כן מדדנו את בזבוז הפילמנט, מהירות ההדפסה, אמינות החלפת הדיזות והעמידות לטווח ארוך במשך תקופת בדיקה מקיפה של 3 חודשים, עם מפגשי הדפסה יומיים.
טבלת השוואה מהירה
| מערכת | סוג | חומרים | טמפרטורה מרבית | נפח הדפסה | מחיר | המתאים ביותר עבור |
|---|---|---|---|---|---|---|
| QIDI i-Fast + Dual All-Metal | גוף חימום כפול אמיתי | 2 | 350°C | 330x250x260 מ"מ | 1,079$ (מדפסת + שדרוג) | חומרים הנדסיים, תמיכות PVA |
| Bambu Lab X1C + AMS | MMU (4 סלילים) | 4 | 300°C | 256x256x256 מ"מ | $1,499 | ריבוי צבעים, נוחות שימוש |
| Prusa MK4 + MMU3 | MMU (5 סלילים) | 5 | 300°C | 250x210x220 מ"מ | $1,099 | חובבים, קוד פתוח |
| Flashforge Creator 4 | IDEX | 2 | 300°C | 300x250x200 מ"מ | $1,799 | כפולה עצמאית, לייצור |
| Creality CR-10 SE Dual | גוף חימום כפול אמיתי | 2 | 260°C | 300x300x320 מ"מ | $649 | מדפסת כפולה בתקציב נמוך, למתחילים |
| Raise3D E2 | IDEX | 2 | 300°C | 295x245x240 מ"מ | $2,499 | מקצועיים, תעשייתיים |
הבנת סוגי ההדפסה הכפולה
גוף חימום כפול אמיתי (עגלה יחידה)
שני גופי חימום המותקנים על עגלה אחת, זה לצד זה. המדפסת מחליפה בין הדיזות באמצעות הזזת העגלה. ה־QIDI i-Fast Dual All-Metal Extruder משתמשת בגישה זו. יתרונות: מנגנון פשוט יותר, עלות נמוכה יותר ושתי הדיזות יכולות להגיע לטמפרטורות גבוהות. חסרונות: הדיזה הלא פעילה עלולה לטפטף, רוחב הדפסה מצומצם ועגלה כבדה יותר.
IDEX (מכבש כפול עצמאי)
שתי עגלות עצמאיות על אותו ציר X, שלכל אחת מהן גוף חימום משלה. הן יכולות להדפיס בו־זמנית (מצב שכפול/מראה) או באופן עצמאי. Flashforge Creator 4 ו־Raise3D E2 משתמשות ב־IDEX. יתרונות: אין טפטוף מהדיזה הלא פעילה, מצב שכפול ונפח הדפסה אפקטיבי גדול יותר. חסרונות: מורכבות רבה יותר, עלות גבוהה יותר וטביעת רגל גדולה יותר.
MMU (יחידת ריבוי חומרים)
גוף חימום יחיד עם מחליף פילמנט מכני המזין ממספר סלילים (2–5 ומעלה). Bambu AMS ו־Prusa MMU3 משתמשות בגישה זו. יתרונות: צבעים מרובים (4–16 צבעים), ללא בעיות יישור נחירים, עלות נמוכה של גוף חימום יחיד. חסרונות: בזבוז פילמנט כתוצאה מטיהורים, החלפות חומרים איטיות יותר, הגבלה לטמפרטורה אחת (כל החומרים חייבים להשתמש באותה טמפרטורת נחיר), ובעיות תאימות ל־PVA.
| סוג | צבעים/חומרים | טמפרטורה עצמאית | סיכון לזליגה | עלות | מורכבות |
|---|---|---|---|---|---|
| גוף חימום כפול אמיתי | 2 | כן | בינונית | נמוכה–בינונית | בינונית |
| IDEX | 2 | כן | נמוך | גבוהה | גבוהה |
| MMU | 4-16 | לא (טמפרטורה יחידה) | נמוך | בינונית | בינונית |
סקירות מפורטות
1. QIDI i-Fast + המכבש הכפול העשוי מתכת מלאה ($1,079 בסך הכול)
ה־QIDI i-Fast היא מדפסת CoreXY סגורה עם נפח הדפסה של 330x250x260 מ"מ. הוספת המכבש הכפול העשוי מתכת מלאה ($179.99) הופכת אותה למערכת אמיתית עם שני גופי חימום, שני גופי חימום מתכתיים מלאים בטמפרטורה של 350°C, הנעה ישירה כפולה ומסילה ליניארית בציר X.
ביצועים
- טמפרטורה מרבית: 350°C לכל נחיר (צינור מעבר חום מטיטניום, עשוי מתכת מלאה, גוף חימום של 50W לכל אחד)
- חומרים: PLA, PETG, ABS, TPU, PVA, ניילון, PC, סיבי פחמן, PEEK בדרגה נמוכה יותר
- נפח הדפסה (כפול): כ־310x250x260 מ"מ (מופחת מעט לצורך חניית הנחיר)
- מהירות הדפסה: 40–60 מ"מ/שנייה בהדפסה כפולה (60–100 מ"מ/שנייה בהדפסה יחידה)
- החלפת נחיר: כ־3 שניות, עם מגדל הכנה/קיר ניגוב
- מארז: סגור לחלוטין, תא בטמפרטורה של 40–60°C (חיוני ל־PC/ABS)
יתרונות
- המכבש הכפול היחיד עם שני גופי חימום מתכתיים מלאים בטמפרטורה של 350°C בטווח המחירים הזה
- נחירי פלדה מוקשחת כלולים (מוכנים לסיבי פחמן)
- הנעה ישירה כפולה — טיפול מצוין ב־TPU
- מסילת תנועה ליניארית בציר X לתנועה חלקה של ראש ההדפסה הכפול
- תא סגור לחומרים הנדסיים (PC, ABS, ניילון)
- תמיכת PVA מסיסה פועלת היטב
- נפח הדפסה גדול (330x250x260 מ"מ)
- מערכת תנועה CoreXY — מהירה ומדויקת
- עלות השדרוג היא $179.99 בלבד אם כבר יש ברשותכם i-Fast
- מחברי JST מחווטים מראש — אין צורך בהלחמה
חסרונות
- כיסוי המכבש אינו כלול (יש לרכוש בנפרד)
- התקנה של 30–45 דקות, ברמת קושי בינונית
- זליגת חומר מהנחיר במצב המתנה (ניתן לנהל באמצעות טמפרטורת המתנה + קיר ניגוב)
- הדפסה בשני חומרים איטית יותר ב־20–40% מהדפסה בחומר יחיד
- רק 2 חומרים (לעומת 4–16 במערכות MMU)
- נדרשת כיול היסט הנחיר
- Bambu AMS קלה יותר לשימוש בהדפסה בצבעים מרובים
2. Bambu Lab X1C + AMS ($1,499)
ה־Bambu X1C היא מדפסת CoreXY פרימיום סגורה, עם AMS (מערכת חומרים אוטומטית) התומכת בעד 4 סלילים (16 צבעים עם AMS Lite). היא משתמשת בגוף חימום יחיד מפלדה מוקשחת (טמפרטורה מרבית של 300°C) עם החלפת פילמנט אוטומטית.
ביצועים
- טמפרטורה מרבית: 300°C (נחיר יחיד מפלדה מוקשחת)
- חומרים: 4 סלילים בו־זמנית (PLA, PETG, ABS, TPU, PVA, PC)
- נפח הדפסה: 256x256x256 מ"מ
- מהירות הדפסה: 50–200 מ"מ/שנייה (המהירה ביותר בהשוואה זו)
- החלפת חומר: אוטומטית, כ־10 שניות עם מגדל טיהור
- מארז: סגור לחלוטין, עם בקרת טמפרטורת תא
יתרונות
- מערכת הצבעים המרובים הקלה ביותר לשימוש — אוטומטית ונשלטת דרך אפליקציה
- עד 16 צבעים באמצעות יחידות AMS
- מהירויות ההדפסה הגבוהות ביותר (200 מ"מ/שנייה)
- איכות הדפסה מצוינת מיד מהקופסה
- פילוס מיטה ובדיקת השכבה הראשונה באמצעות LIDAR
- בקרת טמפרטורה פעילה בתא
- קהילה גדולה ועדכוני קושחה תכופים
חסרונות
- דיזה יחידה — כל החומרים חייבים להשתמש באותה טמפרטורה (אין שילוב PLA+PC)
- מקסימום 300°C — אינה יכולה להדפיס PEEK, ותמיכת ה-PC מוגבלת
- בזבוז פילמנט משמעותי ממגדלי טיהור (10–30% בכל הדפסה רב-צבעית)
- ל-AMS יש בעיות אמינות עם חוטים גמישים (TPU)
- PVA עלול להיות בעייתי ב-AMS (לחות, הסתבכות)
- יקרה — 1,499$
- אקוסיסטם קנייני, פחות פתוח מזה של Prusa
- נפח הדפסה קטן יותר מ-QIDI i-Fast
3. Prusa MK4 + MMU3 (1,099$)
ה-Prusa MK4 היא מדפסת i3 בקוד פתוח עם MMU3 (יחידה רב-חומרית 3), התומכת בעד 5 חוטי הדפסה. היא משתמשת בראש הדפסה יחיד (מקסימום 300°C) עם בורר פילמנט.
יתרונות
- קוד פתוח, ניתנת לתיקון מלא
- עד 5 חומרים/צבעים
- אמינות ותמיכה קהילתית מצוינות
- מחיר משתלם (1,099$ בסך הכול)
- משטח הדפסה מגנטי נשלף
- איכות הדפסה טובה
חסרונות
- דיזה יחידה — אותה טמפרטורה לכל החומרים
- מקסימום 300°C — ללא PEEK
- ל-MMU3 יש בזבוז פילמנט גבוה (טיהור)
- איטית יותר מ-Bambu (60–100 מ"מ/שנייה)
- לא סגורה — עיוותים ב-ABS/PC
- MMU3 עלול להיתקע, במיוחד עם TPU/PVA
- נפח הדפסה קטן יותר (250x210x220 מ"מ)
- עיצוב i3 — פחות קשיח מ-CoreXY
4. Flashforge Creator 4 (1,799$)
ה-Flashforge Creator 4 היא מדפסת IDEX (אקסטרודר כפול עצמאי) עם שני מובילים עצמאיים, שלכל אחד מהם ראש הדפסה משלו. היא תומכת במצבי שכפול ומראה.
יתרונות
- IDEX — אין נזילה מהדיזה הלא פעילה
- מצב שכפול (הדפסה בו-זמנית של שני חלקים זהים)
- מצב מראה (הדפסת זוגות משוקפים)
- שני ראשי הדפסה עצמאיים בטמפרטורה של 300°C
- נפח הדפסה גדול (300x250x200 מ"מ)
- תא סגור
חסרונות
- יקרה — 1,799$
- מקסימום 300°C בלבד — ללא PEEK
- דיזות פליז (לא מוקשחות — סיבי פחמן שוחקים אותן)
- טביעת רגל גדולה
- מהירויות הדפסה איטיות יותר
- פחות תמיכה קהילתית בהשוואה ל-Bambu/Prusa
- אקסטרודרים מסוג Bowden — קשה יותר להדפיס TPU
5. Creality CR-10 SE Dual (649$)
ה-Creality CR-10 SE Dual היא מדפסת דו-אקסטרודרית תקציבית עם שני ראשי הדפסה בטמפרטורה של 260°C על מוביל יחיד. נפח ההדפסה גדול, אך יכולת הטמפרטורה מוגבלת.
יתרונות
- אקסטרודר כפול הזול ביותר — 649$
- נפח הדפסה גדול (300x300x320 מ"מ)
- טובה למתחילים ללימוד הדפסה באקסטרוזיה כפולה
- אקסטרודרים בהנעה ישירה
חסרונות
- מקסימום 260°C בלבד — מרופדת ב-PTFE, ללא חומרים הנדסיים
- לא סגורה — עיוותים ב-ABS/PC
- בקרת איכות לא עקבית
- דיזות פליז (לא מוקשחות)
- תוכנה/פורס בסיסיים
- תיעוד קהילתי מוגבל למצב כפול
- אין שדרוג למסילת ציר X
6. Raise3D E2 (2,499$)
ה-Raise3D E2 היא מדפסת IDEX מקצועית המיועדת לסביבות ייצור. היא כוללת אקסטרודרים כפולים ועצמאיים בהנעה ישירה, תא סגור ותוכנה מקצועית.
יתרונות
- איכות בנייה ואמינות מקצועיות
- IDEX עם מצבי שכפול ומראה
- תא סגור עם סינון HEPA
- הנעה ישירה כפולה
- שירות לקוחות מצוין
- פורס אופטימייזד להדפסה כפולה
חסרונות
- היקר ביותר — 2,499$
- מקסימום 300°C בלבד
- דיזות פליז (לא מוקשחות)
- מהירויות הדפסה איטיות יותר
- מוגזם לחובבים
- טביעת רגל גדולה ומשקל רב
מטריצת תאימות חומרים
| מערכת | PLA | PETG | ABS | TPU | PVA | ניילון | PC | CF | PEEK |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| QIDI i-Fast Dual All-Metal | כן | כן | כן | כן | כן | כן | כן | כן | מוגבל |
| Bambu X1C + AMS | כן | כן | כן | מוגבל | מוגבל | כן | מוגבל | כן | לא |
| Prusa MK4 + MMU3 | כן | כן | מוגבל | מוגבל | מוגבל | מוגבל | לא | מוגבל | לא |
| Flashforge Creator 4 | כן | כן | כן | מוגבל | כן | כן | מוגבל | לא | לא |
| Creality CR-10 SE Dual | כן | כן | מוגבל | כן | מוגבל | לא | לא | לא | לא |
| Raise3D E2 | כן | כן | כן | כן | כן | כן | מוגבל | לא | לא |
עלות בעלות ל-3 שנים
| מערכת | רכישה | דיזות (3 שנים) | בזבוז פילמנט | תחזוקה | סה"כ (3 שנים) |
|---|---|---|---|---|---|
| QIDI i-Fast + Dual | $1,079 | 60 דולר (4 דיזות מוקשחות) | נמוך (רק מגדל פריימינג) | $50 | $1,189 |
| Bambu X1C + AMS | $1,499 | 40 דולר (2 דיזות מוקשחות) | גבוה (ניקוי 10–30%) | 100 דולר (חלקי AMS) | $1,639 |
| Prusa MK4 + MMU3 | $1,099 | 30 דולר (3 דיזות פליז) | גבוה (ניקוי MMU) | 80 דולר (תיקון MMU) | $1,209 |
| Flashforge Creator 4 | $1,799 | 40 דולר (4 דיזות פליז) | נמוך | $60 | $1,899 |
| Creality CR-10 SE Dual | $649 | 30 דולר (3 דיזות פליז) | נמוך | 80 דולר (בעיות איכות) | $759 |
| Raise3D E2 | $2,499 | 50 דולר (4 דיזות פליז) | נמוך | 100 דולר (תמיכה מקצועית) | $2,649 |
באיזו מערכת אקסטרוזיה כפולה כדאי לבחור?
| הצורך שלך | המלצה | מדוע |
|---|---|---|
| חומרי הנדסה (PC, ניילון, CF) | QIDI i-Fast + Dual All-Metal | המערכת היחידה עם שני ראשים חמים כולו ממתכת בטמפרטורה של 350°C, תא סגור, דיזות מוקשחות |
| הדפסות דקורטיביות בריבוי צבעים | Bambu X1C + AMS | ריבוי צבעים קל ביותר, עד 16 צבעים, המהירות הגבוהה ביותר, האיכות הטובה ביותר ישירות מהקופסה |
| ריבוי חומרים בתקציב נמוך | Prusa MK4 + MMU3 | 1,099 דולר, קוד פתוח, 5 חומרים, קהילה אמינה |
| ייצור / שכפול | Flashforge Creator 4 או Raise3D E2 | מצב שכפול IDEX מדפיס שני חלקים בו-זמנית |
| אקסטרוזיה כפולה למתחילים | Creality CR-10 SE Dual | נקודת כניסה של 649 דולר, דרך ללמוד אקסטרוזיה כפולה ללא השקעה גדולה |
| תמיכת PVA מסיסה לחלקים מורכבים | QIDI i-Fast + Dual All-Metal | ראש חם כפול אמיתי עם טמפרטורות עצמאיות, PVA עובד באופן אמין, תא סגור |
| TPU + חומרים קשיחים שונים | QIDI i-Fast + Dual All-Metal | הנעה ישירה כפולה מתמודדת עם TPU טוב יותר ממערכת Bowden או MMU |
| מקצועי / תעשייתי | Raise3D E2 | איכות בנייה, תמיכה, סינון HEPA, אמינות |
ראש חם כפול אמיתי לעומת MMU: מה עדיף?
| גורם | ראש חם כפול אמיתי (QIDI) | MMU (Bambu/Prusa) |
|---|---|---|
| מספר החומרים | 2 | 4-16 |
| טמפרטורה עצמאית | כן (חומרים שונים) | לא (הכול באותה טמפרטורה) |
| בזבוז פילמנט | נמוך (רק מגדל פריימינג) | גבוה (ניקוי בין כל החלפה) |
| מהירות החלפת חומר | מהיר (החלפת דיזה בתוך 3 שניות) | איטי (החלפת פילמנט בתוך 10–15 שניות) |
| תמיכה ב-PVA | מצוין (דיזה ייעודית) | בעייתי (PVA נתקע ב-MMU) |
| טיפול ב-TPU | מצוין (הנעה ישירה) | ירוד (TPU נתקע בבורר) |
| חומרים בטמפרטורה גבוהה | כן (כולו ממתכת, 350°C) | מוגבל (דיזה יחידה בטמפרטורה של 300°C) |
| יכולת ריבוי צבעים | 2 צבעים בלבד | 4–16 צבעים |
| יישור דיזות | נדרש (היסט X/Y) | לא נדרש (דיזה יחידה) |
| סיכון לנזילה | בינוני (דיזה במצב המתנה) | נמוך (ללא דיזה במצב המתנה) |
פסק דין סופי
הטוב ביותר להנדסה ולריבוי חומרים: QIDI i-Fast + אקסטרודר כפול כולו ממתכת (1,079 דולר בסך הכול)
למשתמשים שצריכים להדפיס חומרים הנדסיים (PC, ניילון, סיבי פחמן) בהדפסה כפולה או להשתמש בתמיכות PVA מסיסות, ה-QIDI i-Fast עם Dual All-Metal Extruder הוא הבחירה הברורה. זו המערכת היחידה עם שני ראשי חימום עצמאיים, מלאים ממתכת, בטמפרטורה של 350°C, הנעה ישירה כפולה ל-TPU, תא סגור ודיזות מפלדה מוקשחת — והכול תמורת 1,079 דולר (או 179.99 דולר אם כבר יש לכם i-Fast). העיצוב עם ראש החימום הכפול האמיתי מטפל בתמיכות PVA ובהדפסות מרובות-חומרים באופן אמין יותר ממערכות MMU, והיכולת להגיע ל-350°C מאפשרת להדפיס חומרים הנדסיים ש-Bambu ו-Prusa אינן יכולות להדפיס.
הבחירה הטובה ביותר למרובי-צבעים: Bambu Lab X1C + AMS (1,499 דולר)
אם המטרה העיקרית שלכם היא הדפסות דקורטיביות מרובות-צבעים ונוחות שימוש, ה-Bambu X1C עם AMS היא הבחירה הטובה ביותר. היא תומכת בעד 16 צבעים, בהחלפה אוטומטית ומציעה את מהירויות ההדפסה הגבוהות ביותר. עם זאת, היא מוגבלת ל-300°C, מייצרת פסולת חומר משמעותית ממגדלי טיהור ומתקשה עם PVA ו-TPU ב-AMS. זו מערכת מרובת-צבעים, ולא מערכת אמיתית מרובת-חומרים.
הבחירה התקציבית הטובה ביותר: Prusa MK4 + MMU3 (1,099 דולר)
לחובבים בעלי תקציב מוגבל שרוצים יכולת הדפסה מרובת-חומרים, ה-Prusa MK4 עם MMU3 מציעה 5 חומרים, אפשרות תיקון בקוד פתוח ותמיכה מצוינת בקהילה, במחיר של 1,099 דולר. היא מוגבלת ל-300°C, אינה כוללת תא סגור, ול-MMU3 יש בעיות של בזבוז פילמנט ותקיעות, אך זו מערכת החומרים המרובים האמינה והמשתלמת ביותר.