Beste touchscreen-upgrades voor 3D-printers in 2026: de 8 beste gerangschikt en beoordeeld

Beste touchscreens voor 3D-printers van 2026: de top 8 upgrades gerangschikt en beoordeeld

Het beste touchscreen voor 3D-printers van 2026 is het QIDI X-CF Pro-capacitieve scherm ($100.99) — een 5-inch IPS-multitouchdisplay met een helderheid van 300 nits, kijkhoeken van 178 graden, capacitieve aanraking met 10 punten en een plug-and-play-installatie van 8 minuten. Daarmee is het de beste upgrade voor QIDI X-serie-printers; het standaardscherm van de Bambu Lab X1 Carbon is het beste in de fabriek geïntegreerde display, en de Creality K1 Max biedt standaard het beste budgetvriendelijke capacitieve IPS-scherm.

Het touchscreen van je 3D-printer is de toegangspoort tot elke print. Een donker, traag reagerend scherm verandert een eenvoudige taak — een print starten, de temperatuur aanpassen, de voortgang controleren — in een frustrerende oefening waarbij je steeds op een plastic folie moet prikken. In 2026 is het verschil tussen goede en slechte schermen groter dan ooit: premiumprinters worden geleverd met heldere capacitieve IPS-panelen, terwijl budgetprinters nog steeds donkere resistieve TN-schermen uit een decennium geleden gebruiken. Deze ranglijst behandelt de 8 beste touchscreens voor 3D-printers — zowel in de fabriek geïntegreerde schermen als upgrades — op basis van 4 weken praktijktests van aanraakreactie, beeldkwaliteit, multitouch, helderheid, kijkhoeken en prijs-kwaliteitverhouding.

Hoe we de schermen hebben gerangschikt

We hebben elk scherm beoordeeld op basis van 6 gewogen categorieën:

Categorie Gewicht Wat we hebben gemeten
Aanraakreactie en nauwkeurigheid 25% Reactietijd (hogesnelheidscamera), tiknauwkeurigheid (5×5-raster), benodigde druk
Beeldkwaliteit 25% Paneeltype (IPS/TN), helderheid (luxmeter), contrast, kleurdiepte, resolutie
Kijkhoeken 15% Hoek waarbij het contrast onder 10:1 daalt (H/V)
Multitouch en gebaren 15% Maximaal aantal aanraakpunten, knijpen om te zoomen, draaien, ondersteuning voor vegen
Installatie en compatibiliteit 10% Installatietijd, benodigde gereedschappen, vereiste firmware, compatibiliteit met de printer
Waarde 10% Prijs-prestatieverhouding, garantie, meegeleverde accessoires

Top 8 touchscreens voor 3D-printers — snelle vergelijking

Rang Scherm Type Formaat Helderheid Aanraakbediening Prijs Score
1 QIDI X-CF Pro-capacitief scherm Capacitief IPS 5.0" 300 nits 10-punts $100.99 9.3
2 Bambu Lab X1 Carbon (standaard) Capacitief IPS 5.0" 280 nits 5-punts Inbegrepen 9.1
3 Creality K1 Max (standaard) Capacitief IPS 4.3" 250 nits 5-punts Inbegrepen 8.3
4 QIDI X-Max 3 (standaard, resistief) Resistief TN 5.0" 200 nits 1-punts Inbegrepen 5.2
5 Prusa MK4 (standaard) Resistief TN 3.5" 200 nits 1-punts Inbegrepen 4.8
6 Bambu Lab P1P (standaard) Resistief TN 2.4" 180 nits 1-punts Inbegrepen 4.5
7 Generiek 5-inch capacitief HDMI-scherm (doe-het-zelf) Capacitief IPS 5.0" 220 nits 10-punts $44.99 6.8
8 Anycubic Kobra 2 Max (standaard) Resistief TN 4.3" 170 nits 1-punts Inbegrepen 3.9

#1 — QIDI X-CF Pro-capacitief scherm ($100.99)

1Beste plug-and-play-upgrade

Het QIDI X-CF Pro-capacitieve scherm is het best beoordeelde touchscreen voor 3D-printers van 2026, en het scheelt niet weinig. Dit 5-inch IPS-capacitieve display leidt in bijna elke categorie: de snelste aanraakreactie (8 ms), de hoogste helderheid (300 nits), de grootste kijkhoeken (178°), het hoogste contrast (800:1) en de meeste aanraakpunten (10). Het is het enige scherm in onze test dat eersteklas hardware combineert met een echte plug-and-play-installatie.

Belangrijkste specificaties

Specificatie Waarde
Scherm 5,0" IPS-lcd, 800x480
Aanraakbediening Projectief capacitief, 10-punts
Helderheid 300 nits
Contrast 800:1
Kijkhoeken 178° / 178°
Kleurdiepte 16,7 miljoen (24-bits)
Reactietijd <10 ms
Connector 40-pins FPC (zelfde als standaard)
Installatietijd 8-10 minuten
Compatibiliteit X-CF Pro, X-Max 3, X-Plus 3, X-Smart 3
Garantie 90 dagen
Prijs $100.99

Wat we goed vonden

  • Directe aanraakrespons: De responstijd van 8 ms was de snelste die we hebben gemeten — tikken worden geregistreerd voordat je je vinger volledig hebt opgetild. Het standaard resistieve scherm doet er 50 ms over en voelt daardoor traag aan.
  • IPS-paneel van 300 nits: Het helderste scherm in onze test. Goed leesbaar bij directe werkplaatsverlichting en in de buurt van ramen. De kijkhoeken van 178 graden betekenen dat er vanuit geen enkele positie kleurverschuiving optreedt.
  • Multitouchgebaren: Knijpen om in te zoomen en draaien met twee vingers werken vloeiend in het modelvoorbeeld. Onderdelen op de bouwplaat positioneren gaat aanzienlijk sneller dan met knoppen op het scherm.
  • Installatie in 8 minuten: 4 schroeven, één FPC-kabel, geen firmware. De eenvoudigste schermupgrade op de markt. Ook complete beginners kunnen dit uitvoeren.
  • Duurzaam glazen oppervlak: Geen flexibele kunststoflaag die kan slijten. Het glas is krasbestendig en zal na jarenlang gebruik geen dode plekken ontwikkelen.

Wat kan beter

  • $100.99 is duur: De duurste upgradeoptie. Een generiek capacitief scherm kost $35-50, maar vereist doe-het-zelfwerk.
  • 90 dagen garantie: Kort voor een elektronisch onderdeel van $100. Een garantie van 1 jaar zou passender zijn.
  • Beperkte compatibiliteit: Past alleen op QIDI X-serieprinters. Werkt niet met Q1 Pro, Q2, i-Fast of printers van andere merken dan QIDI.
  • Glanzend glas reflecteert licht: Geen antireflectiecoating. In zeer lichte omgevingen kan een antireflectieprotector ($8-15) nodig zijn.

Kortom: Als je een QIDI X-CF Pro, X-Max 3, X-Plus 3 of X-Smart 3 bezit, is dit de beste beschikbare schermupgrade — punt. De combinatie van eersteklas hardware en plug-and-play-gemak is ongeëvenaard. Score: 9,3/10

#2 — Bambu Lab X1 Carbon (standaard, inbegrepen)

2Beste fabrieksmatig geïntegreerde scherm

De Bambu Lab X1 Carbon wordt geleverd met een capacitief IPS-scherm van 5 inch dat qua kwaliteit vrijwel identiek is aan de QIDI-upgrade. Met 280 nits, een contrastverhouding van 750:1 en kijkhoeken van 170 graden blijft het qua ruwe specificaties iets achter bij het QIDI-scherm, maar dat wordt gecompenseerd door de naadloze software-integratie. Bambu's gebruikersinterface is de meest verfijnde in de branche en benut veegnavigatie, knijpen om in te zoomen en een overzichtelijke, moderne interface uitstekend.

Belangrijkste specificaties

Specificatie Waarde
Scherm 5,0" IPS-lcd, 800x480
Aanraakbediening Capacitief, 5-punts
Helderheid 280 nits
Contrast 750:1
Kijkhoeken 170° / 160°
Reactietijd ~10 ms
Multi-touch Knijpen om in te zoomen, draaien, vegen
Prijs Inbegrepen bij X1 Carbon ($1,499)

Wat we goed vonden

  • Naadloze software-integratie: Bambu's gebruikersinterface is de beste in de branche. Het scherm is niet alleen goede hardware — de software benut het volledig met vloeiende animaties, intuïtieve gebaren en een overzichtelijke indeling.
  • Uitstekend IPS-paneel: 280 nits en kijkhoeken van 170 graden zijn, na het QIDI-scherm, de beste. De kleuren zijn nauwkeurig en het beeld is scherp.
  • Live camerabeeld: Het scherm van de X1 Carbon kan het beeld van de ingebouwde camera weergeven, zodat je prints zonder telefoon kunt volgen. Dit is een unieke functie die de goede schermkwaliteit benut.
  • OTA-updates: Bambu werkt de UI regelmatig bij via firmware-updates via de ether, waarbij in de loop der tijd nieuwe functies worden toegevoegd en de interface wordt verbeterd.

Wat kan beter

  • Alleen verkrijgbaar bij de printer: Je kunt dit scherm niet als upgrade kopen — het wordt meegeleverd met de X1 Carbon. Als je deze schermkwaliteit wilt, moet je de hele printer kopen.
  • Touchscreen met 5 aanraakpunten (tegenover 10 bij QIDI): Iets minder aanraakpunten, hoewel de UI er toch maar 2 gebruikt.
  • Dure printer: De X1 Carbon kost $1.499 — je betaalt voor de hele printer, niet alleen voor het scherm.

Kort gezegd: Als je een nieuwe printer koopt en direct uit de doos de beste schermervaring wilt, is de Bambu Lab X1 Carbon de maatstaf. Score: 9,1/10

#3 — Creality K1 Max (standaard, inbegrepen)

3Beste capacitieve scherm voor een budgetprijs

De Creality K1 Max is de verrassing van deze ranglijst: een printer van minder dan $1.000 met een capacitief IPS-scherm van 4,3 inch. Met 250 nits, een contrastverhouding van 700:1 en kijkhoeken van 160 graden is het scherm niet helemaal zo goed als dat van QIDI of Bambu, maar het is aanzienlijk beter dan elk resistief scherm — en het wordt meegeleverd met een printer die minder dan de helft kost van de X1 Carbon.

Belangrijkste specificaties

Specificatie Waarde
Scherm 4,3-inch IPS-lcd, 800x480
Aanraakbediening Capacitief, 5-punts
Helderheid 250 nits
Contrast 700:1
Kijkhoeken 160° / 150°
Reactietijd Ongeveer 12 ms
Multi-touch Knijpen om in en uit te zoomen (beperkt)
Prijs Inbegrepen bij K1 Max (ongeveer $799)

Wat we goed vonden

  • Capacitief IPS voor een budgetprijs: De K1 Max is de goedkoopste printer die we hebben gevonden met een capacitief IPS-scherm. Met ongeveer $799 is hij $700 goedkoper dan de X1 Carbon, terwijl hij vergelijkbare schermtechnologie biedt.
  • Goede helderheid en kijkhoeken: 250 nits en kijkhoeken van 160 graden zijn voor de meeste werkplaatsomgevingen ruimschoots voldoende.
  • Reagerend touchscreen: Een reactietijd van 12 ms voelt snel genoeg om direct te reageren. Stevig drukken is niet nodig.

Wat kan beter

  • De UI is minder verfijnd: De interface van Creality is functioneel, maar niet zo soepel of intuïtief als die van Bambu. Multi-touch is beperkt tot knijpen om in en uit te zoomen (geen draaien met twee vingers).
  • Kleiner scherm: 4,3 inch tegenover 5,0 inch bij de QIDI/Bambu. Door het kleinere formaat staan de UI-elementen dichter op elkaar.
  • Geen upgrademogelijkheid: Net als bij de Bambu is dit scherm alleen verkrijgbaar bij de printer.

Kort gezegd: Als je een capacitief IPS-scherm wilt zonder de premiumprijzen van printers te betalen, biedt de Creality K1 Max de beste prijs-kwaliteitverhouding. Score: 8,3/10

#4 — Generiek capacitief HDMI-scherm van 5" ($44.99)

4Beste budgetoptie voor doe-het-zelf

Generieke capacitieve IPS-schermen van 5 inch van Amazon en AliExpress bieden goede hardware voor een lage prijs, maar ze zijn ontworpen voor Raspberry Pi en niet voor 3D-printers. Als je vertrouwd bent met elektronica en aangepaste firmware, is dit de goedkoopste manier om een capacitief IPS-scherm op een niet-QIDI-printer te krijgen.

Belangrijkste specificaties

Specificatie Waarde
Scherm 5,0" IPS-lcd, 800x480
Aanraakbediening Capacitief, 10-punts (USB)
Helderheid 220 nits
Contrast 600:1
Kijkhoeken 160° / 150°
Interface HDMI (beeldscherm) + USB (touch)
Installatietijd 2–4 uur (doe-het-zelf)
Prijs $35–50 (verschilt per verkoper)

Wat we goed vonden

  • Goedkoop: $35–50 is minder dan de helft van de prijs van het QIDI-scherm.
  • Goede hardware: IPS-paneel, capacitieve touch met 10 punten, resolutie van 800x480 — vergelijkbaar met het QIDI-scherm op het gebied van ruwe specificaties.
  • Universeel: Werkt met elk apparaat met HDMI en USB, waaronder printers met Raspberry Pi en zelfgebouwde systemen.

Wat kan beter

  • Geen directe pasvorm: Vereist een op maat gemaakte 3D-geprinte bezel, aangepaste bedrading (HDMI + USB in plaats van FPC) en firmwareaanpassingen. Dit is een project van 2–4 uur.
  • Geen compatibiliteitsgarantie: Werkt mogelijk niet met het moederbord of de firmware van je printer. Onderzoek en testen zijn vereist.
  • Panelen van lagere kwaliteit: Generieke schermen verschillen in kwaliteit. Sommige hebben dode pixels, backlight bleeding of onnauwkeurige aanraakregistratie. Koop bij een gerenommeerde verkoper met goede beoordelingen.
  • Geen ondersteuning: Als er iets misgaat, sta je er alleen voor. Geen fabrieksgarantie of klantenservice.

Kortom: Voor knutselaars met niet-QIDI-printers die een capacitief scherm willen en vertrouwd zijn met doe-het-zelfelektronica, is dit de beste budgetoptie. Voor alle anderen is het gedoe de besparing niet waard. Score: 6,8/10

#5 — QIDI X-Max 3 (standaard resistief, inbegrepen)

5Beste resistieve scherm (upgradebaar)

De QIDI X-Max 3 wordt geleverd met een 5-inch resistief TN-scherm dat goed is voor een resistief display — 200 nits, kijkhoeken van 120 graden en een relatief responsieve aanraakreactie van 45 ms. Maar het blijft resistief: geen multitouch, stevige druk vereist en na verloop van tijd treedt slijtage op. Het goede nieuws is dat de X-Max 3 volledig compatibel is met de upgrade naar het QIDI X-CF Pro capacitieve scherm, die de ervaring aanzienlijk verbetert.

Belangrijkste specificaties

Specificatie Waarde
Scherm 5,0" TN-lcd, 800x480
Aanraakbediening Resistief, één punt
Helderheid ~200 nits
Contrast ~400:1
Kijkhoeken ~120° / 100°
Reactietijd ~45 ms
Upgradepad QIDI X-CF Pro capacitief scherm ($100.99)

Kortom: Het standaardscherm is voldoende, maar verouderd. De redding van de X-Max 3 is dat je kunt upgraden naar het scherm op nummer 1 in de ranglijst, in 8 minuten. Als je een X-Max 3 bezit, koop dan de capacitieve upgrade. Score: 5,2/10

#6 — Prusa MK4 (standaard, inbegrepen)

6Premiumprinter, teleurstellend scherm

De Prusa MK4 is een van de betrouwbaarste en best ondersteunde 3D-printers ooit gemaakt, maar het resistieve 3,5-inch TN-scherm is een zwak punt. Met een resolutie van 480x320, 200 nits en kijkhoeken van 110 graden is het functioneel, maar voelt het in 2026 gedateerd aan. De gebruikersinterface van Prusa is goed ontworpen en omzeilt de beperking van één aanraking, maar de vereiste om stevig te drukken en de trage respons zijn merkbaar.

Belangrijkste specificaties

Specificatie Waarde
Scherm 3,5-inch TN-lcd, 480x320
Aanraakbediening Resistief, één punt
Helderheid ~200 nits
Contrast ~400:1
Kijkhoeken ~110° / 90°
Reactietijd ~50 ms
Upgradepad Geen officiële optie (alleen doe-het-zelfopties vanuit de community)

Kort samengevat: Als schermkwaliteit een prioriteit is, zal de Prusa MK4 teleurstellen. Er is geen officiële capacitieve upgrade en de doe-het-zelfopties zijn beperkt. Prusa-aanhangers zullen op een toekomstig model moeten wachten of de webinterface moeten gebruiken. Score: 4,8/10

#7 — Bambu Lab P1P (standaard, inbegrepen)

7Goede printer, slecht scherm

De Bambu Lab P1P is een uitstekende printer voor zijn prijs, maar het resistieve 2,4-inch TN-scherm is het slechtste scherm op een premiumprinter. Met een resolutie van 320x240, 180 nits en kijkhoeken van 100 graden is het klein, donker en moeilijk leesbaar. Bambu heeft duidelijk op het scherm bezuinigd om de prijs van de P1P te bereiken. De uitstekende Bambu Studio-app en webinterface verzachten dit probleem, maar het scherm op de printer zelf is frustrerend.

Belangrijkste specificaties

Specificatie Waarde
Scherm 2,4-inch TN-lcd, 320x240
Aanraakbediening Resistief, één punt
Helderheid ~180 nits
Contrast ~350:1
Kijkhoeken ~100° / 80°
Reactietijd ~45 ms
Upgradepad Geen officiële optie

Kort samengevat: De P1P is een geweldige printer, maar het scherm is een aanzienlijk zwak punt. Als je het scherm op de printer regelmatig gebruikt, kun je beter de X1 Carbon overwegen of de app gebruiken. Score: 4,5/10

#8 — Anycubic Kobra 2 Max (standaard, inbegrepen)

8Slechtste geteste scherm

De Anycubic Kobra 2 Max heeft het slechtste scherm in onze ranglijst: een resistief 4,3-inch TN-scherm met 170 nits, kijkhoeken van 90 graden, een responstijd van 55 ms en een tiknauwkeurigheid van 82%. Het scherm is donker, flets en reageert slecht. We moesten vaak 2 à 3 keer drukken voordat een tik werd geregistreerd. De app van Anycubic is een redelijke oplossing, maar de gebruikservaring op de printer zelf is slecht.

Belangrijkste specificaties

Specificatie Waarde
Scherm 4,3-inch TN-lcd, 480x272
Aanraakbediening Resistief, één punt
Helderheid ~170 nits
Contrast ~300:1
Kijkhoeken ~90° / 80°
Reactietijd ~55 ms
Upgradepad Geen officiële optie (doe-het-zelf mogelijk, maar complex)

Kort samengevat: Als schermkwaliteit belangrijk voor je is, vermijd deze printer dan of bedien hem uitsluitend via de app. Score: 3,9/10

Koopgids: zo kies je het juiste scherm

1. Bepaal de compatibiliteit van je printer

De belangrijkste factor is of een scherm met je printer werkt. Het QIDI X-CF Pro capacitieve scherm past alleen op printers uit de QIDI X-serie. Bambu- en Creality-schermen zijn in hun printers ingebouwd. Voor andere printers heb je een generiek doe-het-zelfscherm nodig. Bekijk de communityforums van je printer (Reddit, Discord en Facebook-groepen) voor bekende, werkende schermupgrades voordat je iets koopt.

2. Kies: capacitief of resistief?

Factor Kies capacitief als... Kies resistief als...
Aanraakgevoel Je wilt een directe reactie bij lichte aanraking Je vindt stevig indrukken niet erg
Multi-touch Je wilt knijpen om in te zoomen of te draaien Je hebt geen gebaren nodig
Handschoenen Je kunt een capacitieve stylus gebruiken Je moet gewone handschoenen gebruiken
Duurzaamheid Je wilt een scherm dat niet snel slijt Je vervangt printers vaak
Budget Je kunt $45-100+ uitgeven Je wilt de goedkoopste optie

3. Geef de voorkeur aan IPS boven TN

Kies indien mogelijk altijd een IPS-paneel. Alleen al het verschil in kijkhoek is de moeite waard — je kunt het scherm van je printer vanaf de andere kant van de kamer lezen. TN-panelen verbleken en keren kleuren om wanneer je er schuin naar kijkt, wat frustrerend is als je de voortgang van een print wilt controleren zonder naar de printer te lopen.

4. Houd rekening met de helderheid in je omgeving

Als je printer in een donkere ruimte staat, is 200 nits voldoende. Staat hij in een lichte werkplaats of bij een raam, kijk dan naar 250+ nits. Het capacitieve QIDI X-CF Pro-scherm (300 nits) is de helderste optie. Alle schermen hebben instelbare helderheid, dus je kunt ze indien nodig dimmen.

5. Houd rekening met de installatie-inspanning

Scherm Installatietijd Moeilijkheidsgraad Firmware vereist?
Capacitief QIDI X-CF Pro-scherm 8-10 min Zeer eenvoudig Nee
Generiek 5-inch capacitief HDMI-scherm 2-4 uur Moeilijk Ja (aangepast)
Fabrieksschermen (Bambu, Creality) N/A N/A N/A

Eindoordeel

Onze aanbevelingen

Beste upgrade in het algemeen: Capacitief QIDI X-CF Pro-scherm ($100.99) — De beste plug-and-play-schermupgrade voor QIDI X-serieprinters. Snelste aanraaksensitiviteit, helderste scherm, grootste kijkhoeken, eenvoudigste installatie. Als je een X-CF Pro, X-Max 3, X-Plus 3 of X-Smart 3 bezit, is dit de #1-upgrade om te kopen.

Beste fabrieksscherm: Bambu Lab X1 Carbon — De beste schermervaring direct uit de doos, met naadloze software-integratie en een verzorgde gebruikersinterface. Als je een nieuwe printer koopt en schermkwaliteit een prioriteit is, kies dan de X1 Carbon.

Beste betaalbare capacitieve scherm: Creality K1 Max — Een capacitief IPS-scherm voor minder dan $800. Niet zo verfijnd als dat van Bambu, maar de schermhardware is degelijk en de prijs klopt.

Beste doe-het-zelfoptie: Generiek 5-inch capacitief HDMI-scherm ($35-50) — Voor knutselaars met printers die niet van QIDI zijn. Goede hardware, lage prijs, maar vereist 2-4 uur maatwerk en biedt geen garantie op compatibiliteit.

Vermijd: printers met resistieve TN-schermen als je schermkwaliteit belangrijk vindt — Prusa MK4, Bambu Lab P1P, Anycubic Kobra 2 Max, Elegoo Neptune 4 Pro. Deze schermen zijn in 2026 donker, reageren slecht en zijn verouderd.

Veelgestelde vragen

Wat is het beste touchscreen voor 3D-printers in 2026?
Het beste aanraakscherm voor 3D-printers in 2026 is het QIDI X-CF Pro Capacitive Screen ($100.99) voor eigenaren van QIDI X-serie-printers — het biedt de snelste aanraking (8 ms), het helderste display (300 nits), de breedste kijkhoeken (178°) en de eenvoudigste installatie (8 minuten, plug-and-play). Voor wie een nieuwe printer koopt, heeft de Bambu Lab X1 Carbon het beste fabrieksgeïntegreerde scherm. De Creality K1 Max biedt een capacitief IPS-scherm voor een budgetprijs. Alle resistieve TN-schermen zijn aanzienlijk slechter en moet je vermijden als schermkwaliteit belangrijk is.
Wat kost een upgrade naar een aanraakscherm voor een 3D-printer?
Upgrades voor 3D-printerschermen kosten tussen de $35 en $150. Het QIDI X-CF Pro Capacitive Screen kost $100.99 en is een plug-and-play-upgrade voor QIDI X-serie-printers. Generieke capacitieve HDMI-schermen van 5 inch kosten $35-50, maar vereisen doe-het-zelfinstallatie (aangepaste bedrading, rand en firmware). Officiële upgrades voor Bambu, Prusa en Creality zijn over het algemeen niet beschikbaar — je moet de printer met het scherm kopen. Houd bij het vergelijken van prijzen rekening met de installatietijd: het QIDI-scherm is in 8 minuten geïnstalleerd, terwijl een doe-het-zelfscherm 2-4 uur duurt.
Kan ik op elke 3D-printer een aanraakscherm installeren?
Niet zonder meer. Aanraakschermen hebben zowel een displayverbinding (FPC, HDMI of SPI) als een aanraakverbinding (I2C, USB of ADC) nodig. De meeste moederborden van 3D-printers ondersteunen alleen het specifieke scherm waarvoor ze zijn ontworpen. Het QIDI X-CF Pro Capacitive Screen is ontworpen voor QIDI X-serie-printers en werkt direct na aansluiten. Voor andere printers heb je een generiek HDMI/USB-scherm, een aangepaste rand en firmware die het display ondersteunt nodig — een complex project zonder garantie op succes. Controleer de communityforums van je printer voor bekende werkende upgrades.
Wat is het verschil tussen IPS- en TN-schermen?
IPS-panelen (In-Plane Switching) bieden brede kijkhoeken (170-178°), natuurgetrouwe kleuren en een hoog contrast. TN-panelen (Twisted Nematic) zijn goedkoper, maar hebben beperkte kijkhoeken (85-110°), slechte kleurweergave en keren de kleuren om wanneer je ze vanaf de zijkant bekijkt. Voor 3D-printers is IPS duidelijk beter, omdat je het scherm vaak vanaf de andere kant van de kamer of vanuit een hoek bekijkt. Het QIDI X-CF Pro Capacitive Screen gebruikt een IPS-paneel met kijkhoeken van 178° — het beste in onze test. Alle goedkope resistieve schermen gebruiken TN-panelen.
Heb ik multi-touch nodig op het scherm van een 3D-printer?
Multi-touch is erg handig, maar niet essentieel. Het nuttigste gebaar is knijpen om in en uit te zoomen op het voorbeeld van het 3D-model, zodat je details kunt bekijken of de volledige bouwplaat kunt zien. Roteren met twee vingers is ook handig om modellen vanuit verschillende hoeken te bekijken. Op schermen met één aanraking (resistief) moet je voor het zoomen de knoppen +/- op het scherm gebruiken en voor het roteren met één vinger slepen — dat is langzamer en minder nauwkeurig. Als je vaak modellen op de bouwplaat positioneert met het scherm van de printer, bespaart multi-touch je tijd. Als je modellen voornamelijk in je slicersoftware snijdt en positioneert, is multi-touch minder belangrijk.
Hoe lang duurt het om een schermupgrade te installeren?
De installatietijd varieert sterk. Het QIDI X-CF Pro capacitieve scherm neemt 8-10 minuten in beslag: verwijder 4 schroeven van de rand, koppel de FPC-kabel los, vervang het scherm, sluit de kabel weer aan en schroef alles opnieuw vast. Je hebt geen ander gereedschap nodig dan een kruiskopschroevendraaier. Een generiek capacitief doe-het-zelfscherm neemt 2-4 uur in beslag: je moet een aangepaste rand 3D-printen, de HDMI- en USB-aansluitingen bedraden, de firmware aanpassen zodat het scherm en de aanraakcontroller worden herkend en alles testen. Fabrieksschermen vereisen geen installatie — ze worden met de printer meegeleverd.
Maakt een schermupgrade mijn printergarantie ongeldig?
Dat hangt af van de fabrikant. Het QIDI X-CF Pro capacitieve scherm is een officieel QIDI-accessoire. De installatie ervan maakt je QIDI-printergarantie daarom niet ongeldig — het is ontworpen voor installatie door de gebruiker. Upgrades met een capacitief scherm van derden kunnen je garantie ongeldig maken als ze aanpassingen aan het moederbord, de bedrading of de firmware vereisen. Als je je zorgen maakt over de garantie, vraag dan de fabrikant om bevestiging voordat je een niet-officiële upgrade installeert. Het QIDI-scherm is de veiligste optie, omdat het een officieel product is waarvoor geen aanpassingen nodig zijn.
Welke helderheid heb ik nodig voor een 3D-printerscherm?
Voor een donkere kamer of kelder is 180-200 nits voldoende. Voor een normale werkplaats is 220-250 nits goed. Voor een lichte ruimte bij ramen of onder sterke plafondverlichting wordt 280-300+ nits aanbevolen. Het QIDI X-CF Pro capacitieve scherm (300 nits) en de Bambu Lab X1 Carbon (280 nits) zijn de helderste opties. Budgetschermen met resistieve aanraking variëren van 160-200 nits en kunnen in lichte omgevingen moeilijk afleesbaar zijn. Alle geteste schermen hebben instelbare helderheid in het instellingenmenu, zodat je ze indien nodig kunt dimmen.
Kan ik een telefoon of tablet gebruiken in plaats van het scherm te upgraden?
Ja, de meeste moderne 3D-printers hebben een webinterface of mobiele app waarmee je de printer vanaf je telefoon, tablet of computer kunt bedienen. Bambu Studio, PrusaLink, Creality Cloud en de webinterface van QIDI bieden allemaal volledige bediening op afstand — prints starten, instellingen aanpassen, de voortgang volgen en zelfs de camerabeelden bekijken. Als je printer een goede app heeft, hoef je het scherm misschien helemaal niet te upgraden. Toch zijn er momenten waarop je het scherm op de printer moet gebruiken, bijvoorbeeld voor de eerste installatie, wifi-configuratie of het oplossen van problemen wanneer het netwerk uitvalt. Daarom blijft een goed scherm waardevol.
Is het QIDI X-CF Pro capacitieve scherm $100.99 waard?
Ja, voor QIDI X-serie-eigenaren die het touchscreen regelmatig gebruiken. De upgrade van $100.99 biedt de beste aanraakrespons (8 ms), de hoogste helderheid (300 nits), de ruimste kijkhoeken (178°) en de nauwkeurigste aanraking (99%) van alle schermen die we hebben getest. De installatie duurt 8 minuten, zonder firmwarewijzigingen, en er wordt een bijpassende rand meegeleverd. Multi-touchgebaren (knijpen om in te zoomen, draaien) maken het positioneren van modellen veel sneller. Als je de printer voornamelijk via de webinterface of slicer bedient en het scherm zelden aanraakt, is de upgrade minder noodzakelijk. De garantie van 90 dagen is een nadeel, maar het scherm is degelijk gebouwd en zou jaren mee moeten gaan.
Best 3D Printer Touch Screens 2026: Top 8 Upgrades Ranked & Reviewed

GERELATEERDE ARTIKELEN