Vergelijking van nylonfilamenten: PA6 vs PA12 vs PPA vs nylon met koolstofvezel (2026)
Na het testen van 6 nylonfilamenten gedurende meer dan 200 printuren is QIDI UltraPA (PPA) het beste nylon in het algemeen voor 2026 — het biedt 5x minder vochtopname dan PA6, 2-3x sterkere laagverbindingen dan ABS en het minste kromtrekken van alle geteste nylons, waardoor het ondanks de prijs van $109,99 de meest betrouwbare keuze is voor industriële functionele onderdelen.
Nylon (polyamide) is het populairste technische filament voor FDM 3D-printen, maar niet alle nylons zijn gelijk. PA6 trekt sterk krom en absorbeert vocht als een spons. PA12 is maatvaster, maar zwakker. Nylon met koolstofvezel is stijf maar bros. PPA (polyftalamide) combineert de beste eigenschappen van alle varianten. In deze vergelijking worden zes toonaangevende nylonfilamenten rechtstreeks getest op sterkte, vochtgevoeligheid, printbaarheid, kromtrekken en kosten.
De kandidaten
| Filament | Type | Prijs/kg | Nozzletemperatuur | Bedtemperatuur | Behuizing |
|---|---|---|---|---|---|
| QIDI UltraPA | PPA (nylon voor hoge temperaturen) | $109.99 | 260-280 °C | 70-80 °C | Vereist (actieve verwarming) |
| eSun PA6 | PA6 (standaardnylon) | $45.99 | 240-260 °C | 80-90 °C | Vereist |
| Polymaker PA12-CF | PA12 met koolstofvezel | $89.99 | 250-270 °C | 80-100 °C | Aanbevolen |
| Fillamentum Nylon | PA6 (gemodificeerd) | $59.99 | 240-260 °C | 70-80 °C | Vereist |
| Bambu Engineering PAHT-CF | PAHT met koolstofvezel | $79.99 | 270-290 °C | 80-100 °C | Vereist (A1-kamer) |
| Ultrafuse PAHT | PAHT (nylon voor hoge temperaturen) | $94.99 | 270-290 °C | 80-100 °C | Vereist |
Vergelijking van mechanische eigenschappen
| Eigenschap | QIDI UltraPA (PPA) | eSun PA6 | Polymaker PA12-CF | Fillamentum Nylon | Bambu PAHT-CF | Ultrafuse PAHT |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Treksterkte | 69,29 MPa | 55 MPa | 72 MPa | 50 MPa | 78 MPa | 65 MPa |
| Buigsterkte | 112,64 MPa | 85 MPa | 110 MPa | 80 MPa | 120 MPa | 95 MPa |
| Slagvastheid | 9,74 kJ/m² | 8 kJ/m² | 5 kJ/m² | 7 kJ/m² | 4,5 kJ/m² | 7,5 kJ/m² |
| HDT (warmtevervormingstemperatuur) | 72,5 °C | 65 °C | 120 °C | 60 °C | 130 °C | 110 °C |
| Rek bij breuk | 9.77% | 150% | 3% | 120% | 2.5% | 8% |
| Laaghechting | Uitstekend (2-3x die van ABS) | Goed | Gemiddeld | Goed | Gemiddeld | Goed |
Vergelijking van vochtgevoeligheid
Vochtopname is de grootste uitdaging bij 3D-printen met nylon. Nat nylon veroorzaakt uitvloeien, bellen, ruwe oppervlakken, verminderde laaghechting en verslechterde mechanische eigenschappen. Zo vergelijken de filamenten zich:
| Filament | Verzadigde vochtopname | Droogtijd (80 °C) | Achteruitgang van de printkwaliteit na 24 uur in de buitenlucht |
|---|---|---|---|
| QIDI UltraPA (PPA) | 2.10% | 4-6 uur | Minimaal (lichte oppervlakteruwheid) |
| eSun PA6 | 9-10% | 8-12 uur | Ernstig (bellen, uitvloeien, draadvorming) |
| Polymaker PA12-CF | 1.5% | 4-6 uur | Minimaal (PA12 heeft van nature een lage vochtopname) |
| Fillamentum Nylon | 7-8% | 6-8 uur | Matig (oppervlaktedefecten) |
| Bambu PAHT-CF | 3-4% | 6-8 uur | Matig (verminderde sterkte) |
| Ultrafuse PAHT | 3-4% | 6-8 uur | Matig (oppervlaktedefecten) |
Vergelijking van kromtrekken
Kromtrekken wordt veroorzaakt door ongelijkmatige afkoeling en krimp terwijl de print afkoelt. Nylon heeft een hoge krimp (1,5-3%), waardoor kromtrekken een groot probleem vormt. We hebben elk filament getest met een doosprint van 150 mm x 150 mm x 50 mm in een gesloten printer bij een kamertemperatuur van 50 °C:
| Filament | Omhoogtrekken van hoeken (mm) | Ernst van kromtrekken | Opmerkingen |
|---|---|---|---|
| QIDI UltraPA (PPA) | 0.5-1.0mm | Minimaal | Beste van alle geteste nylons; PPA met geringe krimp |
| eSun PA6 | 3-5mm | Ernstig | Hoeken aanzienlijk omhooggetrokken; een brim vereist |
| Polymaker PA12-CF | 1-2mm | Gemiddeld | PA12 met geringe krimp helpt; CF verhoogt de stijfheid |
| Fillamentum Nylon | 2-4mm | Matig-ernstig | Gemodificeerd PA6, maar nog steeds aanzienlijke kromtrekking |
| Bambu PAHT-CF | 1.5-2.5mm | Gemiddeld | Nylon voor hoge temperaturen vermindert kromtrekking ten opzichte van PA6 |
| Ultrafuse PAHT | 1.5-3mm | Gemiddeld | Vergelijkbaar met Bambu PAHT-CF |
Printbaarheid en gebruiksgemak
| Filament | Slijtage van de nozzle | Hechting aan het printbed | Draadvorming | Algehele moeilijkheidsgraad |
|---|---|---|---|---|
| QIDI UltraPA (PPA) | Hoog (gehard staal nodig) | Goed (met PVP-lijm) | Laag-gemiddeld | Gemiddeld |
| eSun PA6 | Gemiddeld | Gemiddeld (lijm nodig) | Hoog (wanneer vochtig) | Moeilijk |
| Polymaker PA12-CF | Zeer hoog (CF-schurend) | Goed (PEI werkt) | Laag | Gemiddeld |
| Fillamentum Nylon | Gemiddeld | Gemiddeld | Gemiddeld | Gemiddeld-moeilijk |
| Bambu PAHT-CF | Zeer hoog (CF-schurend) | Goed (Bambu-printplaat) | Laag | Gemiddeld (Bambu-ecosysteem) |
| Ultrafuse PAHT | Hoog | Gemiddeld | Gemiddeld | Gemiddeld-moeilijk |
Kostenanalyse
| Filament | Prijs/kg | Geschat percentage mislukte prints | Effectieve kosten/kg (bruikbaar) | Kosten per MPa sterkte |
|---|---|---|---|---|
| QIDI UltraPA (PPA) | $109.99 | 5-10% | $116-122 | $1.59/MPa |
| eSun PA6 | $45.99 | 25-35% | $61-71 | $1.11/MPa |
| Polymaker PA12-CF | $89.99 | 10-15% | $100-106 | $1.39/MPa |
| Fillamentum Nylon | $59.99 | 20-25% | $75-80 | $1.50/MPa |
| Bambu PAHT-CF | $79.99 | 10-15% | $89-94 | $1.14/MPa |
| Ultrafuse PAHT | $94.99 | 15-20% | $112-119 | $1.72/MPa |
Individuele filamentbeoordelingen
1. QIDI UltraPA (PPA) — Beste overall
Prijs: $109.99/kg | Type: PPA (polyftalamide)
QIDI UltraPA is de uitblinker in deze vergelijking. Het PPA-basismateriaal biedt de beste combinatie van sterkte, lage vochtopname en minimale kromtrekking. De treksterkte van 69.29 MPa en buigsterkte van 112.64 MPa zijn vergelijkbaar met die van nylons met koolstofvezel, maar zonder de brosheid (9.77% rek tegenover 2.5-3% voor CF-nylons). De vochtopname van 2.10% is 5 keer lager dan bij PA6, wat minder drogen en minder vochtgerelateerde mislukkingen betekent. De laaghechting is echt 2-3 keer sterker dan bij ABS — onze testonderdelen braken door de lagen heen in plaats van tussen de lagen. De belangrijkste nadelen zijn de prijs van $109.99 en de vereiste van een gehardstalen nozzle en een gesloten printer. Voor professionele en industriële gebruikers die betrouwbare, sterke functionele onderdelen nodig hebben, is QIDI UltraPA de duidelijke winnaar.
Ideaal voor: industriële functionele onderdelen, tandwielen, lagers, mallen, auto-onderdelen, droneframes en elke toepassing die sterkte, weinig kromtrekking en slijtvastheid vereist.
2. eSun PA6 — Budgetkeuze
Prijs: $45.99/kg | Type: PA6 (standaardnylon)
eSun PA6 is de goedkoopste optie en levert behoorlijke mechanische eigenschappen (55 MPa treksterkte, 85 MPa buigsterkte). Het heeft echter de hoogste vochtopname (9-10%) en de ergste kromtrekking (3-5 mm optillen van de hoeken) van alle geteste filamenten. Voor het printen met eSun PA6 is 8-12 uur drogen nodig, evenals een brim of raft voor grote onderdelen en voortdurende controle op vochtgerelateerde defecten. Het hoge uitvalpercentage (25-35%) betekent dat de effectieve kosten dichter bij $61-71/kg liggen. Voor hobbyisten met een beperkt budget die alleen kleine onderdelen printen en bereid zijn de uitdagingen aan te gaan, is eSun PA6 acceptabel. Voor professioneel gebruik zijn de frustratie en verspilling de besparing niet waard.
Ideaal voor: Budgetbewuste hobbyisten, kleine onderdelen en gebruikers die al een goed afgestelde nylonconfiguratie hebben.
3. Polymaker PA12-CF — Ideaal voor maatvastheid
Prijs: $89.99/kg | Type: PA12 met koolstofvezelversterking
Polymaker PA12-CF combineert de lage vochtopname van PA12 (1,5%) met de stijfheid van koolstofvezel. Het heeft de geringste kromtrekking van alle CF-nylons en een uitstekende maatnauwkeurigheid. De koolstofvezel maakt het materiaal echter bros (rek van 3%, slagvastheid van 5 kJ/m²), waardoor onderdelen eerder breken dan buigen. De CF is ook zeer abrasief, waardoor nozzles 2-3 keer sneller slijten dan bij ongevuld nylon. De treksterkte bedraagt 72 MPa (goed), maar de slagvastheid is gering. PA12-CF is ideaal voor maatvaste, stijve onderdelen die niet aan schokbelastingen worden blootgesteld.
Ideaal voor: Mallen voor maatcontrole, droneframes, stijve beugels en toepassingen waarbij nauwkeurigheid belangrijker is dan taaiheid.
4. Fillamentum Nylon — Gemodificeerde PA6
Prijs: $59.99/kg | Type: Gemodificeerde PA6
Fillamentum Nylon is een gemodificeerde PA6 met een iets betere printbaarheid dan standaard PA6. Het neemt minder vocht op (7-8% tegenover 9-10%) en trekt iets minder krom, maar vereist nog steeds een behuizing en zorgvuldig drogen. De mechanische eigenschappen zijn bescheiden (50 MPa treksterkte, 80 MPa buigsterkte) en de prijs ligt in het middensegment. Het is een degelijk allround-nylon, maar blinkt in geen enkele categorie uit. Voor $14 meer dan eSun PA6 krijg je marginale verbeteringen. Voor $50 meer levert QIDI UltraPA aanzienlijk betere prestaties.
Ideaal voor: Gebruikers die een stap verder willen gaan dan standaard PA6 zonder premiumprijzen te betalen.
5. Bambu Engineering PAHT-CF — Ideaal voor het Bambu-ecosysteem
Prijs: $79.99/kg | Type: PAHT met koolstofvezel
Bambu PAHT-CF is een hittebestendig nylon met koolstofvezelversterking, geoptimaliseerd voor de Bambu Lab X1C- en P1S-printers. Het heeft de hoogste treksterkte in de vergelijking (78 MPa) en een uitstekende hittebestendigheid (HDT van 130°C). Het Bambu-ecosysteem maakt printen relatief eenvoudig dankzij automatische kalibratie en vooraf ingestelde profielen. Zoals alle CF-nylons is het materiaal echter bros (rek van 2,5%) en zeer abrasief. De prijs van $79.99 is redelijk voor een technisch CF-filament. Als je een Bambu-printer hebt, is dit een uitstekende keuze. Heb je die niet, dan is het filament minder geoptimaliseerd voor andere machines.
Ideaal voor: Eigenaren van een Bambu Lab X1C/P1S, toepassingen bij hoge temperaturen en stijve, sterke onderdelen.
6. Ultrafuse PAHT — PAHT van industriële kwaliteit
Prijs: $94.99/kg | Type: PAHT (nylon voor hoge temperaturen)
Ultrafuse PAHT (van BASF Forward AM) is industrieel nylon voor hoge temperaturen, met een treksterkte van 65 MPa en een HDT van 110 °C. Het heeft een goede laaghechting en chemische bestendigheid. De prijs van $94.99 is premium, en het filament moet zorgvuldig worden gedroogd (6–8 uur) en vereist een behuizing. De printkwaliteit is goed maar niet uitzonderlijk — in de meeste categorieën zit het tussen PA6 en PPA in. Voor gebruikers die specifiek BASF's industriële certificering en documentatie nodig hebben, is Ultrafuse een solide keuze. Voor de meeste gebruikers biedt QIDI UltraPA betere prestaties tegen een vergelijkbare prijs.
Het beste voor: Industriële gebruikers die BASF-certificering, toepassingen bij hoge temperaturen en chemische bestendigheid nodig hebben.
Welk nylon moet je kopen?
| Toepassing | Beste filament | Waarom |
|---|---|---|
| Beste algemene keuze (sterkte + betrouwbaarheid) | QIDI UltraPA (PPA) | Beste combinatie van sterkte, lage vochtopname, weinig kromtrekken en uitstekende laaghechting |
| Budget / hobbyist | eSun PA6 | Goedkoopste optie; geschikt voor kleine onderdelen bij zorgvuldige instellingen |
| Maatnauwkeurigheid / stijfheid | Polymaker PA12-CF | Minste kromtrekken, uitstekende nauwkeurigheid, maar bros |
| Eigenaar van een Bambu Lab-printer | Bambu PAHT-CF | Geoptimaliseerd voor het Bambu-ecosysteem, hoogste treksterkte |
| Slagvastheid / taaiheid | QIDI UltraPA (PPA) | 9,77% rek bij breuk + 9,74 kJ/m² slagvastheid — veel taaier dan CF-nylons |
| Tandwielen / lagers / slijtagedelen | QIDI UltraPA (PPA) | Zelfsmerend PPA, lage wrijving, uitstekende slijtvastheid |
| Hoge temperatuur (100 °C+) | Bambu PAHT-CF of Polymaker PA12-CF | HDT van 120–130 °C; CF-versterking verbetert de hittebestendigheid |
| Industriële certificering vereist | Ultrafuse PAHT | Documentatie en certificering van BASF Forward AM |
Eindoordeel
Winnaar: QIDI UltraPA (PPA) — $109.99/kg
QIDI UltraPA is het beste nylonfilament voor 2026, omdat het de twee grootste problemen bij 3D-printen met nylon oplost: vochtopname en kromtrekken. Met 5× minder vocht dan PA6 en de minste vervorming van alle geteste nylons biedt het het hoogste afdruksuccespercentage (90–95%) van alle filamenten in deze vergelijking. De treksterkte van 69,29 MPa, buigsterkte van 112,64 MPa en 2–3× betere laaghechting dan ABS maken het sterk genoeg voor industriële functionele onderdelen. Het zelfsmerende PPA is ideaal voor tandwielen en lagers. Hoewel de prijs van $109.99 hoger is dan die van standaard PA6, maken het lage uitvalpercentage en de superieure mechanische eigenschappen dit de meest kosteneffectieve keuze voor professionele gebruikers.
Wie sollte het kopen: Ingenieurs, productontwerpers en makers die betrouwbare, sterke en slijtvaste functionele onderdelen nodig hebben. Eigenaars van printers met een gesloten behuizing (QIDI Max 4, X-MAX 3, Bambu X1C, Prusa XL) met geharde stalen nozzles.
Wie het niet moet kopen: Beginners zonder behuizing of geharde nozzle. Gebruikers die decoratieve onderdelen printen waarvoor PLA/PETG volstaat. Mensen met een strikt budget die slechts af en toe kleine nylononderdelen printen.
Tips voor het printen met nylonfilament na meer dan 200 uur testen
Tip 1: Droog filament altijd vooraf, zelfs als het vacuümverpakt is
We hebben filament rechtstreeks uit een afgesloten vacuümzak getest en ontdekten dat het, afhankelijk van het merk, nog steeds 1,2–2,5% vocht bevatte. Hoewel dit onder het verzadigingspunt ligt, is het voldoende om bij prints van hoge kwaliteit lichte blaasvorming en oppervlaktedefecten te veroorzaken. Droog het filament vóór gebruik altijd gedurende de aanbevolen tijd. QIDI UltraPA heeft vanwege de lage vochtopname slechts 4–6 uur nodig, terwijl PA6 8–12 uur nodig heeft. Deze kleine tijdsinvestering voorkomt kostbare mislukte prints.
Tip 2: Gebruik tijdens het printen een droogbox
De grootste fout die we zien, is dat gebruikers filament drogen en het vervolgens tijdens het printen op een open spoelhouder laten liggen. Nylon neemt binnen 30–60 minuten (PA6) of 2–4 uur (PPA/PA12) opnieuw vocht uit de lucht op. Bij prints van meerdere uren betekent dit dat de eerste lagen er goed uitzien, maar dat de kwaliteit van latere lagen afneemt. Gebruik een droogbox of een afgesloten zak met droogmiddel die het filament rechtstreeks naar de printer voert. De QIDI Dryer Box is hiervoor speciaal ontworpen en houdt de luchtvochtigheid onder 15% RV.
Tip 3: Kalibreer de flowsnelheid voor nylon
Nylon heeft andere vloei-eigenschappen dan PLA of PETG door de hogere smelttemperatuur en viscositeit. We raden aan om voor elk nylonfilament de flowsnelheid (extrusiemultiplier) te kalibreren met een kubus van 20 mm met 100% vulling. Meet de wanddikte met een schuifmaat en pas de flowsnelheid aan totdat de gemeten breedte overeenkomt met de verwachte breedte. Voor QIDI UltraPA ontdekten we dat een flowsnelheid van 1,02–1,05 (2–5% overextrusie) de sterkste onderdelen met de beste laaghechting opleverde.
Tip 4: Print eerst kleine testonderdelen
Voordat je een grote, dure print start met filament van $109.99/kg, moet je altijd eerst een kleine kalibratietest printen. Een temperatuurtesttoren van 20 mm of een retractietest duurt 10–15 minuten en gebruikt minder dan 5 g filament ($0.55). Hiermee controleer je of het filament droog is, de temperaturen correct zijn en de hechting aan het printbed goed werkt. Deze eenvoudige stap bespaart uren aan mislukte prints en dollars aan verspild filament.
Tip 5: Houd een logboek bij van succesvolle instellingen
Nylon printen kent veel variabelen (temperatuur, snelheid, retractie, droogtijd, kamertemperatuur en lijmtype). Houd voor elke combinatie van filament en printer een logboek bij van instellingen die succesvolle prints opleveren. Zo kun je goede resultaten eenvoudig reproduceren en problemen oplossen wanneer er iets verandert. Wij houden voor elke succesvolle print een spreadsheet bij met het merk en de kleur van het filament, de droogtijd, de nozzletemperatuur, de bedtemperatuur, de kamertemperatuur, de snelheid en notities.
De toekomst van nylonfilamenten voor 3D-printen
De markt voor nylonfilamenten ontwikkelt zich snel. In 2026 verwachten we meer filamenten op PPA-basis van fabrikanten zoals Polymaker, Bambu en Fillamentum, nu de voordelen van PPA — weinig vochtopname en weinig kromtrekken — breder worden erkend. PPA met koolstofvezelversterking is al in ontwikkeling en kan de sterkte van CF-nylon combineren met de taaiheid en lage vochtopname van PPA. We verwachten ook betere verpakkingsnormen, waarbij meer merken vacuümverpakkingen met aluminiumfolie gaan gebruiken om vocht tijdens transport en opslag te beperken. Voorlopig blijft QIDI UltraPA de maatstaf voor prestaties en betrouwbaarheid van PPA-nylon. We werken deze vergelijking bij zodra nieuwe concurrenten op de markt komen.