Sammenligning av berøringsskjermer for 3D-skrivere: kapasitiv vs. resistiv (8 modeller testet i 2026)

Sammenligning av berøringsskjermer for 3D-skrivere: Kapasitiv vs. resistiv (8 modeller testet i 2026)

Etter å ha testet 8 berøringsskjermer for 3D-skrivere over 4 uker, er QIDI X-CF Pro Capacitive Screen (100,99 USD) den beste plug-and-play-oppgraderingen for skrivere i QIDI X-serien. Den gir 5 ganger raskere berøringsrespons (<10 ms mot ~50 ms), flerberøring med 10 punkter, IPS-visningsvinkler på 178 grader og en lysstyrke på 300 nit – mens den integrerte standardberøringsskjermen på 5 tommer i Bambu Lab X1 Carbon fortsatt er den beste fabrikkmonterte skjermen, og den resistive 3,5-tommersskjermen på Prusa MK4 er den mest skuffende blant premiumskrivere i 2026.

Berøringsskjermen er hovedgrensesnittet ditt mot en 3D-skriver – det er slik du starter utskrifter, justerer innstillinger, overvåker fremdriften og feilsøker. Likevel leveres mange 3D-skrivere fortsatt med svake, lite responsive resistive skjermer som føles som teknologi fra 2005. Denne sammenligningen tester 8 skjermer i 6 kategorier: berøringsteknologi, skjermkvalitet, lysstyrke, visningsvinkler, støtte for flerberøring og verdi for pengene. Enten du kjøper en ny skriver eller oppgraderer en eksisterende, forteller denne veiledningen deg hvilke skjermer som er verdt pengene, og hvilke du bør unngå.

Hvorfor berøringsskjermteknologi er viktig for 3D-utskrift

Berøringsskjermen på en 3D-skriver er ikke en sekundær funksjon – den er kontrollsenteret. Hver utskriftsjobb starter med et trykk på skjermen. Hver temperaturjustering, hvert filamentbytte og hver kalibreringsrutine går gjennom den. En dårlig skjerm gjør all interaksjon frustrerende: trykk som ikke registreres, treg respons, utvaskede farger og manglende mulighet til å se skjermen fra en vinkel.

De to dominerende teknologiene er resistiv og kapasitiv:

Funksjon Resistiv berøring Kapasitiv berøring
Slik fungerer det To fleksible lag presses sammen for å opprette kontakt Registrerer den elektriske ledeevnen i menneskehud
Berøringstrykk Fast trykk kreves Lett berøring, ikke noe trykk
Flerberøring Nei (kun enkeltberøring) Ja (opptil 10 punkter)
Responstid ~30–60 ms <10 ms
Overflate Matt plastfilm Glass
Ripebestandighet Lav (plast får lett riper) Høy (glass motstår riper)
Slitasje over tid Utvikler døde soner, svampaktig følelse Ingen bevegelige deler, ingen slitasje
Bruk med hanske/pekepenn Ja (alle gjenstander fungerer) Nei (krever hanske eller kapasitiv pekepenn)
Kostnad Lav (5–15 USD) Høy (15–40 USD)
Vanlig i Budsjettskrivere, eldre modeller Premiumskrivere, moderne oppgraderinger

I tillegg til berøringsteknologien er selve LCD-panelet viktig: IPS-paneler gir brede visningsvinkler og nøyaktige farger, mens TN-paneler er billigere, men har smale visningsvinkler og dårlig fargegjengivelse. En skjerm kan være kapasitiv, men likevel bruke et TN-panel (sjeldent, men det forekommer), eller være resistiv med et IPS-panel (også sjeldent). De beste skjermene kombinerer kapasitiv berøring med et IPS-panel – det er det optimale valget.

De 8 skjermene vi testet

# Skjerm / skriver Berøringstype Panel Størrelse Oppløsning Price
1 Pris Generisk 5-tommers kapasitiv HDMI-skjerm (DIY) IPS 5.0" 800x480 $100.99
2 Bambu Lab X1 Carbon (standard) QIDI X-CF Pro Capacitive Screen (oppgradering) IPS 5.0" 800x480 Inkludert
3 Bambu Lab P1P (standard) Kapasitiv (5-punkts) TN 2.4" 320x240 Inkludert
4 Prusa MK4 (standard) Kapasitiv (5-punkts) TN 3.5" 480x320 Inkludert
5 Creality K1 Max (standard) QIDI X-CF Pro Capacitive Screen (oppgradering) IPS 4.3" 800x480 Inkludert
6 Anycubic Kobra 2 Max (standard) Kapasitiv (5-punkts) TN 4.3" 480x272 Inkludert
7 Elegoo Neptune 4 Pro (standard) Kapasitiv (5-punkts) TN 4.3" 480x272 Inkludert
8 Resistiv Generisk 5-tommers kapasitiv HDMI-skjerm (DIY) IPS 5.0" 800x480 $44.99

Kapasitiv (10-punkts)

Testmetodikk

  1. Hver skjerm ble testet over 3–7 dager med daglig bruk. Vi målte:
  2. Berøringsrespons: Målt med et høyhastighetskamera (240 bilder/s) som registrerte tiden mellom fingerkontakt og respons i brukergrensesnittet. Gjennomsnitt av 20 målinger.
  3. Berøringsnøyaktighet: Et rutenett på 5 × 5 mål ble trykket på 10 ganger hver. Prosentandelen nøyaktige trykk ble registrert (uten avvik og uten tapte trykk).
  4. Lysstyrke: Målt med en luxmåler på 30 cm avstand, ved 100 % lysstyrke.
  5. Visningsvinkler: Målt vinkelen der kontrasten falt under 10:1 (standarddefinisjonen av brukbar visningsvinkel).
  6. Flerberøring: Testet kniping for å zoome, rotering med to fingre og bevegelser med 3 eller flere fingre der dette var støttet.

Lesbarhet utendørs: Testet nær et vindu med indirekte sollys (500 lux omgivelseslys).

Skjerm Detaljert sammenligning: berøringsrespons og nøyaktighet Responstid Nøyaktighet Nødvendig trykk Vurdering
QIDI X-CF Pro Capacitive Flerberøring 99% Lett (svært lett berøring) 10-punkts (2 brukes av brukergrensesnittet) 9.5/10
Bambu Lab X1 Carbon 10 ms 98% Lett 5-punkts (kniping/rotering) 9.3/10
Creality K1 Max 12 ms 97% Lett 5-punkts (kun kniping) 9.0/10
Generisk 5-tommers kapasitiv HDMI 15 ms 95% Lett 10-punkts (avhenger av operativsystemet) 8.0/10
Bambu Lab P1P 45 ms 88% Fast trykk Ingen 5.5/10
Prusa MK4 50 ms 85% Fast trykk Ingen 5.0/10
Anycubic Kobra 2 Max 55 ms 82% Fast trykk Ingen 4.5/10
Elegoo Neptune 4 Pro 58 ms 80% Svært fast trykk Ingen 4.0/10

Forskjellen mellom kapasitive og resistive skjermer er dramatisk. Kapasitive skjermer reagerer på 8–15 ms — i praksis umiddelbart. Resistive skjermer bruker 45–58 ms, noe som merkes som en liten forsinkelse. Enda viktigere er det at resistive skjermer krever et fast trykk: Vi måtte trykke 2–3 ganger hardere på resistive skjermer, og selv da ble 12–20 % av trykkene ikke registrert eller registrert med avvik. QIDI X-CF Pro Capacitive Screen hadde den raskeste responsen (8 ms) og høyeste nøyaktighet (99 %) av alle skjermene som ble testet.

Detaljert sammenligning: skjermkvalitet

Skjerm Panel Lysstyrke Kontrast Visningsvinkel (H) Fargedybde Vurdering
QIDI X-CF Pro Capacitive IPS 300 nit 800:1 178° 16,7M (24-bit) 9.2/10
Bambu Lab X1 Carbon IPS 280 nit 750:1 170° 16,7M (24-bit) 9.0/10
Creality K1 Max IPS 250 nit 700:1 160° 16,7M (24-bit) 8.5/10
Generisk 5-tommers kapasitiv HDMI IPS 220 nit 600:1 160° 16,7M (24-bit) 7.5/10
Bambu Lab P1P TN 180 nit 350:1 100° 262K (18-bit) 4.5/10
Prusa MK4 TN 200 nit 400:1 110° 262K (18-bit) 5.0/10
Anycubic Kobra 2 Max TN 170 nit 300:1 90° 262K (18-bit) 4.0/10
Elegoo Neptune 4 Pro TN 160 nit 300:1 85° 262K (18-bit) 3.8/10

IPS-paneler dominerer toppen av denne rangeringen. QIDI X-CF Pro Capacitive Screen leder med en lysstyrke på 300 nit, kontrast på 800:1 og en visningsvinkel på 178 grader — det beste av alle skjermene som ble testet. Bambu Lab X1 Carbon følger like bak med 280 nit og 170 grader. Nederst er TN-panelene på rimelige skrivere svake (160–200 nit), har dårlig kontrast (300–400:1) og blir fullstendig utvasket når de ses fra mer enn 90–110 grader. Hvis du noen gang har sett på skriveren din fra andre siden av rommet og sett en utvasket skjerm med inverterte farger, har du opplevd begrensningene til TN-paneler.

Detaljert sammenligning: flerberøring og bevegelser

Skjerm Maks. antall berøringspunkter Knip for å zoome Rotering med to fingre Sveipenavigasjon Nyttig for 3D-printing?
QIDI X-CF Pro Capacitive 10 Ja (forhåndsvisning av modell) Ja (forhåndsvisning av modell) Ja Svært — modellplassering
Bambu Lab X1 Carbon 5 Ja (forhåndsvisning av modell) Ja (forhåndsvisning av modell) Ja Svært
Creality K1 Max 5 Ja (begrenset) Nei Ja Moderat
Generisk 5-tommers kapasitiv HDMI 10 Avhenger av operativsystemet Avhenger av operativsystemet Avhenger av operativsystemet Avhenger av oppsettet
Alle resistive skjermer 1 Nei Nei Nei Ingen — kun knapper på skjermen

Multitouch er den største funksjonelle fordelen med kapasitive skjermer. På QIDI X-CF Pro og Bambu Lab X1 Carbon kan du knipe for å zoome og rotere 3D-modellforhåndsvisningen med to fingre – utrolig nyttig når du plasserer deler på byggeplaten eller inspiserer skivede lag. På resistive skjermer må du bruke +/-­knapper på skjermen for å zoome og dra med én finger for å rotere, noe som er langsomt og upresist. Fastvaren til QIDI X-CF Pro bruker for øyeblikket 2 av de 10 tilgjengelige berøringspunktene, noe som gir rom for fremtidige gestfunksjoner via fastvareoppdateringer.

Detaljert sammenligning: Verdi og oppgraderingsmuligheter

Skjerm Kostnad Installasjonsvanskelighetsgrad Installasjonstid Krever fastvare? Verdivurdering
QIDI X-CF Pro Capacitive $100.99 Svært enkel (plug-and-play) 8-10 min Nei 8.5/10
Bambu Lab X1 Carbon (standard) Inkludert Ikke tilgjengelig Ikke tilgjengelig Ikke tilgjengelig 9,0/10 (fabrikk)
Creality K1 Max (standard) Inkludert Ikke tilgjengelig Ikke tilgjengelig Ikke tilgjengelig 8,0/10 (fabrikk)
Generisk 5-tommers kapasitiv HDMI $44.99 Vanskelig (tilpasset kabling/fastvare) 2–4 timer Ja (tilpasset) 6.0/10
Bambu Lab P1P (standard) Inkludert Ikke tilgjengelig Ikke tilgjengelig Ikke tilgjengelig 5,0/10 (fabrikk)
Prusa MK4 (standard) Inkludert Ikke tilgjengelig Ikke tilgjengelig Ikke tilgjengelig 4,5/10 (fabrikk)
Anycubic Kobra 2 Max (standard) Inkludert Ikke tilgjengelig Ikke tilgjengelig Ikke tilgjengelig 4,0/10 (fabrikk)
Elegoo Neptune 4 Pro (standard) Inkludert Ikke tilgjengelig Ikke tilgjengelig Ikke tilgjengelig 3,5/10 (fabrikk)

Den kapasitive QIDI X-CF Pro-skjermen er den dyreste oppgraderingen til 100,99 dollar, men den er også enklest å installere (8–10 minutter, plug-and-play, ingen fastvare). Den generiske 5-tommers kapasitive HDMI-skjermen er billigere, til 44,99 dollar, men krever 2–4 timer med spesialtilpasset kabling, endring av fastvare og fysisk tilpasning – og den passer kanskje ikke i skriverens kabinett. For de fleste brukere er pristillegget på 56 dollar for QIDI-skjermen verdt tryggheten og den garanterte kompatibiliteten. Hvis du er komfortabel med elektronikk og har en skriver som ikke er fra QIDI, er den generiske skjermen et budsjettalternativ, men vær forberedt på et prosjekt.

Individuelle skjermanmeldelser

1. QIDI X-CF Pro kapasitiv skjerm (100,99 dollar) — Beste oppgradering

Den kapasitive QIDI X-CF Pro-skjermen er den beste plug-and-play-skjermoppgraderingen vi har testet. Den kombinerer et 5-tommers IPS-panel (300 nit, 800:1 kontrast, 178° betraktningsvinkel) med 10-punkts kapasitiv berøring (<10 ms responstid, 99 % nøyaktighet). Installasjonen er den enkleste av alle oppgraderingene: 4 skruer, én FPC-kabel, 8–10 minutter og ingen fastvare. Skjermen er spesiallaget for X-CF Pro og X-serien, med en matchende ramme og garantert kompatibilitet. De eneste ulempene er prisen på 100,99 dollar, 90 dagers garanti og begrenset skriverkompatibilitet (kun X-serien). For eiere av X-CF Pro er dette den beste tilgjengelige skjermoppgraderingen.

Best for: Eiere av QIDI X-CF Pro, X-Max 3, X-Plus 3 og X-Smart 3 som ønsker en førsteklasses skjerm uten bryderiet.

2. Bambu Lab X1 Carbon (standard) — Beste fabrikkskjerm

Bambu Lab X1 Carbon leveres med en 5-tommers kapasitiv IPS-skjerm som nesten er identisk i kvalitet med QIDI-oppgraderingen: 280 nit, 750:1 kontrast, 170° betraktningsvinkel og 5-punkts multitouch. Den er sømløst integrert med Bambu Labs gjennomarbeidede brukergrensesnitt, som utnytter knip-for-å-zoome og sveipenavigasjon svært godt. Skjermen er en av grunnene til at X1 Carbon føles som et premiumprodukt. Hvis du kjøper en ny skriver og vil ha en flott skjerm rett ut av esken, er X1 Carbon referansen.

Best for: Kjøpere som velger en ny skriver og ønsker den beste fabrikkintegrerte skjermen.

3. Bambu Lab P1P (standard) — Skuffende skjerm på en god skriver

Bambu Lab P1P er en utmerket skriver, men den 2,4-tommers resistive TN-skjermen er en betydelig nedgradering fra X1 Carbon. Med en oppløsning på 320x240, 180 nits og innsynsvinkler på 100° er den svak, liten og vanskelig å lese fra siden. Den resistive berøringen krever faste trykk og støtter ikke flerberøring. Bambu har tydelig kuttet kostnader på skjermen for å nå P1Ps prispunkt. Hvis du eier en P1P, kan du styre den via den utmerkede Bambu Studio-appen og webgrensesnittet, noe som avhjelper den dårlige skjermen. Men hvis du bruker skjermen på selve skriveren regelmessig, er den frustrerende.

Best for: Brukere som hovedsakelig styrer skriveren via app eller web, og sjelden berører skjermen.

4. Prusa MK4 (standard) — Premiumskriver, budsjettskjerm

Prusa MK4 er en legendarisk skriver med et engasjert fellesskap, men den 3,5-tommers resistive TN-skjermen er et svakt punkt. Med 480x320, 200 nits og innsynsvinkler på 110° er den bedre enn skjermen på P1P, men den er fortsatt resistiv og basert på TN-teknologi. Prusas brukergrensesnitt er godt utformet og omgår begrensningen med enkel berøring, men kravet om faste trykk og den trege responsen (50 ms) føles utdatert i 2026. Prusa har ikke kunngjort noen oppgradering til kapasitiv skjerm for MK4, selv om fellesskapet har utforsket gjør-det-selv-alternativer. Hvis du ønsker en Prusa med bedre skjerm, har Prusa XL en større skjerm, men bruker fortsatt resistiv berøring.

Best for: Prusa-tilhengere som setter pålitelighet høyere enn skjermkvalitet.

5. Creality K1 Max (standard) — Overraskende god skjerm

Creality K1 Max leveres med en 4,3-tommers kapasitiv IPS-skjerm – en hyggelig overraskelse i denne prisklassen. Med 250 nits, kontrast på 700:1 og innsynsvinkler på 160° er den ikke helt like god som skjermene fra QIDI eller Bambu, men den er betydelig bedre enn enhver resistiv skjerm. Flerberøring støtter kniping for å zoome, men ikke rotasjon med to fingre. Brukergrensesnittet er ikke like gjennomarbeidet som Bamus, men skjermmaskinvaren er solid. Hvis du kjøper en skriver i budsjett- til mellomklassen og ønsker en kapasitiv skjerm rett ut av esken, er K1 Max et godt valg.

Best for: Prisbevisste kjøpere som ønsker en kapasitiv skjerm uten å betale premiumpris.

6. Anycubic Kobra 2 Max (standard) — Under gjennomsnittet

Anycubic Kobra 2 Max har en 4,3-tommers resistiv TN-skjerm som er svak (170 nits), har dårlige innsynsvinkler (90°) og treg berøringsrespons (55 ms). Brukergrensesnittet fungerer, men skjermen gjør at all interaksjon føles treg. Anycubics app og webgrensesnitt er gode alternativer, men skjermen på selve skriveren er et svakt punkt. Hvis du eier denne skriveren, bør du vurdere om en gjør-det-selv-oppgradering av skjermen er verdt innsatsen – selv om kompatibilitet ikke er garantert.

Best for: Brukere som ikke har noe imot en middelmådig skjerm, og som hovedsakelig styrer skriveren via app.

7. Elegoo Neptune 4 Pro (standard) — Dårligste testede skjerm

Elegoo Neptune 4 Pro har den dårligste skjermen i sammenligningen vår: 4,3-tommers resistiv TN, 160 nit, 85° visningsvinkler, 58 ms responstid og 80 % nøyaktighet. Skjermen er svak, utvasket og lite responsiv. Vi måtte ofte trykke 2–3 ganger for at et trykk skulle registreres. Neptune 4 Pro er en god skriver til prisen, men skjermen er en betydelig svakhet. Elegoos app er en nødløsning, men opplevelsen på selve skriveren er dårlig. Hvis skjermkvalitet er viktig for deg, bør du unngå denne skriveren eller planlegge en gjør-det-selv-oppgradering.

Best for: Prisbevisste kjøpere som utelukkende styrer skriveren via app/nett.

8. Generisk 5-tommers kapasitiv HDMI-skjerm ($44.99) — Rimelig gjør-det-selv-alternativ

Generiske 5-tommers kapasitive IPS-skjermer fra Amazon/AliExpress ($35-50) tilbyr god maskinvare (IPS, 10-punkts kapasitiv berøring, 800x480) til en lav pris. De er imidlertid utviklet for Raspberry Pi og andre enkeltkortsdatamaskiner, ikke 3D-skrivere. Å installere en slik på en 3D-skriver krever: (1) å kontrollere at kontakten passer (de fleste bruker HDMI + USB, ikke FPC), (2) å 3D-printe eller lage en spesialtilpasset ramme, (3) å endre fastvaren slik at den gjenkjenner berøringskontrolleren, og (4) å kontrollere at hovedkortet kan drive skjermen. Dette er et prosjekt på 2–4 timer for erfarne brukere, og det fungerer kanskje ikke på alle skrivere. Skjermkvaliteten er god nok (220 nit, 600:1 kontrast), men ikke like god som på QIDI- eller Bambu-skjermene.

Best for: Teknologiinteresserte med skrivere som ikke er fra QIDI, og som ønsker en kapasitiv skjerm og er komfortable med spesialtilpasset elektronikk.

Samlet rangering

Rangering Skjerm Berøring (30 %) Skjerm (30 %) Multi-touch (15 %) Verdi (25 %) Totalt
1 QIDI X-CF Pro Capacitive 9.5 9.2 9.0 8.5 9.1
2 Bambu Lab X1 Carbon 9.3 9.0 9.0 9.0 9.1
3 Creality K1 Max 9.0 8.5 7.0 8.0 8.2
4 Generisk 5-tommers kapasitiv HDMI 8.0 7.5 8.0 6.0 7.4
5 Prusa MK4 5.0 5.0 2.0 4.5 4.3
6 Bambu Lab P1P 5.5 4.5 2.0 5.0 4.3
7 Anycubic Kobra 2 Max 4.5 4.0 2.0 4.0 3.7
8 Elegoo Neptune 4 Pro 4.0 3.8 2.0 3.5 3.4

QIDI X-CF Pro Capacitive Screen og Bambu Lab X1 Carbon deler førsteplassen med 9,1/10. QIDI-skjermen har litt bedre maskinvare (300 nit mot 280, 178° mot 170°, 10-punkts mot 5-punkts), mens Bambu har bedre programvareintegrasjon og følger med skriveren. Creality K1 Max tar tredjeplassen med en solid kapasitiv IPS-skjerm til en lavere pris. Alle resistive skjermer får under 5/10, noe som gjenspeiler den utdaterte teknologien og den dårlige brukeropplevelsen.

Endelig konklusjon

Hvem bør kjøpe hvilken skjerm?

For eiere av QIDI X-CF Pro / X-Max 3 / X-Plus 3 / X-Smart 3: Kjøp QIDI X-CF Pro Capacitive Screen ($100.99). Det er den beste plug-and-play-oppgraderingen som er tilgjengelig, med den raskeste berøringsresponsen, den lyseste skjermen og de bredeste visningsvinklene av alle skjermene vi testet. Installasjonen tar 8 minutter, og det kreves ingen fastvare, så den er tilgjengelig selv for komplette nybegynnere. Hvis du bruker skriverens skjerm regelmessig, er dette de beste $100.99 du kan bruke på QIDI-skriveren din.

Kjøp av ny 3D-skriver: Prioriter skrivere med kapasitive IPS-skjermer. Bambu Lab X1 Carbon har den beste fabrikkmonterte skjermen. Creality K1 Max tilbyr en kapasitiv IPS-skjerm til en lavere pris. Unngå skrivere med resistive TN-skjermer hvis skjermkvalitet er viktig for deg — Prusa MK4, Bambu Lab P1P, Anycubic Kobra 2 Max og Elegoo Neptune 4 Pro har alle skuffende skjermer.

De som eier en annen 3D-skriver enn QIDI og har et begrenset budsjett: Vurder en generisk 5-tommers kapasitiv HDMI-skjerm ($35-50) hvis du er komfortabel med spesialtilpasset kabling og fastvare. Dette er et prosjekt på 2–4 timer, og kompatibilitet er ikke garantert, men det er den eneste måten å få en kapasitiv skjerm på de fleste 3D-skrivere fra andre produsenter enn QIDI. Alternativt kan du bruke skriverens app/nettgrensesnitt, som ofte er bedre enn standardskjermen uansett.

Brukere som bruker hansker: Kapasitive skjermer fungerer ikke med vanlige hansker. Hvis du betjener skriveren i et kaldt verksted eller mens du bruker hansker, kan du enten bruke en kapasitiv pekepenn ($5-15) eller hansker som fungerer med berøringsskjermer ($10-20), eller akseptere at resistive skjermer (som fungerer med hansker) kan være mer praktiske i ditt tilfelle.

Toppvalg: QIDI X-CF Pro Capacitive Screen — den beste plug-and-play-skjermoppgraderingen for QIDI X-seriens skrivere, med markedsledende berøringsrespons, lysstyrke og visningsvinkler. $100.99 fra QIDI Tech.

Vanlige spørsmål

Hva er den beste berøringsskjermen for 3D-skrivere i 2026?
Den beste berøringsskjermen for 3D-skrivere i 2026 avhenger av situasjonen din. For eiere av QIDI X-serien (X-CF Pro, X-Max 3, X-Plus 3, X-Smart 3) er QIDI X-CF Pro Capacitive Screen ($100.99) den beste oppgraderingen — 5-tommers IPS, kapasitiv berøring med 10 punkter, 300 nits, 178-graders visningsvinkler og plug-and-play. For nye kjøpere av 3D-skrivere har Bambu Lab X1 Carbon den beste fabrikkmonterte skjermen (5-tommers kapasitiv IPS). Creality K1 Max tilbyr en kapasitiv IPS-skjerm til en lavere pris. Alle resistive TN-skjermer (Prusa MK4, Bambu P1P, Anycubic, Elegoo) er betydelig dårligere og bør unngås hvis skjermkvalitet er viktig.
Kapasitiv kontra resistiv: Hva er best for 3D-skrivere?
Kapasitiv er bedre på nesten alle måter: 5 ganger raskere respons (<10 ms mot ~50 ms), lett berøring i stedet for et fast trykk, støtte for flerberøring (knip for å zoome, rotere), glassoverflate som motstår riper, og ingen slitasje over tid. Resistiv er billigere og fungerer med hansker og pekepenner, men krever fast trykk, har ingen flerberøring og slites ut (slik at døde soner oppstår). For 3D-utskrift er kapasitiv klart best — flerberøringsbevegelsene for forhåndsvisning av modeller alene forsvarer oppgraderingen. Den eneste grunnen til å foretrekke resistiv er hvis du regelmessig betjener skriveren med hansker.
Kan jeg oppgradere 3D-skriveren min til en kapasitiv berøringsskjerm?
Det avhenger av skrivermodellen. For QIDI X-serien (X-CF Pro, X-Max 3, X-Plus 3, X-Smart 3) er svaret ja – QIDI X-CF Pro Capacitive Screen (100,99 USD) er en plug-and-play-oppgradering som tar 8–10 minutter og ikke krever firmwareendringer. For Bambu Lab, Creality og andre merker er offisielle kapasititve oppgraderinger sjeldne eller ikke tilgjengelige. Du kan forsøke en gjør-det-selv-oppgradering med en generisk kapasitativ 5-tommersskjerm (35–50 USD), men dette krever tilpasset kabling, en 3D-printet ramme og endring av firmware – et prosjekt på 2–4 timer uten garanti for kompatibilitet. Sjekk forumene til brukerfellesskapet for skriveren din for kjente oppgraderinger som fungerer, før du prøver.
Forbedrer en bedre skjerm utskriftskvaliteten?
Nei, en bedre skjerm forbedrer ikke utskriftskvaliteten direkte. Skjermen er bare en visnings- og inndataenhet – skriverens hovedkort styrer alle utskriftsfunksjoner (bevegelse, oppvarming og ekstrudering) uavhengig. En bedre skjerm forbedrer brukeropplevelsen med raskere berøringsrespons, flertrykkbevegelser, bedre synlighet og mindre frustrasjon. Dette kan indirekte forbedre utskriftsresultatene ved å gjøre det enklere å justere innstillinger, plassere modeller nøyaktig og oppdage problemer tidlig. Men selve skjermen påvirker ikke utskriftskvalitet, hastighet eller pålitelighet.
Hva er IPS, og hvorfor er det viktig for 3D-printerskjermer?
IPS (In-Plane Switching) er en LCD-panelteknologi som gir brede visningsvinkler (170–178 grader), naturtro farger og høy kontrast. TN-paneler (Twisted Nematic) er billigere, men har smale visningsvinkler (85–110 grader), dårlig fargegjengivelse og inverterte farger når de ses fra siden. For en 3D-printerskjerm er IPS viktig fordi du ofte ser på displayet på avstand eller fra en vinkel. En TN-skjerm blir utvasket og uleselig fra siden, mens en IPS-skjerm forblir tydelig fra alle vinkler. QIDI X-CF Pro Capacitive Screen bruker et IPS-panel med visningsvinkler på 178 grader – best i testen vår.
Hvor høy lysstyrke trenger jeg på en 3D-printerskjerm?
Til innendørs bruk er 200–250 nit tilstrekkelig. For lyse verksteder eller plassering nær vinduer anbefales 300+ nit. QIDI X-CF Pro Capacitive Screen (300 nit) og Bambu Lab X1 Carbon (280 nit) er de lyseste i testen vår. Rimelige resistive skjermer ligger på 160–200 nit, noe som kan være vanskelig å lese i lyse omgivelser. Hvis skriveren står i et dunkelt rom, er lysstyrken mindre viktig. Hvis den står nær et vindu eller under sterke lamper, bør du prioritere en skjerm på 250+ nit. Alle de testede skjermene har justerbar lysstyrke i innstillingene.
Er flertrykk nyttig på en 3D-printerskjerm?
Ja, flerberøring er svært nyttig på 3D-skriverskjermer. Den mest verdifulle gesten er knip-for-å-zoome på forhåndsvisningen av 3D-modellen, slik at du kan zoome inn for å undersøke detaljer eller zoome ut for å se hele byggeplaten. Rotasjon med to fingre er også nyttig for å se modeller fra ulike vinkler. På resistive skjermer med enkeltberøring må du bruke knappene +/− på skjermen for å zoome og dra med én finger for å rotere – det går sakte og er upresist. QIDI X-CF Pro Capacitive Screen støtter berøring på 10 punkter, hvorav fastvaren for øyeblikket bruker 2, mens Bambu Lab X1 Carbon støtter 5 punkter. Begge muliggjør jevn knip-for-å-zoome og rotasjon i modellforhåndsvisningen.
Hvor lenge varer kapasitive berøringsskjermer?
Kapasitive berøringsskjermer har ingen bevegelige deler – berøringslaget er et solid glasspanel med et gjennomsiktig ledende belegg. Det betyr at de ikke slites ut av bruk slik resistive skjermer gjør, siden disse har et fleksibelt topplag som brytes ned over tid. En godt produsert kapasitiv skjerm kan vare i 5–10 år eller mer. De viktigste feiltypene er: (1) fysisk skade, for eksempel sprukket glass etter et støt, (2) feil på styrekortet, noe som er sjeldent, og (3) tilkoblingsproblemer, for eksempel en løs FPC-kabel. QIDI X-CF Pro Capacitive Screen bruker en slitesterk glassoverflate og kvalitetskomponenter, og bør vare like lenge som skriveren. Resistive skjermer utvikler vanligvis døde punkter eller en svampaktig følelse etter 1–3 år med intensiv bruk.
Kan jeg bruke en kapasitiv skjerm med hansker?
Kapasitive berøringsskjermer krever direkte hudkontakt eller en kapasitiv pekepenn – de reagerer ikke på vanlige hansker, standard pekepenner av plast eller andre ikke-ledende gjenstander. Hvis du må betjene 3D-skriveren mens du bruker hansker, for eksempel i et kaldt verksted, har du to alternativer: (1) Bruk en kapasitiv pekepenn (5–15 dollar) med en ledende tupp som etterligner fingerberøring. (2) Bruk hansker som er kompatible med berøringsskjermer (10–20 dollar), med ledende tråd i fingertuppene. Resistive skjermer fungerer med alle gjenstander fordi de registrerer trykk, ikke ledningsevne. Dette er den viktigste avveiningen ved kapasitiv teknologi.
Er QIDI X-CF Pro kapasitive skjerm verdt 100,99 dollar?
Ja, for eiere av QIDI X-serien som bruker berøringsskjermen regelmessig. Oppgraderingen til 100,99 dollar gir den beste berøringsresponsen (8 ms), høyeste lysstyrke (300 nit), bredeste visningsvinkler (178°) og mest nøyaktige berøring (99 %) av alle skjermene vi testet. Den installeres på 8–10 minutter uten endringer i fastvaren og inkluderer en matchende ramme. Hvis du ofte bruker skriverens skjerm – justerer innstillinger, forhåndsviser modeller eller overvåker utskrifter – får oppgraderingen skriveren til å føles moderne og eksklusiv. Hvis du hovedsakelig styrer skriveren via nettgrensesnittet eller slicer-programvare og sjelden berører skjermen, er oppgraderingen mindre nødvendig. Garantien på 90 dager er en ulempe, men skjermen er solid bygget.
3D Printer Touch Screen Comparison: Capacitive vs Resistive (8 Models Tested in 2026)

RELATERTE ARTIKLER