Sammenligning av 3D-skrivere med dobbel ekstruder 2026: QIDI vs. Bambu vs. Prusa vs. Creality

Sammenligning av 3D-skrivere med dobbel ekstruder 2026: QIDI vs Bambu vs Prusa vs Creality

Etter å ha sammenlignet seks systemer for 3D-utskrift med dobbel ekstrudering gjennom mer enn 200 timer med utskrift i flere materialer, er QIDI i-Fast med Dual All-Metal Extruder ($179.99 for oppgradering, $1,079 totalt) den beste doble ekstruderen i metall for tekniske materialer, med to uavhengige hotender på 350°C og PVA-støtte. Bambu Lab X1C med AMS ($1,499) er det beste systemet for flerfargede utskrifter når det gjelder brukervennlighet, mens Prusa MK4 med MMU3 ($999) er det beste rimelige alternativet for utskrift i flere materialer for hobbybrukere.

Dobbel ekstrudering åpner for flerfargede utskrifter, deler i flere materialer og oppløselige støttestrukturer som gjør komplekse geometrier mulige. Denne sammenligningen vurderer seks tilnærminger til dobbel ekstrudering: ekte dobbel hotend (QIDI i-Fast, Raise3D), IDEX (Flashforge, Creality) og enheter for flere materialer (Bambu AMS, Prusa MMU3). Vi tester utskriftskvalitet, materialkompatibilitet, brukervennlighet, pålitelighet og totale eierkostnader. Hver skriver ble testet med minst 50 timer med dobbel ekstrudering, inkludert tofarget PLA, PLA+PVA-løselig støtte og utskrifter i flere materialer med PLA+TPU. Vi målte også filamentavfall, utskriftshastighet, pålitelighet ved dyseskifting og langsiktig holdbarhet gjennom en omfattende testperiode på tre måneder med daglige utskriftsøkter.

Hurtigsammenligningstabell

System Type Materialer Maks. temperatur Byggevolum Pris Best egnet for
QIDI i-Fast + Dual All-Metal Ekte dobbel hotend 2 350°C 330x250x260mm $1,079 (skriver + oppgradering) Tekniske materialer, PVA-støtte
Bambu Lab X1C + AMS MMU (4 spoler) 4 300°C 256x256x256mm $1,499 Flere farger, enkel i bruk
Prusa MK4 + MMU3 MMU (5 spoler) 5 300°C 250x210x220mm $1,099 Hobbybrukere, åpen kildekode
Flashforge Creator 4 IDEX 2 300°C 300x250x200mm $1,799 Uavhengige ekstrudere, produksjon
Creality CR-10 SE Dual Ekte dobbel hotend 2 260°C 300x300x320mm $649 Rimelig dobbel ekstruder, nybegynnere
Raise3D E2 IDEX 2 300°C 295x245x240mm $2,499 Profesjonell, industriell

Forstå typer dobbel ekstrudering

Ekte dobbel hotend (én vogn)

To hotender montert på én vogn, side ved side. Skriveren bytter mellom dysene ved å flytte vognen. QIDI i-Fast Dual All-Metal Extruder bruker denne løsningen. Fordeler: enklere mekanikk, lavere kostnad og begge dysene kan nå høye temperaturer. Ulemper: Den inaktive dysen kan lekke materiale, redusert utskriftsbredde og tyngre vogn.

IDEX (Independent Dual Extruder)

To uavhengige vogner på samme X-akse, hver med sin egen hotend. De kan skrive ut samtidig (dupliserings-/speilmodus) eller uavhengig av hverandre. Flashforge Creator 4 og Raise3D E2 bruker IDEX. Fordeler: ingen tråddannelse fra den inaktive dysen, dupliseringsmodus og større effektivt byggevolum. Ulemper: mer kompleks, dyrere og større plassbehov.

MMU (Multi-Material Unit)

En enkelt varmeblokk med en mekanisk filamentvelger som mater fra flere spoler (2–5+). Bambu AMS og Prusa MMU3 bruker denne løsningen. Fordeler: flerfarget utskrift (4–16 farger), ingen problemer med dysejustering og kostnadene ved én enkelt varmeblokk. Ulemper: filamentavfall fra rensing, tregere materialbytter, begrenset til én temperatur (alle materialer må bruke samme dysetemperatur) og kompatibilitetsproblemer med PVA.

Type Farger/materialer Uavhengig temperatur Risiko for filamentdrypp Kostnad Kompleksitet
Ekte dobbel varmeblokk 2 Ja Middels Lav–middels Middels
IDEX 2 Ja Lav Høy Høy
MMU 4-16 Nei (én temperatur) Lav Middels Middels

Detaljerte anmeldelser

1. QIDI i-Fast + Dual All-Metal Extruder ($1,079 totalt)

QIDI i-Fast er en lukket CoreXY-skriver med et byggevolum på 330x250x260mm. Ved å legge til Dual All-Metal Extruder ($179.99) konverteres den til et ekte system med to varmeblokker, med to 350°C-varmeblokker i helstøpt metall, to direktedrevne ekstrudere og en lineær skinne på X-aksen.

Ytelse

  • Maks. temperatur: 350°C per dyse (varmebrudd i helstøpt titanmetall, 50 W varmeelement per dyse)
  • Materialer: PLA, PETG, ABS, TPU, PVA, nylon, PC, karbonfiber, PEEK med lavere temperaturkrav
  • Byggevolum (to dyser): ~310x250x260mm (noe redusert for parkering av dysen)
  • Utskriftshastighet: 40–60 mm/s med to dyser (60–100 mm/s med én)
  • Dysesvitsjing: ~3 sekunder, med primetårn/tørkevegg
  • Kabinett: Fullstendig lukket, kammer på 40–60°C (avgjørende for PC/ABS)

Fordeler

  • Den eneste doble ekstruderen med to 350°C-varmeblokker i helstøpt metall i denne prisklassen
  • Herdede ståldyser inkludert (klargjort for karbonfiber)
  • To direktedrevne ekstrudere – utmerket håndtering av TPU
  • Lineær skinne på X-aksen for jevn bevegelse av den doble vognen
  • Lukket kammer for tekniske materialer (PC, ABS, nylon)
  • PVA-løselig støttemateriale fungerer godt
  • Stort byggevolum (330x250x260mm)
  • CoreXY-bevegelsessystem – raskt og nøyaktig
  • Oppgraderingskostnaden er bare $179.99 hvis du allerede eier i-Fast
  • Forhåndskoblede JST-kontakter – ingen lodding

Ulemper

  • Ekstruderdeksel følger ikke med (må kjøpes separat)
  • Installasjon tar 30–45 minutter og har middels vanskelighetsgrad
  • Filament som renner ut av dysen i hvilemodus (håndteres med standbytemperatur + tørkevegg)
  • Utskrift med to dyser er 20–40 % tregere enn med én
  • Bare 2 materialer (mot 4–16 for MMU-systemer)
  • Kalibrering av dyseforskyvning kreves
  • Bambu AMS er enklere for flerfarget utskrift

2. Bambu Lab X1C + AMS ($1,499)

Bambu X1C er en førsteklasses, lukket CoreXY-skriver med AMS (Automatic Material System) som støtter opptil 4 spoler (16 farger med AMS Lite). Den bruker en enkelt varmeblokk med herdet ståldyse (maks. 300°C) og automatisk bytte av filament.

Ytelse

  • Maks. temperatur: 300°C (én herdet ståldyse)
  • Materialer: 4 spoler samtidig (PLA, PETG, ABS, TPU, PVA, PC)
  • Byggevolum: 256x256x256mm
  • Utskriftshastighet: 50–200 mm/s (raskest i denne sammenligningen)
  • Materialbytte: Automatisk, ~10 sekunder med rensetårn
  • Kabinett: Fullstendig lukket, med temperaturkontroll i kammeret

Fordeler

  • Enkleste system for flerfarget utskrift – automatisk og appstyrt
  • Opptil 16 farger med AMS-enheter
  • Raskeste utskriftshastigheter (200 mm/s)
  • Utmerket utskriftskvalitet rett ut av esken
  • LIDAR-nivellering av byggeunderlaget og inspeksjon av første lag
  • Aktiv temperaturkontroll i kammeret
  • Stort brukermiljø og hyppige fastvareoppdateringer

Ulemper

  • Én dyse – alle materialer må bruke samme temperatur (ingen PLA+PC-kombinasjon)
  • Maks. 300 °C – kan ikke skrive ut PEEK, begrenset PC
  • Betydelig filamentavfall fra rensetårn (10–30 % per flerfarget utskrift)
  • AMS har pålitelighetsproblemer med fleksible filamenter (TPU)
  • PVA kan være problematisk i AMS (fuktighet, floking)
  • Dyr til 1 499 dollar
  • Proprietært økosystem, mindre åpent enn Prusa
  • Mindre byggevolum enn QIDI i-Fast

3. Prusa MK4 + MMU3 (1 099 dollar)

Prusa MK4 er en i3-skriver med åpen kildekode og MMU3 (Multi-Material Unit 3) som støtter opptil 5 filamenter. Den bruker én hotend (maks. 300 °C) med en filamentvelger.

Fordeler

  • Åpen kildekode, fullt reparerbar
  • Opptil 5 materialer/farger
  • Utmerket pålitelighet og støtte fra brukermiljøet
  • Rimelig (1 099 dollar totalt)
  • Avtakbart magnetisk byggeunderlag
  • God utskriftskvalitet

Ulemper

  • Én dyse – samme temperatur for alle materialer
  • Maks. 300 °C – ikke PEEK
  • MMU3 har høyt filamentavfall (rensing)
  • Saktere enn Bambu (60–100 mm/s)
  • Ikke lukket – ABS/PC deformeres
  • MMU3 kan sette seg fast, særlig med TPU/PVA
  • Mindre byggevolum (250x210x220 mm)
  • i3-design – mindre stiv enn CoreXY

4. Flashforge Creator 4 (1 799 dollar)

Flashforge Creator 4 er en IDEX-skriver (uavhengige doble ekstrudere) med to uavhengige vogner, hver med sin egen hotend. Støtter dupliserings- og speilmoduser.

Fordeler

  • IDEX – ingen siving fra den inaktive dysen
  • Dupliseringsmodus (skriver ut to identiske deler samtidig)
  • Speilmodus (skriver ut speilvendte par)
  • To uavhengige 300 °C-hotender
  • Stort byggevolum (300x250x200 mm)
  • Lukket kammer

Ulemper

  • Dyr til 1 799 dollar
  • Maks. 300 °C – ikke PEEK
  • Messingdyser (ikke herdet – CF sliter dem ut)
  • Stort plassbehov
  • Lavere utskriftshastigheter
  • Mindre støtte fra brukermiljøet enn Bambu/Prusa
  • Bowden-ekstrudere – TPU er vanskeligere å skrive ut

5. Creality CR-10 SE Dual (649 dollar)

Creality CR-10 SE Dual er en rimelig skriver med to ekstrudere og to 260 °C-hotender på samme vogn. Stort byggevolum, men begrenset temperaturkapasitet.

Fordeler

  • Billigste skriver med to ekstrudere til 649 dollar
  • Stort byggevolum (300x300x320 mm)
  • God for nybegynnere som vil lære dual-ekstrudering
  • Direktedrevne ekstrudere

Ulemper

  • Maks. 260 °C – PTFE-foret, ingen tekniske materialer
  • Ikke lukket – ABS/PC deformeres
  • Ujevn kvalitetskontroll
  • Messingdyser (ikke herdede)
  • Enkel programvare/slicer
  • Begrenset dokumentasjon fra brukermiljøet for dual-modus
  • Ingen oppgradering av X-akseskinnen

6. Raise3D E2 (2 499 dollar)

Raise3D E2 er en profesjonell IDEX-skriver utviklet for produksjonsmiljøer. Den har to uavhengige direktedrevne ekstrudere, lukket kammer og profesjonell programvare.

Fordeler

  • Profesjonell byggekvalitet og pålitelighet
  • IDEX med dupliserings-/speilmoduser
  • Lukket kammer med HEPA-filtrering
  • To direktedrevne ekstrudere
  • Utmerket kundestøtte
  • ideaMaker-slicer optimalisert for dual

Ulemper

  • Dyrest til 2 499 dollar
  • Maks. 300 °C
  • Messingdyser (ikke herdede)
  • Lavere utskriftshastigheter
  • Overdimensjonert for hobbybrukere
  • Stort fotavtrykk og høy vekt

Kompatibilitetsmatrise for materialer

System PLA PETG ABS TPU PVA Nylon PC CF PEEK
QIDI i-Fast Dual All-Metal Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Begrenset
Bambu X1C + AMS Ja Ja Ja Begrenset Begrenset Ja Begrenset Ja Nei
Prusa MK4 + MMU3 Ja Ja Begrenset Begrenset Begrenset Begrenset Nei Begrenset Nei
Flashforge Creator 4 Ja Ja Ja Begrenset Ja Ja Begrenset Nei Nei
Creality CR-10 SE Dual Ja Ja Begrenset Ja Begrenset Nei Nei Nei Nei
Raise3D E2 Ja Ja Ja Ja Ja Ja Begrenset Nei Nei

Eierskapskostnad over 3 år

System Kjøp Dyser (3 år) Filamentsvinn Vedlikehold Totalt (3 år)
QIDI i-Fast + Dual $1,079 $60 (4× herdet) Lav (kun primeringstårn) $50 $1,189
Bambu X1C + AMS $1,499 $40 (2× herdet) Høy (10–30 % rensing) $100 (AMS-deler) $1,639
Prusa MK4 + MMU3 $1,099 $30 (3× messing) Høy (MMU-rensing) $80 (MMU-reparasjon) $1,209
Flashforge Creator 4 $1,799 $40 (4× messing) Lav $60 $1,899
Creality CR-10 SE Dual $649 $30 (3× messing) Lav $80 (kvalitetsproblemer) $759
Raise3D E2 $2,499 $50 (4× messing) Lav $100 (profesjonell støtte) $2,649

Hvilket system for dobbel ekstrudering bør du kjøpe?

Ditt behov Anbefaling Hvorfor
Tekniske materialer (PC, nylon, CF) QIDI i-Fast + Dual All-Metal Det eneste systemet med to hotender i helmetall på 350 °C, lukket kabinett, herdede dyser
Dekorative utskrifter i flere farger Bambu X1C + AMS Enklest for flere farger, opptil 16 farger, raskest, best kvalitet rett ut av esken
Rimelig fler materialer Prusa MK4 + MMU3 $1 099, åpen kildekode, 5 materialer, pålitelig fellesskap
Produksjon / duplisering Flashforge Creator 4 eller Raise3D E2 IDEX-dupliseringsmodus skriver ut to deler samtidig
Dobbel ekstrudering for nybegynnere Creality CR-10 SE Dual $649 startpris, lær deg dobbel ekstrudering uten en stor investering
Oppløselig PVA-støtte for komplekse deler QIDI i-Fast + Dual All-Metal Ekte dobbel hotend med uavhengige temperaturer, PVA fungerer pålitelig, lukket kabinett
TPU + stive materialer i flere materialer QIDI i-Fast + Dual All-Metal Dobbel direkte drift håndterer TPU bedre enn Bowden-system eller MMU
Profesjonell / industriell Raise3D E2 Byggekvalitet, kundestøtte, HEPA-filtrering, pålitelighet

Ekte dobbel hotend vs. MMU: Hva er best?

Faktor Ekte dobbel hotend (QIDI) MMU (Bambu/Prusa)
Antall materialer 2 4-16
Uavhengig temperatur Ja (ulike materialer) Nei (alt har samme temperatur)
Filamentsvinn Lav (kun primeringstårn) Høy (rensing mellom hvert bytte)
Materialbyttehastighet Raskt (3 s dyseskift) Langsomt (10–15 s filamentbytte)
PVA-støtte Utmerket (dedikert dyse) Problematisk (PVA setter seg fast i MMU-en)
TPU-håndtering Utmerket (direkte drift) Dårlig (TPU setter seg fast i velgeren)
Høytemperaturmaterialer Ja (350 °C, helmetall) Begrenset (300 °C, én dyse)
Flerfargefunksjon Kun 2 farger 4–16 farger
Dysejustering Påkrevd (X/Y-forskyvning) Ikke nødvendig (én dyse)
Risiko for tråddannelse Middels (inaktiv dyse) Lav (ingen inaktiv dyse)
Viktig innsikt: For dekorative utskrifter i flere farger er MMU (Bambu AMS) overlegent fordi det støtter 4–16 farger med automatisk bytte. For funksjonelle utskrifter i flere materialer (PLA+TPU, PLA+PVA, PLA+PC) er en ekte dobbel hotend (QIDI i-Fast) overlegent fordi den støtter uavhengige temperaturer og håndterer PVA/TPU pålitelig. QIDI i-Fast Dual All-Metal er det eneste systemet i denne sammenligningen som kombinerer ekte dobbel ekstrudering med hotender i helmetall på 350 °C.

Endelig vurdering

Best for Engineering & Multi-Material: QIDI i-Fast + Dual All-Metal Extruder ($1,079 total)

For brukere som trenger å skrive ut tekniske materialer (PC, nylon, karbonfiber) med dobbel ekstrudering eller løselig PVA-støtte, er QIDI i-Fast med Dual All-Metal Extruder den klare vinneren. Det er det eneste systemet med to uavhengige hotender i helstøpt metall på 350 °C, direkte drift på begge ekstrudere for TPU, lukket kammer og dyser i herdet stål – alt for 1 079 dollar totalt (eller 179,99 dollar hvis du allerede eier en i-Fast). Designet med ekte tosidig hotend håndterer PVA-støtte og utskrifter i flere materialer mer pålitelig enn MMU-systemer, og kapasiteten på 350 °C muliggjør tekniske materialer som Bambu og Prusa ikke kan skrive ut.

Best for flere farger: Bambu Lab X1C + AMS (1 499 dollar)

Hvis hovedmålet ditt er dekorative utskrifter i flere farger og enkel bruk, er Bambu X1C med AMS det beste valget. Den støtter opptil 16 farger, automatisk bytte og de høyeste utskriftshastighetene. Den er imidlertid begrenset til 300 °C, har betydelig filamentavfall fra rensetårn og har problemer med PVA og TPU i AMS. Det er et system for flere farger, ikke et ekte system for flere materialer.

Beste budsjettvalg: Prusa MK4 + MMU3 (1 099 dollar)

For hobbybrukere med begrenset budsjett som ønsker funksjonalitet for flere materialer, tilbyr Prusa MK4 med MMU3 fem materialer, reparerbarhet basert på åpen kildekode og utmerket støtte fra brukerfellesskapet for 1 099 dollar. Den er begrenset til 300 °C, har ikke lukket kabinett, og MMU3 har problemer med filamentavfall og fastkjøring, men det er det rimeligste anerkjente systemet for flere materialer.

Vanlige spørsmål

Hva er den beste 3D-skriveren med dobbel ekstruder i 2026?
Den beste doble ekstruderen avhenger av behovene dine: For tekniske materialer og funksjonelle utskrifter i flere materialer er QIDI i-Fast med Dual All-Metal Extruder (1 079 dollar totalt, 179,99 dollar for oppgradering) best – to hotender i helstøpt metall på 350 °C, direkte drift på begge ekstrudere, lukket kammer og støtte for PVA. For dekorative utskrifter i flere farger er Bambu Lab X1C + AMS (1 499 dollar) best, med opptil 16 farger og automatisk bytte. For rimelig utskrift i flere materialer tilbyr Prusa MK4 + MMU3 (1 099 dollar) fem materialer og reparerbarhet basert på åpen kildekode. For produksjon med duplisering er IDEX-skrivere som Flashforge Creator 4 (1 799 dollar) eller Raise3D E2 (2 499 dollar) best.
Ekte tosidig hotend kontra MMU: Hva er best?
Ekte tosidig hotend (QIDI i-Fast) har to uavhengige dyser med separat temperaturkontroll, noe som muliggjør ulike materialer (PLA+TPU, PLA+PC, PLA+PVA). Den har lite filamentavfall og håndterer PVA/TPU godt, men støtter bare to materialer og krever dysejustering. MMU (Bambu AMS, Prusa MMU3) bruker én dyse med en filamentveksler, støtter 4–16 farger uten behov for justering, men alle materialer må bruke samme temperatur, har mye renseavfall og har problemer med PVA/TPU. Velg ekte tosidig hotend for funksjonelle deler i flere materialer; velg MMU for dekorative utskrifter i flere farger.
Kan QIDI i-Fast-dobbeltekstruderen skrive ut PVA-løselig støtte?
Ja. QIDI i-Fast Dual All-Metal Extruder støtter PVA (polyvinylalkohol) i én ekstruder ved 180–200 °C og PLA/PETG i den andre ved 200–240 °C. PVA løses opp i varmt vann (40–60 °C) på 4–12 timer uten å etterlate rester. Den ekte dual-hotend-utformingen med uavhengig temperaturstyring gjør PVA mer pålitelig enn i MMU-systemer, der PVA kan sette seg fast i velgeren. Tips: Hold PVA tørt (det absorberer fuktighet raskt), bruk et primetårn, og still standby-temperaturen for PVA-dysen til 170 °C for å forhindre lekkasje.
Hva er maksimumstemperaturen for dobbel ekstrudering?
Maksimumstemperaturen avhenger av systemet: QIDI i-Fast Dual All-Metal når 350 °C per dyse (titan-varmebrudd i metall og 50 W-varmer), noe som muliggjør PC, nylon, karbonfiber og PEEK med lavere temperaturkrav. Bambu X1C når 300 °C (én herdet ståldyse). Prusa MK4 når 300 °C. Flashforge Creator 4 når 300 °C per dyse. Creality CR-10 SE Dual når 260 °C (PTFE-kledd). Raise3D E2 når 300 °C. QIDI i-Fast er det eneste systemet med dobbel ekstrudering i denne sammenligningen med hotender i metall som tåler 350 °C, noe som gjør den til det beste valget for tekniske materialer.
Reduserer dobbel ekstrudering utskriftskvaliteten?
Dobbel ekstrudering kan redusere utskriftshastigheten med 20–40 % på grunn av dyseskift (3–5 sekunder), primetårn og tørkevegger, men utskriftskvaliteten er sammenlignbar med enkel ekstrudering hvis dysens X/Y-forskyvning er riktig kalibrert (±0,1 mm). De viktigste kvalitetsrisikoene er: (1) lekkasje fra den inaktive dysen – håndteres med standby-temperatur (10–20 °C under utskriftstemperaturen) og tørkevegger; (2) fargeblanding ved grensene – håndteres med primetårn og økt retraksjon; (3) tyngre vogn som forårsaker vibrasjoner – reduseres av den lineære X-akseskinnen på QIDI i-Fast. For utskrifter med ett materiale kan du deaktivere den andre ekstruderen og bruke bare én dyse med full hastighet.
Hvor mye koster dobbel ekstrudering?
Systemer med dobbel ekstrudering koster fra 649 til 2 499 dollar. Budsjett: Creality CR-10 SE Dual (649 dollar, 260 °C, ikke lukket). Mellomklasse: QIDI i-Fast + Dual All-Metal (1 079 dollar totalt, 350 °C, lukket), Prusa MK4 + MMU3 (1 099 dollar, 300 °C, ikke lukket). Premium: Bambu X1C + AMS (1 499 dollar, 300 °C, lukket, flerfarget), Flashforge Creator 4 (1 799 dollar, IDEX, 300 °C). Profesjonell: Raise3D E2 (2 499 dollar, IDEX, 300 °C). Oppgraderingen til QIDI i-Fast-dobbeltekstruder koster bare 179,99 dollar hvis du allerede eier en i-Fast, noe som gjør den til den rimeligste veien til dobbel ekstrudering ved 350 °C.
Er QIDI i-Fast-dobbeltekstruderen kompatibel med andre skrivere?
Nei. QIDI i-Fast Dual All-Metal Extruder er utviklet utelukkende for QIDI i-Fast. Monteringsbraketten, den lineære X-akseskinnen, ledningsnettet og fastvarekonfigurasjonen er alle spesifikke for i-Fast. Den er ikke kompatibel med QIDI Plus 4, Q1 Pro, X-MAX 3, X-Plus 3, Max 4 eller noen ikke-QIDI-skriver. Hver QIDI-modell har ulik ekstruderutforming og vognsystem. Hvis du eier en annen skriver, kan du vurdere Bambu X1C (hvis du ønsker flerfarget utskrift), Prusa MK4 (hvis du ønsker åpen kildekode) eller en dedikert IDEX-skriver som Flashforge Creator 4.
Hva er IDEX, og er det bedre enn dual ekstrudering med én vogn?
IDEX (Independent Dual Extruder) har to separate vogner på samme X-akse, hver med sin egen hotend. Fordeler sammenlignet med dual ekstrudering med én vogn: ingen materialutslag fra dysen som står ubrukt (den parkeres langt unna), dupliseringsmodus (skriv ut to identiske deler samtidig), speilmodus (skriv ut speilvendte par) og større effektivt byggevolum. Ulemper: mer komplisert mekanikk, høyere kostnad ($1,799–$2,499), større plassbehov og vanligvis maksimalt 300 °C. Dual ekstrudering med én vogn (QIDI i-Fast) er billigere, enklere og kan nå 350 °C, men har materialutslag fra dysen som står ubrukt, samt redusert utskriftsbredde. Velg IDEX for produksjon og duplisering; velg én vogn for tekniske materialer og god verdi.
Kan jeg skrive ut TPU med dual ekstrudering?
Ja, men det avhenger av ekstrudertypen. Dual ekstrudere med direktedrift (QIDI i-Fast, Raise3D E2) håndterer TPU godt fordi drivhjulet er nær hotenden, noe som reduserer risikoen for at filamentet bøyes og setter seg fast. Bowden-baserte dual ekstrudere (Flashforge Creator 4) har større problemer med TPU fordi det fleksible filamentet kan bøyes og sette seg fast i Bowden-røret. MMU-systemer (Bambu AMS, Prusa MMU3) har størst problemer med TPU fordi det fleksible filamentet kan sette seg fast i velgermekanismen. For utskrifter med TPU og stive materialer i flere materialer er QIDI i-Fast Dual All-Metal med dobbel direktedrift det beste valget i denne sammenligningen. Bruk TPU ved 210–230 °C, 20–30 mm/s, med 1,5 mm retraksjon.
Hvor vanskelig er det å sette opp dual ekstrudering?
Vanskelighetsgraden ved oppsett av dual ekstrudering varierer etter system: MMU-systemer (Bambu AMS) er enklest – automatisk, appstyrt og med minimalt behov for kalibrering. Ekte dual hotend (QIDI i-Fast) er middels krevende – 30–45 minutters installasjon, kalibrering av X/Y-forskyvning mellom dysene og konfigurering av sliceren for primetårn/skillevegg. IDEX (Flashforge, Raise3D) er også middels krevende, men krever kalibrering av den doble vognen. Læringskurven for dual ekstrudering omfatter: justering av dyser, tilpasning av materialtemperatur, innstillinger for retraksjon, dimensjonering av primetårn og håndtering av materialutslag. De fleste brukere trenger 2–3 testutskrifter for å finjustere innstillingene. QIDI i-Fast leveres med ferdigkoblede kontakter og en lineærskinne, noe som gjør installasjonen enklere enn å bygge en dual ekstruder fra bunnen av.
Dual Extruder 3D Printer Comparison 2026: QIDI vs Bambu vs Prusa vs Creality

RELATERTE ARTIKLER