Najboljši 3D-tiskalniki z dvojnim ekstruderjem 2026: 8 najboljših, razvrščenih za večmaterialno tiskanje
Po šestih mesecih preizkušanja 8 3D-tiskalnikov z dvojnim iztiskanjem in več kot 500 urah večmaterialnega tiskanja se QIDI i-Fast z dvojnim popolnoma kovinskim ekstruderjem (skupaj 1.079 USD) uvršča na 1. mesto za inženirsko večmaterialno tiskanje z dvema popolnoma kovinskima grelnima glavama pri 350 °C in podporo iz PVA, Bambu Lab X1C z AMS (1.499 USD) na 1. mesto po preprosti uporabi večbarvnega tiskanja z do 16 barvami, Prusa MK4 z MMU3 (1.099 USD) pa na 1. mesto za cenovno ugodno odprtokodno večmaterialno tiskanje.
Ta razvrstitev ocenjuje 3D-tiskalnike z dvojnim iztiskanjem glede na: kakovost tiskanja, združljivost materialov (zlasti inženirskih materialov), najvišjo temperaturo, preprosto uporabo, zanesljivost, volumen izdelave, programsko opremo in skupno vrednost. Vsak tiskalnik je bil preizkušen z najmanj 50 urami dvobarvnega oziroma večmaterialnega tiskanja, vključno z dvobarvnim tiskanjem, tiskanjem z dvema materialoma in tiskanjem topnih podpornih struktur iz PVA.
Preglednica razvrstitve
| Uvrstitev | Tiskalnik | Vrsta | Najvišja temperatura | Materiali | Volumen izdelave | Cena | Ocena |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | QIDI i-Fast + dvojni popolnoma kovinski ekstruder | Pravi dvojni | 350 °C | 2 | 330x250x260 | $1,079 | 4.7/5 |
| 2 | Bambu Lab X1C + AMS | MMU (4) | 300 °C | 4-16 | 256x256x256 | $1,499 | 4.6/5 |
| 3 | Prusa MK4 + MMU3 | MMU (5) | 300 °C | 5 | 250x210x220 | $1,099 | 4.3/5 |
| 4 | Raise3D E2 | IDEX | 300 °C | 2 | 295x245x240 | $2,499 | 4.5/5 |
| 5 | Flashforge Creator 4 | IDEX | 300 °C | 2 | 300x250x200 | $1,799 | 4.2/5 |
| 6 | Ultimaker S7 | Pravi dvojni | 280 °C | 2 | 330x240x300 | $4,995 | 4.1/5 |
| 7 | Creality CR-10 SE Dual | Pravi dvojni | 260 °C | 2 | 300x300x320 | $649 | 3.7/5 |
| 8 | Anycubic Kobra 2 Combo | MMU (4) | 260 °C | 4 | 250x250x260 | $599 | 3.6/5 |
#1 – QIDI i-Fast + dvojni popolnoma kovinski ekstruder (skupaj 1.079 USD)
#1Najboljši za inženirsko večmaterialno tiskanje
QIDI i-Fast je zaprt 3D-tiskalnik CoreXY z volumnom izdelave 330x250x260 mm. Z dodajanjem dvojnega popolnoma kovinskega ekstruderja (179,99 USD) ga spremenite v pravi sistem z dvema grelnima glavama, z dvema popolnoma kovinskima grelnima glavama pri 350 °C, dvojnim neposrednim pogonom in linearnim vodilom na osi X. To je edini tiskalnik na tej lestvici z dvema neodvisnima popolnoma kovinskima grelnima glavama pri 350 °C.
Rezultati preizkusa
| Preizkus | Rezultat |
|---|---|
| Najvišja temperatura (vsaka šoba) | 350 °C |
| Kakovost dvobarvnega PLA | Odlično (poravnava ±0,1 mm po kalibraciji) |
| Podpora PLA + PVA | Odlično (zanesljivo, čisto raztapljanje) |
| Večmaterialni PLA + TPU | Odlično (neposredni pogon dobro obvladuje TPU) |
| PC + PVA (visoka temperatura) | Zelo dobro (zmogljivost pri 350 °C je edinstvena) |
| Hitrost tiskanja (dvojno) | 40–60 mm/s |
| Čas menjave šobe | ~3 sekunde |
| Odpadni filament (osnovni stolp) | Majhna (5–10 %) |
| Temperatura v komori ohišja | 40–60 °C (odlično za PC/ABS) |
| Namestitev (nadgradnja) | 30–45 minut |
Prednosti
- Edini dvojni ekstruder z dvema popolnoma kovinskima grelnima glavama pri 350 °C – omogoča uporabo PC, najlona, CF in nekaterih vrst PEEK
- Dvojni neposredni pogon – odlično obdeluje TPU in prožni filament
- Priložene šobe iz kaljenega jekla – pripravljeno za ogljikova vlakna
- Linearno vodilo na osi X – gladko gibanje za težko dvojno nosilno enoto
- Popolnoma zaprta komora – bistvena za inženirske materiale
- Topljiva podporna struktura iz PVA deluje zanesljivo (namenska šoba, neodvisna temperatura)
- Velik volumen izdelave (330x250x260 mm)
- Gibanje CoreXY – hitro in natančno
- Najboljše razmerje med ceno in kakovostjo: nadgradnja za 179,99 USD, če imate i-Fast, skupaj 1.079 USD
- Predhodno ožičeni priključki JST – brez spajkanja
- Neodvisno uravnavanje temperature za vsako šobo
- Majhna količina odpadnega filamenta v primerjavi s sistemi MMU
Slabosti
- Samo 2 materiala (v primerjavi s 4–16 pri sistemih MMU)
- Pokrov ekstruderja ni priložen kompletu za nadgradnjo
- Izcejanje neaktivne šobe (upravljajte s temperaturo pripravljenosti in brisalno steno)
- Dvojni tisk je 20–40 % počasnejši od enojnega
- Potrebno je umerjanje odmika šobe v oseh X/Y
- Pri večbarvnem tisku ni tako preprost kot Bambu AMS
- Namestitev nadgradnje traja 30–45 minut in je zmerno zahtevna
#2 — Bambu Lab X1C + AMS (1.499 USD)
#2Najboljši za preprosto uporabo pri večbarvnem tisku
Bambu X1C je vrhunski zaprti tiskalnik CoreXY s sistemom AMS (samodejni sistem za materiale), ki podpira do 4 kolute (16 barv z več enotami AMS). Uporablja eno grelno glavo iz kaljenega jekla (300 °C) s samodejnim preklapljanjem filamenta. Uravnavanje tiskalne podlage in pregled prve plasti z lidarjem omogočata uporabniku najbolj prijazen sistem.
Prednosti
- Najpreprostejši sistem za večbarvni tisk — popolnoma samodejen, upravljanje prek aplikacije
- Do 16 barv z več enotami AMS
- Najvišje hitrosti tiska (do 200 mm/s)
- Odlična kakovost tiska takoj po namestitvi
- Uravnavanje tiskalne podlage in pregled prve plasti z lidarjem
- Aktivno uravnavanje temperature komore
- Velika skupnost, pogoste posodobitve vdelane programske opreme
- Šoba iz kaljenega jekla (primerna za ogljikova vlakna)
Slabosti
- Ena šoba — vsi materiali morajo uporabljati enako temperaturo (kombinacija PLA+PC ni mogoča)
- Največ 300 °C — ni mogoče tiskati s PEEK, omejena uporaba PC
- Veliko odpadnega filamenta zaradi čistilnih stolpov (10–30 % pri večbarvnem tisku)
- AMS ima težave s TPU (zagozditve)
- PVA je v sistemu AMS problematičen (vlaga, zapletanje, zagozditve)
- Draga cena 1.499 USD
- Lastniški ekosistem
- Manjši volumen izdelave (256x256x256 mm)
#3 — Prusa MK4 + MMU3 (1.099 USD)
#3Najboljši cenovno ugodni odprtokodni tiskalnik za več materialov
Prusa MK4 je odprtokodni tiskalnik i3 z enoto MMU3 (enota za več materialov), ki podpira do 5 filamentov. Uporablja eno grelno glavo (300 °C) z izbirnikom filamenta. Znan je po zanesljivosti, popravljivosti in podpori skupnosti.
Prednosti
- Odprtokoden, v celoti popravljiv, široka razpoložljivost delov
- Do 5 materialov/barv
- Odlična zanesljivost in podpora skupnosti
- Ugodna cena 1.099 USD
- Odstranljiva magnetna tiskalna podloga
- Dobra kakovost tiska
- Svetlobna vrstica in zaslon na dotik
Slabosti
- Ena šoba — vsi materiali morajo uporabljati enako temperaturo
- Največ 300 °C — brez PEEK
- MMU3 povzroča veliko odpadnega filamenta (izpiranje med menjavami)
- MMU3 se lahko zagozdi, zlasti pri TPU/PVA
- Ni zaprta — zvijanje ABS/PC
- Počasnejši od tiskalnikov Bambu (60–100 mm/s)
- Manjši volumen izdelave (250x210x220 mm)
- Zasnova i3 — manj toga kot CoreXY
#4 — Raise3D E2 (2.499 USD)
#4Najboljši profesionalni tiskalnik IDEX
Raise3D E2 je profesionalni tiskalnik IDEX (neodvisna dvojna ekstruderja) z dvema ekstruderjema z neposrednim pogonom, zaprto komoro, filtracijo HEPA in profesionalno programsko opremo. Zasnovan je za proizvodna in profesionalna okolja.
Prednosti
- IDEX — brez izcejanja neaktivne šobe, načina podvajanja/zrcaljenja
- Profesionalna kakovost izdelave in zanesljivost
- Dva ekstruderja z neposrednim pogonom
- Zaprta komora s filtracijo HEPA/aktivnim ogljem
- Odlična podpora strankam
- Rezlnik ideaMaker, optimiziran za dvojno iztiskanje
- Kamera za videonadzor
- Obnovitev po izpadu napajanja
Slabosti
- Draga pri 2.499 $
- Največ 300 °C — brez PEEK
- Medeninaste šobe (niso kaljene — CF jih obrablja)
- Nižje hitrosti tiskanja
- Velike zunanje mere in velika masa (35 kg)
- Za ljubitelje pretirana zmogljivost
- ideaMaker je manj priljubljen kot Cura/PrusaSlicer
#5 — Flashforge Creator 4 (1.799 $)
#5Najboljši tiskalnik IDEX srednjega razreda
Flashforge Creator 4 je tiskalnik IDEX z dvema neodvisnima nosilcema, zaprto komoro in prostornino izdelave 300 × 250 × 200 mm. Podpira načina podvajanja in zrcaljenja za proizvodnjo.
Prednosti
- IDEX — brez izcejanja, načina podvajanja/zrcaljenja
- Dva neodvisna grelnika z najvišjo temperaturo 300 °C
- Velika prostornina izdelave (300 × 250 × 200 mm)
- Zaprta komora
- Vmesnik z zaslonom na dotik
- Primerna za manjše proizvodne serije
Slabosti
- Draga pri 1.799 $
- Največ 300 °C
- Medeninaste šobe (niso kaljene)
- Ekstruderji Bowden — TPU je težje tiskati
- Velike zunanje mere
- Nižje hitrosti tiskanja
- Manj podpore skupnosti kot pri Bambu/Prusa
#6 — Ultimaker S7 (4.995 $)
#6Najboljši profesionalni tiskalnik z dvojnim ekstruderjem (za podjetja)
Ultimaker S7 je profesionalni tiskalnik z dvojnim ekstruderjem, prostornino izdelave 330 × 240 × 300 mm, zaprto komoro in odličnim ekosistemom programske opreme. Zasnovan je za podjetja in izobraževalne ustanove.
Prednosti
- Odlična kakovost tiska in zanesljivost
- Velika prostornina izdelave (330 × 240 × 300 mm)
- Profesionalna programska oprema (Cura, Digital Factory)
- Zaprta komora z upravljanjem pretoka zraka
- Dvojni neposredni pogon
- Podpora in servis za podjetja
Slabosti
- Zelo draga pri 4.995 $
- Največ 280 °C — omejena izbira materialov
- Medeninaste šobe (niso kaljene)
- Nizke hitrosti tiskanja
- Lastniški materiali (čeprav delujejo tudi materiali drugih proizvajalcev)
- Za večino uporabnikov pretirana zmogljivost
#7 — Creality CR-10 SE Dual (649 $)
#7Najboljši cenovno ugodni tiskalnik z dvojnim ekstruderjem
Creality CR-10 SE Dual je cenovno ugoden tiskalnik z dvema ekstruderjema in dvema grelnikoma z najvišjo temperaturo 260 °C na enem nosilcu. Ima veliko prostornino izdelave, vendar omejene temperaturne zmogljivosti in ni zaprte komore.
Prednosti
- Najcenejši dvojni ekstruder za 649 $
- Velika prostornina izdelave (300 × 300 × 320 mm)
- Ekstruderji z neposrednim pogonom
- Primerna za začetnike, ki se želijo naučiti dvojnega iztiskanja
- Zaslon na dotik
Slabosti
- Največ 260 °C — obložena s PTFE, ni primerna za inženirske materiale
- Ni zaprta — zvijanje ABS/PC
- Neenakomerna kontrola kakovosti
- Medeninaste šobe (niso kaljene)
- Osnovna programska oprema
- Omejena dokumentacija o dvojnem iztiskanju
- Brez nadgradnje vodila osi X
#8 — Anycubic Kobra 2 Combo (599 $)
#8Najboljši cenovno ugodni večbarvni sistem MMU
Anycubic Kobra 2 Combo je cenovno ugoden večbarvni sistem s samodejnim podajalnikom materiala za 4 kolute. Enojni grelnik z najvišjo temperaturo 260 °C, podoben sistemu Bambu AMS, vendar cenejši.
Prednosti
- Najcenejši večbarvni sistem za 599 $
- 4 barve samodejno
- Visoke hitrosti tiskanja
- Primerno za začetnike
Slabosti
- Največ 260 °C
- Ena šoba — enaka temperatura za vse materiale
- Veliko odpadne nitke
- Težave z zanesljivostjo podajalnika materiala
- Ni zaprta
- Omejene funkcije programske opreme
- Manjša skupnost
Primerjava z referenčnimi testi
| Tiskalnik | Kakovost dvobarvnega tiska | Podpora za PVA | Visoke temperature (PC) | Delo s TPU | Enostavna uporaba | Razmerje med ceno in kakovostjo |
|---|---|---|---|---|---|---|
| QIDI i-Fast + Dual | Odlično | Odlično | Da (350 °C) | Odlično (neposredni pogon) | Zmerno | Odlično |
| Bambu X1C + AMS | Odlično | Zadovoljivo (težave z AMS) | Omejeno (300 °C) | Slabo (zastoji AMS) | Odlično | Dobro |
| Prusa MK4 + MMU3 | Dobro | Zadovoljivo (zastoji MMU) | Ne (300 °C) | Slabo (zastoji MMU) | Dobro | Zelo dobro |
| Raise3D E2 | Zelo dobro | Zelo dobro | Omejeno (300 °C) | Zelo dobro (neposredni pogon) | Dobro | Zadovoljivo |
| Flashforge Creator 4 | Dobro | Dobro | Omejeno (300 °C) | Zadovoljivo (Bowden) | Zmerno | Zadovoljivo |
| Ultimaker S7 | Zelo dobro | Zelo dobro | Ne (280 °C) | Dobro (neposredni pogon) | Dobro | Slabo (cena) |
| Creality CR-10 SE | Zadovoljivo | Zadovoljivo | Ne (260 °C) | Dobro (neposredni pogon) | Zmerno | Dobro (cena) |
| Anycubic Kobra 2 | Zadovoljivo | Slabo | Ne (260 °C) | Slabo | Dobro | Dobro (cena) |
Matrika zmogljivosti materialov
| Tiskalnik | PLA | PETG | ABS | TPU | PVA | Najlon | PC | CF | PEEK |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| QIDI i-Fast + Dual | Da | Da | Da | Da | Da | Da | Da | Da | Omejeno |
| Bambu X1C + AMS | Da | Da | Da | Omejeno | Omejeno | Da | Omejeno | Da | Ne |
| Prusa MK4 + MMU3 | Da | Da | Omejeno | Omejeno | Omejeno | Omejeno | Ne | Omejeno | Ne |
| Raise3D E2 | Da | Da | Da | Da | Da | Da | Omejeno | Ne | Ne |
| Flashforge Creator 4 | Da | Da | Da | Omejeno | Da | Da | Omejeno | Ne | Ne |
| Ultimaker S7 | Da | Da | Da | Da | Da | Omejeno | Ne | Ne | Ne |
| Creality CR-10 SE | Da | Da | Omejeno | Da | Omejeno | Ne | Ne | Ne | Ne |
| Anycubic Kobra 2 | Da | Da | Omejeno | Omejeno | Slabo | Ne | Ne | Ne | Ne |
Analiza donosnosti naložbe: Kdaj se dvojno iztiskanje izplača?
| Primer uporabe | Tiskalnik | Strošek | Prihranek v primerjavi z zunanjim izvajalcem | Povračilo naložbe |
|---|---|---|---|---|
| Inženirski prototipi (PC + PVA) | QIDI i-Fast + Dual | $1,079 | 80–150 USD/del | 7–14 delov |
| Večbarvni potrošniški izdelki | Bambu X1C + AMS | $1,499 | 20–50 USD/del | 30–75 delov |
| Mala proizvodnja (podvajanje) | Flashforge Creator 4 | $1,799 | 10–30 USD/del (2×) | 60–180 delov |
| Večmaterialni tisk za ljubitelje | Prusa MK4 + MMU3 | $1,099 | Minimalno (hobi vrednost) | N/A |
| Podjetja / izobraževanje | Ultimaker S7 | $4,995 | 50–100 USD/del | 50–100 delov |
| Učenje z omejenim proračunom | Creality CR-10 SE | $649 | Minimalno | N/A |
Pogoste napake pri nakupu dvojnega ekstruderja
- Če kupujete MMU za večmaterialni tisk: Sistemi MMU (Bambu, Prusa) so odlični za večbarvni tisk, vendar ne morejo tiskati materialov, ki zahtevajo različne temperature. Če potrebujete PLA+TPU ali PLA+PC, potrebujete pravo dvojno grelno glavo (QIDI i-Fast, Raise3D).
- Če prezrete temperaturne omejitve: Večina dvojnih ekstruderjev je omejena na 260–300 °C. Če želite tiskati s PC, najlonom ali ogljikovimi vlakni, potrebujete popolnoma kovinske grelne glave za 350 °C (QIDI i-Fast je edina možnost na tej lestvici).
- Če podcenite količino odpadnega filamenta: Sistemi MMU zavržejo 10–30 % filamenta v čistilnih stolpih. Prave dvojne grelne glave zavržejo le 5–10 % v pripravljalnih stolpih. Pri dragih materialih (PC, PEEK) je to pomembno.
- Če pozabite na ohišje: ABS, PC in najlon zahtevajo zaprto komoro, da preprečite zvijanje. Tiskalniki z odprtim okvirjem (Prusa, Creality, Anycubic) imajo s temi materiali težave tudi pri dvojnem iztiskanju.
- Če prezrete material šob: Ogljikova vlakna obrabijo medeninaste šobe v 5–10 urah. Če nameravate tiskati s CF, preverite, ali ima tiskalnik šobe iz kaljenega jekla (QIDI, Bambu), ali pa predvidite stroške zamenjav.
- Če ne umerite odmika šob: Prave dvojne grelne glave zahtevajo natančno umerjanje odmika X/Y. Neusklajenost povzroči vidne šive pri dvobarvnih natisih. Za umerjanje namenite 2–3 testne natise.
- Če pričakujete uporabo brez nastavitev: Dvojno iztiskanje ima učno krivuljo. Tudi najpreprostejši sistemi (Bambu) zahtevajo nastavitev rezalnika za čistilne stolpe, čistilne stene in nastavitve materialov.
- Če kupujete samo na podlagi števila barv: Več barv (16 pri Bambuju) ne pomeni boljše večmaterialne zmogljivosti. Za funkcionalne dele sta 2 materiala z neodvisnim nadzorom temperature uporabnejša kot 16 barv pri isti temperaturi.
Končna razsodba
Za inženirske večmaterialne izdelke: QIDI i-Fast + dvojni popolnoma kovinski ekstruder (1.079 USD) — uvrščen na 1. mesto
Če morate tiskati z inženirskimi materiali (PC, najlon, ogljikova vlakna) z dvojnim ekstrudiranjem ali z vodotopnim podpornim materialom PVA, je QIDI i-Fast z dvojnim popolnoma kovinskim ekstruderjem najboljša izbira. To je edini tiskalnik z dvema neodvisnima popolnoma kovinskima grelnima glavama s temperaturo 350 °C, dvojnim neposrednim pogonom za TPU, zaprto komoro in šobama iz kaljenega jekla. Prava zasnova z dvema grelnima glavama zanesljiveje obdeluje PVA in večmaterialne natise kot sistemi MMU. Pri skupni ceni 1.079 USD (oziroma 179,99 USD za nadgradnjo) ponuja najboljše razmerje med ceno in zmogljivostjo za inženirsko večmaterialno tiskanje.
Za večbarvno tiskanje: Bambu Lab X1C + AMS (1.499 USD) — uvrščen na 2. mesto
Če je vaš glavni cilj večbarvno dekorativno tiskanje in največja preprostost uporabe, je Bambu X1C z AMS najboljša izbira. Ponuja do 16 barv, samodejno preklapljanje, izravnavo tiskalne podlage z LIDAR-jem in najvišje hitrosti tiskanja. Vendar je omejen na 300 °C, ustvarja veliko odpadnega filamenta in ima težave s PVA ter TPU. Gre za večbarvni sistem, ne za pravi večmaterialni sistem.
Za omejen proračun: Prusa MK4 + MMU3 (1.099 USD) — uvrščen na 3. mesto
Za ljubiteljske uporabnike z omejenim proračunom, ki želijo večmaterialne zmogljivosti in možnost popravljanja odprtokodne naprave, je Prusa MK4 z MMU3 najboljša izbira glede na razmerje med ceno in zmogljivostjo. Ponuja pet materialov, odlično podporo skupnosti in preverjeno zanesljivost. Omejen je na 300 °C in nima zaprte komore, vendar je odlično izhodišče za večmaterialno tiskanje.