Primerjava najlonskih nitk: PA6 v primerjavi s PA12, PPA in najlonom z ogljikovimi vlakni (2026)
Po preizkušanju 6 najlonskih nitk v več kot 200 urah tiskanja je QIDI UltraPA (PPA) najboljši vsestranski najlon za leto 2026 – absorbira 5-krat manj vlage kot PA6, zagotavlja 2–3-krat močnejši oprijem med plastmi kot ABS in se med vsemi preizkušenimi najloni najmanj zvija, zato je kljub ceni 109,99 USD najbolj zanesljiva izbira za industrijske funkcionalne dele.
Najlon (poliamid) je najbolj priljubljena inženirska nitka za 3D-tiskanje FDM, vendar niso vsi najloni enaki. PA6 se močno zvija in vpija vlago kot goba. PA12 je dimenzijsko stabilnejši, vendar šibkejši. Najlon z ogljikovimi vlakni je tog, vendar krhek. PPA (poliftalamid) združuje najboljše lastnosti vseh. Ta primerjava neposredno preizkuša šest vodilnih najlonskih nitk glede trdnosti, občutljivosti na vlago, tiskljivosti, zvijanja in stroškov.
Tekmeci
| Filament | Vrsta | Cena/kg | Temperatura šobe | Temperatura grelne mize | Ohišje |
|---|---|---|---|---|---|
| QIDI UltraPA | PPA (visokotemperaturni najlon) | $109.99 | 260–280 °C | 70–80 °C | Zahtevano (aktivno ogrevanje) |
| eSun PA6 | PA6 (standardni najlon) | $45.99 | 240–260 °C | 80–90 °C | Zahtevano |
| Polymaker PA12-CF | PA12 z ogljikovimi vlakni | $89.99 | 250–270 °C | 80–100 °C | Priporočeno |
| Fillamentum Nylon | PA6 (modificirani) | $59.99 | 240–260 °C | 70–80 °C | Zahtevano |
| Bambu Engineering PAHT-CF | PAHT z ogljikovimi vlakni | $79.99 | 270–290 °C | 80–100 °C | Zahtevano (komora A1) |
| Ultrafuse PAHT | PAHT (visokotemperaturni najlon) | $94.99 | 270–290 °C | 80–100 °C | Zahtevano |
Primerjava mehanskih lastnosti
| Lastnost | QIDI UltraPA (PPA) | eSun PA6 | Polymaker PA12-CF | Fillamentum Nylon | Bambu PAHT-CF | Ultrafuse PAHT |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Natezna trdnost | 69,29 MPa | 55 MPa | 72 MPa | 50 MPa | 78 MPa | 65 MPa |
| Upogibna trdnost | 112,64 MPa | 85 MPa | 110 MPa | 80 MPa | 120 MPa | 95 MPa |
| Udarna trdnost | 9,74 kJ/m² | 8 kJ/m² | 5 kJ/m² | 7 kJ/m² | 4,5 kJ/m² | 7,5 kJ/m² |
| HDT (temperatura toplotne deformacije) | 72,5 °C | 65 °C | 120 °C | 60 °C | 130 °C | 110 °C |
| Raztezek pri pretrgu | 9.77% | 150% | 3% | 120% | 2.5% | 8% |
| Oprijem med plastmi | Odlično (2–3-krat več kot ABS) | Dobro | Srednje zahtevno | Dobro | Srednje zahtevno | Dobro |
Primerjava občutljivosti na vlago
Absorpcija vlage je največji posamezni izziv pri 3D-tiskanju z najlonom. Vlažen najlon povzroča izcejanje, mehurčke, hrapave površine, slabši oprijem med plastmi in poslabšane mehanske lastnosti. Primerjava nitk:
| Filament | Absorpcija vlage pri nasičenju | Čas sušenja (80 °C) | Poslabšanje kakovosti tiska po 24 urah na prostem |
|---|---|---|---|
| QIDI UltraPA (PPA) | 2.10% | 4–6 ur | Minimalno (rahla hrapavost površine) |
| eSun PA6 | 9-10% | 8–12 ur | Hudo (mehurčki, izcejanje, nitkanje) |
| Polymaker PA12-CF | 1.5% | 4–6 ur | Minimalno (PA12 ima naravno majhno absorpcijo) |
| Fillamentum Nylon | 7-8% | 6–8 ur | Zmerno (površinske napake) |
| Bambu PAHT-CF | 3-4% | 6–8 ur | Zmerno (zmanjšana trdnost) |
| Ultrafuse PAHT | 3-4% | 6–8 ur | Zmerno (površinske napake) |
Primerjava zvijanja
Zvijanje povzročata različno ohlajanje in krčenje med ohlajanjem natisnjenega izdelka. Najlon se močno krči (1,5–3 %), zato je zvijanje velika težava. Vsako nitko smo preizkusili s tiskanjem škatle velikosti 150 mm × 150 mm × 50 mm v zaprtem tiskalniku pri temperaturi komore 50 °C:
| Filament | Dvig vogala (mm) | Stopnja zvijanja | Opombe |
|---|---|---|---|
| QIDI UltraPA (PPA) | 0.5-1.0mm | Minimalno | Najboljši med vsemi preizkušenimi najloni; PPA z majhnim krčenjem |
| eSun PA6 | 3-5mm | Hudo | Vogali so se znatno dvignili; potrebna je bila obroba |
| Polymaker PA12-CF | 1-2mm | Srednje zahtevno | PA12 z majhnim krčenjem pomaga; CF poveča togost |
| Fillamentum Nylon | 2-4mm | Zmerno do hudo | Modificirani PA6, vendar se še vedno precej zvija |
| Bambu PAHT-CF | 1.5-2.5mm | Srednje zahtevno | Visokotemperaturni PA zmanjšuje zvijanje v primerjavi s PA6 |
| Ultrafuse PAHT | 1.5-3mm | Srednje zahtevno | Podobno kot Bambu PAHT-CF |
Tiskljivost in preprostost uporabe
| Filament | Obraba šobe | Oprijem na podlago | Nitkanje | Skupna zahtevnost |
|---|---|---|---|---|
| QIDI UltraPA (PPA) | Visoko (potrebno kaljeno jeklo) | Dobro (z lepilom PVP) | Nizko–srednje | Srednje zahtevno |
| eSun PA6 | Srednje zahtevno | Srednje (potrebno lepilo) | Visoko (ko je moker) | Zahtevno |
| Polymaker PA12-CF | Zelo visoko (abrazivni CF) | Dobro (PEI deluje) | Nizko | Srednje zahtevno |
| Fillamentum Nylon | Srednje zahtevno | Srednje zahtevno | Srednje zahtevno | Srednje zahtevno–zahtevno |
| Bambu PAHT-CF | Zelo visoko (abrazivni CF) | Dobro (plošča Bambu) | Nizko | Srednje zahtevno (ekosistem Bambu) |
| Ultrafuse PAHT | Visoko | Srednje zahtevno | Srednje zahtevno | Srednje zahtevno–zahtevno |
Analiza stroškov
| Filament | Cena/kg | Ocenjena stopnja neuspelih izpisov | Dejanski strošek/kg (uporabno) | Strošek na MPa trdnosti |
|---|---|---|---|---|
| QIDI UltraPA (PPA) | $109.99 | 5-10% | 116–122 USD | 1,59 USD/MPa |
| eSun PA6 | $45.99 | 25-35% | 61–71 USD | 1,11 USD/MPa |
| Polymaker PA12-CF | $89.99 | 10-15% | 100–106 USD | 1,39 USD/MPa |
| Fillamentum Nylon | $59.99 | 20-25% | 75–80 USD | 1,50 USD/MPa |
| Bambu PAHT-CF | $79.99 | 10-15% | 89–94 USD | 1,14 USD/MPa |
| Ultrafuse PAHT | $94.99 | 15-20% | 112–119 USD | 1,72 USD/MPa |
Posamezne ocene filamentov
1. QIDI UltraPA (PPA) — najboljša izbira na splošno
Cena: 109,99 USD/kg | Vrsta: PPA (poliftalamid)
QIDI UltraPA je izjemno uspešen izdelek v tej primerjavi. Njegov osnovni material PPA zagotavlja najboljšo kombinacijo trdnosti, majhne absorpcije vlage in minimalnega zvijanja. Natezna trdnost 69,29 MPa in upogibna trdnost 112,64 MPa sta primerljivi z najloni, ojačanimi z ogljikovimi vlakni, vendar brez njihove krhkosti (raztezek 9,77 % v primerjavi z 2,5–3 % pri najlonih CF). Absorpcija vlage znaša 2,10 %, kar je 5-krat manj kot pri PA6, zato je potrebnega manj sušenja in prihaja do manj napak, povezanih z vlago. Povezovanje plasti je dejansko 2–3-krat močnejše kot pri ABS-u — naši testni deli so se zlomili čez plasti in ne med njimi. Glavni slabosti sta cena 109,99 USD in zahteva po šobi iz kaljenega jekla ter zaprtem tiskalniku. Za profesionalne in industrijske uporabnike, ki potrebujejo zanesljive in trdne funkcionalne dele, je QIDI UltraPA jasen zmagovalec.
Najbolj primerno za: industrijske funkcionalne dele, zobnike, ležaje, priprave, avtomobilske komponente, okvirje dronov in vse uporabe, ki zahtevajo trdnost, majhno zvijanje in odpornost proti obrabi.
2. eSun PA6 — cenovno ugodna izbira
Cena: 45,99 USD/kg | Vrsta: PA6 (standardni najlon)
eSun PA6 je najcenejša možnost in zagotavlja solidne mehanske lastnosti (55 MPa natezne trdnosti, 85 MPa upogibne trdnosti). Vendar pa absorbira največ vlage (9–10 %) in se med vsemi testiranimi filamenti najbolj zvija (dvig vogalov za 3–5 mm). Tiskanje z eSun PA6 zahteva 8–12 ur sušenja, rob ali splav za velike dele ter nenehno spremljanje napak, povezanih z vlago. Zaradi visoke stopnje neuspeha (25–35 %) je dejanski strošek bližje 61–71 USD/kg. Za ljubitelje z omejenim proračunom, ki tiskajo le majhne dele in so se pripravljeni spoprijeti z izzivi, je eSun PA6 sprejemljiv. Za profesionalno uporabo frustracije in odpad niso vredni prihranka.
Najbolj primerno za: varčne ljubiteljske uporabnike, majhne dele in uporabnike, ki že imajo dobro nastavljen sistem za tiskanje z najlonom.
3. Polymaker PA12-CF — Najboljša izbira za dimenzijsko stabilnost
Cena: 89,99 USD/kg | Vrsta: PA12, ojačan s karbonskimi vlakni
Polymaker PA12-CF združuje nizko absorpcijo vlage pri PA12 (1,5 %) s togostjo karbonskih vlaken. Med vsemi najloni s karbonskimi vlakni se najmanj zvija in zagotavlja odlično dimenzijsko natančnost. Vendar ga karbonska vlakna naredijo krhkega (3 % raztezka, udarna žilavost 5 kJ/m²), zato se deli zlomijo, namesto da bi se upognili. Karbonska vlakna so tudi zelo abrazivna, zato se šobe obrabijo 2- do 3-krat hitreje kot pri najlonu brez polnila. Natezna trdnost znaša 72 MPa (dobro), vendar je odpornost proti udarcem slaba. PA12-CF je idealen za dimenzijsko natančne in toge dele, ki ne bodo izpostavljeni udarnim obremenitvam.
Najbolj primerno za: dimenzijsko natančne priprave, okvirje dronov, toge nosilce in aplikacije, pri katerih je natančnost pomembnejša od žilavosti.
4. Fillamentum Nylon — modificiran PA6
Cena: 59,99 USD/kg | Vrsta: modificiran PA6
Fillamentum Nylon je modificiran PA6 z nekoliko boljšo tiskljivostjo kot standardni PA6. Absorbira manj vlage (7–8 % v primerjavi z 9–10 %) in se nekoliko manj zvija, vendar še vedno zahteva zaprto komoro in skrbno sušenje. Mehanske lastnosti so zmerne (50 MPa natezne trdnosti, 80 MPa upogibne trdnosti), cena pa je srednjega razreda. Gre za soliden vsestranski najlon, vendar na nobenem področju ne izstopa. Za 14 USD več kot pri filamentu eSun PA6 dobite le manjše izboljšave. Za 50 USD več QIDI UltraPA zagotavlja občutno boljše delovanje.
Najbolj primerno za: uporabnike, ki želijo nadgradnjo osnovnega PA6 brez plačila premijske cene.
5. Bambu Engineering PAHT-CF — Najboljša izbira za ekosistem Bambu
Cena: 79,99 USD/kg | Vrsta: PAHT s karbonskimi vlakni
Bambu PAHT-CF je visokotemperaturni najlon z ojačitvijo z ogljikovimi vlakni, optimiziran za tiskalnika Bambu Lab X1C in P1S. V primerjavi ima najvišjo natezno trdnost (78 MPa) in odlično temperaturno odpornost (HDT 130 °C). Ekosistem Bambu omogoča razmeroma preprosto tiskanje s samodejno kalibracijo in vnaprej nastavljenimi profili. Vendar je tako kot vsi najloni s karbonskimi vlakni krhek (raztezek 2,5 %) in zelo abraziven. Cena 79,99 USD je za inženirski filament s karbonskimi vlakni razumna. Če imate tiskalnik Bambu, je to odlična izbira. Če ga nimate, je filament manj optimiziran za druge naprave.
Najbolj primerno za: lastnike tiskalnikov Bambu Lab X1C/P1S, visokotemperaturne aplikacije ter toge in trdne dele.
6. Ultrafuse PAHT — industrijski PAHT
Cena: 94,99 USD/kg | Vrsta: PAHT (visokotemperaturni najlon)
Ultrafuse PAHT (iz BASF Forward AM) je industrijski visokotemperaturni najlon z natezno trdnostjo 65 MPa in HDT 110 °C. Ima dober oprijem med plastmi in odpornost proti kemikalijam. Cena 94,99 USD je visoka, filament pa zahteva skrbno sušenje (6–8 ur) in zaprto komoro. Kakovost tiska je dobra, vendar ne izjemna — v večini kategorij je med PA6 in PPA. Za uporabnike, ki posebej potrebujejo industrijsko certifikacijo in dokumentacijo BASF, je Ultrafuse zanesljiva izbira. Za večino uporabnikov QIDI UltraPA ponuja boljše delovanje po podobni ceni.
Najboljše za: Industrijske uporabnike, ki potrebujejo certifikacijo BASF, uporabo pri visokih temperaturah in odpornost proti kemikalijam.
Kateri najlon naj kupite?
| Primer uporabe | Najboljši filament | Zakaj |
|---|---|---|
| Najboljši na splošno (trdnost + zanesljivost) | QIDI UltraPA (PPA) | Najboljša kombinacija trdnosti, majhnega vpijanja vlage, majhnega zvijanja in odličnega oprijema med plastmi |
| Proračun / ljubiteljski uporabnik | eSun PA6 | Najcenejša možnost; sprejemljivo za majhne dele ob skrbni nastavitvi |
| Dimenzijska natančnost / togost | Polymaker PA12-CF | Najmanj zvijanja, odlična natančnost, vendar krhek |
| Lastnik tiskalnika Bambu Lab | Bambu PAHT-CF | Optimizirano za ekosistem Bambu, najvišja natezna trdnost |
| Odpornost proti udarcem / žilavost | QIDI UltraPA (PPA) | Raztezek 9,77 % + udarna žilavost 9,74 kJ/m² — precej bolj žilav kot najloni s CF |
| Zobniki / ležaji / obrabni deli | QIDI UltraPA (PPA) | Samomazalni PPA, majhno trenje, odlična odpornost proti obrabi |
| Visoka temperatura (100 °C+) | Bambu PAHT-CF ali Polymaker PA12-CF | HDT 120–130 °C; ojačitev s CF izboljša temperaturno odpornost |
| Potrebna je industrijska certifikacija | Ultrafuse PAHT | Dokumentacija in certifikacija BASF Forward AM |
Končna razsodba
Zmagovalec: QIDI UltraPA (PPA) — 109,99 USD/kg
QIDI UltraPA je najboljši najlonski filament za leto 2026, ker rešuje največji težavi 3D-tiskanja z najlonom: vpijanje vlage in zvijanje. Ker vpija 5-krat manj vlage kot PA6 in se zvija najmanj med vsemi testiranimi najloni, zagotavlja najvišjo stopnjo uspešnosti tiskanja (90–95 %) med vsemi filamenti v tej primerjavi. Njegova natezna trdnost 69,29 MPa, upogibna trdnost 112,64 MPa in 2- do 3-krat boljši oprijem med plastmi kot pri ABS-u zagotavljajo zadostno trdnost za industrijske funkcionalne dele. Samomazalni PPA je idealen za zobnike in ležaje. Čeprav je cena 109,99 USD višja kot pri osnovnem PA6, sta zaradi nizke stopnje neuspešnih tiskov in boljših mehanskih lastnosti to najbolj stroškovno učinkovita izbira za profesionalne uporabnike.
Kdo naj ga kupi: Inženirji, oblikovalci izdelkov in ustvarjalci, ki potrebujejo zanesljive, trdne funkcionalne dele, odporne proti obrabi. Lastniki zaprtih tiskalnikov (QIDI Max 4, X-MAX 3, Bambu X1C, Prusa XL) s šobami iz kaljenega jekla.
Kdo naj ga ne kupi: Začetniki brez ohišja ali utrjene šobe. Uporabniki, ki tiskajo okrasne dele, za katere zadostujeta PLA/PETG. Tisti z zelo omejenim proračunom, ki najlonske dele tiskajo le občasno in v majhnih količinah.
Nasveti za tiskanje z najlonskim filamentom na podlagi več kot 200 ur preizkušanja
Nasvet 1: Vedno predhodno posušite tudi vakuumsko zatesnjen filament
Filament smo preizkusili neposredno iz zaprte vakuumske vrečke in ugotovili, da je glede na znamko še vedno vseboval 1,2–2,5 % vlage. Čeprav je to pod točko nasičenja, je dovolj za rahlo nastajanje mehurčkov in površinske napake pri visokokakovostnih izpisih. Pred uporabo ga vedno sušite priporočeni čas. QIDI UltraPA potrebuje le 4–6 ur zaradi majhne absorpcije vlage, medtem ko PA6 potrebuje 8–12 ur. Majhna časovna naložba prepreči drage neuspele izpise.
Nasvet 2: Med tiskanjem uporabljajte sušilno škatlo
Največja napaka, ki jo opažamo, je, da uporabniki filament posušijo, nato pa ga med tiskanjem pustijo na odprtem držalu koluta. Najlon v 30–60 minutah (PA6) oziroma 2–4 urah (PPA/PA12) znova vpije vlago iz zraka. Pri večurnih izpisih to pomeni, da se prve plasti natisnejo odlično, poznejše pa se kakovostno poslabšajo. Uporabite sušilno škatlo ali zaprto vrečko s sušilnim sredstvom, iz katere filament neposredno dovajate v tiskalnik. Sušilna škatla QIDI je zasnovana prav za to in ohranja relativno vlažnost pod 15 %.
Nasvet 3: Umerite pretok za najlon
Najlon ima zaradi višje temperature taljenja in viskoznosti drugačne značilnosti pretoka kot PLA ali PETG. Priporočamo, da pretok (množilnik ekstruzije) umerite za vsak najlonski filament s 20-milimetrsko kocko s 100-odstotnim zapolnjevanjem. Z merilnimi kleščami izmerite debelino stene in prilagajajte pretok, dokler izmerjena širina ne ustreza pričakovani. Pri filamentu QIDI UltraPA smo ugotovili, da je pretok 1,02–1,05 (2–5 % prekomernega iztiskanja) zagotavljal najmočnejše dele z najboljšim spajanjem plasti.
Nasvet 4: Najprej natisnite majhne testne dele
Preden se lotite velikega in dragega izpisa s filamentom, ki stane 109,99 USD/kg, vedno najprej natisnite majhen kalibracijski preizkus. Temperaturni stolp velikosti 20 mm ali preizkus retrakcije traja 10–15 minut in porabi manj kot 5 g filamenta (0,55 USD). Tako preverite, ali je filament suh, temperature pravilne in oprijem na podlago ustrezen. Ta preprost korak prihrani ure neuspelih izpisov in denar za zapravljen filament.
Nasvet 5: Beležite uspešne nastavitve
Tiskanje z najlonom vključuje številne spremenljivke (temperaturo, hitrost, retrakcijo, čas sušenja, temperaturo komore, vrsto lepila). Za vsako kombinacijo filamenta in tiskalnika beležite nastavitve, ki omogočajo uspešne izpise. Tako boste zlahka ponovili dobre rezultate in odpravili težave, ko se kaj spremeni. Vodimo preglednico z znamko filamenta, barvo, časom sušenja, temperaturo šobe, temperaturo tiskalne podlage, temperaturo komore, hitrostjo in opombami za vsak uspešen izpis.
Prihodnost najlonskih filamentov za 3D-tiskanje
Trg najlonskih filamentov se hitro razvija. Leta 2026 pričakujemo več filamentov na osnovi PPA proizvajalcev, kot so Polymaker, Bambu in Fillamentum, saj postajajo prednosti PPA z majhno absorpcijo vlage in majhnim zvijanjem vse bolj prepoznane. PPA, ojačan z ogljikovimi vlakni, je že v razvoju in bi lahko združil trdnost CF-najlona z žilavostjo ter majhno absorpcijo vlage PPA. Pričakujemo tudi izboljšane standarde pakiranja, saj bo več blagovnih znamk za zmanjšanje vlage med prevozom in skladiščenjem uporabljalo aluminijasto folijo z vakuumskim pakiranjem. Za zdaj QIDI UltraPA ostaja merilo zmogljivosti in zanesljivosti PPA-najlona, to primerjavo pa bomo posodobili, ko bodo na trg vstopili novi konkurenti.