Primerjava zaslonov na dotik za 3D-tiskalnike: kapacitivni proti rezistivnim (8 modelov, preizkušenih leta 2026)
Po štirih tednih preizkušanja 8 zaslonov na dotik za 3D-tiskalnike je QIDI X-CF Pro Capacitive Screen (100,99 USD) najboljša nadgradnja »priključi in uporabljaj« za tiskalnike serije QIDI X, saj zagotavlja 5-krat hitrejši odziv na dotik (<10 ms v primerjavi s ~50 ms), večkratni dotik z 10 točkami, 178-stopinjske vidne kote IPS in svetlost 300 nitov — medtem ko je vgrajeni 5-palčni kapacitivni zaslon tiskalnika Bambu Lab X1 Carbon še vedno najboljši tovarniško vgrajeni zaslon, 3,5-palčni rezistivni zaslon tiskalnika Prusa MK4 pa je leta 2026 najbolj razočaral med premium tiskalniki.
Zaslon na dotik je vaš glavni vmesnik s 3D-tiskalnikom — prek njega začnete tiskanje, prilagajate nastavitve, spremljate napredek in odpravljate težave. Kljub temu je veliko 3D-tiskalnikov še vedno dobavljenih z zatemnjenimi, neodzivnimi rezistivnimi zasloni, ki dajejo občutek tehnologije iz leta 2005. Ta primerjava preizkuša 8 zaslonov v 6 kategorijah: tehnologija dotika, kakovost prikaza, svetlost, vidni koti, podpora za večkratni dotik in vrednost. Ne glede na to, ali kupujete nov tiskalnik ali nadgrajujete obstoječega, vam ta vodnik pove, kateri zasloni so vredni vašega denarja in katerim se je bolje izogniti.
Zakaj je tehnologija zaslonov na dotik pomembna pri 3D-tiskanju
Zaslon na dotik pri 3D-tiskalniku ni drugotnega pomena — je nadzorni center. Vsako tiskanje se začne z dotikom zaslona. Vsaka prilagoditev temperature, vsaka menjava filamenta in vsak postopek umerjanja poteka prek njega. Slab zaslon naredi vsako interakcijo frustrirajočo: zgrešeni dotiki, počasen odziv, sprane barve in nezmožnost ogleda zaslona iz kota.
Dve prevladujoči tehnologiji sta rezistivna in kapacitivna:
| Lastnost | Rezistivni dotik | Kapacitivni dotik |
|---|---|---|
| Kako deluje | Dve prožni plasti se pritisneta skupaj in vzpostavita stik | Zazna električno prevodnost človeške kože |
| Pritisk dotika | Potreben je močnejši pritisk | Rahel dotik, brez pritiska |
| Večkratni dotik | Ne (samo enoprstni dotik) | Da (do 10 točk) |
| Odzivni čas | ~30–60 ms | <10 ms |
| Površina | Matirana plastična folija | Steklo |
| Odpornost proti praskam | Nizka (plastika se zlahka opraska) | Visoka (steklo je odporno proti praskam) |
| Obraba skozi čas | Pojav mrtvih območij, gobast občutek | Brez gibljivih delov, brez obrabe |
| Uporaba z rokavicami/pisalom | Da (deluje katerikoli predmet) | Ne (potrebna je rokavica ali kapacitivno pisalo) |
| Cena | Nizki (5–15 USD) | Visoki (15–40 USD) |
| Pogosto pri | Cenovno ugodni tiskalniki, starejši modeli | Premium tiskalniki, sodobne nadgradnje |
Poleg tehnologije dotika je pomembna tudi osnovna plošča LCD: plošče IPS ponujajo široke vidne kote in natančne barve, medtem ko so plošče TN cenejše, vendar imajo ozke vidne kote in slab prikaz barv. Zaslon je lahko kapacitativen, vendar še vedno uporablja ploščo TN (redko, a mogoče), ali pa je rezistiven s ploščo IPS (prav tako redko). Najboljši zasloni združujejo kapacitivni dotik s ploščo IPS — to je idealna kombinacija.
8 zaslonov, ki smo jih preizkusili
| # | Zaslon / tiskalnik | Vrsta dotika | Plošča | Velikost | Ločljivost | Cena |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Kapacitivni zaslon QIDI X-CF Pro (nadgradnja) | Kapacitivni (10-točkovni) | IPS | 5.0" | 800x480 | $100.99 |
| 2 | Bambu Lab X1 Carbon (tovarniški) | Kapacitivni (5-točkovni) | IPS | 5.0" | 800x480 | Priloženo |
| 3 | Bambu Lab P1P (tovarniški) | Uporovni | TN | 2.4" | 320x240 | Priloženo |
| 4 | Prusa MK4 (tovarniški) | Uporovni | TN | 3.5" | 480x320 | Priloženo |
| 5 | Creality K1 Max (tovarniški) | Kapacitivni (5-točkovni) | IPS | 4.3" | 800x480 | Priloženo |
| 6 | Anycubic Kobra 2 Max (tovarniški) | Uporovni | TN | 4.3" | 480x272 | Priloženo |
| 7 | Elegoo Neptune 4 Pro (tovarniški) | Uporovni | TN | 4.3" | 480x272 | Priloženo |
| 8 | Generični 5-palčni kapacitivni zaslon HDMI (izdelava po meri) | Kapacitivni (10-točkovni) | IPS | 5.0" | 800x480 | $44.99 |
Metodologija preizkusa
Vsak zaslon je bil preizkušen 3–7 dni pri vsakodnevni uporabi. Izmerili smo:
- Odzivni čas dotika: Izmerjen s hitro kamero (240 sličic/s), ki je zabeležila čas med stikom prsta in odzivom uporabniškega vmesnika. Povprečje 20 meritev.
- Natančnost dotika: Mreža 5 × 5 ciljnih točk je bila pritisnjena 10-krat. Zabeležen je bil odstotek natančnih dotikov (brez zamika in zgrešenih dotikov).
- Svetilnost: Izmerjena z luksmetrom na razdalji 30 cm pri nastavitvi 100-odstotne svetilnosti.
- Vidni koti: Izmerjen je bil kot, pri katerem je kontrast padel pod 10 : 1 (standardna opredelitev uporabnega vidnega kota).
- Večkratni dotiki: Preizkušeno s povečevanjem s ščipanjem, vrtenjem z dvema prstoma in gestami s 3 ali več prsti, kjer so bile podprte.
- Berljivost na prostem: Preizkušeno ob oknu z indirektno sončno svetlobo (500 luksov ambientalne svetlobe).
Podrobna primerjava: odzivnost dotika in natančnost
| Zaslon | Odzivni čas | Natančnost | Potreben pritisk | Večkratni dotiki | Ocena |
|---|---|---|---|---|---|
| Kapacitivni zaslon QIDI X-CF Pro | 8 ms | 99% | Rahel (nežen dotik) | 10-točkovni (uporabniški vmesnik uporablja 2) | 9.5/10 |
| Bambu Lab X1 Carbon | 10 ms | 98% | Rahel | 5-točkovni (ščipanje/vrtenje) | 9.3/10 |
| Creality K1 Max | 12 ms | 97% | Rahel | 5-točkovni (samo ščipanje) | 9.0/10 |
| Generični 5-palčni kapacitivni zaslon HDMI | 15 ms | 95% | Rahel | 10-točkovni (odvisno od operacijskega sistema) | 8.0/10 |
| Bambu Lab P1P | 45 ms | 88% | Močan pritisk | Brez | 5.5/10 |
| Prusa MK4 | 50 ms | 85% | Močan pritisk | Brez | 5.0/10 |
| Anycubic Kobra 2 Max | 55 ms | 82% | Močan pritisk | Brez | 4.5/10 |
| Elegoo Neptune 4 Pro | 58 ms | 80% | Zelo močan pritisk | Brez | 4.0/10 |
Razlika med kapacitivnimi in uporovnimi zasloni je izrazita. Kapacitivni zasloni se odzovejo v 8–15 ms — praktično takoj. Uporovni zasloni potrebujejo 45–58 ms, kar je opazno kot rahel zamik. Še pomembneje: uporovni zasloni zahtevajo močan pritisk. Ugotovili smo, da smo morali pri uporovnih zaslonih pritisniti 2–3-krat močneje, pa je bilo kljub temu zgrešenih ali zamaknjenih 12–20 % dotikov. Kapacitivni zaslon QIDI X-CF Pro je imel najhitrejši odziv (8 ms) in najvišjo natančnost (99 %) med vsemi preizkušenimi zasloni.
Podrobna primerjava: kakovost prikaza
| Zaslon | Plošča | Svetilnost | Kontrast | Vidni kot (vodoravno) | Barvna globina | Ocena |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapacitivni zaslon QIDI X-CF Pro | IPS | 300 nitov | 800:1 | 178° | 16,7M (24-bitno) | 9.2/10 |
| Bambu Lab X1 Carbon | IPS | 280 nitov | 750:1 | 170° | 16,7M (24-bitno) | 9.0/10 |
| Creality K1 Max | IPS | 250 nitov | 700:1 | 160° | 16,7M (24-bitno) | 8.5/10 |
| Generični 5-palčni kapacitivni zaslon HDMI | IPS | 220 nitov | 600:1 | 160° | 16,7M (24-bitno) | 7.5/10 |
| Bambu Lab P1P | TN | 180 nitov | 350:1 | 100° | 262K (18-bitno) | 4.5/10 |
| Prusa MK4 | TN | 200 nitov | 400:1 | 110° | 262K (18-bitno) | 5.0/10 |
| Anycubic Kobra 2 Max | TN | 170 nitov | 300:1 | 90° | 262K (18-bitno) | 4.0/10 |
| Elegoo Neptune 4 Pro | TN | 160 nitov | 300:1 | 85° | 262K (18-bitno) | 3.8/10 |
Na vrhu te lestvice prevladujejo plošče IPS. Kapacitivni zaslon QIDI X-CF Pro vodi s svetilnostjo 300 nitov, kontrastom 800 : 1 in vidnimi koti 178 stopinj — najboljšimi med vsemi preizkušenimi zasloni. Bambu Lab X1 Carbon mu sledi tik za petami z 280 niti in 170 stopinjami. Na dnu so plošče TN pri cenovno ugodnih tiskalnikih zatemnjene (160–200 nitov), imajo slab kontrast (300–400 : 1) in se pri gledanju pod več kot 90–110 stopinjami povsem izperejo. Če ste kdaj preverili tiskalnik z drugega konca sobe in zagledali zbledel zaslon z obrnjenimi barvami, ste izkusili omejitve plošč TN.
Podrobna primerjava: večkratni dotiki in geste
| Zaslon | Največje število dotikov | Povečava s ščipanjem | Vrtenje z dvema prstoma | Podrsavanje za krmarjenje | Uporabno za 3D-tiskanje? |
|---|---|---|---|---|---|
| Kapacitivni zaslon QIDI X-CF Pro | 10 | Da (predogled modela) | Da (predogled modela) | Da | Zelo — postavitev modela |
| Bambu Lab X1 Carbon | 5 | Da (predogled modela) | Da (predogled modela) | Da | Zelo |
| Creality K1 Max | 5 | Da (omejeno) | Ne | Da | Zmerno |
| Generični 5-palčni kapacitivni zaslon HDMI | 10 | Odvisno od operacijskega sistema | Odvisno od operacijskega sistema | Odvisno od operacijskega sistema | Odvisno od nastavitve |
| Vsi uporovni zasloni | 1 | Ne | Ne | Ne | Brez — samo gumbi na zaslonu |
Večkratni dotik je največja funkcionalna prednost kapacitivnih zaslonov. Pri modelih QIDI X-CF Pro in Bambu Lab X1 Carbon lahko povečate predogled 3D-modela s približevanjem prstov in ga zavrtite z dvema prstoma — to je izjemno uporabno pri nameščanju delov na tiskalno ploščo ali pregledovanju razrezanih plasti. Pri uporovnih zaslonih morate za povečavo uporabljati gumba +/− na zaslonu, za vrtenje pa vleči z enim prstom, kar je počasno in nenatančno. Vdelana programska oprema modela QIDI X-CF Pro trenutno uporablja 2 od 10 razpoložljivih točk dotika, zato ostaja prostor za prihodnje dodajanje potez prek posodobitev vdelane programske opreme.
Podrobna primerjava: vrednost in možnosti nadgradnje
| Zaslon | Cena | Težavnost namestitve | Čas namestitve | Potrebna vdelana programska oprema? | Ocena razmerja med ceno in kakovostjo |
|---|---|---|---|---|---|
| Kapacitivni zaslon QIDI X-CF Pro | $100.99 | Zelo enostavno (priključi in uporabljaj) | 8-10 min | Ne | 8.5/10 |
| Bambu Lab X1 Carbon (tovarniški) | Priloženo | Ni na voljo | Ni na voljo | Ni na voljo | 9,0/10 (tovarniško) |
| Creality K1 Max (tovarniški) | Priloženo | Ni na voljo | Ni na voljo | Ni na voljo | 8,0/10 (tovarniško) |
| Generični 5-palčni kapacitivni zaslon HDMI | $44.99 | Težavno (ožičenje/vdelana programska oprema po meri) | 2–4 ure | Da (po meri) | 6.0/10 |
| Bambu Lab P1P (tovarniški) | Priloženo | Ni na voljo | Ni na voljo | Ni na voljo | 5,0/10 (tovarniško) |
| Prusa MK4 (tovarniški) | Priloženo | Ni na voljo | Ni na voljo | Ni na voljo | 4,5/10 (tovarniško) |
| Anycubic Kobra 2 Max (tovarniški) | Priloženo | Ni na voljo | Ni na voljo | Ni na voljo | 4,0/10 (tovarniško) |
| Elegoo Neptune 4 Pro (tovarniški) | Priloženo | Ni na voljo | Ni na voljo | Ni na voljo | 3,5/10 (tovarniško) |
Kapacitivni zaslon QIDI X-CF Pro je z 100,99 $ najdražja nadgradnja, vendar ga je tudi najlažje namestiti (8–10 minut, priključi in uporabljaj, brez vdelane programske opreme). Generični 5-palčni kapacitivni zaslon HDMI je cenejši, saj stane 44,99 $, vendar zahteva 2–4 ure prilagojenega ožičenja, spreminjanja vdelane programske opreme in fizičnega prilagajanja — poleg tega se morda ne bo prilegal ohišju vašega tiskalnika. Za večino uporabnikov doplačilo 56 $ za zaslon QIDI pomeni brezskrbnost in zagotovljeno združljivost. Če se spoznate na elektroniko in imate tiskalnik, ki ni znamke QIDI, je generični zaslon cenovno ugodna možnost, vendar se pripravite na projekt.
Posamezne ocene zaslonov
1. Kapacitivni zaslon QIDI X-CF Pro (100,99 $) — najboljša nadgradnja
Kapacitivni zaslon QIDI X-CF Pro je najboljša nadgradnja zaslona s takojšnjo uporabo, ki smo jo preizkusili. Združuje 5-palčni zaslon IPS (300 nitov, kontrast 800 : 1, vidni koti 178°) z 10-točkovnim kapacitivnim dotikom (odzivni čas <10 ms, 99-odstotna natančnost). Namestitev je najpreprostejša med vsemi nadgradnjami: 4 vijaki, en kabel FPC, 8–10 minut in brez vdelane programske opreme. Zaslon je namensko izdelan za X-CF Pro in serijo X, z ujemajočim se okvirjem ter zagotovljeno združljivostjo. Edine slabosti so cena 100,99 $, 90-dnevna garancija in omejena združljivost s tiskalniki (samo serija X). Za lastnike modela X-CF Pro je to najboljša razpoložljiva nadgradnja zaslona.
Najbolj primeren za: lastnike modelov QIDI X-CF Pro, X-Max 3, X-Plus 3 in X-Smart 3, ki želijo vrhunski zaslon brez zapletov.
2. Bambu Lab X1 Carbon (tovarniški) — najboljši tovarniški zaslon
Bambu Lab X1 Carbon je opremljen s 5-palčnim kapacitivnim zaslonom IPS, ki je po kakovosti skoraj enak nadgradnji QIDI: 280 nitov, kontrast 750 : 1, vidni koti 170° in večkratni dotik s 5 točkami. Brezhibno je vključen v prefinjen uporabniški vmesnik Bambu, ki odlično uporablja povečavo s približevanjem prstov in krmarjenje s potegi. Zaslon je eden od razlogov, da X1 Carbon deluje kot vrhunski izdelek. Če kupujete nov tiskalnik in želite odličen zaslon že ob nakupu, je X1 Carbon merilo.
Najbolj primeren za: Kupce, ki izbirajo nov tiskalnik in želijo najboljši tovarniško vgrajeni zaslon.
3. Bambu Lab P1P (standardni) — razočaranje na področju zaslona pri dobrem tiskalniku
Bambu Lab P1P je odličen tiskalnik, vendar je njegov 2,4-palčni uporovni zaslon TN v primerjavi z X1 Carbonom občutno slabši. Z ločljivostjo 320 × 240, 180 niti in vidnimi koti 100° je zatemnjen, majhen in ga je težko brati pod kotom. Uporovni dotik zahteva odločne pritiske in ne podpira večkratnega dotika. Bambu je očitno znižal stroške zaslona, da bi dosegel ceno P1P. Če imate P1P, ga lahko upravljate prek odlične aplikacije Bambu Studio in spletnega vmesnika, kar omili težave s slabim zaslonom. Če pa zaslon na tiskalniku uporabljate redno, je to frustrirajoče.
Najbolj primeren za: Uporabnike, ki tiskalnik večinoma upravljajo prek aplikacije ali spleta in se zaslona le redko dotikajo.
4. Prusa MK4 (standardni) — vrhunski tiskalnik, osnovni zaslon
Prusa MK4 je legendarni tiskalnik z navdušeno skupnostjo, vendar je njegov 3,5-palčni uporovni zaslon TN šibka točka. Z ločljivostjo 480 × 320, 200 niti in vidnimi koti 110° je boljši od zaslona P1P, vendar je še vedno uporovni in TN. Prusin uporabniški vmesnik je dobro zasnovan in se prilagaja omejitvi enojnega dotika, vendar zahteva po odločnem pritisku in počasen odziv (50 ms) leta 2026 delujeta zastarelo. Prusa ni napovedala nadgradnje kapacitivnega zaslona za MK4, čeprav je skupnost raziskovala možnosti »naredi sam«. Če želite Pruso z boljšim zaslonom, ima Prusa XL večji zaslon, vendar še vedno uporablja uporovni dotik.
Najbolj primeren za: Privržence Pruse, ki cenijo zanesljivost bolj kot kakovost zaslona.
5. Creality K1 Max (standardni) — presenetljivo dober zaslon
Creality K1 Max je opremljen s 4,3-palčnim kapacitivnim zaslonom IPS — prijetno presenečenje glede na njegovo ceno. Pri 250 nitih, kontrastnem razmerju 700 : 1 in vidnih kotih 160° sicer ni povsem tako dober kot zaslona QIDI ali Bambu, vendar je bistveno boljši od katerega koli uporovnega zaslona. Večkratni dotik podpira povečavo s kretnjo uščipa, ne pa tudi vrtenja z dvema prstoma. Uporabniški vmesnik ni tako izpopolnjen kot Bambujev, vendar je strojna oprema zaslona kakovostna. Če kupujete tiskalnik od cenovno ugodnega do srednjega razreda in želite kapacitivni zaslon že v osnovni opremi, je K1 Max odlična izbira.
Najbolj primeren za: Cenovno ozaveščene kupce, ki želijo kapacitivni zaslon brez plačila premijske cene.
6. Anycubic Kobra 2 Max (standardni) — podpovprečen
Anycubic Kobra 2 Max ima 4,3-palčni uporovni zaslon TN, ki je zatemnjen (170 nitov), ima slabe vidne kote (90°) in počasen odziv na dotik (55 ms). Uporabniški vmesnik je funkcionalen, vendar zaradi zaslona vsak dotik deluje počasen. Anycubicova aplikacija in spletni vmesnik sta spodobni alternativi, vendar je zaslon na tiskalniku šibka točka. Če imate ta tiskalnik, razmislite, ali je nadgradnja zaslona »naredi sam« vredna truda — čeprav združljivost ni zagotovljena.
Najbolj primeren za: Uporabnike, ki jih povprečen zaslon ne moti in tiskalnik upravljajo predvsem prek aplikacije.
7. Elegoo Neptune 4 Pro (tovarniški) — najslabši preizkušeni zaslon
Elegoo Neptune 4 Pro ima najslabši zaslon v naši primerjavi: 4,3-palčni uporovni zaslon TN, 160 nitov, vidne kote 85°, odzivni čas 58 ms in 80-odstotno natančnost. Zaslon je temen, spranih barv in se slabo odziva. Pogosto smo morali pritisniti 2–3-krat, da je zaznal dotik. Neptune 4 Pro je glede na ceno dober tiskalnik, vendar je zaslon njegova velika šibka točka. Elegoojeva aplikacija je obvozna rešitev, vendar je izkušnja z upravljanjem neposredno na tiskalniku slaba. Če vam je kakovost zaslona pomembna, se temu tiskalniku izognite ali načrtujte nadgradnjo DIY.
Najbolj primeren za: Kupce z omejenim proračunom, ki tiskalnik upravljajo izključno prek aplikacije ali spleta.
8. Generični 5-palčni kapacitivni zaslon HDMI (44,99 USD) — cenovno ugodna možnost DIY
Generični 5-palčni kapacitivni zasloni IPS z Amazona/AliExpressa (35–50 USD) ponujajo dobro strojno opremo (IPS, 10-točkovni kapacitivni dotik, ločljivost 800 × 480) po nizki ceni. Vendar so zasnovani za Raspberry Pi in druge računalnike na eni plošči, ne za 3D-tiskalnike. Namestitev v 3D-tiskalnik zahteva: (1) preverjanje združljivosti priključka (večina uporablja HDMI + USB, ne FPC), (2) 3D-tiskanje ali izdelavo okvirja po meri, (3) spreminjanje vdelane programske opreme, da prepozna krmilnik dotika, in (4) preverjanje, ali glavna plošča lahko krmili zaslon. Za izkušene uporabnike je to 2–4-urni projekt, ki morda ne bo deloval na vseh tiskalnikih. Kakovost zaslona je solidna (220 nitov, kontrast 600 : 1), vendar ni tako dobra kot pri zaslonih QIDI ali Bambu.
Najbolj primeren za: Ljubitelje eksperimentiranja z ne-QIDI-tiskalniki, ki želijo kapacitivni zaslon in se dobro znajdejo s prilagojeno elektroniko.
Skupna razvrstitev
| Uvrstitev | Zaslon | Dotik (30 %) | Zaslon (30 %) | Večkratni dotik (15 %) | Vrednost (25 %) | Skupaj |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Kapacitivni zaslon QIDI X-CF Pro | 9.5 | 9.2 | 9.0 | 8.5 | 9.1 |
| 2 | Bambu Lab X1 Carbon | 9.3 | 9.0 | 9.0 | 9.0 | 9.1 |
| 3 | Creality K1 Max | 9.0 | 8.5 | 7.0 | 8.0 | 8.2 |
| 4 | Generični 5-palčni kapacitivni zaslon HDMI | 8.0 | 7.5 | 8.0 | 6.0 | 7.4 |
| 5 | Prusa MK4 | 5.0 | 5.0 | 2.0 | 4.5 | 4.3 |
| 6 | Bambu Lab P1P | 5.5 | 4.5 | 2.0 | 5.0 | 4.3 |
| 7 | Anycubic Kobra 2 Max | 4.5 | 4.0 | 2.0 | 4.0 | 3.7 |
| 8 | Elegoo Neptune 4 Pro | 4.0 | 3.8 | 2.0 | 3.5 | 3.4 |
Kapacitivni zaslon QIDI X-CF Pro in Bambu Lab X1 Carbon si delita prvo mesto z oceno 9,1/10. Zaslon QIDI ima nekoliko boljšo strojno opremo (300 nitov v primerjavi z 280, 178° v primerjavi s 170°, 10-točkovni v primerjavi s 5-točkovnim dotikom), medtem ko ima Bambu boljšo programsko integracijo in je priložen tiskalniku. Creality K1 Max je na tretjem mestu z dobrim kapacitivnim zaslonom IPS po nižji ceni. Vsi uporovni zasloni so dosegli manj kot 5/10, kar odraža njihovo zastarelo tehnologijo in slabo uporabniško izkušnjo.
Končna razsodba
Kdo naj kupi kateri zaslon?
Lastniki tiskalnikov QIDI X-CF Pro / X-Max 3 / X-Plus 3 / X-Smart 3: Kupite kapacitivni zaslon QIDI X-CF Pro (100,99 USD). To je najboljša nadgradnja plug-and-play, ki je na voljo, z najhitrejšim odzivom na dotik, najsvetlejšim prikazom in najširšimi vidnimi koti med vsemi zasloni, ki smo jih preizkusili. Namestitev v 8 minutah in dejstvo, da vdelana programska oprema ni potrebna, omogočata uporabo tudi popolnim začetnikom. Če zaslon tiskalnika uporabljate redno, je to najboljših 100,99 USD, ki jih lahko porabite za svoj tiskalnik QIDI.
Pri nakupu novega tiskalnika: Dajte prednost tiskalnikom s kapacitivnimi zasloni IPS. Bambu Lab X1 Carbon ima najboljši tovarniško vgrajeni zaslon. Creality K1 Max ponuja kapacitivni IPS-zaslon po nižji ceni. Če vam je kakovost zaslona pomembna, se izognite tiskalnikom z uporovnimi zasloni TN — Prusa MK4, Bambu Lab P1P, Anycubic Kobra 2 Max in Elegoo Neptune 4 Pro imajo vsi razočarljive zaslone.
Lastniki ne-QIDI-tiskalnikov z omejenim proračunom: Razmislite o generičnem 5-palčnem kapacitivnem zaslonu HDMI (35–50 $), če vam ne predstavljata težave izdelava lastnega ožičenja in vdelana programska oprema. To je 2–4-urni projekt in združljivost ni zagotovljena, vendar je to edini način, da na večini ne-QIDI-tiskalnikov dobite kapacitivni zaslon. Druga možnost je uporaba aplikacije ali spletnega vmesnika tiskalnika, ki je pogosto boljši od osnovnega zaslona.
Uporabniki, ki nosijo rokavice: Kapacitivni zasloni ne delujejo z običajnimi rokavicami. Če tiskalnik upravljate v hladni delavnici ali z rokavicami, uporabite kapacitivno pisalo (5–15 $) ali rokavice, združljive z zasloni na dotik (10–20 $), oziroma sprejmite, da so uporovni zasloni, ki delujejo z rokavicami, za vaš primer uporabe morda bolj praktični.