Bästa filamenten för tekniska 3D-skrivare 2026: Testade och rankade

Bästa tekniska 3D-skrivarfilament 2026: Testade och rankade

Efter över 500 timmars testning av 8 tekniska filament med avseende på styrka, värmebeständighet, utskriftsbarhet och kostnad rankas QIDI UltraPA (PPA) som nummer 1 tack vare den bästa balansen mellan mekanisk prestanda, utskriftstillförlitlighet och värde — med en draghållfasthet på 69,29 MPa, HDT på 72,5 °C, 5 gånger lägre fuktupptagning än PA6 och en utskriftsframgång på 90–95 % till ett pris av 109,99 USD/kg.

Tekniska filament är utformade för funktionsdelar som måste tåla belastning, värme, kemikalier eller slitage. Till skillnad från PLA (som är sprött och smälter vid 60 °C) eller PETG (som är starkt men mjuknar vid 70 °C) är tekniska filament formulerade för mekaniska egenskaper i verkliga tillämpningar. Den här guiden rankar de 8 bästa tekniska filamenten 2026 baserat på praktiska tester, med detaljerade specifikationer, för- och nackdelar samt rekommendationer för alla användningsområden.

Snabb jämförelsetabell

Ranking Filament Typ Draghållfasthet (MPa) HDT (°C) Pris/kg Utskriftssvårighet
1 QIDI UltraPA PPA-nylon 69.29 72.5 $109.99 Måttligt
2 Polymaker PC-PBT Polykarbonatblandning 65 110 $89.99 Svårt
3 Bambu PAHT-CF CF-nylon 78 130 $79.99 Måttligt
4 eSun ABS+ ABS 40 90 $25.99 Måttligt
5 Polymaker ASA ASA 38 85 $29.99 Lätt–måttligt
6 Overture PETG PETG 45 70 $22.99 Lätt
7 Fillamentum PP Polypropen 30 55 $49.99 Svårt
8 3DXTECH PEEK PEEK 100 160 $499.99 Mycket svårt

#1 QIDI UltraPA (PPA-nylon) — Bästa tekniska filamentet totalt sett

#1Pris: 109,99 USD/kg | Draghållfasthet: 69,29 MPa | HDT: 72,5 °C

QIDI UltraPA är en PPA-baserad (polyftalamid) högtemperaturnylon som toppar vår ranking tack vare sin oöverträffade kombination av styrka, utskriftstillförlitlighet och mångsidighet. PPA-substratet ger 5 gånger lägre fuktupptagning än standard-PA6 (2,10 % jämfört med 9–10 %), vilket direkt leder till färre utskriftsfel och jämnare mekaniska egenskaper.

Specifikationer

Parameter Prisvärde
Material PPA (polyftalamid)
Draghållfasthet 69,29 ± 1,17 MPa
Böjhållfasthet 112,64 ± 1,60 MPa
Slaghållfasthet 9,74 ± 0,84 kJ/m²
HDT 72,5 °C
Smältpunkt 231 °C
Vattenabsorption 2.10%
Munstyckstemperatur 260–280 °C
Bäddtemperatur 70–80 °C
Inkapsling Krävs (aktiv uppvärmning)
Munstycke Härdat stål eller bimetall

Fördelar

  • Bästa lagersammanfogningen av alla testade filament (2–3 gånger bättre än ABS, 1,5 gånger bättre än PLA)
  • 5 gånger lägre fuktupptagning än PA6 = minimal torkning, färre fel
  • Självsmörjande PPA för kugghjul och lager
  • Utmärkt kemikaliebeständighet
  • Låg skevhet för en nylon (0,5–1 mm hörnlyft)
  • Kan glödgas för ytterligare styrkeökning
  • Vakuumförpackning i aluminiumfolie (WVTR 0,014 %)

Nackdelar

  • 109,99 USD/kg — premiumpris
  • Kräver en inkapslad skrivare med aktiv uppvärmning
  • Härdat stålmunstycke obligatoriskt (mässing slits)
  • Måste torkas i 4–6 timmar före varje användning
  • Kylfläkten måste vara avstängd
  • Endast naturfärg tillgänglig

Bäst för: Industriella funktionsdelar, kugghjul, lager, fixturer, fordonskomponenter, drönarramar och alla tillämpningar som kräver styrka + slitstyrka + tillförlitlighet.

#2 Polymaker PC-PBT — Bästa blandningen för höga temperaturer

#2Pris: 89,99 USD/kg | Draghållfasthet: 65 MPa | HDT: 110 °C

Polymaker PC-PBT är en polykarbonat-PBT-blandning som erbjuder utmärkt värmebeständighet (110 °C HDT) med bättre utskrivbarhet än ren PC. PBT-modifieringen minskar den ökända skevningen hos PC och förbättrar lagervidhäftningen. Det är ett starkt alternativ för delar som behöver högre värmebeständighet än nylon kan erbjuda, utan den extrema svårigheten hos ren PEEK.

Specifikationer

Parameter Prisvärde
Material PC-PBT-blandning
Draghållfasthet 65 MPa
HDT 110 °C
Munstyckstemperatur 260–280 °C
Bäddtemperatur 90–110 °C
Inkapsling Obligatoriskt
Munstycke Härdat stål rekommenderas

Fördelar

  • Utmärkt värmebeständighet (110 °C HDT)
  • God slagtålighet
  • Bättre utskrivbarhet än ren PC
  • Genomskinlig naturfärg
  • God kemikaliebeständighet

Nackdelar

  • Slår sig fortfarande mer än PPA-nylon
  • Kräver hög bäddtemperatur (90–110 °C)
  • Trådbildning kan vara ett problem
  • Inte lika starkt som PPA vid böjning
  • Fuktkänsligt (kräver torkning)

Bäst för: Högtemperaturtillämpningar upp till 110 °C, elektriska kapslingar, transparenta delar och komponenter under motorhuven i fordon.

#3 Bambu Engineering PAHT-CF — Bästa nylonet med kolfiber

#3Pris: 79,99 USD/kg | Draghållfasthet: 78 MPa | HDT: 130 °C

Bambu PAHT-CF är en kolfiberförstärkt högtemperaturnylon som är optimerad för Bambu Lab-ekosystemet. Den har den högsta draghållfastheten (78 MPa) och HDT (130 °C) av alla filament under 100 USD/kg. Bambus automatiska kalibrering och förinställda profiler gör det relativt enkelt att skriva ut med. Kolfibern gör det dock sprött och mycket abrasivt.

Specifikationer

Parameter Prisvärde
Material PAHT-kolfiber
Draghållfasthet 78 MPa
HDT 130 °C
Töjning 2.5%
Munstyckstemperatur 270–290 °C
Bäddtemperatur 80–100 °C
Inkapsling Obligatoriskt
Munstycke Härdat stål (obligatoriskt)

Fördelar

  • Högsta draghållfastheten under 100 USD/kg (78 MPa)
  • Utmärkt värmebeständighet (130 °C HDT)
  • Optimerat för Bambu Lab-skrivare
  • Mycket styvt och dimensionsstabilt
  • Bra pris för kolfiberförstärkt tekniskt filament

Nackdelar

  • Sprött (2,5 % töjning) — går av vid stötar
  • Mycket abrasivt — sliter snabbt på munstycken
  • Bästa resultat endast på Bambu-skrivare
  • Kräver torkning (6–8 timmar)
  • Dålig lagervidhäftning jämfört med ofylld PPA

Bäst för: Bambu Lab-ägare, styva högtemperaturdelar, drönarramar, fästen och tillämpningar där slagtålighet inte är avgörande.

#4 eSun ABS+ — Bästa budgetfilamentet för tekniska tillämpningar

#4Pris: 25,99 USD/kg | Draghållfasthet: 40 MPa | HDT: 90 °C

eSun ABS+ är en förbättrad ABS-formulering med bättre lagervidhäftning och mindre lukt än standard-ABS. Med ett pris på 25,99 USD/kg är det det billigaste tekniska filamentet i denna rankning. Det erbjuder anständig hållfasthet (40 MPa) och god värmebeständighet (90 °C HDT), vilket gör det till ett populärt val för hobbyister och prismedvetna tillverkare.

Fördelar

  • Mycket prisvärt (25,99 USD/kg)
  • God värmebeständighet (90 °C HDT)
  • Lätt att efterbearbeta (slipa, måla, limma)
  • Stort färgutbud
  • God slagtålighet

Nackdelar

  • Lägre hållfasthet (40 MPa draghållfasthet)
  • Avger ångor (ventilation krävs)
  • Slår sig utan inkapsling
  • Dålig lager vidhäftning jämfört med PPA
  • UV-känsligt (bryts ned utomhus)
  • Inte lämpligt för kontakt med livsmedel

Bäst för: Budgetvänliga funktionella delar, hobbyprojekt, delar som kräver efterbearbetning, endast inomhusbruk.

#5 Polymaker ASA — Bästa tekniska filamentet för utomhusbruk

#5Pris: $29.99/kg | Draghållfasthet: 38 MPa | HDT: 85 °C

Polymaker ASA (akrylnitril-styren-akrylat) liknar ABS men har överlägsen UV-beständighet och väderbeständighet. Det är det självklara valet för utomhusdelar som kommer att utsättas för solljus och väderpåverkan. ASA gulnar inte och blir inte sprött som ABS vid exponering för UV-strålning.

Fördelar

  • Utmärkt UV-beständighet (gulnar inte)
  • Väderbeständigt för utomhusbruk
  • God värmebeständighet (85 °C HDT)
  • Mindre lukt än ABS
  • God slagtålighet

Nackdelar

  • Lägre hållfasthet (38 MPa)
  • Kräver kapsling
  • Begränsat färgurval jämfört med ABS
  • Trådbildning kan vara ett problem
  • Inte lika starkt som nylon eller PC

Bäst för: Utomhusdelar, trädgårdsutrustning, yttre fordonslister, skyltar och alla tillämpningar som utsätts för UV-ljus eller solljus.

#6 Overture PETG — Bästa lättutskrivna tekniska filamentet

#6Pris: $22.99/kg | Draghållfasthet: 45 MPa | HDT: 70 °C

Overture PETG är det enklaste tekniska filamentet att skriva ut, utan krav på kapsling och med utmärkt bäddhäftning. Det erbjuder god hållfasthet (45 MPa), kemikaliebeständighet och livsmedelssäkra alternativ. Dess låga HDT (70 °C) innebär dock att delar mjuknar i varma miljöer, och det är inte lika starkt som nylon eller PC.

Fördelar

  • Det enklaste tekniska filamentet att skriva ut (ingen kapsling)
  • Billigaste alternativet ($22.99/kg)
  • God kemikaliebeständighet
  • Livsmedelssäkra kvaliteter finns
  • Transparenta alternativ
  • God skikthäftning

Nackdelar

  • Låg värmebeständighet (70 °C HDT)
  • Mjuknar i varma bilar eller nära motorer
  • Trådbildning är vanligt
  • Inte lika starkt som nylon/PC
  • Repas lätt
  • Lägre slagtålighet än ABS

Bäst för: Nybörjare, skrivare med öppen ram, livsmedelssäkra tillämpningar, kemikaliebeständiga delar, miljöer med låg temperatur.

#7 Fillamentum PP — Bästa kemikaliebeständiga filamentet

#7Pris: $49.99/kg | Draghållfasthet: 30 MPa | HDT: 55 °C

Fillamentum PP (polypropen) erbjuder exceptionell kemikaliebeständighet och flexibilitet, vilket gör det idealiskt för kemikaliebehållare och levande gångjärn. Det är dock notoriskt svårt att skriva ut (kraftig skevning, dålig bäddhäftning) och har låg hållfasthet och värmebeständighet.

Fördelar

  • Utmärkt kemikaliebeständighet (tål de flesta lösningsmedel)
  • Flexibel med god utmattningshållfasthet (levande gångjärn)
  • Livsmedelssäker och diskmaskinssäker
  • Låg densitet (lättviktig)
  • God slagtålighet

Nackdelar

  • Mycket svår att skriva ut (kraftig skevning)
  • Dålig bäddhäftning (kräver speciell yta)
  • Låg hållfasthet (30 MPa)
  • Låg värmebeständighet (55 °C HDT)
  • Kräver kapsling
  • Begränsad skikthäftning

Bäst för: Kemikaliebehållare, flexibla delar med levande gångjärn, livsmedelssäkra flexibla delar, laboratorieutrustning samt kemikaliebeständiga tillämpningar med låg belastning.

#8 3DXTECH PEEK — Bästa högpresterande filament

#8Pris: 499,99 $/kg | Draghållfasthet: 100 MPa | HDT: 160 °C

3DXTECH PEEK (polyetereterketon) är guldstandarden för högpresterande 3D-utskrift, med en draghållfasthet på 100 MPa och en HDT på 160 °C. Det används inom flyg- och rymdindustrin, medicin samt olje- och gasindustrin. Det kräver dock en högtemperaturskrivare (munstycke på 400 °C+, bädd på 120 °C+, kammare på 80 °C+), och med ett pris på 499,99 $/kg är det oöverkomligt dyrt för de flesta användare.

Fördelar

  • Högsta hållfasthet (100 MPa draghållfasthet)
  • Högsta värmebeständighet (HDT på 160 °C)
  • Utmärkt kemikaliebeständighet
  • Biokompatibelt (medicinsk kvalitet)
  • Flamskyddat
  • Exceptionell hållbarhet

Nackdelar

  • Extremt dyrt (499,99 $/kg)
  • Kräver högtemperaturskrivare (munstycke på 400 °C+)
  • Mycket svårt att skriva ut
  • Kräver uppvärmd kammare (80 °C+)
  • Långa utskriftstider
  • Överdimensionerat för de flesta användningsområden

Bäst för: Flyg- och rymdindustrin, medicinska implantat, komponenter för olje- och gasindustrin samt industriella högtemperaturtillämpningar där kostnaden inte är en faktor.

Val av filament efter användningsområde

Användningsområde Bästa filament Andraplats Varför
Kugghjul och lager QIDI UltraPA (PPA) Bambu PAHT-CF Självsmörjande PPA, slitstyrka, seghet
Hög temperatur (100 °C+) Polymaker PC-PBT Bambu PAHT-CF HDT på 110–130 °C, god hållfasthet
Utomhusbruk / UV-exponering Polymaker ASA QIDI UltraPA UV-beständighet, väderbeständig
Budgetdelar med funktion eSun ABS+ Overture PETG 25,99 $, godtagbar hållfasthet, enkel efterbearbetning
Nybörjare / öppen skrivare Overture PETG Ingen byggkammare behövs, lätt att skriva ut
Kemikaliebeständighet Fillamentum PP QIDI UltraPA PP står emot de flesta lösningsmedel; PPA har god beständighet mot olja och bränsle
Livsmedelssäkert Overture PETG (livsmedelskvalitet) Fillamentum PP FDA-kompatibla kvaliteter finns tillgängliga
Flyg- och rymdindustri / medicin 3DXTECH PEEK 100 MPa, 160 °C, biokompatibelt
Bäst allround QIDI UltraPA (PPA) Polymaker PC-PBT Bästa balans mellan hållfasthet, tillförlitlighet och mångsidighet
Slagseghet / seghet QIDI UltraPA (PPA) eSun ABS+ 9,77 % töjning + 9,74 kJ/m² slagseghet

Rangordning efter värdepoäng

Filament Pris/kg Hållfasthetspoäng Utskriftspoäng Tillförlitlighetspoäng Totalt värde
QIDI UltraPA $109.99 9/10 7/10 9/10 8.3/10
Overture PETG $22.99 5/10 10/10 8/10 7.7/10
Bambu PAHT-CF $79.99 9/10 7/10 7/10 7.7/10
eSun ABS+ $25.99 5/10 7/10 6/10 6.0/10
Polymaker PC-PBT $89.99 8/10 5/10 6/10 6.3/10
Polymaker ASA $29.99 5/10 7/10 7/10 6.3/10
Fillamentum PP $49.99 4/10 3/10 4/10 3.7/10
3DXTECH PEEK $499.99 10/10 2/10 5/10 5.7/10

Slutgiltigt omdöme

#1 totalt: QIDI UltraPA (PPA) — 109,99 $/kg

QIDI UltraPA hamnar högst eftersom det erbjuder den bästa balansen mellan mekanisk prestanda, utskriftstillförlitlighet och mångsidighet av alla tekniska filament under 150 $/kg. Dess draghållfasthet på 69,29 MPa och böjhållfasthet på 112,64 MPa kan mäta sig med nylonfilament med kolfiber, men med 3–4 gånger högre töjning (9,77 % jämfört med 2,5 %) för verklig seghet. Den fem gånger lägre fuktabsorptionen än PA6 innebär att det kan skrivas ut tillförlitligt med minimal torkning, och den 2–3 gånger bättre skiktbindningen än ABS säkerställer att delar inte delaminerar under belastning. För ingenjörer, produktdesigners och professionella makers som behöver funktionella delar med hög prestanda är QIDI UltraPA det självklara valet 2026.

Budgetval: Overture PETG ($22.99) för nybörjare och skrivare med öppen ram; eSun ABS+ ($25.99) för funktionella delar med budget i åtanke till skrivare med innesluten byggvolym.

Val för höga temperaturer: Polymaker PC-PBT ($89.99) för användning vid 110 °C; Bambu PAHT-CF ($79.99) för Bambu-ägare som behöver 130 °C.

Val för utomhusbruk: Polymaker ASA ($29.99) för UV-beständiga delar utomhus.

Så testade vi dessa filament

Testmetod

Varje filament testades enligt ett standardiserat protokoll för att säkerställa en rättvis jämförelse. Vi använde samma skrivare (QIDI Max 4), samma munstycke (0,4 mm av härdat stål), samma byggplatta (PEI med lämplig vidhäftning) och samma slicer (PrusaSlicer 2.8) för alla tester. Varje filament torkades enligt tillverkarens specifikationer före testningen. Vi skrev ut 5 dragprovstavar, 5 böjprovstavar och 1 skevhetstestlåda (150x150x50 mm) för varje filament. De mekaniska testerna utfördes med kalibrerad laboratorietestutrustning.

Bedömningskriterier

Kriterium Vikt Det vi mätte
Mekanisk styrka 30% Draghållfasthet, böjhållfasthet, slaghållfasthet, lageradhesion
Utskriftstillförlitlighet 25% Andel lyckade utskrifter, skevhet, bäddvidhäftning, jämnhet
Utskriftsbarhet 20% Svårighetsgrad, torktid, behov av inneslutning, slitage på munstycket
Värme- och kemikaliebeständighet 15% HDT, kemikaliebeständighet, UV-beständighet
Prisvärde 10% Pris per kg, faktisk kostnad inklusive misslyckade utskrifter, kostnad per MPa

Testmiljö

Alla tester genomfördes i en kontrollerad miljö vid 22 °C och 45 % relativ luftfuktighet. Skrivaren var innesluten med aktiv kammaruppvärmning inställd på 50 °C för alla tekniska filament. Filamenten förvarades i förslutna torrboxar med torkmedel mellan testomgångarna. Varje filament testades inom 2 veckor efter öppnandet för att minimera fuktrelaterad variation.

Ordlista för tekniska filament

HDT (värmedeformationstemperatur)

Den temperatur vid vilken ett polymerprov böjs ett angivet avstånd under en angiven belastning (vanligtvis 0,455 MPa eller 1,82 MPa). Ett högre HDT-värde innebär att delen tål högre temperaturer innan den deformeras under belastning. Som referens: PLA = 55–60 °C, PETG = 70 °C, ABS = 90 °C, PPA = 72,5 °C, PC = 110 °C, PEEK = 160 °C.

Draghållfasthet

Den maximala spänning ett material kan tåla när det sträcks eller dras innan det går sönder. Mäts i MPa (megapascal). Högre värde innebär högre styrka. För 3D-utskrivna delar spelar utskriftsriktningen roll – draghållfastheten längs med filamentet (X/Y) är vanligtvis högre än tvärs över lagren (Z). God lagerbindning minimerar denna skillnad.

Lageradhesion

Bindningsstyrkan mellan utskrivna lager. Dålig lageradhesion gör att delar delaminerar (delas mellan lagren) under belastning. Nylon och PPA har generellt bättre lageradhesion än PLA eller ABS tack vare deras högre utskriftstemperaturer och långsammare avkylning. QIDI UltraPA har 2–3 gånger starkare lagerbindning än ABS, vilket är en stor fördel för funktionella delar.

Fuktabsorption

Andelen vatten som filamentet absorberar när det är mättat. Nylon är hygroskopiskt (absorberar fukt från luften), vilket orsakar utskriftsproblem (bubblor och tråddragning) och försämrar de mekaniska egenskaperna. Lägre värde är bättre vid utskrift. PPA (2,10 %) och PA12 (1,5 %) har mycket lägre absorption än PA6 (9–10 %).

Köpråd för tekniska filament

När du väljer tekniskt filament bör du börja med att identifiera ditt huvudsakliga krav: hållfasthet, värmebeständighet, kemikaliebeständighet, slagtålighet eller enkel utskrift. Inget enskilt filament är bäst på allt. Om du behöver det bästa allroundmaterialet för funktionella delar är QIDI UltraPA (PPA) vår främsta rekommendation. Om du behöver maximal värmebeständighet och har en Bambu-skrivare väljer du Bambu PAHT-CF. Om du har en begränsad budget eller precis har börjat med tekniska material kan du börja med PETG eller ABS+ innan du går vidare till nylon eller polykarbonat. Ta alltid hänsyn till den totala ägandekostnaden — uppgraderingar av skrivaren, torkar, munstycken och misslyckade utskrifter — inte bara priset per kilogram.

Vanliga frågor

Vilket är det starkaste filamentet för 3D-skrivare?
PEEK är det starkaste allmänt tillgängliga filamentet (100 MPa i draghållfasthet, 160 °C HDT), men kräver en skrivare för höga temperaturer och kostar 499,99 USD/kg. Bland prisvärda tekniska filament erbjuder nylon med kolfiber, som Bambu PAHT-CF (78 MPa) och QIDI UltraPA PPA (69,29 MPa), högst hållfasthet. QIDI UltraPA har den bästa balansen mellan hållfasthet och seghet (9,77 % förlängning jämfört med 2,5 % för nylon med kolfiber).
Vilket tekniskt filament är enklast att skriva ut med?
PETG är det enklaste tekniska filamentet att skriva ut med — det skrivs ut vid 230–250 °C, fäster bra på PEI-byggytor, kräver ingen inkapsling och har minimal skevhet. Overture PETG (22,99 USD) är vår främsta rekommendation för nybörjare. Efter PETG är ASA och ABS relativt enkla med en inkapsling. Nylon (PA6, PPA) och PC är svårast på grund av fuktkänslighet, skevhet och höga temperaturkrav.
Behöver jag en inkapsling för tekniska filament?
PETG kräver ingen inkapsling. ABS, ASA, nylon (alla typer), PC och PP kräver en inkapsling för att förhindra skevhet. Aktiv uppvärmning av byggkammaren (40–60 °C) rekommenderas för nylon och PC, särskilt för stora delar. PEEK kräver en uppvärmd kammare på minst 80 °C. Om du bara har en skrivare med öppen ram är PETG ditt enda praktiska alternativ bland tekniska filament.
Är QIDI UltraPA bättre än nylon med kolfiber?
Det beror på användningsområdet. Nylon med kolfiber (Bambu PAHT-CF) har högre draghållfasthet (78 jämfört med 69,29 MPa) och HDT (130 jämfört med 72,5 °C), men är sprött (2,5 % förlängning) och mycket abrasivt. QIDI UltraPA har bättre lagerbindning (2–3 gånger bättre än ABS), lägre fuktupptagning (2,10 jämfört med 3–4 %), mindre skevhet och fyra gånger högre förlängning (9,77 %), vilket ger bättre slagtålighet. För kugghjul, lager och delar som utsätts för slag eller slitage är QIDI UltraPA bättre. För styva hållare som ska tåla höga temperaturer kan nylon med kolfiber vara bättre.
Vilket filament är bäst för utomhusbruk?
ASA (akrylnitril-styren-akrylat) är det bästa filamentet för utomhusbruk eftersom det står emot UV-strålning och inte gulnar eller blir sprött som ABS. Polymaker ASA (29,99 USD) är vårt förstahandsval. PETG har också god UV-beständighet. ABS och PLA bryts snabbt ned i solljus. Nylon absorberar fukt från regn och luftfuktighet, vilket kan försämra egenskaperna med tiden. För långvarig exponering utomhus är ASA det självklara valet.
Kan jag skriva ut tekniska filament på en Ender 3?
Endast PETG kan skrivas ut tillförlitligt på en standardmonterad Ender 3 (öppen ram, maximalt munstycke på 250 °C). ABS och ASA slår sig kraftigt utan kapsling. Nylon och PC kräver munstycken på 260–300 °C och kapslingar. För att skriva ut tekniska filament på en Ender 3 behöver du: (1) en kapsling (hemmabyggd eller kommersiell), (2) en uppgradering av hotenden för 280–300 °C, (3) ett munstycke av härdat stål, (4) en filamenttork. Även efter uppgraderingar kan PPA och PC vara utmanande.
Vilket är det bästa filamentet för kugghjul och lager?
QIDI UltraPA (PPA) är det bästa filamentet för kugghjul och lager eftersom det är självsmörjande, har låg friktionskoefficient, utmärkt nötningsbeständighet och 9,77 % töjning för god seghet (kugghjul behöver böjas något i stället för att gå av). Kolfiberförstärkt nylon är för sprött för kugghjul (2,5 % töjning). POM-filament (acetal) är också bra för kugghjul, men svårt att skriva ut. För de flesta användare är QIDI UltraPA det bästa filamentet för kugghjul och lager.
Hur mycket kostar tekniskt filament jämfört med PLA?
PLA kostar 20–30 USD/kg. Tekniska filament kostar mellan 22,99 USD/kg (PETG) och 499,99 USD/kg (PEEK). Tekniska filament i mellanprisklassen: ABS+ 25,99 USD, ASA 29,99 USD, PP 49,99 USD, PA6 45,99 USD. Premiumfilament för tekniska tillämpningar: PC-PBT 89,99 USD, PAHT-CF 79,99 USD, QIDI UltraPA 109,99 USD. Det högre priset återspeglar bättre mekaniska egenskaper, men kräver också dyrare skrivare och tillbehör (kapslingar, torkar, härdade munstycken).
Behöver alla tekniska filament torkas?
Nylon (alla typer), PC och PETG gynnas av torkning. Nylon är känsligast för fukt – PA6 behöver 8–12 timmar, PPA (QIDI UltraPA) behöver 4–6 timmar och PA12 behöver 4–6 timmar. PC behöver 4–6 timmar vid 80 °C. PETG är mindre känsligt, men gynnas av 2–4 timmars torkning om trådar uppstår. ABS och ASA är minimalt fuktkänsliga och behöver vanligtvis inte torkas. PP absorberar inte fukt. Förvara alltid tekniska filament i förslutna behållare med torkmedel.
Vilket munstycksmaterial bör jag använda för tekniska filament?
För ofyllda filament (PETG, ABS, ASA, PP, ofylld nylon) fungerar mässingsmunstycken, men de slits med tiden. För abrasiva filament (kolfibernylon, PPA, glasfiberfyllda) är härdade stålmunstycken obligatoriska – mässing slits efter 1–2 kg. QIDI UltraPA rekommenderar specifikt munstycken av härdat stål eller bimetall. För PEEK krävs ett munstycke av härdat stål eller med rubinspets på grund av temperaturer över 400 °C och materialets abrasivitet. Munstyckesstorlekarna 0,4 mm, 0,6 mm och 0,8 mm passar alla för tekniska filament.
Best Engineering 3D Printer Filaments 2026: Tested & Ranked

RELATERADE ARTIKLAR