QIDI Max 4 högtemperatur-3D-skrivare för flera material
Köps ofta tillsammans
Max 4 är byggd på en CoreXY-ram helt i metall med FOC-stegmotorer med sluten reglerloop, linjära styrskenor och en dubbel Z-axel med 2 mm stigning, och är konstruerad för dimensionsnoggrannhet och stabilitet vid långa utskrifter. Den aktiva kammaruppvärmningen i tredje generationen cirkulerar luft upp till 65 °C, medan en silikonuppvärmd bädd med full yttäckning når 120 °C – en kombination som krävs för att skriva ut stora delar i ABS och nylon utan att kanterna lyfter. Direktdrivextrudern använder härdade dubbla ståldrev och ett bimetallmunstycke och stöder en flödeshastighet på 40 mm³/s för höghastighetsutskrift med nötande filament.
Maskinen levereras med en 5-tums pekskärm, beröringsfri automatisk nivåkalibrering via en lastcellssensor integrerad i hotenden, en AI-kamera med 1080p för detektering av trassligt filament, Wi-Fi-/Ethernet-/USB-anslutning samt ett 3-i-1-luftfilter (G3-förfilter + H12 HEPA + kokosnötsbaserat aktivt kol). Den är kompatibel med QIDI Box-multimaterialsystemet, som stöder upp till fyra seriekopplade enheter för utskrift i 16 färger.
QIDI MAX4
● Frigör kraften hos höga temperaturer
● Bemästra multimaterial
● Leverera resultat på industriell nivå
Tredje generationens aktiva kammaruppvärmning
Vad kan QIDI Max4 göra?
390*390*340 mm – bryt storleksgränsen och använd den i alla scenarier
Branschens första innovationer i QIDI Max4

Alla filament går in i en era av kammaruppvärmning

Utskrifter går in i en era av precision på industriell nivå

Den uppvärmda bädden går in i en ny era av temperaturkontroll i industriklass
Alla filament går in i en era av kammaruppvärmning
Så bryter vi gränserna: Igensättningsfri, även i en uppvärmd kammare; minska risken för igensättning med 90 %: Direktblåsande, effektivt luftkylda extrudrar och filament.

Aktivt system för kontroll av kylluft
Bättre temperaturkontroll: i kombination med aktiv kammaruppvärmning säkerställs att PLA i stora format inte slår sig i kanterna.

Kall luft blåser på extrudern

Minska igensättningar med 90 %

Tredje generationens aktiva kammaruppvärmning når upp till 65 ºC
65 ºC kammaruppvärmning: Luftcirkulationsdesignen säkerställer idealiska förhållanden för utskrift med olika filament.
Kammaruppvärmning och Polar Cooler PÅ
Säkerställ att PLA i stora format inte slår sig i kanterna. Perfekt ytkvalitet: Utskrifter går in i en era av precision på industriell nivå.




Ingen vobbling, inga vågor
Hemligheten bakom perfekta lager. Med klassens kortaste Z-rörelse och en 2 mm stigning på Z-axelns skruv ger den oöverträffad precision. Med den nya glappfria muttern förblir varje lager perfekt inriktat.

Kraftfull FOC-stegmotor med sluten reglerloop
Mer stabil, mer precis och tystare. Motorns prestanda har förbättrats med 65 %, utskriftshastigheten har ökats till 800 mm/s och accelerationen har ökats till 30 000 mm/s².

Ultraglat lagerdetalj

Lås upp perfekta utskrifter med PPS-CF
Utvecklad för höga prestandakrav
Den uppvärmda bädden går in i en ny era av temperaturkontroll i industriklass
Uppvärmd överallt – för första gången. Den uppvärmda bädden på 390×390 mm har ett silikonskikt över hela ytan med täta värmetrådar och isolerande bomull, vilket säkerställer jämn värme, stark vidhäftning för det första lagret och stabila temperaturer – perfekt för stora, skevningsfria utskrifter.

QIDI Max4: Extremt jämn

Andra varumärken: Ojämn

Effektiv utmatning i industriklass – lås upp storleken

Byggvolym 390×390×340 mm
Låt fantasin bryta sig loss från volymbegränsningar

Flödeshastighet: 40 mm³/s. Med keramisk hals och en ny värmeavledningsmodul som minskar risken för igensättning. Bimetallmunstycke i härdat stål för ökad hållbarhet.

Ny specialanpassad 1,5GT-rem
Höghastighetsprecision. Ny specialanpassad 1,5GT-rem med högre tandtäthet för jämnare och mer precisa rörelser. Minimerar artefakter från vibrationsfrekvensen (VFA) för bättre utskriftskvalitet.
En episk uppgradering av stabilitet och precision

Uppgradera till linjär styrskena
Bibehåller jämn prestanda och noggrannhet under långvarig användning.

CoreXY-ram i hel metall
Den övergripande rörelsestrukturen använder en helt metallisk ram och lager, vilket ger QIDIs karakteristiska stabila och tillförlitliga tillverkningskvalitet.
Flaggskeppsklassad slät yta
Smart resonanskontroll och 1,5GT-remmar samverkar för att eliminera krusningslinjer som andra inte kan ta bort.



Munstycket fungerar som sensor och säkerställer verkligen noll avvikelse.
Ny generationens nivelleringssensor. Ingen offset för proben, inga gissningar – bara exakt verklig kontakt. Den påverkas inte av bäddens yta eller vibrationer i omgivningen och ger oöverträffad noggrannhet för det första lagret, noll offset och äkta plug-and-play-nivellering.

5-tums pekskärm
Använd den som en smartphone. Den högupplösta pekskärmen och den uppgraderade kraftfulla processorn, i kombination med den nya generationens gränssnittsdesign, ger en intelligent och lättbegriplig användarupplevelse.

AI-kamera som säkerställer varje utskrift
Upptäcker aktivt vanliga utskriftsproblem som spaghetti, vilket skyddar din skrivare.

Utskrift i flera färger och med flera material
Kompatibel med Qidi Box. QIDI Box har en inbyggd kammaruppvärmning på upp till 65 °C som varsamt mjukar upp avancerade filament för jämna, färgstarka utskrifter i flera färger – varje gång.
Höjdpunkter med QIDI BOX
Din personliga färgpartner

Äkta frihet med 16 färger och flera material. Koppla ihop upp till 4 QIDI Box-enheter och lås upp oändliga kreativa möjligheter med 16 olika material.

Förenklad borttagning av stöd. Välj mellan stöd som knäpps loss eller löses upp för smidiga och rena utskrifter varje gång.

Torkning vid 65 ℃ under utskrift. Håller filamentet perfekt torrt och redo för felfria utskrifter – utan avbrott.

Automatisk omladdning av filament. Byter rullar sömlöst, vilket säkerställer oavbruten utskrift och minimalt filamentspill.

För hälsa och säkerhet i hemmet. Fångar effektivt upp 99,5 % av damm och partiklar.

Temperaturkontroll med sluten loop och flera sensorer. Övervakar skrivaren kontinuerligt för att säkerställa säker drift.

Flamsäker kammare. Kammardesignen använder många flamsäkra material för att ge brandskydd.
Uppgraderad användarupplevelse
QIDI Max4 har genomgått designuppgraderingar baserade på användarfeedback, vilket ger en bekvämare upplevelse

Synligt härdat glas, enkelt att observera.

Slät bas, enkel att rengöra.

Handtag på undersidan, enkel att bära.
Tekniska specifikationer för QIDI Max4
Utskriftsstorlek (B*D*H): 390*390*340 mm
Skrivarens mått: 558*578*612 mm
Förpackningsmått: 700*710*750 mm
Bruttovikt: Max4: 49,5 kg; Max4 Combo: 56 kg
Nettovikt: Max4: 40 kg; Max4 Combo: 46,5 kg
Temperatur för skrivhuvud: ≤ 370 ℃
Inkluderad byggplatta: Dubbelsidig strukturerad PEI-platta
Temperatur för värmebädd: ≤ 120 ℃
Maxhastighet för verktygshuvudet: 800 mm/s
Acceleration: ≤30000 mm/s²
XY-struktur: CoreXY, 1,5GT-rem med 10 mm bredd; FOC-stegmotor med sluten reglerloop
X/Y-axel: X: linjär styrskena med hög hårdhet; Y: 12 mm linjära stålaxlar
Z-axel: 2 oberoende stegmotorer med 2 mm trapetsgängad skruv ×2; 12 mm linjära stålaxlar ×4
Utskriftsplattform: Silikonuppvärmd bädd med aluminiumplatta
Munstycke: Bimetallmunstycke
Munstycksdiameter: 0,4 mm (0,2/0,6/0,8 mm som tillval)
Extruderdrev: Direktdriven extruder; dubbla drev i härdat stål
Filament som stöds: PLA, ABS, ASA, PETG, TPU, PA, PC, kol-/glasfiberförstärkta polymerer med mera
Filamentdiameter: 1,75 mm
Flerfärgsutskrift: Kompatibel med QIDI Box (flerfärg)
Luftfilter: Ja (3-i-1-luftfilter: G3-förfilter + H12 HEPA + aktivt kol från kokosnötsskal)
Kammartemperatur (PTC-värmare): Oberoende kammaruppvärmning, upp till 65 °C, tredje generationen
Automatisk nivellering: Helt automatisk nivellering utan handpåläggning (lastcellssensor integrerad i hotend)
Filamentdetektering: Slut på filament-sensor (monterad ovanför extrudern); trasseldetektering (QIDI BOX krävs)
AI-kameradetektering: Ja
Extra kylfläkt för utskrift: 4-stifts PWM-fläkt med RPM-återkoppling
Kylfläkt för hotend: 4-stifts PWM-fläkt med RPM-återkoppling
Modellkylfläkt: 4-polig PWM-fläkt med återkoppling av varvtal
Extruderkylare: Ja (Polar Cooler krävs)
RGB-statuslampa: Ja
Återställning efter strömavbrott: Ja
Input Shaping: Ja
Spänning: 110 V / 220–240 V AC, 50/60 Hz (regionsspecifika modeller finns)
Märkeffekt: 150 W + 500 W (kammaruppvärmning) + 700 W (uppvärmd bädd)
Kamera: Kamera (upp till 1080P), stöd för time-lapse
Lagring: 32 GB EMMC och USB 2.0-flashminne
Anslutning: 2,4 GHz/5 GHz Wi-Fi, Ethernet, USB
Skärm: 5 tum, pekskärm med 800*480 upplösning
Skivningsprogram: QIDI Studio och annan programvara från tredje part, till exempel Orca, PrusaSlicer etc.
Filformat för skivning: STL, OBJ, 3MF, STEP, STP,etc.
Varför välja QIDI Q2
Som din första 3D-skrivare på instegsnivå?
Byggd för alla i familjen.
Från labbet till vardagsrummet
Du kan använda den var som helst
För gör-det-självare, familjer, designers och dig!
Tekniska specifikationer
Utskriftsprestanda
| Byggvolym (B × D × H) | 390 × 390 × 340 mm (51,7 liter) |
|---|---|
| Maximal hastighet för verktygshuvudet | 800 mm/s |
| Maximal acceleration | 30 000 mm/s² (30 m/s²) |
| Maximalt flöde | 40 mm³/s |
| Lagerupplösning | 0,05–0,3 mm (0,4 mm munstycke som standard) |
| Munstycksdiameter | 0,4 mm som standard; 0,2 / 0,6 / 0,8 mm som tillval |
| Positioneringsnoggrannhet | XY: 0,01 mm; Z: 0,00125 mm |
Temperatursystem
| Maximal temperatur för munstycke | 370 °C (helt i metall, keramiskt halsrör) |
|---|---|
| Maximal temperatur för uppvärmd bädd | 120 °C (silikonvärmare över hela ytan, 390 × 390 mm) |
| Kammaruppvärmning | Aktiv PTC av tredje generationen, upp till 65 °C med luftcirkulation |
| Byggplatta | Texturerad PEI på båda sidor, på aluminiumsubstrat |
| Kylning av extruder | Polar Cooler aktivt luftstyrningssystem (minskar igensättning med 90 %) |
Rörelse och ram
| Arkitektur | CoreXY, helgjuten metallram |
|---|---|
| Motorer | FOC-stegmotor med sluten reglerloop (65 % högre vridmoment jämfört med öppen reglerloop) |
| X-axel | Linjär styrskena med hög hårdhet |
| Y-axel | 12 mm linjära stålstänger |
| Z-axel | Dubbla oberoende skruvmotorer med 2 mm stigning + 4 × 12 mm linjärstänger; glappfria muttrar |
| Remmar | 1.5GT specialanpassad, 10 mm bred (hög kuggtäthet, låg VFA) |
| Input Shaping | Ja (smart resonanskontroll) |
Extrudering och material
| Extrudertyp | Direktdrift, dubbla kugghjul av härdat stål |
|---|---|
| Munstycksmaterial | Bimetall av härdat stål (nötningsbeständigt) |
| Filamentdiameter | 1,75 mm |
| Filament som stöds | PLA, ABS, ASA, PETG, TPU, PA (nylon), PC, PPS-CF samt kol- och glasfiberförstärkta polymerer |
| Flerfärg / multimaterial | Kompatibel med QIDI Box (kedja med upp till 4 boxar = 16 material/färger) |
| Filamentdetektering | Slutdetektor (monterad på extrudern); detektering av trassel (QIDI Box krävs) |
Anslutning och programvara
| Skärm | 5-tums kapacitiv pekskärm med 800×480 upplösning |
|---|---|
| Anslutning | 2,4 GHz / 5 GHz Wi-Fi, Ethernet, USB 2.0 |
| Lagring | 32 GB eMMC + USB-minne |
| Slicerprogramvara | QIDI Studio; även kompatibel med OrcaSlicer och PrusaSlicer |
| Filformat | STL, OBJ, 3MF, STEP, STP |
| Kamera | 1080p AI-kamera med detektering av spaghettiutskrifter + timelapse |
Fysiska och elektriska specifikationer
| Skrivarens mått (B×D×H) | 558 × 578 × 612 mm |
|---|---|
| Förpackningsmått | 700 × 710 × 750 mm |
| Nettovikt | 40 kg (Max4); 46,5 kg (Max4 Combo) |
| Bruttovikt | 49,5 kg (Max4); 56 kg (Max4 Combo) |
| Spänning | 110 V / 220–240 V AC, 50/60 Hz (regionspecifikt) |
| Märkeffekt | 150 W (system) + 500 W (kammare) + 700 W (byggplatta) |
| Luftfiltrering | 3-i-1: G3-förfilter + H12 HEPA + aktivt kol från kokosnötsskal (fångar upp 99,5 % av partiklarna) |
| Säkerhet | Flamskyddad kammare, temperaturkontroll med sluten reglerloop och flera sensorer, återställning efter strömavbrott |
Fördelar och nackdelar
Fördelar
- Branschledande byggvolym — 390×390×340 mm (51,7 l) är 2,3 gånger större utskriftsvolym än Bambu Lab X1C (256³ = 16,8 l) till ett liknande pris.
- Äkta högtemperaturkapacitet — munstycke på 370 °C + kammare på 65 °C + byggplatta på 120 °C klarar PPS-CF, PC och nylon som de flesta skrivare under 1 500 USD inte klarar.
- Aktiv uppvärmning av byggkammaren — tredje generationens PTC med luftcirkulation eliminerar skevhet i stora ABS/ASA-delar; ovanligt i denna prisklass.
- Industriellt rörelsesystem — CoreXY + FOC-motorer med sluten reglerloop + linjärskenor + Z-axel med 2 mm stigning ger 0,01 mm XY-noggrannhet och stabila långa utskrifter.
- Utskrift i hög hastighet — 800 mm/s / 30 000 mm/s² med ett flöde på 40 mm³/s; jämförbar med Bambu Lab X1C:s 500 mm/s i faktisk genomströmning.
- Direktdrivning med härdat stål — skriver ut nötande filament med kolfiber och glasfiber utan snabbt munstycksslitage.
- Automatisk nivåkalibrering utan handpåläggning — en lastcellssensor i hotenden ger äkta kalibrering av första lagret med nollförskjutning; ingen BLTouch-sond behövs.
- AI-kamera + luftfilter — detektering av spaghettiutskrifter i 1080p och H12 HEPA-filtrering gör den lämplig för hem- och kontorsbruk.
- Utbyggbar för flera material — QIDI Box stöder upp till 16 färger/material med 4 seriekopplade enheter; inkluderar filamenttorkning vid 65 °C.
- Kompatibel med öppna slicers — fungerar med QIDI Studio, OrcaSlicer och PrusaSlicer; inte låst till egenutvecklad programvara.
Nackdelar
- Stor yta och hög vikt — 558×578×612 mm och 40 kg nettovikt; kräver ett stabilt bord och är inte lätt att flytta.
- Ingen inbyggd flerfärg utan tillbehör — en enda standardmonterad skrivarextruder; QIDI Box (säljs separat) krävs för utskrift med flera material.
- Nedbrytning av silikonstrumpa vid 350 °C och högre — användare rapporterar att munstyckets silikonstrumpa bryts ned efter långa utskrifter över 350 °C; extra strumpor rekommenderas.
- Gränssnittet ligger efter Bambu — QIDI Studio och pekskärmsgränssnittet fungerar, men är mindre förfinade än Bambu Studio; communityskapade Klipper-konfigurationer finns som alternativ.
- Returpolicyn kan vara svår att hantera — flera rapporter på Reddit nämner att QIDI:s support är hjälpsam vid reparationer och reservdelar men ovillig att behandla fullständiga returer.
- PA6-nylonets fuktkänslighet — även med kammartorkning kan PA6 uppvisa ytstruktur; PA12 eller förvaring i torrbox rekommenderas.
- Ytstruktur vid 0,2 mm lagerhöjd — vissa recensenter noterar synliga steg vid 0,2 mm lagerhöjd; finare lager (0,12–0,16 mm) ger jämnare resultat.
- Inte helt öppen källkod — till skillnad från Prusa är den inbyggda programvaran inte helt öppen; modifiering kräver communitybyggda Klipper-konfigurationer.
- Strömförbrukning under uppvärmning — en sammanlagd toppeffekt på 1 350 W (kammare + bädd + system) kan lösa ut svagare hushållssäkringar.
- Förstaskedshäftning på PEI för PLA — det texturerade PEI-arket kan släppa stora PLA-delar under utskriften vid kammartemperaturer över 50 °C; sänk kammartemperaturen för PLA.
Det här ingår i förpackningen
| Artikel | Antal |
|---|---|
| QIDI Max 4 3D-skrivare (fullständigt monterad) | 1 |
| Texturerad PEI-byggplatta med två sidor | 1 |
| 0,4 mm bimetallmunstycke i härdat stål (installerat) | 1 |
| Extra munstyckessats (0,2 / 0,6 / 0,8 mm) | 1 set |
| Provfilament (PLA, 1,75 mm) | 1 spole |
| Strömkabel (regionsspecifik) | 1 |
| USB-enhet (förladdad med testfiler och slicer) | 1 |
| Verktygssats (skruvnycklar, avbitartång, insexnycklar) | 1 set |
| 3-i-1-luftfilterpatron (installerad) | 1 |
| Snabbstartsguide och garantikort | 1 |
Skaffa QIDI Max 4 — 1 149,99 $
Fri frakt till det sammanhängande USA. 1 års garanti. Skickas inom 1–3 arbetsdagar.
Köp nu hos QIDI TechVanliga frågor
QIDI Max 4 jämfört med Bambu Lab X1 Carbon, bästa inkapslade 3D-skrivare för ABS, 3D-skrivare med uppvärmd byggkammare under 1 500 dollar
Specifikationer för QIDI Max 4, bästa 3D-skrivare för kolfiberförstärkt nylon, CoreXY-3D-skrivare med stor byggvolym 2026
QIDI Max 4, QIDI Max4, 3D-skrivare i stort format, högtemperatur-3D-skrivare, 3D-skrivare med uppvärmd byggkammare, CoreXY-3D-skrivare, bästa 3D-skrivare för ABS, 3D-skrivare för nylon, 3D-skrivare för flera material, 3D-skrivare under 1 500 dollar