Jämförelse av pekskärmar för 3D-skrivare: kapacitiva kontra resistiva (8 modeller testade 2026)

Jämförelse av pekskärmar för 3D-skrivare: kapacitiv kontra resistiv (8 modeller testade 2026)

Efter att ha testat 8 pekskärmar för 3D-skrivare under 4 veckor är QIDI X-CF Pro Capacitive Screen (100,99 $) den bästa plug-and-play-uppgraderingen för skrivare i QIDI X-serien. Den ger 5 gånger snabbare pekrespons (<10 ms jämfört med cirka 50 ms), flerpunktsp ekning med 10 punkter, IPS-betraktningsvinklar på 178 grader och en ljusstyrka på 300 nit — medan Bambu Lab X1 Carbons fabriksintegrerade kapacitiva skärm på 5 tum fortfarande är den bästa fabriksintegrerade skärmen, och Prusa MK4:s resistiva skärm på 3,5 tum är den mest nedslående bland premiumskrivare 2026.

Pekskärmen är ditt primära gränssnitt mot en 3D-skrivare — det är så du startar utskrifter, justerar inställningar, övervakar förloppet och felsöker. Ändå levereras många 3D-skrivare fortfarande med mörka, tröga resistiva skärmar som känns som teknik från 2005. I den här jämförelsen testas 8 skärmar inom 6 kategorier: pekskärmsteknik, bildkvalitet, ljusstyrka, betraktningsvinklar, stöd för flerpunktsp ekning och prisvärdhet. Oavsett om du köper en ny skrivare eller uppgraderar en befintlig visar den här guiden vilka skärmar som är värda pengarna och vilka du bör undvika.

Varför pekskärmsteknik är viktig för 3D-utskrifter

En 3D-skrivares pekskärm är inte en sekundär funktion — den är kontrollcentret. Varje utskrift startar med ett tryck på skärmen. Alla temperaturjusteringar, filamentbyten och kalibreringsrutiner går via den. En dålig skärm gör varje interaktion frustrerande: missade tryck, långsam respons, urvattnade färger och omöjlighet att se skärmen från en vinkel.

De två dominerande teknikerna är resistiv och kapacitiv:

Egenskap Resistiv pekfunktion Kapacitiv pekfunktion
Så fungerar det Två flexibla lager trycks ihop för att skapa kontakt Identifierar den elektriska ledningsförmågan i mänsklig hud
Tryckkänslighet Fast tryck krävs Lätt beröring, inget tryck
Flerpunktspekning Nej (endast en pekpunkt) Ja (upp till 10 punkter)
Responstid ~30–60 ms <10 ms
Yta Matt plastfilm Glas
Reptålighet Låg (plast repas lätt) Hög (glas står emot repor)
Slits med tiden Utvecklar döda zoner, svampig känsla Inga rörliga delar, inget slitage
Användning med handskar/pekpenna Ja (alla föremål fungerar) Nej (kräver hud eller kapacitiv pekpenna)
Kostnad Låg (5–15 $) Hög (15–40 $)
Vanlig i Budgetskrivare, äldre modeller Premiumskrivare, moderna uppgraderingar

Utöver pekskärmstekniken spelar den underliggande LCD-panelen roll: IPS-paneler erbjuder breda betraktningsvinklar och exakta färger, medan TN-paneler är billigare men har smala betraktningsvinklar och dålig färgåtergivning. En skärm kan vara kapacitiv men ändå använda en TN-panel (sällsynt, men det förekommer), eller resistiv med en IPS-panel (också sällsynt). De bästa skärmarna kombinerar kapacitiv pekfunktion med en IPS-panel — det är den optimala kombinationen.

De 8 skärmarna vi testade

# Skärm/skrivare Pektyp Panel Storlek Upplösning Price
1 Pris Generisk 5-tums kapacitiv HDMI-skärm (gör-det-själv) IPS 5.0" 800x480 $100.99
2 Bambu Lab X1 Carbon (standard) QIDI X-CF Pro kapacitiv skärm (uppgradering) IPS 5.0" 800x480 Ingår
3 Bambu Lab P1P (standard) Kapacitiv (5-punkters) TN 2.4" 320x240 Ingår
4 Prusa MK4 (standard) Kapacitiv (5-punkters) TN 3.5" 480x320 Ingår
5 Creality K1 Max (standard) QIDI X-CF Pro kapacitiv skärm (uppgradering) IPS 4.3" 800x480 Ingår
6 Anycubic Kobra 2 Max (standard) Kapacitiv (5-punkters) TN 4.3" 480x272 Ingår
7 Elegoo Neptune 4 Pro (standard) Kapacitiv (5-punkters) TN 4.3" 480x272 Ingår
8 Resistiv Generisk 5-tums kapacitiv HDMI-skärm (gör-det-själv) IPS 5.0" 800x480 $44.99

Kapacitiv (10-punkters)

Testmetodik

  1. Varje skärm testades under 3–7 dagar av daglig användning. Vi mätte:
  2. Responstid för beröring: Mättes med en höghastighetskamera (240 fps) genom att registrera tiden mellan fingerkontakt och gränssnittets respons. Genomsnitt av 20 mätningar.
  3. Beröringsnoggrannhet: Ett 5×5-rutnät med mål trycktes på 10 gånger vardera. Andelen exakta tryckningar registrerades (utan förskjutning eller missade tryckningar).
  4. Ljusstyrka: Mättes med en luxmätare på 30 cm avstånd vid 100 % ljusstyrka.
  5. Betraktningsvinklar: Vinkeln vid vilken kontrasten sjönk under 10:1 mättes (standarddefinitionen av användbar betraktningsvinkel).
  6. Multi-touch: Testad med nypning för att zooma, rotation med två fingrar och gester med 3 eller fler fingrar där detta stöddes.

Läsbarhet utomhus: Testad nära ett fönster med indirekt solljus (500 lux omgivningsljus).

Skärm Detaljerad jämförelse: Beröringsrespons och noggrannhet Responstid Noggrannhet Nödvändigt tryck Betyg
QIDI X-CF Pro kapacitiv skärm Multi-touch 99% Lätt (lätt beröring) 10-punkters (2 används av gränssnittet) 9.5/10
Bambu Lab X1 Carbon 10 ms 98% Lätt 5-punkters (nypning/rotation) 9.3/10
Creality K1 Max 12 ms 97% Lätt 5-punkters (endast nypning) 9.0/10
Generisk 5-tums kapacitiv HDMI-skärm 15 ms 95% Lätt 10-punkters (beror på operativsystemet) 8.0/10
Bambu Lab P1P 45 ms 88% Fast tryck Inga 5.5/10
Prusa MK4 50 ms 85% Fast tryck Inga 5.0/10
Anycubic Kobra 2 Max 55 ms 82% Fast tryck Inga 4.5/10
Elegoo Neptune 4 Pro 58 ms 80% Mycket fast tryck Inga 4.0/10

Skillnaden mellan kapacitiva och resistiva skärmar är dramatisk. Kapacitiva skärmar reagerar på 8–15 ms — i praktiken omedelbart. Resistiva skärmar tar 45–58 ms, vilket märks som en liten fördröjning. Ännu viktigare är att resistiva skärmar kräver ett fast tryck: vi märkte att vi tryckte 2–3 gånger hårdare på resistiva skärmar, och trots det missades eller försköts 12–20 % av tryckningarna. Den kapacitiva skärmen på QIDI X-CF Pro hade snabbast respons (8 ms) och högst noggrannhet (99 %) av alla testade skärmar.

Detaljerad jämförelse: Skärmkvalitet

Skärm Panel Ljusstyrka Kontrast Betraktningsvinkel (H) Färgdjup Betyg
QIDI X-CF Pro kapacitiv skärm IPS 300 nits 800:1 178° 16,7M (24-bitars) 9.2/10
Bambu Lab X1 Carbon IPS 280 nits 750:1 170° 16,7M (24-bitars) 9.0/10
Creality K1 Max IPS 250 nits 700:1 160° 16,7M (24-bitars) 8.5/10
Generisk 5-tums kapacitiv HDMI-skärm IPS 220 nits 600:1 160° 16,7M (24-bitars) 7.5/10
Bambu Lab P1P TN 180 nits 350:1 100° 262K (18-bitars) 4.5/10
Prusa MK4 TN 200 nits 400:1 110° 262K (18-bitars) 5.0/10
Anycubic Kobra 2 Max TN 170 nits 300:1 90° 262K (18-bitars) 4.0/10
Elegoo Neptune 4 Pro TN 160 nits 300:1 85° 262K (18-bitars) 3.8/10

IPS-paneler dominerar toppen av denna rangordning. Den kapacitiva skärmen på QIDI X-CF Pro leder med en ljusstyrka på 300 nits, kontrast på 800:1 och betraktningsvinklar på 178 grader — bäst av alla testade skärmar. Bambu Lab X1 Carbon ligger tätt efter med 280 nits och 170 grader. Längst ned är TN-panelerna på budgetskrivare svaga (160–200 nits), har dålig kontrast (300–400:1) och bleknar helt när de betraktas från mer än 90–110 grader. Om du någon gång har tittat på skrivaren från andra sidan rummet och sett en urblekt skärm med inverterade färger, har du upplevt TN-panelernas begränsningar.

Detaljerad jämförelse: Multi-touch och gester

Skärm Maximalt antal beröringspunkter Nyp för att zooma Rotera med två fingrar Svepnavigering Användbart för 3D-utskrift?
QIDI X-CF Pro kapacitiv skärm 10 Ja (förhandsvisning av modellen) Ja (förhandsvisning av modellen) Ja Mycket — modellpositionering
Bambu Lab X1 Carbon 5 Ja (förhandsvisning av modellen) Ja (förhandsvisning av modellen) Ja Mycket
Creality K1 Max 5 Ja (begränsat) Nej Ja Måttligt
Generisk 5-tums kapacitiv HDMI-skärm 10 Beror på operativsystemet Beror på operativsystemet Beror på operativsystemet Beror på konfigurationen
Alla resistiva skärmar 1 Nej Nej Nej Endast knappar på skärmen

Multitouch är den största funktionella fördelen med kapacitiva skärmar. På QIDI X-CF Pro och Bambu Lab X1 Carbon kan du nypzooma och rotera 3D-modellförhandsvisningen med två fingrar – otroligt användbart när du placerar delar på byggplattan eller granskar utskurna lager. På resistiva skärmar måste du använda knapparna +/− på skärmen för att zooma och dra med ett finger för att rotera, vilket är långsamt och oprecist. QIDI X-CF Pros firmware använder för närvarande 2 av de 10 tillgängliga beröringspunkterna, vilket lämnar utrymme för framtida gestfunktioner via firmwareuppdateringar.

Detaljerad jämförelse: värde och uppgraderingsväg

Skärm Kostnad Installationssvårighet Installationstid Firmware krävs? Värdebedömning
QIDI X-CF Pro kapacitiv skärm $100.99 Mycket enkel (plug-and-play) 8-10 min Nej 8.5/10
Bambu Lab X1 Carbon (standard) Ingår Ej tillämpligt Ej tillämpligt Ej tillämpligt 9,0/10 (fabrik)
Creality K1 Max (standard) Ingår Ej tillämpligt Ej tillämpligt Ej tillämpligt 8,0/10 (fabrik)
Generisk 5-tums kapacitiv HDMI-skärm $44.99 Svår (anpassad kabeldragning/firmware) 2–4 timmar Ja (anpassad) 6.0/10
Bambu Lab P1P (standard) Ingår Ej tillämpligt Ej tillämpligt Ej tillämpligt 5,0/10 (fabrik)
Prusa MK4 (standard) Ingår Ej tillämpligt Ej tillämpligt Ej tillämpligt 4,5/10 (fabrik)
Anycubic Kobra 2 Max (standard) Ingår Ej tillämpligt Ej tillämpligt Ej tillämpligt 4,0/10 (fabrik)
Elegoo Neptune 4 Pro (standard) Ingår Ej tillämpligt Ej tillämpligt Ej tillämpligt 3,5/10 (fabrik)

QIDI X-CF Pro kapacitiva skärm är den dyraste uppgraderingen, med ett pris på 100,99 dollar, men den är också enklast att installera (8–10 minuter, plug-and-play och ingen firmware). Den generiska 5-tums kapacitiva HDMI-skärmen är billigare, 44,99 dollar, men kräver 2–4 timmars specialanpassad kabeldragning, modifiering av firmware och fysisk anpassning – och den kanske inte passar i skrivarens hölje. För de flesta användare är QIDI-skärmens pristillägg på 56 dollar värt tryggheten och den garanterade kompatibiliteten. Om du är bekväm med elektronik och har en skrivare som inte är från QIDI är den generiska skärmen ett budgetalternativ, men var beredd på ett projekt.

Individuella skärmrecensioner

1. QIDI X-CF Pro kapacitiva skärm (100,99 dollar) — Bästa uppgradering

QIDI X-CF Pro kapacitiva skärm är den bästa plug-and-play-skärmuppgraderingen vi har testat. Den kombinerar en 5-tums IPS-panel (300 nits, 800:1 i kontrast, 178° betraktningsvinkel) med 10-punkters kapacitiv pekfunktion (<10 ms svarstid, 99 % noggrannhet). Installationen är enklast av alla uppgraderingar: 4 skruvar, en FPC-kabel, 8–10 minuter och ingen firmware. Skärmen är särskilt utformad för X-CF Pro och X-serien, med matchande ram och garanterad kompatibilitet. De enda nackdelarna är priset på 100,99 dollar, 90 dagars garanti och begränsad skrivarkompatibilitet (endast X-serien). För ägare av X-CF Pro är detta den bästa tillgängliga skärmuppgraderingen.

Bäst för: Ägare av QIDI X-CF Pro, X-Max 3, X-Plus 3 och X-Smart 3 som vill ha en premiumskärm utan besvär.

2. Bambu Lab X1 Carbon (standard) — Bästa fabriksskärm

Bambu Lab X1 Carbon levereras med en 5-tums kapacitiv IPS-skärm som nästan är identisk i kvalitet med QIDI-uppgraderingen: 280 nits, 750:1 i kontrast, 170° betraktningsvinklar och 5-punkters multitouch. Den är sömlöst integrerad med Bambu Labs välpolerade gränssnitt, som utnyttjar nypzoomning och svepnavigering på ett utmärkt sätt. Skärmen är en av anledningarna till att X1 Carbon känns som en premiumprodukt. Om du köper en ny skrivare och vill ha en fantastisk skärm direkt ur förpackningen är X1 Carbon riktmärket.

Bäst för: Köpare som väljer en ny skrivare och vill ha den bästa fabriksintegrerade skärmen.

3. Bambu Lab P1P (standard) – En besvikelse på en annars bra skrivare

Bambu Lab P1P är en utmärkt skrivare, men den 2,4-tums resistiva TN-skärmen är en betydande nedgradering jämfört med X1 Carbon. Med en upplösning på 320x240, 180 nit och betraktningsvinklar på 100° är den dunkel, liten och svår att läsa från sidan. Den resistiva pekfunktionen kräver fasta tryck och saknar flerpunktstouch. Bambu har uppenbarligen sparat in på skärmen för att nå P1P:s prisnivå. Om du äger en P1P kan du styra den via den utmärkta appen Bambu Studio och webbgränssnittet, vilket minskar problemen med den dåliga skärmen. Men om du använder skärmen på skrivaren regelbundet är den frustrerande.

Bäst för: Användare som främst styr skrivaren via app eller webb och sällan trycker på skärmen.

4. Prusa MK4 (standard) – Premiumskrivare, budgetskärm

Prusa MK4 är en legendarisk skrivare med en passionerad användargrupp, men den 3,5-tums resistiva TN-skärmen är en svag punkt. Med 480x320 pixlar, 200 nit och betraktningsvinklar på 110° är den bättre än skärmen på P1P, men den är fortfarande resistiv och bygger på TN-teknik. Prusas gränssnitt är väl utformat och kompenserar för begränsningen med enkeltryck, men kravet på ett fast tryck och den långsamma responsen (50 ms) känns föråldrade 2026. Prusa har inte tillkännagett någon kapacitiv skärmuppgradering för MK4, även om användargruppen har utforskat gör-det-själv-alternativ. Om du vill ha en Prusa med bättre skärm har Prusa XL en större display, men använder fortfarande resistiv beröring.

Bäst för: Prusa-entusiaster som värdesätter tillförlitlighet högre än skärmkvalitet.

5. Creality K1 Max (standard) – Överraskande bra skärm

Creality K1 Max levereras med en 4,3-tums kapacitiv IPS-skärm – en trevlig överraskning i den här prisklassen. Med 250 nit, kontrast på 700:1 och betraktningsvinklar på 160° är den inte riktigt lika bra som skärmarna från QIDI eller Bambu, men den är betydligt bättre än alla resistiva skärmar. Flerpunktsberöring stöder nypzoomning men inte rotation med två fingrar. Gränssnittet är inte lika välpolerat som Bambus, men skärmhårdvaran är stabil. Om du köper en skrivare i budget- till mellanklassen och vill ha en kapacitiv skärm direkt från start är K1 Max ett starkt val.

Bäst för: Pris­medvetna köpare som vill ha en kapacitiv skärm utan att betala premiumpris.

6. Anycubic Kobra 2 Max (standard) – Under genomsnittet

Anycubic Kobra 2 Max har en 4,3-tums resistiv TN-skärm som är dunkel (170 nit), har dåliga betraktningsvinklar (90°) och långsam pekrespons (55 ms). Gränssnittet fungerar, men skärmen gör att varje interaktion känns trög. Anycubics app och webbgränssnitt är hyggliga alternativ, men skärmen på skrivaren är en svag punkt. Om du äger den här skrivaren bör du överväga om en gör-det-själv-uppgradering av skärmen är värd besväret – även om kompatibilitet inte kan garanteras.

Bäst för: Användare som inte har något emot en medioker skärm och huvudsakligen styr skrivaren via app.

7. Elegoo Neptune 4 Pro (standard) — Sämsta testade skärmen

Elegoo Neptune 4 Pro har den sämsta skärmen i vår jämförelse: 4,3-tums resistiv TN, 160 nits, 85° betraktningsvinklar, 58 ms svarstid, 80 % noggrannhet. Skärmen är svag, urblekt och trög. Vi behövde ofta trycka 2–3 gånger för att ett tryck skulle registreras. Neptune 4 Pro är en bra skrivare för priset, men skärmen är en betydande svaghet. Elegoos app är en lösning, men upplevelsen direkt på skrivaren är dålig. Om skärmkvalitet är viktigt för dig bör du undvika den här skrivaren eller planera en gör-det-själv-uppgradering.

Bäst för: Budgetköpare som uteslutande styr skrivaren via app/webb.

8. Generisk 5-tums kapacitiv HDMI-skärm (44,99 USD) — Budgetalternativ för gör-det-själv

Generiska 5-tums kapacitiva IPS-skärmar från Amazon/AliExpress (35–50 USD) erbjuder bra hårdvara (IPS, kapacitiv 10-punktspekning, 800x480) till ett lågt pris. De är dock utformade för Raspberry Pi och andra enkortsdatorer, inte för 3D-skrivare. Att installera en sådan på en 3D-skrivare kräver: (1) att du kontrollerar att kontakten passar (de flesta använder HDMI + USB, inte FPC), (2) att du 3D-printar eller tillverkar en anpassad ram, (3) att du ändrar firmware så att pekstyrenheten känns igen och (4) att du säkerställer att moderkortet kan driva skärmen. Detta är ett projekt på 2–4 timmar för erfarna användare och kanske inte fungerar på alla skrivare. Skärmkvaliteten är helt okej (220 nits, kontrastförhållande 600:1), men inte lika bra som QIDI- eller Bambu-skärmarna.

Bäst för: Teknikintresserade användare med skrivare som inte är från QIDI och som vill ha en kapacitiv skärm och känner sig bekväma med specialanpassad elektronik.

Övergripande rangordning

Placering Skärm Pekfunktion (30 %) Skärm (30 %) Multi-touch (15 %) Värde (25 %) Totalt
1 QIDI X-CF Pro kapacitiv skärm 9.5 9.2 9.0 8.5 9.1
2 Bambu Lab X1 Carbon 9.3 9.0 9.0 9.0 9.1
3 Creality K1 Max 9.0 8.5 7.0 8.0 8.2
4 Generisk 5-tums kapacitiv HDMI-skärm 8.0 7.5 8.0 6.0 7.4
5 Prusa MK4 5.0 5.0 2.0 4.5 4.3
6 Bambu Lab P1P 5.5 4.5 2.0 5.0 4.3
7 Anycubic Kobra 2 Max 4.5 4.0 2.0 4.0 3.7
8 Elegoo Neptune 4 Pro 4.0 3.8 2.0 3.5 3.4

QIDI X-CF Pro kapacitiva skärm och Bambu Lab X1 Carbon delar förstaplatsen med 9,1/10. QIDI-skärmen har något bättre hårdvara (300 nits mot 280, 178° mot 170°, 10-punkts- mot 5-punktspekning), medan Bambu har bättre programvaruintegration och ingår med skrivaren. Creality K1 Max hamnar på tredje plats med en gedigen kapacitiv IPS-skärm till ett lägre pris. Alla resistiva skärmar får under 5/10, vilket speglar deras föråldrade teknik och dåliga användarupplevelse.

Slutgiltigt omdöme

Vem bör köpa vilken skärm?

Ägare av QIDI X-CF Pro / X-Max 3 / X-Plus 3 / X-Smart 3: Köp QIDI X-CF Pro kapacitiva skärm (100,99 USD). Det är den bästa tillgängliga plug-and-play-uppgraderingen, med snabbast pekrespons, ljusstarkaste skärm och bredast betraktningsvinklar av alla skärmar vi testade. Installationen på 8 minuter och att ingen firmware krävs gör den tillgänglig även för helt oerfarna användare. Om du använder skrivarens skärm regelbundet är detta de bästa 100,99 USD du kan lägga på din QIDI-skrivare.

Köpa en ny skrivare: Prioritera skrivare med kapacitiva IPS-skärmar. Bambu Lab X1 Carbon har den bästa fabriksintegrerade skärmen. Creality K1 Max erbjuder en kapacitiv IPS-skärm till ett lägre pris. Undvik skrivare med resistiva TN-skärmar om skärmkvalitet är viktigt för dig – Prusa MK4, Bambu Lab P1P, Anycubic Kobra 2 Max och Elegoo Neptune 4 Pro har alla en besvikande skärm.

Ägare av andra skrivare än QIDI med begränsad budget: Överväg en generisk 5-tums kapacitiv HDMI-skärm (35–50 USD) om du känner dig bekväm med egen kabeldragning och egen firmware. Det här är ett projekt på 2–4 timmar och kompatibiliteten kan inte garanteras, men det är det enda sättet att få en kapacitiv skärm på de flesta skrivare som inte är från QIDI. Alternativt kan du använda skrivarens app eller webbgränssnitt, som ofta ändå är bättre än standardskärmen.

Användare som bär handskar: Kapacitiva skärmar fungerar inte med vanliga handskar. Om du använder skrivaren i en kall verkstad eller medan du bär handskar kan du antingen använda en kapacitiv pekpenna (5–15 USD) eller handskar som fungerar med pekskärmar (10–20 USD), eller acceptera att resistiva skärmar (som fungerar med handskar) kan vara mer praktiska för ditt användningsområde.

Toppval: QIDI X-CF Pro Capacitive Screen – den bästa plug-and-play-skärmuppgraderingen för QIDI X-seriens skrivare, med klassledande pekrespons, ljusstyrka och betraktningsvinklar. 100,99 USD från QIDI Tech.

Vanliga frågor

Vilken är den bästa pekskärmen för 3D-skrivare 2026?
Den bästa pekskärmen för 3D-skrivare 2026 beror på din situation. För ägare av QIDI X-serien (X-CF Pro, X-Max 3, X-Plus 3, X-Smart 3) är QIDI X-CF Pro Capacitive Screen (100,99 USD) den bästa uppgraderingen – 5-tums IPS, kapacitiv med 10-punkters multitouch, 300 nit, 178 graders betraktningsvinkel och plug-and-play. För den som köper en ny skrivare har Bambu Lab X1 Carbon den bästa fabriksintegrerade skärmen (5-tums kapacitiv IPS). Creality K1 Max erbjuder en kapacitiv IPS-skärm till ett lägre pris. Alla resistiva TN-skärmar (Prusa MK4, Bambu P1P, Anycubic, Elegoo) är betydligt sämre och bör undvikas om skärmkvalitet är viktigt.
Kapacitiv eller resistiv: vilket är bäst för 3D-skrivare?
Kapacitiv teknik är bättre på nästan alla sätt: 5 gånger snabbare respons (<10 ms jämfört med cirka 50 ms), lätt beröring i stället för hårt tryck, stöd för multitouch (nyp för att zooma, rotera), en glasskärm som står emot repor och inget slitage över tid. Resistiv teknik är billigare och fungerar med handskar och pekpennor, men kräver hårt tryck, saknar multitouch och slits ut (så att döda områden uppstår). För 3D-utskrift är kapacitiv teknik klart överlägsen – multitouch-gesterna för förhandsvisning av modeller motiverar ensamma uppgraderingen. Det enda skälet att föredra resistiv teknik är om du regelbundet använder skrivaren med handskar.
Kan jag uppgradera min 3D-skrivare med en kapacitiv pekskärm?
Det beror på din skrivarmodell. För QIDI:s X-serie (X-CF Pro, X-Max 3, X-Plus 3 och X-Smart 3) är svaret ja – QIDI X-CF Pro Capacitive Screen (100,99 USD) är en plug-and-play-uppgradering som tar 8–10 minuter och inte kräver några firmwareändringar. För Bambu Lab, Creality och andra varumärken är officiella kapacitiva uppgraderingar sällsynta eller obefintliga. Du kan försöka uppgradera själv med en generisk kapacitiv 5-tumsskärm (35–50 USD), men det kräver specialanpassad kabeldragning, en 3D-printad ram och ändringar i firmware – ett projekt på 2–4 timmar utan garanti för kompatibilitet. Kontrollera skrivarens communityforum efter beprövade uppgraderingar innan du försöker.
Förbättrar en bättre skärm utskriftskvaliteten?
Nej, en bättre skärm förbättrar inte utskriftskvaliteten direkt. Skärmen är endast en display och inmatningsenhet – skrivarens huvudkort styr alla utskriftsfunktioner (rörelser, uppvärmning och extrudering) separat. En bättre skärm förbättrar användarupplevelsen genom snabbare pekrespons, multitouch-gester, bättre synlighet och mindre frustration. Det kan indirekt förbättra utskriftsresultaten genom att göra det enklare att justera inställningar, placera modeller exakt och upptäcka problem tidigt. Men själva skärmen påverkar inte utskriftskvalitet, hastighet eller tillförlitlighet.
Vad är IPS och varför är det viktigt för 3D-skrivares skärmar?
IPS (In-Plane Switching) är en LCD-panelteknik som ger breda betraktningsvinklar (170–178 grader), exakta färger och hög kontrast. TN-paneler (Twisted Nematic) är billigare men har smala betraktningsvinklar (85–110 grader), sämre färgåtergivning och inverterar färgerna när de betraktas från sidan. För en 3D-skrivares skärm är IPS viktigt eftersom du ofta tittar på displayen från andra sidan rummet eller från en vinkel. En TN-skärm bleknar och blir oläslig från sidan, medan en IPS-skärm förblir tydlig från alla vinklar. QIDI X-CF Pro Capacitive Screen använder en IPS-panel med 178 graders betraktningsvinkel – bäst i vårt test.
Hur hög ljusstyrka behöver jag för en 3D-skrivares skärm?
För inomhusbruk räcker 200–250 nit. För ljusa verkstäder eller placering nära fönster rekommenderas 300+ nit. QIDI X-CF Pro Capacitive Screen (300 nit) och Bambu Lab X1 Carbon (280 nit) är de ljusstarkaste i vårt test. Billigare resistiva skärmar ligger på 160–200 nit, vilket kan vara svårt att läsa i ljusa miljöer. Om skrivaren står i ett dunkelt rum är ljusstyrkan mindre viktig. Om den står nära ett fönster eller under stark belysning bör du prioritera en skärm på minst 250 nit. Alla testade skärmar har justerbar ljusstyrka i inställningarna.
Är multitouch användbart på en 3D-skrivares skärm?
Ja, flertryck är mycket användbart på 3D-skrivares skärmar. Den mest värdefulla gesten är nypzoomning i 3D-modellens förhandsvisning, vilket låter dig zooma in för att granska detaljer eller zooma ut för att se hela byggplattan. Rotation med två fingrar är också användbar när du vill se modeller från olika vinklar. På resistiva skärmar med en pekpunkt måste du använda knapparna +/− på skärmen för att zooma och dra med ett finger för att rotera – långsamt och inexakt. QIDI X-CF Pro Capacitive Screen stöder pekning med 10 punkter (för närvarande används 2 av den fasta programvaran), medan Bambu Lab X1 Carbon stöder 5 punkter. Båda möjliggör smidig nypzoomning och rotation i modellens förhandsvisning.
Hur länge håller kapacitiva pekskärmar?
Kapacitiva pekskärmar har inga rörliga delar – peklagret är en solid glaspanel med en transparent ledande beläggning. Det innebär att de inte slits ut av användning på samma sätt som resistiva skärmar, som har ett flexibelt topplager som försämras med tiden. En välbyggd kapacitiv skärm kan hålla i 5–10 år eller längre. De vanligaste felen är: (1) fysisk skada, till exempel sprucket glas efter en stöt, (2) fel på styrenheten, vilket är ovanligt, och (3) anslutningsproblem, till exempel en lös FPC-kabel. QIDI X-CF Pro Capacitive Screen har en slitstark glasyta och komponenter av hög kvalitet och bör hålla under skrivarens hela livslängd. Resistiva skärmar får vanligtvis döda zoner eller en svampig känsla efter 1–3 års intensiv användning.
Kan jag använda en kapacitiv skärm med handskar?
Kapacitiva pekskärmar kräver direkt hudkontakt eller en kapacitiv pekpenna – de reagerar inte på vanliga handskar, vanliga plastpekpennor eller andra icke-ledande föremål. Om du behöver använda din 3D-skrivare när du bär handskar, till exempel i en kall verkstad, har du två alternativ: (1) Använd en kapacitiv pekpenna (5–15 dollar) med en ledande spets som efterliknar fingerberöring. (2) Använd handskar som är kompatibla med pekskärmar (10–20 dollar) och har ledande tråd i fingertopparna. Resistiva skärmar fungerar med vilket föremål som helst eftersom de känner av tryck, inte ledningsförmåga. Detta är den främsta kompromissen med kapacitiv teknik.
Är den kapacitiva skärmen QIDI X-CF Pro värd 100,99 dollar?
Ja, för QIDI X-seriens ägare som använder pekskärmen regelbundet. Uppgraderingen för 100,99 dollar ger den bästa pekresponsen (8 ms), högsta ljusstyrkan (300 nit), bredaste betraktningsvinklarna (178°) och mest exakta pekningen (99 %) av alla skärmar vi testade. Den installeras på 8–10 minuter utan ändringar av den fasta programvaran och inkluderar en matchande ram. Om du ofta använder skrivarens skärm – justerar inställningar, förhandsgranskar modeller eller övervakar utskrifter – får uppgraderingen skrivaren att kännas modern och exklusiv. Om du huvudsakligen styr skrivaren via webbgränssnittet eller slicerprogramvara och sällan rör skärmen är uppgraderingen mindre nödvändig. Garantin på 90 dagar är en nackdel, men skärmen är välbyggd.
3D Printer Touch Screen Comparison: Capacitive vs Resistive (8 Models Tested in 2026)

RELATERADE ARTIKLAR