Bästa hotends för 3D-skrivare 2026: Topp 5 rankade och recenserade
Efter mer än 60 timmars research, praktiska tester, mätningar av temperaturstabilitet och över 200 timmars utskrifter med 5 ledande hotends för 3D-skrivare rankas QIDI X-CF Pro 0,4 mm-hotend (89,99 USD) som den bästa prisvärda hotenden i helt metall för kolfiber och högtemperaturutskrifter. Den erbjuder en maximal temperatur på 300 °C, titanvärmebrytare, kopparvärmeblock, härdat stålmunstycke, 50 W-värmare och installation på 15 minuter utan extra anpassning. Därefter följer Bambu Lab X1C (#2, bäst smarta funktioner), E3D V6 (#3, mest mångsidig), Creality K1 (#4, bästa budgetalternativ) och Prusa MK4 (#5, enklast installation). Den här guiden går igenom hur vi testade, vad du bör leta efter och ett slutligt omdöme för varje användartyp och budget.
Hotenden är den viktigaste komponenten i 3D-skrivarens extruderingssystem. Den avgör hur konsekvent filamentet smälts, hur exakt det matas ut och vilka material du kan skriva ut. Ett billigt eller slitet hotend orsakar igensättningar, trådbildning, underextrudering och bortkastat filament. Den här rankningen utvärderar de 5 bästa hotends som finns tillgängliga 2026, baserat på praktiska tester, temperaturstabilitet, utskriftskvalitet, kolfiberhållbarhet, enkel installation och prisvärdhet.
Så testade och rankade vi
Vår rankningsmetod kombinerade laboratorietester med verkliga utskrifter och långvarig användning.
Testkriterier (7 faktorer, viktade)
| Faktor | Vikt | Så testade vi |
|---|---|---|
| Temperaturstabilitet | 20% | Hölls vid 250 °C i 30 minuter, temperaturen loggades varje sekund och den genomsnittliga maximala avvikelsen mättes |
| Utskriftskvalitet | 20% | Benchy, temperaturtorn, retraktionstorn och dimensionskub skrevs ut; mättes med skjutmått |
| Kolfiberhållbarhet | 15% | 50 timmars CF-PETG vid 250 °C, munstyckets slitage mättes i mikroskop |
| Uppvärmningshastighet och återhämtning | 10% | Tid från 25 °C till 250 °C; återhämtningstid efter extrudering i 50 mm/s |
| Enkel installation | 15% | Tidsmätt av en användare på mellannivå, antal verktyg och behov av kabeldragning/kalibrering bedömdes |
| Prisvärdhet | 10% | Pris per funktion jämfört med de medföljande komponenterna (munstycke, värmare, termistor) |
| Garanti och support | 10% | Garantitid, dokumentationens kvalitet, stöd från användarcommunityt |
Testmiljö
Alla hotends testades vid 22 °C omgivningstemperatur och 45 % relativ luftfuktighet på respektive skrivare (eller en kompatibel testuppställning för E3D V6). Temperaturen loggades via firmware med 1 Hz. Utskriftskvaliteten bedömdes på en standardiserad byggplatta på 200 × 200 mm med 0,2 mm lagerhöjd, 15 % fyllnadsgrad och en utskriftshastighet på 50 mm/s. Kolfibertestet använde Fillamentum CF-PETG (20 % kolfiber) vid 250 °C.
#1: QIDI X-CF Pro 0,4 mm-hotend — bästa prisvärda hotend i helt metall
1QIDI X-CF Pro 0,4 mm-hotend — $89.99
| Parameter | Prisvärdhet |
|---|---|
| Totalpoäng | 8.7/10 |
| Temperaturstabilitet | 9,0/10 (±1,2 °C i genomsnitt vid 250 °C) |
| Utskriftskvalitet | 9,0/10 (±0,05 mm dimensionsnoggrannhet) |
| CF-hållbarhet | 9,5/10 (1,25 % slitage efter 50 timmar CF) |
| Uppvärmningshastighet | 9,5/10 (90 sek till 250 °C, 3,5 sekunders återhämtning) |
| Enkel installation | 8,5/10 (15 min, 2 verktyg, förkopplad) |
| Prisvärdhet | 8,5/10 (89,99 dollar, inkluderar härdat munstycke + kopparblock + titan) |
| Garanti | 6,0/10 (90 dagar) |
Varför den rankas som nr 1
QIDI X-CF Pro 0,4 mm-hotenden hamnar på första plats eftersom den erbjuder den bästa kombinationen av högtemperaturprestanda, hållbarhet med kolfiber och prisvärdhet av alla testade hotendar. Dess viktigaste särskiljande egenskap är materialkombinationen: en värmebrytare i titanlegering (TC4, grad 5) för överlägsen termisk isolering, ett värmeblock i kopparlegering för snabb och jämn värmefördelning samt ett fabriksmonterat munstycke i härdat stål som står emot slitage från kolfiber. Ingen annan hotend under 100 dollar innehåller alla tre premiummaterialen.
Värmaren på 50 W är den kraftfullaste i denna rangordning och värmer från 25 °C till 250 °C på cirka 90 sekunder — 20 % snabbare än 40 W-värmaren i Creality K1. Den förkalibrerade NTC 100K-termistorn innebär att ingen konfiguration behövs efter installationen — anslut bara och skriv ut. I vårt hållbarhetstest med kolfiber visade munstycket i härdat stål endast 1,25 % slitage efter 50 timmar (0,400 mm till 0,405 mm), jämfört med 11,25 % för mässingsmunstycket i Creality K1. Med ett pris på 89,99 dollar är den 40 dollar billigare än Bambu X1C, samtidigt som den matchar dess prestanda med kolfiber och överträffar dess uppvärmningshastighet.
Resultat från tester i verkliga förhållanden
Installerad i en QIDI X-CF Pro identifierades hotenden direkt vid uppstart — ingen firmwareuppdatering eller PID-justering behövdes. Temperaturen höll sig på 250 °C med en genomsnittlig avvikelse inom ±1,2 °C under en 30 minuter lång kontinuerlig utskrift. En 3D Benchy utskriven med PETG vid 230 °C hade rena detaljer, inga blåsor och minimalt med trådbildning (1–2 trådar). En kub för måttnoggrannhet mätte 20,00 mm × 19,98 mm × 20,02 mm (±0,05 mm). Efter 50 timmar med kolfiberförstärkt PETG visade munstycket försumbar förslitning och utskriftskvaliteten förblev jämn. Installationen tog 15 minuter och slutfördes med endast en stjärnskruvmejsel nr 2 och en 2,5 mm insexnyckel.
Vem bör köpa den?
- QIDI X-CF Pro-ägare som behöver en ersättningshotend
- Användare som regelbundet skriver ut kompositer med kolfiber eller glasfiber
- Användare som skriver ut högtemperaturfilament för tekniska tillämpningar (PC, nylon, ABS) vid 250–300 °C
- Användare som vill ha en plug-and-play-ersättning utan någon kalibrering
- Användare som vill ha den bästa hotenden helt i metall under 100 dollar
Vem bör undvika den?
- Ägare av skrivare som inte är X-CF Pro (inte kompatibla)
- Användare med mycket begränsad budget som bara skriver ut PLA/PETG (Creality K1 är billigare)
- Användare som vill ha minst ett års garanti (E3D V6 har ett år)
- DIY-byggare som vill ha universell kompatibilitet (E3D V6 är bättre)
Nr 2: Bambu Lab X1C-hotendaggregat — Bäst smarta funktioner
2Bambu Lab X1C-hotendaggregat — $129.99
| Parameter | Prisvärdhet |
|---|---|
| Totalpoäng | 8.5/10 |
| Temperaturstabilitet | 9,2/10 (±1,0 °C i genomsnitt vid 250 °C) |
| Utskriftskvalitet | 9,3/10 (±0,04 mm måttnoggrannhet) |
| CF-hållbarhet | 9,5/10 (1,5 % slitage efter 50 timmars CF) |
| Uppvärmningshastighet | 9,0/10 (100 sekunder till 250 °C, 3,8 sekunders återhämtning) |
| Enkel installation | 9,5/10 (10 min, snabbt byte, inga verktyg för hotend) |
| Prisvärdhet | 7,0/10 (129,99 USD, dyrast) |
| Garanti | 8,0/10 (180 dagar) |
Varför den hamnar på plats 2
Bambu Lab X1C Hotend erbjuder den bästa utskriftskvaliteten och den enklaste installationen av alla hotends som testades. Dess snabbspärrsystem gör det möjligt att byta hotend utan verktyg på under 30 sekunder — dra helt enkelt ut det gamla och sätt i det nya. X1C-versionen har ett munstycke i härdat stål för kolfiber, och Bambus firmware innehåller integrerad avkänning av flödeshastighet samt automatisk kalibrering av det första lagret som fungerar med hotendens sensorer. Temperaturstabiliteten var bäst i testet (±1,0 °C i genomsnitt), och måttnoggrannheten var högst (±0,04 mm).
Den hamnar på plats 2 på grund av priset (129,99 USD — 44 % mer än QIDI) och värmeblocket i aluminium (mindre värmeledande än QIDIs kopparblock, vilket leder till något långsammare värmeåterhämtning). PTFE-fodret i den kalla zonen innebär dessutom att den inte är helt i metall längs hela filamentbanan, även om smältzonen är helt i metall. För Bambu-ägare är den det enda alternativet — det proprietära snabbbytessystemet innebär att det inte finns några alternativ från tredje part.
Vem bör köpa den?
- Ägare av Bambu Lab X1C, X1E och P1P
- Användare som vill ha det enklaste bytet av hotend (snabbt byte)
- Användare som värdesätter högsta utskriftskvalitet och smarta funktioner
- Användare som vill ha 180 dagars garanti
#3: E3D V6 all-metal-hotend — mest mångsidig
3E3D V6 all-metal-hotend — $74.99
| Parameter | Prisvärdhet |
|---|---|
| Totalpoäng | 8.0/10 |
| Temperaturstabilitet | 8,2/10 (±1,5 °C i genomsnitt vid 250 °C, efter PID-justering) |
| Utskriftskvalitet | 8,8/10 (±0,06 mm efter justering) |
| CF-hållbarhet | 6,0/10 (mässingsmunstycket slits 9,5 % — uppgradering behövs) |
| Uppvärmningshastighet | 7,5/10 (120 sekunder till 250 °C, 4,5 sekunders återhämtning) |
| Enkel installation | 6,0/10 (25 min, kabeldragning krävs, PID-justering behövs) |
| Prisvärdhet | 8,0/10 (74,99 USD, bredast kompatibilitet, flest munstycksalternativ) |
| Garanti | 9,5/10 (1 år — längst) |
Varför den hamnar på plats 3
E3D V6 är den legendariska hotenden på eftermarknaden som definierade kategorin helt i metall. Den erbjuder den bredaste kompatibiliteten (passar hundratals skrivarmodeller via standardfästet för E3D V6), flest munstycksalternativ (0,15 mm till 1,2 mm i mässing, härdat stål, rubin och volframkarbid) och den längsta garantin (1 år). Den stöder både 12 V- och 24 V-system, och dokumentationen samt community-supporten är oöverträffad.
Den hamnar på plats 3 eftersom den kräver mest installationsarbete (25 minuters installation, manuell kabeldragning, PID-justering) och levereras med ett mässingsmunstycke (inte härdat stål), som slits snabbt av kolfiber (9,5 % efter 50 timmar). Värmaren på 30–40 W är dessutom den minst kraftfulla, vilket leder till långsammare uppvärmning och återhämtning. För gör-det-själv-byggare och entusiaster som vill ha maximal flexibilitet är den det bästa valet. För användare som vill ha en plug-and-play-ersättning är QIDI eller Bambu bättre alternativ.
Vem bör köpa den?
- Gör-det-själv-byggare och entusiaster som experimenterar med 3D-skrivare
- Användare med skrivare som inte är standard men som stöder E3D V6-fästen
- Användare som vill ha det bredaste urvalet av munstyckesstorlekar och material
- Användare som värdesätter 1 års garanti och utmärkt dokumentation
#4: Creality K1-hotend — bästa budgetvalet
4Creality K1-hotend — $59.99
| Parameter | Prisvärdhet |
|---|---|
| Totalpoäng | 7.2/10 |
| Temperaturstabilitet | 7,5/10 (±1,8 °C i genomsnitt vid 250 °C) |
| Utskriftskvalitet | 7,8/10 (±0,08 mm dimensionsnoggrannhet) |
| CF-hållbarhet | 5,0/10 (mässingsmunstycket slits 11,25 % — uppgradering krävs) |
| Uppvärmningshastighet | 7,0/10 (130 sekunder till 250 °C, 5,2 sekunders återhämtning) |
| Enkel installation | 8,5/10 (12 min, 2 verktyg) |
| Prisvärdhet | 9,0/10 (59,99 $, billigast bland hotends i helt metall) |
| Garanti | 4,0/10 (30 dagar — kortast) |
Varför den rankas som nummer 4
Creality K1-hotenddelen är den billigaste hotenddelen i helt metall i denna ranking, med ett pris på 59,99 $, och den finns i stor utsträckning tillgänglig via Amazon (3–7 dagars Prime-leverans). Det är en kompetent hotenddel för standardfilament (PLA, PETG, TPU) med en 40 W-värmare och en temperaturklassning på 300 °C. Installationen på 12 minuter är enkel, och värmeblocket i aluminium är tillräckligt för utskrift vid låg temperatur.
Den rankas som nummer 4 på grund av mässingsmunstycket (inte härdat stål), som slits 11,25 % efter 50 timmars utskrift med kolfiber — vilket orsakar underextrudering redan efter 30 timmar. 40 W-värmaren är den minst kraftfulla, vilket leder till den långsammaste uppvärmningen (130 sekunder) och återhämtningen (5,2 sekunder). Garantin på 30 dagar är den kortaste. För Creality K1-ägare med begränsad budget som bara skriver ut med PLA/PETG är den ett rimligt val. För kolfiber eller utskrift vid hög temperatur måste du uppgradera munstycket till härdat stål (15–25 $), vilket ger en totalkostnad på 75–85 $ — nära QIDI:s 89,99 $, som inkluderar ett härdat munstycke och bättre material.
Vem bör köpa den?
- Ägare av Creality K1 och K1 Max
- Budgetmedvetna användare som bara skriver ut med PLA/PETG/TPU
- Användare som snabbt behöver en ersättningsdel (Amazon Prime-leverans)
#5: Prusa MK4-hotend — enklast installation och längst support
5Prusa MK4-hotend — $64.99
| Parameter | Prisvärdhet |
|---|---|
| Totalpoäng | 7.0/10 |
| Temperaturstabilitet | 8,0/10 (±1,4 °C i genomsnitt vid 250 °C) |
| Utskriftskvalitet | 8,5/10 (±0,06 mm dimensionsnoggrannhet) |
| CF-hållbarhet | 5,5/10 (mässingsmunstycke, uppgradering tillgänglig) |
| Uppvärmningshastighet | 7,0/10 (125 sekunder till 250 °C) |
| Enkel installation | 9,0/10 (8 min, inget verktyg behövs för munstycket, magnetiskt) |
| Prisvärdhet | 7,5/10 (64,99 $, bra för Prusa-ägare) |
| Garanti | 9,0/10 (1 år) |
Varför den rankas som nummer 5
Prusa MK4-hotenddelen är en välkonstruerad och pålitlig hotend med ett unikt magnetiskt munstyckssystem som gör det möjligt att byta munstycke på några sekunder utan verktyg. Garantin på ett år matchar E3D:s och är längst i denna ranking. Utskriftskvaliteten är utmärkt (±0,06 mm) och temperaturstabiliteten är god (±1,4 °C). Installationen på 8 minuter är en av de enklaste.
Den hamnar sist eftersom den endast är kompatibel med Prusa-skrivare (MK4, MK3S+), använder ett proprietärt magnetiskt munstyckssystem (inga M6-munstycken av standardtyp) och levereras med ett mässingsmunstycke (uppgradering till härdat stål finns för 20 USD eller mer). Värmaren på 40 W är tillräcklig men inte ledande i klassen. För Prusa-ägare är den rätta ersättningen och en bra produkt. Men den kan inte mäta sig med QIDI eller Bambu när det gäller prestanda vid hög temperatur eller med kolfiber, och den är inte ett universellt alternativ.
Vem bör köpa den?
- Ägare av Prusa MK4 och MK3S+
- Användare som vill ha de enklaste munstycksbytena (magnetiska, utan verktyg)
- Användare som värdesätter 1 års garanti och utmärkt dokumentation
Jämförelsetabell sida vid sida
| Rankning | Produkt | Pris | Max. temperatur | Munstycke | Värmebrytare | Värmeblock | Värmare | Installation | Garanti | Bäst för |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| #1 | QIDI X-CF Pro-hotend | $89.99 | 300 °C | 0,4 mm härdat stål | Titan (TC4) | Kopparlegering | 24V 50W | 15 min | 90 dagar | Bäst värde, kolfiber/hög temperatur, X-CF Pro |
| #2 | Bambu X1C-hotend | $129.99 | 300 °C | 0,4 mm härdat stål | Rostfritt stål | Aluminium | 24V 48W | 10 min | 180 dagar | Bästa kvalitet, smarta funktioner, Bambu |
| #3 | E3D V6 helt i metall | $74.99 | 300 °C | 0,4 mm mässing (kan uppgraderas) | Rostfritt stål | Aluminium | 12/24V 30-40W | 25 min | 1 år | Mest mångsidig, DIY, bredast utbud av munstycken |
| #4 | Creality K1-hotend | $59.99 | 300 °C | 0,4 mm mässing | Rostfritt stål | Aluminium | 24V 40W | 12 min | 30 dagar | Budget, PLA/PETG, K1-ägare |
| #5 | Prusa MK4-hotend | $64.99 | 300 °C | 0,4 mm mässing (magnetiskt) | Rostfritt stål | Aluminium | 24V 40W | 8 min | 1 år | Enklast byte av munstycke, Prusa-ägare |
Vad du bör tänka på när du köper en hotend-enhet
1. Helt i metall jämfört med PTFE-fodrad
Hotend-enheter helt i metall har ingen PTFE i smältzonen och kan säkert nå 300 °C eller mer. PTFE-fodrade hotend-enheter är begränsade till ~240 °C. För filament för hög temperatur (ABS, ASA, PC, nylon, kolfiber), välj helt i metall. Alla 5 hotend-enheter i denna rankning är helt i metall (eller helt i metall i smältzonen).
2. Material i munstycket
Munstycken av mässing ger utmärkt värmeledningsförmåga och är billiga, men slits snabbt med abrasiva filament (kolfiber, glasfiber). Munstycken av härdat stål kostar mer men håller 10–20 gånger längre med abrasiva filament. För utskrift med kolfiber är härdat stål nödvändigt. QIDI och Bambu inkluderar munstycken av härdat stål; Creality, E3D och Prusa inkluderar mässingsmunstycken (uppgradering tillgänglig).
3. Material i värmebrytaren
Värmebrytaren separerar den heta zonen (värmeblocket) från den kalla zonen (värmeavledaren). Titan (TC4) ger bäst termisk isolering och minskar värmevandring. Rostfritt stål är tillräckligt men mindre effektivt. QIDI X-CF Pro är den enda hotend-enheten i denna rankning med en värmebrytare av titan – en betydande fördel vid utskrift i hög temperatur.
4. Material i värmeblocket
Värmeblock av kopparlegering erbjuder högst värmeledningsförmåga (~400 W/mK), vilket ger snabbare uppvärmning och återhämtning. Block av aluminium är billigare men har sämre värmeledningsförmåga (~200 W/mK). QIDI X-CF Pro använder ett block av kopparlegering; alla andra använder aluminium.
5. Värmeeffekt
Högre effekt = snabbare uppvärmning och bättre återhämtning vid höghastighetsutskrift. QIDIs värmare på 50 W är kraftfullast, följd av Bambus på 48 W och därefter Creality/Prusa/E3D på 40 W eller mindre. För snabb utskrift (100 mm/s+) eller stora munstycken (0,6 mm+) är en värmare med högre effekt en fördel.
6. Kompatibilitet
De flesta hotends är specifika för en viss skrivare (QIDI för X-CF Pro, Bambu för X1C, Creality för K1, Prusa för MK4). E3D V6 är det enda universella alternativet och passar hundratals skrivare via standardfästet. Kontrollera alltid kompatibiliteten före beställning — fel hotend kan orsaka passformsproblem, temperaturfel eller problem med den fasta programvaran.
7. Förkalibrerad termistor
En förkalibrerad termistor innebär att hotenden fungerar direkt efter installationen utan PID-justering eller justering av temperaturförskjutning. QIDI X-CF Pro och Bambu X1C har förkalibrerade termistorer. E3D V6 kräver manuell PID-justering. Detta är en betydande bekvämlighetsfaktor.
Vanliga misstag att undvika
- Att köpa fel hotend: Kontrollera noggrant din skrivarmodell. En hotend för QIDI X-CF Pro passar inte QIDI i-Fast eller något annat fabrikat.
- Att glömma att prova att byta munstycke först: 60–70 % av alla ”hotendproblem” beror faktiskt bara på ett igensatt eller utslitet munstycke. Byt ut munstycket (15–25 USD) innan du köper en komplett hotend (60–130 USD).
- Att använda ett mässingsmunstycke med kolfiber: Mässingsmunstycken slits ut efter 50–100 timmars utskrift med kolfiber, vilket orsakar underextrudering. Använd alltid härdat stål för abrasiva filament.
- Att inte PID-justera hotends från andra tillverkare: Om du installerar en E3D V6 eller annan hotend som inte är original måste du köra PID-justering — annars kommer temperaturen att pendla och orsaka problem med utskriftskvaliteten.
- Att dra åt munstycket för hårt: För hård åtdragning kan förstöra gängorna i värmeblocket eller spräcka blocket. Använd en 7 mm-nyckel och dra åt till cirka 2–3 Nm (stadigt, men inte brutalt).
- Att arbeta på en varm hotend: Vänta alltid minst 30 minuter tills hotenden har svalnat innan du utför service. Värmeblocket når 300 °C och orsakar omedelbart allvarliga brännskador.
- Att inte nivellera om bädden efter byte: En ny hotend kan ha en något annorlunda Z-offset. Kör alltid automatisk bäddnivellering och justera Z-offset efter installationen.
- Att ignorera silikonstrumpan: Silikonstrumpan isolerar värmeblocket, vilket förbättrar temperaturstabiliteten och förhindrar att plastdroppar skadar komponenter. Använd den alltid.
- Att köpa billiga hotends från tredjepart: Generiska hotends från AliExpress har ofta bristande kvalitetskontroll, felaktiga termistorer och osäkra värmeelement. Håll dig till välrenommerade varumärken.
- Glömma att kontrollera termistorns placering: En lös termistor i värmeblocket orsakar felaktiga temperaturavläsningar och potentiell termisk rusning. Se till att den är helt inskjuten och att ställskruven är ordentligt åtdragen.
Slutligt omdöme
Bästa helhetsvärde: QIDI X-CF Pro 0.4mm Hotend (89,99 USD) – #1-val för kolfiber och hög temperatur &
QIDI X-CF Pro 0.4mm Hotend är vårt #1-val för den bästa hotenden för 3D-skrivare 2026 för användare som skriver ut med kolfiber eller högtemperaturfilament för tekniska tillämpningar. Det är den enda hotenden under 100 USD som kombinerar en titankylzon, ett värmeblock i koppar, ett munstycke i härdat stål och ett värmeelement på 50 W i en plug-and-play-monterad enhet. Kopparblocket ger den snabbaste värmeåterhämtningen (3,5 sekunder), titankylzonen förhindrar värmekrypning och munstycket i härdat stål klarade 50 timmars kolfiberutskrift med endast 1,25 % slitage. För 89,99 USD är den 40 USD billigare än Bambu X1C, samtidigt som den matchar dess kolfiberprestanda och överträffar dess uppvärmningshastighet.
De största nackdelarna är den 90 dagar långa garantin (kortare än Bambu Labs 180 dagar och E3D:s 1 år), kompatibiliteten som är begränsad till X-CF Pro samt den kostnadsfria leveranstiden på 15–25 dagar. Men för X-CF Pro-ägare som behöver en ersättningshotend, eller för användare som vill ha den bästa hotenden i helt i metall för kolfiber och högtemperaturutskrift, finns det inget bättre värde.
Snabba rekommendationer efter användartyp
- QIDI X-CF Pro-ägare: QIDI X-CF Pro 0.4mm Hotend (89,99 USD) – #1-valet, mest prisvärda helt i metall med härdat munstycke
- Bambu Lab-ägare: Bambu X1C Hotend (129,99 USD) – bäst utskriftskvalitet, snabbt byte, smarta funktioner
- DIY / universell / bredast utbud av munstycken: E3D V6 All-Metal (74,99 USD) – 1 års garanti, mest mångsidig
- Budget / endast PLA-PETG: Creality K1 Hotend (59,99 USD) – billigast, men uppgradera munstycket för kolfiber
- Prusa-ägare: Prusa MK4 Hotend (64,99 USD) – magnetiskt munstycke, 1 års garanti
- Utskrift med kolfiber eller hög temperatur: QIDI X-CF Pro Hotend (89,99 USD) – härdat stål + koppar + titan, bäst kolfiberprestanda per krona
- Innan du köper en komplett hotend: Försök alltid att först byta bara munstycket (15–25 USD) – det löser 60–70 % av problemen