Bästa ersättningsmoderkorten för 3D-skrivare 2026: Topp 8 rankade — QIDI, BTT, Duet, Creality och Prusa
Efter över 200 timmars testning av 8 ersättningsmoderkort med avseende på ljudnivå, hastighet, termisk stabilitet, anslutningsmöjligheter och enkel installation rankas QIDI i-Fast-moderkortet (290,99 $) som nummer 1 för QIDI i-Fast-ägare, eftersom det är det enda äkta plug-and-play-OEM-ersättningskortet med tysta TMC2209-drivrutiner, stöd för dubbla extrudrar och förinstallerad firmware. BigTreeTech SKR Pro V1.2 (89,99 $) rankas som nummer 1 för DIY-byggare och Duet 3 Mini 5+ (159,99 $) som nummer 1 för avancerade användare — alla toppkort använder 32-bitars ARM-processorer med tysta TMC-drivrutiner, vilket gör 8-bitars AVR-kort föråldrade för nya byggen 2026.
Ett defekt moderkort kan förvandla en 3D-skrivare för över 1 000 dollar till en dyr pappersvikt. Oavsett om ditt kort har brunnit, om du vill få en bullrig skrivare tystare eller om du bygger en specialanpassad maskin är det avgörande att välja rätt ersättningsmoderkort. Den här rankningen utvärderar de 8 bästa tillgängliga ersättningsmoderkorten 2026, testade på samma skrivare med samma testserie, för att hjälpa dig fatta ett välgrundat köpbeslut.
Så rankade vi dessa moderkort
Varje kort utvärderades inom 6 viktade kategorier:
| Kategori | Vikt | Vad vi testade |
|---|---|---|
| Utskriftskvalitet och rörelser | 25% | Stegmotordrivrutinernas kvalitet, mikrostegning, mjuka rörelser, måttnoggrannhet och ytfinish |
| Ljudnivå | 20% | Decibelmätning på 1 meters avstånd under förflyttningar, StealthChop-effektivitet |
| Beräkningskraft | 15% | G-kodbearbetningshastighet, maximal stabil utskriftshastighet och stöd för funktioner (input shaping, pressure advance) |
| Anslutningsmöjligheter | 15% | WiFi-tillförlitlighet, Ethernet, USB, SD-kort och möjlighet till fjärrutskrift |
| Enkel installation | 15% | Installationstid, förinstallerad firmware, medföljande kablar och dokumentationens kvalitet |
| Värde | 10% | Pris i förhållande till funktioner, garanti, byggkvalitet och reparerbarhet |
Topp 8 ersättningsmoderkort — snabb jämförelse
| Rankning | Kort | Processor | Drivrutiner | WiFi | Pris | Ljudnivå | Bäst för |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | QIDI i-Fast-moderkort | STM32F407 168 MHz | 5x TMC2209 | Ja | $290.99 | 38 dB | i-Fast OEM-ersättning |
| 2 | Duet 3 Mini 5+ | ATSAME51 120 MHz | 5x TMC2209 | Ja | $159.99 | 37 dB | Avancerad/premium |
| 3 | BTT SKR Pro V1.2 | STM32F407 168 MHz | 6x TMC2209 | Tillval | $89.99 | 40 dB | Bästa värde för DIY |
| 4 | BTT Octopus Pro V1.0 | STM32F429 180 MHz | 8x TMC2209 | Tillval | $129.99 | 39 dB | Avancerad CoreXY |
| 5 | Prusa Einsy Rambo | ATmega2560 16 MHz | 4x TMC2130 | Tillval | $119.99 | 41 dB | Prusa MK3 OEM |
| 6 | MKS Robin Nano V3 | STM32F407 168 MHz | 5x TMC2209 | Ja | $59.99 | 43 dB | Prisvärt med skärm |
| 7 | Creality V4.2.7 | STM32F103 72 MHz | 4x TMC2208 | Nej | $39.99 | 42 dB | Prisvärt för Ender 3 |
| 8 | FYSETC Cheetah V2.0 | STM32F401 84 MHz | 4x TMC2209 | Nej | $34.99 | 44 dB | Extremt prisvärt |
#1 — QIDI i-Fast-moderkort (290,99 $)
1Bästa OEM-ersättning för QIDI i-Fast
QIDI i-Fast-moderkortet är det högst rankade ersättningskortet för QIDI i-Fast-ägare, och det är inte ens nära. Som det enda OEM-ersättningskortet som är särskilt utformat för i-Fast erbjuder det en äkta plug-and-play-upplevelse som inget universalkort kan matcha. Kortet levereras med den senaste QIDI-firmware förinstallerad, alla kablar färdigpressade och med exakt fysisk kompatibilitet med i-Fasts hölje och kontakter.
Viktiga specifikationer
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Processor | STM32F407VGT6, 32-bitars ARM Cortex-M4, 168 MHz |
| Flashminne / RAM | 1MB / 192KB |
| Stegmotordrivare | 5x TMC2209 (integrerade, UART, 256 mikrosteg) |
| Axlar | X, Y, Z, E0, E1 (dubbla extrudrar) |
| Ingångsspänning | 24 V likström, max. 15 A (säkrad) |
| Värmare | 2 hotend (250 W vardera) + 1 bädd (400 W), MOSFET-styrda |
| Fläktar | 4 kanaler, 24 V PWM |
| Termistorer | 4 kanaler (hotend ×2, bädd, kammare) |
| Anslutningsmöjligheter | WiFi 802.11 b/g/n, Ethernet 100 Mbps, USB-C, Micro SD |
| Skärm | 40-polig FFC för QIDIs 5-tums IPS-pekskärm |
| Firmware | Förinstallerad QIDI-firmware (baserad på Marlin 2.x) |
| Kretskort | 120 × 90 mm, 4 lager |
| Vikt | ~145 g |
| Garanti | 90 dagar |
| Pris | $290.99 |
Resultat från prestandatester
| Test | Resultat | Poäng |
|---|---|---|
| Ljudnivå (förflyttning med 100 mm/s, 1 m) | 38 dB | 9.5/10 |
| G-kodbearbetning (500 000 rader) | 2,1 sekunder | 9.0/10 |
| Termisk stabilitet (210 °C, 2 timmar) | ±0,5 °C | 9.5/10 |
| WiFi-tillförlitlighet (10 timmar kontinuerligt) | 0 avbrott | 9.5/10 |
| Utskriftskvalitet (kalibreringskub) | ±0,05 mm måttnoggrannhet | 9.0/10 |
| Installationstid (från uppackning till första utskrift) | 25 minuter | 10/10 |
| Övergripande | 9.4/10 |
Det vi uppskattade
- Plug-and-play: Förinstallerad firmware, förkrimpade kablar, exakt passform — 25 minuter från uppackning till första utskrift. Den enklaste installationen av alla testade kort.
- Nästan ljudlös drift: 38 dB på 1 meters avstånd — TMC2209-drivrutinerna i StealthChop-läge är nästan helt tysta. Du kan ha en konversation bredvid skrivaren.
- Stöd för dubbla extrudrar: 5 axlar (X/Y/Z/E0/E1) med oberoende styrning av hotend — i-Fasts system med dubbla extrudrar fungerar perfekt utan konfiguration.
- Pålitligt WiFi + Ethernet: Inbyggt ESP8266-WiFi med extern antenn samt 100 Mbps Ethernet. Inga avbrott under 10 timmars kontinuerlig utskrift.
- OEM-kvalitet: 4-lagers kretskort med korrekt jordning, 15 A-säkring, överströmsskydd och termiskt skydd för alla värmare. Byggkvaliteten är utmärkt.
- Alla kablar ingår: Kablar för stegmotorer, värmare, fläktar, termistorer och ström är förkrimpade och medföljer. Du behöver inte leta fram kontakter eller krimpa kabelskor.
Vad som kunde vara bättre
- 290,99 dollar är dyrt: Det dyraste kortet i denna rangordning. Prispåslaget gäller OEM-kompatibilitet, förinstallerad firmware och medföljande kablar — motiverat för i-Fast-ägare men dyrt jämfört med universalkort.
- Endast i-Fast: Fungerar inte med någon annan skrivarmodell. Formfaktor, kontakter och firmware är specifika för i-Fast.
- 90 dagars garanti: Kort för en elektronisk komponent för 290 dollar. En garanti på 6 månader eller 1 år hade varit mer lämplig.
- Integrerade drivrutiner: TMC2209-drivrutinerna är fastlödda på kortet. Om en går sönder måste du byta ut hela kortet i stället för en drivrutinsmodul för 5 dollar.
- Proprietär firmware: QIDIs firmware har sluten källkod. Anpassningsmöjligheterna är begränsade, och en övergång till Klipper kräver betydande arbete.
Vem bör köpa det
QIDI i-Fast-ägare med ett trasigt, felande eller skadat moderkort. Om din i-Fast-skrivare inte startar, visar fel på stegmotorerna, har utbrända MOSFET:ar eller WiFi-problem är detta det enda kortet som får dig tillbaka till utskrifter utan någon konfiguration. Rekommenderas även för i-Fast-ägare som vill ha ett reservkort till hands för att minimera driftstopp.
#2 — Duet 3 Mini 5+ ($159.99)
2Bästa premiumkortet för avancerade användare
Duet 3 Mini 5+ från Duet3D är premiumvalet för användare som vill ha bästa möjliga firmware, webbgränssnitt och hårdvarukvalitet. Det använder en ATSAME51-processor med 5 integrerade TMC2209-drivsteg i SPI-läge, inbyggt Wi-Fi och Ethernet samt CAN-FD-expansion. RepRapFirmware anses allmänt vara den kraftfullaste och mest flexibla firmwareplattformen för 3D-skrivare.
Viktiga specifikationer
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Processor | ATSAME51, 32-bitars ARM Cortex-M4, 120 MHz |
| Stegmotordrivare | 5 × TMC2209 (integrerade, SPI, 256 mikrosteg) |
| Axlar | 5 (kan byggas ut via CAN-FD) |
| Ingångsspänning | 12–24 V DC |
| Anslutningsmöjligheter | Wi-Fi, Ethernet 100 Mbps, USB, SD-kort, CAN-FD |
| Firmware | RepRapFirmware (förflashad) |
| Kretskortets storlek | 100 x 75mm |
| Pris | $159.99 |
Prestanda
Duet 3 Mini 5+ var det tystaste testade kortet med 37 dB, tack vare utmärkt kretskortsdesign och TMC2209-drivsteg i SPI-läge. RepRapFirmware stöder avancerade funktioner som objektkassering (pausa eller avbryta enskilda objekt i en utskrift med flera delar), input shaping, tryckförsprång och ett kraftfullt makrosystem. Gränssnittet Duet Web Control är branschens bästa – fullständig skrivarkontroll, filhantering och övervakning från valfri webbläsare.
Fördelar
- Tystast kort (37 dB)
- Bästa webbgränssnittet (Duet Web Control)
- Kraftfullast firmware (RepRapFirmware)
- Inbyggt Wi-Fi + Ethernet
- CAN-FD-expansion för ytterligare axlar
- Utmärkt dokumentation och community
- Kompakt format på 100 × 75 mm
Nackdelar
- Dyr ($159.99)
- Integrerade drivsteg (inte utbytbara)
- RepRapFirmware har en brant inlärningskurva
- Maximalt 5 axlar (kan byggas ut, men kräver extra CAN-FD-kort)
- Ingen direkt ersättning för någon proprietär skrivare
- Inga kablar ingår
#3 — BigTreeTech SKR Pro V1.2 ($89.99)
3Bästa prisvärda kortet för DIY-byggare
BigTreeTech SKR Pro V1.2 är det mest prisvärda 32-bitarskortet på marknaden. Det använder samma STM32F407-processor som QIDI-kortet, men har 6 sockelförsedda TMC2209-drivsteg, vilket gör det mer flexibelt och lättare att reparera. Det stöder Marlin, Klipper och RepRapFirmware och har en av de största användarcommunities inom 3D-utskrift.
Viktiga specifikationer
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Processor | STM32F407VGT6, 32-bitars ARM, 168 MHz |
| Stegmotordrivare | 6 × TMC2209 (sockelförsedda, UART/SPI) |
| Axlar | 6 (X, Y, Z, E0, E1, E2) |
| Ingångsspänning | 12–24 V DC |
| Anslutningsmöjligheter | USB, Micro SD, WiFi (ESP-01 som tillval) |
| Firmware | Marlin, Klipper, RRF (flashas av användaren) |
| Kretskortets storlek | 128 x 78mm |
| Pris | $89.99 |
Prestanda
SKR Pro presterade nästan identiskt med QIDI-kortet vid rå beräkningsprestanda (2,3 sekunder för 500 000 rader) och ljudnivå (40 dB). De sockelförsedda drivstegen är en stor fördel – om ett drivsteg går sönder kan du byta ut det för $5 i stället för att köpa ett nytt kort. Du kan även uppgradera till TMC5160- eller TMC2240-drivsteg för högre ström vid behov. Wi-Fi kräver en ESP-01-modul som tillval ($5–8) och är inte lika välutvecklat som inbyggda lösningar.
Fördelar
- Bästa prisvärde ($89.99)
- Sockelförsedda drivsteg (utbytbara och uppgraderingsbara)
- 6 axlar (stöder trippel-extruder eller flera Z-axlar)
- Stöd för firmware med öppen källkod (Marlin, Klipper, RRF)
- Stor användarcommunity och omfattande dokumentation
- Flexibel ingångsspänning på 12–24 V
Nackdelar
- Wi-Fi är tillval (inte inbyggt)
- Ingen förflashad firmware (måste kompileras)
- Kräver kabeladaptrar för skrivare med proprietära anslutningar
- Inga kablar ingår
- Större format (128 × 78 mm)
- Installationstid: 1–2 timmar för erfarna användare
#4 — BTT Octopus Pro V1.0 ($129.99)
4Bäst för byggare av avancerade CoreXY- och Voron-skrivare
BTT Octopus Pro är det mest kapabla kortet i denna rankning, med en STM32F429-processor (180 MHz, den snabbaste som testades), 8 utbytbara TMC2209-drivrutiner och stöd för upp till 8 axlar. Det är utformat för storformats-, multiextruder- och höghastighets-CoreXY-skrivare som Voron 2.4 och Trident.
Viktiga specifikationer
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Processor | STM32F429, 32-bitars ARM, 180 MHz |
| Stegmotordrivare | 8 × TMC2209 (utbytbara, UART/SPI) |
| Axlar | 8 |
| Ingångsspänning | 12–24 V DC |
| Anslutningsmöjligheter | USB, Micro SD, WiFi (ESP-01 som tillval) |
| Firmware | Marlin, Klipper, RRF |
| Pris | $129.99 |
Prestanda
Octopus Pro var det snabbaste testade kortet — STM32F429 på 180 MHz bearbetade G-koden med 500 000 rader på 1,8 sekunder. Med 8 axlar stöder det de mest komplexa skrivarkonfigurationerna: flera extrudrar, oberoende dubbla Z-axlar, servostyrda verktyg och mer. Ljudnivån var 39 dB, vilket är utmärkt för ett kort med 8 drivrutiner. Kortet är populärt i Voron-communityn tack vare sin kapacitet och tillförlitlighet.
Fördelar
- Snabbaste processor (180 MHz STM32F429)
- 8 axlar (mest flexibelt)
- TMC2209-drivrutiner i socklar
- Stöder all större firmware
- Utmärkt för avancerade Voron/CoreXY-byggen
- 12–24 V-ingång
Nackdelar
- Stort format (kanske inte passar i små kapslingar)
- WiFi tillval
- Kräver kompilering av firmware
- Överdimensionerat för enkla skrivare med en extruder
- Inga kablar ingår
#5 — Prusa Einsy Rambo (119,99 dollar)
5Bästa OEM-ersättning för Prusa MK3/MK3S+
Einsy Rambo är originalmoderkortet i Prusa MK3 och MK3S+, och finns som en officiell ersättningsdel. Det använder en 8-bitars ATmega2560-processor med 4 TMC2130-drivrutiner i SPI-läge. Även om det tekniskt sett är föråldrat jämfört med 32-bitarskort är det fortfarande ett pålitligt alternativ för Prusa-ägare som vill ha en OEM-ersättning.
Viktiga specifikationer
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Processor | ATmega2560, 8-bitars AVR, 16 MHz |
| Stegmotordrivare | 4 × TMC2130 (integrerade, SPI) |
| Axlar | 4 (X, Y, Z, E) |
| Ingångsspänning | 24 V DC |
| Anslutningsmöjligheter | USB, SD-kort (WiFi via Raspberry Pi Zero) |
| Firmware | Prusa-firmware (förinstallerad) |
| Pris | $119.99 |
Prestanda
Einsy Rambo är det enda 8-bitarskortet i denna rankning. Det bearbetade G-koden med 500 000 rader på 12,4 sekunder — 5,9 gånger långsammare än 32-bitarskorten. Ljudnivån var 41 dB, vilket är rimligt tack vare TMC2130-drivrutinerna. 8-bitarsprocessorn begränsar utskriftshastigheten till cirka 80 mm/s och stöder inte input shaping eller pressure advance. Det är dock ett pålitligt och välbeprövat kort som fungerar perfekt med Prusa-skrivare.
Fördelar
- OEM-ersättning för Prusa MK3/MK3S+
- Förinstallerad Prusa-firmware
- Pålitligt och välbeprövat
- Tysta TMC2130-drivrutiner
- Stor Prusa-community
Nackdelar
- 8-bitarsprocessor (långsam, 12,4 s för 500 000 rader)
- Dyrt (119,99 dollar) för föråldrad teknik
- Inget inbyggt WiFi
- Endast 4 axlar (ingen dubblaxtruder)
- Endast kompatibelt med Prusa
- Begränsad maxhastighet (cirka 80 mm/s)
#6 — MKS Robin Nano V3 (59,99 dollar)
6Bästa prisvärda 32-bitarskortet med pekskärm
MKS Robin Nano V3 är ett prisvärt 32-bitarskort med en inbyggd 3,5-tums pekskärm. Det använder en STM32F407-processor med 5 integrerade TMC2209-drivrutiner och inbyggt WiFi. Med ett pris på 59,99 dollar är det det billigaste 32-bitarskortet med stöd för dubbla extrudrar och skärm.
Viktiga specifikationer
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Processor | STM32F407, 32-bitars ARM, 168 MHz |
| Stegmotordrivare | 5 × TMC2209 (integrerade, UART) |
| Axlar | 5 (stöd för dubbla extrudrar) |
| Ingångsspänning | 12–24 V DC |
| Anslutningsmöjligheter | WiFi (ESP8266), USB, Micro SD |
| Skärm | 3,5-tums resistiv pekskärm (ingår) |
| Firmware | MKS-firmware (Marlin-baserad, förinstallerad) |
| Pris | $59.99 |
Prestanda
Robin Nano V3 erbjuder bra prestanda för priset – 2,5 sekunder för 500 000 rader och 43 dB ljudnivå. Det inbyggda WiFi-nätverket fungerar, men hade enstaka avbrott under testningen (2 avbrott på 10 timmar). Den medföljande pekskärmen på 3,5 tum är en trevlig bonus, men använder en resistiv digitizer (kräver tryck och är mindre responsiv än en kapacitiv). MKS-användargruppen är mindre än BTT:s eller Duets, men dokumentationen är tillräcklig.
Fördelar
- Billig (59,99 USD)
- 32-bitars STM32F407-processor
- 5 axlar (stöd för dubbla extrudrar)
- Inbyggt WiFi
- 3,5-tums pekskärm ingår
- Förinstallerad firmware
Nackdelar
- Det mest högljudda TMC-kortet (43 dB)
- Resistiv pekskärm (inte kapacitiv)
- Problem med WiFi-tillförlitligheten (enstaka avbrott)
- Mindre användargrupp
- Integrerade drivrutiner
- Begränsad dokumentation
#7 – Creality V4.2.7 Silent Board (39,99 USD)
7Bästa prisvärda tysta uppgradering för Ender 3
Creality V4.2.7 är det officiella tysta uppgraderingskortet för skrivarna Ender 3, Ender 3 Pro och Ender 3 V2. Det använder en 32-bitars STM32F103-processor med 4 integrerade TMC2208-drivare. Det är en direkt ersättning för standardkortet i Ender 3 och levereras med förinstallerad Marlin-firmware.
Viktiga specifikationer
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Processor | STM32F103, 32-bitars ARM, 72 MHz |
| Stegmotordrivare | 4 × TMC2208 (integrerade, UART) |
| Axlar | 4 (X, Y, Z, E) |
| Ingångsspänning | 24 V DC |
| Anslutningsmöjligheter | USB, Micro SD (inget WiFi) |
| Firmware | Marlin (förinstallerad för Ender 3) |
| Pris | $39.99 |
Prestanda
V4.2.7 är en betydande uppgradering jämfört med standardkortet i Ender 3 (A4988-drivare på över 60 dB). Ljudnivån sjönk till 42 dB, och 32-bitarsprocessorn hanterar G-kod smidigare. STM32F103 på 72 MHz är dock mindre kraftfull än STM32F407 (4,2 sekunder för 500 000 rader jämfört med 2,1 sekunder), och TMC2208-drivarna saknar StallGuard och har lägre maximal ström (1,4 A jämfört med 2,0 A för TMC2209). Avsaknaden av WiFi är en betydande brist.
Fördelar
- Mycket billig (39,99 USD)
- Direkt ersättning för skrivare i Ender 3-serien
- Förinstallerad Marlin-firmware
- Tyst drift (42 dB jämfört med över 60 dB som standard)
- Enkel installation (10–15 minuter)
Nackdelar
- Endast 4 axlar (ingen dubblaxtruder)
- Inget WiFi
- Svagare processor (72 MHz STM32F103)
- TMC2208 (inte TMC2209 – ingen StallGuard, lägre ström)
- Endast Ender 3
- Integrerade drivrutiner
#8 – FYSETC Cheetah V2.0 (34,99 USD)
8Bästa extremt prisvärda 32-bitarsuppgradering
FYSETC Cheetah V2.0 är det billigaste kortet i denna rangordning, med ett pris på 34,99 USD. Det använder en STM32F401-processor (84 MHz) med 4 integrerade TMC2209-drivare. Det är utformat som en direkt ersättning för skrivare i Ender 3-serien och erbjuder ett budgetalternativ för tyst 32-bitarsutskrift.
Viktiga specifikationer
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Processor | STM32F401, 32-bitars ARM, 84 MHz |
| Stegmotordrivare | 4 × TMC2209 (integrerade, UART) |
| Axlar | 4 |
| Ingångsspänning | 24 V DC |
| Anslutningsmöjligheter | USB, Micro SD (inget WiFi) |
| Firmware | Marlin (installeras av användaren) |
| Pris | $34.99 |
Prestanda
Cheetah V2.0 är tillräcklig för grundläggande utskrifter. STM32F401-processorn på 84 MHz bearbetade 500 000 rader på 4,2 sekunder – långsammare än F407-kort, men fortfarande mycket snabbare än 8-bitarskort. Ljudnivån var 44 dB, högst bland korten med TMC-drivare, troligen på grund av en mindre optimerad kretskortsdesign och strömförsörjning. Avsaknaden av WiFi är en betydande brist. Den lilla användargruppen innebär färre guider och förkonfigurerade firmwarefiler.
Fördelar
- Mycket billig (34,99 USD)
- 32-bitars processor (snabbare än 8-bitars)
- TMC2209-drivare (tysta jämfört med A4988)
- Direkt ersättning för Ender 3
- Bra uppgradering till 32 bitar för nybörjare
Nackdelar
- Inget WiFi
- Endast 4 axlar
- Svagare processor (84 MHz)
- Högst ljudnivå bland TMC-kort (44 dB)
- Liten användarcommunity
- Kräver flashning av firmware (inte förinstallerad)
- Integrerade drivrutiner
Köpguide: Så väljer du rätt ersättningsmoderkort
1. Kontrollera kompatibiliteten först
Den viktigaste faktorn är kompatibilitet. Originalersättningskort (QIDI i-Fast, Creality V4.2.7, Prusa Einsy) är utformade för specifika skrivarmodeller och fungerar med plug-and-play. Universalkort (BTT SKR Pro, Duet 3, BTT Octopus) kan fungera i många skrivare, men kräver anpassad montering, kabeldragning och firmware. Om du äger en QIDI i-Fast är QIDI i-Fast-moderkortet det enda praktiska valet — ett universalkort skulle kräva omfattande modifieringar och du skulle förlora QIDI-specifika funktioner.
2. Välj mellan integrerade och utbytbara drivrutiner
Integrerade drivrutiner (QIDI, Duet, Creality, MKS) är mer kompakta och plug-and-play, men en trasig drivrutin innebär att hela kortet måste bytas. Utbytbara drivrutiner (BTT SKR Pro, BTT Octopus Pro) gör det möjligt att byta drivrutiner för $5–8 och uppgradera dem (TMC5160 för högre ström). Om reparerbarhet är viktigt bör du välja utbytbara drivrutiner. Om du vill ha den enklaste installationen bör du välja integrerade drivrutiner.
3. Ta hänsyn till WiFi-behov
Inbyggt WiFi (QIDI, Duet, MKS) ger den smidigaste trådlösa utskriftsupplevelsen. Valfritt WiFi via ESP-01 (BTT-kort) fungerar, men kräver en extra modul för $5–8 och är mindre genomarbetat. Utan WiFi (Creality, FYSETC) måste du använda SD-kort eller USB. Om du skriver ut ofta eller vill ha fjärrövervakning bör du prioritera inbyggt WiFi.
4. Anpassa antalet axlar efter skrivaren
Skrivare med en extruder behöver 4 axlar (X, Y, Z, E). Skrivare med dubbla extrudrar behöver 5 axlar (X, Y, Z, E0, E1). Skrivare med flera extrudrar eller flera Z-axlar behöver 6+ axlar. QIDI i-Fast-moderkortet har 5 axlar, vilket är perfekt för i-Fasts system med dubbla extrudrar. BTT Octopus Pro har 8 axlar för de mest komplexa byggena.
5. Budgetöverväganden
| Budgetintervall | Bästa kort | Användningsområde |
|---|---|---|
| $30–50 | FYSETC Cheetah V2.0 / Creality V4.2.7 | Prisvärd tyst uppgradering för Ender 3 |
| $50–90 | MKS Robin Nano V3 / BTT SKR Pro | Mellanklass med 32 bitar och WiFi eller 6 axlar |
| $90–160 | BTT Octopus Pro / Duet 3 Mini 5+ | Avancerat DIY, avancerade funktioner |
| $160–300 | QIDI i-Fast-moderkort | Originalersättning för i-Fast |
Slutligt omdöme
Vilket ersättningsmoderkort bör du köpa?
#1-valet för QIDI i-Fast-ägare: QIDI i-Fast-moderkort ($290.99). Om du äger en QIDI i-Fast med ett trasigt eller sviktande moderkort är detta kortet du bör köpa. Det är det enda alternativet som erbjuder ett verkligt plug-and-play-byte — förinstallerad firmware, förpressade kablar, exakt passform, tysta TMC2209-drivrutiner, stöd för dubbla extrudrar och inbyggt WiFi. Installationen på 25 minuter gör att du kan börja skriva ut igen snabbare än med något annat alternativ. Även om $290.99 är dyrt är det billigare än en reparation på ett servicecenter ($400+) eller en ny skrivare ($1,299). QIDI i-Fast-moderkortet är det självklara förstahandsvalet för i-Fast-ägare.
Förstahandsval för gör-det-själv-byggare: BigTreeTech SKR Pro V1.2 (89,99 USD). För specialbyggda skrivare eller uppgraderingar av skrivare utan proprietära lösningar erbjuder SKR Pro den bästa balansen mellan funktioner, prestanda och pris. STM32F407-processor, 6 sockelmonterade TMC2209-drivrutiner, stöd för öppen källkodsfirmware och en stor användarcommunity. Sockelmonterade drivrutiner innebär att du kan reparera eller uppgradera utan att byta ut hela kortet.
Förstahandsval för avancerade användare: Duet 3 Mini 5+ (159,99 USD). Om du vill ha den bästa firmwaren, webbaserade gränssnittet och hårdvarukvaliteten är Duet 3 oöverträffad. RepRapFirmware är den kraftfullaste firmwaren för 3D-skrivare, och Duet Web Control är det bästa fjärrgränssnittet. Det tystaste kortet i testet, med 37 dB.
Budgetval: Creality V4.2.7 (39,99 USD). För Ender 3-ägare som vill ha en tyst uppgradering till låg kostnad är V4.2.7 det billigaste sättet att gå från över 60 dB till 42 dB. Direkt ersättning, förinstallerad firmware och enkel installation.
Undvik: Kort med A4988/DRV8825-drivrutiner (för högljudda), 8-bitarskort för nya byggen (för långsamma och begränsade) samt kort utan stöd från användarcommunityn (uppdateringar av fast programvara och felsökning blir svåra).