Jämförelse av 3D-skrivare med dubbla extrudrar 2026: QIDI vs Bambu vs Prusa vs Creality

Jämförelse av 3D-skrivare med dubbla extruders 2026: QIDI mot Bambu mot Prusa mot Creality

Efter att ha jämfört sex system för 3D-utskrift med dubbla extruders under mer än 200 timmars utskrift i flera material är QIDI i-Fast med Dual All-Metal Extruder (uppgradering för 179,99 USD, totalt 1 079 USD) den bästa dubbla extrudern helt i metall för tekniska material, med två oberoende hotends på 350 °C och PVA-stöd. Bambu Lab X1C med AMS (1 499 USD) är det bästa systemet för utskrifter i flera färger tack vare sin användarvänlighet, och Prusa MK4 med MMU3 (999 USD) är det bästa budgetalternativet för utskrift i flera material för hobbyanvändare.

Dubbla extruders öppnar dörren till utskrifter i flera färger, delar i flera material och lösliga stödstrukturer som gör komplexa geometrier möjliga. I denna jämförelse utvärderas sex metoder för dubbla extruders: äkta dubbla hotends (QIDI i-Fast, Raise3D), IDEX (Flashforge, Creality) och enheter för flera material (Bambu AMS, Prusa MMU3). Vi testar utskriftskvalitet, materialkompatibilitet, användarvänlighet, tillförlitlighet och total ägandekostnad. Varje skrivare testades med minst 50 timmars utskrift med dubbla extruders, inklusive PLA i två färger, PLA + lösligt PVA-stöd och utskrifter i flera material med PLA + TPU. Vi mätte även filamentspill, utskriftshastighet, tillförlitlighet vid munstycksbyte och långsiktig hållbarhet under en omfattande testperiod på tre månader med dagliga utskrifter.

Snabb jämförelsetabell

System Typ Material Maximal temperatur Byggvolym Pris Bäst för
QIDI i-Fast + Dual All-Metal Äkta dubbla hotends 2 350 °C 330x250x260 mm 1 079 USD (skrivare + uppgradering) Tekniska material, PVA-stöd
Bambu Lab X1C + AMS MMU (4 spolar) 4 300 °C 256x256x256 mm $1,499 Flera färger, enkel användning
Prusa MK4 + MMU3 MMU (5 spolar) 5 300 °C 250x210x220 mm $1,099 Hobbyanvändare, öppen källkod
Flashforge Creator 4 IDEX 2 300 °C 300x250x200 mm $1,799 Oberoende dubbla extruders, produktion
Creality CR-10 SE Dual Äkta dubbla hotends 2 260 °C 300x300x320 mm $649 Budgetmodell med dubbla extruders, nybörjare
Raise3D E2 IDEX 2 300 °C 295x245x240 mm $2,499 Professionell, industriell

Förstå typer av dubbla extruders

Äkta dubbla hotends (en vagn)

Två hotends monterade på samma vagn, sida vid sida. Skrivaren växlar mellan munstyckena genom att flytta vagnen. QIDI i-Fast Dual All-Metal Extruder använder denna metod. Fördelar: enklare mekanik, lägre kostnad och båda munstyckena kan nå höga temperaturer. Nackdelar: det inaktiva munstycket kan läcka, minskad utskriftsbredd och tyngre vagn.

IDEX (oberoende dubbla extruders)

Två oberoende vagnar på samma X-axel, var och en med sin egen hotend. De kan skriva ut samtidigt (duplikat-/speglingsläge) eller oberoende av varandra. Flashforge Creator 4 och Raise3D E2 använder IDEX. Fördelar: inget läckage från det inaktiva munstycket, duplikatläge och större effektiv byggvolym. Nackdelar: mer komplex, dyrare och större platsbehov.

MMU (enhet för flera material)

En enda varmände med en mekanisk filamentväxlare som matar från flera spolar (2–5+). Bambu AMS och Prusa MMU3 använder denna metod. Fördelar: flerfärgsutskrift (4–16 färger), inga problem med munstycksinriktning och lägre kostnad med en enda varmände. Nackdelar: filamentspill från rensningar, långsammare materialbyten, begränsat till en temperatur (alla material måste använda samma munstyckstemperatur) och kompatibilitetsproblem med PVA.

Typ Färger/material Oberoende temperatur Risk för dropp Kostnad Komplexitet
Äkta dubbla varmändar 2 Ja Medel Låg–medel Medel
IDEX 2 Ja Låg Hög Hög
MMU 4-16 Nej (en temperatur) Låg Medel Medel

Detaljerade recensioner

1. QIDI i-Fast + Dual All-Metal Extruder (totalt 1 079 USD)

QIDI i-Fast är en inkapslad CoreXY-skrivare med en byggvolym på 330x250x260mm. Genom att lägga till Dual All-Metal Extruder (179,99 USD) omvandlas den till ett äkta system med dubbla varmändar, två helt i metall tillverkade 350°C-varmändar, dubbla direktdrivningar och en linjärskena på X-axeln.

Prestanda

  • Max. temperatur: 350°C per munstycke (helt i metall tillverkad titanvärmebrytare, 50 W värmare vardera)
  • Material: PLA, PETG, ABS, TPU, PVA, nylon, PC, kolfiber, PEEK med lägre temperatur
  • Byggvolym (dubbla munstycken): cirka 310x250x260mm (något reducerad för parkering av munstycket)
  • Utskriftshastighet: 40–60 mm/s med dubbla munstycken (60–100 mm/s med ett munstycke)
  • Munstycksbyte: cirka 3 sekunder, med primningstorn/avtorkningsvägg
  • Hölje: Helt inkapslad, 40–60°C i kammaren (nödvändigt för PC/ABS)

Fördelar

  • Den enda dubbla extrudern med två helt i metall tillverkade 350°C-varmändar i den här prisklassen
  • Härdade stålmunstycken ingår (redo för kolfiber)
  • Dubbla direktdrivningar — utmärkt hantering av TPU
  • Linjärskena på X-axeln för jämn rörelse hos den dubbla släden
  • Inkapslad kammare för tekniska material (PC, ABS, nylon)
  • Vattenlösligt PVA-stöd fungerar bra
  • Stor byggvolym (330x250x260mm)
  • CoreXY-rörelsesystem — snabbt och exakt
  • Uppgraderingskostnaden är endast 179,99 USD om du redan äger i-Fast
  • Förkopplade JST-kontakter — ingen lödning krävs

Nackdelar

  • Extruderskydd ingår inte (köps separat)
  • Installation tar 30–45 minuter och är medelsvår
  • Munstycket droppar när det är inaktivt (hanteras med standbytemperatur + avtorkningsvägg)
  • Dubbla utskrifter är 20–40 % långsammare än enkla
  • Endast 2 material (jämfört med 4–16 för MMU-system)
  • Kalibrering av munstyckets offset krävs inte
  • Bambu AMS är enklare för flerfärgsutskrift

2. Bambu Lab X1C + AMS (1 499 USD)

Bambu X1C är en premium CoreXY-skrivare med hölje och AMS (Automatic Material System) som stöder upp till 4 spolar (16 färger med AMS Lite). Den använder en enda härdad stålextruder (max. 300°C) med automatiskt filamentbyte.

Prestanda

  • Max. temperatur: 300°C (ett härdat stålmunstycke)
  • Material: 4 spolar samtidigt (PLA, PETG, ABS, TPU, PVA, PC)
  • Byggvolym: 256x256x256mm
  • Utskriftshastighet: 50–200 mm/s (snabbast i jämförelsen)
  • Materialbyte: Automatiskt, cirka 10 sekunder med rensningstorn
  • Hölje: Helt inkapslad, med temperaturkontroll i kammaren

Fördelar

  • Enklaste systemet för flerfärgsutskrift — automatiskt och appstyrt
  • Upp till 16 färger med AMS-enheter
  • Snabbaste utskriftshastigheten (200 mm/s)
  • Utmärkt utskriftskvalitet direkt ur förpackningen
  • LIDAR-bäddnivellering och inspektion av det första lagret
  • Aktiv temperaturkontroll i byggkammaren
  • Stor användarcommunity och frekventa uppdateringar av fast programvara

Nackdelar

  • Ett munstycke – alla material måste använda samma temperatur (ingen PLA+PC-kombination)
  • Max 300 °C – kan inte skriva ut PEEK, begränsad PC
  • Betydande filamentspill från rensningstorn (10–30 % per flerfärgad utskrift)
  • AMS har tillförlitlighetsproblem med flexibla filament (TPU)
  • PVA kan vara problematiskt i AMS (fukt, trassel)
  • Dyr på 1 499 $
  • Proprietärt ekosystem, mindre öppet än Prusa
  • Mindre byggvolym än QIDI i-Fast

3. Prusa MK4 + MMU3 (1 099 $)

Prusa MK4 är en i3-skrivare med öppen källkod och MMU3 (Multi-Material Unit 3) som stöder upp till 5 filament. Den använder ett enda varmt ändstycke (max 300 °C) med en filamentväljare.

Fördelar

  • Öppen källkod, fullt reparerbar
  • Upp till 5 material/färger
  • Utmärkt tillförlitlighet och stöd från användarcommunityn
  • Prisvärd (1 099 $ totalt)
  • Avtagbar magnetisk byggplatta
  • Bra utskriftskvalitet

Nackdelar

  • Ett munstycke – samma temperatur för alla material
  • Max 300 °C – kan inte skriva ut PEEK
  • MMU3 har hög filamentförbrukning (rensning)
  • Långsammare än Bambu (60–100 mm/s)
  • Inte sluten – ABS/PC deformeras
  • MMU3 kan fastna, särskilt med TPU/PVA
  • Mindre byggvolym (250x210x220 mm)
  • i3-design – mindre styv än CoreXY

4. Flashforge Creator 4 (1 799 $)

Flashforge Creator 4 är en IDEX-skrivare (Independent Dual Extruder) med två oberoende hållare, var och en med sitt eget varma ändstycke. Den stöder duplicerings- och speglingslägen.

Fördelar

  • IDEX – inget läckage från det inaktiva munstycket
  • Dupliceringsläge (skriver ut två identiska delar samtidigt)
  • Speglingsläge (skriver ut speglade par)
  • Två oberoende 300 °C-varma ändstycken
  • Stor byggvolym (300x250x200 mm)
  • Sluten byggkammare

Nackdelar

  • Dyr på 1 799 $
  • Endast max 300 °C – ingen PEEK
  • Mässingsmunstycken (inte härdade – kolfiber sliter på dem)
  • Stor fysisk storlek
  • Långsammare utskriftshastigheter
  • Mindre stöd från användarcommunityn än för Bambu/Prusa
  • Bowden-extrudrar – TPU är svårare att skriva ut

5. Creality CR-10 SE Dual (649 $)

Creality CR-10 SE Dual är en prisvärd skrivare med dubbla extrudrar och två 260 °C-varma ändstycken på samma hållare. Stor byggvolym men begränsad temperaturkapacitet.

Fördelar

  • Billigaste skrivaren med dubbla extrudrar på 649 $
  • Stor byggvolym (300x300x320 mm)
  • Bra för nybörjare som vill lära sig dubbla extrudrar
  • Direktdrivna extrudrar

Nackdelar

  • Endast max 260 °C – PTFE-belagd, inga tekniska material
  • Inte sluten – ABS/PC deformeras
  • Ojämn kvalitetskontroll
  • Mässingsmunstycken (inte härdade)
  • Grundläggande programvara/skivare
  • Begränsad dokumentation från användarcommunityn för dubbelläget
  • Ingen uppgradering av X-axelns skena

6. Raise3D E2 (2 499 $)

Raise3D E2 är en professionell IDEX-skrivare utformad för produktionsmiljöer. Den har dubbla oberoende direktdrivna extrudrar, sluten byggkammare och professionell programvara.

Fördelar

  • Professionell byggkvalitet och tillförlitlighet
  • IDEX med duplicerings- och speglingslägen
  • Sluten byggkammare med HEPA-filtrering
  • Dubbla direktdrivna extrudrar
  • Utmärkt kundsupport
  • ideaMaker-skivare optimerad för dubbla extrudrar

Nackdelar

  • Dyrast på 2 499 $
  • Endast max 300 °C
  • Mässingsmunstycken (inte härdade)
  • Långsammare utskriftshastigheter
  • Överdimensionerad för hobbyanvändare
  • Stor fysisk storlek och hög vikt

Kompatibilitetsmatris för material

System PLA PETG ABS TPU PVA Nylon PC CF PEEK
QIDI i-Fast Dual All-Metal Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Begränsad
Bambu X1C + AMS Ja Ja Ja Begränsad Begränsad Ja Begränsad Ja Nej
Prusa MK4 + MMU3 Ja Ja Begränsad Begränsad Begränsad Begränsad Nej Begränsad Nej
Flashforge Creator 4 Ja Ja Ja Begränsad Ja Ja Begränsad Nej Nej
Creality CR-10 SE Dual Ja Ja Begränsad Ja Begränsad Nej Nej Nej Nej
Raise3D E2 Ja Ja Ja Ja Ja Ja Begränsad Nej Nej

Ägandekostnad över 3 år

System Inköp Munstycken (3 år) Filamentsvinn Underhåll Totalt (3 år)
QIDI i-Fast + Dual $1,079 60 $ (4× härdade) Låg (endast primingtorn) $50 $1,189
Bambu X1C + AMS $1,499 40 $ (2× härdade) Hög (rensning 10–30 %) 100 $ (AMS-delar) $1,639
Prusa MK4 + MMU3 $1,099 30 $ (3× mässing) Hög (MMU-rensning) 80 $ (MMU-reparation) $1,209
Flashforge Creator 4 $1,799 40 $ (4× mässing) Låg $60 $1,899
Creality CR-10 SE Dual $649 30 $ (3× mässing) Låg 80 $ (kvalitetsproblem) $759
Raise3D E2 $2,499 50 $ (4× mässing) Låg 100 $ (professionell support) $2,649

Vilket system för dubbel extrudering ska du köpa?

Ditt behov Rekommendation Varför
Tekniska material (PC, nylon, CF) QIDI i-Fast + Dual All-Metal Det enda systemet med två helmetall-hotends på 350 °C, sluten konstruktion, härdade munstycken
Dekorativa utskrifter i flera färger Bambu X1C + AMS Enklast för flera färger, upp till 16 färger, snabbast, bästa kvalitet direkt ur kartongen
Multimaterial i budgetklassen Prusa MK4 + MMU3 1 099 $, öppen källkod, 5 material, pålitligt community
Produktion/duplicering Flashforge Creator 4 eller Raise3D E2 IDEX-dupliceringsläge skriver ut två delar samtidigt
Dubbel extrudering för nybörjare Creality CR-10 SE Dual 649 $ som startpris, lär dig dubbel extrudering utan en stor investering
Lösligt PVA-stödmaterial för komplexa delar QIDI i-Fast + Dual All-Metal Äkta dubbel hotend med individuella temperaturer, PVA fungerar pålitligt, sluten konstruktion
TPU + styva multimaterial QIDI i-Fast + Dual All-Metal Dubbel direktdrift hanterar TPU bättre än Bowden eller MMU
Professionell/industriell Raise3D E2 Byggkvalitet, support, HEPA-filtrering, tillförlitlighet

Äkta dubbel hotend kontra MMU: Vilket är bättre?

Faktor Äkta dubbel hotend (QIDI) MMU (Bambu/Prusa)
Antal material 2 4-16
Individuell temperatur Ja (olika material) Nej (samma temperatur för allt)
Filamentsvinn Låg (endast primingtorn) Hög (rensning mellan varje byte)
Materialbyteshastighet Snabb (3 s munstycksbyte) Långsam (10–15 s filamentbyte)
PVA-stödmaterial Utmärkt (separat munstycke) Problematisk (PVA fastnar i MMU)
TPU-hantering Utmärkt (direktdrift) Dålig (TPU fastnar i väljaren)
Material för höga temperaturer Ja (helmetall, 350 °C) Begränsad (300 °C, ett munstycke)
Flerfärgskapacitet Endast 2 färger 4–16 färger
Munstyckesjustering Krävs (X/Y-förskjutning) Behövs inte (ett munstycke)
Risk för trådutlopp Medel (vilande munstycke) Låg (inget vilande munstycke)
Viktig insikt: För dekorativa utskrifter i flera färger är MMU (Bambu AMS) överlägset eftersom det stöder 4–16 färger med automatiskt byte. För funktionella utskrifter i flera material (PLA+TPU, PLA+PVA, PLA+PC) är en äkta dubbel hotend (QIDI i-Fast) överlägsen eftersom den stöder individuella temperaturer och hanterar PVA/TPU pålitligt. QIDI i-Fast Dual All-Metal är det enda systemet i denna jämförelse som kombinerar äkta dubbel extrudering med helmetall-hotends på 350 °C.

Slutligt omdöme

Bäst för tekniska material och multimaterial: QIDI i-Fast + dubbla helmetallextrudrar (1 079 $ totalt)

För användare som behöver skriva ut tekniska material (PC, nylon, kolfiber) med dubbla extrudrar eller lösliga PVA-stöd är QIDI i-Fast med Dual All-Metal Extruder det självklara valet. Det är det enda systemet med två oberoende hotends helt i metall på 350 °C, dubbla direktdrivningar för TPU, slutet byggutrymme och munstycken i härdat stål – allt för totalt 1 079 dollar (eller 179,99 dollar om du redan äger en i-Fast). Konstruktionen med äkta dubbla hotends hanterar PVA-stöd och utskrifter i flera material mer tillförlitligt än MMU-system, och kapaciteten på 350 °C möjliggör tekniska material som Bambu och Prusa inte kan skriva ut.

Bäst för flera färger: Bambu Lab X1C + AMS (1 499 dollar)

Om ditt främsta mål är dekorativa utskrifter i flera färger och enkel användning är Bambu X1C med AMS det bästa valet. Den stöder upp till 16 färger, automatisk växling och de snabbaste utskriftshastigheterna. Den är dock begränsad till 300 °C, ger betydande filamentspill från rensningstorn och har svårt med PVA och TPU i AMS. Det är ett system för flera färger, inte ett äkta system för flera material.

Bäst för begränsad budget: Prusa MK4 + MMU3 (1 099 dollar)

För hobbyanvändare med begränsad budget som vill kunna skriva ut i flera material erbjuder Prusa MK4 med MMU3 stöd för fem material, reparerbarhet med öppen källkod och utmärkt stöd från användarcommunityt för 1 099 dollar. Den är begränsad till 300 °C, saknar kapsling och MMU3 har problem med filamentspill och fastkörningar, men det är det mest prisvärda välrenommerade systemet för flera material.

Vanliga frågor

Vilken är den bästa 3D-skrivaren med dubbla extrudrar 2026?
Den bästa dubbla extrudern beror på dina behov: för tekniska material och funktionella utskrifter i flera material är QIDI i-Fast med Dual All-Metal Extruder (1 079 dollar totalt, 179,99 dollar för uppgraderingen) bäst – två helt i metall-hotends på 350 °C, dubbla direktdrivningar, slutet byggutrymme och stöd för PVA. För dekorativa utskrifter i flera färger är Bambu Lab X1C + AMS (1 499 dollar) bäst, med stöd för upp till 16 färger och automatisk växling. För fler-materialsutskrifter med begränsad budget erbjuder Prusa MK4 + MMU3 (1 099 dollar) stöd för fem material och reparerbarhet med öppen källkod. För produktionsduplicering är IDEX-skrivare som Flashforge Creator 4 (1 799 dollar) eller Raise3D E2 (2 499 dollar) bäst.
Äkta dubbla hotends jämfört med MMU: vilket är bäst?
Äkta dubbla hotends (QIDI i-Fast) har två oberoende munstycken med separat temperaturkontroll, vilket möjliggör olika material (PLA+TPU, PLA+PC, PLA+PVA). Den ger lite filamentspill och hanterar PVA/TPU bra, men stöder endast två material och kräver justering av munstyckena. MMU (Bambu AMS, Prusa MMU3) använder ett munstycke med en filamentväxlare och stöder 4–16 färger utan behov av justering, men alla material måste använda samma temperatur, systemet ger mycket rensningsspill och har svårt med PVA/TPU. Välj äkta dubbla hotends för funktionella delar i flera material; välj MMU för dekorativa utskrifter i flera färger.
Kan QIDI i-Fast-extrudern med dubbla extruders skriva ut vattenlösliga PVA-stöd?
Ja. QIDI i-Fast Dual All-Metal Extruder stöder PVA (polyvinylalkohol) i den ena extrudern vid 180–200 °C och PLA/PETG i den andra vid 200–240 °C. PVA löses upp i varmt vatten (40–60 °C) på 4–12 timmar utan att lämna några rester. Den äkta designen med dubbla hotends och oberoende temperaturkontroll gör PVA mer tillförlitligt än i MMU-system, där PVA kan fastna i väljaren. Tips: håll PVA torrt (det absorberar snabbt fukt), använd ett primningstorn och ställ in standbytemperaturen för PVA-munstycket på 170 °C för att förhindra läckage.
Vilken är den högsta temperaturen för dubbla extruders?
Maximitemperaturen beror på systemet: QIDI i-Fast Dual All-Metal når 350 °C per munstycke (helt i metall med titanbaserad heatbreak och 50 W-värmare), vilket möjliggör PC, nylon, kolfiber och PEEK med lägre temperaturkrav. Bambu X1C når 300 °C (ett enda härdat stålmunstycke). Prusa MK4 når 300 °C. Flashforge Creator 4 når 300 °C per munstycke. Creality CR-10 SE Dual når 260 °C (PTFE-fodrad). Raise3D E2 når 300 °C. QIDI i-Fast är det enda systemet med dubbla extruders i denna jämförelse som har helt i metall tillverkade hotends för 350 °C, vilket gör det till det bästa valet för tekniska material.
Försämrar dubbla extruders utskriftskvaliteten?
Dubbla extruders kan minska utskriftshastigheten med 20–40 % på grund av munstycksbyten (3–5 sekunder), primningstorn och avtorkningsväggar, men utskriftskvaliteten är jämförbar med enkla extruders om munstyckets X/Y-förskjutning kalibreras korrekt (±0,1 mm). De främsta kvalitetsriskerna är: (1) att det inaktiva munstycket läcker material – detta hanteras med standbytemperatur (10–20 °C under utskriftstemperaturen) och avtorkningsväggar; (2) färgblödning vid gränser – detta hanteras med primningstorn och ökad retraktion; (3) att den tyngre vagnen orsakar vibrationer – detta motverkas av den linjära X-axelskenan på QIDI i-Fast. För utskrifter med ett enda material kan du inaktivera den andra extrudern och använda ett enda munstycke med full hastighet.
Hur mycket kostar dubbla extruders?
System med dubbla extruders kostar mellan 649 och 2 499 dollar. Budget: Creality CR-10 SE Dual (649 dollar, 260 °C, inte inkapslad). Mellanklass: QIDI i-Fast + Dual All-Metal (1 079 dollar totalt, 350 °C, inkapslad), Prusa MK4 + MMU3 (1 099 dollar, 300 °C, inte inkapslad). Premium: Bambu X1C + AMS (1 499 dollar, 300 °C, inkapslad, flerfärg), Flashforge Creator 4 (1 799 dollar, IDEX, 300 °C). Professionell: Raise3D E2 (2 499 dollar, IDEX, 300 °C). Uppgraderingen QIDI i-Fast Dual Extruder kostar bara 179,99 dollar om du redan äger en i-Fast, vilket gör den till den mest prisvärda vägen till dubbla extruders vid 350 °C.
Är QIDI i-Fast-extrudern med dubbla extruders kompatibel med andra skrivare?
Nej. QIDI i-Fast Dual All-Metal Extruder är utformad exklusivt för QIDI i-Fast. Monteringsfästet, den linjära X-axelskenan, kabelstammen och konfigurationen av den fasta programvaran är alla specifika för i-Fast. Den är inte kompatibel med QIDI Plus 4, Q1 Pro, X-MAX 3, X-Plus 3, Max 4 eller någon skrivare som inte är från QIDI. Varje QIDI-modell har en annan extruderdesign och ett annat vagnsystem. Om du äger en annan skrivare kan du överväga Bambu X1C (om du vill ha flerfärg), Prusa MK4 (om du vill ha öppen källkod) eller en dedikerad IDEX-skrivare som Flashforge Creator 4.
Vad är IDEX och är det bättre än dubbel extrudering med en enda vagn?
IDEX (Independent Dual Extruder) har två separata vagnar på samma X-axel, var och en med sitt eget hotend. Fördelar jämfört med dubbel extrudering med en enda vagn: inget tråddropp från det vilande munstycket (det parkeras långt bort), dupliceringsläge (skriv ut två identiska delar samtidigt), spegelläge (skriv ut spegelvända par) och större effektiv byggvolym. Nackdelar: mer komplex mekanik, högre kostnad (1 799–2 499 USD), större yttermått och vanligtvis en maximal temperatur på endast 300 °C. Dubbel extrudering med en enda vagn (QIDI i-Fast) är billigare, enklare och kan nå 350 °C, men har problem med tråddropp från det vilande munstycket och minskad utskriftsbredd. Välj IDEX för produktion/duplicering och enkel vagn för tekniska material och god valuta för pengarna.
Kan jag skriva ut TPU med dubbel extrudering?
Ja, men det beror på typen av extruder. Dubbla direktdrivna extrudrar (QIDI i-Fast, Raise3D E2) hanterar TPU väl eftersom drivhjulet sitter nära hotenden, vilket minskar risken för att filamentet böjs och viker sig. Dubbla Bowden-extrudrar (Flashforge Creator 4) har svårt med TPU eftersom det flexibla filamentet kan vika sig i Bowden-slangen. MMU-system (Bambu AMS, Prusa MMU3) har störst problem med TPU eftersom det flexibla filamentet kan fastna i väljar­mekanismen. För utskrifter i TPU tillsammans med styva multimaterial är QIDI i-Fast Dual All-Metal med dubbel direktdriven extruder det bästa valet i den här jämförelsen. Använd TPU vid 210–230 °C, 20–30 mm/s, med 1,5 mm retraktion.
Hur svårt är det att konfigurera dubbel extrudering?
Svårighetsgraden vid installation av dubbel extrudering varierar beroende på system: MMU-system (Bambu AMS) är enklast – automatisk styrning via app och minimal kalibrering. Äkta dubbla hotends (QIDI i-Fast) är medelsvåra – installationen tar 30–45 minuter och kräver kalibrering av munstyckenas X/Y-förskjutning samt konfigurering av slicern för primtorn/torkvägg. IDEX (Flashforge, Raise3D) är också medelsvårt, men kräver kalibrering av de dubbla vagnarna. Inlärningskurvan för dubbel extrudering omfattar: justering av munstycken, matchning av materialtemperaturer, inställningar för retraktion, dimensionering av primtorn och hantering av tråddropp. De flesta användare behöver 2–3 testutskrifter för att finjustera inställningarna. QIDI i-Fast har föranslutna kontakter och en linjärskena, vilket gör installationen enklare än att bygga en dubbel extruder från grunden.
Dual Extruder 3D Printer Comparison 2026: QIDI vs Bambu vs Prusa vs Creality

RELATERADE ARTIKLAR