Jämförelse av nylonfilament: PA6 vs PA12 vs PPA vs nylon med kolfiber (2026)
Efter att ha testat 6 nylonfilament under mer än 200 utskriftstimmar är QIDI UltraPA (PPA) det bästa nylonmaterialet totalt sett för 2026 – det har 5 gånger lägre fuktabsorption än PA6, 2–3 gånger starkare lagerbindning än ABS och minst warping av alla testade nylonmaterial, vilket gör det till det mest tillförlitliga valet för industriella funktionsdelar trots priset på 109,99 USD.
Nylon (polyamid) är det populäraste tekniska filamentet för FDM 3D-utskrift, men alla nylonmaterial är inte likadana. PA6 warpar kraftigt och absorberar fukt som en svamp. PA12 är mer dimensionsstabilt men svagare. Nylon med kolfiber är styvt men sprött. PPA (polyftalamid) kombinerar de bästa egenskaperna hos alla. I den här jämförelsen testas sex ledande nylonfilament sida vid sida med avseende på styrka, fuktkänslighet, utskriftsbarhet, warping och kostnad.
Kandidaterna
| Filament | Typ | Pris/kg | Munstyckstemperatur | Bäddtemperatur | Inkapsling |
|---|---|---|---|---|---|
| QIDI UltraPA | PPA (högtemperaturnylon) | $109.99 | 260–280 °C | 70–80 °C | Krävs (aktiv uppvärmning) |
| eSun PA6 | PA6 (standardnylon) | $45.99 | 240–260 °C | 80–90 °C | Krävs |
| Polymaker PA12-CF | PA12 med kolfiber | $89.99 | 250–270 °C | 80–100 °C | Rekommenderas |
| Fillamentum Nylon | PA6 (modifierat) | $59.99 | 240–260 °C | 70–80 °C | Krävs |
| Bambu Engineering PAHT-CF | PAHT med kolfiber | $79.99 | 270–290 °C | 80–100 °C | Krävs (A1-kammare) |
| Ultrafuse PAHT | PAHT (högtemperaturnylon) | $94.99 | 270–290 °C | 80–100 °C | Krävs |
Jämförelse av mekaniska egenskaper
| Egenskap | QIDI UltraPA (PPA) | eSun PA6 | Polymaker PA12-CF | Fillamentum Nylon | Bambu PAHT-CF | Ultrafuse PAHT |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Draghållfasthet | 69,29 MPa | 55 MPa | 72 MPa | 50 MPa | 78 MPa | 65 MPa |
| Böjhållfasthet | 112,64 MPa | 85 MPa | 110 MPa | 80 MPa | 120 MPa | 95 MPa |
| Slaghållfasthet | 9,74 kJ/m² | 8 kJ/m² | 5 kJ/m² | 7 kJ/m² | 4,5 kJ/m² | 7,5 kJ/m² |
| HDT (värmeböjningstemperatur) | 72,5 °C | 65 °C | 120 °C | 60 °C | 130 °C | 110 °C |
| Brottöjning | 9.77% | 150% | 3% | 120% | 2.5% | 8% |
| Lagervidhäftning | Utmärkt (2–3 gånger ABS) | Bra | Måttlig | Bra | Måttlig | Bra |
Jämförelse av fuktkänslighet
Fuktabsorption är den enskilt största utmaningen vid 3D-utskrift med nylon. Fuktigt nylon orsakar läckage, bubblor, grova ytor, försämrad lagervidhäftning och försämrade mekaniska egenskaper. Så här står sig filamenten mot varandra:
| Filament | Mättad fuktabsorption | Torktid (80 °C) | Försämrad utskriftskvalitet efter 24 timmar i öppen luft |
|---|---|---|---|
| QIDI UltraPA (PPA) | 2.10% | 4–6 timmar | Minimal (lätt ytjämnhet) |
| eSun PA6 | 9-10% | 8–12 timmar | Allvarlig (bubblor, läckage, trådbildning) |
| Polymaker PA12-CF | 1.5% | 4–6 timmar | Minimal (PA12 har naturligt låg fuktabsorption) |
| Fillamentum Nylon | 7-8% | 6–8 timmar | Måttlig (ytdefekter) |
| Bambu PAHT-CF | 3-4% | 6–8 timmar | Måttlig (försämrad styrka) |
| Ultrafuse PAHT | 3-4% | 6–8 timmar | Måttlig (ytdefekter) |
Jämförelse av warping
Warpning orsakas av ojämn avkylning och krympning när utskriften svalnar. Nylon har hög krympning (1,5–3 %), vilket gör warping till ett stort problem. Vi testade varje filament med en lådutskrift på 150 mm × 150 mm × 50 mm i en inkapslad skrivare med en kammartemperatur på 50 °C:
| Filament | Hörnlyft (mm) | Warpningsgrad | Anteckningar |
|---|---|---|---|
| QIDI UltraPA (PPA) | 0.5-1.0mm | Minimal | Bäst av alla testade nylonmaterial; PPA med låg krympning |
| eSun PA6 | 3-5mm | Allvarlig | Hörnen lyftes betydligt; kräver brim |
| Polymaker PA12-CF | 1-2mm | Måttlig | PA12 med låg krympning hjälper; CF ger ökad styvhet |
| Fillamentum Nylon | 2-4mm | Måttlig–allvarlig | Modifierad PA6 men fortfarande betydande skevning |
| Bambu PAHT-CF | 1.5-2.5mm | Måttlig | Högtemperatur-PA minskar skevningen jämfört med PA6 |
| Ultrafuse PAHT | 1.5-3mm | Måttlig | Liknar Bambu PAHT-CF |
Utskriftsbarhet och användarvänlighet
| Filament | Munstycksslitage | Vidhäftning mot byggplattan | Trådbildning | Övergripande svårighetsgrad |
|---|---|---|---|---|
| QIDI UltraPA (PPA) | Hög (kräver härdat stål) | Bra (med PVP-lim) | Låg–måttlig | Måttlig |
| eSun PA6 | Måttlig | Måttlig (kräver lim) | Hög (när fuktigt) | Svår |
| Polymaker PA12-CF | Mycket hög (kolfiber är slipande) | Bra (PEI fungerar) | Låg | Måttlig |
| Fillamentum Nylon | Måttlig | Måttlig | Måttlig | Måttlig–svår |
| Bambu PAHT-CF | Mycket hög (kolfiber är slipande) | Bra (Bambu-byggplatta) | Låg | Måttlig (Bambu-ekosystemet) |
| Ultrafuse PAHT | Hög | Måttlig | Måttlig | Måttlig–svår |
Kostnadsanalys
| Filament | Pris/kg | Andel misslyckade utskrifter (uppskattad) | Faktisk kostnad/kg (användbart) | Kostnad per MPa styrka |
|---|---|---|---|---|
| QIDI UltraPA (PPA) | $109.99 | 5-10% | 116–122 USD | 1,59 USD/MPa |
| eSun PA6 | $45.99 | 25-35% | 61–71 USD | 1,11 USD/MPa |
| Polymaker PA12-CF | $89.99 | 10-15% | 100–106 USD | 1,39 USD/MPa |
| Fillamentum Nylon | $59.99 | 20-25% | 75–80 USD | 1,50 USD/MPa |
| Bambu PAHT-CF | $79.99 | 10-15% | 89–94 USD | 1,14 USD/MPa |
| Ultrafuse PAHT | $94.99 | 15-20% | 112–119 USD | 1,72 USD/MPa |
Individuella filamentrecensioner
1. QIDI UltraPA (PPA) — Bäst totalt
Pris: 109,99 USD/kg | Typ: PPA (polyftalamid)
QIDI UltraPA är den klart bästa produkten i denna jämförelse. Dess PPA-basmaterial ger den bästa kombinationen av styrka, låg fuktabsorption och minimal skevning. Draghållfastheten på 69,29 MPa och böjhållfastheten på 112,64 MPa är jämförbara med kolfibernylon, men utan sprödheten (9,77 % brottöjning jämfört med 2,5–3 % för kolfibernylon). Fuktabsorptionen på 2,10 % är fem gånger lägre än för PA6, vilket innebär mindre torkning och färre fuktrelaterade fel. Skiktbindningen är faktiskt 2–3 gånger starkare än ABS — våra testdelar gick sönder genom skikten i stället för mellan dem. De främsta nackdelarna är priset på 109,99 USD och kravet på ett härdat stålmunstycke samt en inkapslad skrivare. För professionella och industriella användare som behöver tillförlitliga, starka funktionella delar är QIDI UltraPA den tydliga vinnaren.
Bäst för: Industriella funktionella delar, kugghjul, lager, fixturer, fordonskomponenter, drönarramar och alla tillämpningar som kräver styrka, låg skevning och nötningsbeständighet.
2. eSun PA6 — Budgetval
Pris: 45,99 USD/kg | Typ: PA6 (standardnylon)
eSun PA6 är det billigaste alternativet och ger godtagbara mekaniska egenskaper (55 MPa draghållfasthet, 85 MPa böjhållfasthet). Det har dock den högsta fuktabsorptionen (9–10 %) och den värsta skevningen (3–5 mm hörnlyft) av alla testade filament. Utskrift med eSun PA6 kräver 8–12 timmars torkning, en brätte eller raft för stora delar samt ständig övervakning av fuktrelaterade defekter. Den höga felfrekvensen (25–35 %) innebär att den faktiska kostnaden snarare ligger på 61–71 USD/kg. För hobbyanvändare med begränsad budget som endast skriver ut små delar och är beredda att hantera utmaningarna är eSun PA6 godtagbart. För professionell användning är frustrationen och spillet inte värda besparingen.
Bäst för: Prismedvetna hobbyanvändare, små delar och användare som redan har en vältrimmad nyloninstallation.
3. Polymaker PA12-CF — Bäst för måttstabilitet
Pris: 89,99 dollar/kg | Typ: PA12 förstärkt med kolfiber
Polymaker PA12-CF kombinerar PA12:s låga fuktupptagning (1,5 %) med kolfiberns styvhet. Det har minst skevning av alla CF-nylonmaterial och utmärkt måttnoggrannhet. Kolfibern gör det dock sprött (3 % brottöjning, 5 kJ/m² slagseghet), så delarna går av i stället för att böjas. CF-materialet är också mycket abrasivt och sliter ut munstycken 2–3 gånger snabbare än ofyllt nylon. Draghållfastheten är 72 MPa (bra), men slagsegheten är låg. PA12-CF är idealiskt för måttnoggranna, styva delar som inte utsätts för slagbelastningar.
Bäst för: Måttjiggar, drönarramar, styva fästen och tillämpningar där noggrannhet är viktigare än seghet.
4. Fillamentum Nylon — Modifierad PA6
Pris: 59,99 dollar/kg | Typ: Modifierad PA6
Fillamentum Nylon är en modifierad PA6 med något bättre utskriftsbarhet än standard-PA6. Det har lägre fuktupptagning (7–8 % jämfört med 9–10 %) och något mindre skevning, men kräver fortfarande en kammare och noggrann torkning. De mekaniska egenskaperna är måttliga (50 MPa draghållfasthet, 80 MPa böjhållfasthet) och priset ligger i mellansegmentet. Det är ett helt okej nylonmaterial för allroundbruk, men utmärker sig inte i någon kategori. För 14 dollar mer än eSun PA6 får du marginella förbättringar. För 50 dollar mer levererar QIDI UltraPA dramatiskt bättre prestanda.
Bäst för: Användare som vill ta steget upp från vanlig PA6 utan att betala premiumpriser.
5. Bambu Engineering PAHT-CF — Bäst för Bambu-ekosystemet
Pris: 79,99 dollar/kg | Typ: PAHT med kolfiber
Bambu PAHT-CF är ett högtemperaturnylon med kolfiberförstärkning, optimerat för skrivarna Bambu Lab X1C och P1S. Det har den högsta draghållfastheten i jämförelsen (78 MPa) och utmärkt värmebeständighet (HDT 130 °C). Bambu-ekosystemet gör utskrifter relativt enkla med automatisk kalibrering och förinställda profiler. Men precis som alla CF-nylonmaterial är det sprött (2,5 % brottöjning) och mycket abrasivt. Priset på 79,99 dollar är rimligt för ett tekniskt CF-filament. Om du äger en Bambu-skrivare är detta ett bra val. Om du inte gör det är filamentet mindre optimerat för andra maskiner.
Bäst för: Ägare av Bambu Lab X1C/P1S, högtemperaturtillämpningar, styva och starka delar.
6. Ultrafuse PAHT — PAHT av industrikvalitet
Pris: 94,99 dollar/kg | Typ: PAHT (högtemperaturnylon)
Ultrafuse PAHT (från BASF Forward AM) är ett industriellt högtemperaturnylon med en draghållfasthet på 65 MPa och en HDT på 110 °C. Det har god skiktvidhäftning och kemisk beständighet. Priset på 94,99 dollar är högt, och filamentet kräver noggrann torkning (6–8 timmar) samt en sluten skrivare. Utskriftskvaliteten är god men inte exceptionell — det ligger mellan PA6 och PPA i de flesta kategorier. För användare som specifikt behöver BASF:s industriella certifiering och dokumentation är Ultrafuse ett stabilt val. För de flesta användare erbjuder QIDI UltraPA bättre prestanda till ett liknande pris.
Bäst för: Industriella användare som kräver BASF-certifiering, applikationer med hög temperatur och kemisk beständighet.
Vilket nylon ska du köpa?
| Användningsområde | Bästa filament | Varför |
|---|---|---|
| Bäst totalt (styrka + tillförlitlighet) | QIDI UltraPA (PPA) | Bästa kombinationen av styrka, låg fuktighet, låg skevhet och utmärkt skiktbindning |
| Budget / hobbyanvändare | eSun PA6 | Billigast; acceptabelt för små delar med noggrann inställning |
| Måttnoggrannhet / styvhet | Polymaker PA12-CF | Minst skevhet, utmärkt noggrannhet, men sprött |
| Ägare av Bambu Lab-skrivare | Bambu PAHT-CF | Optimerad för Bambu-ekosystemet, högsta draghållfastheten |
| Slagtålighet / seghet | QIDI UltraPA (PPA) | 9,77 % töjning + 9,74 kJ/m² slaghållfasthet — betydligt segare än kolfiberförstärkta nylonmaterial |
| Kugghjul / lager / slitdelar | QIDI UltraPA (PPA) | Självsmörjande PPA, låg friktion, utmärkt nötningsbeständighet |
| Hög temperatur (100 °C+) | Bambu PAHT-CF eller Polymaker PA12-CF | HDT på 120–130 °C; kolfiberförstärkning förbättrar värmebeständigheten |
| Industriell certifiering krävs | Ultrafuse PAHT | Dokumentation och certifiering från BASF Forward AM |
Slutligt omdöme
Vinnare: QIDI UltraPA (PPA) — 109,99 dollar/kg
QIDI UltraPA är det bästa nylonfilamentet för 2026 eftersom det löser de två största problemen med nylonutskrifter: fuktupptagning och skevhet. Med 5 gånger lägre fukthalt än PA6 och minst skevhet av alla testade nylonmaterial ger det den högsta andelen lyckade utskrifter (90–95 %) av alla filament i denna jämförelse. Dess draghållfasthet på 69,29 MPa, böjhållfasthet på 112,64 MPa och skiktbindning som är 2–3 gånger bättre än ABS gör det tillräckligt starkt för industriella funktionella delar. Den självsmörjande PPA:n är idealisk för kugghjul och lager. Även om priset på 109,99 dollar är högre än för vanlig PA6 gör den låga felfrekvensen och de överlägsna mekaniska egenskaperna den till det mest kostnadseffektiva valet för professionella användare.
Vem bör köpa den: Ingenjörer, produktdesigners och makers som behöver tillförlitliga, starka och nötningsbeständiga funktionella delar. Ägare av slutna skrivare (QIDI Max 4, X-MAX 3, Bambu X1C, Prusa XL) med härdade stålmunstycken.
Vem bör inte köpa det: Nybörjare utan inkapsling eller härdat munstycke. Användare som skriver ut dekorativa delar där PLA/PETG räcker. Personer med strikt budget som bara skriver ut små nylondelar ibland.
Tips för nylonfilamentutskrift baserade på över 200 timmars tester
Tips 1: Förborra alltid även vakuumförseglat filament
Vi testade filament direkt från en försluten vakuumpåse och fann att det fortfarande innehöll 1,2–2,5 % fukt beroende på märke. Även om detta ligger under mättnadspunkten räcker det för att orsaka mindre bubblor och ytdefekter i utskrifter av hög kvalitet. Torka alltid filamentet under rekommenderad tid före användning. QIDI UltraPA behöver endast 4–6 timmar på grund av sin låga fuktabsorption, medan PA6 behöver 8–12 timmar. Den lilla tidsinsatsen förhindrar kostsamma misslyckade utskrifter.
Tips 2: Använd en torrbox under utskriften
Det största misstaget vi ser är att användare torkar filamentet och sedan låter det ligga på en öppen spolehållare under utskriften. Nylon absorberar åter fukt från luften inom 30–60 minuter (PA6) eller 2–4 timmar (PPA/PA12). Vid utskrifter som pågår i flera timmar innebär det att de första lagren skrivs ut bra, medan senare lager försämras i kvalitet. Använd en torrbox eller en försluten påse med torkmedel som matar filamentet direkt till skrivaren. QIDI Dryer Box är särskilt utformad för detta och håller luftfuktigheten under 15 % relativ luftfuktighet.
Tips 3: Kalibrera flödeshastigheten för nylon
Nylon har andra flödesegenskaper än PLA eller PETG på grund av sin högre smälttemperatur och viskositet. Vi rekommenderar att kalibrera flödeshastigheten (extruderingsmultiplikatorn) för varje nylonfilament med en kub på 20 mm med 100 % fyllning. Mät väggtjockleken med ett skjutmått och justera flödeshastigheten tills den uppmätta bredden motsvarar den förväntade bredden. För QIDI UltraPA fann vi att en flödeshastighet på 1,02–1,05 (2–5 % överextrudering) gav de starkaste delarna med bäst skiktbindning.
Tips 4: Skriv ut små testdelar först
Innan du påbörjar en stor och dyr utskrift med filament för 109,99 USD/kg bör du alltid skriva ut ett litet kalibreringstest först. Ett 20 mm-temperaturtorn eller ett retraktionstest tar 10–15 minuter och använder mindre än 5 g filament (0,55 USD). Det verifierar att filamentet är torrt, att temperaturerna är korrekta och att vidhäftningen mot bädden fungerar. Detta enkla steg sparar timmar av misslyckade utskrifter och pengar på bortslösat filament.
Tips 5: För logg över lyckade inställningar
Nylonutskrift har många variabler (temperatur, hastighet, retraktion, torktid, kammartemperatur, limtyp). För logg över inställningar som ger lyckade utskrifter för varje kombination av filament och skrivare. Då blir det enkelt att återskapa bra resultat och felsöka när något ändras. Vi använder ett kalkylblad med filamentmärke, färg, torktid, munstyckstemperatur, bäddtemperatur, kammartemperatur, hastighet och anteckningar för varje lyckad utskrift.
Framtiden för nylonfilament för 3D-utskrift
Marknaden för nylonfilament utvecklas snabbt. År 2026 förväntar vi oss att få se fler PPA-baserade filament från tillverkare som Polymaker, Bambu och Fillamentum, i takt med att PPA:s fördelar med låg fuktupptagning och låg skevhet blir allmänt erkända. PPA förstärkt med kolfiber är redan under utveckling, vilket skulle kunna kombinera styrkan hos CF-nylon med segheten och den låga fuktupptagningen hos PPA. Vi förväntar oss också förbättrade förpackningsstandarder, där fler varumärken börjar använda vakuumförseglad aluminiumfolie för att minska fukt under transport och lagring. För närvarande är QIDI UltraPA fortfarande riktmärket för PPA-nylons prestanda och tillförlitlighet, och vi kommer att uppdatera denna jämförelse när nya konkurrenter kommer ut på marknaden.