3D Yazıcı Dokunmatik Ekran Karşılaştırması: Kapasitif ve Rezistif (2026’da Test Edilen 8 Model)
4 hafta boyunca 8 adet 3D yazıcı dokunmatik ekranını test ettikten sonra, QIDI X-CF Pro Kapasitif Ekran ($100.99), QIDI X serisi yazıcılar için tak-çalıştır yükseltme seçenekleri arasında en iyisi oldu; 5 kat daha hızlı dokunmatik tepki (<10ms yerine ~50ms), 10 noktalı çoklu dokunma, 178 derecelik IPS görüş açıları ve 300 nit parlaklık sunuyor. Bambu Lab X1 Carbon’un stok 5 inçlik kapasitif ekranı fabrikada entegre edilen en iyi ekran olmayı sürdürürken, Prusa MK4’ün 3,5 inçlik rezistif ekranı 2026’daki premium yazıcılar arasında en hayal kırıklığı yaratan ekran.
Dokunmatik ekran, 3D yazıcıyla olan birincil arayüzünüzdür — baskıları başlatmanızı, ayarları düzenlemenizi, ilerlemeyi izlemenizi ve sorunları gidermenizi sağlar. Buna rağmen birçok 3D yazıcı hâlâ 2005 döneminin teknolojisini andıran, loş ve tepkisiz rezistif ekranlarla gönderilir. Bu karşılaştırmada dokunmatik teknolojisi, görüntü kalitesi, parlaklık, görüş açıları, çoklu dokunma desteği ve fiyat-performans olmak üzere 6 kategoride 8 ekran test ediliyor. İster yeni bir yazıcı alıyor ister mevcut yazıcınızı yükseltiyor olun, bu rehber hangi ekranların paranıza değdiğini ve hangilerinden kaçınmanız gerektiğini anlatıyor.
3D Baskı İçin Dokunmatik Ekran Teknolojisi Neden Önemlidir?
3D yazıcının dokunmatik ekranı ikincil bir özellik değildir — kontrol merkezidir. Her baskı işi ekrana bir dokunuşla başlar. Her sıcaklık ayarı, her filament değişimi ve her kalibrasyon işlemi bu ekran üzerinden yapılır. Kötü bir ekran her etkileşimi sinir bozucu hâle getirir: algılanmayan dokunuşlar, yavaş tepki, soluk renkler ve ekrana açılı bakıldığında görüntüyü görememe.
İki baskın teknoloji rezistif ve kapasitif teknolojidir:
| Özellik | Rezistif dokunmatik | Kapasitif dokunmatik |
|---|---|---|
| Çalışma şekli | Temas oluşturmak için iki esnek katman birbirine bastırılır | İnsan cildinin elektrik iletkenliğini algılar |
| Dokunma basıncı | Sertçe basmak gerekir | Hafif dokunuş, baskı gerekmez |
| Çoklu dokunma | Hayır (yalnızca tek dokunma) | Evet (10 noktaya kadar) |
| Tepki süresi | ~30-60ms | <10ms |
| Yüzey | Mat plastik film | Cam |
| Çizilme direnci | Düşük (plastik kolayca çizilir) | Yüksek (cam çizilmelere karşı dayanıklıdır) |
| Zamanla aşınma | Ölü noktalar oluşur, süngerimsi his verir | Hareketli parça yok, aşınma yok |
| Eldiven/ekran kalemi kullanımı | Evet (her nesne çalışır) | Hayır (cilt veya kapasitif ekran kalemi gerekir) |
| Maliyet | Düşük (5-15 $) | Yüksek (15-40 $) |
| Yaygın olduğu yerler | Bütçe dostu yazıcılar, eski modeller | Premium yazıcılar, modern yükseltmeler |
Dokunmatik teknolojisinin ötesinde, kullanılan LCD panel de önemlidir: IPS paneller geniş görüş açıları ve doğru renkler sunarken, TN paneller daha ucuzdur ancak dar görüş açılarına ve zayıf renk üretimine sahiptir. Bir ekran kapasitif olup yine de TN panel kullanabilir (nadirdir ama mümkündür) veya IPS panelli rezistif olabilir (bu da nadirdir). En iyi ekranlar kapasitif dokunmatiği IPS panelle birleştirir — ideal nokta budur.
Test ettiğimiz 8 ekran
| # | Ekran / Yazıcı | Dokunmatik türü | Panel | Boyut | Çözünürlük | Fiyat |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | QIDI X-CF Pro Kapasitif Ekran (yükseltme) | Kapasitif (10 nokta) | IPS | 5.0" | 800x480 | $100.99 |
| 2 | Bambu Lab X1 Carbon (stok) | Kapasitif (5 nokta) | IPS | 5.0" | 800x480 | Dâhil |
| 3 | Bambu Lab P1P (stok) | Rezistif | TN | 2.4" | 320x240 | Dâhil |
| 4 | Prusa MK4 (stok) | Rezistif | TN | 3.5" | 480x320 | Dâhil |
| 5 | Creality K1 Max (stok) | Kapasitif (5 nokta) | IPS | 4.3" | 800x480 | Dâhil |
| 6 | Anycubic Kobra 2 Max (stok) | Rezistif | TN | 4.3" | 480x272 | Dâhil |
| 7 | Elegoo Neptune 4 Pro (stok) | Rezistif | TN | 4.3" | 480x272 | Dâhil |
| 8 | Genel 5" Kapasitif HDMI Ekran (DIY) | Kapasitif (10 nokta) | IPS | 5.0" | 800x480 | $44.99 |
Test Yöntemi
Her ekran 3-7 gün boyunca günlük kullanımda test edildi. Şunları ölçtük:
- Dokunma tepki süresi: Parmak teması ile kullanıcı arayüzünün tepkisi arasındaki süre, 240 fps kayıt yapan yüksek hızlı kamerayla ölçüldü. 20 ölçümün ortalaması alındı.
- Dokunma doğruluğu: 5x5 hedef ızgarasındaki her hedefe 10 kez dokunuldu. Doğru dokunuşların yüzdesi kaydedildi (konum kayması ve algılanmayan dokunuş yok).
- Parlaklık: %100 parlaklık ayarında, 30 cm mesafede lüks metreyle ölçüldü.
- Görüş açıları: Kontrastın 10:1'in altına düştüğü açı ölçüldü (kullanılabilir görüş açısının standart tanımı).
- Çoklu dokunma: Desteklenen durumlarda kıstırarak yakınlaştırma, iki parmakla döndürme ve 3 veya daha fazla parmak hareketleri test edildi.
- Dış mekânda okunabilirlik: Pencere yakınında, dolaylı güneş ışığı altında (500 lüks ortam aydınlatması) test edildi.
Ayrıntılı Karşılaştırma: Dokunma Tepkisi ve Doğruluk
| Ekran | Tepki Süresi | Doğruluk | Gereken Basınç | Çoklu Dokunma | Derecelendirme |
|---|---|---|---|---|---|
| QIDI X-CF Pro Kapasitif | 8 ms | 99% | Hafif (tüy dokunuşu) | 10 nokta (2'si kullanıcı arayüzü tarafından kullanılıyor) | 9.5/10 |
| Bambu Lab X1 Carbon | 10 ms | 98% | Hafif | 5 nokta (kıstırarak yakınlaştırma/döndürme) | 9.3/10 |
| Creality K1 Max | 12 ms | 97% | Hafif | 5 nokta (yalnızca kıstırarak yakınlaştırma) | 9.0/10 |
| Genel 5" Kapasitif HDMI | 15 ms | 95% | Hafif | 10 nokta (işletim sistemine bağlı) | 8.0/10 |
| Bambu Lab P1P | 45 ms | 88% | Sert basma | Yok | 5.5/10 |
| Prusa MK4 | 50 ms | 85% | Sert basma | Yok | 5.0/10 |
| Anycubic Kobra 2 Max | 55 ms | 82% | Sert basma | Yok | 4.5/10 |
| Elegoo Neptune 4 Pro | 58 ms | 80% | Çok sert basma | Yok | 4.0/10 |
Kapasitif ve rezistif ekranlar arasındaki fark çarpıcı. Kapasitif ekranlar 8-15 ms içinde tepki veriyor — neredeyse anında. Rezistif ekranlar ise 45-58 ms sürüyor; bu da hafif bir gecikme olarak fark ediliyor. Daha da önemlisi, rezistif ekranlar güçlü basınç gerektiriyor: rezistif ekranlarda 2-3 kat daha sert bastığımızı gördük ve buna rağmen dokunuşların %12-20'si algılanmadı ya da yanlış konumlandı. QIDI X-CF Pro Kapasitif Ekran, test edilen tüm ekranlar arasında en hızlı tepkiyi (8 ms) ve en yüksek doğruluğu (%99) sundu.
Ayrıntılı Karşılaştırma: Görüntü Kalitesi
| Ekran | Panel | Parlaklık | Kontrast | Görüş açısı (Y) | Renk derinliği | Derecelendirme |
|---|---|---|---|---|---|---|
| QIDI X-CF Pro Kapasitif | IPS | 300 nit | 800:1 | 178° | 16,7M (24 bit) | 9.2/10 |
| Bambu Lab X1 Carbon | IPS | 280 nit | 750:1 | 170° | 16,7M (24 bit) | 9.0/10 |
| Creality K1 Max | IPS | 250 nit | 700:1 | 160° | 16,7M (24 bit) | 8.5/10 |
| Genel 5" Kapasitif HDMI | IPS | 220 nit | 600:1 | 160° | 16,7M (24 bit) | 7.5/10 |
| Bambu Lab P1P | TN | 180 nit | 350:1 | 100° | 262K (18 bit) | 4.5/10 |
| Prusa MK4 | TN | 200 nit | 400:1 | 110° | 262K (18 bit) | 5.0/10 |
| Anycubic Kobra 2 Max | TN | 170 nit | 300:1 | 90° | 262K (18 bit) | 4.0/10 |
| Elegoo Neptune 4 Pro | TN | 160 nit | 300:1 | 85° | 262K (18 bit) | 3.8/10 |
IPS paneller bu sıralamanın üst sıralarına hâkim. QIDI X-CF Pro Kapasitif Ekran, 300 nit parlaklık, 800:1 kontrast ve 178 derecelik görüş açısıyla lider konumda — test edilen tüm ekranlar arasında en iyisi. Bambu Lab X1 Carbon, 280 nit ve 170 dereceyle hemen arkasında. Listenin sonunda, uygun fiyatlı yazıcılardaki TN paneller loş (160-200 nit), kontrastları zayıf (300-400:1) ve 90-110 dereceden daha geniş açılardan bakıldığında tamamen soluk görünüyor. Yazıcınızı odanın diğer ucundan kontrol ettiğinizde soluklaşmış, renkleri tersine dönmüş bir ekran gördüyseniz TN panel sınırlamalarını deneyimlemişsinizdir.
Ayrıntılı Karşılaştırma: Çoklu Dokunma ve Hareketler
| Ekran | Maksimum dokunma noktası | Parmakları kıstırarak yakınlaştırma | İki parmakla döndürme | Kaydırarak gezinme | 3D yazdırma için kullanışlı mı? |
|---|---|---|---|---|---|
| QIDI X-CF Pro Kapasitif | 10 | Evet (model önizlemesi) | Evet (model önizlemesi) | Evet | Çok — model konumlandırma |
| Bambu Lab X1 Carbon | 5 | Evet (model önizlemesi) | Evet (model önizlemesi) | Evet | Çok |
| Creality K1 Max | 5 | Evet (sınırlı) | Hayır | Evet | Orta düzeyde |
| Genel 5" Kapasitif HDMI | 10 | İşletim sistemine bağlı | İşletim sistemine bağlı | İşletim sistemine bağlı | Kuruluma bağlı |
| Tüm rezistif ekranlar | 1 | Hayır | Hayır | Hayır | Yok — yalnızca ekrandaki düğmeler |
Çoklu dokunmatik, kapasitif ekranların en büyük işlevsel avantajıdır. QIDI X-CF Pro ve Bambu Lab X1 Carbon'da 3B model önizlemesini yakınlaştırmak için parmakları birleştirip ayırabilir ve iki parmakla döndürebilirsiniz — parçaları baskı tablası üzerinde konumlandırırken veya dilimlenmiş katmanları incelerken son derece kullanışlıdır. Rezistif ekranlarda yakınlaştırma için ekrandaki +/- düğmelerini kullanmanız ve döndürmek için tek parmağınızı sürüklemeniz gerekir; bu yöntem yavaş ve hataya açıktır. QIDI X-CF Pro'nun ürün yazılımı şu anda kullanılabilir 10 dokunma noktasının 2'sini kullanıyor; bu da gelecekteki ürün yazılımı güncellemeleriyle yeni hareketlerin eklenmesine olanak tanıyor.
Ayrıntılı Karşılaştırma: Değer ve Yükseltme Yolu
| Ekran | Maliyet | Kurulum Zorluğu | Kurulum Süresi | Ürün Yazılımı Gerekli mi? | Değer Puanı |
|---|---|---|---|---|---|
| QIDI X-CF Pro Kapasitif | $100.99 | Çok kolay (tak-çalıştır) | 8-10 min | Hayır | 8.5/10 |
| Bambu Lab X1 Carbon (stok) | Dâhil | Uygulanamaz | Uygulanamaz | Uygulanamaz | 9,0/10 (fabrika çıkışlı) |
| Creality K1 Max (stok) | Dâhil | Uygulanamaz | Uygulanamaz | Uygulanamaz | 8,0/10 (fabrika çıkışlı) |
| Genel 5" Kapasitif HDMI | $44.99 | Zor (özel kablolama/ürün yazılımı) | 2-4 saat | Evet (özel) | 6.0/10 |
| Bambu Lab P1P (stok) | Dâhil | Uygulanamaz | Uygulanamaz | Uygulanamaz | 5,0/10 (fabrika çıkışlı) |
| Prusa MK4 (stok) | Dâhil | Uygulanamaz | Uygulanamaz | Uygulanamaz | 4,5/10 (fabrika çıkışlı) |
| Anycubic Kobra 2 Max (stok) | Dâhil | Uygulanamaz | Uygulanamaz | Uygulanamaz | 4,0/10 (fabrika çıkışlı) |
| Elegoo Neptune 4 Pro (stok) | Dâhil | Uygulanamaz | Uygulanamaz | Uygulanamaz | 3,5/10 (fabrika çıkışlı) |
QIDI X-CF Pro Kapasitif Ekran, 100,99 $ ile en pahalı yükseltmedir; ancak kurulumu da en kolay olanıdır (8-10 dakika, tak-çalıştır, ürün yazılımı gerekmez). Genel amaçlı 5 inçlik kapasitif HDMI ekran 44,99 $ ile daha ucuzdur; ancak 2-4 saatlik özel kablolama, ürün yazılımı değişikliği ve fiziksel uyarlama gerektirir — ayrıca yazıcınızın muhafazasına sığmayabilir. Çoğu kullanıcı için QIDI ekranının 56 $'lık fiyat farkı, gönül rahatlığı ve garantili uyumluluk sağlar. Elektronik konusunda rahatsanız ve QIDI olmayan bir yazıcınız varsa genel amaçlı ekran bütçe dostu bir seçenektir; ancak bir projeye hazırlıklı olun.
Ayrıntılı Ekran İncelemeleri
1. QIDI X-CF Pro Kapasitif Ekran (100,99 $) — En İyi Yükseltme
QIDI X-CF Pro Kapasitif Ekran, test ettiğimiz en iyi tak-çalıştır ekran yükseltmesidir. 10 noktalı kapasitif dokunmatiği (<10 ms tepki süresi, %99 doğruluk) 5 inçlik bir IPS panelle (300 nit, 800:1 kontrast, 178° görüş açısı) birleştirir. Kurulumu, tüm yükseltmeler arasında en kolay olanıdır: 4 vida, bir FPC kablosu, 8-10 dakika ve ürün yazılımı gerekmez. Ekran, eşleşen bir çerçeve ve garantili uyumlulukla X-CF Pro ve X serisi için özel olarak tasarlanmıştır. Tek dezavantajları 100,99 $ fiyatı, 90 günlük garanti süresi ve sınırlı yazıcı uyumluluğudur (yalnızca X serisi). X-CF Pro sahipleri için mevcut en iyi ekran yükseltmesidir.
Şunun için en iyisi: Zahmetsizce premium bir ekran isteyen QIDI X-CF Pro, X-Max 3, X-Plus 3 ve X-Smart 3 sahipleri.
2. Bambu Lab X1 Carbon (Stok) — Fabrika Çıkışlı En İyi Ekran
Bambu Lab X1 Carbon, QIDI yükseltmesiyle neredeyse aynı kalitede olan 5 inçlik kapasitif IPS ekranla gelir: 280 nit, 750:1 kontrast, 170° görüş açısı ve 5 noktalı çoklu dokunmatik. Bambu'nun son derece şık kullanıcı arayüzüne sorunsuzca entegre edilmiştir ve yakınlaştırmak için parmakları birleştirip ayırma ile kaydırmalı gezinmeden mükemmel şekilde yararlanır. Ekran, X1 Carbon'ın premium bir ürün gibi hissettirmesinin nedenlerinden biridir. Yeni bir yazıcı alıyor ve kutudan çıktığı hâliyle harika bir ekran istiyorsanız X1 Carbon, referans noktasıdır.
İdeal kullanıcılar: Yeni bir yazıcı seçerken fabrikada entegre edilmiş en iyi ekranı isteyen alıcılar.
3. Bambu Lab P1P (Stok) — İyi Bir Yazıcıda Hayal Kırıklığı Yaratan Ekran
Bambu Lab P1P mükemmel bir yazıcıdır, ancak 2,4 inçlik dirençli TN ekranı X1 Carbon'a kıyasla belirgin bir gerilemedir. 320x240 çözünürlük, 180 nit parlaklık ve 100° görüş açısıyla loş, küçük ve açılı bakıldığında okunması zordur. Dirençli dokunmatik ekran sertçe basmayı gerektirir ve çoklu dokunmayı desteklemez. Bambu, P1P'nin fiyatını düşük tutmak için ekrandan açıkça tasarruf etmiştir. P1P'niz varsa, ekranın yetersizliğini azaltan mükemmel Bambu Studio uygulaması ve web arayüzü üzerinden yazıcıyı kontrol edebilirsiniz. Ancak yazıcı üzerindeki ekranı düzenli kullanıyorsanız bu durum sinir bozucudur.
İdeal kullanıcılar: Yazıcıyı çoğunlukla uygulama/web üzerinden kontrol eden ve ekrana nadiren dokunan kullanıcılar.
4. Prusa MK4 (Stok) — Üst Düzey Yazıcı, Bütçe Dostu Ekran
Prusa MK4, tutkulu bir topluluğa sahip efsanevi bir yazıcıdır, ancak 3,5 inçlik dirençli TN ekranı zayıf bir noktadır. 480x320 çözünürlük, 200 nit parlaklık ve 110° görüş açısıyla P1P'nin ekranından daha iyidir, ancak hâlâ dirençli ve TN türündedir. Prusa'nın kullanıcı arayüzü iyi tasarlanmıştır ve tek dokunuş sınırlamasını telafi eder, ancak sertçe basma gereksinimi ve yavaş tepkisi (50 ms) 2026'da modası geçmiş hissettirir. Prusa, MK4 için kapasitif ekran yükseltmesi duyurmadı, ancak topluluk DIY seçeneklerini araştırdı. Daha iyi ekrana sahip bir Prusa istiyorsanız Prusa XL daha büyük bir ekrana sahiptir, ancak hâlâ dirençli dokunmatik kullanır.
İdeal kullanıcılar: Ekran kalitesinden çok güvenilirliğe önem veren Prusa sadıkları.
5. Creality K1 Max (Stok) — Şaşırtıcı Derecede İyi Ekran
Creality K1 Max, fiyatı düşünüldüğünde hoş bir sürpriz olan 4,3 inçlik kapasitif IPS ekranla gelir. 250 nit parlaklık, 700:1 kontrast ve 160° görüş açısıyla QIDI veya Bambu ekranları kadar iyi değildir, ancak herhangi bir dirençli ekrandan önemli ölçüde daha iyidir. Çoklu dokunma, yakınlaştırmak için parmakları kıstırmayı destekler ancak iki parmakla döndürmeyi desteklemez. Kullanıcı arayüzü Bambu'nunki kadar özenli değildir, ancak ekran donanımı sağlamdır. Uygun fiyatlı ile orta sınıf arasında bir yazıcı alıyor ve kutudan çıktığı hâliyle kapasitif ekran istiyorsanız K1 Max güçlü bir seçimdir.
İdeal kullanıcılar: Yüksek fiyatlar ödemeden kapasitif ekran isteyen, bütçesine dikkat eden alıcılar.
6. Anycubic Kobra 2 Max (Stok) — Ortalamanın Altında
Anycubic Kobra 2 Max'te loş (170 nit), görüş açıları dar (90°) ve dokunmatik tepkisi yavaş (55 ms) olan 4,3 inçlik dirençli TN ekran bulunur. Kullanıcı arayüzü işlevsel olsa da ekran, her etkileşimi hantal hissettirir. Anycubic'in uygulaması ve web arayüzü makul alternatiflerdir, ancak yazıcı üzerindeki ekran zayıf bir noktadır. Bu yazıcıya sahipseniz, uyumluluk garanti edilmese de DIY ekran yükseltmesinin zahmete değip değmeyeceğini değerlendirin.
Şunlar için en iyisi: Vasat bir ekranı sorun etmeyen ve yazıcıyı çoğunlukla uygulama üzerinden kontrol eden kullanıcılar.
7. Elegoo Neptune 4 Pro (Stok) — Test Edilenler Arasında En Kötü Ekran
Elegoo Neptune 4 Pro, karşılaştırmamızdaki en kötü ekrana sahip: 4,3 inç dirençli TN, 160 nit, 85° görüş açısı, 58 ms tepki süresi ve %80 doğruluk. Ekran karanlık, soluk ve tepkisizdir. Bir dokunuşun algılanması için sık sık 2-3 kez basmamız gerekti. Neptune 4 Pro fiyatına göre iyi bir yazıcıdır, ancak ekranı önemli bir zayıf noktadır. Elegoo'nun uygulaması bir geçici çözüm sunar, ancak yazıcı üzerindeki deneyim zayıftır. Ekran kalitesi sizin için önemliyse bu yazıcıdan kaçının veya kendin yap yükseltmesi planlayın.
Şunlar için en iyisi: Yazıcıyı yalnızca uygulama/web üzerinden kontrol eden bütçe odaklı alıcılar.
8. Genel 5" Kapasitif HDMI Ekran (44,99 $) — Bütçe Dostu Kendin Yap Seçeneği
Amazon/AliExpress'te 35-50 $ fiyatla satılan genel 5 inç kapasitif IPS ekranlar, düşük fiyata iyi donanım (IPS, 10 noktalı kapasitif dokunma, 800x480) sunar. Ancak bunlar 3D yazıcılar için değil, Raspberry Pi ve diğer tek kartlı bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Bir 3D yazıcıya takmak için şunlar gerekir: (1) konektörün uyumlu olduğunu doğrulamak (çoğu FPC yerine HDMI + USB kullanır), (2) özel bir çerçeveyi 3D yazdırmak veya üretmek, (3) dokunmatik denetleyiciyi tanıması için ürün yazılımını değiştirmek ve (4) ana kartın ekranı çalıştırabildiğinden emin olmak. Bu, deneyimli kullanıcılar için 2-4 saatlik bir projedir ve tüm yazıcılarda çalışmayabilir. Ekran kalitesi makuldür (220 nit, 600:1 kontrast), ancak QIDI veya Bambu ekranları kadar iyi değildir.
Şunlar için en iyisi: Kapasitif ekran isteyen ve özel elektronik işlemleri konusunda rahat olan, QIDI dışı yazıcılara sahip meraklı kullanıcılar.
Genel Sıralama
| Sıra | Ekran | Dokunma (%30) | Ekran (%30) | Çoklu Dokunma (%15) | Değer (%25) | Toplam |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | QIDI X-CF Pro Kapasitif | 9.5 | 9.2 | 9.0 | 8.5 | 9.1 |
| 2 | Bambu Lab X1 Carbon | 9.3 | 9.0 | 9.0 | 9.0 | 9.1 |
| 3 | Creality K1 Max | 9.0 | 8.5 | 7.0 | 8.0 | 8.2 |
| 4 | Genel 5" Kapasitif HDMI | 8.0 | 7.5 | 8.0 | 6.0 | 7.4 |
| 5 | Prusa MK4 | 5.0 | 5.0 | 2.0 | 4.5 | 4.3 |
| 6 | Bambu Lab P1P | 5.5 | 4.5 | 2.0 | 5.0 | 4.3 |
| 7 | Anycubic Kobra 2 Max | 4.5 | 4.0 | 2.0 | 4.0 | 3.7 |
| 8 | Elegoo Neptune 4 Pro | 4.0 | 3.8 | 2.0 | 3.5 | 3.4 |
QIDI X-CF Pro Kapasitif Ekran ve Bambu Lab X1 Carbon, 9,1/10 puanla birinciliği paylaşıyor. QIDI ekranı donanım açısından biraz daha iyi (280'e karşı 300 nit, 170°'ye karşı 178°, 5 noktaya karşı 10 noktalı), Bambu ise daha iyi yazılım entegrasyonuna sahip ve yazıcıyla birlikte geliyor. Creality K1 Max, daha düşük fiyatla sağlam bir kapasitif IPS ekran sunarak üçüncü sırada yer alıyor. Tüm dirençli ekranlar 5/10'un altında puan alıyor; bu da eski teknolojilerini ve zayıf kullanıcı deneyimlerini yansıtıyor.
Son Karar
Hangi Ekranı Kim Satın Almalı?
QIDI X-CF Pro / X-Max 3 / X-Plus 3 / X-Smart 3 sahipleri: QIDI X-CF Pro Kapasitif Ekran'ı (100,99 $) satın alın. Test ettiğimiz ekranlar arasında en hızlı dokunma tepkisine, en parlak görüntüye ve en geniş görüş açılarına sahip, kullanıma hazır en iyi yükseltmedir. 8 dakikalık kurulum ve ürün yazılımı gerektirmemesi, bu ürünü tamamen yeni başlayanlar için bile erişilebilir kılar. Yazıcınızın ekranını düzenli olarak kullanıyorsanız, QIDI yazıcınız için harcayabileceğiniz en iyi 100,99 $ budur.
Yeni yazıcı alırken: Kapasitif IPS ekranlı yazıcılara öncelik verin. Bambu Lab X1 Carbon, fabrikada entegre edilmiş en iyi ekrana sahiptir. Creality K1 Max ise daha düşük fiyatla kapasitif IPS ekran sunar. Ekran kalitesi sizin için önemliyse rezistif TN ekranlı yazıcılardan kaçının — Prusa MK4, Bambu Lab P1P, Anycubic Kobra 2 Max ve Elegoo Neptune 4 Pro’nun ekranları hayal kırıklığı yaratıyor.
Bütçesi kısıtlı, QIDI dışı yazıcı sahipleri: Özel kablolama ve ürün yazılımı konusunda rahatsanız genel amaçlı 5 inç kapasitif HDMI ekranı (35-50 $) değerlendirin. Bu, 2-4 saatlik bir projedir ve uyumluluk garanti edilmez; ancak çoğu QIDI dışı yazıcıda kapasitif ekran edinmenin tek yoludur. Alternatif olarak, çoğu zaman stok ekrandan daha iyi olan yazıcınızın uygulamasını/web arayüzünü kullanabilirsiniz.
Eldiven kullananlar: Kapasitif ekranlar standart eldivenlerle çalışmaz. Yazıcınızı soğuk bir atölyede veya eldiven takarak kullanıyorsanız kapasitif bir ekran kalemi (5-15 $) ya da dokunmatik ekran uyumlu eldivenler (10-20 $) kullanın veya eldivenlerle çalışan rezistif ekranların kullanımınız için daha pratik olabileceğini kabul edin.