2026'nın En İyi 3D Yazıcı Dokunmatik Ekranları: En İyi 8 Yükseltme, Sıralandı ve İncelendi
2026'nın en iyi 3D yazıcı dokunmatik ekranı, 300 nit parlaklığa, 178 derecelik izleme açılarına, 10 noktalı kapasitif dokunmaya ve 8 dakikalık tak-çalıştır kurulumuna sahip 5 inçlik IPS çoklu dokunmatik ekran QIDI X-CF Pro Kapasitif Ekran'dır (100,99 $); bu özellikleri onu QIDI X serisi yazıcılar için 1 numaralı yükseltme yapar. Bambu Lab X1 Carbon'ın stok ekranı fabrikada entegre edilen en iyi ekrandır; Creality K1 Max ise kutudan çıktığı haliyle en iyi bütçe dostu kapasitif IPS ekranı sunar.
3D yazıcınızın dokunmatik ekranı, her baskıya açılan kapıdır. Sönük ve tepkisiz bir ekran; baskıyı başlatma, sıcaklığı ayarlama ve ilerlemeyi kontrol etme gibi basit görevleri plastik bir filme tekrar tekrar dokunarak yerine getirmeye çalışılan sinir bozucu bir deneyime dönüştürür. 2026'da iyi ve kötü ekranlar arasındaki fark her zamankinden daha büyük: üst düzey yazıcılar parlak kapasitif IPS panellerle gelirken bütçe dostu yazıcılar hâlâ on yıl öncesinden kalma sönük dirençli TN ekranlar kullanıyor. Bu sıralama, dokunma tepkisi, ekran kalitesi, çoklu dokunma, parlaklık, izleme açıları ve fiyat-performans temelinde 4 haftalık uygulamalı test sonucunda belirlenen, fabrikada entegre edilen ve yükseltme olarak sunulan en iyi 8 3D yazıcı dokunmatik ekranını kapsar.
Ekranları Nasıl Sıraladık
Her ekranı 6 ağırlıklı kategoride test ettik:
| Kategori | Ağırlık | Ölçtüklerimiz |
|---|---|---|
| Dokunma Tepkisi ve Doğruluk | 25% | Tepki süresi (yüksek hızlı kamerayla), dokunma doğruluğu (5x5 ızgara), gereken basınç |
| Ekran Kalitesi | 25% | Panel türü (IPS/TN), parlaklık (lüksmetre), kontrast, renk derinliği, çözünürlük |
| Görüş Açıları | 15% | Kontrastın 10:1'in altına düştüğü açı (Y/D) |
| Çoklu Dokunma ve Hareketler | 15% | Maksimum dokunma noktası, yakınlaştırmak için parmakları kıstırma, döndürme ve kaydırma desteği |
| Kurulum ve Uyumluluk | 10% | Kurulum süresi, gereken araçlar, gereken ürün yazılımı, yazıcı uyumluluğu |
| Değer | 10% | Fiyat-performans, garanti, kutu içeriği |
En İyi 8 3D Yazıcı Dokunmatik Ekranı — Hızlı Karşılaştırma
| Sıralama | Ekran | Tür | Boyut | Parlaklık | Dokunmatik | Fiyat | Puan |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | QIDI X-CF Pro Kapasitif Ekran | Kapasitif IPS | 5.0" | 300 nit | 10 nokta | $100.99 | 9.3 |
| 2 | Bambu Lab X1 Carbon (stok) | Kapasitif IPS | 5.0" | 280 nit | 5 nokta | Dahil | 9.1 |
| 3 | Creality K1 Max (stok) | Kapasitif IPS | 4.3" | 250 nit | 5 nokta | Dahil | 8.3 |
| 4 | QIDI X-Max 3 (stok, dirençli) | Dirençli TN | 5.0" | 200 nit | 1 nokta | Dahil | 5.2 |
| 5 | Prusa MK4 (stok) | Dirençli TN | 3.5" | 200 nit | 1 nokta | Dahil | 4.8 |
| 6 | Bambu Lab P1P (stok) | Dirençli TN | 2.4" | 180 nit | 1 nokta | Dahil | 4.5 |
| 7 | Genel 5" Kapasitif HDMI (kendin yap) | Kapasitif IPS | 5.0" | 220 nit | 10 nokta | $44.99 | 6.8 |
| 8 | Anycubic Kobra 2 Max (stok) | Dirençli TN | 4.3" | 170 nit | 1 nokta | Dahil | 3.9 |
1. — QIDI X-CF Pro Kapasitif Ekran (100,99 $)
1En İyi Tak-Çalıştır Yükseltmesi
QIDI X-CF Pro Kapasitif Ekran, 2026'nın 1 numaralı 3D yazıcı dokunmatik ekranıdır ve rakipleri ona pek yaklaşamaz. Bu 5 inçlik IPS kapasitif ekran, neredeyse her kategoride liderdir: en hızlı dokunma tepkisi (8 ms), en yüksek parlaklık (300 nit), en geniş izleme açıları (178°), en yüksek kontrast (800:1) ve en fazla dokunma noktası (10). Testimizde üst düzey donanımı gerçek tak-çalıştır kurulumuyla birleştiren tek ekrandır.
Temel Özellikler
| Özellik | Değer |
|---|---|
| Ekran | 5,0" IPS LCD, 800x480 |
| Dokunmatik | Öngörülü kapasitif, 10 noktalı |
| Parlaklık | 300 nit |
| Kontrast | 800:1 |
| Görüş Açıları | 178° / 178° |
| Renk Derinliği | 16,7 M (24 bit) |
| Yanıt Süresi | <10 ms |
| Konnektör | 40 pinli FPC (stokla aynı) |
| Kurulum Süresi | 8-10 dakika |
| Uyumluluk | X-CF Pro, X-Max 3, X-Plus 3, X-Smart 3 |
| Garanti | 90 gün |
| Fiyat | $100.99 |
Sevdiklerimiz
- Anında dokunma tepkisi: 8 ms tepki süresi, ölçtüğümüz en hızlı değerdir — parmağınızı kaldırmayı tamamlamadan dokunuşlar algılanır. Stok dirençli ekranın 50 ms'lik süresi bunun yanında yavaş hissettirir.
- 300 nit IPS panel: Testimizdeki en parlak ekran. Doğrudan atölye aydınlatmasında ve pencerelerin yakınında okunabilir. 178 derecelik görüş açıları, hiçbir konumda renk kayması olmamasını sağlar.
- Çoklu dokunma hareketleri: Yakınlaştırmak için iki parmağı açma ve iki parmakla döndürme, model önizlemesinde sorunsuz çalışır. Parçaları baskı tablasına yerleştirmek, ekrandaki düğmelere kıyasla çok daha hızlıdır.
- 8 dakikalık kurulum: 4 vida, bir FPC kablosu, donanım yazılımı gerekmez. Piyasadaki en kolay ekran yükseltmesi. Tamamen yeni başlayanlar bile yapabilir.
- Dayanıklı cam yüzey: Aşınabilecek esnek plastik katman yoktur. Cam çizilmelere dayanıklıdır ve yıllar süren kullanımdan sonra ölü bölgeler oluşmaz.
Neler Daha İyi Olabilirdi
- 100,99 $ pahalı: En pahalı yükseltme seçeneği. Standart bir kapasitif ekranın fiyatı 35-50 $ arasındadır, ancak DIY işlemi gerektirir.
- 90 günlük garanti: 100 dolarlık bir elektronik bileşen için kısa. 1 yıllık garanti daha uygun olurdu.
- Sınırlı uyumluluk: Yalnızca QIDI X serisi yazıcılara uyar. Q1 Pro, Q2, i-Fast veya QIDI dışı yazıcılarla çalışmaz.
- Parlak cam ışığı yansıtır: Yansıma önleyici kaplama yok. Çok aydınlık ortamlarda yansıma önleyici bir koruyucu ($8-15) gerekebilir.
Sonuç: Bir QIDI X-CF Pro, X-Max 3, X-Plus 3 veya X-Smart 3 sahibiyseniz, bu kesinlikle mevcut en iyi ekran yükseltmesidir. Üst düzey donanım ile tak-çalıştır kolaylığının birleşimi benzersizdir. Puan: 9,3/10
#2 — Bambu Lab X1 Carbon (Stok, Dahil)
2Fabrikada En İyi Entegre Edilmiş Ekran
Bambu Lab X1 Carbon, kalite açısından QIDI yükseltmesiyle neredeyse aynı olan 5 inçlik kapasitif bir IPS ekranla birlikte gelir. 280 nit parlaklık, 750:1 kontrast oranı ve 170 derecelik görüş açılarıyla ham teknik özelliklerde QIDI ekranının biraz gerisinde kalır; ancak bunu sorunsuz yazılım entegrasyonuyla telafi eder. Bambu'nun kullanıcı arayüzü sektördeki en iyi tasarıma sahip arayüzdür; kaydırarak gezinme, yakınlaştırmak için iki parmağı açma ve sade, modern arayüzden mükemmel şekilde yararlanır.
Temel Özellikler
| Özellik | Değer |
|---|---|
| Ekran | 5,0" IPS LCD, 800x480 |
| Dokunmatik | Kapasitif, 5 noktalı |
| Parlaklık | 280 nit |
| Kontrast | 750:1 |
| Görüş Açıları | 170° / 160° |
| Yanıt Süresi | ~10 ms |
| Çoklu dokunma | Yakınlaştırmak için iki parmağı açma, döndürme, kaydırma |
| Fiyat | X1 Carbon ile birlikte ($1.499) |
Sevdiklerimiz
- Sorunsuz yazılım entegrasyonu: Bambu'nun kullanıcı arayüzü sektördeki en iyisi. Ekran yalnızca iyi bir donanımdan ibaret değil — yazılım, akıcı animasyonlar, sezgisel hareketler ve sade bir düzenle ekrandan tam anlamıyla yararlanıyor.
- Mükemmel IPS panel: 280 nit parlaklık ve 170 derecelik görüş açıları QIDI ekranından sonra ikinci sırada. Renkler doğru ve görüntü keskin.
- Canlı kamera yayını: X1 Carbon'un ekranı dahili kamera görüntüsünü gösterebiliyor; böylece telefon kullanmadan baskıları izleyebilirsiniz. Bu, iyi ekran kalitesinden yararlanan benzersiz bir özellik.
- OTA güncellemeleri: Bambu, kullanıcı arayüzünü kablosuz üretici yazılımı güncellemeleriyle sık sık güncelliyor; zaman içinde yeni özellikler ekliyor ve arayüzü iyileştiriyor.
Neler Daha İyi Olabilirdi
- Yalnızca yazıcıyla birlikte sunuluyor: Bu ekranı yükseltme olarak satın alamazsınız — X1 Carbon ile birlikte geliyor. Bu ekran kalitesini istiyorsanız yazıcının tamamını satın almanız gerekir.
- 5 noktalı dokunma (QIDI'deki 10 noktaya kıyasla): Dokunma noktası sayısı biraz daha az, ancak kullanıcı arayüzü zaten yalnızca 2'sini kullanıyor.
- Pahalı yazıcı: X1 Carbon 1.499 $ fiyatında — yalnızca ekran için değil, yazıcının tamamı için ödeme yapıyorsunuz.
Özet: Yeni bir yazıcı alıyor ve kutudan çıktığı hâliyle en iyi ekran deneyimini istiyorsanız Bambu Lab X1 Carbon referans noktasıdır. Puan: 9,1/10
#3 — Creality K1 Max (Standart, Dahil)
3En İyi Bütçe Dostu Kapasitif Ekran
Creality K1 Max bu sıralamanın sürprizi: 4,3 inç kapasitif IPS ekranla birlikte sunulan, 1.000 $'ın altında bir yazıcı. 250 nit parlaklık, 700:1 kontrast ve 160 derecelik görüş açılarıyla QIDI veya Bambu ekranları kadar iyi değil, ancak herhangi bir rezistif ekrandan önemli ölçüde daha iyi ve X1 Carbon'un yarısından daha ucuza satılan bir yazıcıyla birlikte geliyor.
Temel Özellikler
| Özellik | Değer |
|---|---|
| Ekran | 4,3" IPS LCD, 800x480 |
| Dokunmatik | Kapasitif, 5 noktalı |
| Parlaklık | 250 nit |
| Kontrast | 700:1 |
| Görüş Açıları | 160° / 150° |
| Yanıt Süresi | ~12 ms |
| Çoklu dokunma | Parmakları kıstırarak yakınlaştırma (sınırlı) |
| Fiyat | K1 Max ile birlikte (~799 $) |
Sevdiklerimiz
- Bütçe dostu fiyata kapasitif IPS: K1 Max, kapasitif IPS ekranla birlikte satılan, bulduğumuz en ucuz yazıcı. Yaklaşık 799 $ fiyatıyla, benzer ekran teknolojisi sunarken X1 Carbon'dan 700 $ daha ucuz.
- İyi parlaklık ve görüş açıları: 250 nit parlaklık ve 160 derecelik görüş açıları çoğu atölye ortamı için fazlasıyla yeterli.
- Tepkisel dokunmatik: 12 ms tepki süresi anında hissedilecek kadar hızlı. Sertçe bastırmak gerekmiyor.
Neler Daha İyi Olabilirdi
- Kullanıcı arayüzü o kadar da iyi tasarlanmamış: Creality'nin arayüzü işlevsel, ancak Bambu'nunki kadar akıcı veya sezgisel değil. Çoklu dokunma yalnızca yakınlaştırmak için parmakları kıstırma hareketiyle sınırlı (iki parmakla döndürme yok).
- Daha küçük ekran: QIDI/Bambu modellerindeki 5,0 inçe kıyasla 4,3 inç. Küçük boyut, kullanıcı arayüzü öğelerini daha sıkışık hâle getiriyor.
- Yükseltme seçeneği yok: Bambu gibi bu ekran da yalnızca yazıcıyla birlikte sunuluyor.
Özet: Premium yazıcı fiyatları ödemeden kapasitif IPS ekran istiyorsanız Creality K1 Max en iyi fiyat-performans seçeneği. Puan: 8,3/10
#4 — Jenerik 5" Kapasitif HDMI Ekran (44,99 $)
4En İyi Bütçe Dostu Kendin Yap Seçeneği
Amazon ve AliExpress'teki jenerik 5 inçlik kapasitif IPS ekranlar düşük fiyata iyi donanım sunar, ancak 3D yazıcılar için değil, Raspberry Pi için tasarlanmıştır. Elektronik ve özel ürün yazılımıyla uğraşma konusunda rahatsanız bu, QIDI olmayan bir yazıcıda kapasitif IPS ekran edinmenin en ucuz yoludur.
Temel Özellikler
| Özellik | Değer |
|---|---|
| Ekran | 5,0" IPS LCD, 800x480 |
| Dokunmatik | Kapasitif, 10 noktalı (USB) |
| Parlaklık | 220 nit |
| Kontrast | 600:1 |
| Görüş Açıları | 160° / 150° |
| Arayüz | HDMI (ekran) + USB (dokunmatik) |
| Kurulum Süresi | 2-4 saat (kendin yap) |
| Fiyat | 35-50 $ (satıcıya göre değişir) |
Sevdiklerimiz
- Ucuz: 35-50 $, QIDI ekranının yarısından daha azdır.
- İyi donanım: IPS panel, 10 noktalı kapasitif dokunmatik ve 800x480 çözünürlük — ham teknik özellikler açısından QIDI ekranıyla karşılaştırılabilir.
- Üniversal: Raspberry Pi destekli yazıcılar ve özel yapımlar da dahil olmak üzere HDMI ve USB bulunan tüm cihazlarla çalışır.
Neler Daha İyi Olabilirdi
- Doğrudan uyumlu değil: Özel bir 3D baskılı çerçeve, özel kablolama (FPC yerine HDMI + USB) ve ürün yazılımı değişikliği gerektirir. Bu, 2-4 saatlik bir projedir.
- Uyumluluk garantisi yok: Yazıcınızın ana kartı veya ürün yazılımıyla çalışmayabilir. Araştırma ve test gerektirir.
- Düşük kaliteli paneller: Jenerik ekranların kalitesi değişkenlik gösterir. Bazılarında ölü pikseller, arka ışık sızması veya düşük dokunmatik doğruluğu olabilir. İyi yorumlara sahip, güvenilir bir satıcıdan satın alın.
- Destek yok: Bir şeyler ters giderse kendi başınızasınız. Üretici garantisi veya müşteri desteği yoktur.
Özet: QIDI olmayan yazıcılara sahip, kapasitif ekran isteyen ve kendin yap elektronik projeleriyle uğraşmaktan çekinmeyenler için en iyi bütçe seçeneği budur. Diğer herkes için zahmet, tasarrufa değmez. Puan: 6,8/10
#5 — QIDI X-Max 3 (Stok Dirençli, Dahil)
5En İyi Dirençli Ekran (Yükseltilebilir)
QIDI X-Max 3, dirençli bir ekran için gayet iyi olan 5 inçlik dirençli TN ekranla birlikte gelir — 200 nit parlaklık, 120 derecelik görüş açıları ve nispeten hızlı tepki veren 45 ms dokunmatik özellik. Ancak hâlâ dirençli bir ekrandır: çoklu dokunma yoktur, sertçe bastırmak gerekir ve zamanla yıpranır. İyi haber şu ki X-Max 3, deneyimi tamamen dönüştüren QIDI X-CF Pro Kapasitif Ekran yükseltmesiyle tamamen uyumludur.
Temel Özellikler
| Özellik | Değer |
|---|---|
| Ekran | 5,0" TN LCD, 800x480 |
| Dokunmatik | Rezistif, tek noktalı |
| Parlaklık | ~200 nit |
| Kontrast | ~400:1 |
| Görüş Açıları | ~120° / 100° |
| Yanıt Süresi | ~45 ms |
| Yükseltme Yolu | QIDI X-CF Pro Kapasitif Ekran (100,99 $) |
Özet: Stok ekran yeterli, ancak modası geçmiş. X-Max 3'ün kurtarıcı özelliği, 8 dakikada 1. sıradaki ekrana yükseltilebilmesi. X-Max 3 sahibiyseniz kapasitif yükseltmeyi satın alın. Puan: 5,2/10
#6 — Prusa MK4 (Stok, Dahil)
6Premium Yazıcı, Hayal Kırıklığı Yaratan Ekran
Prusa MK4, şimdiye kadar üretilmiş en güvenilir ve en iyi desteklenen 3D yazıcılardan biri, ancak 3,5 inçlik rezistif TN ekranı zayıf bir nokta. 480x320 çözünürlük, 200 nit parlaklık ve 110 derecelik görüş açılarıyla işlevsel olsa da 2026'da modası geçmiş hissettiriyor. Prusa'nın kullanıcı arayüzü iyi tasarlanmış ve tek dokunuş sınırlamasını telafi ediyor, ancak sert basma gereksinimi ve yavaş tepki fark edilir düzeyde.
Temel Özellikler
| Özellik | Değer |
|---|---|
| Ekran | 3,5" TN LCD, 480x320 |
| Dokunmatik | Rezistif, tek noktalı |
| Parlaklık | ~200 nit |
| Kontrast | ~400:1 |
| Görüş Açıları | ~110° / 90° |
| Yanıt Süresi | ~50 ms |
| Yükseltme Yolu | Resmî seçenek yok (yalnızca topluluk tarafından geliştirilen DIY seçenekleri) |
Özet: Ekran kalitesi önceliğinizse Prusa MK4 sizi hayal kırıklığına uğratır. Resmî bir kapasitif yükseltme seçeneği yok ve DIY seçenekleri sınırlı. Prusa'ya sadık kullanıcıların gelecekteki bir modeli beklemesi veya web arayüzünü kullanması gerekecek. Puan: 4,8/10
#7 — Bambu Lab P1P (Stok, Dahil)
7İyi Yazıcı, Kötü Ekran
Bambu Lab P1P fiyatına göre mükemmel bir yazıcı, ancak 2,4 inçlik rezistif TN ekranı, herhangi bir üst düzey yazıcıdaki en kötü ekran. 320x240 çözünürlük, 180 nit parlaklık ve 100 derecelik görüş açılarıyla küçük, karanlık ve okunması zor. Bambu, P1P'nin fiyatını düşük tutmak için ekrandan açıkça tasarruf etmiş. Mükemmel Bambu Studio uygulaması ve web arayüzü bu durumu telafi ediyor, ancak yazıcı üzerindeki ekran sinir bozucu.
Temel Özellikler
| Özellik | Değer |
|---|---|
| Ekran | 2,4" TN LCD, 320x240 |
| Dokunmatik | Rezistif, tek noktalı |
| Parlaklık | ~180 nit |
| Kontrast | ~350:1 |
| Görüş Açıları | ~100° / 80° |
| Yanıt Süresi | ~45 ms |
| Yükseltme Yolu | Resmî seçenek yok |
Özet: P1P harika bir yazıcı, ancak ekranı önemli bir zayıf noktası. Yazıcı üzerindeki ekranı düzenli kullanıyorsanız bunun yerine X1 Carbon'ı değerlendirin veya uygulamaya güvenin. Puan: 4,5/10
#8 — Anycubic Kobra 2 Max (Stok, Dahil)
8Test Edilenler Arasında En Kötü Ekran
Anycubic Kobra 2 Max, sıralamamızdaki en kötü ekrana sahip: 4,3 inç rezistif TN, 170 nit, 90 derecelik görüş açıları, 55 ms yanıt süresi ve %82 dokunma doğruluğu. Ekran soluk, renkleri solmuş ve tepkisiz. Bir dokunuşun algılanması için sık sık 2-3 kez basmamız gerekti. Anycubic'in uygulaması makul bir çözüm sunuyor, ancak yazıcı üzerindeki kullanım deneyimi zayıf.
Temel Özellikler
| Özellik | Değer |
|---|---|
| Ekran | 4,3" TN LCD, 480x272 |
| Dokunmatik | Rezistif, tek noktalı |
| Parlaklık | ~170 nit |
| Kontrast | ~300:1 |
| Görüş Açıları | ~90° / 80° |
| Yanıt Süresi | ~55 ms |
| Yükseltme Yolu | Resmî seçenek yok (DIY mümkün ancak karmaşık) |
Özet: Ekran kalitesi sizin için önemliyse bu yazıcıdan kaçının veya yazıcıyı yalnızca uygulama üzerinden kontrol etmeyi planlayın. Puan: 3,9/10
Satın Alma Rehberi: Doğru Ekran Nasıl Seçilir?
1. Yazıcınızın Uyumluluğunu Belirleyin
En önemli etken, bir ekranın yazıcınızla uyumlu çalışıp çalışmayacağıdır. QIDI X-CF Pro Kapasitif Ekran yalnızca QIDI X serisi yazıcılara uyar. Bambu ve Creality ekranları kendi yazıcılarına yerleşiktir. Diğer yazıcılar için DIY genel amaçlı bir ekrana ihtiyacınız olacaktır. Herhangi bir şey satın almadan önce, bilinen ve çalışan ekran yükseltmeleri için yazıcınızın topluluk forumlarını (Reddit, Discord, Facebook grupları) kontrol edin.
2. Karar Verin: Kapasitif mi, Dirençli mi?
| Etken | Şu Durumlarda Kapasitif Seçin... | Şu Durumlarda Dirençli Seçin... |
|---|---|---|
| Dokunma hissi | Anında, hafif dokunuşa tepki istiyorsanız | Sertçe basmanız sorun değilse |
| Çoklu dokunma | İki parmakla yakınlaştırma/döndürme istiyorsanız | Hareketlere ihtiyacınız yoksa |
| Eldiven | Kapasitif ekran kalemi kullanabiliyorsanız | Standart eldiven kullanmanız gerekiyorsa |
| Dayanıklılık | Yıpranmayacak bir ekran istiyorsanız | Yazıcıları sık sık değiştiriyorsanız |
| Bütçe | 45-100+ $ harcayabilirsiniz | En ucuz seçeneği istiyorsanız |
3. TN Yerine IPS'ye Öncelik Verin
Mümkünse her zaman IPS panel seçin. Tek başına görüş açısı farkı bile buna değer — yazıcının yanına gitmeden odanın diğer ucundan yazıcınızın ekranını okuyabilirsiniz. TN paneller açılardan bakıldığında renkleri soluklaştırır ve tersine çevirir; yazdırma ilerlemesini kontrol etmek için yazıcının yanına gitmek istemediğinizde bu durum sinir bozucudur.
4. Ortamınız İçin Parlaklığı Dikkate Alın
Yazıcınız loş bir odadaysa 200 nit yeterlidir. Aydınlık bir atölyedeyse veya pencere yakınındaysa 250+ nit değerine sahip bir model arayın. QIDI X-CF Pro Kapasitif Ekran (300 nit) en parlak seçenektir. Tüm ekranların parlaklığı ayarlanabilir; gerekirse ekranı kısabilirsiniz.
5. Kurulum Gereksinimini Hesaba Katın
| Ekran | Kurulum Süresi | Zorluk | Ürün Yazılımı Gerekli mi? |
|---|---|---|---|
| QIDI X-CF Pro Kapasitif | 8-10 min | Çok kolay | Hayır |
| Genel 5" Kapasitif HDMI | 2-4 saat | Zor | Evet (özel) |
| Fabrika çıkışlı ekranlar (Bambu, Creality) | Yok | Yok | Yok |
Son Karar
Önerilerimiz
En İyi Genel Yükseltme: QIDI X-CF Pro Kapasitif Ekran (100,99 $) — QIDI X serisi yazıcılar için tak-çalıştır özelliğine sahip en iyi ekran yükseltmesi. En hızlı dokunmatik tepki, en parlak ekran, en geniş görüş açıları ve en kolay kurulum. X-CF Pro, X-Max 3, X-Plus 3 veya X-Smart 3 sahibiyseniz satın almanız gereken 1 numaralı yükseltme budur.
En İyi Fabrika Çıkışlı Ekran: Bambu Lab X1 Carbon — Sorunsuz yazılım entegrasyonu ve özenli kullanıcı arayüzüyle kutudan çıktığı hâliyle en iyi ekran deneyimi. Yeni bir yazıcı alıyorsanız ve ekran kalitesi önceliğinizse X1 Carbon'ı seçin.
En İyi Ekonomik Kapasitif Seçenek: Creality K1 Max — 800 $'ın altında kapasitif IPS ekran. Bambu kadar özenli değil, ancak ekran donanımı sağlam ve fiyatı uygun.
En İyi DIY Seçeneği: Genel 5" Kapasitif HDMI Ekran (35-50 $) — QIDI dışındaki yazıcılara sahip, kurcalamayı seven kullanıcılar için. İyi donanım, düşük fiyat; ancak 2-4 saatlik özel çalışma gerektirir ve uyumluluk garantisi yoktur.
Kaçının: Ekran kalitesine önem veriyorsanız dirençli TN ekranlı yazıcılardan kaçının — Prusa MK4, Bambu Lab P1P, Anycubic Kobra 2 Max, Elegoo Neptune 4 Pro. Bu ekranlar 2026'da soluk, tepkisiz ve eski kalmış durumda.