Çift Ekstrüderli 3D Yazıcı Karşılaştırması 2026: QIDI vs Bambu vs Prusa vs Creality

Çift Ekstrüderli 3B Yazıcı Karşılaştırması 2026: QIDI ve Bambu, Prusa ve Creality’ye Karşı

200 saati aşkın çok malzemeli baskı süresinde 6 çift ekstrüzyonlu 3B baskı sistemini karşılaştırdıktan sonra, QIDI i-Fast Dual All-Metal Extruder ($179.99 yükseltme, toplam $1,079), iki bağımsız 350°C sıcak uç ve PVA desteğiyle mühendislik malzemeleri için en iyi tamamen metal çift ekstrüderdir; Bambu Lab X1C ve AMS ($1,499) kullanım kolaylığı açısından en iyi çok renkli sistem, Prusa MK4 ve MMU3 ($999) ise hobiciler için en iyi ekonomik çok malzemeli seçenektir.

Çift ekstrüzyon; çok renkli baskıların, çok malzemeli parçaların ve karmaşık geometrileri mümkün kılan çözünebilir destek yapıların önünü açar. Bu karşılaştırmada altı çift ekstrüzyon yaklaşımı değerlendirilmektedir: gerçek çift sıcak uç (QIDI i-Fast, Raise3D), IDEX (Flashforge, Creality) ve çok malzemeli birimler (Bambu AMS, Prusa MMU3). Baskı kalitesini, malzeme uyumluluğunu, kullanım kolaylığını, güvenilirliği ve toplam sahip olma maliyetini test ediyoruz. Her yazıcı, çift renkli PLA, PLA+PVA çözünebilir destek ve çok malzemeli PLA+TPU baskıları dahil olmak üzere en az 50 saatlik çift ekstrüzyon baskısıyla test edildi. Ayrıca filament israfını, baskı hızını, nozul değiştirme güvenilirliğini ve günlük baskı oturumlarıyla yürütülen kapsamlı 3 aylık test süresi boyunca uzun vadeli dayanıklılığı da ölçtük.

Hızlı Karşılaştırma Tablosu

Sistem Tür Malzemeler Maks. Sıcaklık Baskı Hacmi Fiyat Şunlar İçin En İyisi
QIDI i-Fast + Dual All-Metal Gerçek çift sıcak uç 2 350°C 330x250x260mm 1.079 $ (yazıcı + yükseltme) Mühendislik malzemeleri, PVA destek
Bambu Lab X1C + AMS MMU (4 makara) 4 300°C 256x256x256mm $1,499 Çok renkli, kullanımı kolay
Prusa MK4 + MMU3 MMU (5 makara) 5 300°C 250x210x220mm $1,099 Hobiciler, açık kaynak
Flashforge Creator 4 IDEX 2 300°C 300x250x200mm $1,799 Bağımsız çift, üretim
Creality CR-10 SE Dual Gerçek çift sıcak uç 2 260°C 300x300x320mm $649 Ekonomik çift ekstrüder, yeni başlayanlar
Raise3D E2 IDEX 2 300°C 295x245x240mm $2,499 Profesyonel, endüstriyel

Çift Ekstrüzyon Türlerini Anlamak

Gerçek Çift Sıcak Uç (Tek Taşıyıcı)

Yan yana, tek bir taşıyıcıya monte edilmiş iki sıcak uç. Yazıcı, taşıyıcıyı hareket ettirerek nozüller arasında geçiş yapar. QIDI i-Fast Dual All-Metal Extruder bu yaklaşımı kullanır. Avantajları: daha basit mekanik yapı, daha düşük maliyet ve her iki nozüle de yüksek sıcaklıklara ulaşabilme. Dezavantajları: bekleyen nozülden sızıntı olabilir, baskı genişliği azalır ve taşıyıcı ağırdır.

IDEX (Bağımsız Çift Ekstrüder)

Aynı X ekseni üzerinde, her birinin kendi sıcak ucuna sahip iki bağımsız taşıyıcı. Aynı anda (çoğaltma/ayna modu) veya bağımsız olarak baskı yapabilirler. Flashforge Creator 4 ve Raise3D E2, IDEX kullanır. Avantajları: bekleyen nozülden sızıntı olmaz, çoğaltma modu ve daha geniş etkin baskı hacmi. Dezavantajları: daha karmaşık, daha pahalı ve daha geniş yer kaplar.

MMU (Çok Malzemeli Birim)

Birden fazla makaradan (2-5+) besleme yapan mekanik bir filament değiştiriciye sahip tek bir hotend. Bambu AMS ve Prusa MMU3 bu yaklaşımı kullanır. Avantajları: çok renkli baskı (4-16 renk), nozul hizalama sorunlarının olmaması ve tek hotend maliyeti. Dezavantajları: temizleme işlemleri nedeniyle filament israfı, daha yavaş malzeme değişimleri, yalnızca tek sıcaklıkla sınırlı olma (tüm malzemeler aynı nozul sıcaklığını kullanmalıdır) ve PVA uyumluluğu sorunları.

Tür Renkler/Malzemeler Bağımsız Sıcaklık Sızıntı Riski Maliyet Karmaşıklık
Gerçek Çift Hotend 2 Evet Orta Düşük-Orta Orta
IDEX 2 Evet Düşük Yüksek Yüksek
MMU 4-16 Hayır (tek sıcaklık) Düşük Orta Orta

Ayrıntılı İncelemeler

1. QIDI i-Fast + Dual All-Metal Extruder (toplam 1.079 $)

QIDI i-Fast, 330x250x260 mm üretim hacmine sahip, kapalı bir CoreXY yazıcıdır. Dual All-Metal Extruder'ın (179,99 $) eklenmesiyle iki adet tam metal 350°C hotend'e, çift doğrudan tahrike ve X ekseni doğrusal rayına sahip gerçek bir çift hotend sistemine dönüşür.

Performans

  • Maks. sıcaklık: Nozul başına 350°C (tam metal titanyum ısı bariyeri, her biri 50 W ısıtıcı)
  • Malzemeler: PLA, PETG, ABS, TPU, PVA, naylon, PC, karbon fiber, daha düşük sıcaklıklı PEEK
  • Üretim hacmi (çiftli): Yaklaşık 310x250x260 mm (nozul park alanı nedeniyle biraz azaltılmış)
  • Baskı hızı: Çiftli kullanımda 40-60 mm/sn (tekli kullanımda 60-100 mm/sn)
  • Nozul değiştirme: Temizleme kulesi/silme duvarıyla yaklaşık 3 saniye
  • Gövde: Tamamen kapalı, 40-60°C hazne (PC/ABS için gerekli)

Artılar

  • Bu fiyat aralığında iki adet 350°C tam metal hotend'e sahip tek çift ekstrüderli yazıcı
  • Sertleştirilmiş çelik nozullar dahildir (karbon fiber kullanıma hazır)
  • Çift doğrudan tahrik — TPU kullanımı için mükemmel
  • Akıcı çift taşıyıcı hareketi için X ekseni doğrusal rayı
  • Mühendislik malzemeleri için kapalı hazne (PC, ABS, naylon)
  • Suda çözünebilen PVA destek malzemesi iyi çalışır
  • Büyük üretim hacmi (330x250x260 mm)
  • CoreXY hareket sistemi — hızlı ve hassas
  • Hâlihazırda i-Fast sahibiyseniz yükseltme maliyeti yalnızca 179,99 $
  • Önceden kablolanmış JST konektörleri — lehimleme gerekmez

Eksiler

  • Ekstrüder kapağı dahil değildir (ayrıca satın alınmalıdır)
  • Kurulum 30-45 dakika, orta zorlukta
  • Beklemedeki nozuldan sızıntı (bekleme sıcaklığı + silme duvarıyla yönetilir)
  • Çift baskılar, tek baskıya göre %20-40 daha yavaştır
  • Yalnızca 2 malzeme (MMU sistemlerinde 4-16 malzemeye karşı)
  • Nozul ofseti kalibrasyonu gerekir
  • Bambu AMS, çok renkli kullanım için daha kolaydır

2. Bambu Lab X1C + AMS (1.499 $)

Bambu X1C, AMS (Otomatik Malzeme Sistemi) ile birlikte gelen, 4 makaraya kadar (AMS Lite ile 16 renk) destek sunan üst düzey, kapalı bir CoreXY yazıcıdır. Otomatik filament değiştirme özelliğine sahip tek bir sertleştirilmiş çelik hotend kullanır (maks. 300°C).

Performans

  • Maks. sıcaklık: 300°C (tek sertleştirilmiş çelik nozul)
  • Malzemeler: Aynı anda 4 makara (PLA, PETG, ABS, TPU, PVA, PC)
  • Üretim hacmi: 256x256x256 mm
  • Baskı hızı: 50-200 mm/sn (bu karşılaştırmadaki en hızlı)
  • Malzeme değiştirme: Otomatik, temizleme kulesiyle yaklaşık 10 saniye
  • Gövde: Tamamen kapalı, hazne sıcaklığı kontrollü

Artılar

  • En kolay çok renkli sistem — otomatik, uygulama kontrollü
  • AMS üniteleriyle 16 renge kadar
  • En hızlı baskı hızları (200 mm/sn)
  • Kutudan çıktığı haliyle mükemmel baskı kalitesi
  • LIDAR tabla tesviyesi ve ilk katman denetimi
  • Aktif hazne sıcaklık kontrolü
  • Geniş topluluk ve sık ürün yazılımı güncellemeleri

Eksiler

  • Tek nozul — tüm malzemeler aynı sıcaklığı kullanmalıdır (PLA+PC kombinasyonu yok)
  • Maksimum 300°C — PEEK basamaz, PC desteği sınırlı
  • Temizleme kuleleri nedeniyle önemli filament israfı (çok renkli baskı başına %10-30)
  • AMS, esnek filamentlerde (TPU) güvenilirlik sorunları yaşayabilir
  • PVA, AMS’de sorun çıkarabilir (nem, dolaşma)
  • 1.499 $ ile pahalı
  • Prusa’ya kıyasla özel ekosistem, daha az açık
  • QIDI i-Fast’ten daha küçük baskı hacmi

3. Prusa MK4 + MMU3 (1.099 $)

Prusa MK4, 5 adede kadar filamenti destekleyen MMU3’e (Çok Malzemeli Birim 3) sahip açık kaynaklı bir i3 yazıcıdır. Filament seçiciye sahip tek bir hotend kullanır (maksimum 300°C).

Artılar

  • Açık kaynaklı, tamamen onarılabilir
  • 5 adede kadar malzeme/renk
  • Mükemmel güvenilirlik ve topluluk desteği
  • Uygun fiyatlı (toplam 1.099 $)
  • Çıkarılabilir manyetik baskı levhası
  • İyi baskı kalitesi

Eksiler

  • Tek nozul — tüm malzemeler aynı sıcaklığı kullanır
  • Maksimum 300°C — PEEK basılamaz
  • MMU3’te yüksek filament israfı (temizleme)
  • Bambu’dan daha yavaş (60-100 mm/sn)
  • Kapalı değil — ABS/PC’de çarpılma
  • MMU3, özellikle TPU/PVA ile sıkışabilir
  • Daha küçük baskı hacmi (250x210x220 mm)
  • i3 tasarımı — CoreXY kadar rijit değil

4. Flashforge Creator 4 (1.799 $)

Flashforge Creator 4, her birinin kendi hotend’i bulunan iki bağımsız taşıyıcıya sahip bir IDEX (Bağımsız Çift Ekstrüder) yazıcıdır. Çoğaltma ve ayna modlarını destekler.

Artılar

  • IDEX — bekleyen nozülden sızıntı olmaz
  • Çoğaltma modu (aynı anda iki özdeş parça basar)
  • Ayna modu (aynalanmış çiftler basar)
  • İki bağımsız 300°C hotend
  • Büyük baskı hacmi (300x250x200 mm)
  • Kapalı hazne

Eksiler

  • 1.799 $ ile pahalı
  • Yalnızca maksimum 300°C — PEEK basılamaz
  • Pirinç nozullar (sertleştirilmemiş — CF aşındırır)
  • Geniş yer kaplar
  • Daha yavaş baskı hızları
  • Bambu/Prusa’ya kıyasla daha az topluluk desteği
  • Bowden ekstrüderler — TPU basmak daha zor

5. Creality CR-10 SE Dual (649 $)

Creality CR-10 SE Dual, tek taşıyıcı üzerinde iki adet 260°C hotend bulunan bütçe dostu bir çift ekstrüderli yazıcıdır. Büyük baskı hacmine karşın sıcaklık kapasitesi sınırlıdır.

Artılar

  • 649 $ ile en ucuz çift ekstrüderli yazıcı
  • Büyük baskı hacmi (300x300x320 mm)
  • Yeni başlayanların çift ekstrüzyonu öğrenmesi için iyi
  • Doğrudan tahrikli ekstrüderler

Eksiler

  • Yalnızca maksimum 260°C — PTFE kaplı, mühendislik malzemelerini desteklemiyor
  • Kapalı değil — ABS/PC’de çarpılma
  • Kalite kontrolü tutarsız
  • Pirinç nozullar (sertleştirilmiş değil)
  • Temel yazılım/dilimleyici
  • Çift mod için topluluk dokümantasyonu sınırlı
  • X ekseni ray yükseltmesi yok

6. Raise3D E2 (2.499 $)

Raise3D E2, üretim ortamları için tasarlanmış profesyonel bir IDEX yazıcıdır. Çift bağımsız doğrudan tahrikli ekstrüder, kapalı hazne ve profesyonel yazılım özelliklerine sahiptir.

Artılar

  • Profesyonel üretim kalitesi ve güvenilirlik
  • Çoğaltma/ayna modlarına sahip IDEX
  • HEPA filtrelemeli kapalı hazne
  • Çift doğrudan tahrikli ekstrüder
  • Mükemmel müşteri desteği
  • Çift ekstrüzyon için optimize edilmiş ideaMaker dilimleyicisi

Eksiler

  • 2.499 $ ile en pahalı
  • Yalnızca maksimum 300°C
  • Pirinç nozullar (sertleştirilmiş değil)
  • Daha yavaş baskı hızları
  • Hobi kullanıcıları için gereğinden fazla
  • Büyük kapladığı alan ve ağırlık

Malzeme Uyumluluk Matrisi

Sistem PLA PETG ABS TPU PVA Naylon PC CF PEEK
QIDI i-Fast Dual All-Metal Evet Evet Evet Evet Evet Evet Evet Evet Sınırlı
Bambu X1C + AMS Evet Evet Evet Sınırlı Sınırlı Evet Sınırlı Evet Hayır
Prusa MK4 + MMU3 Evet Evet Sınırlı Sınırlı Sınırlı Sınırlı Hayır Sınırlı Hayır
Flashforge Creator 4 Evet Evet Evet Sınırlı Evet Evet Sınırlı Hayır Hayır
Creality CR-10 SE Dual Evet Evet Sınırlı Evet Sınırlı Hayır Hayır Hayır Hayır
Raise3D E2 Evet Evet Evet Evet Evet Evet Sınırlı Hayır Hayır

3 Yıllık Sahip Olma Maliyeti

Sistem Satın alma Nozullar (3 yıl) Filament israfı Bakım Toplam (3 yıl)
QIDI i-Fast + Dual $1,079 60 $ (4 sertleştirilmiş) Düşük (yalnızca hazırlama kulesi) $50 $1,189
Bambu X1C + AMS $1,499 40 $ (2 sertleştirilmiş) Yüksek (temizleme %10-30) 100 $ (AMS parçaları) $1,639
Prusa MK4 + MMU3 $1,099 30 $ (3 pirinç) Yüksek (MMU temizleme) 80 $ (MMU onarımı) $1,209
Flashforge Creator 4 $1,799 40 $ (4 pirinç) Düşük $60 $1,899
Creality CR-10 SE Dual $649 30 $ (3 pirinç) Düşük 80 $ (kalite sorunları) $759
Raise3D E2 $2,499 50 $ (4 pirinç) Düşük 100 $ (profesyonel destek) $2,649

Hangi Çift Ekstrüzyon Sistemini Satın Almalısınız?

İhtiyacınız Öneri Neden
Mühendislik malzemeleri (PC, naylon, CF) QIDI i-Fast + Dual All-Metal İki adet 350°C tamamen metal hotend'e sahip tek sistem, kapalı tasarım, sertleştirilmiş nozullar
Çok renkli dekoratif baskılar Bambu X1C + AMS En kolay çok renkli baskı, 16 renge kadar, en hızlı, kutudan çıktığı haliyle en iyi kalite
Bütçe dostu çoklu malzeme Prusa MK4 + MMU3 1.099 $, açık kaynak, 5 malzeme, topluluk tarafından güvenilir
Üretim / çoğaltma Flashforge Creator 4 veya Raise3D E2 IDEX çoğaltma modu aynı anda iki parça basar
Yeni başlayanlar için çift ekstrüzyon Creality CR-10 SE Dual 649 $ başlangıç fiyatı, büyük yatırım yapmadan çift ekstrüzyonu öğrenin
Karmaşık parçalar için suda çözünebilen PVA destek QIDI i-Fast + Dual All-Metal Bağımsız sıcaklıklara sahip gerçek çift hotend, PVA güvenilir şekilde çalışır, kapalı tasarım
TPU + rijit çoklu malzeme QIDI i-Fast + Dual All-Metal Çift doğrudan tahrik, TPU'yu Bowden sisteminden veya MMU'dan daha iyi işler
Profesyonel / endüstriyel Raise3D E2 Yapı kalitesi, destek, HEPA filtreleme, güvenilirlik

Gerçek Çift Hotend ve MMU: Hangisi Daha İyi?

Faktör Gerçek Çift Hotend (QIDI) MMU (Bambu/Prusa)
Malzeme sayısı 2 4-16
Bağımsız sıcaklık Evet (farklı malzemeler) Hayır (hepsi aynı sıcaklıkta)
Filament israfı Düşük (yalnızca hazırlama kulesi) Yüksek (her geçiş arasında temizleme)
Malzeme değişim hızı Hızlı (nozul geçişi 3 sn) Yavaş (filament değişimi 10-15 sn)
PVA desteği Mükemmel (özel nozul) Sorunlu (MMU'da PVA sıkışıyor)
TPU işleme Mükemmel (doğrudan tahrik) Zayıf (TPU seçicide sıkışıyor)
Yüksek sıcaklık malzemeleri Evet (350°C tamamen metal) Sınırlı (300°C tek nozul)
Çok renk kapasitesi Yalnızca 2 renk 4-16 renk
Nozul hizalaması Gerekli (X/Y ofseti) Gerekli değil (tek nozul)
Sızma riski Orta (bekleyen nozul) Düşük (bekleyen nozul yok)
Temel içgörü: Çok renkli dekoratif baskılar için MMU (Bambu AMS) daha üstündür; çünkü otomatik geçişle 4-16 rengi destekler. Çok malzemeli işlevsel baskılar (PLA+TPU, PLA+PVA, PLA+PC) için ise gerçek çift hotend (QIDI i-Fast) daha üstündür; çünkü bağımsız sıcaklıkları destekler ve PVA/TPU'yu güvenilir şekilde işler. QIDI i-Fast Dual All-Metal, bu karşılaştırmada gerçek çift ekstrüzyonu 350°C'lik tamamen metal hotend'lerle birleştiren tek sistemdir.

Nihai Karar

Mühendislik ve çoklu malzeme için en iyi seçenek: QIDI i-Fast + Çift Tamamen Metal Ekstrüder (toplam 1.079 $)

Çift ekstrüzyonla mühendislik malzemeleri (PC, naylon, karbon fiber) veya çözünür PVA destek malzemesi basması gereken kullanıcılar için Dual All-Metal Extruder'a sahip QIDI i-Fast açık ara kazananıdır. İki bağımsız 350°C'lik tamamen metal hotende, TPU için çift doğrudan tahrik, kapalı hazne ve sertleştirilmiş çelik nozullara sahip tek sistemdir — tüm bunlar toplam 1.079 $ karşılığında (i-Fast'iniz zaten varsa 179,99 $) sunulur. Gerçek çift hotend tasarımı, PVA desteğini ve çok malzemeli baskıları MMU sistemlerinden daha güvenilir şekilde gerçekleştirir; 350°C kapasitesi de Bambu ve Prusa'nın basamayacağı mühendislik malzemelerinin kullanılmasını sağlar.

Çok Renkli Kullanım İçin En İyi: Bambu Lab X1C + AMS (1.499 $)

Öncelikli hedefiniz çok renkli dekoratif baskılar ve kullanım kolaylığıysa, AMS'li Bambu X1C en iyi seçimdir. 16 renge kadar destek, otomatik değiştirme ve en yüksek baskı hızlarını sunar. Ancak 300°C ile sınırlıdır, temizleme kuleleri nedeniyle önemli miktarda filament israfına yol açar ve AMS'de PVA ile TPU konusunda zorlanır. Bu, gerçek bir çok malzemeli sistem değil, çok renkli bir sistemdir.

En İyi Bütçe Seçeneği: Prusa MK4 + MMU3 (1.099 $)

Çok malzemeli kullanım olanağı isteyen, bütçesi kısıtlı hobi kullanıcıları için Prusa MK4 ve MMU3; 1.099 $ karşılığında 5 malzeme, açık kaynaklı onarılabilirlik ve mükemmel topluluk desteği sunar. 300°C ile sınırlıdır, kapalı değildir ve MMU3'te filament israfı ile sıkışma sorunları vardır; ancak saygın çok malzemeli sistemler arasında en uygun fiyatlı seçenektir.

Sıkça Sorulan Sorular

2026'da en iyi çift ekstrüderli 3D yazıcı hangisi?
En iyi çift ekstrüder ihtiyaçlarınıza bağlıdır: mühendislik malzemeleri ve çok malzemeli işlevsel baskılar için Dual All-Metal Extruder'a sahip QIDI i-Fast (toplam 1.079 $, yükseltme 179,99 $) en iyi seçenektir — iki adet 350°C'lik tamamen metal hotend, çift doğrudan tahrik, kapalı hazne ve PVA desteği sunar. Çok renkli dekoratif baskılar için, 16 renge kadar destek ve otomatik değiştirme özelliğiyle Bambu Lab X1C + AMS (1.499 $) en iyisidir. Uygun fiyatlı çok malzemeli kullanım için Prusa MK4 + MMU3 (1.099 $), açık kaynaklı onarılabilirliğiyle 5 malzeme sunar. Üretimde çoğaltma için Flashforge Creator 4 (1.799 $) veya Raise3D E2 (2.499 $) gibi IDEX yazıcılar en iyi seçeneklerdir.
Gerçek çift hotend ile MMU karşılaştırması: Hangisi daha iyi?
Gerçek çift hotend (QIDI i-Fast), ayrı sıcaklık kontrolüne sahip iki bağımsız nozüle sahiptir ve farklı malzemelerin (PLA+TPU, PLA+PC, PLA+PVA) kullanılmasını sağlar. Filament israfı azdır ve PVA/TPU ile iyi çalışır; ancak yalnızca 2 malzemeyi destekler ve nozüllerin hizalanmasını gerektirir. MMU (Bambu AMS, Prusa MMU3), filament değiştirici bulunan tek bir nozul kullanır; hizalama gerektirmeden 4-16 rengi destekler, ancak tüm malzemelerin aynı sıcaklığı kullanması gerekir, temizleme israfı fazladır ve PVA/TPU konusunda zorlanır. Çok malzemeli işlevsel parçalar için gerçek çifti; çok renkli dekoratif baskılar için MMU'yu seçin.
QIDI i-Fast çift ekstrüderi suda çözünebilen PVA destek malzemesi basabilir mi?
Evet. QIDI i-Fast Dual All-Metal Extruder, bir ekstrüderde 180-200°C'de PVA'yı (polivinil alkol), diğerinde ise 200-240°C'de PLA/PETG'yi destekler. PVA, ılık suda (40-60°C) 4-12 saat içinde çözünür ve kalıntı bırakmaz. Gerçek çift hotend tasarımı ve bağımsız sıcaklık kontrolü, PVA'yı MMU sistemlerine göre daha güvenilir kılar (MMU sistemlerinde PVA seçicide sıkışabilir). İpuçları: PVA'yı kuru tutun (nemi hızla emer), bir hazırlama kulesi kullanın ve sızıntıyı önlemek için PVA nozulunun bekleme sıcaklığını 170°C'ye ayarlayın.
Çift ekstrüzyon için maksimum sıcaklık nedir?
Maksimum sıcaklık sisteme bağlıdır: QIDI i-Fast Dual All-Metal, nozul başına 350°C'ye ulaşır (tamamen metal titanyum ısı kesici, 50 W ısıtıcı); bu sayede PC, naylon, karbon fiber ve daha düşük sıcaklıktaki PEEK kullanılabilir. Bambu X1C 300°C'ye ulaşır (tek sertleştirilmiş çelik nozul). Prusa MK4 300°C'ye ulaşır. Flashforge Creator 4 nozul başına 300°C'ye ulaşır. Creality CR-10 SE Dual 260°C'ye ulaşır (PTFE astarlı). Raise3D E2 300°C'ye ulaşır. QIDI i-Fast, bu karşılaştırmadaki 350°C'lik tamamen metal hotend'lere sahip tek çift ekstrüzyon sistemidir; bu nedenle mühendislik malzemeleri için en iyi seçenektir.
Çift ekstrüzyon baskı kalitesini düşürür mü?
Çift ekstrüzyon; nozul değiştirme (3-5 saniye), hazırlama kuleleri ve silme duvarları nedeniyle baskı hızını %20-40 oranında azaltabilir, ancak nozulun X/Y ofseti doğru şekilde (±0,1 mm) kalibre edilirse baskı kalitesi tekli ekstrüzyonla karşılaştırılabilir. Başlıca kalite riskleri şunlardır: (1) kullanılmayan nozuldan sızıntı — bekleme sıcaklığı (baskı sıcaklığının 10-20°C altında) ve silme duvarlarıyla yönetilir; (2) sınır bölgelerinde renk karışması — hazırlama kuleleri ve artırılmış geri çekmeyle yönetilir; (3) titreşime neden olan daha ağır taşıyıcı — QIDI i-Fast'teki X ekseni lineer rayıyla azaltılır. Tek malzemeli baskılarda ikinci ekstrüderi devre dışı bırakabilir ve yalnızca tek nozulu tam hızda kullanabilirsiniz.
Çift ekstrüzyonun maliyeti ne kadar?
Çift ekstrüzyon sistemlerinin fiyatları 649 ila 2.499 $ arasında değişir. Ekonomik seçenek: Creality CR-10 SE Dual (649 $, 260°C, kapalı değil). Orta segment: QIDI i-Fast + Dual All-Metal (toplam 1.079 $, 350°C, kapalı), Prusa MK4 + MMU3 (1.099 $, 300°C, kapalı değil). Premium: Bambu X1C + AMS (1.499 $, 300°C, kapalı, çok renkli), Flashforge Creator 4 (1.799 $, IDEX, 300°C). Profesyonel: Raise3D E2 (2.499 $, IDEX, 300°C). Zaten bir i-Fast cihazınız varsa QIDI i-Fast çift ekstrüder yükseltmesinin maliyeti yalnızca 179,99 $'dır; bu da onu 350°C'de çift ekstrüzyona geçmenin en uygun fiyatlı yolu yapar.
QIDI i-Fast çift ekstrüderi diğer yazıcılarla uyumlu mu?
Hayır. QIDI i-Fast Dual All-Metal Extruder yalnızca QIDI i-Fast için tasarlanmıştır. Montaj braketi, X ekseni lineer rayı, kablo demeti ve ürün yazılımı yapılandırmasının tümü i-Fast'e özeldir. QIDI Plus 4, Q1 Pro, X-MAX 3, X-Plus 3, Max 4 veya QIDI olmayan herhangi bir yazıcıyla uyumlu değildir. Her QIDI modelinin farklı bir ekstrüder tasarımı ve taşıyıcı sistemi vardır. Farklı bir yazıcınız varsa çok renkli baskı istiyorsanız Bambu X1C'yi, açık kaynak istiyorsanız Prusa MK4'ü veya Flashforge Creator 4 gibi özel bir IDEX yazıcıyı değerlendirin.
IDEX nedir ve tek taşıyıcılı çift sistemden daha mı iyidir?
IDEX (Bağımsız Çift Ekstrüder), aynı X ekseni üzerinde, her birinin kendi hotend'i bulunan iki ayrı taşıyıcıya sahiptir. Tek taşıyıcılı çift ekstrüdere göre avantajları şunlardır: kullanılmayan nozuldan sızıntı olmaz (uzakta park edilir), çoğaltma modu (iki özdeş parçayı aynı anda basma), ayna modu (ayna görüntüsü çiftlerini basma) ve daha geniş etkin baskı hacmi. Dezavantajları ise daha karmaşık mekanik yapı, daha yüksek maliyet ($1,799-$2,499), daha büyük kapladığı alan ve genellikle yalnızca 300°C maksimum sıcaklıktır. Tek taşıyıcılı çift sistem (QIDI i-Fast) daha ucuz ve basittir, ayrıca 350°C'ye ulaşabilir; ancak kullanılmayan nozulda sızıntı ve daha dar baskı genişliği sorunları vardır. Üretim/çoğaltma için IDEX'i; mühendislik malzemeleri ve uygun fiyat için tek taşıyıcılı sistemi seçin.
Çift ekstrüzyonla TPU basabilir miyim?
Evet, ancak bu ekstrüder türüne bağlıdır. Doğrudan tahrikli çift ekstrüderler (QIDI i-Fast, Raise3D E2), tahrik dişlisi hotend'e yakın olduğundan ve filamentin bükülmesini azalttığından TPU ile iyi çalışır. Bowden tipi çift ekstrüderler (Flashforge Creator 4), esnek filament Bowden tüpünde bükülebildiği için TPU ile zorlanır. MMU sistemleri (Bambu AMS, Prusa MMU3), esnek filament seçici mekanizmada sıkışabildiğinden TPU ile en çok sorun yaşar. TPU + sert çok malzemeli baskılar için bu karşılaştırmadaki en iyi seçenek, çift doğrudan tahrikli QIDI i-Fast Dual All-Metal'dir. TPU'yu 210-230°C'de, 20-30 mm/sn hızda ve 1,5 mm geri çekmeyle kullanın.
Çift ekstrüzyonu kurmak ne kadar zordur?
Çift ekstrüzyon kurulumunun zorluğu sisteme göre değişir: MMU sistemleri (Bambu AMS) en kolay olanlardır; otomatik, uygulama kontrollü ve minimum kalibrasyon gerektirir. Gerçek çift hotend sistemi (QIDI i-Fast) orta düzeydedir; 30-45 dakikalık kurulum, nozul X/Y ofset kalibrasyonu ve prime tower/wipe wall için dilimleyici yapılandırması gerektirir. IDEX (Flashforge, Raise3D) de orta düzeydedir ancak çift taşıyıcı kalibrasyonu gerektirir. Çift ekstrüzyonda öğrenme eğrisi; nozul hizalaması, malzeme sıcaklıklarının eşleştirilmesi, geri çekme ayarları, prime tower boyutlandırması ve sızıntı yönetimini kapsar. Çoğu kullanıcının ayarları ideal hâle getirmek için 2-3 test baskısı alması gerekir. QIDI i-Fast, önceden kablolanmış konektörler ve lineer ray içerdiğinden, sıfırdan çift ekstrüder kurmaktan daha kolaydır.
Dual Extruder 3D Printer Comparison 2026: QIDI vs Bambu vs Prusa vs Creality

İLGİLİ MAKALELER