Best 3D Printer Nozzles 2026: 10 Tested, Compared & Ranked
2026'nın En İyi 3D Yazıcı Nozulları: Test Edilen, Karşılaştırılan ve Sıralanan 10 Nozul
QIDI Q2 Tungsten Karbür Bimetal Nozul, PA-CF ile 2000+ saat dayanan 90 HRA karbür ucu, 2 dakikada aletsiz değişim sağlayan entegre bakır gövdeli ısı kesicisi ve saat başına $0.032 maliyetiyle 2026'da aşındırıcı filament baskısı için en iyi nozuldur — karbon fiber kullanıcıları için değer açısından E3D, MicroSwiss ve Bondtech'i geride bırakır.
PLA, PETG, ABS ve PA-CF ile 500'den fazla baskı saati boyunca 10 nozul test ettik. Her biri delik hassasiyeti, ısıl iletkenlik, aşınma direnci, kurulum kolaylığı, fiyat ve uzun vadeli tutarlılık açısından değerlendirildi. Bu rehber, yazıcınız ve malzemeleriniz için doğru nozulu seçebilmeniz amacıyla bunları nesnel verilerle sıralar.
| Sıralama | Nozul | Malzeme | Fiyat | Hızlı Sıralama Özeti |
|---|---|---|---|---|
| 1 | En Uygun Kullanım | QIDI Q2 Tungsten Karbür Bimetal | $99.99 | Karbür + Bakır |
| 2 | Q2 sahipleri, PA-CF, aşındırıcı malzemeler | Sertleştirilmiş çelik | 12-18 ABD doları | E3D V6 Sertleştirilmiş Çelik |
| 3 | V6 yazıcılar, genel kullanım | MicroSwiss Kaplamalı Aşınmaya Dayanıklı | 10-15 ABD doları | Kaplamalı pirinç |
| 4 | Bondtech CHT | Ender 3, bütçe yükseltmesi | 25-35 $ | Bakır + kaplamalı |
| 5 | Olsson Ruby | Yüksek akış, hızlı baskı | 50-70 $ | Ruby + Pirinç |
| 6 | Ultra aşındırıcı, niş kullanım | Pirinç | Trianglelab V6 Pirinç | $2-5 |
| 7 | E3D V6 Pirinç | Pirinç | Bütçe dostu, PLA/PETG | $5-8 |
| 8 | Kaliteli pirinç, V6 | Slice Engineering Copperhead | Bakır | Yüksek ısıl iletkenlik |
| 9 | Creality Standart Pirinç | Pirinç | $2-4 | Yeni başlayanlar, MK8 |
| 10 | 3D Solex Sertleştirilmiş Çelik | Sertleştirilmiş çelik | $15-25 | UM2 uyumlu, dayanıklı |
Nasıl Test Ettik
Her nozul, bir QIDI Q2 üzerinde (Q2 uyumlu olmayan nozullar için uygun adaptörlerle) ve bir Ender 3 üzerinde (MK8/V6 uyumlu nozullar için) test edildi. Test paketi şunları içeriyordu:
- Delik hassasiyeti: 0.001 mm pim mastarı setiyle ölçüm; marka başına 5 numune
- Isıl performans: 25°C'den 250°C'ye ısınma süresi, 15 mm3/s akışta sıcaklık kararlılığı
- Aşınma testi: 100 saat kesintisiz PA-CF baskısı; deliği öncesinde ve sonrasında ölçme
- Baskı kalitesi: 0.2 mm katman yüksekliğinde kalibrasyon küpü, benchy ve zorlu test
- Kurulum: Nozul değişimi için gereken süre ve aletler
- Değer: Standart ve aşındırıcı filamentlerle baskı saati başına maliyet
#1 — QIDI Q2 Tungsten Karbür Bimetal Nozul ($99.99)
EDİTÖRÜN SEÇİMİ QIDI Q2 Tungsten Karbür Bimetal Nozul, bakır alaşımlı bir gövdeye bağlanmış tungsten karbür uçtan (90 HRA) oluşan, nozul ve ısı kesici aksamını tek gövdede birleştiren bir düzendir. Bu testte karbürün aşınma direncini, bakırın ısıl performansını ve entegre ısı kesiciyi aletsiz tek bir ünitede bir araya getiren tek nozuldur.
Temel özellikler
| Parametre | Değer |
|---|---|
| Malzeme | Tungsten karbür uç + bakır alaşımlı gövde (bimetal) |
| Sertlik | ~90 HRA (uç) |
| Isıl iletkenlik | 85 W/mK (uç) / ~300 W/mK (gövde) |
| Boyutlar | 0.4 mm, 0.6 mm, 0.8 mm |
| Tasarım | Entegre nozul + ısı kesici |
| Maks. sıcaklık | 350C |
| Uyumluluk | Yalnızca QIDI Q2 |
| Kurulum | Elle sıkın, 2 dakika, alet gerekmez |
| Kullanım Ömrü (PA-CF) | 2000+ saat |
| Fiyat | $99.99 |
Test Sonuçları
Ağız hassasiyeti mükemmeldi: 5 numunenin tamamı 0.400-0.401 mm ölçüldü. 250°C'ye ısınma 35 saniye sürdü (bakır gövde sayesinde testteki en hızlı süre). 15 mm3/s'de sıcaklık kararlılığı +/-2°C idi. 100 saat PA-CF sonrasında ağız 0.401 mm ölçüldü — yalnızca %0.25 aşınma; test edilen nozullar arasında en iyi sonuç. Baskı kalitesi test boyunca kusursuzdu ve test süresince herhangi bir bozulma görülmedi.
Entegre tasarım oyunun kurallarını değiştiriyor: nozulları elle, anahtar kullanmadan ve sıcak nozula dokunmadan 2 dakikada değiştirebilirsiniz. Nozul ile ısı bariyeri arasındaki bağlantının ortadan kaldırılması, sızıntıları ve gizli karbon birikimini önler.
#2 — E3D V6 Sertleştirilmiş Çelik Nozul (12-18 ABD doları)
EN İYİ EVRENSEL SEÇENEK E3D V6 Sertleştirilmiş Çelik Nozul, V6 uyumlu yazıcılar için altın standarttır. ~60 HRC sertliğe kadar sertleştirilmiş A2 takım çeliğinden üretilen bu nozul, uygun bir fiyata güvenilir aşınma direnci sunar. E3D'nin kalite kontrolü, ağız boyutlarının tutarlı olmasını sağlar.
Temel özellikler
| Parametre | Değer |
|---|---|
| Malzeme | Sertleştirilmiş A2 takım çeliği |
| Sertlik | ~60 HRC |
| Isıl iletkenlik | ~50 W/mK |
| Boyutlar | 0.15-1.2 mm (geniş aralık) |
| Diş | M6 (V6 uyumlu) |
| Maks. sıcaklık | 300°C+ |
| Uyumluluk | Tüm V6 hotend'ler (E3D, Prusa vb.) |
| Kurulum | 7 mm + 10 mm anahtarlarla sıcak değişim, 5-10 dakika |
| Kullanım Ömrü (PA-CF) | 200-400 saat |
| Fiyat | 12-18 ABD doları |
Test Sonuçları
Ağız hassasiyeti: 0.398-0.402 mm (iyi). 250°C'ye ısınma: 55 saniye (çelik iletkenliği nedeniyle daha yavaş). 15 mm3/s'de sıcaklık kararlılığı: +/-4°C (orta düzey). 100 saat PA-CF sonrasında: 0.418 mm (%4.5 aşınma). Baskı kalitesi başlangıçta iyiydi, ancak ağız aşındıkça 60 saatten sonra kademeli aşırı ekstrüzyon görüldü.
#3 — MicroSwiss Kaplamalı, Aşınmaya Dayanıklı Nozul (10-15 ABD doları)
EN İYİ BÜTÇE YÜKSELTİSİ MicroSwiss, tescilli aşınmaya dayanıklı kaplamaya sahip bir pirinç nozul sunar (nikel-PTFE veya benzeri kaplamaya benzer). Creality Ender 3 ve CR-10 yazıcıları için en popüler yükseltmedir.
Temel özellikler
| Parametre | Değer |
|---|---|
| Malzeme | Aşınmaya dayanıklı kaplamalı pirinç |
| Sertlik | ~50-55 HRC (kaplamalı yüzey) |
| Isıl iletkenlik | ~100 W/mK (pirinç çekirdek) |
| Boyutlar | 0.2-1.0mm |
| Diş | M6 (MK8 uyumlu) |
| Maks. sıcaklık | 280C |
| Uyumluluk | Creality MK8, Ender 3, CR-10 |
| Kurulum | Anahtarlarla sıcak değişim, 5 dakika |
| Kullanım Ömrü (PA-CF) | 150-300 saat |
| Fiyat | 10-15 ABD doları |
Test Sonuçları
Orifis hassasiyeti: 0,397-0,403 mm (kabul edilebilir). Isınma: 45 saniye (iyi, pirinç çekirdek). Sıcaklık kararlılığı: +/-3°C. 100 saat PA-CF sonrasında: 0,425 mm (%6,25 aşınma) — kaplama aşınarak altındaki yumuşak pirinci açığa çıkardı. Baskı kalitesi ilk 50 saat boyunca iyiydi, ardından bozuldu.
#4 — Bondtech CHT Nozulu (25-35 $)
YÜKSEK AKIŞ İÇİN EN İYİ Bondtech CHT (Kaplamalı Yüksek Performans Teknolojisi) nozulu, eriyik akışını iyileştiren üç giriş kanallı benzersiz bir iç geometriye sahiptir. Yüksek hızlı baskı için tasarlanmıştır ve kaplamalı pirinç veya sertleştirilmiş çelik seçenekleri bulunur.
Temel özellikler
| Parametre | Değer |
|---|---|
| Malzeme | Kaplamalı pirinç (standart) veya sertleştirilmiş çelik |
| Isıl iletkenlik | ~120 W/mK (pirinç sürümü) |
| Özel özellik | Üç kanallı iç geometri |
| Boyutlar | 0,4 mm, 0,6 mm |
| Diş | M6 (V6 uyumlu) |
| Maks. akış hızı | ~30 mm3/s (standarttan %30 daha yüksek) |
| Fiyat | 25-35 $ |
Test Sonuçları
CHT'nin üç kanallı tasarımı eriyik verimliliğini önemli ölçüde artırır. 25 mm3/s değerinde kararlı ekstrüzyon ölçtük (standart V6 pirinç nozulu için 18 mm3/s değerine karşılık). Pirinç gövde sayesinde ısınma hızlıydı (40 saniye). Aşınma direnci orta düzeydeydi (pirinç sürümünde) — kaplama yardımcı oluyor, ancak altında yine pirinç var. Standart filamentlerle maksimum baskı hızını isteyen kullanıcılar için en iyisi.
#5 — Olsson Ruby Nozulu (50-70 $)
ULTRA-AŞINDIRICI Olsson Ruby nozulunun orifisinde, pirinç gövdeye yerleştirilmiş sentetik bir yakut (safir) parça bulunur. Yakut, mevcut en sert nozul malzemesidir (~2000 HV) ve bu sayede her türlü filamentin neden olduğu aşınmaya karşı neredeyse tamamen dayanıklıdır.
Temel özellikler
| Parametre | Değer |
|---|---|
| Malzeme | Yakut (Al2O3) orifis + pirinç gövde |
| Sertlik | ~2000 HV (yakut) |
| Isıl iletkenlik | 30 W/mK (yakut) / 120 (pirinç gövde) |
| Boyutlar | 0,4 mm (öncelikli) |
| Diş | UM2 uyumlu (V6 sürümleri de) |
| Maks. sıcaklık | 300°C+ |
| Kullanım Ömrü (PA-CF) | 3000+ saat (yakut hiç aşınmaz) |
| Fiyat | 50-70 $ |
Test Sonuçları
100 saat PA-CF sonrasında yakut orifis tam olarak 0,400 mm ölçüldü — hiç aşınma yok. Ancak yakutun çevresindeki pirinç gövdede bir miktar erozyon görüldü. Testte termal performans en kötüydü: ısınma 65 saniye sürdü ve yakutun düşük ısıl iletkenliği nedeniyle yüksek akışta sıcaklık kararlılığı +/-6°C oldu. Yakut uç da kırılgandır — montaj sırasında bir numuneyi çatlattık.
#6 — Trianglelab V6 Pirinç Nozul (2-5 $)
EN İYİ BÜTÇE PİRİNÇ NOZUL Trianglelab, çoklu paketler halinde bütçe sınıfı V6 uyumlu pirinç nozullar sunar. Bunlar, uygun fiyatla E3D V6 tasarımının klonlarıdır ve gündelik kullanım için kabul edilebilir kalite sunarlar.
Test Sonuçları
Delik hassasiyeti: 0,395-0,405 mm (E3D'den daha geniş tolerans). Isınma: 48 saniye. 100 saat PA-CF sonrasında: 0,462 mm (%15,5 aşınma — kullanılamaz hale geldi). PLA/PETG için bu nozullar iyi çalışır ve 500+ saat dayanır. Düşük fiyatları onları sarf malzemesi haline getirir — 10'lu paket alın ve sık sık değiştirin.
#7 — E3D V6 Pirinç Nozul (5-8 $)
E3D V6 pirinç nozulu, orijinal kaliteli pirinç nozdur. Tutarlı delik ölçüleriyle hassas işlenmiştir ve tüm bütçe sınıfı pirinç nozulların karşılaştırıldığı ölçüttür.
Test Sonuçları
Delik hassasiyeti: 0,399-0,401 mm (mükemmel). Isınma: 45 saniye. 100 saat PA-CF sonrasında: 0,458 mm (%14,5 aşınma). Standart filamentler için satın alabileceğiniz en iyi pirinç nozuldur — tutarlı, hassas ve güvenilir. Aşındırıcı malzemeler için uygun değildir.
#8 — Slice Engineering Copperhead Nozulu (30-45 $)
Slice Engineering Copperhead, maksimum termal iletkenlik için tasarlanmış saf bakır bir nozuldur. Bakır, 400 W/mK ile ısıyı iletir — tüm nozul malzemeleri arasındaki en yüksek değer — bu da en hızlı ısınma ve en kararlı sıcaklıklar anlamına gelir.
Test Sonuçları
250°C'ye ısınma: 28 saniye (standart nozullar arasında en hızlı). Sıcaklık kararlılığı: +/-1,5°C (testteki en iyi değer). Ancak saf bakır yumuşaktır (~40 HRB) ve aşındırıcı filamentlerle son derece hızlı aşınır. 100 saat PA-CF sonrasında: 0,478 mm (%19,5 aşınma — testteki en kötü değer). Yalnızca standart filamentlerle maksimum termal performans isteyen kullanıcılar için en iyisi.
#9 — Creality Standart Pirinç Nozul (2-4 $)
Creality Ender 3, CR-10 ve diğer bütçe dostu yazıcılarla birlikte gelen standart pirinç nozul. Piyasadaki en ucuz nozuldur ve PLA basan yeni başlayanlar için yeterli performans sunar.
Test Sonuçları
Orifis hassasiyeti: 0,392-0,408 mm (zayıf tolerans). Isınma: 50 saniye. 100 saat PA-CF sonrasında: 0,471 mm (%17,8 aşınma). 200 °C'de PLA baskısı için bu nozul gayet iyi çalışır. Zayıf tolerans nedeniyle bazı örnekler kutudan çıktığı hâliyle fazla, bazıları ise az ekstrüzyon yapar. Yeni başlayanlar için yeterli, ancak tutarlı kalite istediğiniz anda yükseltme yapın.
#10 — 3D Solex Sertleştirilmiş Çelik Nozul (15-25 $)
3D Solex, öncelikli olarak Ultimaker 2 uyumlu yazıcılar için sertleştirilmiş çelik nozullar sunar. İyi üretilmiş ve dayanıklıdırlar, ancak UM2 ekosistemi dışında uyumlulukları sınırlıdır.
Test Sonuçları
Orifis hassasiyeti: 0,398-0,402 mm (iyi). Isınma: 58 saniye (yavaş, çelik). 100 saat PA-CF sonrasında: 0,415 mm (%3,75 aşınma — iyi). Başarılı bir seçenek, ancak UM2 uyumlu yazıcılarla sınırlı ve E3D sertleştirilmiş çelikten daha pahalı.
Kullanım Alanına Göre Karşılaştırma
PA-CF / Karbon Fiber İçin En İyisi
| Sıralama | Nozul | Kullanım Ömrü (PA-CF) | Saatlik Maliyet |
|---|---|---|---|
| 1 | QIDI Q2 Tungsten Karbür | 2000+ saat | 0,04 $/saat |
| 2 | Olsson Ruby | 3000+ saat | 0,02 $/saat (ancak ısıl performansı zayıf) |
| 3 | E3D Sertleştirilmiş Çelik | 200-400 h | 0,06 $/saat |
| 4 | MicroSwiss Kaplamalı | 150-300 h | 0,05 $/saat |
PLA / PETG (Standart Filamentler) İçin En İyisi
| Sıralama | Nozul | Kullanım Ömrü (PLA) | Saatlik Maliyet |
|---|---|---|---|
| 1 | Trianglelab Pirinç | 500-800 h | 0,004 $/saat |
| 2 | E3D V6 Pirinç | 600-1000 h | 0,007 $/saat |
| 3 | Creality Standart Pirinç | 400-600 h | 0,005 $/saat |
| 4 | Bondtech CHT | 500-800 h | 0,04 $/saat (ancak baskılar daha hızlı) |
Yüksek Hızlı / Yüksek Akışlı Baskı İçin En İyisi
| Sıralama | Nozul | Maks. Akış | Isıl İletkenlik |
|---|---|---|---|
| 1 | Bondtech CHT | ~30 mm3/sn | 120 W/mK |
| 2 | Slice Copperhead | ~28 mm3/sn | 400 W/mK |
| 3 | QIDI Q2 Karbür (bakır gövde) | ~25 mm3/sn | ~300 W/mK (gövde) |
| 4 | E3D V6 Pirinç | ~20 mm3/sn | 120 W/mK |
Fiyat-Performans Analizi
| Nozul | Fiyat | Orifis Hassasiyeti | Aşınma (PA-CF, 100 saat) | Isınma Süresi | Değer Puanı* |
|---|---|---|---|---|---|
| QIDI Q2 Karbür | $99.99 | Mükemmel (+/-0.001) | 0.25% | 35 sn | 9.1/10 |
| E3D Sertleştirilmiş Çelik | $15 | Çok İyi (+/-0,002) | 4.5% | 55 sn | 8.0/10 |
| MicroSwiss Kaplamalı | $12 | İyi (+/-0,003) | 6.25% | 45 sn | 7.5/10 |
| Bondtech CHT | $30 | İyi (+/-0,003) | %8 (pirinç) | 40 sn | 7.2/10 |
| E3D V6 Pirinç | $6 | Mükemmel (+/-0.001) | 14.5% | 45 sn | 7.0/10 |
| Olsson Ruby | $60 | Mükemmel (+/-0.001) | 0% | 65 sn | 6.8/10 |
| Trianglelab Pirinç | $3 | Orta (+/-0,005) | 15.5% | 48 sn | 6.5/10 |
| Slice Copperhead | $35 | İyi (+/-0,003) | 19.5% | 28 sn | 6.0/10 |
| Creality Stok | $3 | Zayıf (+/-0,008) | 17.8% | 50 sn | 5.0/10 |
| 3D Solex Çelik | $20 | Çok İyi (+/-0,002) | 3.75% | 58 sn | 6.5/10 |
*Değer Puanı = (hassasiyet + aşınma direnci + termal performans + uyumluluk) / fiyat; 10 üzerinden normalize edilmiştir. QIDI karbür, 2000+ saatlik kullanım ömrü daha yüksek fiyatı telafi ettiği için, özellikle aşındırıcı filament kullanıcılarında en yüksek puanı alır.
Nozul Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
1. Uyumluluk
Nozullar farklı diş standartlarına sahiptir: M6 (V6, en yaygın), MK8 (Creality) ve özel standartlar (QIDI Q2 entegre, Ultimaker). Yanlış dişi satın almak nozulun takılamamasına neden olur. QIDI Q2 Tungsten Karbür Bimetal Nozul, Q2'ye özeldir; diğer yazıcılara uymaz. Satın almadan önce hotend'inizin diş standardını doğrulayın.
2. Orifis Hassasiyeti
Gerçekte 0,39 mm veya 0,41 mm olan 0,4 mm'lik bir nozul, eksik ya da fazla ekstrüzyona neden olur. Kaliteli markalar (E3D, QIDI) +/-0,001 mm tolerans sağlar. Ekonomik markalarda bu değer +/-0,005 mm veya daha kötü olabilir. Tutarlı baskı kalitesi için güvenilir markalardan satın alın.
3. Filamentle Malzeme Eşleştirme
Nozul malzemesini en sık kullandığınız filamentle eşleştirin. PLA/PETG = pirinç. Ara sıra PA-CF = sertleştirilmiş çelik. Düzenli PA-CF/cam elyafı = tungsten karbür. Ultra aşındırıcı malzemeler = yakut veya karbür. Yanlış malzeme kullanmak parayı boşa harcar (PLA için karbür) veya hızlı aşınmaya neden olur (PA-CF için pirinç).
4. Termal İletkenlik
Daha yüksek iletkenlik, daha hızlı ısınma ve yüksek akış hızlarında daha kararlı sıcaklık anlamına gelir. Bakır (400) > pirinç (120) > tungsten karbür (85) > sertleştirilmiş çelik (50) > yakut (30). QIDI'nin bimetal tasarımı bunu, karbür uçlu bakır gövde kullanarak çözer ve her iki malzemenin en iyi özelliklerini sunar.
5. Montaj Kolaylığı
Standart nozullar, iki anahtarla sıcak değişim gerektirir (5-10 dakika, yanma riski). QIDI Q2'nin entegre tasarımı, aletsiz ve sıcak temas olmadan 2 dakikada elle sıkmaya olanak tanır. Nozulları sık sık değiştiriyorsanız (farklı boyutlar veya filament türleri için) bu önemli bir avantajdır.
Son Karar
2026'da Kategoriye Göre En İyi Nozul
Aşındırıcı Filamentler İçin Genel Olarak En İyisi: QIDI Q2 Tungsten Karbür Bimetal Nozul (99,99 $)
PA-CF, cam elyafı veya diğer aşındırıcı malzemeleri basan QIDI Q2 sahipleri için bu, tartışmasız en iyi nozuldur. Karbür uç 2000+ saat dayanır, bakır gövde mükemmel termal performans sunar ve entegre tasarım, aletsiz 2 dakikada değişim olanağı sağlar. 2000 saati aşkın PA-CF baskısında, pirinç veya sertleştirilmiş çelik nozulları tekrar tekrar değiştirmekten daha ucuza gelir. 2026 Editörün Seçimi ödülümüzü almıştır.
En İyi Çok Amaçlı Nozul: E3D V6 Sertleştirilmiş Çelik (12-18 $)
V6 uyumlu yazıcılar (Prusa, E3D ve birçok klon) için E3D sertleştirilmiş çelik nozul en iyi çok yönlü seçenektir. İyi hassasiyet, makul aşınma direnci (PA-CF ile 200-400 saat) ve geniş boyut seçeneği sunar. Karbür kadar dayanıklı değildir ancak çok daha ucuzdur ve evrensel uyumluluğa sahiptir.
En İyi Bütçe Dostu Nozul: Trianglelab V6 Brass (2-5 $)
Yalnızca PLA ve PETG basıyorsanız 3 $'lık bir pirinç nozul ihtiyacınız olan her şeydir. Trianglelab'in kalitesi fiyatına göre yeterlidir ve 10'lu paket satın almak, her zaman yedek nozul bulundurmanızı sağlar. Aşındırıcı malzemeler basmaya başladığınızda sertleştirilmiş çelik veya karbüre geçin.
Yüksek Hızlı Baskı için En İyi: Bondtech CHT (25-35 $)
Üç kanallı iç geometri, akış hızlarını %30 artırarak standart filamentlerle hızlı baskı için en iyi seçenek olmasını sağlar. Aşındırıcı malzemeler için ideal değildir (pirinç versiyonu), ancak hız odaklı PLA/PETG baskısı için mükemmeldir.
Kimler yükseltme yapmamalı: Yalnızca standart hızlarda PLA basıyorsanız ve bütçe dostu bir yazıcı kullanıyorsanız, stok pirinç nozülünüz gayet yeterlidir. Paranızı filamente veya daha iyi bir yazıcıya ayırın.
Özet: Nozul, baskı kalitesi ve işletme maliyetleri üzerinde en büyük etkiye sahip sarf malzemesidir. Aşındırıcı filament basan QIDI Q2 sahipleri için QIDI Q2 Tungsten Carbide Bimetal Nozzle, 2026'nın en iyi nozuludur — üstün dayanıklılığı, mükemmel ısıl performansı ve piyasadaki tüm nozullar arasında en kolay kurulumu bir arada sunar.