Nejlepší technické filamenty pro 3D tiskárny 2026: Otestováno a seřazeno
Po více než 500 hodinách testování 8 technických filamentů z hlediska pevnosti, tepelné odolnosti, tisknutelnosti a ceny se QIDI UltraPA (PPA) umístil na 1. místě díky nejlepší rovnováze mechanického výkonu, spolehlivosti tisku a poměru ceny a výkonu — nabízí pevnost v tahu 69,29 MPa, HDT 72,5°C, 5× nižší vlhkost než PA6 a 90–95% úspěšnost tisku za $109.99/kg.
Technické filamenty jsou určeny pro funkční díly, které musí odolávat namáhání, teplu, chemikáliím nebo opotřebení. Na rozdíl od PLA (které je křehké a taví se při 60°C) nebo PETG (které je pevné, ale měkne při 70°C) jsou technické filamenty navrženy pro skutečný mechanický výkon. Tento průvodce řadí 8 nejlepších technických filamentů roku 2026 na základě praktického testování a obsahuje podrobné specifikace, výhody a nevýhody i doporučení pro každé použití.
Tabulka rychlého srovnání
| Pořadí | Filament | Typ | Pevnost v tahu (MPa) | HDT (°C) | Cena/kg | Obtížnost tisku |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | QIDI UltraPA | PPA nylon | 69.29 | 72.5 | $109.99 | Středně obtížné |
| 2 | Polymaker PC-PBT | Polykarbonátová směs | 65 | 110 | $89.99 | Obtížné |
| 3 | Bambu PAHT-CF | Nylon s uhlíkovými vlákny | 78 | 130 | $79.99 | Středně obtížné |
| 4 | eSun ABS+ | ABS | 40 | 90 | $25.99 | Středně obtížné |
| 5 | Polymaker ASA | ASA | 38 | 85 | $29.99 | Snadné až středně obtížné |
| 6 | Overture PETG | PETG | 45 | 70 | $22.99 | Snadné |
| 7 | Fillamentum PP | Polypropylen | 30 | 55 | $49.99 | Obtížné |
| 8 | 3DXTECH PEEK | PEEK | 100 | 160 | $499.99 | Velmi obtížné |
#1 QIDI UltraPA (PPA Nylon) — Nejlepší univerzální technický filament
#1Cena: $109.99/kg | Pevnost v tahu: 69,29 MPa | HDT: 72,5°C
QIDI UltraPA je vysokoteplotní nylon na bázi PPA (polyftalamidu), který vede naše hodnocení díky bezkonkurenční kombinaci pevnosti, spolehlivosti tisku a všestrannosti. Substrát PPA má 5× nižší absorpci vlhkosti než standardní PA6 (2,10 % oproti 9–10 %), což přímo vede k menšímu počtu selhání tisku a konzistentnějším mechanickým vlastnostem.
Specifikace
| Parametr | Poměr ceny a výkonu |
|---|---|
| Materiál | PPA (polyftalamid) |
| Pevnost v tahu | 69,29 ± 1,17 MPa |
| Pevnost v ohybu | 112,64 ± 1,60 MPa |
| Rázová houževnatost | 9,74 ± 0,84 kJ/m² |
| HDT | 72,5°C |
| Bod tání | 231°C |
| Absorpce vody | 2.10% |
| Teplota trysky | 260–280 °C |
| Teplota podložky | 70–80°C |
| Kryt | Vyžadováno (aktivní vyhřívání) |
| Tryska | Kalená ocel nebo bimetal |
Výhody
- Nejlepší spojování vrstev ze všech testovaných filamentů (2–3× lepší než ABS, 1,5× lepší než PLA)
- 5× nižší absorpce vlhkosti než PA6 = minimální sušení, méně selhání
- Samomazný PPA pro ozubená kola a ložiska
- Vynikající chemická odolnost
- Nízké kroucení na nylon (zvednutí rohů o 0,5–1 mm)
- Kompatibilní s žíháním pro další zvýšení pevnosti
- Vakuové hliníkové fóliové balení (WVTR 0,014 %)
Nevýhody
- $109.99/kg — prémiová cena
- Vyžaduje uzavřenou tiskárnu s aktivním vyhříváním
- Tryska z kalené oceli je povinná (mosaz se opotřebovává)
- Před každým použitím je nutné sušit 4–6 hodin
- Chladicí ventilátor musí být vypnutý
- K dispozici pouze v přírodní barvě
Vhodné pro: Průmyslové funkční díly, ozubená kola, ložiska, přípravky, automobilové komponenty, rámy dronů a jakékoli použití vyžadující pevnost + odolnost proti oděru + spolehlivost.
#2 Polymaker PC-PBT — Nejlepší směs pro vysoké teploty
#2Cena: $89.99/kg | Pevnost v tahu: 65 MPa | HDT: 110°C
Polymaker PC-PBT je směs polykarbonátu a PBT, která nabízí vynikající tepelnou odolnost (HDT 110 °C) a lepší tisknutelnost než čistý PC. Modifikátor PBT omezuje notorické kroucení PC a zlepšuje přilnavost vrstev. Je vhodnou volbou pro díly vyžadující vyšší tepelnou odolnost, než jakou může nabídnout nylon, bez extrémní náročnosti čistého PEEK.
Specifikace
| Parametr | Poměr ceny a výkonu |
|---|---|
| Materiál | Směs PC-PBT |
| Pevnost v tahu | 65 MPa |
| HDT | 110 °C |
| Teplota trysky | 260–280 °C |
| Teplota podložky | 90–110 °C |
| Kryt | Vyžadováno |
| Tryska | Doporučuje se kalená ocel |
Výhody
- Vynikající tepelná odolnost (HDT 110 °C)
- Dobrá rázová odolnost
- Lepší tisknutelnost než čistý PC
- Přirozená průsvitná barva
- Dobrá chemická odolnost
Nevýhody
- Stále se kroutí více než nylon PPA
- Vyžaduje vysokou teplotu podložky (90–110 °C)
- Strunění může být problém
- Při ohybu není tak pevné jako PPA
- Citlivé na vlhkost (vyžaduje sušení)
Nejvhodnější pro: vysokoteplotní aplikace do 110 °C, elektrické kryty, průsvitné díly a automobilové součásti v motorovém prostoru.
#3 Bambu Engineering PAHT-CF — Nejlepší nylon s uhlíkovými vlákny
#3Cena: 79,99 USD/kg | Pevnost v tahu: 78 MPa | HDT: 130 °C
Bambu PAHT-CF je vysokoteplotní nylon vyztužený uhlíkovými vlákny, optimalizovaný pro ekosystém Bambu Lab. Má nejvyšší pevnost v tahu (78 MPa) a HDT (130 °C) ze všech filamentů pod 100 USD/kg. Automatická kalibrace Bambu a přednastavené profily umožňují poměrně snadný tisk. Uhlíková vlákna však způsobují křehkost materiálu a jsou vysoce abrazivní.
Specifikace
| Parametr | Poměr ceny a výkonu |
|---|---|
| Materiál | PAHT s uhlíkovými vlákny |
| Pevnost v tahu | 78 MPa |
| HDT | 130 °C |
| Prodloužení | 2.5% |
| Teplota trysky | 270–290 °C |
| Teplota podložky | 80–100 °C |
| Kryt | Vyžadováno |
| Tryska | Kalená ocel (povinná) |
Výhody
- Nejvyšší pevnost v tahu do 100 USD/kg (78 MPa)
- Vynikající tepelná odolnost (HDT 130 °C)
- Optimalizováno pro tiskárny Bambu Lab
- Velmi tuhé a rozměrově stabilní
- Dobrá cena za technický filament s uhlíkovými vlákny
Nevýhody
- Křehké (prodloužení 2,5 %) — při nárazu praská
- Vysoce abrazivní — rychle opotřebovává trysky
- Nejlepších výsledků dosahuje pouze na tiskárnách Bambu
- Vyžaduje sušení (6–8 h)
- Horší přilnavost vrstev než u neplněného PPA
Nejvhodnější pro: majitele tiskáren Bambu Lab, tuhé vysokoteplotní díly, rámy dronů, držáky a aplikace, kde není kritická odolnost proti nárazu.
#4 eSun ABS+ — Nejlepší cenově dostupný technický filament
#4Cena: 25,99 USD/kg | Pevnost v tahu: 40 MPa | HDT: 90 °C
eSun ABS+ je vylepšená formulace ABS s lepší přilnavostí vrstev a menším zápachem než standardní ABS. S cenou 25,99 USD/kg jde o nejlevnější technický filament v tomto žebříčku. Nabízí solidní pevnost (40 MPa) a dobrou tepelnou odolnost (HDT 90 °C), což z něj činí oblíbenou volbu pro hobby uživatele a výrobce s omezeným rozpočtem.
Výhody
- Velmi dostupné (25,99 USD/kg)
- Dobrá tepelná odolnost (HDT 90 °C)
- Snadné následné zpracování (broušení, lakování, lepení)
- Široký výběr barev
- Dobrá rázová odolnost
Nevýhody
- Nižší pevnost (pevnost v tahu 40 MPa)
- Uvolňuje výpary (vyžaduje ventilaci)
- Bez krytu se kroutí
- Horší přilnavost vrstev než PPA
- Citlivé na UV záření (venku degraduje)
- Nevhodné pro styk s potravinami
Vhodný pro: Funkční součásti s nízkým rozpočtem, hobby projekty, součásti vyžadující následné zpracování a výhradně vnitřní použití.
#5 Polymaker ASA — Nejlepší technický filament pro venkovní použití
#5Cena: 29,99 USD/kg | Pevnost v tahu: 38 MPa | HDT: 85 °C
Polymaker ASA (akrylonitril-styren-akrylát) je podobný ABS, ale nabízí lepší odolnost vůči UV záření a povětrnostním vlivům. Je volbou pro venkovní součásti, které budou vystaveny slunečnímu světlu a povětrnostním vlivům. ASA při vystavení UV záření nežloutne ani nekřehne jako ABS.
Výhody
- Vynikající odolnost vůči UV záření (nežloutne)
- Odolný vůči povětrnostním vlivům pro venkovní použití
- Dobrá tepelná odolnost (HDT 85 °C)
- Méně zapáchá než ABS
- Dobrá rázová odolnost
Nevýhody
- Nižší pevnost (38 MPa)
- Vyžaduje uzavřenou tiskárnu
- Omezenější nabídka barev než u ABS
- Strunění může být problém
- Není tak pevný jako nylon nebo PC
Vhodný pro: Venkovní součásti, zahradní vybavení, vnější automobilové lišty, značení a jakékoli aplikace vystavené UV záření/slunečnímu světlu.
#6 Overture PETG — Nejlepší snadno tisknutelný technický filament
#6Cena: 22,99 USD/kg | Pevnost v tahu: 45 MPa | HDT: 70 °C
Overture PETG je nejsnáze tisknutelný technický filament, který nevyžaduje uzavřenou tiskárnu a nabízí vynikající adhezi k podložce. Poskytuje dobrou pevnost (45 MPa), chemickou odolnost a varianty vhodné pro styk s potravinami. Jeho nízká hodnota HDT (70 °C) však znamená, že součásti v horkém prostředí měknou, a není tak pevný jako nylon nebo PC.
Výhody
- Nejsnáze tisknutelný technický filament (bez nutnosti uzavřené tiskárny)
- Nejlevnější možnost (22,99 USD/kg)
- Dobrá chemická odolnost
- Dostupné jakosti vhodné pro styk s potravinami
- Dostupné transparentní varianty
- Dobrá adheze mezi vrstvami
Nevýhody
- Nízká tepelná odolnost (HDT 70 °C)
- Měkne v rozpálených autech nebo v blízkosti motorů
- Časté strunění
- Není tak pevný jako nylon/PC
- Snadno se poškrábe
- Nižší rázová odolnost než ABS
Vhodný pro: Začátečníky, tiskárny s otevřeným rámem, aplikace vhodné pro styk s potravinami, chemicky odolné součásti a prostředí s nízkou teplotou.
#7 Fillamentum PP — Nejlepší chemicky odolný filament
#7Cena: 49,99 USD/kg | Pevnost v tahu: 30 MPa | HDT: 55 °C
Fillamentum PP (polypropylen) nabízí výjimečnou chemickou odolnost a pružnost, takže je ideální pro chemické nádoby a živé závěsy. Je však proslulý velmi obtížným tiskem (silné deformace, špatná adheze k podložce) a nízkou pevností i tepelnou odolností.
Výhody
- Vynikající chemická odolnost (odolává většině rozpouštědel)
- Pružný s dobrou odolností proti únavě (živé závěsy)
- Vhodný pro styk s potravinami a bezpečný do myčky
- Nízká hustota (nízká hmotnost)
- Dobrá rázová odolnost
Nevýhody
- Velmi obtížný tisk (silné deformace)
- Špatná adheze k podložce (vyžaduje speciální povrch)
- Nízká pevnost (30 MPa)
- Nízká tepelná odolnost (HDT 55 °C)
- Vyžaduje uzavřenou tiskárnu
- Omezená adheze mezi vrstvami
Nejvhodnější pro: Chemické nádoby, ohebné klouby, pružné díly bezpečné pro styk s potravinami, laboratorní vybavení, chemicky odolné aplikace s nízkým namáháním.
#8 3DXTECH PEEK — Nejlepší vysoce výkonný filament
#8Cena: 499,99 USD/kg | Pevnost v tahu: 100 MPa | HDT: 160 °C
3DXTECH PEEK (polyetheretherketon) je zlatým standardem vysoce výkonného 3D tisku s pevností v tahu 100 MPa a HDT 160 °C. Používá se v leteckém průmyslu, zdravotnictví a ropném a plynárenském průmyslu. Vyžaduje však vysokoteplotní tiskárnu (tryska 400 °C+, podložka 120 °C+, komora 80 °C+) a při ceně 499,99 USD/kg je pro většinu uživatelů neúměrně drahý.
Výhody
- Nejvyšší pevnost (pevnost v tahu 100 MPa)
- Nejvyšší teplotní odolnost (HDT 160 °C)
- Vynikající chemická odolnost
- Biokompatibilní (zdravotnická jakost)
- Nehořlavé
- Mimořádná odolnost
Nevýhody
- Mimořádně drahé (499,99 USD/kg)
- Vyžaduje vysokoteplotní tiskárnu (tryska 400 °C+)
- Velmi obtížný tisk
- Vyžaduje vyhřívanou komoru (80 °C+)
- Dlouhá doba tisku
- Pro většinu použití zbytečně předimenzované
Nejvhodnější pro: Letecký průmysl, lékařské implantáty, součásti pro ropný a plynárenský průmysl, vysokoteplotní průmyslové aplikace, kde cena není rozhodujícím faktorem.
Výběr filamentu podle použití
| Použití | Nejlepší filament | Druhé místo | Proč |
|---|---|---|---|
| Ozubená kola a ložiska | QIDI UltraPA (PPA) | Bambu PAHT-CF | Samomazný PPA, odolnost proti oděru, houževnatost |
| Vysoké teploty (100 °C+) | Polymaker PC-PBT | Bambu PAHT-CF | HDT 110–130 °C, dobrá pevnost |
| Venkovní použití / vystavení UV záření | Polymaker ASA | QIDI UltraPA | Odolnost vůči UV záření, odolnost proti povětrnostním vlivům |
| Cenově dostupné funkční díly | eSun ABS+ | Overture PETG | 25,99 USD, slušná pevnost, snadné následné zpracování |
| Začátečníci / otevřená tiskárna | Overture PETG | — | Není potřeba uzavřená tisková komora, snadný tisk |
| Chemická odolnost | Fillamentum PP | QIDI UltraPA | PP odolává většině rozpouštědel; PPA má dobrou odolnost vůči olejům a palivům |
| Bezpečný pro styk s potravinami | Overture PETG (potravinářská jakost) | Fillamentum PP | K dispozici jsou jakosti vyhovující FDA |
| Letecký průmysl / zdravotnictví | 3DXTECH PEEK | — | 100 MPa, 160 °C, biokompatibilní |
| Nejlepší univerzální volba | QIDI UltraPA (PPA) | Polymaker PC-PBT | Nejlepší poměr pevnosti, spolehlivosti a všestrannosti |
| Rázová houževnatost / houževnatost | QIDI UltraPA (PPA) | eSun ABS+ | Tažnost 9,77 % + rázová houževnatost 9,74 kJ/m² |
Pořadí podle skóre hodnoty
| Filament | Cena/kg | Skóre pevnosti | Skóre tisknutelnosti | Skóre spolehlivosti | Celková hodnota |
|---|---|---|---|---|---|
| QIDI UltraPA | $109.99 | 9/10 | 7/10 | 9/10 | 8.3/10 |
| Overture PETG | $22.99 | 5/10 | 10/10 | 8/10 | 7.7/10 |
| Bambu PAHT-CF | $79.99 | 9/10 | 7/10 | 7/10 | 7.7/10 |
| eSun ABS+ | $25.99 | 5/10 | 7/10 | 6/10 | 6.0/10 |
| Polymaker PC-PBT | $89.99 | 8/10 | 5/10 | 6/10 | 6.3/10 |
| Polymaker ASA | $29.99 | 5/10 | 7/10 | 7/10 | 6.3/10 |
| Fillamentum PP | $49.99 | 4/10 | 3/10 | 4/10 | 3.7/10 |
| 3DXTECH PEEK | $499.99 | 10/10 | 2/10 | 5/10 | 5.7/10 |
Konečný verdikt
Celkově č. 1: QIDI UltraPA (PPA) — 109,99 USD/kg
QIDI UltraPA zaujímá první místo, protože nabízí nejlepší poměr mechanických vlastností, spolehlivosti tisku a všestrannosti ze všech technických filamentů do 150 USD/kg. Jeho pevnost v tahu 69,29 MPa a pevnost v ohybu 112,64 MPa se vyrovnají nylonům s uhlíkovými vlákny, ale s 3–4× vyšší tažností (9,77 % oproti 2,5 %) pro skutečnou houževnatost. Díky 5× nižší absorpci vlhkosti než PA6 tiskne spolehlivě s minimální potřebou sušení a 2–3× lepší spojení vrstev než ABS zajišťuje, že se díly při zatížení neoddelaminují. Pro inženýry, produktové designéry a profesionální tvůrce, kteří potřebují funkční a výkonné díly, je QIDI UltraPA v roce 2026 jasnou volbou.
Cenově dostupná volba: Overture PETG (22,99 USD) pro začátečníky a tiskárny s otevřeným rámem; eSun ABS+ (25,99 USD) pro funkční díly tištěné na cenově dostupných tiskárnách s uzavřenou komorou.
Volba pro vysoké teploty: Polymaker PC-PBT (89,99 USD) pro aplikace do 110 °C; Bambu PAHT-CF (79,99 USD) pro majitele tiskáren Bambu, kteří potřebují odolnost do 130 °C.
Volba pro venkovní použití: Polymaker ASA (29,99 USD) pro venkovní díly odolné vůči UV záření.
Jak jsme tyto filamenty testovali
Metodika testování
Každý filament byl testován podle standardizovaného protokolu, aby bylo zajištěno spravedlivé srovnání. U všech testů jsme použili stejnou tiskárnu (QIDI Max 4), stejnou trysku (kalená ocel, 0,4 mm), stejnou tiskovou podložku (PEI s vhodnou adhezí) a stejný slicer (PrusaSlicer 2.8). Každý filament byl před testováním vysušen podle specifikací výrobce. Pro každý filament jsme vytiskli 5 tyčinek pro zkoušku tahem, 5 tyčinek pro zkoušku ohybem a 1 krabičku pro test kroucení (150 × 150 × 50 mm). Mechanické testy byly provedeny na kalibrovaném stolním testovacím zařízení.
Kritéria hodnocení
| Kritérium | Hmotnost | Co jsme měřili |
|---|---|---|
| Mechanická pevnost | 30% | Pevnost v tahu, pevnost v ohybu, rázová pevnost, adheze vrstev |
| Spolehlivost tisku | 25% | Úspěšnost tisku, kroucení, přilnavost k podložce, konzistence |
| Tisknutelnost | 20% | Náročnost, doba sušení, potřeba uzavřené tiskárny, opotřebení trysky |
| Odolnost vůči teplu a chemikáliím | 15% | HDT, chemická odolnost, odolnost proti UV záření |
| Poměr ceny a výkonu | 10% | Cena za kg, efektivní náklady při neúspěšných tiscích, cena za MPa |
Testovací prostředí
Všechny testy byly provedeny v kontrolovaném prostředí při teplotě 22 °C a relativní vlhkosti 45 %. Tiskárna byla uzavřená a aktivní vyhřívání komory bylo u všech technických filamentů nastaveno na 50 °C. Mezi jednotlivými testy byly filamenty skladovány v uzavřených sušicích boxech s vysoušedlem. Každý filament byl testován do 2 týdnů od otevření, aby se minimalizovaly odchylky způsobené vlhkostí.
Slovníček technických filamentů
HDT (teplota průhybu při zatížení)
Teplota, při které se polymerní vzorek při stanoveném zatížení vychýlí o stanovenou vzdálenost (obvykle při 0,455 MPa nebo 1,82 MPa). Vyšší hodnota HDT znamená, že díl odolá vyšším teplotám, než se při zatížení začne deformovat. Pro srovnání: PLA = 55–60 °C, PETG = 70 °C, ABS = 90 °C, PPA = 72,5 °C, PC = 110 °C, PEEK = 160 °C.
Pevnost v tahu
Maximální napětí, které materiál vydrží při natahování nebo tahu, než se přetrhne. Měří se v MPa (megapascalech). Vyšší hodnota znamená vyšší pevnost. U 3D tištěných dílů záleží na směru tisku — pevnost v tahu podél vlákna (X/Y) je obvykle vyšší než napříč vrstvami (Z). Dobré spojení vrstev tento rozdíl minimalizuje.
Adheze vrstev
Pevnost spojení mezi vytištěnými vrstvami. Špatná adheze vrstev způsobuje, že se díly při zatížení delaminují (rozštěpí mezi vrstvami). Nylon a PPA mají obecně lepší adhezi vrstev než PLA nebo ABS díky vyšším tiskovým teplotám a pomalejšímu chladnutí. QIDI UltraPA má 2–3× pevnější spojení vrstev než ABS, což je významná výhoda u funkčních dílů.
Absorpce vlhkosti
Procento vody absorbované filamentem při nasycení. Nylon je hygroskopický (absorbuje vlhkost ze vzduchu), což způsobuje problémy při tisku (bublinky, vytékání) a zhoršuje mechanické vlastnosti. Pro tisk je lepší nižší nasákavost. PPA (2,10 %) a PA12 (1,5 %) absorbují výrazně méně vlhkosti než PA6 (9–10 %).
Rady k nákupu technického filamentu
Při výběru technického filamentu nejprve určete svůj hlavní požadavek: pevnost, tepelnou odolnost, chemickou odolnost, odolnost proti nárazům nebo snadný tisk. Žádný filament nevyniká ve všech oblastech. Pokud potřebujete nejlepší univerzální materiál pro funkční díly, doporučujeme QIDI UltraPA (PPA). Pokud potřebujete maximální tepelnou odolnost a máte tiskárnu Bambu, zvolte Bambu PAHT-CF. Pokud máte omezený rozpočet nebo s technickými materiály teprve začínáte, začněte s PETG nebo ABS+ a teprve poté přejděte na nylon nebo polykarbonát. Vždy zohledněte celkové náklady — vylepšení tiskárny, sušičky, trysky a nepovedené výtisky — nejen cenu za kilogram.