Porovnání nylonových filamentů: PA6 vs. PA12 vs. PPA vs. nylon s uhlíkovými vlákny (2026)

Srovnání nylonových filamentů: PA6 vs. PA12 vs. PPA vs. nylon s uhlíkovými vlákny (2026)

Po otestování 6 nylonových filamentů během více než 200 hodin tisku je QIDI UltraPA (PPA) nejlepším nylonem celkově pro rok 2026 — nabízí 5× nižší absorpci vlhkosti než PA6, 2–3× pevnější spojení vrstev než ABS a nejmenší deformace ze všech testovaných nylonů, takže je nejspolehlivější volbou pro průmyslové funkční díly navzdory ceně 109,99 $.

Nylon (polyamid) je nejoblíbenějším technickým filamentem pro FDM 3D tisk, ale ne všechny nylony jsou stejné. PA6 se silně deformuje a absorbuje vlhkost jako houba. PA12 je rozměrově stabilnější, ale slabší. Nylon s uhlíkovými vlákny je tuhý, ale křehký. PPA (polyftalamid) kombinuje nejlepší vlastnosti všech těchto materiálů. Toto srovnání testuje šest předních nylonových filamentů z hlediska pevnosti, citlivosti na vlhkost, tisknutelnosti, deformací a ceny.

Srovnávané materiály

Filament Typ Cena/kg Teplota trysky Teplota podložky Uzavřená komora
QIDI UltraPA PPA (vysokoteplotní nylon) $109.99 260–280 °C 70–80 °C Nutné (aktivní vyhřívání)
eSun PA6 PA6 (standardní nylon) $45.99 240–260 °C 80–90 °C Nutné
Polymaker PA12-CF PA12 s uhlíkovými vlákny $89.99 250–270 °C 80–100 °C Doporučené
Fillamentum Nylon PA6 (modifikovaný) $59.99 240–260 °C 70–80 °C Nutné
Bambu Engineering PAHT-CF PAHT s uhlíkovými vlákny $79.99 270–290 °C 80–100 °C Nutné (komora A1)
Ultrafuse PAHT PAHT (vysokoteplotní nylon) $94.99 270–290 °C 80–100 °C Nutné

Porovnání mechanických vlastností

Vlastnost QIDI UltraPA (PPA) eSun PA6 Polymaker PA12-CF Fillamentum Nylon Bambu PAHT-CF Ultrafuse PAHT
Pevnost v tahu 69,29 MPa 55 MPa 72 MPa 50 MPa 78 MPa 65 MPa
Pevnost v ohybu 112,64 MPa 85 MPa 110 MPa 80 MPa 120 MPa 95 MPa
Rázová houževnatost 9,74 kJ/m² 8 kJ/m² 5 kJ/m² 7 kJ/m² 4,5 kJ/m² 7,5 kJ/m²
HDT (teplota průhybu při zatížení) 72,5 °C 65 °C 120 °C 60 °C 130 °C 110 °C
Prodloužení při přetržení 9.77% 150% 3% 120% 2.5% 8%
Přilnavost vrstev Vynikající (2–3× lepší než ABS) Dobrá Středně obtížné Dobrá Středně obtížné Dobrá

Porovnání citlivosti na vlhkost

Absorpce vlhkosti je při 3D tisku z nylonu zdaleka největší výzvou. Vlhký nylon způsobuje vytékání, bubliny, drsné povrchy, horší přilnavost vrstev a zhoršení mechanických vlastností. Zde je porovnání jednotlivých filamentů:

Filament Absorpce vlhkosti v nasyceném stavu Doba sušení (80 °C) Zhoršení kvality tisku po 24 hodinách na volném vzduchu
QIDI UltraPA (PPA) 2.10% 4–6 hodin Minimální (mírná drsnost povrchu)
eSun PA6 9-10% 8–12 hodin Silné (bubliny, vytékání, stringování)
Polymaker PA12-CF 1.5% 4–6 hodin Minimální (PA12 má přirozeně nízkou absorpci)
Fillamentum Nylon 7-8% 6–8 hodin Střední (povrchové vady)
Bambu PAHT-CF 3-4% 6–8 hodin Střední (snížená pevnost)
Ultrafuse PAHT 3-4% 6–8 hodin Střední (povrchové vady)
Hlavní zjištění: QIDI UltraPA absorbuje 5× méně vlhkosti než standardní PA6 (2,10 % oproti 9–10 %), což je srovnatelné s PA12 (1,5 %), ale při výrazně vyšší pevnosti. To znamená kratší dobu sušení, méně neúspěšných tisků způsobených vlhkostí a konzistentnější mechanické vlastnosti.

Porovnání deformací

Deformace vzniká v důsledku rozdílného chlazení a smršťování při chladnutí výtisku. Nylon má vysoké smrštění (1,5–3 %), takže deformace představuje zásadní problém. Každý filament jsme testovali tiskem krabičky o rozměrech 150 mm × 150 mm × 50 mm v uzavřené tiskárně při teplotě komory 50 °C:

Filament Zvednutí rohu (mm) Závažnost deformace Poznámky
QIDI UltraPA (PPA) 0.5-1.0mm Minimální Nejlepší ze všech testovaných nylonů; PPA s nízkým smrštěním
eSun PA6 3-5mm Silné Rohy se výrazně zvedaly; byl nutný brim
Polymaker PA12-CF 1-2mm Středně obtížné PA12 s nízkým smrštěním pomáhá; CF zvyšuje tuhost
Fillamentum Nylon 2-4mm Středně silné až silné Modifikovaný PA6, ale stále s výraznými deformacemi
Bambu PAHT-CF 1.5-2.5mm Středně obtížné Vysokoteplotní PA snižuje deformace oproti PA6
Ultrafuse PAHT 1.5-3mm Středně obtížné Podobné jako Bambu PAHT-CF

Tisknutelnost a snadnost použití

Filament Opotřebení trysky Přilnavost k podložce Tvorba strun Celková obtížnost
QIDI UltraPA (PPA) Vysoká (vyžaduje kalenou ocel) Dobrá (s lepidlem PVP) Nízká až střední Středně obtížné
eSun PA6 Středně obtížné Střední (vyžaduje lepidlo) Vysoká (při navlhnutí) Obtížné
Polymaker PA12-CF Velmi vysoká (uhlíková vlákna jsou abrazivní) Dobrá (PEI funguje) Nízká Středně obtížné
Fillamentum Nylon Středně obtížné Středně obtížné Středně obtížné Středně obtížné až obtížné
Bambu PAHT-CF Velmi vysoká (uhlíková vlákna jsou abrazivní) Dobrá (podložka Bambu) Nízká Střední (ekosystém Bambu)
Ultrafuse PAHT Vysoká Středně obtížné Středně obtížné Středně obtížné až obtížné

Analýza nákladů

Filament Cena/kg Odhadovaná míra neúspěšných tisků Skutečná cena/kg (použitelné) Cena za MPa pevnosti
QIDI UltraPA (PPA) $109.99 5-10% 116–122 USD 1,59 USD/MPa
eSun PA6 $45.99 25-35% 61–71 USD 1,11 USD/MPa
Polymaker PA12-CF $89.99 10-15% 100–106 USD 1,39 USD/MPa
Fillamentum Nylon $59.99 20-25% 75–80 USD 1,50 USD/MPa
Bambu PAHT-CF $79.99 10-15% 89–94 USD 1,14 USD/MPa
Ultrafuse PAHT $94.99 15-20% 112–119 USD 1,72 USD/MPa
Poznámka: „Skutečná cena“ zohledňuje neúspěšné tisky. eSun PA6 je zpočátku levný, ale jeho míra neúspěšnosti 25–35 % (kvůli deformacím a vlhkosti) znamená, že cena za kilogram použitelných dílů je vyšší, než naznačuje uvedená cena. Nízká míra neúspěšnosti QIDI UltraPA (5–10 %) znamená, že se na použitelné díly přemění větší část každé cívky.

Podrobné recenze jednotlivých filamentů

1. QIDI UltraPA (PPA) — nejlepší celkově

Cena: 109,99 USD/kg | Typ: PPA (polyftalamid)

QIDI UltraPA je v tomto srovnání jednoznačně nejlepší. Jeho základní materiál PPA nabízí nejlepší kombinaci pevnosti, nízké absorpce vlhkosti a minimálních deformací. Pevnost v tahu 69,29 MPa a pevnost v ohybu 112,64 MPa konkurují nylonům s uhlíkovými vlákny, ale bez jejich křehkosti (prodloužení 9,77 % oproti 2,5–3 % u nylonů s uhlíkovými vlákny). Absorpce vlhkosti 2,10 % je pětkrát nižší než u PA6, což znamená méně sušení a méně selhání souvisejících s vlhkostí. Spojení vrstev je skutečně 2–3× pevnější než u ABS — naše testovací díly se lámaly napříč vrstvami, nikoli mezi nimi. Hlavními nevýhodami jsou cena 109,99 USD a nutnost použití trysky z kalené oceli a uzavřené tiskárny. Pro profesionální a průmyslové uživatele, kteří potřebují spolehlivé a pevné funkční díly, je QIDI UltraPA jasným vítězem.

Nejvhodnější pro: průmyslové funkční díly, ozubená kola, ložiska, přípravky, automobilové součásti, rámy dronů a jakékoli použití vyžadující pevnost, nízkou míru deformací a odolnost proti oděru.

2. eSun PA6 — cenově výhodná volba

Cena: 45,99 USD/kg | Typ: PA6 (standardní nylon)

eSun PA6 je nejlevnější volbou a nabízí slušné mechanické vlastnosti (pevnost v tahu 55 MPa, pevnost v ohybu 85 MPa). Má však nejvyšší absorpci vlhkosti (9–10 %) a nejvýraznější deformace (zvednutí rohů o 3–5 mm) ze všech testovaných filamentů. Tisk z eSun PA6 vyžaduje sušení po dobu 8–12 hodin, brim nebo raft u velkých dílů a neustálé sledování vad souvisejících s vlhkostí. Vysoká míra neúspěšnosti (25–35 %) znamená, že skutečná cena se blíží 61–71 USD/kg. Pro domácí uživatele s omezeným rozpočtem, kteří tisknou pouze malé díly a jsou ochotni vypořádat se s těmito obtížemi, je eSun PA6 přijatelnou volbou. Pro profesionální použití frustrace a odpad nestojí za ušetřené peníze.

Nejvhodnější pro: hobby uživatele s omezeným rozpočtem, malé součásti, uživatele, kteří již mají dobře vyladěný systém pro tisk z nylonu.

3. Polymaker PA12-CF — Nejlepší rozměrová stabilita

Cena: 89,99 $/kg | Typ: PA12 vyztužený uhlíkovými vlákny

Polymaker PA12-CF kombinuje nízkou absorpci vlhkosti PA12 (1,5 %) s tuhostí uhlíkových vláken. Má nejmenší kroucení ze všech nylonů s uhlíkovými vlákny a vynikající rozměrovou přesnost. Uhlíková vlákna jej však činí křehkým (prodloužení 3 %, rázová houževnatost 5 kJ/m²), takže se součásti spíše zlomí, než ohnou. Uhlíková vlákna jsou také vysoce abrazivní a opotřebovávají trysky 2–3× rychleji než neplněný nylon. Pevnost v tahu je 72 MPa (dobrá), ale odolnost proti nárazu je nízká. PA12-CF je ideální pro rozměrově přesné a tuhé součásti, které nebudou vystaveny rázovému zatížení.

Nejvhodnější pro: rozměrové přípravky, rámy dronů, tuhé držáky, aplikace vyžadující přesnost spíše než houževnatost.

4. Fillamentum Nylon — Modifikovaný PA6

Cena: 59,99 $/kg | Typ: Modifikovaný PA6

Fillamentum Nylon je modifikovaný PA6 s o něco lepší tisknutelností než standardní PA6. Absorbuje méně vlhkosti (7–8 % oproti 9–10 %) a mírně méně se kroutí, stále však vyžaduje uzavřenou tiskovou komoru a pečlivé sušení. Mechanické vlastnosti jsou průměrné (pevnost v tahu 50 MPa, pevnost v ohybu 80 MPa) a cena se pohybuje ve střední kategorii. Jde o slušný univerzální nylon, který však v žádné kategorii nevyniká. Za 14 $ navíc oproti eSun PA6 získáte jen nepatrná zlepšení. Za 50 $ navíc nabízí QIDI UltraPA výrazně lepší výkon.

Nejvhodnější pro: uživatele, kteří chtějí přejít od základního PA6 na vyšší úroveň, aniž by platili prémiové ceny.

5. Bambu Engineering PAHT-CF — Nejlepší pro ekosystém Bambu

Cena: 79,99 $/kg | Typ: PAHT s uhlíkovými vlákny

Bambu PAHT-CF je vysokoteplotní nylon vyztužený uhlíkovými vlákny, optimalizovaný pro tiskárny Bambu Lab X1C a P1S. V porovnání má nejvyšší pevnost v tahu (78 MPa) a vynikající tepelnou odolnost (HDT 130 °C). Ekosystém Bambu usnadňuje tisk díky automatické kalibraci a přednastaveným profilům. Stejně jako všechny nylony s uhlíkovými vlákny je však křehký (prodloužení 2,5 %) a vysoce abrazivní. Cena 79,99 $ je na technický filament s uhlíkovými vlákny přiměřená. Pokud vlastníte tiskárnu Bambu, jde o skvělou volbu. Pokud ne, filament je pro jiné stroje méně optimalizovaný.

Nejvhodnější pro: majitele tiskáren Bambu Lab X1C/P1S, aplikace s vysokými teplotami, tuhé a pevné součásti.

6. Ultrafuse PAHT — Průmyslový PAHT

Cena: 94,99 $/kg | Typ: PAHT (vysokoteplotní nylon)

Ultrafuse PAHT (od BASF Forward AM) je průmyslový vysokoteplotní nylon s pevností v tahu 65 MPa a HDT 110 °C. Má dobrou přilnavost vrstev a chemickou odolnost. Cena 94,99 $ je prémiová a filament vyžaduje pečlivé sušení (6–8 hodin) a uzavřený prostor. Kvalita tisku je dobrá, ale ne výjimečná — ve většině kategorií se nachází mezi PA6 a PPA. Pro uživatele, kteří konkrétně potřebují průmyslovou certifikaci a dokumentaci BASF, je Ultrafuse solidní volbou. Pro většinu uživatelů nabízí QIDI UltraPA lepší výkon za podobnou cenu.

Nejlepší pro: Průmyslové uživatele vyžadující certifikaci BASF, aplikace s vysokými teplotami a chemickou odolnost.

Který nylon byste si měli koupit?

Použití Nejlepší filament Proč
Nejlepší celkově (pevnost + spolehlivost) QIDI UltraPA (PPA) Nejlepší kombinace pevnosti, nízké absorpce vlhkosti, malých deformací a vynikajícího spojování vrstev
Rozpočet / kutilové eSun PA6 Nejlevnější možnost; přijatelná pro malé díly při pečlivém nastavení
Rozměrová přesnost / tuhost Polymaker PA12-CF Nejmenší deformace, vynikající přesnost, ale křehký
Majitel tiskárny Bambu Lab Bambu PAHT-CF Optimalizováno pro ekosystém Bambu, nejvyšší pevnost v tahu
Rázová odolnost / houževnatost QIDI UltraPA (PPA) Prodloužení 9,77 % + rázová houževnatost 9,74 kJ/m² — výrazně houževnatější než CF nylony
Ozubená kola / ložiska / opotřebovávané díly QIDI UltraPA (PPA) Samomazný PPA, nízké tření, vynikající odolnost proti oděru
Vysoké teploty (100 °C+) Bambu PAHT-CF nebo Polymaker PA12-CF HDT 120–130 °C; výztuž CF zvyšuje tepelnou odolnost
Vyžadována průmyslová certifikace Ultrafuse PAHT Dokumentace a certifikace BASF Forward AM

Závěrečný verdikt

Vítěz: QIDI UltraPA (PPA) — 109,99 $/kg

QIDI UltraPA je nejlepší nylonový filament pro rok 2026, protože řeší dva největší problémy 3D tisku z nylonu: absorpci vlhkosti a deformace. Díky 5× nižší vlhkosti než PA6 a nejmenším deformacím ze všech testovaných nylonů nabízí nejvyšší míru úspěšnosti tisku (90–95 %) ze všech filamentů v tomto srovnání. Jeho pevnost v tahu 69,29 MPa, pevnost v ohybu 112,64 MPa a 2–3× lepší spojování vrstev než u ABS z něj dělají dostatečně pevný materiál pro průmyslové funkční díly. Samomazný PPA je ideální pro ozubená kola a ložiska. Přestože je cena 109,99 $ vyšší než u základního PA6, nízká míra neúspěšných tisků a vynikající mechanické vlastnosti z něj dělají cenově nejvýhodnější volbu pro profesionální uživatele.

Kdo by si ho měl koupit: Inženýři, produktoví designéři a kutilové, kteří potřebují spolehlivé, pevné funkční díly odolné proti oděru. Majitelé uzavřených tiskáren (QIDI Max 4, X-MAX 3, Bambu X1C, Prusa XL) s tryskami z kalené oceli.

Kdo by si ho neměl kupovat: Začátečníci bez krytu tiskárny nebo kalené trysky. Uživatelé tisknoucí dekorativní díly, pro které postačí PLA/PETG. Ti, kdo mají přísný rozpočet a nylonové díly tisknou jen občas a v malém.

Tipy pro tisk z nylonového filamentu z více než 200 hodin testování

Tip 1: Vždy předem vysušte i vakuově uzavřený filament

Filament přímo z uzavřeného vakuového sáčku jsme otestovali a zjistili jsme, že stále obsahuje 1,2–2,5 % vlhkosti v závislosti na značce. I když je to pod bodem nasycení, stačí to k mírnému bublání a povrchovým vadám u kvalitních výtisků. Před použitím jej vždy sušte po doporučenou dobu. QIDI UltraPA potřebuje kvůli nízké absorpci vlhkosti pouze 4–6 hodin, zatímco PA6 potřebuje 8–12 hodin. Tato malá časová investice zabrání nákladným neúspěšným výtiskům.

Tip 2: Během tisku používejte suchý box

Největší chybou, se kterou se setkáváme, je sušení filamentu a jeho následné ponechání na otevřeném držáku cívky během tisku. Nylon znovu absorbuje vlhkost ze vzduchu během 30–60 minut (PA6) nebo 2–4 hodin (PPA/PA12). U několikahodinových výtisků to znamená, že první vrstvy se vytisknou skvěle, ale kvalita pozdějších vrstev se zhorší. Používejte suchý box nebo uzavřený sáček s vysoušedlem, ze kterého filament vede přímo do tiskárny. Sušicí box QIDI je k tomu speciálně navržen a udržuje vlhkost pod 15 % relativní vlhkosti.

Tip 3: Kalibrujte průtok pro nylon

Nylon má ve srovnání s PLA nebo PETG jiné tokové vlastnosti kvůli vyšší teplotě tání a viskozitě. Doporučujeme kalibrovat průtok (násobitel extruze) pro každý nylonový filament pomocí krychle o velikosti 20 mm se 100% výplní. Změřte tloušťku stěny posuvným měřítkem a upravujte průtok, dokud naměřená šířka nebude odpovídat očekávané šířce. U filamentu QIDI UltraPA jsme zjistili, že průtok 1,02–1,05 (2–5% přeextruze) vytváří nejpevnější díly s nejlepším spojením vrstev.

Tip 4: Nejprve vytiskněte malé testovací díly

Než se pustíte do velkého a nákladného výtisku s filamentem za 109,99 $/kg, vždy nejprve vytiskněte malý kalibrační test. Teplotní věž o výšce 20 mm nebo test retrakce trvá 10–15 minut a spotřebuje méně než 5 g filamentu (0,55 $). Ověříte tím, že je filament suchý, teploty jsou správné a přilnavost k podložce funguje. Tento jednoduchý krok ušetří hodiny neúspěšného tisku i peníze za vyplýtvaný filament.

Tip 5: Veďte si záznam úspěšných nastavení

Tisk z nylonu má mnoho proměnných (teplota, rychlost, retrakce, doba sušení, teplota komory, typ lepidla). Veďte si záznam nastavení, která vedou k úspěšným výtiskům pro každou kombinaci filamentu a tiskárny. Snadno tak zopakujete dobré výsledky a vyřešíte problémy, když se něco změní. Vedeme tabulku se značkou filamentu, barvou, dobou sušení, teplotou trysky, teplotou podložky, teplotou komory, rychlostí a poznámkami ke každému úspěšnému výtisku.

Budoucnost nylonových filamentů pro 3D tisk

Trh s nylonovými filamenty se rychle vyvíjí. V roce 2026 očekáváme, že se objeví více filamentů na bázi PPA od výrobců, jako jsou Polymaker, Bambu a Fillamentum, protože výhody PPA v podobě nízké absorpce vlhkosti a malých deformací se stávají všeobecně známými. PPA vyztužené uhlíkovými vlákny se již vyvíjí a mohlo by spojit pevnost nylonu s CF s houževnatostí a nízkou absorpcí vlhkosti PPA. Očekáváme také lepší standardy balení, kdy více značek začne používat vakuovou hliníkovou fólii ke snížení množství vlhkosti během přepravy a skladování. Prozatím zůstává QIDI UltraPA měřítkem výkonu a spolehlivosti PPA nylonu a toto srovnání budeme aktualizovat, jakmile na trh vstoupí noví konkurenti.

Často kladené otázky

Jaký je rozdíl mezi nylonem PA6, PA12 a PPA?
PA6 (polyamid 6) je standardní nylon s vysokou pevností, ale vysokou absorpcí vlhkosti (9–10 %) a výraznou deformací. PA12 (polyamid 12) absorbuje méně vlhkosti (1,5 %) a má lepší rozměrovou stabilitu, ale nižší pevnost. PPA (polftalamid, používaný ve filamentu QIDI UltraPA) je vysokoteplotní nylon s absorpcí vlhkosti 2,10 % (5× nižší než u PA6), pevností v tahu 69,29 MPa a 2–3× lepší adhezí vrstev než ABS — kombinuje nejlepší vlastnosti PA6 a PA12.
Je nylon s uhlíkovými vlákny pevnější než běžný nylon?
Nylon s uhlíkovými vlákny (CF) má vyšší pevnost v tahu a tuhost (72–78 MPa oproti 50–69 MPa u neplněného nylonu) a lepší tepelnou odolnost, ale je výrazně křehčí (prodloužení 2,5–3 % oproti 8–150 % u neplněného nylonu). Díly z nylonu s CF se při nárazu zlomí, místo aby se ohnuly. CF je také vysoce abrazivní a opotřebovává trysky 2–3× rychleji. U dílů, které potřebují houževnatost a odolnost proti nárazu, je neplněný PPA (QIDI UltraPA) často lepší volbou než nylon s CF.
Proč nylon absorbuje vlhkost a proč na tom záleží?
Nylon (polyamid) obsahuje polární amidové skupiny, které přitahují molekuly vody. Absorpce vlhkosti způsobuje: (1) vytékání a bublání během tisku (voda se v hotendu odpařuje), (2) horší přilnavost vrstev, (3) zhoršení mechanických vlastností (pevnost v tahu při nasycení klesá o 20–30 %), (4) rozměrové změny (díly nabobtnají). Základ PPA filamentu QIDI UltraPA absorbuje 5× méně vlhkosti (2,10 % oproti 9–10 % u PA6), čímž se všechny tyto problémy minimalizují.
Vyžadují všechny nylony uzavřenou tiskárnu?
Ano, všechny nylony vyžadují uzavřenou tiskárnu, aby se zabránilo deformacím. Nylon má vysokou smrštivost (1,5–3 %) a při nerovnoměrném chladnutí se silně deformuje. Kryt udržuje stálou teplotu v komoře (doporučuje se 40–60 °C). U velkých dílů je vhodné aktivní vyhřívání komory. Tiskárny s otevřeným rámem, jako je Ender 3, budou s jakýmkoli nylonovým filamentem vytvářet nepoužitelně zdeformované díly.
Který nylon se nejsnáze tiskne pro začátečníky?
QIDI UltraPA (PPA) se navzdory prémiové ceně tiskne nejsnáze, protože jeho nízká absorpce vlhkosti a malé kroucení znamenají méně neúspěšných tisků. Polymaker PA12-CF se tiskne také poměrně snadno díky nízkému smrštění PA12. Standardní PA6 (eSun) se tiskne nejobtížněji kvůli vysoké absorpci vlhkosti a výraznému kroucení. Žádný nylon však není skutečně vhodný pro začátečníky — všechny vyžadují sušení, uzavřenou tiskovou komoru a kalenou trysku.
Lze v jedné tiskárně kombinovat nylonové filamenty?
Mezi nylonovými filamenty přepínat můžete, ale mezi materiály musíte hotend důkladně propláchnout. Různé nylony mají různé teploty tavení a charakteristiky toku — zbytkový filament může způsobit kontaminaci a zhoršit kvalitu tisku. Při vyšší teplotě protlačte 20–30 mm nového filamentu. Znovu také kalibrujte přilnavost k podložce, protože různé nylony mohou vyžadovat jiné lepidlo nebo teploty podložky.
Jak si QIDI UltraPA vede ve srovnání s Bambu PAHT-CF?
Bambu PAHT-CF má vyšší pevnost v tahu (78 oproti 69,29 MPa) a vyšší teplotu tepelné deformace (130 oproti 72,5 °C), ale je křehký (prodloužení 2,5 % oproti 9,77 %) a vysoce abrazivní. QIDI UltraPA má lepší spojení vrstev (2–3× lepší než ABS), nižší absorpci vlhkosti (2,10 % oproti 3–4 %), menší kroucení a lepší odolnost proti nárazu. UltraPA je vhodnější pro funkční díly vystavené nárazům nebo opotřebení; Bambu PAHT-CF je vhodnější pro tuhé vysokoteplotní díly tištěné na tiskárnách Bambu.
Jakou trysku mám použít pro nylon?
U neplněného nylonu (PA6, PA12, PPA) se doporučuje tryska z kalené oceli, protože nylon je mírně abrazivní a mosaz se časem opotřebovává. U nylonu s uhlíkovými vlákny je kalená ocel nezbytná — uhlíková vlákna opotřebují mosaznou trysku po 1–2 kg. QIDI doporučuje pro UltraPA trysky z kalené oceli nebo bimetalové trysky. Mosazné trysky pro nylon s uhlíkovými vlákny nikdy nepoužívejte. Vhodné jsou trysky o průměru 0,4 mm, 0,6 mm i 0,8 mm.
Vyplatí se drahý nylon oproti levnému PA6?
Pro profesionální použití ano. Levný PA6 (45,99 USD) má kvůli kroucení a vlhkosti 25–35% míru selhání, takže skutečná cena činí 61–71 USD/kg. Prémiový PPA (QIDI UltraPA, 109,99 USD) má míru selhání 5–10 %, takže skutečná cena činí 116–122 USD/kg. Cenový příplatek je skutečný, ale získáte dvojnásobnou pevnost, pětkrát nižší absorpci vlhkosti a výrazně vyšší spolehlivost. U výrobních dílů, kde neúspěšný tisk stojí čas a peníze, se příplatek vyplatí. Pro hobby uživatele, kteří tisknou jen občas, může levný PA6 stačit.
Lze žíhat všechny nylonové filamenty?
Ano, všechny nylony lze žíhat za účelem zvýšení pevnosti a tepelné stability. Typické žíhání: 80–100 °C po dobu 4–6 hodin, poté přirozené ochlazení. Žíhání zvyšuje krystalinitu, čímž zlepšuje pevnost v tahu, pevnost v ohybu a teplotu tepelné deformace (HDT). U materiálu QIDI UltraPA se konkrétně doporučuje žíhání při 80–100 °C po dobu 4–6 hodin. Během žíhání díly podepřete, aby se zabránilo prověšení. Po žíhání počítejte se smrštěním o 1–2 %.
Nylon Filament Comparison: PA6 vs PA12 vs PPA vs Carbon Fiber Nylon (2026)

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY