Bedste tekniske 3D-printerfilamenter i 2026: Testet og rangeret
Efter mere end 500 timers test af 8 tekniske filamenter med hensyn til styrke, varmebestandighed, printbarhed og pris rangerer QIDI UltraPA (PPA) som nr. 1 for den bedste balance mellem mekanisk ydeevne, printpålidelighed og værdi — med en trækstyrke på 69,29 MPa, en HDT på 72,5 °C, 5 gange lavere fugtoptagelse end PA6 og en printsuccesrate på 90-95 % til 109,99 $/kg.
Tekniske filamenter er udviklet til funktionelle dele, der skal kunne modstå belastning, varme, kemikalier eller slid. I modsætning til PLA (som er sprødt og smelter ved 60 °C) eller PETG (som er stærkt, men blødgøres ved 70 °C) er tekniske filamenter formuleret til mekanisk ydeevne i den virkelige verden. Denne guide rangerer de 8 bedste tekniske filamenter i 2026 baseret på praktiske tests med detaljerede specifikationer, fordele og ulemper samt anbefalinger til alle anvendelser.
Hurtig sammenligningstabel
| Rang | Filament | Type | Trækstyrke (MPa) | HDT (°C) | Pris/kg | Printsværhedsgrad |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | QIDI UltraPA | PPA-nylon | 69.29 | 72.5 | $109.99 | Moderat |
| 2 | Polymaker PC-PBT | Polycarbonatblanding | 65 | 110 | $89.99 | Svært |
| 3 | Bambu PAHT-CF | CF-nylon | 78 | 130 | $79.99 | Moderat |
| 4 | eSun ABS+ | ABS | 40 | 90 | $25.99 | Moderat |
| 5 | Polymaker ASA | ASA | 38 | 85 | $29.99 | Nemt-moderat |
| 6 | Overture PETG | PETG | 45 | 70 | $22.99 | Nemt |
| 7 | Fillamentum PP | Polypropylen | 30 | 55 | $49.99 | Svært |
| 8 | 3DXTECH PEEK | PEEK | 100 | 160 | $499.99 | Meget svært |
#1 QIDI UltraPA (PPA-nylon) — Bedste tekniske filament samlet set
#1Pris: 109,99 $/kg | Trækstyrke: 69,29 MPa | HDT: 72,5 °C
QIDI UltraPA er en PPA-baseret (polyphthalamid) højtemperaturnylon, der topper vores rangliste takket være sin enestående kombination af styrke, udskrivningspålidelighed og alsidighed. PPA-substratet giver 5 gange lavere fugtoptagelse end standard-PA6 (2,10 % mod 9-10 %), hvilket direkte resulterer i færre printfejl og mere ensartede mekaniske egenskaber.
Specifikationer
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| Materiale | PPA (polyphthalamid) |
| Trækstyrke | 69,29 ± 1,17 MPa |
| Bøjestyrke | 112,64 ± 1,60 MPa |
| Slagstyrke | 9,74 ± 0,84 kJ/m² |
| HDT | 72,5 °C |
| Smeltepunkt | 231 °C |
| Vandoptagelse | 2.10% |
| Dysetemperatur | 260-280 °C |
| Temperatur på byggeplade | 70-80 °C |
| Afskærmning | Påkrævet (aktiv opvarmning) |
| Dyse | Hærdet stål eller bimetal |
Fordele
- Bedste lagbinding af alle testede filamenter (2-3 gange ABS, 1,5 gange PLA)
- 5 gange lavere fugtoptagelse end PA6 = minimal tørring, færre fejl
- Selvsmørende PPA til gear og lejer
- Fremragende kemikalieresistens
- Lav vridning for nylon (0,5-1 mm løft i hjørnerne)
- Kompatibel med udglødning for yderligere styrkeforøgelse
- Vakuumforseglet aluminiumfolieemballage (0,014 % WVTR)
Ulemper
- 109,99 $/kg — premiumpris
- Kræver en lukket printer med aktiv opvarmning
- Hærdet ståldyse er påkrævet (messing slides)
- Skal tørres i 4-6 timer før hver brug
- Køleblæseren skal være slukket
- Kun naturfarve tilgængelig
Bedst til: Funktionelle industrikomponenter, gear, lejer, fiksturer, bilkomponenter, dronerammer og alle anvendelser, der kræver styrke + slidstyrke + pålidelighed.
#2 Polymaker PC-PBT — Bedste højtemperaturblanding
#2Pris: 89,99 $/kg | Trækstyrke: 65 MPa | HDT: 110 °C
Polymaker PC-PBT er en polycarbonat-PBT-blanding, der tilbyder fremragende varmebestandighed (110 °C HDT) med bedre printegenskaber end ren PC. PBT-modifikatoren reducerer PCs berygtede tendens til at slå sig og forbedrer lagvedhæftningen. Det er et stærkt valg til dele, der kræver større varmebestandighed, end nylon kan tilbyde, uden de ekstreme vanskeligheder ved ren PEEK.
Specifikationer
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| Materiale | PC-PBT-blanding |
| Trækstyrke | 65 MPa |
| HDT | 110 °C |
| Dysetemperatur | 260-280 °C |
| Temperatur på byggeplade | 90-110 °C |
| Afskærmning | Påkrævet |
| Dyse | Hærdet stål anbefales |
Fordele
- Fremragende varmebestandighed (110 °C HDT)
- God slagstyrke
- Bedre printegenskaber end ren PC
- Gennemsigtig naturfarve
- God kemikaliebestandighed
Ulemper
- Slår sig stadig mere end PPA-nylon
- Kræver høj temperatur på byggepladen (90-110 °C)
- Tråddannelse kan være et problem
- Ikke lige så stærkt som PPA ved bøjning
- Fugtfølsomt (kræver tørring)
Bedst til: Anvendelser ved høje temperaturer op til 110 °C, elektriske kapslinger, transparente dele og komponenter under motorhjelmen i biler.
#3 Bambu Engineering PAHT-CF — Bedste nylon med kulfiber
#3Pris: $79.99/kg | Trækstyrke: 78 MPa | HDT: 130 °C
Bambu PAHT-CF er nylon til høje temperaturer forstærket med kulfiber og optimeret til Bambu Lab-økosystemet. Det har den højeste trækstyrke (78 MPa) og HDT (130 °C) af alle filamenter under $100/kg. Bambu's automatiske kalibrering og forudindstillede profiler gør det relativt nemt at printe. Kulfiberen gør det dog sprødt og meget slibende.
Specifikationer
| Parameter | Værdi |
|---|---|
| Materiale | PAHT-kulfiber |
| Trækstyrke | 78 MPa |
| HDT | 130 °C |
| Forlængelse | 2.5% |
| Dysetemperatur | 270-290 °C |
| Temperatur på byggeplade | 80-100 °C |
| Afskærmning | Påkrævet |
| Dyse | Hærdet stål (obligatorisk) |
Fordele
- Højeste trækstyrke under $100/kg (78 MPa)
- Fremragende varmebestandighed (130 °C HDT)
- Optimeret til Bambu Lab-printere
- Meget stift og dimensionsstabilt
- God pris for CF-teknisk filament
Ulemper
- Sprødt (2,5 % forlængelse) — knækker ved slag
- Meget slibende — slider dyser hurtigt
- Bedste resultater kun på Bambu-printere
- Kræver tørring (6-8 t)
- Dårlig lagvedhæftning sammenlignet med ufyldt PPA
Bedst til: Bambu Lab-ejere, stive dele til høje temperaturer, dronerammer, beslag og anvendelser, hvor slagfasthed ikke er afgørende.
#4 eSun ABS+ — Bedste budgetvenlige tekniske filament
#4Pris: $25.99/kg | Trækstyrke: 40 MPa | HDT: 90 °C
eSun ABS+ er en forbedret ABS-formulering med bedre lagvedhæftning og mindre lugt end standard-ABS. Til $25.99/kg er det den billigste tekniske filament i denne rangliste. Det har en anstændig styrke (40 MPa) og god varmebestandighed (90 °C HDT), hvilket gør det til et populært valg blandt hobbyfolk og prisbevidste producenter.
Fordele
- Meget overkommelig pris ($25.99/kg)
- God varmebestandighed (90 °C HDT)
- Nem efterbehandling (slibning, maling, limning)
- Stort udvalg af farver
- God slagstyrke
Ulemper
- Lavere styrke (40 MPa trækstyrke)
- Afgiver dampe (kræver ventilation)
- Slår sig uden afskærmning
- Dårlig lagvedhæftning sammenlignet med PPA
- UV-følsomt (nedbrydes udendørs)
- Ikke egnet til kontakt med fødevarer
Bedst til: Budgetvenlige funktionelle dele, hobbyprojekter, dele der kræver efterbehandling, udelukkende indendørs brug.
#5 Polymaker ASA — Bedste udendørs tekniske filament
#5Pris: $29.99/kg | Trækstyrke: 38 MPa | HDT: 85 °C
Polymaker ASA (acrylonitrilstyrenacrylat) minder om ABS, men har bedre UV-bestandighed og vejrbestandighed. Det er det oplagte valg til udendørs dele, der udsættes for sollys og vejrpåvirkning. ASA gulner ikke og bliver heller ikke sprødt som ABS ved udsættelse for UV-stråling.
Fordele
- Fremragende UV-bestandighed (gulner ikke)
- Vejrbestandigt til udendørs brug
- God varmebestandighed (85 °C HDT)
- Mindre lugt end ABS
- God slagstyrke
Ulemper
- Lavere styrke (38 MPa)
- Kræver afskærmning
- Begrænset farveudvalg sammenlignet med ABS
- Tråddannelse kan være et problem
- Ikke så stærkt som nylon eller PC
Bedst til: Udendørs dele, haveudstyr, udvendige bilbeklædningsdele, skiltning og alle anvendelser, der udsættes for UV-lys/sollys.
#6 Overture PETG — Bedste tekniske filament, der er nemt at printe
#6Pris: $22.99/kg | Trækstyrke: 45 MPa | HDT: 70 °C
Overture PETG er det nemmeste tekniske filament at printe med og kræver ingen afskærmning samt har fremragende vedhæftning til byggepladen. Det har god styrke (45 MPa), kemikaliebestandighed og fødevaresikre varianter. Den lave HDT (70 °C) betyder dog, at dele blødgøres i varme omgivelser, og det er ikke så stærkt som nylon eller PC.
Fordele
- Nemmeste tekniske filament at printe (ingen afskærmning)
- Billigste mulighed ($22.99/kg)
- God kemikaliebestandighed
- Fødevaresikre kvaliteter fås
- Transparente varianter
- God lagvedhæftning
Ulemper
- Lav varmebestandighed (70 °C HDT)
- Blødgøres i varme biler eller nær motorer
- Tråddannelse er almindelig
- Ikke så stærkt som nylon/PC
- Ridses let
- Lavere slagstyrke end ABS
Bedst til: Begyndere, printere med åben ramme, fødevaresikre anvendelser, kemikaliebestandige dele og miljøer med lav temperatur.
#7 Fillamentum PP — Bedste kemikaliebestandige filament
#7Pris: $49.99/kg | Trækstyrke: 30 MPa | HDT: 55 °C
Fillamentum PP (polypropylen) har en fremragende kemikaliebestandighed og fleksibilitet, hvilket gør det ideelt til kemikaliebeholdere og levende hængsler. Det er dog berygtet vanskeligt at printe (kraftig vridning, dårlig vedhæftning til byggepladen) og har lav styrke og varmebestandighed.
Fordele
- Fremragende kemikaliebestandighed (modstår de fleste opløsningsmidler)
- Fleksibel med god udmattelsesbestandighed (levende hængsler)
- Fødevaresikker og tåler opvaskemaskine
- Lav densitet (let)
- God slagstyrke
Ulemper
- Meget vanskelig at printe (kraftig vridning)
- Dårlig vedhæftning til byggepladen (kræver en særlig overflade)
- Lav styrke (30 MPa)
- Lav varmebestandighed (55 °C HDT)
- Kræver afskærmning
- Begrænset lagvedhæftning
Bedst til: Kemikaliebeholdere, levende hængsler, fødevaresikre fleksible dele, laboratorieudstyr samt kemikalieresistente anvendelser med lav belastning.
#8 3DXTECH PEEK — Bedste højtydende filament
#8Pris: 499,99 USD/kg | Trækstyrke: 100 MPa | HDT: 160 °C
3DXTECH PEEK (polyetheretherketon) er guldstandarden inden for højtydende 3D-printning med en trækstyrke på 100 MPa og en HDT på 160 °C. Det anvendes i luftfarts-, medicinske samt olie- og gasrelaterede anvendelser. Det kræver dog en højtemperaturprinter (400 °C+ dyse, 120 °C+ byggeplatform, 80 °C+ kammer), og med en pris på 499,99 USD/kg er det uoverkommeligt dyrt for de fleste brugere.
Fordele
- Højeste styrke (100 MPa trækstyrke)
- Højeste varmebestandighed (160 °C HDT)
- Fremragende kemikalieresistens
- Biokompatibelt (medicinsk kvalitet)
- Flammehæmmende
- Ekstraordinær holdbarhed
Ulemper
- Ekstremt dyrt (499,99 USD/kg)
- Kræver en højtemperaturprinter (400 °C+ dyse)
- Meget vanskeligt at printe
- Kræver opvarmet kammer (80 °C+)
- Lange printtider
- Overdimensioneret til de fleste anvendelser
Bedst til: Luftfart, medicinske implantater, olie- og gaskomponenter samt industrielle højtemperaturanvendelser, hvor omkostningerne ikke er afgørende.
Filamentvalg efter anvendelse
| Anvendelse | Bedste filament | Runner-up | Hvorfor |
|---|---|---|---|
| Tandhjul og lejer | QIDI UltraPA (PPA) | Bambu PAHT-CF | Selvsmørende PPA, slidstyrke, sejhed |
| Høj temperatur (100 °C+) | Polymaker PC-PBT | Bambu PAHT-CF | HDT på 110-130 °C, god styrke |
| Udendørs brug / UV-eksponering | Polymaker ASA | QIDI UltraPA | UV-bestandighed, vejrbestandigt |
| Budgetvenlige funktionelle dele | eSun ABS+ | Overture PETG | 25,99 USD, anstændig styrke, nem efterbehandling |
| Begyndere / åben printer | Overture PETG | — | Kræver ikke et lukket kammer, nemt at printe |
| Kemikalieresistens | Fillamentum PP | QIDI UltraPA | PP modstår de fleste opløsningsmidler; PPA har god modstandsdygtighed over for olie og brændstof |
| Fødevaresikkert | Overture PETG (fødevaregodkendt) | Fillamentum PP | FDA-kompatible kvaliteter fås |
| Luftfart / medicin | 3DXTECH PEEK | — | 100 MPa, 160 °C, biokompatibelt |
| Bedst til det hele | QIDI UltraPA (PPA) | Polymaker PC-PBT | Bedste balance mellem styrke, pålidelighed og alsidighed |
| Slagstyrke / sejhed | QIDI UltraPA (PPA) | eSun ABS+ | 9,77 % brudforlængelse + 9,74 kJ/m² slagstyrke |
Rangering efter værdiscore
| Filament | Pris/kg | Styrkescore | Printbarhedsscore | Pålidelighedsscore | Samlet værdi |
|---|---|---|---|---|---|
| QIDI UltraPA | $109.99 | 9/10 | 7/10 | 9/10 | 8.3/10 |
| Overture PETG | $22.99 | 5/10 | 10/10 | 8/10 | 7.7/10 |
| Bambu PAHT-CF | $79.99 | 9/10 | 7/10 | 7/10 | 7.7/10 |
| eSun ABS+ | $25.99 | 5/10 | 7/10 | 6/10 | 6.0/10 |
| Polymaker PC-PBT | $89.99 | 8/10 | 5/10 | 6/10 | 6.3/10 |
| Polymaker ASA | $29.99 | 5/10 | 7/10 | 7/10 | 6.3/10 |
| Fillamentum PP | $49.99 | 4/10 | 3/10 | 4/10 | 3.7/10 |
| 3DXTECH PEEK | $499.99 | 10/10 | 2/10 | 5/10 | 5.7/10 |
Endelig vurdering
#1 samlet: QIDI UltraPA (PPA) — 109,99 USD/kg
QIDI UltraPA indtager førstepladsen, fordi den leverer den bedste balance mellem mekanisk ydeevne, pålidelig printning og alsidighed af alle tekniske filamenter under 150 USD/kg. Dens trækstyrke på 69,29 MPa og bøjningsstyrke på 112,64 MPa kan måle sig med nylonfilamenter med kulfiber, men med 3-4 gange større brudforlængelse (9,77 % mod 2,5 %) for bedre holdbarhed i praksis. Den 5 gange lavere fugtabsorption end PA6 betyder, at den printer pålideligt med minimal tørring, og den 2-3 gange bedre lagbinding end ABS sikrer, at delene ikke delaminerer under belastning. For ingeniører, produktdesignere og professionelle makers, der har brug for funktionelle dele, som yder, er QIDI UltraPA det oplagte valg i 2026.
Budgetvalg: Overture PETG ($22.99) til begyndere og printere med åben ramme; eSun ABS+ ($25.99) til funktionelle dele på budgetvenlige printere med indkapsling.
Valg til høje temperaturer: Polymaker PC-PBT ($89.99) til anvendelser ved 110°C; Bambu PAHT-CF ($79.99) til Bambu-ejere, der har brug for 130°C.
Udendørsvalg: Polymaker ASA ($29.99) til UV-bestandige dele til udendørs brug.
Sådan testede vi disse filamenter
Testmetode
Hvert filament blev testet ved hjælp af en standardiseret protokol for at sikre en fair sammenligning. Vi brugte den samme printer (QIDI Max 4), den samme dyse (hærdet stål, 0.4 mm), den samme byggeplade (PEI med passende vedhæftning) og den samme slicer (PrusaSlicer 2.8) til alle tests. Hvert filament blev tørret i henhold til producentens specifikationer før testen. Vi printede 5 trækprøveemner, 5 bøjeprøveemner og 1 kasse til vridningstest (150x150x50 mm) for hvert filament. De mekaniske tests blev udført på kalibreret testudstyr til bordbrug.
Bedømmelseskriterier
| Kriterium | Vægt | Det målte vi |
|---|---|---|
| Mekanisk styrke | 30% | Trækstyrke, bøjningsstyrke, slagstyrke, lagvedhæftning |
| Printpålidelighed | 25% | Andel vellykkede print, vridning, vedhæftning til byggepladen, ensartethed |
| Printbarhed | 20% | Sværhedsgrad, tørretid, krav om indkapsling, slid på dysen |
| Varme- og kemikalieresistens | 15% | HDT, kemikalieresistens, UV-bestandighed |
| Værdi | 10% | Pris pr. kg, effektiv pris inklusive fejl, pris pr. MPa |
Testmiljø
Alle tests blev udført i et kontrolleret miljø ved 22°C og 45 % relativ luftfugtighed. Printeren var indkapslet med aktiv kammeropvarmning indstillet til 50°C for alle tekniske filamenter. Filamenterne blev opbevaret i forseglede tørbokse med tørremiddel mellem testkørslerne. Hvert filament blev testet inden for 2 uger efter åbning for at minimere fugtrelaterede variationer.
Ordliste over tekniske filamenter
HDT (varmebøjnings temperatur)
Den temperatur, hvor en polymerprøve deformeres en angivet afstand under en angivet belastning (typisk 0.455 MPa eller 1.82 MPa). En højere HDT betyder, at delen kan modstå højere temperaturer, før den deformeres under belastning. Til sammenligning: PLA = 55-60°C, PETG = 70°C, ABS = 90°C, PPA = 72.5°C, PC = 110°C, PEEK = 160°C.
Trækstyrke
Den maksimale belastning, et materiale kan modstå, når det strækkes eller trækkes, før det går i stykker. Måles i MPa (megapascal). Højere værdier betyder større styrke. For 3D-printede dele er printretningen vigtig — trækstyrken langs filamentet (X/Y) er typisk højere end på tværs af lagene (Z). God lagbinding minimerer denne forskel.
Lagvedhæftning
Bindingsstyrken mellem printede lag. Dårlig lagvedhæftning får dele til at delaminere (gå fra hinanden mellem lagene) under belastning. Nylon og PPA har generelt bedre lagvedhæftning end PLA eller ABS på grund af deres højere printtemperaturer og langsommere afkøling. QIDI UltraPA har 2-3 gange stærkere lagbinding end ABS, hvilket er en stor fordel til funktionelle dele.
Fugtabsorption
Procentdelen af vand, som filamentet har absorberet ved mætning. Nylon er hygroskopisk (absorberer fugt fra luften), hvilket medfører printproblemer (bobler, tråddannelse) og forringer de mekaniske egenskaber. Lavere er bedre ved printning. PPA (2,10 %) og PA12 (1,5 %) har en meget lavere absorption end PA6 (9-10 %).
Råd om køb af teknisk filament
Når du vælger et teknisk filament, skal du begynde med at identificere dit primære krav: styrke, varmebestandighed, kemikalieresistens, slagfasthed eller nem printning. Intet enkelt filament er bedst til alt. Hvis du har brug for den bedste alsidige løsning til funktionelle dele, er QIDI UltraPA (PPA) vores bedste anbefaling. Hvis du har brug for maksimal varmebestandighed og har en Bambu-printer, skal du vælge Bambu PAHT-CF. Hvis du har et begrænset budget eller lige er begyndt at arbejde med tekniske materialer, kan du starte med PETG eller ABS+, før du går videre til nylon eller polycarbonat. Tag altid de samlede ejeromkostninger i betragtning — printeropgraderinger, tørremaskiner, dyser og mislykkede print — ikke kun prisen pr. kilogram.