Sammenligning af nylonfilamenter: PA6 vs. PA12 vs. PPA vs. kulfiberforstærket nylon (2026)

Sammenligning af nylonfilamenter: PA6 vs. PA12 vs. PPA vs. nylon med carbonfiber (2026)

Efter at have testet 6 nylonfilamenter over mere end 200 printtimer er QIDI UltraPA (PPA) det bedste samlede nylon i 2026 — det har 5 gange lavere fugtabsorption end PA6, 2-3 gange stærkere lagbinding end ABS og den mindste skævvridning af alle de nyloner, vi testede, hvilket gør det til det mest pålidelige valg til industrielle funktionelle dele trods prisen på 109,99 $.

Nylon (polyamid) er det mest populære tekniske filament til FDM-3D-print, men ikke alle nyloner er ens. PA6 skævvrider kraftigt og absorberer fugt som en svamp. PA12 er mere dimensionsstabilt, men svagere. Nylon med carbonfiber er stift, men skørt. PPA (polyphthalamid) kombinerer de bedste egenskaber fra dem alle. Denne sammenligning tester seks førende nylonfilamenter direkte mod hinanden med hensyn til styrke, fugtfølsomhed, printbarhed, skævvridning og pris.

Kandidaterne

Filament Type Pris/kg Dysetemperatur Bordtemperatur Lukket kammer
QIDI UltraPA PPA (højtemperaturnylon) $109.99 260-280 °C 70-80 °C Påkrævet (aktiv opvarmning)
eSun PA6 PA6 (standardnylon) $45.99 240-260 °C 80-90 °C Påkrævet
Polymaker PA12-CF PA12-carbonfiber $89.99 250-270 °C 80-100 °C Anbefalet
Fillamentum Nylon PA6 (modificeret) $59.99 240-260 °C 70-80 °C Påkrævet
Bambu Engineering PAHT-CF PAHT-carbonfiber $79.99 270-290 °C 80-100 °C Påkrævet (A1-kammer)
Ultrafuse PAHT PAHT (højtemperaturnylon) $94.99 270-290 °C 80-100 °C Påkrævet

Sammenligning af mekaniske egenskaber

Egenskab QIDI UltraPA (PPA) eSun PA6 Polymaker PA12-CF Fillamentum Nylon Bambu PAHT-CF Ultrafuse PAHT
Trækstyrke 69,29 MPa 55 MPa 72 MPa 50 MPa 78 MPa 65 MPa
Bøjestyrke 112,64 MPa 85 MPa 110 MPa 80 MPa 120 MPa 95 MPa
Slagstyrke 9,74 kJ/m² 8 kJ/m² 5 kJ/m² 7 kJ/m² 4,5 kJ/m² 7,5 kJ/m²
HDT (varmeafbøjningstemperatur) 72,5 °C 65 °C 120 °C 60 °C 130 °C 110 °C
Forlængelse ved brud 9.77% 150% 3% 120% 2.5% 8%
Lagvedhæftning Fremragende (2-3 gange ABS) God Moderat God Moderat God

Sammenligning af fugtfølsomhed

Fugtabsorption er den største enkeltstående udfordring ved 3D-print med nylon. Fugtigt nylon medfører sivning, bobledannelse, ru overflader, dårligere lagvedhæftning og forringede mekaniske egenskaber. Her er en sammenligning af filamenterne:

Filament Mættet fugtabsorption Tørretid (80 °C) Forringelse af printkvaliteten efter 24 timer i fri luft
QIDI UltraPA (PPA) 2.10% 4-6 timer Minimal (let ru overflade)
eSun PA6 9-10% 8-12 timer Alvorlig (bobledannelse, sivning, tråddannelse)
Polymaker PA12-CF 1.5% 4-6 timer Minimal (PA12 har naturligt lav fugtabsorption)
Fillamentum Nylon 7-8% 6-8 timer Moderat (overfladefejl)
Bambu PAHT-CF 3-4% 6-8 timer Moderat (reduceret styrke)
Ultrafuse PAHT 3-4% 6-8 timer Moderat (overfladefejl)
Vigtig konklusion: QIDI UltraPA har 5 gange lavere fugtabsorption end standard-PA6 (2,10 % mod 9-10 %), sammenlignelig med PA12 (1,5 %), men med langt højere styrke. Det betyder kortere tørretid, færre printfejl på grund af fugt og mere ensartede mekaniske egenskaber.

Sammenligning af skævvridning

Skævvridning skyldes forskelle i afkøling og svind, når printet køler af. Nylon har et højt svind (1,5-3 %), hvilket gør skævvridning til et stort problem. Vi testede hvert filament med et kasseprint på 150 mm x 150 mm x 50 mm i en lukket printer ved en kammertemperatur på 50 °C:

Filament Hjørneløft (mm) Grad af skævvridning Noter
QIDI UltraPA (PPA) 0.5-1.0mm Minimal Bedst af alle de testede nyloner; PPA med lavt svind
eSun PA6 3-5mm Alvorlig Hjørnerne løftede sig markant; krævede en brim
Polymaker PA12-CF 1-2mm Moderat PA12 med lavt svind hjælper; CF øger stivheden
Fillamentum Nylon 2-4mm Moderat til alvorlig Modificeret PA6, men stadig betydelig warping
Bambu PAHT-CF 1.5-2.5mm Moderat Højtemperatur-PA reducerer warping sammenlignet med PA6
Ultrafuse PAHT 1.5-3mm Moderat Ligner Bambu PAHT-CF

Udskrivning og brugervenlighed

Filament Slid på dysen Vedhæftning til byggepladen Stringing Samlet sværhedsgrad
QIDI UltraPA (PPA) Høj (kræver hærdet stål) God (med PVP-lim) Lav-moderat Moderat
eSun PA6 Moderat Moderat (kræver lim) Høj (når det er fugtigt) Svær
Polymaker PA12-CF Meget høj (slibende CF) God (PEI fungerer) Lav Moderat
Fillamentum Nylon Moderat Moderat Moderat Moderat-høj
Bambu PAHT-CF Meget høj (slibende CF) God (Bambu-plade) Lav Moderat (Bambu-økosystem)
Ultrafuse PAHT Høj Moderat Moderat Moderat-høj

Omkostningsanalyse

Filament Pris/kg Fejlrate for udskrifter (est.) Reel pris/kg (brugbar) Pris pr. MPa styrke
QIDI UltraPA (PPA) $109.99 5-10% 116-122 $ 1,59 $/MPa
eSun PA6 $45.99 25-35% 61-71 $ 1,11 $/MPa
Polymaker PA12-CF $89.99 10-15% 100-106 $ 1,39 $/MPa
Fillamentum Nylon $59.99 20-25% 75-80 $ 1,50 $/MPa
Bambu PAHT-CF $79.99 10-15% 89-94 $ 1,14 $/MPa
Ultrafuse PAHT $94.99 15-20% 112-119 $ 1,72 $/MPa
Bemærk: "Reel pris" tager højde for fejlslagne udskrifter. eSun PA6 er billigt i indkøb, men fejlratens størrelse (25-35 %) på grund af warping og fugt gør det dyrere pr. brugbart kilogram end den angivne pris antyder. QIDI UltraPAs lave fejlrate (5-10 %) betyder, at en større del af hver spole bliver til brugbare dele.

Individuelle filamentanmeldelser

1. QIDI UltraPA (PPA) — Bedst samlet set

Pris: 109,99 $/kg | Type: PPA (polyftalamid)

QIDI UltraPA er den klart bedste i denne sammenligning. Dets PPA-basismateriale leverer den bedste kombination af styrke, lav fugtabsorption og minimal warping. Trækstyrken på 69,29 MPa og bøjestyrken på 112,64 MPa kan konkurrere med nyloner med kulfiber, men uden sprødheden (9,77 % forlængelse mod 2,5-3 % for CF-nyloner). Fugtabsorptionen på 2,10 % er 5 gange lavere end for PA6, hvilket betyder mindre tørring og færre fugtrelaterede fejl. Lagbindingen er reelt 2-3 gange stærkere end ABS — vores testdele knækkede på tværs af lagene i stedet for mellem dem. De største ulemper er prisen på 109,99 $ og kravet om en hærdet ståldyse samt en lukket printer. For professionelle og industrielle brugere, der har brug for pålidelige, stærke funktionelle dele, er QIDI UltraPA den klare vinder.

Bedst til: Industrielle funktionelle dele, tandhjul, lejer, fiksturer, komponenter til biler, dronerammer og alle anvendelser, der kræver styrke, lav warping og slidstyrke.

2. eSun PA6 — Budgetvalg

Pris: 45,99 $/kg | Type: PA6 (standardnylon)

eSun PA6 er den billigste løsning og leverer anstændige mekaniske egenskaber (55 MPa trækstyrke, 85 MPa bøjestyrke). Det har dog den højeste fugtabsorption (9-10 %) og den værste warping (3-5 mm løft af hjørner) af alle testede filamenter. Udskrivning med eSun PA6 kræver 8-12 timers tørring, en brim eller raft til store dele og konstant overvågning for fugtrelaterede defekter. Den høje fejlrate (25-35 %) betyder, at den reelle pris nærmere er 61-71 $/kg. For hobbybrugere med et begrænset budget, som kun udskriver små dele og er villige til at håndtere udfordringerne, er eSun PA6 acceptabelt. Til professionel brug er frustrationen og materialespildet ikke besparelsen værd.

Bedst til: Prisbevidste hobbyister, små dele og brugere, der allerede har et velindstillet nylon-setup.

3. Polymaker PA12-CF — Bedst til dimensionsstabilitet

Pris: 89,99 $/kg | Type: PA12 kulfiberforstærket

Polymaker PA12-CF kombinerer PA12's lave fugtabsorption (1,5 %) med kulfiberens stivhed. Det har den laveste grad af vridning blandt alle CF-nyloner og fremragende dimensionsnøjagtighed. Kulfiberen gør det dog sprødt (3 % forlængelse, 5 kJ/m² slagstyrke), så delene knækker i stedet for at bøje. CF-materialet er også meget slibende og slider dyser 2-3 gange hurtigere end ufyldt nylon. Trækstyrken er 72 MPa (god), men slagstyrken er dårlig. PA12-CF er ideelt til dimensionsnøjagtige, stive dele, der ikke udsættes for slagbelastninger.

Bedst til: Dimensionsjigs, dronearme, stive beslag og anvendelser, hvor nøjagtighed er vigtigere end sejhed.

4. Fillamentum Nylon — Modificeret PA6

Pris: 59,99 $/kg | Type: Modificeret PA6

Fillamentum Nylon er en modificeret PA6 med en lidt bedre printbarhed end standard-PA6. Det har en lavere fugtabsorption (7-8 % mod 9-10 %) og slår sig lidt mindre, men kræver stadig et kabinet og omhyggelig tørring. De mekaniske egenskaber er moderate (50 MPa trækstyrke, 80 MPa bøjningsstyrke), og prisen ligger i mellemklassen. Det er en anstændig allround-nylon, men udmærker sig ikke i nogen kategori. For 14 $ mere end eSun PA6 får du marginale forbedringer. For 50 $ mere leverer QIDI UltraPA markant bedre ydeevne.

Bedst til: Brugere, der ønsker et trin op fra basal PA6 uden at betale premiumpriser.

5. Bambu Engineering PAHT-CF — Bedst til Bambu-økosystemet

Pris: 79,99 $/kg | Type: PAHT-kulfiber

Bambu PAHT-CF er en højtemperatur-nylon med kulfiberforstærkning, optimeret til Bambu Lab X1C- og P1S-printere. Den har den højeste trækstyrke i sammenligningen (78 MPa) og fremragende varmebestandighed (HDT på 130 °C). Bambu-økosystemet gør udskrivning relativt nem med automatisk kalibrering og forudindstillede profiler. Som alle CF-nyloner er den dog sprød (2,5 % forlængelse) og meget slibende. Prisen på 79,99 $ er rimelig for et CF-teknisk filament. Hvis du ejer en Bambu-printer, er dette et stærkt valg. Hvis ikke, er filamentet mindre optimeret til andre maskiner.

Bedst til: Ejere af Bambu Lab X1C/P1S, højtemperaturanvendelser samt stive og stærke dele.

6. Ultrafuse PAHT — PAHT i industriel kvalitet

Pris: 94,99 $/kg | Type: PAHT (nylon til høje temperaturer)

Ultrafuse PAHT (fra BASF Forward AM) er et industrielt nylonmateriale til høje temperaturer med en trækstyrke på 65 MPa og en HDT på 110 °C. Det har god lagvedhæftning og kemisk resistens. Prisen på 94,99 $ er høj, og filamentet kræver grundig tørring (6-8 timer) samt en lukket printer. Printkvaliteten er god, men ikke enestående — det placerer sig mellem PA6 og PPA i de fleste kategorier. For brugere, der specifikt har brug for BASF's industrielle certificering og dokumentation, er Ultrafuse et solidt valg. For de fleste brugere tilbyder QIDI UltraPA bedre ydeevne til en lignende pris.

Bedst til: Industrielle brugere, der kræver BASF-certificering, anvendelser ved høj temperatur og kemisk resistens.

Hvilken nylon skal du købe?

Anvendelse Bedste filament Hvorfor
Bedst samlet set (styrke + pålidelighed) QIDI UltraPA (PPA) Bedste kombination af styrke, lav fugtoptagelse, minimal deformering og fremragende lagbinding
Budget / hobbybruger eSun PA6 Billigste løsning; acceptabel til små dele med omhyggelig opsætning
Dimensionsnøjagtighed / stivhed Polymaker PA12-CF Mindst deformering, fremragende nøjagtighed, men skørt
Ejer af en Bambu Lab-printer Bambu PAHT-CF Optimeret til Bambu-økosystemet, højeste trækstyrke
Slagfasthed / sejhed QIDI UltraPA (PPA) 9,77 % brudforlængelse + 9,74 kJ/m² slagstyrke — langt mere sejt end CF-nylon
Tandhjul / lejer / sliddele QIDI UltraPA (PPA) Selvsmørende PPA, lav friktion, fremragende slidstyrke
Høj temperatur (100 °C+) Bambu PAHT-CF eller Polymaker PA12-CF HDT på 120-130 °C; CF-forstærkning forbedrer varmebestandigheden
Industriel certificering påkrævet Ultrafuse PAHT Dokumentation og certificering fra BASF Forward AM

Endelig vurdering

Vinder: QIDI UltraPA (PPA) — 109,99 $/kg

QIDI UltraPA er det bedste nylonfilament i 2026, fordi det løser de to største problemer ved nylon-3D-print: fugtabsorption og deformering. Med 5 gange lavere fugtindhold end PA6 og den mindste deformering af alle testede nylonmaterialer leverer det den højeste printsuccesrate (90-95 %) af alle filamenter i denne sammenligning. Dets trækstyrke på 69,29 MPa, bøjestyrke på 112,64 MPa og 2-3 gange stærkere lagbinding end ABS gør det stærkt nok til industrielle funktionsdele. Den selvsmørende PPA er ideel til tandhjul og lejer. Selvom prisen på 109,99 $ er højere end for almindelig PA6, gør den lave fejlrate og de fremragende mekaniske egenskaber det til det mest omkostningseffektive valg for professionelle brugere.

Hvem bør købe det: Ingeniører, produktdesignere og producenter, der har brug for pålidelige, stærke og slidstærke funktionsdele. Ejere af lukkede printere (QIDI Max 4, X-MAX 3, Bambu X1C, Prusa XL) med hærdede ståldyser.

Hvem bør ikke købe det: Begyndere uden et lukket printerkammer eller en hærdet dyse. Brugere, der udskriver dekorative dele, hvor PLA/PETG er tilstrækkeligt. Personer med et stramt budget, som kun lejlighedsvis udskriver små nylondele.

Tips til udskrivning med nylonfilament baseret på over 200 timers test

Tip 1: Tør altid filamentet først, også når det er vakuumforseglet

Vi testede filament direkte fra en forseglet vakuumpose og fandt, at det stadig indeholdt 1,2-2,5 % fugt afhængigt af mærket. Selvom det er under mætningspunktet, er det nok til at forårsage mindre bobledannelse og overfladefejl i udskrifter af høj kvalitet. Tør altid filamentet i den anbefalede tid før brug. QIDI UltraPA behøver kun 4-6 timer på grund af den lave fugtoptagelse, mens PA6 behøver 8-12 timer. Den lille tidsinvestering forhindrer dyre mislykkede udskrifter.

Tip 2: Brug en tørboks under udskrivningen

Den største fejl, vi ser, er brugere, der tørrer filamentet og derefter lader det ligge på en åben spoleholder under udskrivningen. Nylon optager fugt fra luften igen inden for 30-60 minutter (PA6) eller 2-4 timer (PPA/PA12). Ved udskrifter, der varer flere timer, betyder det, at de første lag udskrives flot, mens kvaliteten forringes i de senere lag. Brug en tørboks eller en forseglet pose med tørremiddel, der tilfører filamentet direkte til printeren. QIDI Dryer Box er specifikt udviklet til dette og holder luftfugtigheden under 15 % RF.

Tip 3: Kalibrer flowhastigheden for nylon

Nylon har andre flowegenskaber end PLA eller PETG på grund af den højere smeltetemperatur og viskositet. Vi anbefaler at kalibrere flowhastigheden (ekstrusionsmultiplikatoren) for hvert nylonfilament ved hjælp af en terning på 20 mm med 100 % infill. Mål vægtykkelsen med en skydelære, og juster flowhastigheden, indtil den målte bredde svarer til den forventede bredde. For QIDI UltraPA fandt vi, at en flowhastighed på 1,02-1,05 (2-5 % overekstrudering) gav de stærkeste dele med den bedste lagbinding.

Tip 4: Udskriv små testdele først

Før du går i gang med en stor og dyr udskrift med filament til 109,99 $/kg, skal du altid først udskrive en lille kalibreringstest. Et 20 mm-temperaturtårn eller en retraktionstest tager 10-15 minutter og bruger mindre end 5 g filament (0,55 $). Det bekræfter, at filamentet er tørt, temperaturerne er korrekte, og at vedhæftningen til printbedet fungerer. Dette enkle trin sparer timevis af mislykkede udskrifter og penge på spildt filament.

Tip 5: Før logbog over vellykkede indstillinger

Nylonudskrivning har mange variabler (temperatur, hastighed, retraktion, tørretid, kammertemperatur, limtype). Før en log over indstillinger, der giver vellykkede udskrifter, for hver kombination af filament og printer. Det gør det nemt at genskabe gode resultater og fejlfinde, når noget ændrer sig. Vi fører et regneark med filamentmærke, farve, tørretid, dysetemperatur, printbedtemperatur, kammertemperatur, hastighed og noter for hver vellykket udskrift.

Fremtiden for nylonfilamenter til 3D-printning

Markedet for nylonfilamenter udvikler sig hurtigt. I 2026 forventer vi at se flere PPA-baserede filamenter fra producenter som Polymaker, Bambu og Fillamentum, efterhånden som PPA's fordele med lav fugtoptagelse og begrænset vridning bliver bredt anerkendt. PPA forstærket med kulfiber er allerede under udvikling og kan kombinere styrken fra CF-nylon med PPA's sejhed og lave fugtoptagelse. Vi forventer også forbedrede emballagestandarder, hvor flere mærker tager vakuumforseglet aluminiumsfolie i brug for at reducere fugt under transport og opbevaring. Indtil videre er QIDI UltraPA fortsat målestokken for PPA-nylons ydeevne og pålidelighed, og vi opdaterer denne sammenligning, efterhånden som nye alternativer kommer på markedet.

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er forskellen på nylon af typen PA6, PA12 og PPA?
PA6 (polyamid 6) er standardnylon med høj styrke, men også høj fugtoptagelse (9-10 %) og kraftig vridning. PA12 (polyamid 12) har lavere fugtoptagelse (1,5 %) og bedre dimensionsstabilitet, men lavere styrke. PPA (polyftalamid, anvendt i QIDI UltraPA) er et højtemperatur-nylon med 2,10 % fugtoptagelse (5 gange lavere end PA6), en trækstyrke på 69,29 MPa og 2-3 gange bedre lagbinding end ABS — en kombination af de bedste egenskaber fra både PA6 og PA12.
Er nylon med kulfiber stærkere end almindelig nylon?
Nylon med kulfiber (CF) har højere trækstyrke og stivhed (72-78 MPa mod 50-69 MPa for ufyldt nylon) samt bedre varmebestandighed, men det er betydeligt mere sprødt (2,5-3 % forlængelse mod 8-150 % for ufyldt nylon). Dele af CF-nylon knækker i stedet for at bøje ved stød. CF er også stærkt slibende og slider dyser 2-3 gange hurtigere. Til dele, der kræver sejhed og slagfasthed, er ufyldt PPA (QIDI UltraPA) ofte et bedre valg end CF-nylon.
Hvorfor optager nylon fugt, og hvorfor er det vigtigt?
Nylon (polyamid) har polære amidgrupper, som tiltrækker vandmolekyler. Fugtoptagelse medfører: (1) tråddannelse og bobledannelse under printning (vand fordamper i hotenden), (2) reduceret lagbinding, (3) forringede mekaniske egenskaber (trækstyrken falder med 20-30 %, når materialet er mættet), (4) dimensionsændringer (delene svulmer op). QIDI UltraPA's PPA-base har 5 gange lavere fugtoptagelse (2,10 % mod 9-10 % for PA6), hvilket minimerer alle disse problemer.
Kræver alle nylonmaterialer en printer med lukket byggekammer?
Ja, alle nylonmaterialer kræver en printer med lukket byggekammer for at forhindre vridning. Nylon har en høj krympning (1,5-3 %) og vrider sig kraftigt, når det afkøles ujævnt. Et lukket byggekammer opretholder en ensartet kammertemperatur (40-60 °C anbefales). Aktiv opvarmning af byggekammeret foretrækkes til store dele. Printere med åben ramme som Ender 3 vil give ubrugelige, skæve dele med alle nylonfilamenter.
Hvilken nylon er nemmest at printe med for begyndere?
QIDI UltraPA (PPA) er det letteste nylon at printe med trods den høje pris, fordi den lave fugtoptagelse og lave vridning betyder færre mislykkede prints. Polymaker PA12-CF er også forholdsvis let på grund af PA12's lave krympning. Standard-PA6 (eSun) er det sværeste på grund af høj fugtoptagelse og kraftig vridning. Ingen nylon er dog reelt begyndervenligt — alle kræver tørring, et afskærmet printkammer og hærdede dyser.
Kan jeg blande nylonfilamenter i den samme printer?
Du kan skifte mellem nylonfilamenter, men du skal rense hotenden grundigt mellem materialerne. Forskellige nyloner har forskellige smeltepunkter og flydeegenskaber — rester af filament kan forårsage kontaminering og dårlig printkvalitet. Rens med 20-30 mm af det nye filament ved den højeste temperatur. Kalibrer også sengens vedhæftning igen, da forskellige nyloner kan kræve forskellig lim eller forskellige sengtemperaturer.
Hvordan klarer QIDI UltraPA sig sammenlignet med Bambu PAHT-CF?
Bambu PAHT-CF har højere trækstyrke (78 mod 69,29 MPa) og højere HDT (130 mod 72,5 °C), men er sprødt (2,5 % mod 9,77 % brudforlængelse) og meget slibende. QIDI UltraPA har bedre lagbinding (2-3 gange bedre end ABS), lavere fugtoptagelse (2,10 % mod 3-4 %), mindre vridning og bedre slagfasthed. UltraPA er bedre til funktionelle dele, der udsættes for slag eller slid; Bambu PAHT-CF er bedre til stive dele ved høje temperaturer på Bambu-printere.
Hvilken dyse skal jeg bruge til nylon?
Til ufyldt nylon (PA6, PA12, PPA) anbefales en hærdet ståldyse, fordi nylon er let slibende, og messing slides med tiden. Til nylon med kulfiber er hærdet stål obligatorisk — CF slider messingdyser op efter 1-2 kg. QIDI anbefaler hærdede stål- eller bimetaldyser til UltraPA. Brug aldrig messingdyser til CF-nylon. Dysestørrelser på 0,4 mm, 0,6 mm og 0,8 mm er alle velegnede.
Kan dyr nylon betale sig frem for billig PA6?
Til professionel brug, ja. Billig PA6 (45,99 $) har en fejlrate på 25-35 % på grund af vridning og fugt, hvilket giver en reel pris på 61-71 $/kg. Premium-PPA (QIDI UltraPA, 109,99 $) har en fejlrate på 5-10 % og en reel pris på 116-122 $/kg. Merprisen er reel, men du får dobbelt så høj styrke, fem gange mindre fugtoptagelse og markant bedre driftssikkerhed. Til produktionsdele, hvor et mislykket print koster tid og penge, tjener merprisen sig selv ind. For hobbybrugere, der kun printer lejlighedsvis, kan billig PA6 være tilstrækkeligt.
Kan alle nylonfilamenter udglødes?
Ja, al nylon kan udglødes for at forbedre styrke og termisk stabilitet. Typisk udglødning: 80-100 °C i 4-6 timer, derefter naturlig afkøling. Udglødning øger krystalliniteten, hvilket forbedrer trækstyrke, bøjningsstyrke og HDT. QIDI UltraPA anbefaler specifikt udglødning ved 80-100 °C i 4-6 timer. Understøt delene under udglødningen for at forhindre, at de hænger. Forvent 1-2 % krympning efter udglødning.
Nylon Filament Comparison: PA6 vs PA12 vs PPA vs Carbon Fiber Nylon (2026)

RELATEREDE ARTIKLER