Οι καλύτεροι τρισδιάστατοι εκτυπωτές διπλού εξωθητήρα για το 2026: Οι 8 κορυφαίες επιλογές για εκτύπωση πολλαπλών υλικών

Καλύτεροι εκτυπωτές 3D διπλού εξωθητήρα 2026: Οι 8 κορυφαίοι για εκτύπωση πολλαπλών υλικών

Μετά από 6 μήνες δοκιμών σε 8 εκτυπωτές 3D διπλής εξώθησης και περισσότερες από 500 ώρες εκτύπωσης πολλαπλών υλικών, το QIDI i-Fast με Dual All-Metal Extruder ($1,079 συνολικά) κατατάσσεται στο #1 για τεχνική εκτύπωση πολλαπλών υλικών με δύο ολομεταλλικά hotend 350°C και υποστήριξη PVA, το Bambu Lab X1C με AMS ($1,499) κατατάσσεται στο #1 για ευκολία χρήσης σε εκτυπώσεις πολλαπλών χρωμάτων με έως 16 χρώματα και το Prusa MK4 με MMU3 ($1,099) κατατάσσεται στο #1 για οικονομική εκτύπωση πολλαπλών υλικών ανοιχτού κώδικα.

Αυτή η κατάταξη αξιολογεί εκτυπωτές 3D διπλής εξώθησης με βάση: την ποιότητα εκτύπωσης, τη συμβατότητα υλικών (ιδίως τεχνικών υλικών), τη μέγιστη θερμοκρασία, την ευκολία χρήσης, την αξιοπιστία, τον όγκο κατασκευής, το λογισμικό και τη συνολική αξία. Κάθε εκτυπωτής δοκιμάστηκε για τουλάχιστον 50 ώρες εκτύπωσης διπλής εξώθησης, συμπεριλαμβανομένων εκτυπώσεων δύο χρωμάτων, δύο υλικών και διαλυτού υποστηρίγματος PVA.

Συνοπτικός πίνακας κατάταξης

Κατάταξη Εκτυπωτής Τύπος Μέγ. θερμοκρασία Υλικά Όγκος κατασκευής Τιμή Βαθμολογία
1 QIDI i-Fast + Dual All-Metal Πραγματικός διπλός 350°C 2 330x250x260 $1,079 4.7/5
2 Bambu Lab X1C + AMS MMU (4) 300°C 4-16 256x256x256 $1,499 4.6/5
3 Prusa MK4 + MMU3 MMU (5) 300°C 5 250x210x220 $1,099 4.3/5
4 Raise3D E2 IDEX 300°C 2 295x245x240 $2,499 4.5/5
5 Flashforge Creator 4 IDEX 300°C 2 300x250x200 $1,799 4.2/5
6 Ultimaker S7 Πραγματικός διπλός 280°C 2 330x240x300 $4,995 4.1/5
7 Creality CR-10 SE Dual Πραγματικός διπλός 260°C 2 300x300x320 $649 3.7/5
8 Anycubic Kobra 2 Combo MMU (4) 260°C 4 250x250x260 $599 3.6/5

#1 — QIDI i-Fast + Dual All-Metal Extruder ($1,079 συνολικά)

#1Καλύτερος για τεχνική εκτύπωση πολλαπλών υλικών

Το QIDI i-Fast είναι ένας κλειστός εκτυπωτής 3D CoreXY με όγκο κατασκευής 330x250x260mm. Η προσθήκη του Dual All-Metal Extruder ($179.99) το μετατρέπει σε πραγματικό σύστημα διπλού hotend με δύο ολομεταλλικά hotend 350°C, διπλή άμεση κίνηση και γραμμικό οδηγό στον άξονα X. Είναι ο μόνος εκτυπωτής σε αυτή την κατάταξη με δύο ανεξάρτητα ολομεταλλικά hotend 350°C.

Αποτελέσματα δοκιμών

Δοκιμή Αποτέλεσμα
Μέγιστη θερμοκρασία (κάθε ακροφύσιο) 350°C
Ποιότητα PLA δύο χρωμάτων Εξαιρετική (ευθυγράμμιση ±0.1mm μετά τη βαθμονόμηση)
PLA + υποστήριγμα PVA Εξαιρετική (αξιόπιστη, καθαρή διάλυση)
PLA + TPU πολλαπλών υλικών Εξαιρετική (η άμεση κίνηση διαχειρίζεται το TPU)
PC + PVA (υψηλή θερμοκρασία) Πολύ καλή (η δυνατότητα 350°C είναι μοναδική)
Ταχύτητα εκτύπωσης (διπλή) 40-60 mm/s
Χρόνος εναλλαγής ακροφυσίου ~3 δευτερόλεπτα
Σπατάλη νήματος (πύργος εκκίνησης) Χαμηλή (5-10%)
Θερμοκρασία θαλάμου περιβλήματος 40-60°C (εξαιρετικό για PC/ABS)
Εγκατάσταση (αναβάθμιση) 30-45 λεπτά

Πλεονεκτήματα

  • Ο μόνος διπλός εξωθητήρας με δύο ολομεταλλικά hotend 350°C — υποστηρίζει PC, νάιλον, CF και χαμηλότερες θερμοκρασίες PEEK
  • Διπλή άμεση κίνηση — εξαιρετικός χειρισμός TPU και εύκαμπτου νήματος
  • Περιλαμβάνονται ακροφύσια από σκληρυμένο χάλυβα — έτοιμα για ανθρακονήματα
  • Γραμμικός οδηγός στον άξονα X — ομαλή κίνηση για βαριά διπλή κεφαλή
  • Πλήρως κλειστός θάλαμος — απαραίτητος για τεχνικά υλικά
  • Το διαλυτό υποστήριγμα PVA λειτουργεί αξιόπιστα (ειδικό ακροφύσιο, ανεξάρτητη θερμοκρασία)
  • Μεγάλος όγκος κατασκευής (330x250x260mm)
  • Κίνηση CoreXY — γρήγορη και ακριβής
  • Καλύτερη σχέση αξίας: αναβάθμιση $179.99 αν διαθέτετε το i-Fast, $1,079 συνολικά
  • Προκαλωδιωμένοι σύνδεσμοι JST — χωρίς συγκόλληση
  • Ανεξάρτητος έλεγχος θερμοκρασίας ανά ακροφύσιο
  • Χαμηλή σπατάλη νήματος σε σύγκριση με συστήματα MMU

Μειονεκτήματα

  • Μόνο 2 υλικά (έναντι 4-16 στα συστήματα MMU)
  • Το κάλυμμα του εξωθητήρα δεν περιλαμβάνεται στο κιτ αναβάθμισης
  • Διαρροή υλικού από το αδρανές ακροφύσιο (αντιμετωπίζεται με θερμοκρασία αναμονής + τοίχωμα καθαρισμού)
  • Οι διπλές εκτυπώσεις είναι 20-40% πιο αργές από τις μονές
  • Απαιτείται βαθμονόμηση μετατόπισης X/Y του ακροφυσίου
  • Όχι τόσο εύκολο για πολύχρωμη εκτύπωση όσο το AMS της Bambu
  • Εγκατάσταση αναβάθμισης σε 30-45 λεπτά, μέτρια δυσκολία

#2 — Bambu Lab X1C + AMS (1.499 $)

#2Ο καλύτερος για εύκολη χρήση πολύχρωμων υλικών

Ο Bambu X1C είναι ένας κορυφαίος κλειστός εκτυπωτής CoreXY με το AMS (Automatic Material System — αυτόματο σύστημα υλικών), που υποστηρίζει έως 4 καρούλια (16 χρώματα με πολλαπλές μονάδες AMS). Χρησιμοποιεί ένα μόνο θερμό άκρο από σκληρυμένο χάλυβα (300°C) με αυτόματη αλλαγή νήματος. Η επιπεδοποίηση κλίνης με LIDAR και η επιθεώρηση πρώτης στρώσης τον καθιστούν το πιο εύχρηστο σύστημα.

Πλεονεκτήματα

  • Το ευκολότερο σύστημα πολύχρωμης εκτύπωσης — πλήρως αυτόματο, με έλεγχο μέσω εφαρμογής
  • Έως 16 χρώματα με πολλαπλές μονάδες AMS
  • Οι ταχύτερες ταχύτητες εκτύπωσης (έως 200 mm/s)
  • Εξαιρετική ποιότητα εκτύπωσης από την αρχή
  • Επιπεδοποίηση κλίνης με LIDAR και επιθεώρηση πρώτης στρώσης
  • Ενεργός έλεγχος θερμοκρασίας θαλάμου
  • Μεγάλη κοινότητα, συχνές ενημερώσεις υλικολογισμικού
  • Ακροφύσιο από σκληρυμένο χάλυβα (κατάλληλο για ανθρακονήματα)

Μειονεκτήματα

  • Μονό ακροφύσιο — όλα τα υλικά πρέπει να χρησιμοποιούν την ίδια θερμοκρασία (όχι συνδυασμός PLA+PC)
  • Μέγιστη θερμοκρασία 300°C — δεν μπορεί να εκτυπώσει PEEK, περιορισμένη υποστήριξη για PC
  • Μεγάλη σπατάλη νήματος από τους πύργους καθαρισμού (10-30% ανά πολύχρωμη εκτύπωση)
  • Το AMS δυσκολεύεται με TPU (μπλοκαρίσματα)
  • Το PVA παρουσιάζει προβλήματα στο AMS (υγρασία, μπέρδεμα, μπλοκάρισμα)
  • Ακριβός, στα 1.499 $
  • Ιδιόκτητο οικοσύστημα
  • Μικρότερος όγκος κατασκευής (256x256x256mm)

#3 — Prusa MK4 + MMU3 (1.099 $)

#3Ο καλύτερος οικονομικός εκτυπωτής ανοιχτού κώδικα πολλαπλών υλικών

Ο Prusa MK4 είναι ένας εκτυπωτής i3 ανοιχτού κώδικα με το MMU3 (Multi-Material Unit 3 — μονάδα πολλαπλών υλικών 3), που υποστηρίζει έως 5 νήματα. Χρησιμοποιεί ένα μόνο θερμό άκρο (300°C) με επιλογέα νήματος. Είναι γνωστός για την αξιοπιστία, την επισκευασιμότητα και την υποστήριξη από την κοινότητα.

Πλεονεκτήματα

  • Ανοιχτός κώδικας, πλήρως επισκευάσιμος, μεγάλη διαθεσιμότητα ανταλλακτικών
  • Έως 5 υλικά/χρώματα
  • Εξαιρετική αξιοπιστία και υποστήριξη από την κοινότητα
  • Οικονομικός, στα 1.099 $
  • Αφαιρούμενο μαγνητικό φύλλο εκτύπωσης
  • Καλή ποιότητα εκτύπωσης
  • Μπάρα φωτισμού και οθόνη αφής

Μειονεκτήματα

  • Μονό ακροφύσιο — ίδια θερμοκρασία για όλα τα υλικά
  • Μέγιστη θερμοκρασία 300°C — δεν υποστηρίζει PEEK
  • Το MMU3 έχει μεγάλη σπατάλη νήματος (καθαρισμός μεταξύ αλλαγών)
  • Το MMU3 μπορεί να μπλοκάρει, ειδικά με TPU/PVA
  • Χωρίς περίβλημα — παραμόρφωση ABS/PC
  • Πιο αργός από τον Bambu (60-100 mm/s)
  • Μικρότερος όγκος κατασκευής (250x210x220mm)
  • Σχεδίαση i3 — λιγότερο άκαμπτη από την CoreXY

#4 — Raise3D E2 (2.499 $)

#4Ο καλύτερος επαγγελματικός εκτυπωτής IDEX

Ο Raise3D E2 είναι ένας επαγγελματικός εκτυπωτής IDEX (Independent Dual Extruder — ανεξάρτητος διπλός εξωθητήρας) με διπλή άμεση μετάδοση, κλειστό θάλαμο, φιλτράρισμα HEPA και επαγγελματικό λογισμικό. Σχεδιάστηκε για παραγωγή και επαγγελματικά περιβάλλοντα.

Πλεονεκτήματα

  • IDEX — χωρίς διαρροή υλικού από το αδρανές ακροφύσιο, λειτουργίες αντιγραφής/κατοπτρισμού
  • Επαγγελματική ποιότητα κατασκευής και αξιοπιστία
  • Διπλοί εξωθητήρες άμεσης μετάδοσης
  • Κλειστός θάλαμος με φιλτράρισμα HEPA/ενεργού άνθρακα
  • Εξαιρετική υποστήριξη πελατών
  • Κόφτης ideaMaker βελτιστοποιημένος για διπλή εξώθηση
  • Κάμερα παρακολούθησης βίντεο
  • Ανάκτηση μετά από διακοπή ρεύματος

Μειονεκτήματα

  • Ακριβός στα 2.499 $
  • Μέγιστη θερμοκρασία μόνο 300°C — χωρίς PEEK
  • Χάλκινα ακροφύσια (όχι σκληρυμένα — το CF τα φθείρει)
  • Χαμηλότερες ταχύτητες εκτύπωσης
  • Μεγάλο αποτύπωμα και βαρύς (35 kg)
  • Υπερβολή για χομπίστες
  • Το ideaMaker είναι λιγότερο δημοφιλές από τα Cura/PrusaSlicer

#5 — Flashforge Creator 4 (1.799 $)

#5Ο καλύτερος εκτυπωτής IDEX μεσαίας κατηγορίας

Ο Flashforge Creator 4 είναι εκτυπωτής IDEX με δύο ανεξάρτητους φορείς, κλειστό θάλαμο και όγκο κατασκευής 300x250x200mm. Υποστηρίζει λειτουργίες αντιγραφής και κατοπτρισμού για παραγωγή.

Πλεονεκτήματα

  • IDEX — χωρίς διαρροή υλικού, λειτουργίες αντιγραφής/κατοπτρισμού
  • Δύο ανεξάρτητα θερμά άκρα 300°C
  • Μεγάλος όγκος κατασκευής (300x250x200mm)
  • Κλειστός θάλαμος
  • Διεπαφή με οθόνη αφής
  • Κατάλληλος για μικρές σειρές παραγωγής

Μειονεκτήματα

  • Ακριβός στα 1.799 $
  • Μέγιστη θερμοκρασία μόνο 300°C
  • Χάλκινα ακροφύσια (όχι σκληρυμένα)
  • Εξωθητήρες Bowden — δυσκολότερη εκτύπωση TPU
  • Μεγάλο αποτύπωμα
  • Χαμηλότερες ταχύτητες εκτύπωσης
  • Μικρότερη υποστήριξη από την κοινότητα σε σχέση με Bambu/Prusa

#6 — Ultimaker S7 (4.995 $)

#6Ο καλύτερος επαγγελματικός εκτυπωτής διπλής εξώθησης (για επιχειρήσεις)

Ο Ultimaker S7 είναι ένας επαγγελματικός εκτυπωτής διπλής εξώθησης με όγκο κατασκευής 330x240x300mm, κλειστό θάλαμο και εξαιρετικό οικοσύστημα λογισμικού. Σχεδιάστηκε για επιχειρήσεις και εκπαιδευτικά ιδρύματα.

Πλεονεκτήματα

  • Εξαιρετική ποιότητα εκτύπωσης και αξιοπιστία
  • Μεγάλος όγκος κατασκευής (330x240x300mm)
  • Επαγγελματικό λογισμικό (Cura, Digital Factory)
  • Κλειστός θάλαμος με διαχείριση ροής αέρα
  • Διπλή άμεση κίνηση
  • Επιχειρησιακή υποστήριξη και εξυπηρέτηση

Μειονεκτήματα

  • Πολύ ακριβός στα 4.995 $
  • Μέγιστη θερμοκρασία μόνο 280°C — περιορισμένα υλικά
  • Χάλκινα ακροφύσια (όχι σκληρυμένα)
  • Αργές ταχύτητες εκτύπωσης
  • Ιδιόκτητα υλικά (αν και λειτουργούν και υλικά τρίτων)
  • Υπερβολή για τους περισσότερους χρήστες

#7 — Creality CR-10 SE Dual (649 $)

#7Ο καλύτερος οικονομικός εκτυπωτής διπλής εξώθησης

Ο Creality CR-10 SE Dual είναι ένας οικονομικός εκτυπωτής διπλής εξώθησης με δύο θερμά άκρα 260°C σε έναν ενιαίο φορέα. Διαθέτει μεγάλο όγκο κατασκευής, αλλά περιορισμένη θερμοκρασιακή δυνατότητα και δεν έχει περίβλημα.

Πλεονεκτήματα

  • Ο οικονομικότερος εκτυπωτής διπλής εξώθησης στα 649 $
  • Μεγάλος όγκος κατασκευής (300x300x320mm)
  • Εξωθητήρες άμεσης κίνησης
  • Καλή για αρχάριους που θέλουν να μάθουν τη διπλή εξώθηση
  • Οθόνη αφής

Μειονεκτήματα

  • Μέγιστη θερμοκρασία μόνο 260°C — με επένδυση PTFE, χωρίς τεχνικά υλικά
  • Χωρίς περίβλημα — παραμόρφωση ABS/PC
  • Ανομοιόμορφος ποιοτικός έλεγχος
  • Χάλκινα ακροφύσια (όχι σκληρυμένα)
  • Βασικό λογισμικό
  • Περιορισμένη τεκμηρίωση για διπλή εξώθηση
  • Χωρίς αναβάθμιση ράγας στον άξονα X

#8 — Anycubic Kobra 2 Combo (599 $)

#8Το καλύτερο οικονομικό MMU πολλαπλών χρωμάτων

Η Anycubic Kobra 2 Combo είναι ένα οικονομικό σύστημα πολλαπλών χρωμάτων με αυτόματο τροφοδότη υλικού για 4 καρούλια. Διαθέτει μονό θερμό άκρο 260°C και παρόμοια σχεδίαση με το Bambu AMS, αλλά σε χαμηλότερη τιμή.

Πλεονεκτήματα

  • Το οικονομικότερο σύστημα πολλαπλών χρωμάτων στα 599 $
  • 4 αυτόματα χρώματα
  • Γρήγορες ταχύτητες εκτύπωσης
  • Καλή για αρχάριους

Μειονεκτήματα

  • Μέγιστη θερμοκρασία μόνο 260°C
  • Μονό ακροφύσιο — ίδια θερμοκρασία για όλα τα υλικά
  • Μεγάλη σπατάλη νήματος
  • Προβλήματα αξιοπιστίας στον τροφοδότη υλικού
  • Χωρίς περίβλημα
  • Περιορισμένες δυνατότητες λογισμικού
  • Μικρότερη κοινότητα

Σύγκριση δοκιμών αναφοράς

Εκτυπωτής Ποιότητα διπλού χρώματος Υποστήριξη PVA Υψηλές θερμοκρασίες (PC) Διαχείριση TPU Ευκολία χρήσης Σχέση ποιότητας-τιμής
QIDI i-Fast + Dual Εξαιρετική Εξαιρετική Ναι (350°C) Εξαιρετική (άμεση κίνηση) Μέτρια Εξαιρετική
Bambu X1C + AMS Εξαιρετική Μέτρια (προβλήματα AMS) Περιορισμένη (300°C) Κακή (εμπλοκές AMS) Εξαιρετική Καλή
Prusa MK4 + MMU3 Καλή Μέτρια (εμπλοκές MMU) Όχι (300°C) Κακή (εμπλοκές MMU) Καλή Πολύ καλή
Raise3D E2 Πολύ καλή Πολύ καλή Περιορισμένη (300°C) Πολύ καλή (άμεση κίνηση) Καλή Μέτρια
Flashforge Creator 4 Καλή Καλή Περιορισμένη (300°C) Μέτρια (Bowden) Μέτρια Μέτρια
Ultimaker S7 Πολύ καλή Πολύ καλή Όχι (280°C) Καλή (άμεση κίνηση) Καλή Κακή (τιμή)
Creality CR-10 SE Μέτρια Μέτρια Όχι (260°C) Καλή (άμεση κίνηση) Μέτρια Καλή (τιμή)
Anycubic Kobra 2 Μέτρια Κακή Όχι (260°C) Κακή Καλή Καλή (τιμή)

Πίνακας δυνατοτήτων υλικών

Εκτυπωτής PLA PETG ABS TPU PVA Νάιλον PC CF PEEK
QIDI i-Fast + Dual Ναι Ναι Ναι Ναι Ναι Ναι Ναι Ναι Περιορισμένη
Bambu X1C + AMS Ναι Ναι Ναι Περιορισμένη Περιορισμένη Ναι Περιορισμένη Ναι Όχι
Prusa MK4 + MMU3 Ναι Ναι Περιορισμένη Περιορισμένη Περιορισμένη Περιορισμένη Όχι Περιορισμένη Όχι
Raise3D E2 Ναι Ναι Ναι Ναι Ναι Ναι Περιορισμένη Όχι Όχι
Flashforge Creator 4 Ναι Ναι Ναι Περιορισμένη Ναι Ναι Περιορισμένη Όχι Όχι
Ultimaker S7 Ναι Ναι Ναι Ναι Ναι Περιορισμένη Όχι Όχι Όχι
Creality CR-10 SE Ναι Ναι Περιορισμένη Ναι Περιορισμένη Όχι Όχι Όχι Όχι
Anycubic Kobra 2 Ναι Ναι Περιορισμένη Περιορισμένη Κακή Όχι Όχι Όχι Όχι

Ανάλυση απόδοσης επένδυσης: Πότε αποσβένεται η διπλή εξώθηση;

Περίπτωση χρήσης Εκτυπωτής Κόστος Εξοικονόμηση σε σχέση με ανάθεση σε τρίτους Απόσβεση
Μηχανικά πρωτότυπα (PC + PVA) QIDI i-Fast + Dual $1,079 80-150 $/εξάρτημα 7-14 εξαρτήματα
Καταναλωτικά προϊόντα πολλών χρωμάτων Bambu X1C + AMS $1,499 20-50 $/εξάρτημα 30-75 εξαρτήματα
Μικρή παραγωγή (διπλασιασμός) Flashforge Creator 4 $1,799 10-30 $/εξάρτημα (2x) 60-180 εξαρτήματα
Πολλαπλά υλικά για χομπίστες Prusa MK4 + MMU3 $1,099 Ελάχιστη (αξία για χομπίστες) N/A
Επιχείρηση / εκπαίδευση Ultimaker S7 $4,995 50-100 $/εξάρτημα 50-100 εξαρτήματα
Εκμάθηση με χαμηλό κόστος Creality CR-10 SE $649 Ελάχιστη N/A

Συνηθισμένα λάθη κατά την αγορά διπλού εξωθητήρα

  1. Αγορά MMU για πολλαπλά υλικά: Τα συστήματα MMU (Bambu, Prusa) είναι εξαιρετικά για πολλά χρώματα, αλλά δεν μπορούν να εκτυπώσουν υλικά που απαιτούν διαφορετικές θερμοκρασίες. Αν χρειάζεστε PLA+TPU ή PLA+PC, χρειάζεστε πραγματική διπλή θερμή κεφαλή (QIDI i-Fast, Raise3D).
  2. Αγνόηση των ορίων θερμοκρασίας: Οι περισσότεροι διπλοί εξωθητήρες περιορίζονται στους 260-300°C. Αν θέλετε να εκτυπώνετε PC, νάιλον ή ίνες άνθρακα, χρειάζεστε θερμές κεφαλές εξ ολοκλήρου από μέταλλο που φτάνουν τους 350°C (το QIDI i-Fast είναι η μόνη επιλογή σε αυτή την κατάταξη).
  3. Υποτίμηση της σπατάλης νήματος: Τα συστήματα MMU σπαταλούν 10-30% του νήματος σε πύργους καθαρισμού. Οι πραγματικές διπλές θερμές κεφαλές σπαταλούν μόνο 5-10% σε πύργους αρχικής εκτύπωσης. Για ακριβά υλικά (PC, PEEK), αυτό είναι σημαντικό.
  4. Παράλειψη του κλειστού θαλάμου: Τα ABS, PC και νάιλον απαιτούν κλειστό θάλαμο για την αποφυγή στρέβλωσης. Οι εκτυπωτές ανοιχτού πλαισίου (Prusa, Creality, Anycubic) δυσκολεύονται με αυτά τα υλικά ακόμη και με διπλή εξώθηση.
  5. Αγνόηση του υλικού του ακροφυσίου: Οι ίνες άνθρακα φθείρουν τα ορειχάλκινα ακροφύσια σε 5-10 ώρες. Αν σκοπεύετε να εκτυπώνετε με CF, βεβαιωθείτε ότι ο εκτυπωτής διαθέτει ακροφύσια από σκληρυμένο χάλυβα (QIDI, Bambu) ή υπολογίστε το κόστος αντικατάστασης.
  6. Παράλειψη βαθμονόμησης μετατόπισης ακροφυσίου: Οι πραγματικές διπλές θερμές κεφαλές απαιτούν ακριβή βαθμονόμηση της μετατόπισης X/Y. Η κακή ευθυγράμμιση προκαλεί εμφανείς ραφές σε εκτυπώσεις δύο χρωμάτων. Υπολογίστε 2-3 δοκιμαστικές εκτυπώσεις για τη βαθμονόμηση.
  7. Προσδοκία για άμεση λειτουργία: Η διπλή εξώθηση απαιτεί χρόνο εκμάθησης. Ακόμη και τα πιο εύκολα συστήματα (Bambu) χρειάζονται ρύθμιση στον τεμαχιστή για πύργους αρχικής εκτύπωσης, τοίχους καθαρισμού και ρυθμίσεις υλικών.
  8. Αγορά με βάση μόνο τον αριθμό των χρωμάτων: Περισσότερα χρώματα (16 με την Bambu) δεν σημαίνει καλύτερη εκτύπωση πολλαπλών υλικών. Για λειτουργικά εξαρτήματα, 2 υλικά με ανεξάρτητο έλεγχο θερμοκρασίας είναι πιο χρήσιμα από 16 χρώματα στην ίδια θερμοκρασία.

Τελική ετυμηγορία

Για μηχανικά εξαρτήματα πολλαπλών υλικών: QIDI i-Fast + διπλός εξωθητήρας εξ ολοκλήρου από μέταλλο (1.079 $) — Κατάταξη #1

Αν χρειάζεται να εκτυπώνετε τεχνικά υλικά (PC, νάιλον, ανθρακονήματα) με διπλή εξώθηση ή διαλυτά υποστηρίγματα PVA, ο QIDI i-Fast με Dual All-Metal Extruder είναι η καλύτερη επιλογή. Είναι ο μόνος εκτυπωτής με δύο ανεξάρτητες εξ ολοκλήρου μεταλλικές θερμές κεφαλές 350°C, διπλή άμεση μετάδοση κίνησης για TPU, κλειστό θάλαμο και ακροφύσια από σκληρυμένο χάλυβα. Ο σχεδιασμός με πραγματικές διπλές θερμές κεφαλές χειρίζεται τα PVA και τις εκτυπώσεις πολλαπλών υλικών πιο αξιόπιστα από τα συστήματα MMU. Με συνολική τιμή 1.079 $ (ή 179,99 $ για αναβάθμιση), προσφέρει την καλύτερη σχέση αξίας-τιμής για εκτύπωση πολλαπλών υλικών τεχνικών εφαρμογών.

Για πολλά χρώματα: Bambu Lab X1C + AMS (1.499 $) — κατάταξη #2

Αν ο κύριος στόχος σας είναι διακοσμητικές εκτυπώσεις πολλών χρωμάτων και η μέγιστη ευκολία χρήσης, ο Bambu X1C με AMS είναι η καλύτερη επιλογή. Έως 16 χρώματα, αυτόματη εναλλαγή, ισοστάθμιση επιφάνειας εκτύπωσης με LIDAR και οι ταχύτερες ταχύτητες εκτύπωσης. Ωστόσο, περιορίζεται στους 300°C, έχει μεγάλη σπατάλη νήματος και δυσκολεύεται με PVA και TPU. Είναι σύστημα πολλών χρωμάτων, όχι πραγματικό σύστημα πολλαπλών υλικών.

Για οικονομική επιλογή: Prusa MK4 + MMU3 (1.099 $) — κατάταξη #3

Για χομπίστες με περιορισμένο προϋπολογισμό που θέλουν δυνατότητα πολλαπλών υλικών και επισκευασιμότητα ανοιχτού κώδικα, ο Prusa MK4 με MMU3 προσφέρει την καλύτερη σχέση αξίας-τιμής. Πέντε υλικά, εξαιρετική υποστήριξη από την κοινότητα και αποδεδειγμένη αξιοπιστία. Περιορίζεται στους 300°C και δεν διαθέτει κλειστό θάλαμο, αλλά αποτελεί εξαιρετική αφετηρία για εκτύπωση πολλαπλών υλικών.

Συχνές ερωτήσεις

Ποιος είναι ο καλύτερος τρισδιάστατος εκτυπωτής με διπλό εξωθητή το 2026;
Ο καλύτερος διπλός εξωθητής εξαρτάται από τις ανάγκες σας: για εκτύπωση πολλαπλών υλικών τεχνικών εφαρμογών (PC, νάιλον, CF, υποστηρίγματα PVA), ο QIDI i-Fast με Dual All-Metal Extruder (1.079 $ συνολικά, κατάταξη #1) είναι ο καλύτερος — δύο εξ ολοκλήρου μεταλλικές θερμές κεφαλές 350°C, διπλή άμεση μετάδοση κίνησης, κλειστός θάλαμος. Για εύκολη εκτύπωση πολλών χρωμάτων, ο Bambu Lab X1C + AMS (1.499 $, κατάταξη #2) είναι ο καλύτερος, με έως 16 χρώματα και αυτόματη εναλλαγή. Για οικονομική λύση ανοιχτού κώδικα, ο Prusa MK4 + MMU3 (1.099 $, κατάταξη #3) προσφέρει 5 υλικά. Για επαγγελματικό IDEX, ο Raise3D E2 (2.499 $, κατάταξη #4) είναι ο καλύτερος.
Ποια είναι η διαφορά μεταξύ διπλού εξωθητή και IDEX;
Ένας διπλός εξωθητής (με μονό φορέα) διαθέτει δύο θερμές κεφαλές η μία δίπλα στην άλλη, πάνω σε έναν φορέα — ο εκτυπωτής αλλάζει ακροφύσια μετακινώντας τον φορέα. Πλεονεκτήματα: απλούστερος, φθηνότερος, μπορεί να φτάσει υψηλότερες θερμοκρασίες (QIDI 350°C). Μειονεκτήματα: το ανενεργό ακροφύσιο μπορεί να στάζει, μικρότερο πλάτος εκτύπωσης, βαρύτερος φορέας. Ο IDEX (Independent Dual Extruder) διαθέτει δύο ξεχωριστούς φορείς στον ίδιο άξονα X — ο καθένας κινείται ανεξάρτητα. Πλεονεκτήματα: χωρίς στάξιμο από ανενεργό ακροφύσιο, λειτουργία αντιγραφής (εκτύπωση δύο πανομοιότυπων εξαρτημάτων), λειτουργία κατοπτρισμού, μεγαλύτερος αποτελεσματικός όγκος εκτύπωσης. Μειονεκτήματα: πιο σύνθετος, ακριβότερος (1.799-2.499 $), συνήθως έως 300°C. Επιλέξτε διπλό εξωθητή για τεχνικά υλικά και οικονομία· επιλέξτε IDEX για παραγωγή και αντιγραφή.
Μπορούν οι εκτυπωτές με διπλό εξωθητή να εκτυπώσουν διαλυτά στη θερμότητα στηρίγματα PVA;
Ναι, αλλά η αξιοπιστία διαφέρει ανάλογα με το σύστημα. Τα πραγματικά διπλά hotend (QIDI i-Fast, Raise3D E2, Ultimaker S7) διαχειρίζονται καλύτερα το PVA, επειδή το PVA διαθέτει δικό του αποκλειστικό ακροφύσιο με ανεξάρτητο έλεγχο θερμοκρασίας (180–200°C). Τα συστήματα MMU (Bambu AMS, Prusa MMU3) δυσκολεύονται με το PVA, επειδή απορροφά υγρασία και μπορεί να μπλοκάρει στον επιλογέα νήματος. Για αξιόπιστα διαλυτά στη θερμότητα στηρίγματα PVA, επιλέξτε σύστημα με πραγματικά διπλά hotend, όπως ο QIDI i-Fast με Dual All-Metal Extruder. Το PVA διαλύεται σε ζεστό νερό (40–60°C) σε 4–12 ώρες, χωρίς να αφήνει κατάλοιπα.
Ποια είναι η μέγιστη θερμοκρασία για εκτυπωτές με διπλό εξωθητή;
Η μέγιστη θερμοκρασία διαφέρει σημαντικά: ο QIDI i-Fast + Dual All-Metal φτάνει τους 350°C ανά ακροφύσιο (πλήρως μεταλλικό θερμικό στέλεχος από τιτάνιο, θερμαντήρας 50 W) — η υψηλότερη σε αυτή την κατάταξη. Ο Bambu X1C φτάνει τους 300°C. Ο Prusa MK4 φτάνει τους 300°C. Ο Raise3D E2 φτάνει τους 300°C. Ο Flashforge Creator 4 φτάνει τους 300°C. Ο Ultimaker S7 φτάνει τους 280°C. Ο Creality CR-10 SE φτάνει τους 260°C (με επένδυση PTFE). Ο Anycubic Kobra 2 φτάνει τους 260°C. Μόνο ο QIDI i-Fast μπορεί να εκτυπώσει πολυανθρακικό (260–300°C), νάιλον (240–270°C) και PEEK χαμηλότερης θερμοκρασίας (350–370°C) με διπλή εξώθηση.
Αξίζει να αγοράσω τον QIDI i-Fast με διπλό εξωθητή;
Ναι, για κατόχους του i-Fast που θέλουν εκτύπωση τεχνικών υλικών πολλαπλών υλικών. Ο Dual All-Metal Extruder κοστίζει 179,99 $ (ή 1.079 $ μαζί με τον εκτυπωτή) και προσθέτει δύο πλήρως μεταλλικά hotend 350°C, διπλή άμεση κίνηση, γραμμικό οδηγό στον άξονα X και υποστήριξη PVA. Επιτρέπει την εκτύπωση με PC, νάιλον, ανθρακονήματα και διαλυτά υλικά υποστήριξης — δυνατότητες που κανένας άλλος διπλός εξωθητής σε αυτή την κατηγορία τιμής δεν προσφέρει. Οι βασικοί περιορισμοί είναι ότι υποστηρίζει μόνο 2 υλικά (έναντι 4–16 για MMU) και απαιτεί βαθμονόμηση της μετατόπισης των ακροφυσίων. Αν έχετε ήδη i-Fast, είναι ο οικονομικότερος τρόπος για διπλή εξώθηση στους 350°C. Αν θέλετε μόνο PLA πολλαπλών χρωμάτων, το Bambu X1C ίσως είναι ευκολότερο.
Πόσο κοστίζει ένας καλός εκτυπωτής 3D με διπλό εξωθητή;
Οι εκτυπωτές με διπλό εξωθητή κυμαίνονται από 599 $ έως 4.995 $. Οικονομική κατηγορία: Anycubic Kobra 2 Combo (599 $, MMU 4 χρωμάτων, 260°C), Creality CR-10 SE Dual (649 $, πραγματικός διπλός εξωθητής, 260°C). Μεσαία κατηγορία: Prusa MK4 + MMU3 (1.099 $, 5 χρώματα, 300°C), QIDI i-Fast + Dual All-Metal (1.079 $, πραγματικός διπλός εξωθητής, 350°C). Premium: Bambu X1C + AMS (1.499 $, 4–16 χρώματα, 300°C), Flashforge Creator 4 (1.799 $, IDEX, 300°C). Επαγγελματική κατηγορία: Raise3D E2 (2.499 $, IDEX, 300°C), Ultimaker S7 (4.995 $, πραγματικός διπλός εξωθητής, 280°C). Ο QIDI i-Fast προσφέρει την καλύτερη ισορροπία δυνατοτήτων και τιμής για τεχνικά υλικά.
Χρειάζομαι κλειστό εκτυπωτή για διπλή εξώθηση;
Ο θάλαμος δεν είναι απαραίτητος για διπλή εξώθηση με PLA/PETG, αλλά είναι απαραίτητος για τεχνικά υλικά. Το ABS απαιτεί θάλαμο στους 40-50°C για την αποφυγή στρέβλωσης. Το πολυανθρακικό απαιτεί 50-60°C. Το νάιλον επωφελείται από 40-50°C. Το PEEK απαιτεί 60-90°C. Οι εκτυπωτές ανοιχτού πλαισίου (Prusa MK4, Creality CR-10, Anycubic Kobra) δυσκολεύονται με αυτά τα υλικά ακόμη και με διπλή εξώθηση. Οι κλειστοί εκτυπωτές (QIDI i-Fast, Bambu X1C, Raise3D E2, Flashforge Creator 4, Ultimaker S7) είναι απαραίτητοι για τεχνικά υλικά. Ο κλειστός θάλαμος του QIDI i-Fast διατηρεί θερμοκρασία 40-60°C, καθιστώντας τον κατάλληλο για PC, ABS και νάιλον.
Μπορώ να εκτυπώσω TPU με διπλή εξώθηση;
Ναι, αλλά εξαρτάται από τον τύπο του εξωθητή. Οι διπλοί εξωθητές άμεσης κίνησης (QIDI i-Fast, Raise3D E2, Ultimaker S7) διαχειρίζονται καλά το TPU, επειδή το γρανάζι κίνησης βρίσκεται κοντά στον θερμοθάλαμο. Οι διπλοί εξωθητές τύπου Bowden (Flashforge Creator 4) δυσκολεύονται με το TPU, επειδή το εύκαμπτο νήμα μπορεί να λυγίσει μέσα στον σωλήνα Bowden. Τα συστήματα MMU (Bambu AMS, Prusa MMU3, Anycubic Kobra) αντιμετωπίζουν τα περισσότερα προβλήματα με TPU, επειδή το εύκαμπτο νήμα μπορεί να μπλοκάρει στον μηχανισμό επιλογής. Για εκτυπώσεις πολλαπλών υλικών με TPU και άκαμπτο υλικό, η καλύτερη επιλογή είναι το QIDI i-Fast Dual All-Metal με δύο εξωθητές άμεσης κίνησης. Χρησιμοποιήστε το TPU στους 210-230°C, με ταχύτητα 20-30 mm/s και ανάσυρση 1,5 mm.
Τι είναι ο πύργος αρχικής πλήρωσης και χρειάζομαι έναν;
Ένας πύργος αρχικής πλήρωσης (ή πύργος καθαρισμού) είναι μια βοηθητική δομή που εκτυπώνεται δίπλα στο εξάρτημά σας και χρησιμοποιείται από τον εκτυπωτή για την απομάκρυνση υπολειμμάτων και την αρχική πλήρωση του ακροφυσίου πριν από την αλλαγή υλικού. Όταν ο εκτυπωτής αλλάζει από τον έναν εξωθητή στον άλλο, το νέο ακροφύσιο μπορεί να έχει διαρροή ή υποβαθμισμένο νήμα — η εκτύπωση στον πύργο αρχικής πλήρωσης το καθαρίζει πριν από την εκτύπωση στο πραγματικό εξάρτημα. Οι πύργοι αρχικής πλήρωσης είναι απαραίτητοι για εκτυπώσεις δύο χρωμάτων και πολλαπλών υλικών, ώστε να αποφεύγονται η ανάμειξη χρωμάτων και η επιμόλυνση. Συνήθως χρησιμοποιούν 5-15% επιπλέον νήμα και αυξάνουν τον χρόνο εκτύπωσης. Τα συστήματα MMU απαιτούν μεγαλύτερους πύργους καθαρισμού (10-30% απώλεια), επειδή πρέπει να καθαρίσουν ολόκληρο το μήκος του νήματος. Οι πραγματικοί διπλοί θερμοθάλαμοι χρειάζονται μικρότερους πύργους αρχικής πλήρωσης, επειδή απαιτείται καθαρισμός μόνο της άκρης του ακροφυσίου. Τα περισσότερα λογισμικά τεμαχισμού (Cura, PrusaSlicer, QIDI Studio) μπορούν να δημιουργούν αυτόματα πύργους αρχικής πλήρωσης.
Πώς βαθμονομώ τη μετατόπιση ακροφυσίων διπλού εξωθητή;
Η βαθμονόμηση μετατόπισης ακροφυσίων διασφαλίζει ότι τα δύο ακροφύσια εκτυπώνουν ακριβώς στην ίδια θέση X/Y. Η κακή ευθυγράμμιση προκαλεί ορατές ραφές και ανάμειξη χρωμάτων σε εκτυπώσεις δύο χρωμάτων. Βήματα βαθμονόμησης: (1) Εκτυπώστε ένα μοτίβο βαθμονόμησης με δύο εξωθητήρες (δύο επικαλυπτόμενα τετράγωνα, ένα από κάθε ακροφύσιο). (2) Μετρήστε τη μετατόπιση X και Y μεταξύ των δύο τετραγώνων. (3) Εισαγάγετε τις τιμές μετατόπισης στο λογισμικό τεμαχισμού ή στο υλικολογισμικό του εκτυπωτή. (4) Επαναλάβετε μέχρι η ευθυγράμμιση να βρίσκεται εντός ±0,1 mm. Ο QIDI i-Fast διαθέτει ενσωματωμένο οδηγό βαθμονόμησης μετατόπισης ακροφυσίων στην οθόνη αφής. Οι περισσότεροι εκτυπωτές χρειάζονται 2-3 επαναλήψεις βαθμονόμησης. Οι αλλαγές θερμοκρασίας μπορούν να επηρεάσουν τη μετατόπιση (θερμική διαστολή), επομένως επαναλάβετε τη βαθμονόμηση αν αλλάξετε σημαντικά τις θερμοκρασίες των ακροφυσίων. Ορισμένοι εκτυπωτές (Bambu) χρησιμοποιούν ένα μόνο ακροφύσιο, επομένως δεν απαιτείται βαθμονόμηση μετατόπισης.
Best Dual Extruder 3D Printers 2026: Top 8 Ranked for Multi-Material Printing

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ