Σύγκριση εκτυπωτών 3D διπλού εξωθητή για το 2026: QIDI vs Bambu vs Prusa vs Creality

Σύγκριση τρισδιάστατων εκτυπωτών διπλού εξωθητήρα 2026: QIDI έναντι Bambu έναντι Prusa έναντι Creality

Μετά τη σύγκριση 6 συστημάτων τρισδιάστατης εκτύπωσης διπλής εξώθησης σε περισσότερες από 200 ώρες εκτύπωσης πολλαπλών υλικών, ο QIDI i-Fast με Dual All-Metal Extruder (αναβάθμιση $179.99, συνολικά $1,079) είναι ο καλύτερος εξωθητήρας διπλού μετάλλου για υλικά μηχανολογικών εφαρμογών, με δύο ανεξάρτητα θερμά άκρα 350°C και υποστήριξη PVA, ενώ ο Bambu Lab X1C με AMS ($1,499) είναι το καλύτερο σύστημα πολύχρωμων εκτυπώσεων ως προς την ευκολία χρήσης και ο Prusa MK4 με MMU3 ($999) είναι η καλύτερη οικονομική επιλογή πολλαπλών υλικών για χομπίστες.

Η διπλή εξώθηση ανοίγει τον δρόμο για πολύχρωμες εκτυπώσεις, εξαρτήματα από πολλαπλά υλικά και διαλυτές δομές υποστήριξης που καθιστούν δυνατή την κατασκευή σύνθετων γεωμετριών. Αυτή η σύγκριση αξιολογεί έξι προσεγγίσεις διπλής εξώθησης: πραγματικό διπλό θερμό άκρο (QIDI i-Fast, Raise3D), IDEX (Flashforge, Creality) και μονάδες πολλαπλών υλικών (Bambu AMS, Prusa MMU3). Ελέγχουμε την ποιότητα εκτύπωσης, τη συμβατότητα υλικών, την ευκολία χρήσης, την αξιοπιστία και το συνολικό κόστος ιδιοκτησίας. Κάθε εκτυπωτής δοκιμάστηκε για τουλάχιστον 50 ώρες εκτύπωσης με διπλή εξώθηση, συμπεριλαμβανομένων εκτυπώσεων PLA δύο χρωμάτων, PLA+PVA με διαλυτή υποστήριξη και εκτυπώσεων πολλαπλών υλικών PLA+TPU. Μετρήσαμε επίσης τα απόβλητα νήματος, την ταχύτητα εκτύπωσης, την αξιοπιστία εναλλαγής ακροφυσίων και τη μακροχρόνια ανθεκτικότητα σε μια ολοκληρωμένη περίοδο δοκιμών 3 μηνών με καθημερινές συνεδρίες εκτύπωσης.

Πίνακας γρήγορης σύγκρισης

Σύστημα Τύπος Υλικά Μέγιστη θερμοκρασία Όγκος κατασκευής Τιμή Ιδανικό για
QIDI i-Fast + Dual All-Metal Πραγματικό διπλό θερμό άκρο 2 350°C 330x250x260mm $1,079 (εκτυπωτής + αναβάθμιση) Υλικά μηχανολογικών εφαρμογών, υποστήριξη PVA
Bambu Lab X1C + AMS MMU (4 καρούλια) 4 300°C 256x256x256mm $1,499 Πολύχρωμες εκτυπώσεις, ευκολία χρήσης
Prusa MK4 + MMU3 MMU (5 καρούλια) 5 300°C 250x210x220mm $1,099 Χομπίστες, ανοικτός κώδικας
Flashforge Creator 4 IDEX 2 300°C 300x250x200mm $1,799 Ανεξάρτητη διπλή εξώθηση, παραγωγή
Creality CR-10 SE Dual Πραγματικό διπλό θερμό άκρο 2 260°C 300x300x320mm $649 Οικονομική διπλή εξώθηση, αρχάριοι
Raise3D E2 IDEX 2 300°C 295x245x240mm $2,499 Επαγγελματίες, βιομηχανική χρήση

Κατανόηση των τύπων διπλής εξώθησης

Πραγματικό διπλό θερμό άκρο (ενιαίος φορέας)

Δύο θερμά άκρα τοποθετημένα στον ίδιο φορέα, το ένα δίπλα στο άλλο. Ο εκτυπωτής εναλλάσσει τα ακροφύσια μετακινώντας τον φορέα. Ο QIDI i-Fast Dual All-Metal Extruder χρησιμοποιεί αυτή την προσέγγιση. Πλεονεκτήματα: απλούστερος μηχανισμός, χαμηλότερο κόστος, και τα δύο ακροφύσια μπορούν να φτάσουν σε υψηλές θερμοκρασίες. Μειονεκτήματα: το αδρανές ακροφύσιο μπορεί να στάζει, μειωμένο πλάτος εκτύπωσης, βαρύτερος φορέας.

IDEX (Ανεξάρτητος διπλός εξωθητήρας)

Δύο ανεξάρτητοι φορείς στον ίδιο άξονα X, ο καθένας με το δικό του θερμό άκρο. Μπορούν να εκτυπώνουν ταυτόχρονα (λειτουργία αντιγραφής/καθρεφτισμού) ή ανεξάρτητα. Οι Flashforge Creator 4 και Raise3D E2 χρησιμοποιούν IDEX. Πλεονεκτήματα: δεν στάζει το αδρανές ακροφύσιο, λειτουργία αντιγραφής, μεγαλύτερος αποτελεσματικός όγκος κατασκευής. Μειονεκτήματα: πιο σύνθετος μηχανισμός, υψηλότερο κόστος, μεγαλύτερο αποτύπωμα.

MMU (Μονάδα πολλαπλών υλικών)

Ένα μοναδικό hotend με μηχανικό σύστημα αλλαγής νήματος που τροφοδοτείται από πολλαπλά καρούλια (2-5+). Τα Bambu AMS και Prusa MMU3 χρησιμοποιούν αυτή την προσέγγιση. Πλεονεκτήματα: πολλαπλά χρώματα (4-16 χρώματα), χωρίς προβλήματα ευθυγράμμισης ακροφυσίου, χαμηλότερο κόστος ενός μοναδικού hotend. Μειονεκτήματα: σπατάλη νήματος από τους καθαρισμούς, πιο αργές αλλαγές υλικού, περιορισμός σε μία θερμοκρασία (όλα τα υλικά πρέπει να χρησιμοποιούν την ίδια θερμοκρασία ακροφυσίου), προβλήματα συμβατότητας με PVA.

Τύπος Χρώματα/Υλικά Ανεξάρτητη θερμοκρασία Κίνδυνος σταξίματος υλικού Κόστος Πολυπλοκότητα
Πραγματικό διπλό hotend 2 Ναι Μέτρια Χαμηλή-μέτρια Μέτρια
IDEX 2 Ναι Χαμηλή Υψηλή Υψηλή
MMU 4-16 Όχι (μία θερμοκρασία) Χαμηλή Μέτρια Μέτρια

Αναλυτικές αξιολογήσεις

1. QIDI i-Fast + Dual All-Metal Extruder ($1,079 συνολικά)

Ο QIDI i-Fast είναι ένας κλειστός εκτυπωτής coreXY με όγκο κατασκευής 330x250x260mm. Η προσθήκη του Dual All-Metal Extruder ($179.99) τον μετατρέπει σε πραγματικό σύστημα διπλού hotend με δύο πλήρως μεταλλικά hotend 350°C, διπλή άμεση μετάδοση κίνησης και γραμμικό οδηγό στον άξονα X.

Απόδοση

  • Μέγιστη θερμοκρασία: 350°C ανά ακροφύσιο (πλήρως μεταλλικό θερμικό διαχωριστικό τιτανίου, θερμαντήρας 50W ο καθένας)
  • Υλικά: PLA, PETG, ABS, TPU, PVA, νάιλον, PC, ανθρακονήματα, χαμηλότερης θερμοκρασίας PEEK
  • Όγκος κατασκευής (διπλός): ~310x250x260mm (ελαφρώς μειωμένος για τη στάθμευση του ακροφυσίου)
  • Ταχύτητα εκτύπωσης: 40-60 mm/s διπλή (60-100 mm/s μονή)
  • Αλλαγή ακροφυσίου: ~3 δευτερόλεπτα, με πύργο προετοιμασίας/τοίχο καθαρισμού
  • Περίβλημα: Πλήρως κλειστό, θάλαμος 40-60°C (απαραίτητος για PC/ABS)

Πλεονεκτήματα

  • Το μόνο σύστημα διπλού εξωθητή με δύο πλήρως μεταλλικά hotend 350°C σε αυτό το εύρος τιμής
  • Περιλαμβάνονται ακροφύσια από σκληρυμένο χάλυβα (έτοιμα για ανθρακονήματα)
  • Διπλή άμεση μετάδοση κίνησης — εξαιρετική διαχείριση TPU
  • Γραμμικός οδηγός στον άξονα X για ομαλή κίνηση διπλού φορέα
  • Κλειστός θάλαμος για τεχνικά υλικά (PC, ABS, νάιλον)
  • Το διαλυτό υλικό υποστήριξης PVA λειτουργεί καλά
  • Μεγάλος όγκος κατασκευής (330x250x260mm)
  • Σύστημα κίνησης CoreXY — γρήγορο και ακριβές
  • Κόστος αναβάθμισης μόλις $179.99, αν διαθέτετε ήδη το i-Fast
  • Προκαλωδιωμένοι σύνδεσμοι JST — δεν απαιτείται συγκόλληση

Μειονεκτήματα

  • Το κάλυμμα του εξωθητή δεν περιλαμβάνεται (πωλείται ξεχωριστά)
  • Εγκατάσταση 30-45 λεπτά, μέτρια δυσκολία
  • Στάξιμο υλικού από το ανενεργό ακροφύσιο (αντιμετωπίζεται με θερμοκρασία αναμονής + τοίχο καθαρισμού)
  • Οι διπλές εκτυπώσεις είναι 20-40% πιο αργές από τις μονές
  • Μόνο 2 υλικά (έναντι 4-16 για συστήματα MMU)
  • Απαιτείται βαθμονόμηση μετατόπισης ακροφυσίου
  • Το Bambu AMS είναι ευκολότερο για εκτύπωση πολλαπλών χρωμάτων

2. Bambu Lab X1C + AMS ($1,499)

Η Bambu X1C είναι ένας κορυφαίος, κλειστός εκτυπωτής CoreXY με το AMS (Automatic Material System), που υποστηρίζει έως 4 καρούλια (16 χρώματα με το AMS Lite). Χρησιμοποιεί ένα μοναδικό hotend από σκληρυμένο χάλυβα (μέγ. 300°C) με αυτόματη αλλαγή νήματος.

Απόδοση

  • Μέγιστη θερμοκρασία: 300°C (ένα ακροφύσιο από σκληρυμένο χάλυβα)
  • Υλικά: 4 καρούλια ταυτόχρονα (PLA, PETG, ABS, TPU, PVA, PC)
  • Όγκος κατασκευής: 256x256x256mm
  • Ταχύτητα εκτύπωσης: 50-200 mm/s (η ταχύτερη σε αυτή τη σύγκριση)
  • Αλλαγή υλικού: Αυτόματη, ~10 δευτερόλεπτα με πύργο καθαρισμού
  • Περίβλημα: Πλήρως κλειστό, με έλεγχο θερμοκρασίας θαλάμου

Πλεονεκτήματα

  • Το ευκολότερο σύστημα πολλαπλών χρωμάτων — αυτόματο, ελεγχόμενο μέσω εφαρμογής
  • Έως 16 χρώματα με μονάδες AMS
  • Οι ταχύτερες ταχύτητες εκτύπωσης (200 mm/s)
  • Εξαιρετική ποιότητα εκτύπωσης από την αρχή
  • LIDAR για οριζοντίωση επιφάνειας και έλεγχο πρώτης στρώσης
  • Ενεργός έλεγχος θερμοκρασίας θαλάμου
  • Μεγάλη κοινότητα και συχνές ενημερώσεις υλικολογισμικού

Μειονεκτήματα

  • Μονό ακροφύσιο — όλα τα υλικά πρέπει να χρησιμοποιούν την ίδια θερμοκρασία (όχι συνδυασμός PLA+PC)
  • Μέγιστη θερμοκρασία 300°C — δεν μπορεί να εκτυπώσει PEEK, περιορισμένο PC
  • Σημαντική σπατάλη νήματος από τους πύργους εκκαθάρισης (10-30% ανά πολύχρωμη εκτύπωση)
  • Το AMS έχει προβλήματα αξιοπιστίας με εύκαμπτα νήματα (TPU)
  • Το PVA μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στο AMS (υγρασία, μπέρδεμα)
  • Ακριβός στα 1.499 $
  • Ιδιόκτητο οικοσύστημα, λιγότερο ανοιχτό από της Prusa
  • Μικρότερος όγκος εκτύπωσης από τον QIDI i-Fast

3. Prusa MK4 + MMU3 (1.099 $)

Ο Prusa MK4 είναι ένας εκτυπωτής i3 ανοιχτού κώδικα με το MMU3 (Multi-Material Unit 3), που υποστηρίζει έως 5 νήματα. Χρησιμοποιεί ένα μόνο hotend (μέγιστη θερμοκρασία 300°C) με επιλογέα νήματος.

Πλεονεκτήματα

  • Ανοιχτού κώδικα, πλήρως επισκευάσιμος
  • Έως 5 υλικά/χρώματα
  • Εξαιρετική αξιοπιστία και υποστήριξη από την κοινότητα
  • Οικονομικός (1.099 $ συνολικά)
  • Αφαιρούμενο μαγνητικό φύλλο εκτύπωσης
  • Καλή ποιότητα εκτύπωσης

Μειονεκτήματα

  • Μονό ακροφύσιο — ίδια θερμοκρασία για όλα τα υλικά
  • Μέγιστη θερμοκρασία 300°C — χωρίς PEEK
  • Το MMU3 έχει μεγάλη σπατάλη νήματος (εκκαθάριση)
  • Πιο αργός από τον Bambu (60-100 mm/s)
  • Χωρίς κλειστό θάλαμο — παραμόρφωση ABS/PC
  • Το MMU3 μπορεί να μπλοκάρει, ειδικά με TPU/PVA
  • Μικρότερος όγκος εκτύπωσης (250x210x220mm)
  • Σχεδίαση i3 — λιγότερο άκαμπτη από την CoreXY

4. Flashforge Creator 4 (1.799 $)

Ο Flashforge Creator 4 είναι ένας εκτυπωτής IDEX (Independent Dual Extruder) με δύο ανεξάρτητους φορείς, καθένας με το δικό του hotend. Υποστηρίζει λειτουργίες αντιγραφής και κατοπτρισμού.

Πλεονεκτήματα

  • IDEX — χωρίς διαρροή υλικού από το αδρανές ακροφύσιο
  • Λειτουργία αντιγραφής (ταυτόχρονη εκτύπωση δύο πανομοιότυπων εξαρτημάτων)
  • Λειτουργία κατοπτρισμού (εκτύπωση κατοπτρισμένων ζευγών)
  • Δύο ανεξάρτητα hotend 300°C
  • Μεγάλος όγκος εκτύπωσης (300x250x200mm)
  • Κλειστός θάλαμος

Μειονεκτήματα

  • Ακριβός στα 1.799 $
  • Μόνο 300°C μέγιστη θερμοκρασία — χωρίς PEEK
  • Ορειχάλκινα ακροφύσια (όχι σκληρυμένα — το CF τα φθείρει)
  • Μεγάλο αποτύπωμα
  • Χαμηλότερες ταχύτητες εκτύπωσης
  • Μικρότερη υποστήριξη από την κοινότητα σε σχέση με τους Bambu/Prusa
  • Extruder τύπου Bowden — δυσκολότερη εκτύπωση TPU

5. Creality CR-10 SE Dual (649 $)

Ο Creality CR-10 SE Dual είναι ένας οικονομικός εκτυπωτής διπλής εξώθησης με δύο hotend 260°C σε έναν φορέα. Μεγάλος όγκος εκτύπωσης, αλλά περιορισμένη δυνατότητα θερμοκρασίας.

Πλεονεκτήματα

  • Ο φθηνότερος εκτυπωτής διπλής εξώθησης στα 649 $
  • Μεγάλος όγκος εκτύπωσης (300x300x320mm)
  • Κατάλληλος για αρχάριους που θέλουν να μάθουν διπλή εξώθηση
  • Extruder άμεσης μετάδοσης κίνησης

Μειονεκτήματα

  • Μόνο 260°C μέγιστη θερμοκρασία — με επένδυση PTFE, χωρίς τεχνικά υλικά
  • Χωρίς κλειστό θάλαμο — παραμόρφωση ABS/PC
  • Ασυνεπής ποιοτικός έλεγχος
  • Ορειχάλκινα ακροφύσια (όχι σκληρυμένα)
  • Βασικό λογισμικό/slicer
  • Περιορισμένη τεκμηρίωση από την κοινότητα για τη διπλή λειτουργία
  • Χωρίς αναβάθμιση ράγας στον άξονα X

6. Raise3D E2 (2.499 $)

Ο Raise3D E2 είναι ένας επαγγελματικός εκτυπωτής IDEX σχεδιασμένος για περιβάλλοντα παραγωγής. Διαθέτει δύο ανεξάρτητους extruder άμεσης μετάδοσης κίνησης, κλειστό θάλαμο και επαγγελματικό λογισμικό.

Πλεονεκτήματα

  • Επαγγελματική ποιότητα κατασκευής και αξιοπιστία
  • IDEX με λειτουργίες αντιγραφής/κατοπτρισμού
  • Κλειστός θάλαμος με φιλτράρισμα HEPA
  • Διπλή άμεση μετάδοση κίνησης
  • Εξαιρετική υποστήριξη πελατών
  • Ο slicer ideaMaker βελτιστοποιημένος για διπλή

Μειονεκτήματα

  • Το ακριβότερο στα 2.499 $
  • Μόνο 300°C μέγιστη θερμοκρασία
  • Ορειχάλκινα ακροφύσια (όχι σκληρυμένα)
  • Χαμηλότερες ταχύτητες εκτύπωσης
  • Υπερβολή για χομπίστες
  • Μεγάλο αποτύπωμα και βάρος

Πίνακας συμβατότητας υλικών

Σύστημα PLA PETG ABS TPU PVA Νάιλον PC CF PEEK
QIDI i-Fast Dual All-Metal Ναι Ναι Ναι Ναι Ναι Ναι Ναι Ναι Περιορισμένη
Bambu X1C + AMS Ναι Ναι Ναι Περιορισμένη Περιορισμένη Ναι Περιορισμένη Ναι Όχι
Prusa MK4 + MMU3 Ναι Ναι Περιορισμένη Περιορισμένη Περιορισμένη Περιορισμένη Όχι Περιορισμένη Όχι
Flashforge Creator 4 Ναι Ναι Ναι Περιορισμένη Ναι Ναι Περιορισμένη Όχι Όχι
Creality CR-10 SE Dual Ναι Ναι Περιορισμένη Ναι Περιορισμένη Όχι Όχι Όχι Όχι
Raise3D E2 Ναι Ναι Ναι Ναι Ναι Ναι Περιορισμένη Όχι Όχι

Κόστος ιδιοκτησίας 3 ετών

Σύστημα Αγορά Ακροφύσια (3 έτη) Σπατάλη νήματος Συντήρηση Συνολικό (3 έτη)
QIDI i-Fast + Dual $1,079 60 $ (4 σκληρυμένα) Χαμηλή (μόνο πύργος προετοιμασίας) $50 $1,189
Bambu X1C + AMS $1,499 40 $ (2 σκληρυμένα) Υψηλή (εκκαθάριση 10–30%) 100 $ (εξαρτήματα AMS) $1,639
Prusa MK4 + MMU3 $1,099 30 $ (3 ορειχάλκινα) Υψηλή (εκκαθάριση MMU) 80 $ (επισκευή MMU) $1,209
Flashforge Creator 4 $1,799 40 $ (4 ορειχάλκινα) Χαμηλή $60 $1,899
Creality CR-10 SE Dual $649 30 $ (3 ορειχάλκινα) Χαμηλή 80 $ (προβλήματα ποιότητας) $759
Raise3D E2 $2,499 50 $ (4 ορειχάλκινα) Χαμηλή 100 $ (επαγγελματική υποστήριξη) $2,649

Ποιο σύστημα διπλής εξώθησης πρέπει να αγοράσετε;

Η ανάγκη σας Πρόταση Γιατί
Μηχανολογικά υλικά (PC, νάιλον, CF) QIDI i-Fast + Dual All-Metal Το μόνο σύστημα με δύο θερμούς άκρους εξ ολοκλήρου από μέταλλο στους 350°C, κλειστός θάλαμος, σκληρυμένα ακροφύσια
Διακοσμητικές εκτυπώσεις πολλαπλών χρωμάτων Bambu X1C + AMS Η ευκολότερη εκτύπωση πολλαπλών χρωμάτων, έως 16 χρώματα, η ταχύτερη, με την καλύτερη ποιότητα απευθείας από το κουτί
Πολλαπλά υλικά με χαμηλό κόστος Prusa MK4 + MMU3 1.099 $, ανοικτού κώδικα, 5 υλικά, αξιόπιστη κοινότητα
Παραγωγή / αντιγραφή Flashforge Creator 4 ή Raise3D E2 Η λειτουργία αντιγραφής IDEX εκτυπώνει δύο εξαρτήματα ταυτόχρονα
Διπλή εξώθηση για αρχάριους Creality CR-10 SE Dual Αρχική τιμή 649 $, εκμάθηση διπλής εξώθησης χωρίς μεγάλη επένδυση
Διαλυτό υλικό υποστήριξης PVA για σύνθετα εξαρτήματα QIDI i-Fast + Dual All-Metal Πραγματικός διπλός θερμός άκρος με ανεξάρτητες θερμοκρασίες, αξιόπιστη λειτουργία PVA, κλειστός θάλαμος
TPU + άκαμπτα πολλαπλά υλικά QIDI i-Fast + Dual All-Metal Η διπλή άμεση κίνηση χειρίζεται το TPU καλύτερα από σωλήνα Bowden ή MMU
Επαγγελματικό / βιομηχανικό Raise3D E2 Ποιότητα κατασκευής, υποστήριξη, φιλτράρισμα HEPA, αξιοπιστία

Πραγματικός διπλός θερμός άκρος έναντι MMU: Ποιο είναι καλύτερο;

Παράγοντας Πραγματικός διπλός θερμός άκρος (QIDI) MMU (Bambu/Prusa)
Αριθμός υλικών 2 4-16
Ανεξάρτητη θερμοκρασία Ναι (διαφορετικά υλικά) Όχι (όλα στην ίδια θερμοκρασία)
Σπατάλη νήματος Χαμηλή (μόνο πύργος προετοιμασίας) Υψηλή (εκκαθάριση μετά από κάθε αλλαγή)
Ταχύτητα αλλαγής υλικού Γρήγορη (αλλαγή ακροφυσίου σε 3 δευτ.) Αργή (αλλαγή νήματος σε 10–15 δευτ.)
Υποστήριξη PVA Εξαιρετική (ειδικό ακροφύσιο) Προβληματική (το PVA προκαλεί εμπλοκές στο MMU)
Διαχείριση TPU Εξαιρετική (άμεση κίνηση) Κακή (το TPU προκαλεί εμπλοκές στον επιλογέα)
Υλικά υψηλών θερμοκρασιών Ναι (εξ ολοκλήρου μεταλλικό στους 350°C) Περιορισμένη (μονό ακροφύσιο 300°C)
Δυνατότητα εκτύπωσης πολλαπλών χρωμάτων Μόνο 2 χρώματα 4–16 χρώματα
Ευθυγράμμιση ακροφυσίων Απαιτείται (μετατόπιση X/Y) Δεν απαιτείται (ένα ακροφύσιο)
Κίνδυνος διαρροής υλικού Μέτριος (αδρανές ακροφύσιο) Χαμηλός (χωρίς αδρανές ακροφύσιο)
Βασικό συμπέρασμα: Για διακοσμητικές εκτυπώσεις πολλαπλών χρωμάτων, το MMU (Bambu AMS) είναι ανώτερο, επειδή υποστηρίζει 4–16 χρώματα με αυτόματη εναλλαγή. Για λειτουργικές εκτυπώσεις πολλαπλών υλικών (PLA+TPU, PLA+PVA, PLA+PC), ένας πραγματικός διπλός θερμός άκρος (QIDI i-Fast) είναι ανώτερος, επειδή υποστηρίζει ανεξάρτητες θερμοκρασίες και χειρίζεται αξιόπιστα τα PVA/TPU. Το QIDI i-Fast Dual All-Metal είναι το μόνο σύστημα αυτής της σύγκρισης που συνδυάζει πραγμαλή διπλή εξώθηση με θερμούς άκρους εξ ολοκλήρου από μέταλλο στους 350°C.

Τελική ετυμηγορία

Κατάλληλο για μηχανολογικές εφαρμογές και πολλαπλά υλικά: QIDI i-Fast + Διπλός εξωθητήρας εξ ολοκλήρου από μέταλλο (συνολικά 1.079 $)

Για χρήστες που χρειάζονται εκτύπωση υλικών μηχανικών εφαρμογών (PC, νάιλον, ανθρακονήματα) με διπλή εξώθηση ή διαλυτά υποστηρίγματα PVA, η QIDI i-Fast με Dual All-Metal Extruder είναι ξεκάθαρα η καλύτερη επιλογή. Είναι το μόνο σύστημα με δύο ανεξάρτητες πλήρως μεταλλικές θερμές κεφαλές 350°C, διπλή άμεση κίνηση για TPU, κλειστό θάλαμο και ακροφύσια από σκληρυμένο χάλυβα — όλα αυτά με συνολικό κόστος 1.079 $ (ή 179,99 $ αν διαθέτετε ήδη i-Fast). Ο σχεδιασμός πραγματικής διπλής θερμής κεφαλής διαχειρίζεται πιο αξιόπιστα τα υποστηρίγματα PVA και τις εκτυπώσεις πολλαπλών υλικών σε σχέση με τα συστήματα MMU, ενώ η δυνατότητα των 350°C επιτρέπει τη χρήση υλικών μηχανικών εφαρμογών που οι Bambu και Prusa δεν μπορούν να εκτυπώσουν.

Καλύτερη για πολλά χρώματα: Bambu Lab X1C + AMS (1.499 $)

Αν ο κύριος στόχος σας είναι διακοσμητικές εκτυπώσεις πολλαπλών χρωμάτων και η ευκολία χρήσης, η Bambu X1C με AMS είναι η καλύτερη επιλογή. Υποστηρίζει έως 16 χρώματα, αυτόματη εναλλαγή και τις υψηλότερες ταχύτητες εκτύπωσης. Ωστόσο, περιορίζεται στους 300°C, έχει σημαντική σπατάλη νήματος από τους πύργους καθαρισμού και δυσκολεύεται με PVA και TPU στο AMS. Είναι σύστημα πολλαπλών χρωμάτων, όχι πραγματικό σύστημα πολλαπλών υλικών.

Καλύτερη οικονομική επιλογή: Prusa MK4 + MMU3 (1.099 $)

Για τους ερασιτέχνες με περιορισμένο προϋπολογισμό που θέλουν δυνατότητα πολλαπλών υλικών, η Prusa MK4 με MMU3 προσφέρει 5 υλικά, δυνατότητα επισκευής χάρη στον ανοικτό κώδικα και εξαιρετική υποστήριξη από την κοινότητα, με κόστος 1.099 $. Περιορίζεται στους 300°C, δεν διαθέτει κλειστό θάλαμο και η MMU3 έχει προβλήματα με τη σπατάλη νήματος και τις εμπλοκές, αλλά είναι το πιο οικονομικό αξιόπιστο σύστημα πολλαπλών υλικών.

Συχνές ερωτήσεις

Ποιος είναι ο καλύτερος εκτυπωτής 3D διπλής εξώθησης το 2026;
Η καλύτερη διπλή κεφαλή εξώθησης εξαρτάται από τις ανάγκες σας: για υλικά μηχανικών εφαρμογών και λειτουργικές εκτυπώσεις πολλαπλών υλικών, η QIDI i-Fast με Dual All-Metal Extruder (1.079 $ συνολικά, 179,99 $ η αναβάθμιση) είναι η καλύτερη επιλογή — δύο πλήρως μεταλλικές θερμές κεφαλές 350°C, διπλή άμεση κίνηση, κλειστός θάλαμος και υποστήριξη PVA. Για διακοσμητικές εκτυπώσεις πολλαπλών χρωμάτων, η Bambu Lab X1C + AMS (1.499 $) είναι η καλύτερη, με έως 16 χρώματα και αυτόματη εναλλαγή. Για οικονομική εκτύπωση πολλαπλών υλικών, η Prusa MK4 + MMU3 (1.099 $) προσφέρει 5 υλικά και δυνατότητα επισκευής χάρη στον ανοικτό κώδικα. Για παραγωγική εκτύπωση αντιγράφων, οι εκτυπωτές IDEX, όπως οι Flashforge Creator 4 (1.799 $) ή Raise3D E2 (2.499 $), είναι οι καλύτεροι.
Πραγματική διπλή θερμή κεφαλή έναντι MMU: ποια είναι καλύτερη;
Η πραγματική διπλή θερμή κεφαλή (QIDI i-Fast) διαθέτει δύο ανεξάρτητα ακροφύσια με ξεχωριστό έλεγχο θερμοκρασίας, επιτρέποντας τη χρήση διαφορετικών υλικών (PLA+TPU, PLA+PC, PLA+PVA). Έχει χαμηλή σπατάλη νήματος και διαχειρίζεται καλά τα PVA/TPU, αλλά υποστηρίζει μόνο 2 υλικά και απαιτεί ευθυγράμμιση ακροφυσίων. Το MMU (Bambu AMS, Prusa MMU3) χρησιμοποιεί ένα ακροφύσιο με εναλλάκτη νήματος, υποστηρίζοντας 4–16 χρώματα χωρίς να απαιτείται ευθυγράμμιση, αλλά όλα τα υλικά πρέπει να χρησιμοποιούν την ίδια θερμοκρασία, παράγει πολλή σπατάλη κατά τον καθαρισμό και δυσκολεύεται με PVA/TPU. Επιλέξτε πραγματική διπλή θερμή κεφαλή για λειτουργικά εξαρτήματα πολλαπλών υλικών· επιλέξτε MMU για διακοσμητικές εκτυπώσεις πολλαπλών χρωμάτων.
Μπορεί ο διπλός εξωθητής QIDI i-Fast να εκτυπώσει υδατοδιαλυτά στηρίγματα PVA;
Ναι. Ο Dual All-Metal Extruder του QIDI i-Fast υποστηρίζει PVA (πολυβινυλική αλκοόλη) στον έναν εξωθητή στους 180-200°C και PLA/PETG στον άλλο στους 200-240°C. Το PVA διαλύεται σε ζεστό νερό (40-60°C) σε 4-12 ώρες, χωρίς να αφήνει κατάλοιπα. Ο σχεδιασμός με δύο πραγματικά ανεξάρτητα θερμά άκρα και ανεξάρτητο έλεγχο θερμοκρασίας καθιστά το PVA πιο αξιόπιστο από ό,τι στα συστήματα MMU, όπου μπορεί να μπλοκάρει στον επιλογέα. Συμβουλές: διατηρείτε το PVA στεγνό (απορροφά γρήγορα υγρασία), χρησιμοποιείτε πύργο προετοιμασίας και ρυθμίστε τη θερμοκρασία αναμονής του ακροφυσίου PVA στους 170°C για να αποτρέψετε τη διαρροή υλικού.
Ποια είναι η μέγιστη θερμοκρασία για τη διπλή εξώθηση;
Η μέγιστη θερμοκρασία εξαρτάται από το σύστημα: το QIDI i-Fast Dual All-Metal φτάνει τους 350°C ανά ακροφύσιο (τιτανένιο heat break πλήρως μεταλλικής κατασκευής, θερμαντήρας 50 W), επιτρέποντας την εκτύπωση με PC, νάιλον, ανθρακονήματα και PEEK χαμηλότερης θερμοκρασίας. Το Bambu X1C φτάνει τους 300°C (ένα σκληρυμένο χαλύβδινο ακροφύσιο). Το Prusa MK4 φτάνει τους 300°C. Το Flashforge Creator 4 φτάνει τους 300°C ανά ακροφύσιο. Το Creality CR-10 SE Dual φτάνει τους 260°C (με επένδυση PTFE). Το Raise3D E2 φτάνει τους 300°C. Το QIDI i-Fast είναι το μόνο σύστημα διπλής εξώθησης σε αυτή τη σύγκριση με θερμά άκρα πλήρως μεταλλικής κατασκευής που φτάνουν τους 350°C, γεγονός που το καθιστά την καλύτερη επιλογή για τεχνικά υλικά.
Μειώνει η διπλή εξώθηση την ποιότητα εκτύπωσης;
Η διπλή εξώθηση μπορεί να μειώσει την ταχύτητα εκτύπωσης κατά 20-40% λόγω της εναλλαγής ακροφυσίων (3-5 δευτερόλεπτα), των πύργων προετοιμασίας και των τοιχωμάτων καθαρισμού, όμως η ποιότητα εκτύπωσης είναι συγκρίσιμη με εκείνη της μονής εξώθησης, εφόσον η μετατόπιση X/Y των ακροφυσίων έχει βαθμονομηθεί σωστά (±0,1 mm). Οι κύριοι κίνδυνοι για την ποιότητα είναι: (1) διαρροή υλικού από το αδρανές ακροφύσιο — αντιμετωπίζεται με θερμοκρασία αναμονής (10-20°C κάτω από τη θερμοκρασία εκτύπωσης) και τοιχώματα καθαρισμού· (2) ανάμειξη χρωμάτων στα όρια — αντιμετωπίζεται με πύργους προετοιμασίας και αυξημένη ανάσυρση· (3) βαρύτερο φορείο που προκαλεί κραδασμούς — μετριάζεται από τη γραμμική ράγα του άξονα X στον QIDI i-Fast. Για εκτυπώσεις με ένα μόνο υλικό, μπορείτε να απενεργοποιήσετε τον δεύτερο εξωθητή και να χρησιμοποιείτε μόνο ένα ακροφύσιο σε πλήρη ταχύτητα.
Πόσο κοστίζει η διπλή εξώθηση;
Τα συστήματα διπλής εξώθησης κυμαίνονται από 649 $ έως 2.499 $. Οικονομική κατηγορία: Creality CR-10 SE Dual (649 $, 260°C, χωρίς περίβλημα). Μεσαία κατηγορία: QIDI i-Fast + Dual All-Metal (1.079 $ συνολικά, 350°C, με περίβλημα), Prusa MK4 + MMU3 (1.099 $, 300°C, χωρίς περίβλημα). Premium: Bambu X1C + AMS (1.499 $, 300°C, με περίβλημα, πολλαπλά χρώματα), Flashforge Creator 4 (1.799 $, IDEX, 300°C). Επαγγελματική κατηγορία: Raise3D E2 (2.499 $, IDEX, 300°C). Η αναβάθμιση διπλού εξωθητή QIDI i-Fast κοστίζει μόλις 179,99 $ αν διαθέτετε ήδη έναν i-Fast, καθιστώντας την την οικονομικότερη λύση για διπλή εξώθηση στους 350°C.
Είναι ο διπλός εξωθητής QIDI i-Fast συμβατός με άλλους εκτυπωτές;
Όχι. Ο διπλός εξωθητής QIDI i-Fast Dual All-Metal έχει σχεδιαστεί αποκλειστικά για το QIDI i-Fast. Η βάση στήριξης, ο γραμμικός οδηγός του άξονα X, η καλωδίωση και η ρύθμιση υλικολογισμικού είναι όλα ειδικά για το i-Fast. Δεν είναι συμβατός με τα QIDI Plus 4, Q1 Pro, X-MAX 3, X-Plus 3, Max 4 ή με οποιονδήποτε εκτυπωτή που δεν είναι QIDI. Κάθε μοντέλο QIDI διαθέτει διαφορετικό σχεδιασμό εξωθητή και σύστημα φορέα. Αν έχετε διαφορετικό εκτυπωτή, εξετάστε το Bambu X1C (αν θέλετε πολυχρωμία), το Prusa MK4 (αν θέλετε ανοιχτό κώδικα) ή έναν ειδικό εκτυπωτή IDEX όπως τον Flashforge Creator 4.
Τι είναι το IDEX και είναι καλύτερο από τη διπλή εξώθηση με μονό φορέα;
Το IDEX (Independent Dual Extruder, ανεξάρτητος διπλός εξωθητής) διαθέτει δύο ξεχωριστούς φορείς στον ίδιο άξονα X, ο καθένας με τη δική του θερμή κεφαλή. Πλεονεκτήματα έναντι της διπλής εξώθησης με μονό φορέα: δεν υπάρχει διαρροή από το αδρανές ακροφύσιο (σταθμεύει μακριά), λειτουργία αντιγραφής (ταυτόχρονη εκτύπωση δύο πανομοιότυπων εξαρτημάτων), λειτουργία κατοπτρισμού (εκτύπωση κατοπτρικών ζευγών) και μεγαλύτερος αποτελεσματικός όγκος εκτύπωσης. Μειονεκτήματα: πιο σύνθετος μηχανισμός, υψηλότερο κόστος ($1.799–$2.499), μεγαλύτερο αποτύπωμα και συνήθως μέγιστη θερμοκρασία μόνο 300°C. Η διπλή εξώθηση με μονό φορέα (QIDI i-Fast) είναι φθηνότερη, απλούστερη και μπορεί να φτάσει τους 350°C, αλλά παρουσιάζει διαρροή από το αδρανές ακροφύσιο και μειωμένο πλάτος εκτύπωσης. Επιλέξτε IDEX για παραγωγή/αντιγραφή· επιλέξτε μονό φορέα για τεχνικά υλικά και καλύτερη σχέση αξίας.
Μπορώ να εκτυπώσω TPU με διπλή εξώθηση;
Ναι, αλλά εξαρτάται από τον τύπο του εξωθητή. Οι εξωθητές διπλής άμεσης κίνησης (QIDI i-Fast, Raise3D E2) χειρίζονται καλά το TPU, επειδή το γρανάζι κίνησης βρίσκεται κοντά στη θερμή κεφαλή, μειώνοντας την κάμψη του νήματος. Οι εξωθητές διπλής κίνησης τύπου Bowden (Flashforge Creator 4) δυσκολεύονται με το TPU, επειδή το εύκαμπτο νήμα μπορεί να λυγίσει μέσα στον σωλήνα Bowden. Τα συστήματα MMU (Bambu AMS, Prusa MMU3) αντιμετωπίζουν τα περισσότερα προβλήματα με το TPU, επειδή το εύκαμπτο νήμα μπορεί να μπλοκάρει στον μηχανισμό επιλογής. Για εκτυπώσεις πολλαπλών υλικών με TPU και άκαμπτα υλικά, το QIDI i-Fast Dual All-Metal με διπλή άμεση κίνηση είναι η καλύτερη επιλογή σε αυτή τη σύγκριση. Χρησιμοποιήστε TPU στους 210–230°C, με ταχύτητα 20–30 mm/s και ανάσυρση 1,5 mm.
Πόσο δύσκολη είναι η εγκατάσταση διπλής εξώθησης;
Η δυσκολία εγκατάστασης διπλής εξώθησης διαφέρει ανάλογα με το σύστημα: Τα συστήματα MMU (Bambu AMS) είναι τα ευκολότερα — αυτόματα, ελεγχόμενα μέσω εφαρμογής και με ελάχιστη βαθμονόμηση. Η πραγματική διπλή θερμή κεφαλή (QIDI i-Fast) έχει μέτρια δυσκολία — εγκατάσταση 30–45 λεπτών, βαθμονόμηση μετατόπισης X/Y των ακροφυσίων και ρύθμιση του slicer για πύργο προετοιμασίας/τοίχο καθαρισμού. Το IDEX (Flashforge, Raise3D) έχει επίσης μέτρια δυσκολία, αλλά απαιτεί βαθμονόμηση του διπλού φορέα. Η καμπύλη εκμάθησης για τη διπλή εξώθηση περιλαμβάνει: ευθυγράμμιση ακροφυσίων, αντιστοίχιση θερμοκρασίας υλικών, ρυθμίσεις ανάσυρσης, διαστασιολόγηση πύργου προετοιμασίας και διαχείριση διαρροών υλικού. Οι περισσότεροι χρήστες χρειάζονται 2–3 δοκιμαστικές εκτυπώσεις για να ρυθμίσουν σωστά τις παραμέτρους. Το QIDI i-Fast διαθέτει προεγκατεστημένες υποδοχές και γραμμικό οδηγό, γεγονός που διευκολύνει την εγκατάσταση σε σύγκριση με την κατασκευή διπλού εξωθητή από το μηδέν.
Dual Extruder 3D Printer Comparison 2026: QIDI vs Bambu vs Prusa vs Creality

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ