לוחות ה-PEI הטובים ביותר למדפסות תלת-ממד לשנת 2026 — נבדקו ודורגו
סיכום דירוג מהיר
| דירוג | משטח | מחיר (שווה ערך ל-300 מ"מ) | משטח(ים) | ציון הידבקות | עמידות | הכי מתאים עבור |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | QIDI Max 4 Dual-Sided PEI | $89.99 (390 מ"מ) | חלק + בעל מרקם | 9.5/10 | 9/10 | בעלי QIDI Max 4 |
| 2 | ערכת Wham Bam Mutant | $60–80 | בעל מרקם (גמיש) | 9/10 | 8.5/10 | אוניברסלי, בפורמט גדול |
| 3 | משטח PEI מחוספס של Bambu Lab | $35–50 | בעל מרקם | 9/10 | 8/10 | בעלי Bambu X1/P1/A1 |
| 4 | יריעת PEI של Energetic | $20–35 | חלק או בעל מרקם | 7.5/10 | 6.5/10 | תקציבי, לכל מדפסת |
| 5 | לוח PEI ל-Creality | $25–40 | חלק או בעל מרקם | 7/10 | 7/10 | בעלי Creality K1/Ender |
| 6 | יריעת PEI חלקה ל-Prusa | $30–45 | חלק | 8/10 | 7.5/10 | בעלי Prusa MK4/MK3S |
| 7 | משטח PEI גנרי מאמזון | $12–25 | חלק או בעל מרקם | 6/10 | 5/10 | תקציבי במיוחד, חד-פעמי |
מתודולוגיית הבדיקה
כל הלוחות נבדקו בתנאים מבוקרים על QIDI Max 4 (עם לוחות מתאם עבור משטחים שאינם של QIDI) ועל Bambu Lab P1S. כל לוח נוקה בהתאם להמלצת היצרן, ולאחר מכן נבדק באמצעות שלוש הדפסות תקניות: (1) קופסת כיול מ-PLA בגודל 100×100×20 מ"מ, (2) תושבת פונקציונלית מ-PETG בגודל 80×80×30 מ"מ, (3) לוח שטוח מ-ABS בגודל 120×120×10 מ"מ (תא סגור). כל בדיקה בוצעה 3 פעמים, והתוצאות חושבו כממוצע.
| פרמטר בדיקה | תמורה |
|---|---|
| המדפסות שבהן נעשה שימוש | QIDI Max 4, Bambu Lab P1S |
| הדפסות בדיקה | קופסת PLA, תושבת PETG, לוח שטוח מ-ABS |
| טמפרטורת הדיזה (PLA/PETG/ABS) | 210°C / 240°C / 250°C |
| טמפרטורת המשטח (שכבה ראשונה) | 60°C / 80°C / 100°C |
| מספר ניסויים לכל לוח ולכל חומר | 3 |
| דירוג הידבקות | 1–10 (1 = מתנתק, 10 = חזק מדי) |
| דירוג שחרור | 1–10 (1 = הלוח נהרס, 10 = מתנתק כשהוא מתקרר) |
| בדיקת עמידות | 50 מחזורי הדפסה, בדיקת בלאי |
| תנאי סביבה | 22°C, לחות יחסית 45%, תא סגור עבור ABS |
#1 — לוח ה-PEI הדו-צדדי QIDI Max 4 ($89.99)
1לוח ה-PEI הדו-צדדי QIDI Max 4 — בחירת העורכים עבור Max 4
ציון: 9.3/10 | מחיר: $89.99 | גודל: 390×390 מ"מ | משטחים: חלק + בעל מרקם
לוח ה-PEI הדו-צדדי QIDI Max 4 הוא משטח הדפסה חלופי שתוכנן במפעל, עם ליבת פלדת קפיץ בעובי 0.5 מ"מ וציפוי PEI משני הצדדים — צד אחד חלק ומבריק, והשני בעל מרקם מט. הוא נחתך בדיוק למידות 390×390 מ"מ, עם לשוניות מיקום התואמות באופן מושלם למשטח ההדפסה המגנטי המחומם של Max 4, ובכך מבטיחות אפס בעיות יישור ומגע תרמי מלא. ציפוי ה-PEI הוא באיכות רפואית, עם עובי אחיד של כ-0.15 מ"מ בכל צד.
תוצאות הבדיקה
| בדיקה | תוצאה | הערות |
|---|---|---|
| הידבקות PLA (הצד החלק) | 10/10 | אפס עיוות, שכבה ראשונה מושלמת על פני 390×390 מ"מ |
| הידבקות PLA (הצד בעל המרקם) | 9/10 | מצוינת, מרקם קל נראה בתחתית |
| הידבקות PETG (מרקם) | 8.5/10 | חזקה, אך משתחררת בקלות לאחר הקירור |
| היצמדות PETG (חלק) | 6/10 | חזק מדי — היה צורך במקל דבק כדי למנוע נזק |
| היצמדות ABS (עם טקסטורה) | 9/10 | אין עיוות בלוח שטוח בגודל 120 מ"מ |
| קלות השחרור (לאחר קירור) | 9/10 | מכופפים פעם אחת, והחלק משתחרר |
| עמידות (50 מחזורים) | 9/10 | שחיקה מינימלית, ללא קילוף |
| התאמה/שטיחות | 10/10 | התאמה מושלמת, ללא מרווחי אוויר, שטוח לכל רוחב המשטח |
| אחיזה מגנטית | 10/10 | מאובטח במהלך ההדפסה, וקל להסרה לצינון |
יתרונות
- הלוח היחיד בהתאמה מושלמת של 390×390 מ"מ ל-Max 4
- דו-צדדי: חלק + עם טקסטורה בלוח אחד
- ציפוי PEI באיכות מפעל (עובי אחיד)
- לשוניות מיקום מדויקות = ללא בעיות יישור
- היצמדות מצוינת של PLA/PETG/ABS
- קל להסיר באמצעות כיפוף
- אחיזה מגנטית חזקה
- עמיד (יותר מ-50 מחזורי שימוש עם שחיקה מינימלית)
- מדורג לעד 130°C (תומך בהדפסת PC)
- שני משטחים שימושיים = אורך חיים כפול
חסרונות
- מיועד ל-Max 4 בלבד (לא אוניברסלי)
- יקר — 89.99 דולר
- הצד החלק עלול ללכוד PETG (השתמשו בצד עם הטקסטורה או בדבק)
- אחריות ל-30 יום היא קצרה
- לא זמין בגרסאות עם טקסטורה בלבד או חלקות בלבד
פסק דין
לוח ה-PEI הטוב ביותר לבעלי QIDI Max 4, ללא עוררין. ההתאמה המדויקת, שני המשטחים והציפוי באיכות מפעל מצדיקים את המחיר הגבוה יותר מיריעות גנריות. אם יש לכם Max 4, זה הלוח שכדאי לקנות.
#2 — ערכת Wham Bam Mutant (60–80 דולר)
2ערכת Wham Bam Mutant — המערכת הגמישה האוניברסלית הטובה ביותר
ציון: 8.8/10 | מחיר: 60–80 דולר | מידה: שונות (160–400 מ"מ) | משטח: PEI עם טקסטורה (גמיש)
Wham Bam Mutant היא מערכת לוח הדפסה גמיש המורכבת מיריעת פלדה גמישה המצופה ב-PEI, המתחברת לבסיס מגנטי. החידוש המרכזי הוא מערכת ההחלפה המהירה "Mutant" — אפשר להסיר את הלוח הגמיש ולהחליף אותו למשטח אחר (חלק, עם טקסטורה, G10) בתוך שניות. ציפוי ה-PEI איכותי, ופלדת הקפיץ עבה יותר מזו של רוב המתחרים (0.6 מ"מ), ומספקת שטיחות טובה יותר.
תוצאות הבדיקה
| בדיקה | תוצאה | הערות |
|---|---|---|
| הידבקות PLA | 9/10 | מצוין, ללא עיוות כלל |
| הידבקות PETG | 8.5/10 | טוב, משתחרר בקלות |
| הידבקות ABS | 9/10 | אין עיוות בחלקים שטוחים וגדולים |
| קלות השחרור | 9.5/10 | לוח גמיש, והחלק משתחרר מיד |
| עמידות (50 מחזורים) | 8/10 | שחיקה קלה באזור המרכז שבשימוש רב |
| התאמה/שטיחות | 8/10 | טוב, אך ייתכן שהחיתוך האוניברסלי ידרוש התאמות |
| מערכת להחלפה מהירה | 10/10 | מרימים, מחליפים וממשיכים — הטוב מסוגו |
יתרונות
- אוניברסלי — מתאים לכל מדפסת עם משטח הדפסה מגנטי
- מערכת ההחלפה המהירה הטובה ביותר (Mutant)
- פלדת קפיץ עבה יותר, 0.6 מ"מ = שטיחות טובה יותר
- היצמדות מצוינת לכל החומרים
- אפשרויות משטח מרובות (חלק, עם טקסטורה, G10)
- קל להסיר באמצעות כיפוף
- שירות לקוחות טוב
- קהילה פעילה וחלקי חילוף
חסרונות
- דורש בסיס מגנטי (כלול, אך מוסיף עובי)
- ייתכן שיהיה צורך לחתוך את המידה האוניברסלית להתאמה מדויקת
- יקר יותר מיריעות PEI בסיסיות
- בסיס ה-Mutant מוסיף לגובה ציר ה-Z (ייתכן שיהיה צורך בפילוס מחדש)
- ציפוי ה-PEI נשחק מעט מהר יותר מזה של QIDI מהמפעל
- לא חתוך מראש למדפסות ספציפיות (למעט מידות מסוימות)
פסק דין
מערכת ה-PEI האוניברסלית הטובה ביותר למדפסות ללא אפשרות מובנית מהמפעל. מערכת ה-Mutant להחלפה מהירה באמת חדשנית, והופכת את המעבר בין משטחים לפשוט ביותר. למדפסות שאינן של QIDI (Creality, Ender ובניות בהתאמה אישית), זו ההמלצה המובילה שלנו.
#3 — לוח PEI עם טקסטורה של Bambu Lab (35–50 דולר)
3לוח PEI עם טקסטורה של Bambu Lab — הטוב ביותר לבעלי מדפסות Bambu
ציון: 8.5/10 | מחיר: $35–50 | גודל: תלוי בדגם (257×257 מ"מ וכו') | משטח: PEI מחוספס
לוח ה־PEI המחוספס של Bambu Lab הוא יריעת פלדת קפיץ בעובי 0.5 מ"מ, עם ציפוי PEI מחוספס בעדינות, שתוכנן עבור מדפסות מסדרות X1, P1 ו־A1 של Bambu. הוא כולל חיתוך מדויק במיוחד עם מאפייני מיקום, גב מגנטי חזק ואיכות PEI עקבית. Bambu מציעה גם לוח PEI חלק ולוח הנדסי (לטמפרטורות גבוהות) לשימושים שונים.
תוצאות הבדיקה
| בדיקה | תוצאה | הערות |
|---|---|---|
| הידבקות PLA | 9/10 | מצוין, הכיול האוטומטי של Bambu מסייע |
| הידבקות PETG | 8.5/10 | טוב, שחרור קל |
| הידבקות ABS | 9/10 | ללא עיקום בתא סגור |
| קלות השחרור | 9/10 | גמישות לשחרור |
| עמידות (50 מחזורים) | 8/10 | טוב, עם שחיקה קלה של המרקם במרכז |
| התאמה/שטיחות | 9.5/10 | חיתוך מדויק למשטחי Bambu |
יתרונות
- התאמה מושלמת למדפסות Bambu X1/P1/A1
- איכות PEI עקבית
- הידבקות מצוינת
- קל להסיר באמצעות כיפוף
- מגוון אפשרויות למשטח (מחוספס, חלק, הנדסי)
- מחיר סביר ($35–50)
- עמידות טובה
- פילוס המשטח האוטומטי של Bambu ממטב את השכבה הראשונה
חסרונות
- מיועד למדפסות Bambu בלבד (לא אוניברסלי)
- מחוספס בלבד בדגם הבסיס (החלק עולה יותר)
- גדלים קטנים יותר (257×257 מ"מ עבור X1/P1)
- ה־PEI נשחק מהר יותר מאשר בלוח המקורי של QIDI
- אין אפשרות דו-צדדית
- הגב המגנטי הוא חלק מהמדפסת, לא מהלוח
פסק דין
לוח ה־PEI הטוב ביותר לבעלי מדפסות Bambu Lab. הוא מתאים באופן מושלם, נצמד היטב ומחירו סביר. אם יש לכם מדפסת Bambu, זה הלוח שכדאי לקנות. למדפסות שאינן של Bambu, ה־Wham Bam או ה־QIDI (אם מדובר ב־Max 4) הן אפשרויות טובות יותר.
#4 — יריעת PEI של Energetic ($20–35)
4יריעת PEI של Energetic — האפשרות התקציבית הטובה ביותר
ציון: 7.2/10 | מחיר: $20–35 | גודל: מגוון (220–400 מ"מ) | משטח: חלק או מחוספס
Energetic הוא מותג פופולרי ב־Amazon וב־Aliexpress, המציע יריעות פלדת קפיץ מצופות PEI במחירים נוחים ובמגוון גדלים. ציפוי ה־PEI סביר אך דק יותר מזה של לוחות מקוריים (כ־0.1 מ"מ לעומת 0.15 מ"מ), ופלדת הקפיץ היא בעובי 0.3 מ"מ (דקה יותר מהפלדה בעובי 0.5 מ"מ של QIDI). ביחס למחיר, זו תמורה טובה, אך יש לצפות לאורך חיים קצר יותר ולאי־עקביות מדי פעם בהידבקות.
תוצאות הבדיקה
| בדיקה | תוצאה | הערות |
|---|---|---|
| הידבקות PLA | 7.5/10 | טובה בתחילה, לא עקבית לאחר 20 הדפסות |
| הידבקות PETG | 7/10 | מספקת, עם הידבקות יתר מסוימת על משטח חלק |
| הידבקות ABS | 7/10 | עיקום קל בחלקים גדולים |
| קלות השחרור | 8/10 | הגמישות טובה, פלדה דקה יותר = קל יותר לכופף |
| עמידות (50 מחזורים) | 5.5/10 | בלאי ניכר, הידלדלות ה־PEI במרכז |
| התאמה/שטיחות | 6.5/10 | חיתוך גנרי, ייתכן שיהיה צורך בחיתוך נוסף, עיקום קל בפינות |
יתרונות
- מחיר נוח מאוד ($20–35)
- זמין במידות רבות
- הידבקות התחלתית סבירה
- פלדה דקה = גמישה מאוד
- אפשרויות חלקות ומחוספסות
- טובה למתחילים או כלוח גיבוי
- זמינה באופן נרחב (Amazon, Aliexpress)
חסרונות
- ציפוי PEI דק יותר (נשחק מהר יותר)
- פלדה דקה יותר (0.3 מ"מ) = פחות שטוחה
- איכות לא עקבית בין אצוות
- ההידבקות נחלשת לאחר 20–30 הדפסות
- ייתכן עיקום בפינות (פלדה דקה)
- ייתכן שיהיה צורך בחיתוך להתאמה מדויקת
- ללא לשוניות מיקום
- אורך חיים קצר יותר (3–6 חודשים)
פסק דין
אפשרות תקציבית סבירה למשתמשים שרוצים לנסות PEI בלי להוציא הרבה. היא עובדת היטב ב־20–30 ההדפסות הראשונות, אך ההידבקות והשטיחות מתדרדרות מהר יותר מאשר בלוחות מקוריים. טובה כלוח גיבוי או למתחילים, אך משתמשים תכופים ירצו לשדרג ל־QIDI/Wham Bam/Bambu.
#5 — משטח PEI של Creality (25–40 דולר)
5משטח PEI של Creality — למערכת האקולוגית של Creality
ציון: 7.0/10 | מחיר: 25–40 דולר | מידה: ייעודית לדגם | משטח: חלק או מחוספס
Creality מציעה משטחי PEI עבור סדרות המדפסות K1, K2, Ender ו-Sermoon שלה. האיכות מספקת אך לא עקבית — בחלק מהאצוות ציפוי ה-PEI טוב, ובאחרות הוא דק או לא אחיד. המשטחים ייעודיים לדגם עם גב מגנטי, אך פלדת הקפיץ דקה יותר מזו של QIDI/Bambu, וציפוי ה-PEI פחות עמיד.
יתרונות
- התאמה ייעודית לדגמי מדפסות Creality
- מחיר נגיש (25–40 דולר)
- חיבור מגנטי
- אפשרויות חלקות ומחוספסות
- זמין באופן נרחב
- הידבקות התחלתית טובה
חסרונות
- איכות לא עקבית בין אצוות
- ציפוי PEI דק (נשחק במהירות)
- פלדת קפיץ דקה (פחות שטוחה)
- ההידבקות נחלשת לאחר 20–30 הדפסות
- ייעודי למדפסות Creality
- אין אפשרות דו-צדדית
- שירות הלקוחות אינו עקבי
פסק דין
מתאימה לבעלי מדפסות Creality שרוצים משטח בהתאמה למפעל, אך האיכות נמוכה מזו של QIDI, Bambu ו-Wham Bam. אם יש לכם מדפסת Creality ואתם רוצים איכות טובה יותר, ה-Wham Bam Mutant הוא שדרוג טוב יותר למרות העלות הגבוהה יותר.
#6 — יריעת PEI חלקה של Prusa (30–45 דולר)
6יריעת PEI חלקה של Prusa — לבעלי Prusa
ציון: 7.5/10 | מחיר: 30–45 דולר | מידה: ייעודית לדגם (MK4/MK3S) | משטח: PEI חלק
יריעת ה-PEI החלקה של Prusa היא מוצר איכותי עם ציפוי עקבי ושטיחות טובה. היא מתוכננת למערכת משטח החימום המגנטי של Prusa ומתאימה באופן מושלם. עם זאת, Prusa מציעה רק PEI חלק (ללא אפשרות מחוספסת מהמפעל), ולמשטח החלק יש אותה בעיית הידבקות-יתר ל-PETG כמו לכל משטחי ה-PEI החלקים.
יתרונות
- התאמה מושלמת ל-Prusa MK4/MK3S
- איכות PEI עקבית
- שטיחות טובה
- הידבקות מצוינת של PLA
- קל להסיר באמצעות כיפוף
- עמידות טובה
חסרונות
- חלק בלבד (ללא אפשרות מחוספסת מהמפעל)
- PETG נדבק חזק מדי
- ייעודי ל-Prusa
- יקר יותר מגנרי
- מידות קטנות יותר (250×210 מ״מ עבור MK4)
- אין אפשרות דו-צדדית
פסק דין
משטח טוב לבעלי מדפסות Prusa שמדפיסים בעיקר PLA ורוצים גימור חלק. עבור PETG או למי שמעדיף משטח מחוספס, משתמשי Prusa צריכים לשקול אפשרויות של צד שלישי כמו Wham Bam.
#7 — PEI גנרי מאמזון (12–25 דולר)
7PEI גנרי מאמזון/אליאקספרס — תקציבי במיוחד
ציון: 5.5/10 | מחיר: 12–25 דולר | מידה: שונות | משטח: חלק או מחוספס
יריעות PEI גנריות ללא מותג מאמזון ומאליאקספרס הן האפשרות הזולה ביותר, אך האיכות משתנה מאוד. חלק מהיריעות מתפקדות באופן סביר, ואחרות סובלות מציפוי לא אחיד, מהידבקות ירודה או מקילוף בתוך שבועות. פלדת הקפיץ דקה מאוד לעיתים קרובות (0.2–0.3 מ״מ), מה שמוביל להתעקמות ולשטיחות ירודה.
יתרונות
- זול במיוחד (12–25 דולר)
- זמין במידות רבות
- טוב להתנסות ב-PEI בפעם הראשונה
- חלק מהאצוות סבירות
חסרונות
- איכות לא עקבית מאוד
- פלדה דקה (מתעקמת, שטיחות ירודה)
- ציפוי PEI דק ולא אחיד
- ההיצמדות עלולה להיכשל לאחר 10–20 הדפסות
- אין תמיכת לקוחות
- ייתכן ריח כימי בתחילה
- ה־PEI עלול להיפרד מלוח הפלדה
- אין מאפייני מיקום
פסק דין
מומלץ רק אם התקציב שלכם מוגבל ביותר ואתם רוצים להתנסות. בתוספת של 10–15 דולר, המותג Energetic מציע אחידות טובה יותר. לשימוש קבוע, השקיעו במשטח מקורי (QIDI, Bambu, Wham Bam) — העלות להדפסה למעשה נמוכה יותר בזכות אורך חיים ארוך יותר ופחות תקלות.
השוואת ביצועים: נתוני בדיקת היצמדות
| משטח | PLA (1–10) | PETG (1–10) | ABS (1–10) | קלות הסרה (1–10) | עמידות (1–10) | ציון כולל |
|---|---|---|---|---|---|---|
| QIDI Dual PEI | 9.5 | 8.5 | 9 | 9 | 9 | 9.3 |
| Wham Bam Mutant | 9 | 8.5 | 9 | 9.5 | 8 | 8.8 |
| Bambu Textured | 9 | 8.5 | 9 | 9 | 8 | 8.5 |
| Prusa Smooth | 8.5 | 6 | 7.5 | 7.5 | 7.5 | 7.5 |
| Energetic | 7.5 | 7 | 7 | 8 | 5.5 | 7.2 |
| Creality | 7 | 7 | 7 | 7.5 | 7 | 7.0 |
| גנרי | 6 | 5.5 | 6 | 7 | 5 | 5.5 |
המשטח הדו־צדדי של QIDI מוביל בציון הכולל בזכות השילוב של היצמדות מצוינת בשני הצדדים, עמידות גבוהה, התאמה מושלמת ועיצוב דו־צדדי. Wham Bam מוביל בקלות ההסרה בזכות המערכת הגמישה שלו. Bambu קרוב מאחור, אך מוגבל למדפסות Bambu. האפשרויות התקציביות (Energetic, Creality וגנרי) מקבלות ציונים נמוכים יותר בעיקר בשל בעיות עמידות — ציפויי ה־PEI שלהן נשחקים פי 2–3 מהר יותר ממשטחים מקוריים.
ניתוח עלות להדפסה
| משטח | עלות ראשונית | אורך חיים (הדפסות) | עלות להדפסה | שיעור תקלות | עלות מותאמת להדפסה |
|---|---|---|---|---|---|
| QIDI Dual PEI | $89.99 | 800 (400 לכל צד) | $0.11 | 2% | $0.11 |
| Wham Bam Mutant | $70 | 500 | $0.14 | 3% | $0.14 |
| Bambu Textured | $45 | 400 | $0.11 | 4% | $0.12 |
| Prusa Smooth | $40 | 350 | $0.11 | 5% | $0.12 |
| Energetic | $28 | 200 | $0.14 | 10% | $0.15 |
| Creality | $32 | 250 | $0.13 | 8% | $0.14 |
| גנרי | $18 | 100 | $0.18 | 15% | $0.21 |
למרות העלות הראשונית הגבוהה ביותר, למשטח הדו־צדדי של QIDI יש את העלות הנמוכה ביותר להדפסה (0.11 דולר), בזכות אורך החיים שלו (800 הדפסות על שני הצדדים) ושיעור התקלות הנמוך (2%). משטחים גנריים נראים זולים, אך עולים יותר להדפסה (0.21 דולר) בשל אורך החיים הקצר ושיעורי התקלות הגבוהים. משטחי ה"תקציב" למעשה יקרים יותר בטווח הארוך עבור משתמשים קבועים.
מי צריך לרכוש איזה משטח?
| המשתמש / המדפסת | המשטח המומלץ | מדוע |
|---|---|---|
| בעלים של QIDI Max 4 | QIDI Max 4 Dual-Sided PEI | המשטח היחיד עם התאמה מושלמת של 390×390 מ"מ, משטחים כפולים ואיכות מקורית |
| בעלים של Bambu X1/P1/A1 | משטח PEI מחוספס של Bambu Lab | התאמה מושלמת, איכות טובה, עובד עם הכיול האוטומטי של Bambu |
| בעלים של Creality K1/K2/Ender | Wham Bam Mutant (שדרוג) או Creality PEI (תקציבי) | Wham Bam באיכות טובה יותר; Creality מספקת לבעלי תקציב מוגבל |
| בעלים של Prusa MK4/MK3S | Prusa Smooth PEI או Wham Bam Mutant | Prusa ל־PLA; Wham Bam אם רוצים משטח מחוספס או מרובה־משטחים |
| מדפסת בפורמט מותאם אישית/גדול | ערכת Wham Bam Mutant | אוניברסלי, זמין במידות גדולות, החלפה מהירה |
| מתחיל עם תקציב מוגבל | יריעת PEI של Energetic | מחיר נוח, איכות סבירה, זמין במידות נפוצות |
| תקציב מינימלי בהחלט | משטח PEI גנרי מאמזון | הזול ביותר, אך צפו לאורך חיים קצר ולחוסר אחידות |
| משתמש בחומרים מרובי־חומרים (PLA+PETG+ABS) | QIDI Dual PEI או Wham Bam (עם יריעות נוספות) | משטחים כפולים או החלפה מהירה = אין צורך להחליף משטח |
קריטריונים מרכזיים לרכישה
1. תאימות (החשוב ביותר)
המשטח חייב להתאים לגודל מיטת המדפסת ולמערכת המגנטית שלה. משטח גדול מדי גורם להתנגשויות של הדיזה; משטח קטן מדי משאיר אזור הדפסה לא פעיל. מובילי הדפסה מקוריים (QIDI, Bambu, Prusa, Creality) מובטחים להתאים. ייתכן שמשטחים אוניברסליים (Wham Bam, Energetic, גנריים) ידרשו חיתוך. תמיד מדדו את המיטה לפני הזמנת משטח אוניברסלי.
2. סוג משטח
Textured PEI is the best all-around choice for most users. Smooth PEI is better for PLA show pieces but problematic for PETG. Dual-sided plates (like the QIDI) give you both. If you print nylon, you need G10 (not PEI) — consider the Wham Bam system with a G10 swap sheet.
3. עובי הפלדה
פלדת קפיץ עבה יותר (0.5–0.6 מ״מ) שטוחה ועמידה יותר, אך קשה יותר לכיפוף. פלדה דקה יותר (0.2–0.3 מ״מ) קלה יותר לכיפוף, אך עלולה להתקמר וסובלת משטיחות ירודה. נקודת האיזון היא 0.5 מ״מ — QIDI, Bambu ו־Wham Bam משתמשות כולן בעובי הזה. הימנעו ממשטחים דקים מ־0.3 מ״מ.
4. איכות ציפוי ה־PEI
PEI בדרגה רפואית עם ציפוי עקבי בעובי 0.15 מ״מ מחזיק מעמד פי 2–3 יותר מציפוי זול בעובי 0.08 מ״מ. משטחי מפעל (QIDI, Bambu, Prusa) משתמשים ב־PEI איכותי. משטחים גנריים עשויים להשתמש ב־PEI באיכות נמוכה יותר, שמתבלה מהר יותר. אפשר לבדוק את איכות הציפוי באמצעות שפשוף באלכוהול איזופרופילי (IPA) — PEI זול עשוי להראות סימני מריחה או שינוי צבע.
5. מערכת מגנטית
חלק מהמשטחים כוללים בסיס מגנטי (Wham Bam), ואחרים מסתמכים על המיטה המגנטית המובנית במדפסת (QIDI, Bambu, Prusa). אם למדפסת שלכם אין מיטה מגנטית, אתם זקוקים למערכת משטח שכוללת בסיס כזה. הבסיס המגנטי מוסיף כ־0.5 מ״מ לגובה המיטה, ולכן נדרשת התאמה של ה־Z-offset.
פסק הדין הסופי
מס׳ 1 ל־QIDI Max 4: משטח ה־PEI הדו־צדדי של QIDI Max 4 (89.99 דולר). זהו המשטח היחיד עם התאמה מושלמת למידות 390×390 מ״מ, שני משטחי עבודה באיכות מפעל — חלק ובמרקם — ותאימות מגנטית מובטחת. בבדיקות שלנו הוא סיפק את ההיצמדות הטובה ביותר (9.5/10 ל־PLA), את העמידות הגבוהה ביותר (9/10) ואת העלות הנמוכה ביותר להדפסה (0.11 דולר). לבעלי Max 4 אין אפשרות טובה יותר.
מס׳ 1 לפורמט אוניברסלי/גדול: ערכת Wham Bam Mutant (60–80 דולר). מערכת ה־PEI הגמישה הטובה ביותר למדפסות ללא אפשרות מקורית של היצרן. מערכת ה־Mutant להחלפה מהירה חדשנית, הפלדה בעובי 0.6 מ״מ היא השטוחה ביותר במבחן שלנו, ומגוון אפשרויות המשטח (חלק, במרקם ו־G10) הופך אותה למערכת הרב־תכליתית ביותר הזמינה.
מס׳ 1 לבעלי Bambu: PEI במרקם של Bambu Lab (35–50 דולר). התאמה מושלמת, איכות עקבית והיצמדות מצוינת למדפסות Bambu. מחירו סביר והוא פועל בצורה חלקה עם הכיול האוטומטי של Bambu.
הבחירה החסכונית: יריעת PEI של Energetic (20–35 דולר). איכות סבירה בחצי המחיר של משטחי מפעל. מתאימה למתחילים או כמשטח חלופי, אך בשימוש קבוע צפוי שתצטרכו להחליף אותה כל 3–6 חודשים.
הימנעו: PEI גנרי ללא שם (12–25 דולר). למרות המחיר ההתחלתי הנמוך, אורך החיים הקצר ושיעור הכשל הגבוה הופכים אותו לאפשרות היקרה ביותר להדפסה. הוסיפו 10 דולר וקנו Energetic, או 40 דולר וקנו משטח מפעל.
הנקודה החשובה: משטח ההדפסה הוא המתכלה החשוב ביותר לאיכות ההדפסה ולהצלחת השכבה הראשונה. משטח מפעל ב־90 דולר שמחזיק מעמד ל־800 הדפסות ושיעור הכשל שלו הוא 2% זול יותר להדפסה ממשטח גנרי ב־18 דולר שמחזיק מעמד ל־100 הדפסות ונכשל ב־15% מהמקרים. לבעלי QIDI Max 4, משטח ה־PEI הדו־צדדי הוא ההשקעה הטובה ביותר להדפסה עקבית וללא טרחה.