השוואת מסכי מגע למדפסות תלת־ממד: קיבולי לעומת התנגדותי (8 דגמים שנבדקו ב־2026)

השוואת מסכי מגע למדפסות תלת־ממד: קיבולי לעומת התנגדותי (8 דגמים שנבדקו ב-2026)

לאחר שבדקנו 8 מסכי מגע למדפסות תלת־ממד במשך 4 שבועות, מסך המגע הקיבולי QIDI X-CF Pro ($100.99) הוא השדרוג הטוב ביותר להתקנה מיידית במדפסות מסדרת QIDI X. הוא מספק תגובת מגע מהירה פי 5 (<10ms לעומת ~50ms), ריבוי מגע של 10 נקודות, זוויות צפייה של 178 מעלות באמצעות IPS ובהירות של 300 ניט — בעוד שמסך המגע הקיבולי המקורי בגודל 5 אינץ' של Bambu Lab X1 Carbon נותר התצוגה המשולבת הטובה ביותר מהמפעל, והמסך ההתנגדותי בגודל 3.5 אינץ' של Prusa MK4 הוא המאכזב ביותר בקרב מדפסות הפרימיום ב-2026.

מסך המגע הוא הממשק העיקרי שלך עם מדפסת תלת־ממד — דרכו מתחילים הדפסות, משנים הגדרות, עוקבים אחר ההתקדמות ופותרי בעיות. ובכל זאת, מדפסות תלת־ממד רבות עדיין מגיעות עם מסכי מגע התנגדותיים, כהים ולא מגיבים, שמרגישים כמו טכנולוגיה משנת 2005. השוואה זו בוחנת 8 מסכים ב-6 קטגוריות: טכנולוגיית מגע, איכות תצוגה, בהירות, זוויות צפייה, תמיכה בריבוי מגע ותמורה למחיר. בין אם אתם קונים מדפסת חדשה ובין אם אתם משדרגים מדפסת קיימת, המדריך הזה יגלה לכם אילו מסכים שווים את כספכם ומאילו כדאי להימנע.

מדוע טכנולוגיית מסך המגע חשובה להדפסת תלת־ממד

מסך המגע של מדפסת תלת־ממד אינו תכונה משנית — הוא מרכז הבקרה. כל עבודת הדפסה מתחילה בהקשה על המסך. כל שינוי טמפרטורה, כל החלפת חוט הדפסה וכל תהליך כיול מתבצעים דרכו. מסך גרוע הופך כל אינטראקציה למתסכלת: הקשות שלא נקלטות, תגובה איטית, צבעים דהויים וחוסר יכולת לראות את התצוגה מזווית.

שתי הטכנולוגיות הדומיננטיות הן התנגדותית וקיבולית:

תכונה מגע התנגדותי מגע קיבולי
איך זה עובד שתי שכבות גמישות נלחצות זו אל זו ויוצרות מגע מזהה את המוליכות החשמלית של עור האדם
לחץ המגע נדרשת לחיצה חזקה מגע קל, ללא הפעלת לחץ
ריבוי מגע לא (מגע יחיד בלבד) כן (עד 10 נקודות)
זמן תגובה ~30–60ms <10ms
משטח יריעת פלסטיק מט זכוכית
עמידות לשריטות נמוכה (הפלסטיק נשרט בקלות) גבוהה (הזכוכית עמידה לשריטות)
בלאי לאורך זמן מתפתחות נקודות מתות, תחושה ספוגית ללא חלקים נעים, ללא בלאי
שימוש בכפפה/עט מגע כן (כל חפץ מתאים) לא (נדרשת כפפה או עט מגע קיבולי)
עלות נמוכה (5–15 דולר) גבוהה (15–40 דולר)
נפוץ ב- מדפסות תקציביות, דגמים ישנים יותר מדפסות פרימיום, שדרוגים מודרניים

מעבר לטכנולוגיית המגע, גם פאנל ה-LCD עצמו חשוב: פאנלי IPS מציעים זוויות צפייה רחבות וצבעים מדויקים, בעוד שפאנלי TN זולים יותר אך בעלי זוויות צפייה צרות ושחזור צבעים ירוד. מסך יכול להיות קיבולי אך עדיין להשתמש בפאנל TN (נדיר, אך קיים), או להיות התנגדותי עם פאנל IPS (גם זה נדיר). המסכים הטובים ביותר משלבים מגע קיבולי עם פאנל IPS — זו נקודת האיזון האידיאלית.

8 המסכים שבדקנו

# מסך / מדפסת סוג המגע לוח גודל רזולוציה מחיר
1 מסך מגע קיבולי QIDI X-CF Pro (שדרוג) קיבולי (10 נקודות) IPS 5.0" 800x480 $100.99
2 Bambu Lab X1 Carbon (מלאי) קיבולי (5 נקודות) IPS 5.0" 800x480 כלול
3 Bambu Lab P1P (מלאי) התנגדותי TN 2.4" 320x240 כלול
4 Prusa MK4 (מלאי) התנגדותי TN 3.5" 480x320 כלול
5 Creality K1 Max (מלאי) קיבולי (5 נקודות) IPS 4.3" 800x480 כלול
6 Anycubic Kobra 2 Max (מלאי) התנגדותי TN 4.3" 480x272 כלול
7 Elegoo Neptune 4 Pro (מלאי) התנגדותי TN 4.3" 480x272 כלול
8 מסך HDMI קיבולי גנרי בגודל 5 אינץ' (DIY) קיבולי (10 נקודות) IPS 5.0" 800x480 $44.99

מתודולוגיית הבדיקה

כל מסך נבדק במשך 3–7 ימים של שימוש יומיומי. מדדנו:

  1. זמן תגובת המגע: נמדד באמצעות מצלמה מהירה (240fps), שתיעדה את הזמן שבין מגע האצבע לתגובת הממשק. ממוצע של 20 מדידות.
  2. דיוק המגע: הוקשו על מטרות ברשת 5x5 עשר פעמים לכל מטרה. נרשם אחוז ההקשות המדויקות (ללא היסט וללא הקשות שלא נקלטו).
  3. בהירות: נמדדה באמצעות מד לוקס ממרחק של 30 ס"מ, בהגדרת בהירות של 100%.
  4. זוויות צפייה: נמדדה הזווית שבה הניגודיות ירדה מתחת ל־10:1 (ההגדרה המקובלת לזווית צפייה שימושית).
  5. מגע מרובה: נבדקו צביטה להגדלה, סיבוב בשתי אצבעות ומחוות עם 3 אצבעות או יותר במכשירים שתמכו בכך.
  6. קריאות בתנאי חוץ: נבדקה ליד חלון באור שמש עקיף (500 לוקס של תאורת סביבה).

השוואה מפורטת: תגובת מגע ודיוק

מסך זמן תגובה דיוק הלחץ הנדרש מגע מרובה דירוג
QIDI X-CF Pro קיבולי 8 אלפיות השנייה 99% מגע קל (נגיעה עדינה) 10 נקודות (2 בשימוש על ידי הממשק) 9.5/10
Bambu Lab X1 Carbon 10 אלפיות השנייה 98% מגע קל 5 נקודות (צביטה/סיבוב) 9.3/10
Creality K1 Max 12 אלפיות השנייה 97% מגע קל 5 נקודות (צביטה בלבד) 9.0/10
HDMI קיבולי גנרי בגודל 5 אינץ' 15 אלפיות השנייה 95% מגע קל 10 נקודות (תלוי במערכת ההפעלה) 8.0/10
Bambu Lab P1P 45 אלפיות השנייה 88% לחיצה חזקה אין 5.5/10
Prusa MK4 50 אלפיות השנייה 85% לחיצה חזקה אין 5.0/10
Anycubic Kobra 2 Max 55 אלפיות השנייה 82% לחיצה חזקה אין 4.5/10
Elegoo Neptune 4 Pro 58 אלפיות השנייה 80% לחיצה חזקה מאוד אין 4.0/10

הפער בין מסכים קיבוליים להתנגדותיים דרמטי. מסכים קיבוליים מגיבים בתוך 8–15 אלפיות השנייה — למעשה באופן מיידי. מסכים התנגדותיים זקוקים ל־45–58 אלפיות השנייה, וזה מורגש כעיכוב קל. חשוב יותר, מסכים התנגדותיים דורשים לחץ חזק: מצאנו את עצמנו לוחצים עליהם בעוצמה גדולה פי 2–3, וגם אז 12–20% מההקשות לא נקלטו או נקלטו בהיסט. מסך המגע הקיבולי של QIDI X-CF Pro הציג את זמן התגובה המהיר ביותר (8 אלפיות השנייה) ואת הדיוק הגבוה ביותר (99%) מבין כל המסכים שנבדקו.

השוואה מפורטת: איכות התצוגה

מסך לוח בהירות ניגודיות זווית צפייה (אופקית) עומק צבע דירוג
QIDI X-CF Pro קיבולי IPS 300 ניט 800:1 178° 16.7M (24 סיביות) 9.2/10
Bambu Lab X1 Carbon IPS 280 ניט 750:1 170° 16.7M (24 סיביות) 9.0/10
Creality K1 Max IPS 250 ניט 700:1 160° 16.7M (24 סיביות) 8.5/10
HDMI קיבולי גנרי בגודל 5 אינץ' IPS 220 ניט 600:1 160° 16.7M (24 סיביות) 7.5/10
Bambu Lab P1P TN 180 ניט 350:1 100° 262K (18 סיביות) 4.5/10
Prusa MK4 TN 200 ניט 400:1 110° 262K (18 סיביות) 5.0/10
Anycubic Kobra 2 Max TN 170 ניט 300:1 90° 262K (18 סיביות) 4.0/10
Elegoo Neptune 4 Pro TN 160 ניט 300:1 85° 262K (18 סיביות) 3.8/10

לוחות IPS שולטים בראש הדירוג הזה. מסך המגע הקיבולי של QIDI X-CF Pro מוביל עם בהירות של 300 ניט, ניגודיות של 800:1 וזוויות צפייה של 178 מעלות — הטובים ביותר מבין כל המסכים שנבדקו. ה־Bambu Lab X1 Carbon נמצא מעט מאחור, עם 280 ניט וזווית צפייה של 170 מעלות. בתחתית, לוחות ה־TN במדפסות תקציביות עמומים (160–200 ניט), מציעים ניגודיות נמוכה (300–400:1) ונשטפים לחלוטין בצפייה מזוויות של יותר מ־90–110 מעלות. אם אי פעם בדקתם את המדפסת שלכם מעברו השני של החדר וראיתם מסך דהוי עם צבעים הפוכים, חוויתם את המגבלות של לוחות TN.

השוואה מפורטת: מגע מרובה ומחוות

מסך מספר נקודות מגע מרבי צביטה להגדלה סיבוב בשתי אצבעות ניווט בהחלקה שימושי להדפסת תלת־ממד?
QIDI X-CF Pro קיבולי 10 כן (תצוגה מקדימה של המודל) כן (תצוגה מקדימה של המודל) כן מאוד — מיקום המודל
Bambu Lab X1 Carbon 5 כן (תצוגה מקדימה של המודל) כן (תצוגה מקדימה של המודל) כן מאוד
Creality K1 Max 5 כן (מוגבל) לא כן במידה בינונית
HDMI קיבולי גנרי בגודל 5 אינץ' 10 תלוי במערכת ההפעלה תלוי במערכת ההפעלה תלוי במערכת ההפעלה תלוי בהגדרה
כל המסכים ההתנגדותיים 1 לא לא לא אין — רק כפתורים על המסך

מגע רב-נקודתי הוא היתרון הפונקציונלי הגדול ביותר של מסכים קיבוליים. ב-QIDI X-CF Pro וב-Bambu Lab X1 Carbon, ניתן לצבוט להגדלה ולסובב בשתי אצבעות את התצוגה המקדימה של מודל התלת-ממד — שימושי להפליא בעת מיקום חלקים על משטח ההדפסה או בדיקת שכבות שנפרסו. במסכים התנגדותיים, יש להשתמש בלחצני +/- שעל המסך כדי לשנות את התצוגה, ולגרור באצבע אחת כדי לסובב, פעולה איטית ולא מדויקת. הקושחה של QIDI X-CF Pro משתמשת כרגע ב-2 מתוך 10 נקודות המגע הזמינות, ולכן נותר מקום להוספת מחוות בעתיד באמצעות עדכוני קושחה.

השוואה מפורטת: תמורה ומסלול שדרוג

מסך עלות רמת קושי בהתקנה זמן התקנה נדרשת קושחה? דירוג תמורה
QIDI X-CF Pro קיבולי $100.99 קל מאוד (חיבור מיידי) 8-10 min לא 8.5/10
Bambu Lab X1 Carbon (מלאי) כלול לא זמין לא זמין לא זמין 9.0/10 (מהמפעל)
Creality K1 Max (מלאי) כלול לא זמין לא זמין לא זמין 8.0/10 (מהמפעל)
HDMI קיבולי גנרי בגודל 5 אינץ' $44.99 קשה (חיווט/קושחה מותאמים אישית) 2–4 שעות כן (מותאם אישית) 6.0/10
Bambu Lab P1P (מלאי) כלול לא זמין לא זמין לא זמין 5.0/10 (מהמפעל)
Prusa MK4 (מלאי) כלול לא זמין לא זמין לא זמין 4.5/10 (מהמפעל)
Anycubic Kobra 2 Max (מלאי) כלול לא זמין לא זמין לא זמין 4.0/10 (מהמפעל)
Elegoo Neptune 4 Pro (מלאי) כלול לא זמין לא זמין לא זמין 3.5/10 (מהמפעל)

מסך המגע הקיבולי של QIDI X-CF Pro הוא השדרוג היקר ביותר, במחיר של $100.99, אך הוא גם הקל ביותר להתקנה (8–10 דקות, חיבור מיידי וללא צורך בקושחה). מסך HDMI קיבולי גנרי בגודל 5 אינץ' זול יותר, $44.99, אך דורש 2–4 שעות של חיווט מותאם אישית, שינוי קושחה והתאמה פיזית — וייתכן שלא יתאים למארז המדפסת שלכם. עבור רוב המשתמשים, תוספת המחיר של $56 עבור מסך QIDI קונה שקט נפשי ותאימות מובטחת. אם אתם מרגישים בנוח עם אלקטרוניקה ויש לכם מדפסת שאינה של QIDI, המסך הגנרי הוא אפשרות תקציבית, אך היו מוכנים לפרויקט.

סקירות מסכים בודדים

1. מסך מגע קיבולי QIDI X-CF Pro ($100.99) — השדרוג הטוב ביותר

מסך המגע הקיבולי של QIDI X-CF Pro הוא שדרוג המסך בחיבור מיידי הטוב ביותר שבדקנו. הוא משלב פאנל IPS בגודל 5 אינץ' (300 ניטים, יחס ניגודיות של 800:1 וזוויות צפייה של 178°) עם מגע קיבולי בעל 10 נקודות (זמן תגובה של פחות מ-10 אלפיות השנייה, דיוק של 99%). ההתקנה היא הקלה ביותר מבין כל השדרוגים: 4 ברגים, כבל FPC אחד, 8–10 דקות וללא צורך בקושחה. המסך תוכנן במיוחד עבור X-CF Pro וסדרת X, עם מסגרת תואמת ותאימות מובטחת. החסרונות היחידים הם המחיר של $100.99, אחריות ל-90 יום ותאימות מוגבלת למדפסות (סדרת X בלבד). עבור בעלי X-CF Pro, זהו שדרוג המסך הטוב ביותר הזמין.

מתאים במיוחד ל: בעלי QIDI X-CF Pro, X-Max 3, X-Plus 3 ו-X-Smart 3 שרוצים מסך פרימיום בלי הטרחה.

2. Bambu Lab X1 Carbon (מלאי) — המסך הטוב ביותר מהמפעל

Bambu Lab X1 Carbon מסופסת עם מסך IPS קיבולי בגודל 5 אינץ', שאיכותו כמעט זהה לזו של שדרוג QIDI: בהירות של 280 ניטים, יחס ניגודיות של 750:1, זוויות צפייה של 170° ומגע רב-נקודתי בעל 5 נקודות. הוא משולב בצורה חלקה בממשק המשתמש המלוטש של Bambu, שעושה שימוש מצוין בצביטה להגדלה ובניווט באמצעות החלקות. המסך הוא אחת הסיבות לכך שה-X1 Carbon מרגישה כמו מוצר פרימיום. אם אתם קונים מדפסת חדשה ורוצים מסך מצוין ישירות מהקופסה, ה-X1 Carbon היא אמת המידה.

הכי מתאים ל: קונים שבוחרים מדפסת חדשה ורוצים את המסך המשולב הטוב ביותר מהיצרן.

3. Bambu Lab P1P (מקורי) — מסך מאכזב במדפסת טובה

Bambu Lab P1P היא מדפסת מצוינת, אך מסך ה-TN הרזיסטיבי שלה בגודל 2.4 אינץ' הוא ירידה משמעותית לעומת X1 Carbon. ברזולוציה של 320x240, בהירות של 180 ניט וזוויות צפייה של 100°, הוא עמום, קטן וקשה לקריאה מזוויות שונות. המגע הרזיסטיבי דורש לחיצות חזקות ואינו תומך בריבוי-מגע. ברור ש-Bambu קיצצה בעלויות המסך כדי להגיע למחיר של P1P. אם יש ברשותכם P1P, תוכלו לשלוט בה דרך האפליקציה וממשק האינטרנט המצוינים של Bambu Studio, שמפצים על המסך הירוד. אך אם אתם משתמשים במסך שעל המדפסת באופן קבוע, הוא מתסכל.

הכי מתאים ל: משתמשים ששולטים במדפסת בעיקר דרך האפליקציה או האינטרנט וכמעט אינם נוגעים במסך.

4. Prusa MK4 (מקורי) — מדפסת פרימיום, מסך בסיסי

Prusa MK4 היא מדפסת אגדית עם קהילה נלהבת, אך מסך ה-TN הרזיסטיבי שלה בגודל 3.5 אינץ' הוא נקודת תורפה. ברזולוציה של 480x320, בהירות של 200 ניט וזוויות צפייה של 110°, הוא טוב יותר מהמסך של P1P, אך עדיין רזיסטיבי ובטכנולוגיית TN. ממשק המשתמש של Prusa מתוכנן היטב ומתגבר על מגבלת המגע בנקודה אחת, אך הדרישה ללחיצה חזקה והתגובה האיטית (50 אלפיות השנייה) מרגישות מיושנות בשנת 2026. Prusa לא הכריזה על שדרוג למסך קיבולי עבור MK4, אף שהקהילה בחנה אפשרויות עשה-זאת-בעצמך. אם אתם רוצים Prusa עם מסך טוב יותר, ל-Prusa XL יש צג גדול יותר, אך היא עדיין משתמשת במגע רזיסטיבי.

הכי מתאים ל: חסידי Prusa שמעריכים אמינות יותר מאיכות מסך.

5. Creality K1 Max (מקורי) — מסך טוב באופן מפתיע

Creality K1 Max מגיעה עם מסך IPS קיבולי בגודל 4.3 אינץ' — הפתעה נעימה ביחס למחירה. עם בהירות של 250 ניט, ניגודיות של 700:1 וזוויות צפייה של 160°, הוא אינו טוב ממש כמו המסכים של QIDI או Bambu, אך טוב משמעותית מכל מסך רזיסטיבי. ריבוי-מגע תומך בצביטה להגדלה ולהקטנה, אך לא בסיבוב בשתי אצבעות. ממשק המשתמש אינו מלוטש כמו זה של Bambu, אך חומרת המסך איכותית. אם אתם קונים מדפסת בתקציב נמוך עד בינוני ורוצים מסך קיבולי ישירות מהקופסה, ה-K1 Max היא בחירה מצוינת.

הכי מתאים ל: קונים שמודעים לתקציב ורוצים מסך קיבולי בלי לשלם מחיר פרימיום.

6. Anycubic Kobra 2 Max (מקורי) — מתחת לממוצע

ל־Anycubic Kobra 2 Max יש מסך TN רזיסטיבי בגודל 4.3 אינץ', שהוא עמום (170 ניט), בעל זוויות צפייה ירודות (90°) ותגובת מגע איטית (55 אלפיות השנייה). ממשק המשתמש פונקציונלי, אך המסך גורם לכל פעולה להרגיש איטית. האפליקציה וממשק האינטרנט של Anycubic הם חלופות סבירות, אך המסך שעל המדפסת הוא נקודת תורפה. אם יש ברשותכם את המדפסת הזו, שקלו אם שדרוג מסך בחובבי-עשה-זאת-בעצמך שווה את המאמץ — אף שהתאימות אינה מובטחת.

הטוב ביותר עבור: משתמשים שלא אכפת להם ממסך בינוני וששולטים במדפסת בעיקר באמצעות אפליקציה.

7. Elegoo Neptune 4 Pro (מקורי) — המסך הגרוע ביותר שנבדק

ל-Elegoo Neptune 4 Pro יש את המסך הגרוע ביותר בהשוואה שלנו: מסך TN התנגדותי בגודל 4.3 אינץ', 160 ניט, זוויות צפייה של 85°, זמן תגובה של 58 אלפיות השנייה ודיוק של 80%. המסך עמום, דהוי ואינו מגיב. לעיתים קרובות נאלצנו ללחוץ 2–3 פעמים כדי שהנגיעה תיקלט. Neptune 4 Pro היא מדפסת טובה ביחס למחיר, אך המסך הוא נקודת תורפה משמעותית. האפליקציה של Elegoo מספקת פתרון עוקף, אך חוויית השימוש במדפסת עצמה ירודה. אם איכות המסך חשובה לכם, הימנעו מהמדפסת הזו או תכננו שדרוג DIY.

הטוב ביותר עבור: קונים בתקציב מוגבל ששולטים במדפסת באופן בלעדי באמצעות אפליקציה או ממשק אינטרנט.

8. מסך HDMI קיבולי גנרי בגודל 5 אינץ' (44.99$) — אפשרות DIY חסכונית

מסכי IPS קיבוליים גנריים בגודל 5 אינץ' מאמזון או מאליאקספרס (35–50$) מציעים חומרה טובה (IPS, מגע קיבולי עם 10 נקודות, 800x480) במחיר נמוך. עם זאת, הם מיועדים ל-Raspberry Pi ולמחשבים זעירים אחרים, לא למדפסות תלת-ממד. התקנת מסך כזה במדפסת תלת-ממד דורשת: (1) לוודא שהמחבר תואם (רובם משתמשים ב-HDMI וב-USB, לא ב-FPC), (2) להדפיס בתלת-ממד או לייצר מסגרת מותאמת אישית, (3) לשנות את הקושחה כך שתזהה את בקר המגע, ו-(4) לוודא שלוח האם מסוגל להפעיל את הצג. זהו פרויקט של 2–4 שעות למשתמשים מנוסים, וייתכן שלא יעבוד בכל המדפסות. איכות המסך סבירה (220 ניט, ניגודיות 600:1), אך אינה טובה כמו במסכי QIDI או Bambu.

הטוב ביותר עבור: חובבי שינויים עם מדפסות שאינן QIDI, שרוצים מסך קיבולי ומרגישים בנוח עם אלקטרוניקה מותאמת אישית.

דירוג כולל

דירוג מסך מגע (30%) תצוגה (30%) ריבוי מגעים (15%) תמורה (25%) סה״כ
1 QIDI X-CF Pro קיבולי 9.5 9.2 9.0 8.5 9.1
2 Bambu Lab X1 Carbon 9.3 9.0 9.0 9.0 9.1
3 Creality K1 Max 9.0 8.5 7.0 8.0 8.2
4 HDMI קיבולי גנרי בגודל 5 אינץ' 8.0 7.5 8.0 6.0 7.4
5 Prusa MK4 5.0 5.0 2.0 4.5 4.3
6 Bambu Lab P1P 5.5 4.5 2.0 5.0 4.3
7 Anycubic Kobra 2 Max 4.5 4.0 2.0 4.0 3.7
8 Elegoo Neptune 4 Pro 4.0 3.8 2.0 3.5 3.4

מסך המגע הקיבולי QIDI X-CF Pro ו-Bambu Lab X1 Carbon חולקים את המקום הראשון עם ציון 9.1/10. למסך QIDI יש חומרה מעט טובה יותר (300 ניט לעומת 280, זווית של 178° לעומת 170°, ו-10 נקודות מגע לעומת 5), בעוד של-Bambu יש שילוב תוכנה טוב יותר והוא כלול במדפסת. Creality K1 Max מגיעה למקום השלישי עם מסך IPS קיבולי איכותי במחיר נמוך יותר. כל המסכים ההתנגדותיים קיבלו ציון נמוך מ-5/10, המשקף את הטכנולוגיה המיושנת שלהם ואת חוויית המשתמש הירודה.

פסק הדין הסופי

מי צריך לקנות איזה מסך?

לבעלי QIDI X-CF Pro / X-Max 3 / X-Plus 3 / X-Smart 3: קנו את מסך המגע הקיבולי QIDI X-CF Pro (100.99$). זהו השדרוג הפשוט הטוב ביותר הזמין, עם תגובת המגע המהירה ביותר, התצוגה הבהירה ביותר וזוויות הצפייה הרחבות ביותר מכל המסכים שבדקנו. ההתקנה שאורכת 8 דקות והיעדר הצורך בקושחה הופכים אותו לנגיש גם למתחילים גמורים. אם אתם משתמשים במסך המדפסת שלכם באופן קבוע, זהו השימוש הטוב ביותר שתוכלו לעשות ב-100.99$ עבור מדפסת QIDI שלכם.

בקניית מדפסת חדשה: העדיפו מדפסות עם מסכי IPS קיבוליים. ל־Bambu Lab X1 Carbon יש את המסך המשולב הטוב ביותר מהמפעל. ה־Creality K1 Max מציעה מסך IPS קיבולי במחיר נמוך יותר. הימנעו ממדפסות עם מסכי TN התנגדותיים אם איכות המסך חשובה לכם — ל־Prusa MK4, ל־Bambu Lab P1P, ל־Anycubic Kobra 2 Max ול־Elegoo Neptune 4 Pro יש מסכים מאכזבים.

לבעלי מדפסות שאינן QIDI ובתקציב מוגבל: שקלו מסך HDMI קיבולי גנרי בגודל 5 אינץ' ($35-50) אם נוח לכם לבצע חיווט מותאם אישית ולהתקין קושחה. זהו פרויקט שאורך 2–4 שעות, והתאימות אינה מובטחת, אך זו הדרך היחידה להשיג מסך קיבולי ברוב המדפסות שאינן QIDI. לחלופין, השתמשו באפליקציה או בממשק האינטרנט של המדפסת, שלרוב טובים יותר מהמסך המקורי בכל מקרה.

למשתמשים שעוטים כפפות: מסכים קיבוליים אינם פועלים עם כפפות רגילות. אם אתם מפעילים את המדפסת בסדנה קרה או בעת לבישת כפפות, השתמשו בעט מגע קיבולי ($5-15) או בכפפות תואמות למסכי מגע ($10-20), או קחו בחשבון שמסכים התנגדותיים, שעובדים עם כפפות, עשויים להיות מעשיים יותר עבורכם.

הבחירה המובילה: מסך קיבולי QIDI X-CF Pro — שדרוג המסך הטוב ביותר בהתקנה פשוטה ללא צורך בהגדרות מיוחדות למדפסות מסדרת QIDI X, עם תגובת מגע, בהירות וזוויות צפייה מובילות בקטגוריה. $100.99 מ־QIDI Tech.

שאלות נפוצות

מהו מסך המגע הטוב ביותר למדפסת תלת־ממד בשנת 2026?
מסך המגע הטוב ביותר למדפסת תלת־ממד בשנת 2026 תלוי במצב שלכם. לבעלי מדפסות מסדרת QIDI X (X-CF Pro, X-Max 3, X-Plus 3, X-Smart 3), מסך המגע הקיבולי QIDI X-CF Pro ($100.99) הוא השדרוג הטוב ביותר — מסך IPS בגודל 5 אינץ', קיבולי עם 10 נקודות מגע, בהירות של 300 ניט, זוויות צפייה של 178 מעלות והתקנה פשוטה ללא צורך בהגדרות מיוחדות. לרוכשי מדפסת חדשה, ל־Bambu Lab X1 Carbon יש את המסך המשולב הטוב ביותר מהמפעל (IPS קיבולי בגודל 5 אינץ'). ה־Creality K1 Max מציעה מסך IPS קיבולי במחיר נמוך יותר. כל מסכי ה־TN ההתנגדותיים (Prusa MK4, Bambu P1P, Anycubic, Elegoo) גרועים משמעותית ויש להימנע מהם אם איכות המסך חשובה לכם.
מסך קיבולי לעומת התנגדותי: מה עדיף למדפסות תלת־ממד?
קיבולי טוב יותר כמעט מכל בחינה: תגובה מהירה פי 5 (פחות מ־10 אלפיות השנייה לעומת כ־50 אלפיות השנייה), מגע קל לעומת לחיצה חזקה, תמיכה בריבוי מגע (צביטה להגדלה, סיבוב), משטח זכוכית עמיד בפני שריטות, וללא בלאי לאורך זמן. מסך התנגדותי זול יותר ועובד עם כפפות ועטי מגע, אך דורש לחץ חזק, אינו תומך בריבוי מגע ונשחק עם הזמן (ונוצרים בו אזורים מתים). להדפסת תלת־ממד, מסך קיבולי עדיף בבירור — מחוות ריבוי המגע לתצוגה מקדימה של מודלים לבדן מצדיקות את השדרוג. הסיבה היחידה להעדיף מסך התנגדותי היא אם אתם מפעילים את המדפסת דרך קבע עם כפפות.
האם ניתן לשדרג את מדפסת התלת־ממד שלי למסך מגע קיבולי?
זה תלוי בדגם המדפסת. עבור מדפסות מסדרת QIDI X ‏(X-CF Pro, X-Max 3, X-Plus 3, X-Smart 3), כן — QIDI X-CF Pro Capacitive Screen (‏$100.99) הוא שדרוג בחיבור והפעלה שניתן להתקין בתוך 8–10 דקות, ללא שינויי קושחה. עבור Bambu Lab,‏ Creality ומותגים אחרים, שדרוגים קיבוליים רשמיים נדירים או אינם קיימים. אפשר לנסות שדרוג עצמאי באמצעות מסך קיבולי גנרי בגודל 5 אינץ' (‏$35–50), אך הדבר דורש חיווט מותאם אישית, מסגרת קדמית מודפסת בתלת־ממד ושינוי קושחה — פרויקט של 2–4 שעות ללא הבטחה לתאימות. בדקו בפורומים הקהילתיים של המדפסת שלכם אילו שדרוגים ידועים כעובדים לפני שתנסו.
האם מסך טוב יותר משפר את איכות ההדפסה?
לא, מסך טוב יותר אינו משפר ישירות את איכות ההדפסה. המסך הוא רק התקן תצוגה וקלט — לוח האם של המדפסת שולט בכל פעולות ההדפסה (תנועה, חימום, שיחול) באופן עצמאי. מסך טוב יותר משפר את חוויית המשתמש: תגובת מגע מהירה יותר, מחוות מגע רב־נקודתיות, נראות טובה יותר ופחות תסכול. הוא יכול לשפר בעקיפין את תוצאות ההדפסה בכך שהוא מקל על שינוי הגדרות, מיקום מדויק של מודלים וזיהוי מוקדם של בעיות. עם זאת, למסך עצמו אין השפעה על איכות ההדפסה, המהירות או האמינות.
מהו IPS ולמה הוא חשוב במסכים של מדפסות תלת־ממד?
IPS ‏(In-Plane Switching) היא טכנולוגיית פאנל LCD שמציעה זוויות צפייה רחבות (170–178 מעלות), צבעים מדויקים וניגודיות גבוהה. פאנלי TN ‏(Twisted Nematic) זולים יותר, אך מציעים זוויות צפייה צרות (85–110 מעלות), שחזור צבעים ירוד והיפוך צבעים בצפייה מהצד. במסך של מדפסת תלת־ממד, ל־IPS יש חשיבות משום שלעתים קרובות בודקים את התצוגה ממרחק או בזווית. מסך TN דוהה והופך לבלתי קריא מהצד, בעוד שמסך IPS נשאר ברור מכל זווית. QIDI X-CF Pro Capacitive Screen משתמש בפאנל IPS עם זוויות צפייה של 178 מעלות — הטוב ביותר במבחן שלנו.
איזו רמת בהירות דרושה לי במסך של מדפסת תלת־ממד?
לשימוש בתוך הבית, בהירות של 200–250 ניטים מספיקה. בסדנאות מוארות או בקרבת חלונות, מומלץ לבחור ב־300 ניטים ומעלה. QIDI X-CF Pro Capacitive Screen (300 ניטים) ו־Bambu Lab X1 Carbon (280 ניטים) הם הבהירים ביותר במבחן שלנו. מסכים התנגדותיים זולים מציעים בהירות של 160–200 ניטים, מה שעלול להקשות על הקריאה בסביבות מוארות. אם המדפסת נמצאת בחדר חשוך, הבהירות פחות חשובה. אם היא נמצאת ליד חלון או תחת תאורה חזקה, העדיפו מסך עם בהירות של 250 ניטים ומעלה. בכל המסכים שנבדקו ניתן לכוונן את הבהירות בהגדרות.
האם מגע רב־נקודתי שימושי במסך של מדפסת תלת־ממד?
כן, מגע רב־אצבעות שימושי מאוד במסכי מדפסות תלת־ממד. המחווה החשובה ביותר היא צביטה להגדלה בתצוגה המקדימה של המודל, שמאפשרת להתקרב כדי לבדוק פרטים או להתרחק כדי לראות את כל משטח ההדפסה. גם סיבוב בשתי אצבעות שימושי לצפייה במודלים מזוויות שונות. במסכים התנגדותיים (מגע יחיד), צריך להשתמש בכפתורי ‎+/-‎ שעל המסך כדי להגדיל ולהקטין, ולגרור באצבע אחת כדי לסובב — פעולה איטית ולא מדויקת. מסך המגע הקיבולי QIDI X-CF Pro תומך במגע של עד 10 נקודות (כרגע הקושחה משתמשת ב-2), ואילו Bambu Lab X1 Carbon תומכת ב-5 נקודות. שניהם מאפשרים צביטה חלקה להגדלה ולסיבוב בתצוגה המקדימה של המודל.
כמה זמן מחזיקים מסכי מגע קיבוליים?
במסכי מגע קיבוליים אין חלקים נעים — שכבת המגע היא לוח זכוכית מוצק עם ציפוי מוליך שקוף. לכן הם אינם נשחקים מהשימוש כמו מסכים התנגדותיים, שבהם השכבה העליונה הגמישה מתבלה עם הזמן. מסך קיבולי איכותי יכול להחזיק מעמד 5–10 שנים או יותר. מצבי הכשל העיקריים הם: (1) נזק פיזי, כמו זכוכית סדוקה בעקבות פגיעה, (2) כשל בלוח הבקרה, שהוא נדיר, ו-(3) בעיות חיבור, כמו כבל FPC רופף. מסך המגע הקיבולי QIDI X-CF Pro משתמש במשטח זכוכית עמיד וברכיבים איכותיים, והוא צפוי להחזיק מעמד לאורך חיי המדפסת. במסכים התנגדותיים מתפתחים בדרך כלל אזורים מתים או תחושה ספוגית לאחר 1–3 שנים של שימוש אינטנסיבי.
האם אפשר להשתמש במסך קיבולי עם כפפות?
מסכי מגע קיבוליים דורשים מגע ישיר עם העור או עט מגע קיבולי — הם אינם מגיבים לכפפות רגילות, לעטי פלסטיק סטנדרטיים או לעצמים לא מוליכים אחרים. אם אתם צריכים להפעיל את מדפסת התלת־ממד כשאתם עוטים כפפות (למשל, בסדנה קרה), יש לכם שתי אפשרויות: (1) להשתמש בעט מגע קיבולי (5–15$), שבקצהו חומר מוליך המדמה מגע של אצבע. (2) להשתמש בכפפות תואמות למסכי מגע (10–20$), שבהן יש חוט מוליך בקצות האצבעות. מסכים התנגדותיים פועלים עם כל עצם, משום שהם מזהים לחץ ולא מוליכות. זהו החיסרון המרכזי של טכנולוגיה קיבולית.
האם מסך המגע הקיבולי QIDI X-CF Pro שווה 100.99$?
כן, עבור בעלי סדרת QIDI X שמשתמשים במסך המגע באופן קבוע. השדרוג במחיר 100.99$ מספק את תגובת המגע הטובה ביותר (8 אלפיות השנייה), את הבהירות הגבוהה ביותר (300 ניטים), את זוויות הצפייה הרחבות ביותר (178°) ואת דיוק המגע הגבוה ביותר (99%) מכל המסכים שבדקנו. ההתקנה אורכת 8–10 דקות, ללא שינויי קושחה, וכוללת מסגרת תואמת. אם אתם מרבים להשתמש במסך המדפסת — לשינוי הגדרות, לתצוגה מקדימה של מודלים ולמעקב אחר הדפסות — השדרוג מעניק למדפסת תחושה מודרנית ואיכותית. אם אתם שולטים במדפסת בעיקר דרך ממשק האינטרנט או תוכנת החיתוך וכמעט שאינכם נוגעים במסך, השדרוג פחות חיוני. האחריות ל-90 יום היא חיסרון, אך המסך בנוי היטב.
3D Printer Touch Screen Comparison: Capacitive vs Resistive (8 Models Tested in 2026)

מאמרים קשורים