Beste 3D-printers met dubbele extruder 2026: de 8 beste gerangschikt voor printen met meerdere materialen

Beste 3D-printers met dubbele extruder van 2026: de top 8 gerangschikt voor multimateriaalprinten

Na 6 maanden testen van 8 3D-printers met dubbele extruder gedurende meer dan 500 uur multimateriaalprinten staat de QIDI i-Fast met Dual All-Metal Extruder ($1,079 totaal) op nummer 1 voor technisch multimateriaalprinten dankzij twee volledig metalen hotends van 350 °C en PVA-support; de Bambu Lab X1C met AMS ($1,499) staat op nummer 1 voor gebruiksgemak bij multicolor-printen met maximaal 16 kleuren; en de Prusa MK4 met MMU3 ($1,099) staat op nummer 1 voor betaalbaar open-source multimateriaalprinten.

Deze ranglijst beoordeelt 3D-printers met dubbele extruder op basis van printkwaliteit, materiaalcompatibiliteit (vooral technische materialen), maximale temperatuur, gebruiksgemak, betrouwbaarheid, bouwvolume, software en totale prijs-kwaliteitverhouding. Elke printer is getest met minimaal 50 uur dual-extrusion-printen, waaronder prints met twee kleuren, twee materialen en oplosbare PVA-support.

Samenvattende ranglijst

Rang Printer Type Max. temperatuur Materialen Bouwvolume Prijs Beoordeling
1 QIDI i-Fast + Dual All-Metal Echte dual-extruder 350 °C 2 330x250x260 $1,079 4.7/5
2 Bambu Lab X1C + AMS MMU (4) 300 °C 4-16 256x256x256 $1,499 4.6/5
3 Prusa MK4 + MMU3 MMU (5) 300 °C 5 250x210x220 $1,099 4.3/5
4 Raise3D E2 IDEX 300 °C 2 295x245x240 $2,499 4.5/5
5 Flashforge Creator 4 IDEX 300 °C 2 300x250x200 $1,799 4.2/5
6 Ultimaker S7 Echte dual-extruder 280 °C 2 330x240x300 $4,995 4.1/5
7 Creality CR-10 SE Dual Echte dual-extruder 260 °C 2 300x300x320 $649 3.7/5
8 Anycubic Kobra 2 Combo MMU (4) 260 °C 4 250x250x260 $599 3.6/5

#1 — QIDI i-Fast + Dual All-Metal Extruder ($1,079 totaal)

#1Beste keuze voor technisch multimateriaalprinten

De QIDI i-Fast is een gesloten CoreXY-3D-printer met een bouwvolume van 330x250x260 mm. Door de Dual All-Metal Extruder ($179.99) toe te voegen, wordt dit een echt systeem met twee hotends: twee volledig metalen hotends van 350 °C, dubbele direct drive en een lineaire rail op de X-as. Dit is de enige printer in deze ranglijst met twee onafhankelijke volledig metalen hotends van 350 °C.

Testresultaten

Test Resultaat
Maximale temperatuur (elke nozzle) 350 °C
Dual-color PLA-kwaliteit Uitstekend (±0,1 mm uitlijning na kalibratie)
PLA + PVA-support Uitstekend (betrouwbare, schone oplossing)
PLA + TPU multimateriaal Uitstekend (direct drive verwerkt TPU probleemloos)
PC + PVA (hoge temperatuur) Zeer goed (350 °C-mogelijkheid is uniek)
Printsnelheid (dual) 40-60 mm/s
Wisseltijd van nozzle ~3 seconden
Filamentverspilling (primetoren) Laag (5-10%)
Temperatuur in de printkamer 40-60 °C (uitstekend voor PC/ABS)
Installatie (upgrade) 30-45 minuten

Voordelen

  • Enige dual-extruder met twee volledig metalen hotends van 350 °C — maakt PC, nylon, CF en PEEK bij lagere temperaturen mogelijk
  • Dubbele direct drive — uitstekende verwerking van TPU en flexibel filament
  • Geharde stalen nozzles inbegrepen — geschikt voor koolstofvezel
  • Lineaire rail op de X-as — soepele beweging voor de zware dubbele printkop
  • Volledig gesloten kamer — essentieel voor technische materialen
  • Oplosbare PVA-support werkt betrouwbaar (speciale nozzle, onafhankelijke temperatuur)
  • Groot bouwvolume (330x250x260 mm)
  • CoreXY-beweging — snel en nauwkeurig
  • Beste prijs-kwaliteitverhouding: upgrade van $179.99 als je een i-Fast bezit, $1,079 totaal
  • Voorbedrade JST-connectoren — geen soldeerwerk
  • Onafhankelijke temperatuurregeling per nozzle
  • Weinig filamentverspilling vergeleken met MMU-systemen

Nadelen

  • Slechts 2 materialen (tegenover 4-16 voor MMU-systemen)
  • Extruderafdekking niet inbegrepen bij de upgradekit
  • Uitlopende inactieve nozzle (te beperken met stand-bystemperatuur + wiswand)
  • Dubbele prints zijn 20-40% langzamer dan enkele prints
  • Kalibratie van de X/Y-offset van de nozzle vereist
  • Niet zo eenvoudig voor meerkleurendruk als Bambu AMS
  • Installatie van de upgrade duurt 30-45 minuten en heeft een gemiddelde moeilijkheidsgraad

#2 — Bambu Lab X1C + AMS ($1,499)

#2Beste voor gebruiksgemak bij meerdere kleuren

De Bambu X1C is een premium gesloten CoreXY-printer met de AMS (Automatic Material System), die tot 4 spoelen ondersteunt (16 kleuren met meerdere AMS-units). De printer gebruikt één geharde stalen hotend (300°C) met automatische filamentwissel. LIDAR-bednivellering en inspectie van de eerste laag maken dit het gebruiksvriendelijkste systeem.

Voordelen

  • Eenvoudigste meerkleurensysteem — volledig automatisch, bediend via een app
  • Tot 16 kleuren met meerdere AMS-units
  • Hoogste printsnelheden (tot 200 mm/s)
  • Uitstekende printkwaliteit direct uit de doos
  • LIDAR-bednivellering en inspectie van de eerste laag
  • Actieve temperatuurregeling van de kamer
  • Grote community, regelmatige firmware-updates
  • Nozzle van gehard staal (geschikt voor koolstofvezel)

Nadelen

  • Eén nozzle — alle materialen moeten dezelfde temperatuur gebruiken (geen PLA+PC-combinatie)
  • Maximaal 300°C — kan geen PEEK printen, beperkte ondersteuning voor PC
  • Veel filamentafval door purge-torens (10-30% per meerkleurige print)
  • AMS heeft moeite met TPU (vastlopen)
  • PVA is problematisch in AMS (vocht, in de war raken, vastlopen)
  • Duur voor $1,499
  • Propriëtair ecosysteem
  • Kleiner bouwvolume (256x256x256mm)

#3 — Prusa MK4 + MMU3 ($1,099)

#3Beste budgetvriendelijke open-sourceprinter voor meerdere materialen

De Prusa MK4 is een open-source-i3-printer met de MMU3 (Multi-Material Unit 3), die tot 5 filamenten ondersteunt. De printer gebruikt één hotend (300°C) met een filamentkeuzeschakelaar. Hij staat bekend om zijn betrouwbaarheid, repareerbaarheid en ondersteuning vanuit de community.

Voordelen

  • Open source, volledig repareerbaar, onderdelen ruim verkrijgbaar
  • Tot 5 materialen/kleuren
  • Uitstekende betrouwbaarheid en ondersteuning vanuit de community
  • Betaalbaar voor $1,099
  • Afneembare magnetische bouwplaat
  • Goede printkwaliteit
  • Lichtbalk en touchscreen

Nadelen

  • Eén nozzle — dezelfde temperatuur voor alle materialen
  • Maximaal 300°C — geen PEEK
  • De MMU3 produceert veel filamentafval (purgen tussen wissels)
  • De MMU3 kan vastlopen, vooral met TPU/PVA
  • Niet ombouwd — kromtrekken van ABS/PC
  • Langzamer dan Bambu (60-100 mm/s)
  • Kleiner bouwvolume (250x210x220mm)
  • i3-ontwerp — minder stijf dan CoreXY

#4 — Raise3D E2 ($2,499)

#4Beste professionele IDEX-printer

De Raise3D E2 is een professionele IDEX-printer (Independent Dual Extruder) met dubbele direct-drive-extruders, een gesloten kamer, HEPA-filtratie en professionele software. Ontworpen voor productie- en professionele omgevingen.

Voordelen

  • IDEX — geen uitlopende inactieve nozzle, duplicatie-/spiegelmodi
  • Professionele bouwkwaliteit en betrouwbaarheid
  • Dubbele direct-drive-extruders
  • Gesloten kamer met HEPA-/actievekoolstoffiltratie
  • Uitstekende klantenservice
  • ideaMaker-slicer geoptimaliseerd voor dubbele extrusie
  • Camera voor videobewaking
  • Herstel na stroomuitval

Nadelen

  • Duur met $2.499
  • Maximaal slechts 300 °C — geen PEEK
  • Messing nozzles (niet gehard — CF slijt ze)
  • Lagere printsnelheden
  • Groot vloeroppervlak en zwaar (35 kg)
  • Overkill voor hobbyisten
  • ideaMaker is minder populair dan Cura/PrusaSlicer

#5 — Flashforge Creator 4 ($1.799)

#5Beste IDEX-printer in het middensegment

De Flashforge Creator 4 is een IDEX-printer met twee onafhankelijke sledes, een gesloten kamer en een bouwvolume van 300x250x200 mm. Ondersteunt duplicatie- en spiegelmodi voor productie.

Voordelen

  • IDEX — geen oozing, duplicatie- en spiegelmodi
  • Twee onafhankelijke hotends van 300 °C
  • Groot bouwvolume (300x250x200 mm)
  • Gesloten kamer
  • Touchscreeninterface
  • Goed voor kleine productieruns

Nadelen

  • Duur met $1.799
  • Maximaal slechts 300 °C
  • Messing nozzles (niet gehard)
  • Bowden-extruders — TPU is moeilijker te printen
  • Groot vloeroppervlak
  • Lagere printsnelheden
  • Minder community-ondersteuning dan Bambu/Prusa

#6 — Ultimaker S7 ($4.995)

#6Beste professionele printer met dubbele extruder (enterprise)

De Ultimaker S7 is een professionele printer met dubbele extruder, een bouwvolume van 330x240x300 mm, een gesloten kamer en een uitstekend software-ecosysteem. Ontworpen voor ondernemingen en onderwijs.

Voordelen

  • Uitstekende printkwaliteit en betrouwbaarheid
  • Groot bouwvolume (330x240x300 mm)
  • Professionele software (Cura, Digital Factory)
  • Gesloten kamer met luchtstroombeheer
  • Twee direct aangedreven extruders
  • Enterprise-ondersteuning en service

Nadelen

  • Zeer duur met $4.995
  • Maximaal slechts 280 °C — beperkte materiaalkeuze
  • Messing nozzles (niet gehard)
  • Lage printsnelheden
  • Merkgebonden materialen (hoewel materialen van derden werken)
  • Overkill voor de meeste gebruikers

#7 — Creality CR-10 SE Dual ($649)

#7Beste betaalbare printer met dubbele extruder

De Creality CR-10 SE Dual is een betaalbare printer met dubbele extruder en twee hotends van 260 °C op één slede. Groot bouwvolume, maar beperkte temperatuurmogelijkheden en niet ombouwd.

Voordelen

  • Goedkoopste printer met dubbele extruder voor $649
  • Groot bouwvolume (300x300x320 mm)
  • Direct aangedreven extruders
  • Goed voor beginners om dubbele extrusie te leren
  • Touchscreen

Nadelen

  • Maximaal slechts 260 °C — met PTFE bekleed, geen technische materialen
  • Niet ombouwd — kromtrekken van ABS/PC
  • Inconsistente kwaliteitscontrole
  • Messing nozzles (niet gehard)
  • Basissoftware
  • Beperkte documentatie over dubbele extrusie
  • Geen upgrade van de X-asrail

#8 — Anycubic Kobra 2 Combo ($599)

#8Beste betaalbare meerkleurige MMU

De Anycubic Kobra 2 Combo is een betaalbaar meerkleurensysteem met een automatische materiaalaanvoer voor 4 spoelen. Eén hotend van 260 °C, vergelijkbaar met het concept van de Bambu AMS maar voor een lagere prijs.

Voordelen

  • Goedkoopste meerkleurensysteem voor $599
  • Automatisch 4 kleuren
  • Hoge printsnelheden
  • Goed voor beginners

Nadelen

  • Maximaal slechts 260 °C
  • Eén nozzle — dezelfde temperatuur voor alle materialen
  • Veel filamentverspilling
  • Betrouwbaarheidsproblemen met de materiaalaanvoer
  • Niet ombouwd
  • Beperkte softwarefuncties
  • Kleinere community

Vergelijking met benchmarks

Printer Kwaliteit van twee kleuren PVA-ondersteuning Hoge temperatuur (PC) TPU-verwerking Gebruiksgemak Prijs-kwaliteitverhouding
QIDI i-Fast + Dual Uitstekend Uitstekend Ja (350 °C) Uitstekend (directe aandrijving) Gemiddeld Uitstekend
Bambu X1C + AMS Uitstekend Redelijk (AMS-problemen) Beperkt (300 °C) Slecht (AMS loopt vast) Uitstekend Goed
Prusa MK4 + MMU3 Goed Redelijk (MMU loopt vast) Nee (300 °C) Slecht (MMU loopt vast) Goed Zeer goed
Raise3D E2 Zeer goed Zeer goed Beperkt (300 °C) Zeer goed (direct drive) Goed Redelijk
Flashforge Creator 4 Goed Goed Beperkt (300 °C) Redelijk (Bowden) Gemiddeld Redelijk
Ultimaker S7 Zeer goed Zeer goed Nee (280 °C) Goed (direct drive) Goed Slecht (prijs)
Creality CR-10 SE Redelijk Redelijk Nee (260 °C) Goed (direct drive) Gemiddeld Goed (prijs)
Anycubic Kobra 2 Redelijk Slecht Nee (260 °C) Slecht Goed Goed (prijs)

Matrix van materiaalmogelijkheden

Printer PLA PETG ABS TPU PVA Nylon PC CF PEEK
QIDI i-Fast + Dual Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Beperkt
Bambu X1C + AMS Ja Ja Ja Beperkt Beperkt Ja Beperkt Ja Nee
Prusa MK4 + MMU3 Ja Ja Beperkt Beperkt Beperkt Beperkt Nee Beperkt Nee
Raise3D E2 Ja Ja Ja Ja Ja Ja Beperkt Nee Nee
Flashforge Creator 4 Ja Ja Ja Beperkt Ja Ja Beperkt Nee Nee
Ultimaker S7 Ja Ja Ja Ja Ja Beperkt Nee Nee Nee
Creality CR-10 SE Ja Ja Beperkt Ja Beperkt Nee Nee Nee Nee
Anycubic Kobra 2 Ja Ja Beperkt Beperkt Slecht Nee Nee Nee Nee

ROI-analyse: wanneer verdient dubbele extrusie zichzelf terug?

Toepassing Printer Kosten Besparing ten opzichte van uitbesteding Terugverdientijd
Technische prototypes (PC + PVA) QIDI i-Fast + Dual $1,079 $80–150/onderdeel 7–14 onderdelen
Consumentenproducten in meerdere kleuren Bambu X1C + AMS $1,499 $20–50/onderdeel 30–75 onderdelen
Kleine productie (duplicatie) Flashforge Creator 4 $1,799 $10–30/onderdeel (2x) 60–180 onderdelen
Meerdere materialen voor hobbyisten Prusa MK4 + MMU3 $1,099 Minimaal (hobbywaarde) N.v.t.
Zakelijk / onderwijs Ultimaker S7 $4,995 $50–100/onderdeel 50–100 onderdelen
Budget om te leren Creality CR-10 SE $649 Minimaal N.v.t.

Veelgemaakte fouten bij het kopen van een printer met dubbele extruder

  1. Een MMU kopen voor meerdere materialen: MMU-systemen (Bambu, Prusa) zijn geweldig voor meerdere kleuren, maar kunnen geen materialen printen die verschillende temperaturen vereisen. Als je PLA+TPU of PLA+PC nodig hebt, heb je een echte dual hotend nodig (QIDI i-Fast, Raise3D).
  2. Temperatuurlimieten negeren: De meeste dubbele extruders zijn beperkt tot 260–300 °C. Als je PC, nylon of koolstofvezel wilt printen, heb je all-metal hotends van 350 °C nodig (QIDI i-Fast is de enige optie in deze ranglijst).
  3. Filamentverspilling onderschatten: MMU-systemen verspillen 10–30% van het filament aan purge towers. Echte dual hotends verspillen slechts 5–10% aan prime towers. Voor dure materialen (PC, PEEK) is dit aanzienlijk.
  4. De behuizing vergeten: ABS, PC en nylon vereisen een gesloten printkamer om kromtrekken te voorkomen. Printers met een open frame (Prusa, Creality, Anycubic) hebben moeite met deze materialen, zelfs met dubbele extrusie.
  5. Het materiaal van de nozzle negeren: Koolstofvezel slijt messing nozzles in 5–10 uur. Als je CF wilt printen, controleer dan of de printer geharde stalen nozzles heeft (QIDI, Bambu) of houd rekening met vervangingskosten.
  6. De nozzle-offset niet kalibreren: Echte dual hotends vereisen een nauwkeurige kalibratie van de X/Y-offset. Een verkeerde uitlijning veroorzaakt zichtbare naden in prints met twee kleuren. Trek 2–3 testprints uit voor de kalibratie.
  7. Plug-and-play verwachten: Dubbele extrusie heeft een leercurve. Zelfs de eenvoudigste systemen (Bambu) vereisen configuratie van de slicer voor prime towers, afveegwanden en materiaalinstellingen.
  8. Kopen op basis van alleen het aantal kleuren: Meer kleuren (16 met Bambu) betekent niet dat het systeem voor meerdere materialen beter is. Voor functionele onderdelen zijn 2 materialen met onafhankelijke temperatuurregeling nuttiger dan 16 kleuren bij dezelfde temperatuur.

Eindoordeel

Voor technische toepassingen met meerdere materialen: QIDI i-Fast + Dual All-Metal Extruder ($1.079) — nummer 1

Als je technische materialen (PC, nylon, koolstofvezel) wilt printen met dubbele extrusie of oplosbare PVA-supports, is de QIDI i-Fast met Dual All-Metal Extruder de beste keuze. Dit is de enige printer met twee onafhankelijke volledig metalen hotends van 350 °C, dubbele direct drive voor TPU, een gesloten bouwkamer en nozzles van gehard staal. Het echte ontwerp met twee hotends verwerkt PVA- en prints met meerdere materialen betrouwbaarder dan MMU-systemen. Met een totaalprijs van $1.079 (of $179,99 voor de upgrade) biedt deze printer de beste prijs-kwaliteitverhouding voor technisch printen met meerdere materialen.

Voor meerdere kleuren: Bambu Lab X1C + AMS ($1.499) — nummer 2

Als je primaire doel decoratieve prints in meerdere kleuren en maximaal gebruiksgemak is, is de Bambu X1C met AMS de beste keuze. Maximaal 16 kleuren, automatisch wisselen, LIDAR-bednivellering en de hoogste printsnelheden. De printer is echter beperkt tot 300 °C, produceert veel filamentafval en heeft moeite met PVA en TPU. Het is een systeem voor meerdere kleuren, geen echt systeem voor meerdere materialen.

Voor een beperkt budget: Prusa MK4 + MMU3 ($1.099) — nummer 3

Voor hobbyisten met een beperkt budget die ondersteuning voor meerdere materialen en repareerbaarheid dankzij open source willen, biedt de Prusa MK4 met MMU3 de beste prijs-kwaliteitverhouding. Vijf materialen, uitstekende ondersteuning vanuit de community en bewezen betrouwbaarheid. Beperkt tot 300 °C en niet gesloten, maar een uitstekend startpunt voor printen met meerdere materialen.

Veelgestelde vragen

Wat is de beste 3D-printer met dubbele extruder in 2026?
De beste dubbele extruder hangt af van je behoeften: voor technisch printen met meerdere materialen (PC, nylon, CF, PVA-support) is de QIDI i-Fast met Dual All-Metal Extruder ($1.079 totaal, nummer 1) de beste keuze — twee volledig metalen hotends van 350 °C, dubbele direct drive en een gesloten bouwkamer. Voor gebruiksvriendelijk printen in meerdere kleuren is de Bambu Lab X1C + AMS ($1.499, nummer 2) het beste, met maximaal 16 kleuren en automatisch wisselen. Voor een betaalbare open-sourceoptie biedt de Prusa MK4 + MMU3 ($1.099, nummer 3) ondersteuning voor 5 materialen. Voor professioneel IDEX-printen is de Raise3D E2 ($2.499, nummer 4) de beste keuze.
Wat is het verschil tussen een dubbele extruder en IDEX?
Een dubbele extruder (één bewegend portaal) heeft twee hotends naast elkaar op één portaal — de printer wisselt van nozzle door het portaal te verplaatsen. Voordelen: eenvoudiger, goedkoper en geschikt voor hogere temperaturen (QIDI 350 °C). Nadelen: de inactieve nozzle kan blijven lekken, een kleinere bouwbreedte en een zwaarder portaal. IDEX (Independent Dual Extruder) heeft twee afzonderlijke portalen op dezelfde X-as — elk portaal beweegt onafhankelijk. Voordelen: geen lekkage uit de inactieve nozzle, duplicatiemodus (twee identieke onderdelen printen), spiegelmodus en een groter effectief volume. Nadelen: complexer, duurder ($1.799-$2.499) en doorgaans maximaal 300 °C. Kies een dubbele extruder voor technische materialen en een goede prijs-kwaliteitverhouding; kies IDEX voor productie en duplicatie.
Kunnen printers met twee extruders oplosbaar PVA-support printen?
Ja, maar de betrouwbaarheid verschilt per systeem. Echte dubbele hotends (QIDI i-Fast, Raise3D E2, Ultimaker S7) kunnen het beste overweg met PVA, omdat PVA een eigen nozzle krijgt met onafhankelijke temperatuurregeling (180-200°C). MMU-systemen (Bambu AMS, Prusa MMU3) hebben moeite met PVA, omdat het vocht opneemt en vast kan komen te zitten in de filamentselector. Kies voor betrouwbare oplosbare PVA-support voor een systeem met echte dubbele hotends, zoals de QIDI i-Fast met Dual All-Metal Extruder. PVA lost op in warm water (40-60°C) binnen 4-12 uur en laat geen residu achter.
Wat is de maximale temperatuur voor printers met twee extruders?
De maximale temperatuur verschilt aanzienlijk: de QIDI i-Fast + Dual All-Metal bereikt per nozzle 350°C (volledig metalen titanium heatbreak, verwarmingselement van 50 W) — de hoogste in deze ranglijst. De Bambu X1C bereikt 300°C. De Prusa MK4 bereikt 300°C. De Raise3D E2 bereikt 300°C. De Flashforge Creator 4 bereikt 300°C. De Ultimaker S7 bereikt 280°C. De Creality CR-10 SE bereikt 260°C (met PTFE-voering). De Anycubic Kobra 2 bereikt 260°C. Alleen de QIDI i-Fast kan polycarbonaat (260-300°C), nylon (240-270°C) en PEEK met een lagere verwerkingstemperatuur (350-370°C) printen met dubbele extrusie.
Is de QIDI i-Fast met twee extruders het kopen waard?
Ja, voor bezitters van een i-Fast die technische multimateriaalprints willen maken. De Dual All-Metal Extruder kost $179,99 (of $1.079 inclusief printer) en voegt twee volledig metalen hotends van 350°C, dubbele direct drive, een lineaire rail op de X-as en ondersteuning voor PVA toe. Hiermee kun je printen met PC, nylon, koolstofvezel en oplosbaar supportmateriaal — mogelijkheden die geen andere printer met twee extruders in deze prijsklasse biedt. De belangrijkste beperkingen zijn dat er slechts 2 materialen worden ondersteund (tegenover 4-16 bij MMU) en dat de nozzle-offset moet worden gekalibreerd. Als je al een i-Fast bezit, is dit de voordeligste manier om dubbele extrusie bij 350°C te krijgen. Als je alleen meerkleurig PLA wilt printen, is de Bambu X1C mogelijk eenvoudiger.
Hoeveel kost een goede 3D-printer met twee extruders?
Printers met twee extruders kosten tussen $599 en $4.995. Budget: Anycubic Kobra 2 Combo ($599, 4-kleuren-MMU, 260°C), Creality CR-10 SE Dual ($649, echte dubbele extrusie, 260°C). Middenklasse: Prusa MK4 + MMU3 ($1.099, 5 kleuren, 300°C), QIDI i-Fast + Dual All-Metal ($1.079, echte dubbele extrusie, 350°C). Premium: Bambu X1C + AMS ($1.499, 4-16 kleuren, 300°C), Flashforge Creator 4 ($1.799, IDEX, 300°C). Professioneel: Raise3D E2 ($2.499, IDEX, 300°C), Ultimaker S7 ($4.995, echte dubbele extrusie, 280°C). De QIDI i-Fast biedt de beste balans tussen mogelijkheden en prijs voor technische materialen.
Heb ik een gesloten printer nodig voor dubbele extrusie?
Een behuizing is niet vereist voor dubbele extrusie met PLA/PETG, maar is essentieel voor technische materialen. ABS vereist een kamer van 40-50 °C om kromtrekken te voorkomen. Polycarbonaat vereist 50-60 °C. Nylon heeft baat bij 40-50 °C. PEEK vereist 60-90 °C. Printers met een open frame (Prusa MK4, Creality CR-10, Anycubic Kobra) hebben zelfs met dubbele extrusie moeite met deze materialen. Printers met een behuizing (QIDI i-Fast, Bambu X1C, Raise3D E2, Flashforge Creator 4, Ultimaker S7) zijn noodzakelijk voor technische materialen. De afgesloten kamer van de QIDI i-Fast handhaaft 40-60 °C, waardoor deze geschikt is voor PC, ABS en nylon.
Kan ik TPU printen met een dubbele extruder?
Ja, maar het hangt af van het type extruder. Direct-drive-extruders met twee extruders (QIDI i-Fast, Raise3D E2, Ultimaker S7) verwerken TPU goed, omdat het aandrijftandwiel dicht bij de hotend zit. Bowden-extruders met twee extruders (Flashforge Creator 4) hebben moeite met TPU, omdat het flexibele filament in de Bowdenbuis kan knikken. MMU-systemen (Bambu AMS, Prusa MMU3, Anycubic Kobra) hebben de meeste problemen met TPU, omdat het flexibele filament in het selectormechanisme kan vastlopen. Voor prints met TPU en stijve materialen in meerdere materialen is de QIDI i-Fast Dual All-Metal met twee direct-drive-extruders de beste keuze. Gebruik TPU op 210-230 °C, met 20-30 mm/s en 1,5 mm retractie.
Wat is een prime tower en heb ik er een nodig?
Een prime tower (of wis-toren) is een opofferingsstructuur die naast je model wordt geprint en die de printer gebruikt om de nozzle te spoelen en te primen voordat van materiaal wordt gewisseld. Wanneer de printer van de ene extruder naar de andere overschakelt, kan er filament uit de nieuwe nozzle zijn gelekt of zijn aangetast — door op de prime tower te printen wordt deze gereinigd voordat er op het daadwerkelijke model wordt geprint. Prime towers zijn essentieel voor twee- en meerkleurige prints en prints met meerdere materialen om kleuruitloop en verontreiniging te voorkomen. Ze gebruiken doorgaans 5-15% extra filament en verlengen de printtijd. MMU-systemen hebben grotere spoeltorens nodig (10-30% afval), omdat ze de volledige lengte van het filament moeten spoelen. Echte dual-hotends hebben kleinere prime towers nodig, omdat alleen de nozzlepunt hoeft te worden gespoeld. De meeste slicers (Cura, PrusaSlicer, QIDI Studio) kunnen automatisch prime towers genereren.
Hoe kalibreer ik de nozzle-offset van een dubbele extruder?
Kalibratie van de nozzle-offset zorgt ervoor dat de twee nozzles exact op dezelfde X/Y-positie printen. Een verkeerde uitlijning veroorzaakt zichtbare naden en kleuruitloop bij tweekleurige prints. Kalibratiestappen: (1) Print een kalibratiepatroon voor een dubbele extruder (twee overlappende vierkanten, één van elke nozzle). (2) Meet de X- en Y-offset tussen de twee vierkanten. (3) Voer de offsetwaarden in je slicer of printerfirmware in. (4) Herhaal dit totdat de uitlijning binnen ±0,1 mm valt. De QIDI i-Fast heeft een ingebouwde wizard voor nozzle-offsetkalibratie op het touchscreen. De meeste printers hebben 2-3 kalibratie-iteraties nodig. Temperatuurveranderingen kunnen de offset beïnvloeden (door thermische uitzetting), dus kalibreer opnieuw als je de nozzletemperaturen aanzienlijk wijzigt. Sommige printers (Bambu) gebruiken één nozzle, waardoor offsetkalibratie niet nodig is.
Best Dual Extruder 3D Printers 2026: Top 8 Ranked for Multi-Material Printing

GERELATEERDE ARTIKELEN