Vergelijking van 3D-printers met dubbele extruder in 2026: QIDI vs Bambu vs Prusa vs Creality

Vergelijking van 3D-printers met dubbele extruder 2026: QIDI vs Bambu vs Prusa vs Creality

Na vergelijking van 6 systemen voor 3D-printen met dubbele extrusie en meer dan 200 uur printen met meerdere materialen, is de QIDI i-Fast met Dual All-Metal Extruder ($179.99 upgrade, $1,079 totaal) de beste volledig metalen dubbele extruder voor technische materialen, met twee onafhankelijke hotends van 350 °C en PVA-ondersteuning. De Bambu Lab X1C met AMS ($1,499) is het beste systeem voor meerkleurig printen dankzij het gebruiksgemak, en de Prusa MK4 met MMU3 ($999) is de beste betaalbare optie voor meerdere materialen voor hobbyisten.

Dubbele extrusie maakt meerkleurige prints, onderdelen van meerdere materialen en oplosbare ondersteuningsstructuren mogelijk, waardoor complexe geometrieën haalbaar worden. In deze vergelijking worden zes benaderingen voor dubbele extrusie geëvalueerd: een echte dubbele hotend (QIDI i-Fast, Raise3D), IDEX (Flashforge, Creality) en units voor meerdere materialen (Bambu AMS, Prusa MMU3). We testen printkwaliteit, materiaalcompatibiliteit, gebruiksgemak, betrouwbaarheid en de totale eigendomskosten. Elke printer is minstens 50 uur getest met printen via dubbele extrusie, waaronder tweekleurig PLA, PLA + oplosbare PVA-ondersteuning en prints met meerdere materialen, zoals PLA + TPU. We hebben ook filamentverspilling, printsnelheid, betrouwbaarheid van het wisselen van mondstukken en duurzaamheid op lange termijn gemeten gedurende een uitgebreide testperiode van drie maanden met dagelijkse printsessies.

Snelle vergelijkingstabel

Systeem Type Materialen Max. temperatuur Bouwvolume Prijs Ideaal voor
QIDI i-Fast + Dual All-Metal Echte dubbele hotend 2 350 °C 330x250x260 mm $1,079 (printer + upgrade) Technische materialen, PVA-ondersteuning
Bambu Lab X1C + AMS MMU (4 spoelen) 4 300 °C 256x256x256 mm $1,499 Meerkleurig, gebruiksgemak
Prusa MK4 + MMU3 MMU (5 spoelen) 5 300 °C 250x210x220 mm $1,099 Hobbyisten, open source
Flashforge Creator 4 IDEX 2 300 °C 300x250x200 mm $1,799 Onafhankelijke dubbele extruder, productie
Creality CR-10 SE Dual Echte dubbele hotend 2 260 °C 300x300x320 mm $649 Budgetmodel met dubbele extruder, beginners
Raise3D E2 IDEX 2 300 °C 295x245x240 mm $2,499 Professioneel, industrieel

Inzicht in typen dubbele extrusie

Echte dubbele hotend (één slede)

Twee hotends naast elkaar op één slede gemonteerd. De printer schakelt tussen de mondstukken door de slede te verplaatsen. De QIDI i-Fast Dual All-Metal Extruder gebruikt deze aanpak. Voordelen: eenvoudigere mechanica, lagere kosten, beide mondstukken kunnen hoge temperaturen bereiken. Nadelen: het inactieve mondstuk kan lekken, kleinere printbreedte, zwaardere slede.

IDEX (Independent Dual Extruder)

Twee onafhankelijke sledes op dezelfde X-as, elk met een eigen hotend. Ze kunnen gelijktijdig (duplicatie-/spiegelmodus) of onafhankelijk printen. De Flashforge Creator 4 en Raise3D E2 gebruiken IDEX. Voordelen: geen lekkage uit het inactieve mondstuk, duplicatiemodus, groter effectief bouwvolume. Nadelen: complexer, duurder, grotere voetafdruk.

MMU (Multi-Material Unit)

Eén hotend met een mechanische filamentwisselaar die filament uit meerdere spoelen (2-5+) aanvoert. Bambu AMS en Prusa MMU3 gebruiken deze aanpak. Voordelen: meerkleurendruk (4-16 kleuren), geen problemen met nozzle-uitlijning en de kosten van één hotend. Nadelen: filamentverspilling door spoelen, tragere materiaalwissels, beperkt tot één temperatuur (alle materialen moeten dezelfde nozzletemperatuur gebruiken) en compatibiliteitsproblemen met PVA.

Type Kleuren/materialen Onafhankelijke temperatuur Risico op druppelen Kosten Complexiteit
Echte dubbele hotend 2 Ja Gemiddeld Laag-gemiddeld Gemiddeld
IDEX 2 Ja Laag Hoog Hoog
MMU 4-16 Nee (één temperatuur) Laag Gemiddeld Gemiddeld

Gedetailleerde beoordelingen

1. QIDI i-Fast + Dual All-Metal Extruder ($1,079 totaal)

De QIDI i-Fast is een gesloten CoreXY-printer met een bouwvolume van 330x250x260mm. Door de Dual All-Metal Extruder ($179.99) toe te voegen, wordt dit een echt systeem met twee hotends, met twee volledig metalen hotends van 350°C, dubbele direct drive en een lineaire rail op de X-as.

Prestaties

  • Max. temperatuur: 350°C per nozzle (volledig metalen titanium heatbreak, elk met een verwarmingselement van 50 W)
  • Materialen: PLA, PETG, ABS, TPU, PVA, nylon, PC, koolstofvezel, laag-PEEK
  • Bouwvolume (dubbel): ~310x250x260mm (iets kleiner door het parkeren van de nozzles)
  • Printsnelheid: 40-60 mm/s dubbel (60-100 mm/s enkel)
  • Nozzlewissel: ~3 seconden, met een primetoren/afveegwand
  • Behuizing: Volledig gesloten, printkamer van 40-60°C (essentieel voor PC/ABS)

Voordelen

  • Enige dubbele extruder met twee volledig metalen hotends van 350°C in deze prijsklasse
  • Gehardstalen nozzles inbegrepen (geschikt voor koolstofvezel)
  • Dubbele direct drive — uitstekende verwerking van TPU
  • Lineaire rail op de X-as voor soepele beweging van de dubbele wagen
  • Gesloten printkamer voor technische materialen (PC, ABS, nylon)
  • Oplosbare PVA-support werkt goed
  • Groot bouwvolume (330x250x260mm)
  • CoreXY-bewegingssysteem — snel en nauwkeurig
  • Upgradekosten slechts $179.99 als je al een i-Fast bezit
  • Voorbedrade JST-connectoren — solderen niet nodig

Nadelen

  • Extruderdeksel niet inbegrepen (afzonderlijk verkrijgbaar)
  • Installatie duurt 30-45 minuten, gemiddelde moeilijkheidsgraad
  • Druppelen van de inactieve nozzle (beheren met stand-bystemperatuur + afveegwand)
  • Dubbele prints zijn 20-40% langzamer dan enkele prints
  • Slechts 2 materialen (tegenover 4-16 voor MMU-systemen)
  • Kalibratie van de nozzle-offset vereist
  • Bambu AMS is eenvoudiger voor meerkleurendruk

2. Bambu Lab X1C + AMS ($1,499)

De Bambu X1C is een hoogwaardige, gesloten CoreXY-printer met het AMS (Automatic Material System), dat tot 4 spoelen ondersteunt (16 kleuren met AMS Lite). De printer gebruikt één gehardstalen hotend (max. 300°C) met automatische filamentwissel.

Prestaties

  • Max. temperatuur: 300°C (één gehardstalen nozzle)
  • Materialen: 4 spoelen tegelijk (PLA, PETG, ABS, TPU, PVA, PC)
  • Bouwvolume: 256x256x256mm
  • Printsnelheid: 50-200 mm/s (snelste in deze vergelijking)
  • Materiaalwissel: Automatisch, ~10 seconden met een spoeltoren
  • Behuizing: Volledig gesloten, met temperatuurregeling van de printkamer

Voordelen

  • Eenvoudigste meerkleurensysteem — automatisch, aangestuurd via de app
  • Tot 16 kleuren met AMS-eenheden
  • Snelste printsnelheden (200 mm/s)
  • Uitstekende printkwaliteit direct uit de doos
  • LIDAR-bednivellering en inspectie van de eerste laag
  • Actieve temperatuurregeling van de kamer
  • Grote community en frequente firmware-updates

Nadelen

  • Eén nozzle — alle materialen moeten dezelfde temperatuur gebruiken (geen PLA+PC-combinatie)
  • Maximaal 300 °C — kan geen PEEK printen, beperkte mogelijkheden voor PC
  • Aanzienlijke filamentverspilling door purge-torens (10-30% per meerkleurige print)
  • AMS heeft betrouwbaarheidsproblemen met flexibele filamenten (TPU)
  • PVA kan problematisch zijn in AMS (vocht, verstrikt raken)
  • Duur voor $1,499
  • Propriëtair ecosysteem, minder open dan Prusa
  • Kleiner bouwvolume dan de QIDI i-Fast

3. Prusa MK4 + MMU3 ($1,099)

De Prusa MK4 is een open-source i3-printer met de MMU3 (Multi-Material Unit 3) voor ondersteuning van maximaal 5 filamenten. De printer gebruikt één hotend (maximaal 300 °C) met een filamentkeuzeschakelaar.

Voordelen

  • Open source, volledig repareerbaar
  • Tot 5 materialen/kleuren
  • Uitstekende betrouwbaarheid en communityondersteuning
  • Betaalbaar ($1,099 in totaal)
  • Verwijderbare magnetische printplaat
  • Goede printkwaliteit

Nadelen

  • Eén nozzle — dezelfde temperatuur voor alle materialen
  • Maximaal 300 °C — geen PEEK
  • MMU3 heeft veel filamentverspilling (purgen)
  • Langzamer dan Bambu (60-100 mm/s)
  • Niet gesloten — kromtrekken van ABS/PC
  • MMU3 kan vastlopen, vooral met TPU/PVA
  • Kleiner bouwvolume (250x210x220 mm)
  • i3-ontwerp — minder stijf dan CoreXY

4. Flashforge Creator 4 ($1,799)

De Flashforge Creator 4 is een IDEX-printer (Independent Dual Extruder) met twee onafhankelijke sledes, elk met een eigen hotend. Ondersteunt duplicatie- en spiegelmodi.

Voordelen

  • IDEX — geen uitvloeiing uit de inactieve nozzle
  • Duplicatiemodus (twee identieke onderdelen tegelijkertijd printen)
  • Spiegelmodus (gespiegelde paren printen)
  • Twee onafhankelijke hotends van 300 °C
  • Groot bouwvolume (300x250x200 mm)
  • Gesloten kamer

Nadelen

  • Duur voor $1,799
  • Maximaal slechts 300 °C — geen PEEK
  • Messing sproeiers (niet gehard — CF slijt ze)
  • Grote voetafdruk
  • Lagere printsnelheden
  • Minder communityondersteuning dan Bambu/Prusa
  • Bowden-extruders — TPU is moeilijker te printen

5. Creality CR-10 SE Dual ($649)

De Creality CR-10 SE Dual is een budgetprinter met twee extruders en twee hotends van 260 °C op één slede. Groot bouwvolume, maar beperkte temperatuurbestendigheid.

Voordelen

  • Goedkoopste printer met twee extruders voor $649
  • Groot bouwvolume (300x300x320 mm)
  • Goed voor beginners om dual extrusion te leren
  • Direct-drive-extruders

Nadelen

  • Maximaal slechts 260 °C — met PTFE bekleed, geen technische materialen
  • Niet gesloten — kromtrekken van ABS/PC
  • Inconsistente kwaliteitscontrole
  • Messing mondstukken (niet gehard)
  • Basissoftware/-slicer
  • Beperkte documentatie vanuit de community voor de dual-modus
  • Geen upgrade voor de X-asgeleiding

6. Raise3D E2 ($2,499)

De Raise3D E2 is een professionele IDEX-printer voor productieomgevingen. Beschikt over twee onafhankelijke direct-drive-extruders, een gesloten kamer en professionele software.

Voordelen

  • Professionele bouwkwaliteit en betrouwbaarheid
  • IDEX met duplicatie- en spiegelmodi
  • Gesloten kamer met HEPA-filtratie
  • Twee direct-drive-extruders
  • Uitstekende klantenservice
  • ideaMaker-slicer geoptimaliseerd voor dual

Nadelen

  • Duurste voor $2,499
  • Maximaal slechts 300 °C
  • Messing mondstukken (niet gehard)
  • Lagere printsnelheden
  • Overkill voor hobbyisten
  • Grote voetafdruk en hoog gewicht

Compatibiliteitsmatrix voor materialen

Systeem PLA PETG ABS TPU PVA Nylon PC CF PEEK
QIDI i-Fast Dual All-Metal Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Beperkt
Bambu X1C + AMS Ja Ja Ja Beperkt Beperkt Ja Beperkt Ja Nee
Prusa MK4 + MMU3 Ja Ja Beperkt Beperkt Beperkt Beperkt Nee Beperkt Nee
Flashforge Creator 4 Ja Ja Ja Beperkt Ja Ja Beperkt Nee Nee
Creality CR-10 SE Dual Ja Ja Beperkt Ja Beperkt Nee Nee Nee Nee
Raise3D E2 Ja Ja Ja Ja Ja Ja Beperkt Nee Nee

Kosten van eigendom gedurende 3 jaar

Systeem Aankoop Mondstukken (3 jaar) Filamentafval Onderhoud Totaal (3 jaar)
QIDI i-Fast + Dual $1,079 $60 (4× gehard) Laag (alleen een prime-toren) $50 $1,189
Bambu X1C + AMS $1,499 $40 (2× gehard) Hoog (purge 10–30%) $100 (AMS-onderdelen) $1,639
Prusa MK4 + MMU3 $1,099 $30 (3× messing) Hoog (MMU-purge) $80 (MMU-reparatie) $1,209
Flashforge Creator 4 $1,799 $40 (4× messing) Laag $60 $1,899
Creality CR-10 SE Dual $649 $30 (3× messing) Laag $80 (kwaliteitsproblemen) $759
Raise3D E2 $2,499 $50 (4× messing) Laag $100 (professionele ondersteuning) $2,649

Welk systeem met dubbele extrusie moet je kopen?

Jouw behoefte Aanbeveling Waarom
Technische materialen (PC, nylon, CF) QIDI i-Fast + Dual All-Metal Het enige systeem met twee volledig metalen hotends van 350 °C, gesloten behuizing, geharde mondstukken
Decoratieve prints in meerdere kleuren Bambu X1C + AMS De eenvoudigste optie voor meerdere kleuren, tot 16 kleuren, het snelst, beste kwaliteit direct uit de doos
Multimateriaal voor een beperkt budget Prusa MK4 + MMU3 $1.099, opensource, 5 materialen, betrouwbare community
Productie / duplicatie Flashforge Creator 4 of Raise3D E2 De IDEX-duplicatiemodus print twee onderdelen tegelijk
Dubbele extrusie voor beginners Creality CR-10 SE Dual Instappunt van $649, leer werken met dubbele extrusie zonder grote investering
Oplosbare PVA-ondersteuning voor complexe onderdelen QIDI i-Fast + Dual All-Metal Echte dubbele hotend met onafhankelijke temperaturen, PVA werkt betrouwbaar, gesloten behuizing
TPU + stijve multimaterialen QIDI i-Fast + Dual All-Metal Dubbele direct-drive-extruder verwerkt TPU beter dan Bowden- of MMU-systemen
Professioneel / industrieel Raise3D E2 Bouwkwaliteit, ondersteuning, HEPA-filtratie, betrouwbaarheid

Echte dubbele hotend versus MMU: wat is beter?

Factor Echte dubbele hotend (QIDI) MMU (Bambu/Prusa)
Aantal materialen 2 4-16
Onafhankelijke temperatuurregeling Ja (verschillende materialen) Nee (alles op dezelfde temperatuur)
Filamentafval Laag (alleen een prime-toren) Hoog (purgen na elke wissel)
Snelheid van materiaalwissel Snel (3 s voor het wisselen van mondstuk) Langzaam (10–15 s voor het wisselen van filament)
Ondersteuning voor PVA Uitstekend (speciaal mondstuk) Problematisch (PVA loopt vast in MMU)
Verwerking van TPU Uitstekend (direct drive) Slecht (TPU loopt vast in de selector)
Materialen voor hoge temperaturen Ja (volledig metalen mondstuk van 350 °C) Beperkt (enkelvoudig mondstuk van 300 °C)
Mogelijkheden voor meerdere kleuren Alleen 2 kleuren 4–16 kleuren
Uitlijning van mondstukken Vereist (X/Y-offset) Niet nodig (één mondstuk)
Risico op nadruppelen Gemiddeld (inactief mondstuk) Laag (geen inactief mondstuk)
Belangrijk inzicht: Voor decoratieve prints in meerdere kleuren is MMU (Bambu AMS) superieur, omdat het 4–16 kleuren met automatische wisseling ondersteunt. Voor functionele prints met meerdere materialen (PLA+TPU, PLA+PVA, PLA+PC) is een echte dubbele hotend (QIDI i-Fast) superieur, omdat deze onafhankelijke temperaturen ondersteunt en PVA/TPU betrouwbaar verwerkt. De QIDI i-Fast Dual All-Metal is het enige systeem in deze vergelijking dat echte dubbele extrusie combineert met volledig metalen hotends van 350 °C.

Eindoordeel

Het beste voor technische & multimateriële toepassingen: QIDI i-Fast + dubbele volledig metalen extruder (€1.079 totaal)

Voor gebruikers die technische materialen (PC, nylon, koolstofvezel) of oplosbare PVA-ondersteuning moeten printen met dual extrusion, is de QIDI i-Fast met Dual All-Metal Extruder de duidelijke winnaar. Dit is het enige systeem met twee onafhankelijke volledig metalen hotends van 350°C, dual direct drive voor TPU, een gesloten bouwkamer en nozzles van gehard staal — allemaal voor $1,079 totaal (of $179.99 als je al een i-Fast bezit). Het echte dual-hotend-ontwerp verwerkt PVA-ondersteuning en prints met meerdere materialen betrouwbaarder dan MMU-systemen, en de mogelijkheid tot 350°C maakt technische materialen mogelijk die Bambu en Prusa niet kunnen printen.

Beste voor meerdere kleuren: Bambu Lab X1C + AMS ($1,499)

Als je belangrijkste doel decoratieve prints met meerdere kleuren en gebruiksgemak is, is de Bambu X1C met AMS de beste keuze. Het systeem ondersteunt maximaal 16 kleuren, automatisch wisselen en de hoogste printsnelheden. Het is echter beperkt tot 300°C, produceert aanzienlijk filamentafval door purge-torens en heeft moeite met PVA en TPU in de AMS. Het is een systeem voor meerdere kleuren, niet een echt systeem voor meerdere materialen.

Beste budgetkeuze: Prusa MK4 + MMU3 ($1,099)

Voor hobbyisten met een beperkt budget die ondersteuning voor meerdere materialen willen, biedt de Prusa MK4 met MMU3 ondersteuning voor 5 materialen, reparatiemogelijkheden dankzij het opensource-ontwerp en uitstekende ondersteuning vanuit de community voor $1,099. De printer is beperkt tot 300°C, heeft geen gesloten behuizing en de MMU3 heeft problemen met filamentafval en vastlopers, maar het is het betaalbaarste gerenommeerde systeem voor meerdere materialen.

Veelgestelde vragen

Wat is de beste 3D-printer met dual extruder in 2026?
De beste dual extruder hangt af van je behoeften: voor technische materialen en functionele prints met meerdere materialen is de QIDI i-Fast met Dual All-Metal Extruder ($1,079 totaal, upgrade van $179.99) de beste keuze — twee volledig metalen hotends van 350°C, dual direct drive, een gesloten bouwkamer en ondersteuning voor PVA. Voor decoratieve prints met meerdere kleuren is de Bambu Lab X1C + AMS ($1,499) het beste systeem, met ondersteuning voor maximaal 16 kleuren en automatisch wisselen. Voor betaalbare prints met meerdere materialen biedt de Prusa MK4 + MMU3 ($1,099) ondersteuning voor 5 materialen en reparatiemogelijkheden dankzij het opensource-ontwerp. Voor productie met identieke onderdelen zijn IDEX-printers zoals de Flashforge Creator 4 ($1,799) of Raise3D E2 ($2,499) de beste keuze.
Echte dual-hotend versus MMU: welke is beter?
Een echte dual-hotend (QIDI i-Fast) heeft twee onafhankelijke nozzles met afzonderlijke temperatuurregeling, waardoor verschillende materialen (PLA+TPU, PLA+PC, PLA+PVA) kunnen worden gebruikt. Het systeem produceert weinig filamentafval en verwerkt PVA/TPU goed, maar ondersteunt slechts 2 materialen en vereist nozzle-uitlijning. MMU (Bambu AMS, Prusa MMU3) gebruikt één nozzle met een filamentwisselaar en ondersteunt 4–16 kleuren zonder dat uitlijning nodig is, maar alle materialen moeten dezelfde temperatuur gebruiken, produceert veel purge-afval en heeft moeite met PVA/TPU. Kies een echte dual-hotend voor functionele onderdelen met meerdere materialen; kies MMU voor decoratieve prints met meerdere kleuren.
Kan de dubbele extruder van de QIDI i-Fast oplosbare PVA-support printen?
Ja. De QIDI i-Fast Dual All-Metal Extruder ondersteunt PVA (polyvinylalcohol) in de ene extruder bij 180-200°C en PLA/PETG in de andere bij 200-240°C. PVA lost in warm water (40-60°C) binnen 4-12 uur op en laat geen resten achter. Dankzij het ontwerp met een echte dubbele hotend en onafhankelijke temperatuurregeling is PVA betrouwbaarder dan bij MMU-systemen (waar PVA in de keuzeschakelaar kan vastlopen). Tips: houd PVA droog (het neemt snel vocht op), gebruik een prime tower en stel de stand-bytemperatuur van de PVA-nozzle in op 170°C om lekkage te voorkomen.
Wat is de maximale temperatuur voor dubbele extrusie?
De maximale temperatuur hangt af van het systeem: de QIDI i-Fast Dual All-Metal bereikt 350°C per nozzle (titanium heatbreak van volledig metaal, 50W-verwarmingselement), waardoor PC, nylon, koolstofvezel en PEEK met een lagere verwerkingstemperatuur mogelijk zijn. De Bambu X1C bereikt 300°C (één nozzle van gehard staal). De Prusa MK4 bereikt 300°C. De Flashforge Creator 4 bereikt 300°C per nozzle. De Creality CR-10 SE Dual bereikt 260°C (met PTFE bekleed). De Raise3D E2 bereikt 300°C. De QIDI i-Fast is het enige systeem met dubbele extrusie in deze vergelijking met volledig metalen hotends van 350°C, waardoor het de beste keuze is voor technische materialen.
Vermindert dubbele extrusie de printkwaliteit?
Dubbele extrusie kan de printsnelheid met 20-40% verlagen door het wisselen van nozzle (3-5 seconden), prime towers en wiswanden, maar de printkwaliteit is vergelijkbaar met die van enkele extrusie als de X/Y-offset van de nozzles goed is gekalibreerd (±0,1 mm). De belangrijkste kwaliteitsrisico's zijn: (1) lekkage uit de niet-actieve nozzle — dit wordt beheerd met een stand-bytemperatuur (10-20°C onder de printtemperatuur) en wiswanden; (2) kleurvervaging aan grenzen — dit wordt beheerd met prime towers en een grotere retractie; (3) een zwaardere printkop die trillingen veroorzaakt — dit wordt beperkt door de lineaire X-asrail van de QIDI i-Fast. Voor prints met één materiaal kun je de tweede extruder uitschakelen en slechts één nozzle op volle snelheid gebruiken.
Hoeveel kost dubbele extrusie?
Dubbele extrusiesystemen kosten tussen $649 en $2.499. Budget: Creality CR-10 SE Dual ($649, 260°C, niet gesloten). Middenklasse: QIDI i-Fast + Dual All-Metal ($1.079 totaal, 350°C, gesloten), Prusa MK4 + MMU3 ($1.099, 300°C, niet gesloten). Premium: Bambu X1C + AMS ($1.499, 300°C, gesloten, meerdere kleuren), Flashforge Creator 4 ($1.799, IDEX, 300°C). Professioneel: Raise3D E2 ($2.499, IDEX, 300°C). De upgrade naar de QIDI i-Fast Dual Extruder kost slechts $179,99 als je al een i-Fast hebt, waardoor dit de voordeligste manier is om dubbele extrusie bij 350°C te verkrijgen.
Is de dubbele extruder van de QIDI i-Fast compatibel met andere printers?
Nee. De QIDI i-Fast Dual All-Metal Extruder is uitsluitend ontworpen voor de QIDI i-Fast. De montagebeugel, lineaire rail van de X-as, kabelboom en firmwareconfiguratie zijn allemaal specifiek voor de i-Fast. De extruder is niet compatibel met de QIDI Plus 4, Q1 Pro, X-MAX 3, X-Plus 3, Max 4 of een printer van een ander merk dan QIDI. Elk QIDI-model heeft een ander extruderontwerp en carriage-systeem. Als je een andere printer bezit, kun je de Bambu X1C overwegen (als je meerkleurig wilt printen), de Prusa MK4 (als je open source wilt) of een speciale IDEX-printer zoals de Flashforge Creator 4.
Wat is IDEX en is het beter dan dubbele extrusie met één carriage?
IDEX (Independent Dual Extruder) heeft twee afzonderlijke carriages op dezelfde X-as, elk met een eigen hotend. Voordelen ten opzichte van dubbele extrusie met één carriage: geen uitvloeiing uit de inactieve nozzle (deze wordt ver weg geparkeerd), duplicatiemodus (twee identieke onderdelen tegelijkertijd printen), spiegelmodus (gespiegelde paren printen) en een groter effectief bouwvolume. Nadelen: complexere mechanica, hogere kosten ($1.799–$2.499), een grotere voetafdruk en doorgaans maximaal slechts 300 °C. Dubbele extrusie met één carriage (QIDI i-Fast) is goedkoper, eenvoudiger en kan 350 °C bereiken, maar heeft last van uitvloeiing uit de inactieve nozzle en een kleinere printbreedte. Kies IDEX voor productie/duplicatie; kies een systeem met één carriage voor technische materialen en een goede prijs-kwaliteitverhouding.
Kan ik TPU printen met dubbele extrusie?
Ja, maar het hangt af van het type extruder. Direct-drive dubbele extruders (QIDI i-Fast, Raise3D E2) kunnen goed overweg met TPU omdat het aandrijfwiel dicht bij de hotend zit, waardoor het filament minder snel knikt. Bowden-dubbele extruders (Flashforge Creator 4) hebben moeite met TPU omdat het flexibele filament in de Bowdenbuis kan knikken. MMU-systemen (Bambu AMS, Prusa MMU3) hebben de meeste problemen met TPU omdat het flexibele filament in het selectormechanisme kan vastlopen. Voor prints met TPU en stijve multimaterialen is de QIDI i-Fast Dual All-Metal met dubbele direct drive in deze vergelijking de beste keuze. Gebruik TPU bij 210–230 °C, 20–30 mm/s en met 1,5 mm retractie.
Hoe moeilijk is het om dubbele extrusie in te stellen?
De installatie van dubbele extrusie verschilt per systeem: MMU-systemen (Bambu AMS) zijn het eenvoudigst — automatische, appgestuurde werking en minimale kalibratie. Een echte dubbele hotend (QIDI i-Fast) is gemiddeld moeilijk — installatie van 30–45 minuten, kalibratie van de X/Y-offset van de nozzle en configuratie van de slicer voor een primetoren/veegwand. IDEX (Flashforge, Raise3D) is ook gemiddeld moeilijk, maar vereist kalibratie van de dubbele carriage. De leercurve voor dubbele extrusie omvat: uitlijning van de nozzles, afstemming van de materiaaltemperatuur, retractie-instellingen, formaat van de primetoren en beheersing van uitvloeiing. De meeste gebruikers hebben 2–3 testprints nodig om de instellingen goed af te stemmen. De QIDI i-Fast heeft vooraf bedrade connectoren en een lineaire rail, waardoor de installatie eenvoudiger is dan wanneer je vanaf nul een dubbele extruder bouwt.
Dual Extruder 3D Printer Comparison 2026: QIDI vs Bambu vs Prusa vs Creality

GERELATEERDE ARTIKELEN