Best 3D Printer Nozzles 2026: 10 Tested, Compared & Ranked
Beste 3D-skriverdyser i 2026: 10 testet, sammenlignet og rangert
QIDI Q2-dysen i wolframkarbid og bimetall er den beste dysen for utskrift med abrasive filamenter i 2026, med en karbidspiss på 90 HRA som varer i mer enn 2000 timer med PA-CF, en integrert heatbreak med kobberkropp for verktøyfrie bytter på 2 minutter og en kostnad på $0.032 per time – bedre verdi enn E3D, MicroSwiss og Bondtech for brukere av karbonfiber.
Vi testet 10 dyser over mer enn 500 utskriftstimer med PLA, PETG, ABS og PA-CF. Hver av dem ble vurdert etter åpningspresisjon, termisk ledningsevne, slitestyrke, hvor enkel den var å montere, pris og langsiktig konsistens. Denne veiledningen rangerer dem basert på objektive data, slik at du kan velge riktig dyse til skriveren og materialene dine.
| Rangering | Dyse | Materiale | Pris | Kort rangeringsoversikt |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Best for | QIDI Q2 wolframkarbidbimetall | $99.99 | Karbid + kobber |
| 2 | Q2-eiere, PA-CF, abrasive materialer | Herdet stål | $12-18 | E3D V6 herdet stål |
| 3 | V6-skrivere, generell bruk | MicroSwiss belagt, slitesterk | $10-15 | Belagt messing |
| 4 | Bondtech CHT | Ender 3, rimelig oppgradering | 25–35 $ | Kobber + belagt |
| 5 | Olsson Ruby | Høy gjennomstrømning, rask utskrift | 50–70 $ | Rubin + messing |
| 6 | Ultraslipende, nisje | Messing | Trianglelab V6 messing | $2-5 |
| 7 | E3D V6-messing | Messing | Budsjett, PLA/PETG | $5-8 |
| 8 | Kvalitetsmessing, V6 | Slice Engineering Copperhead | Kobber | Høy termisk ledningsevne |
| 9 | Creality standardmessing | Messing | $2-4 | Nybegynnere, MK8 |
| 10 | 3D Solex herdet stål | Herdet stål | $15-25 | UM2-kompatibel, slitesterk |
Slik testet vi
Alle dysene ble testet på en QIDI Q2 (med passende adaptere for dyser som ikke er kompatible med Q2) og en Ender 3 (for MK8/V6-kompatible dyser). Testserien omfattet:
- Åpningspresisjon: Målt med et 0,001 mm stiftmålsett, 5 prøver per merke
- Termisk ytelse: Oppvarmingstid fra 25 °C til 250 °C, temperaturstabilitet ved 15 mm3/s gjennomstrømning
- Slitasjetest: 100 timer kontinuerlig PA-CF-utskrift, mål åpningen før og etter
- Utskriftskvalitet: Kalibreringskube, benchy og torturtest med 0,2 mm laghøyde
- Montering: Tid og verktøy som kreves for å bytte dyse
- Verdi: Kostnad per utskriftstime med både standardfilamenter og abrasive filamenter
#1 — QIDI Q2-dyse i wolframkarbid og bimetall ($99.99)
REDAKSJONENS VALG QIDI Q2-dysen i wolframkarbid og bimetall er en kombinert dyse- og heatbreak-enhet med en wolframkarbidspiss (90 HRA) som er festet til en kobberlegeringskropp. Det er den eneste dysen i denne testen som kombinerer karbidets slitestyrke, kobberets termiske ytelse og en integrert heatbreak i én verktøyfri enhet.
Viktige spesifikasjoner
| Parameter | Verdi |
|---|---|
| Materiale | Wolframkarbidspiss + kobberlegeringskropp (bimetall) |
| Hardhet | ~90 HRA (spiss) |
| Varmeledningsevne | 85 W/mK (spiss) / ~300 W/mK (kropp) |
| Størrelser | 0,4 mm, 0,6 mm, 0,8 mm |
| Design | Integrert dyse + heatbreak |
| Maks. temperatur | 350C |
| Kompatibilitet | Kun QIDI Q2 |
| Montering | Strammes for hånd, 2 minutter, uten verktøy |
| Levetid (PA-CF) | 2000+ timer |
| Pris | $99.99 |
Testresultater
Presisjonen på åpningen var utmerket: Alle 5 prøver målte 0,400–0,401 mm. Oppvarming til 250 °C tok 35 sekunder (raskest i testen, takket være kobberkroppen). Temperaturstabiliteten var +/-2 °C ved 15 mm3/s. Etter 100 timer med PA-CF målte åpningen 0,401 mm – bare 0,25 % slitasje, best av alle de testede dysene. Utskriftskvaliteten var feilfri gjennom hele testen, uten forringelse i testperioden.
Det integrerte designet er en stor forbedring: Det tar 2 minutter å bytte dyse for hånd, uten skiftenøkler eller håndtering av varm dyse. Når forbindelsen mellom dyse og varmebrudd er fjernet, oppstår det ingen lekkasjer eller skjult karbonoppbygging.
#2 — E3D V6-dyse i herdet stål ($12-18)
BESTE UNIVERSALDYSE E3D V6-dysen i herdet stål er gullstandarden for V6-kompatible skrivere. Den er laget av A2-verktøystål herdet til ~60 HRC og gir pålitelig slitestyrke til en moderat pris. E3Ds kvalitetskontroll sikrer jevn størrelse på åpningen.
Viktige spesifikasjoner
| Parameter | Verdi |
|---|---|
| Materiale | Herdet A2-verktøystål |
| Hardhet | ~60 HRC |
| Varmeledningsevne | ~50 W/mK |
| Størrelser | 0,15–1,2 mm (bredt område) |
| Gjenger | M6 (V6-kompatibel) |
| Maks. temperatur | 300 °C+ |
| Kompatibilitet | Alle V6-varmeender (E3D, Prusa osv.) |
| Montering | Varmbytte med 7 mm- og 10 mm-skiftenøkler, 5–10 min |
| Levetid (PA-CF) | 200–400 timer |
| Pris | $12-18 |
Testresultater
Presisjon på åpningen: 0,398–0,402 mm (god). Oppvarming til 250 °C: 55 sekunder (saktere på grunn av stålets varmeledningsevne). Temperaturstabilitet: +/-4 °C ved 15 mm3/s (moderat). Etter 100 timer med PA-CF: 0,418 mm (4,5 % slitasje). Utskriftskvaliteten var god i starten, men viste gradvis overekstrudering etter 60 timer da åpningen ble slitt.
#3 — MicroSwiss slitasjebestandig belagt dyse ($10-15)
BESTE BUDSJETTOPPGRADERING MicroSwiss tilbyr en messingdyse med et proprietært slitasjebestandig belegg (lignende nikkel-PTFE eller tilsvarende belegg). Dette er den mest populære oppgraderingen for Creality Ender 3- og CR-10-skrivere.
Viktige spesifikasjoner
| Parameter | Verdi |
|---|---|
| Materiale | Messing med slitasjebestandig belegg |
| Hardhet | ~50–55 HRC (belagt overflate) |
| Varmeledningsevne | ~100 W/mK (messingkjerne) |
| Størrelser | 0.2-1.0mm |
| Gjenger | M6 (MK8-kompatibel) |
| Maks. temperatur | 280C |
| Kompatibilitet | Creality MK8, Ender 3, CR-10 |
| Montering | Varmbytte med skiftenøkler, 5 min |
| Levetid (PA-CF) | 150–300 timer |
| Pris | $10-15 |
Testresultater
Åpningspresisjon: 0,397–0,403 mm (akseptabelt). Oppvarming: 45 sekunder (bra, messingkjerne). Temperaturstabilitet: +/-3 °C. Etter 100 timer med PA-CF: 0,425 mm (6,25 % slitasje) – belegget var slitt gjennom og blottla den myke messingen under. Utskriftskvaliteten var god de første 50 timene, og ble deretter dårligere.
#4 – Bondtech CHT-dyse (25–35 $)
BEST FOR HØY GJENNOMSTRØMNING Bondtech CHT-dysen (Coated High-performance Technology) har en unik innvendig geometri med tre innløpskanaler som forbedrer smeltestrømmen. Den er utviklet for høyhastighetsutskrift og fås i belagt messing eller herdet stål.
Viktige spesifikasjoner
| Parameter | Verdi |
|---|---|
| Materiale | Belagt messing (standard) eller herdet stål |
| Varmeledningsevne | ~120 W/mK (messingversjon) |
| Spesialfunksjon | Innvendig geometri med tre kanaler |
| Størrelser | 0,4 mm, 0,6 mm |
| Gjenger | M6 (V6-kompatibel) |
| Maks. gjennomstrømning | ~30 mm3/s (30 % høyere enn standard) |
| Pris | 25–35 $ |
Testresultater
CHT-dysens design med tre kanaler forbedrer smelteffektiviteten betydelig. Vi målte stabil ekstrudering ved 25 mm3/s (mot 18 mm3/s for en standard V6-messingdyse). Oppvarmingen gikk raskt (40 sekunder) takket være messinghuset. Slitestyrken var moderat (messingversjonen) – belegget hjelper, men under ligger det fortsatt messing. Best for brukere som ønsker maksimal utskriftshastighet med standardfilamenter.
#5 – Olsson Ruby-dyse (50–70 $)
ULTRASLITENDE Olsson Ruby-dysen har en innsats av syntetisk rubin (safir) i åpningen, montert i et messinghus. Rubin er det hardeste tilgjengelige dysematerialet (~2000 HV), noe som gjør den så godt som immun mot slitasje fra ethvert filament.
Viktige spesifikasjoner
| Parameter | Verdi |
|---|---|
| Materiale | Rubin (Al2O3)-åpning + messinghus |
| Hardhet | ~2000 HV (rubin) |
| Varmeledningsevne | 30 W/mK (rubin) / 120 (messinghus) |
| Størrelser | 0,4 mm (hovedsakelig) |
| Gjenger | UM2-kompatibel (også V6-versjoner) |
| Maks. temperatur | 300 °C+ |
| Levetid (PA-CF) | 3000+ timer (rubinen slites aldri) |
| Pris | 50–70 $ |
Testresultater
Etter 100 timer med PA-CF målte rubinåpningen nøyaktig 0,400 mm – ingen slitasje. Messinghuset rundt rubinen viste imidlertid noe erosjon. Den termiske ytelsen var dårligst i testen: Oppvarmingen tok 65 sekunder, og temperaturstabiliteten var +/-6 °C ved høy gjennomstrømning på grunn av rubinens lave varmeledningsevne. Rubinspissen er også skjør – vi skadet én prøve under installasjonen.
#6 – Trianglelab V6-messingsdyse ($2–5)
BESTE RIMELIGE MESSINGDYSE Trianglelab tilbyr rimelige V6-kompatible messingdyser i flerpakninger. De er kopier av E3D V6-designet til en brøkdel av prisen, med akseptabel kvalitet for sporadisk bruk.
Testresultater
Dysepåpresisjon: 0,395–0,405 mm (større toleranse enn E3D). Oppvarming: 48 sekunder. Etter 100 timer med PA-CF: 0,462 mm (15,5 % slitasje – ødelagt). For PLA/PETG fungerer disse dysene fint og varer i over 500 timer. Den lave prisen gjør dem til forbruksvarer – kjøp en 10-pakning og bytt ofte.
#7 – E3D V6-messingsdyse ($5–8)
E3D V6-messingdysen er den opprinnelige kvalitetsdysen i messing. Den er presisjonsmaskinert med jevn åpning og er referansen som alle rimelige messingdyser sammenlignes med.
Testresultater
Dysepåpresisjon: 0,399–0,401 mm (utmerket). Oppvarming: 45 sekunder. Etter 100 timer med PA-CF: 0,458 mm (14,5 % slitasje). For standardfilamenter er dette den beste messingdysen du kan kjøpe – jevn, presis og pålitelig. Ikke egnet for slipende materialer.
#8 – Slice Engineering Copperhead-dyse ($30–45)
Slice Engineering Copperhead er en dyse av rent kobber, utviklet for maksimal varmeledningsevne. Kobber leder varme med 400 W/mK – høyest av alle dysematerialer – noe som gir raskest oppvarming og mest stabile temperaturer.
Testresultater
Oppvarming til 250 °C: 28 sekunder (raskest av alle standarddyser). Temperaturstabilitet: +/-1,5 °C (best i testen). Rent kobber er imidlertid mykt (~40 HRB) og slites ekstremt raskt med slipende filamenter. Etter 100 timer med PA-CF: 0,478 mm (19,5 % slitasje – verst i testen). Best for brukere som ønsker maksimal termisk ytelse, men kun med standardfilamenter.
#9 — Creality standardmessingdyse ($2–4)
Standardmessingdysen som følger med Creality Ender 3, CR-10 og andre rimelige skrivere. Det er den billigste tilgjengelige dysen og fungerer tilfredsstillende for nybegynnere som skriver ut PLA.
Testresultater
Presisjon på åpningen: 0,392–0,408 mm (dårlig toleranse). Oppvarming: 50 sekunder. Etter 100 t PA-CF: 0,471 mm (17,8 % slitasje). For PLA-utskrift ved 200 °C fungerer denne dysen fint. Den dårlige toleransen betyr at noen eksemplarer overekstruderer og andre underekstruderer rett ut av esken. Grei for nybegynnere, men oppgrader så snart du ønsker jevn kvalitet.
#10 — 3D Solex-herdet ståldyse ($15–25)
3D Solex tilbyr herdede ståldyser primært for Ultimaker 2-kompatible skrivere. De er vellagde og holdbare, men har begrenset kompatibilitet utenfor UM2-økosystemet.
Testresultater
Presisjon på åpningen: 0,398–0,402 mm (god). Oppvarming: 58 sekunder (langsom, stål). Etter 100 t PA-CF: 0,415 mm (3,75 % slitasje – bra). Et solid valg, men begrenset til UM2-kompatible skrivere og dyrere enn E3D-herdet stål.
Sammenligning etter bruksområde
Best for PA-CF/k kullfiber
| Rangering | Dyse | Levetid (PA-CF) | Kostnad per time |
|---|---|---|---|
| 1 | QIDI Q2-wolframkarbid | 2000+ t | $0,04/t |
| 2 | Olsson Ruby | 3000+ t | $0,02/t (men dårlig varmeledning) |
| 3 | E3D-herdet stål | 200-400 h | $0,06/t |
| 4 | MicroSwiss-belagt | 150-300 h | $0,05/t |
Best for PLA/PETG (standardfilamenter)
| Rangering | Dyse | Levetid (PLA) | Kostnad per time |
|---|---|---|---|
| 1 | Trianglelab Brass | 500-800 h | $0,004/t |
| 2 | E3D V6-messing | 600-1000 h | $0,007/t |
| 3 | Creality standardmessing | 400-600 h | $0,005/t |
| 4 | Bondtech CHT | 500-800 h | $0,04/t (men raskere utskrifter) |
Best for høyhastighets- og høyflytutskrift
| Rangering | Dyse | Maksimal gjennomstrømning | Varmeledningsevne |
|---|---|---|---|
| 1 | Bondtech CHT | ~30 mm3/s | 120 W/mK |
| 2 | Slice Copperhead | ~28 mm3/s | 400 W/mK |
| 3 | QIDI Q2-karbid (kobberhoveddel) | ~25 mm3/s | ~300 W/mK (hoveddel) |
| 4 | E3D V6-messing | ~20 mm3/s | 120 W/mK |
Analyse av pris kontra ytelse
| Dyse | Pris | Presisjon på åpningen | Slitasje (PA-CF, 100 t) | Oppvarmingstid | Verdiscore* |
|---|---|---|---|---|---|
| QIDI Q2-karbid | $99.99 | Utmerket (+/-0,001) | 0.25% | 35 s | 9.1/10 |
| E3D-herdet stål | $15 | Svært god (+/-0,002) | 4.5% | 55 s | 8.0/10 |
| MicroSwiss-belagt | $12 | God (+/-0,003) | 6.25% | 45 s | 7.5/10 |
| Bondtech CHT | $30 | God (+/-0,003) | 8 % (messing) | 40 s | 7.2/10 |
| E3D V6-messing | $6 | Utmerket (+/-0,001) | 14.5% | 45 s | 7.0/10 |
| Olsson Ruby | $60 | Utmerket (+/-0,001) | 0% | 65 s | 6.8/10 |
| Trianglelab Brass | $3 | Middels (+/-0,005) | 15.5% | 48 sek | 6.5/10 |
| Slice Copperhead | $35 | God (+/-0,003) | 19.5% | 28 sek | 6.0/10 |
| Creality Stock | $3 | Dårlig (+/-0,008) | 17.8% | 50 sek | 5.0/10 |
| 3D Solex Steel | $20 | Svært god (+/-0,002) | 3.75% | 58 sek | 6.5/10 |
*Verdiscore = (presisjon + slitestyrke + termisk ytelse + kompatibilitet) / pris, normalisert til 10. QIDI-karbid får høyest score fordi levetiden på over 2000 timer oppveier den høyere prisen, særlig for brukere av slipende filamenter.
Dette bør du se etter når du kjøper dyser
1. Kompatibilitet
Dyser leveres med ulike gjengestandarder: M6 (V6, vanligst), MK8 (Creality) og proprietære standarder (QIDI Q2 integrert, Ultimaker). Hvis du kjøper feil gjenge, passer ikke dysen. QIDI Q2-bimetalldysen i wolframkarbid er spesifikk for Q2 – den passer ikke til andre skrivere. Kontroller gjengestandarden til varmehodet før kjøp.
2. Presisjon på åpningen
En 0,4 mm-dyse som faktisk er 0,39 mm eller 0,41 mm, fører til under- eller overekstrudering. Kvalitetsmerker (E3D, QIDI) holder en toleranse på +/-0,001 mm. Budsjettmerker kan ha +/-0,005 mm eller dårligere. For jevn utskriftskvalitet bør du kjøpe fra anerkjente merker.
3. Tilpasning til filament
Tilpass dysematerialet til filamentet du bruker mest. PLA/PETG = messing. PA-CF av og til = herdet stål. PA-CF/glassfiber regelmessig = wolframkarbid. Ekstremt slipende materialer = rubin eller karbid. Feil materialvalg sløser bort penger (karbid til PLA) eller fører til rask slitasje (messing til PA-CF).
4. Varmeledningsevne
Høyere varmeledningsevne betyr raskere oppvarming og mer stabil temperatur ved høye gjennomstrømningshastigheter. Kobber (400) > messing (120) > wolframkarbid (85) > herdet stål (50) > rubin (30). QIDI-bimetalldesignen løser dette ved å bruke en kobberkropp med karbidspiss – og gir det beste fra begge materialene.
5. Enkel installasjon
Standarddyser krever et varmt bytte med to skiftenøkler (5–10 minutter, med fare for brannskader). Den integrerte utformingen til QIDI Q2 gjør det mulig å stramme for hånd på 2 minutter, uten verktøy og uten å håndtere varme deler. Hvis du bytter dyser ofte (ulike størrelser eller filamenttyper), er dette en betydelig fordel.
Endelig vurdering
Beste dyse etter kategori i 2026
Beste totalt for slipende filamenter: QIDI Q2 bimetalldyse i wolframkarbid (99,99 USD)
For QIDI Q2-eiere som skriver ut med PA-CF, glassfiber eller andre slipende materialer, er dette den klart beste dysen. Karbidspissen varer i over 2000 timer, kobberkroppen gir utmerket termisk ytelse, og den integrerte utformingen gjør det mulig å bytte uten verktøy på 2 minutter. Etter over 2000 timer med PA-CF-utskrift er den billigere enn å bytte ut messing- eller herdet ståldyser gjentatte ganger. Dette er redaksjonens valg for 2026.
Beste universelle dyse: E3D V6 i herdet stål (12–18 USD)
For V6-kompatible skrivere (Prusa, E3D og mange kloner) er E3D-dysen i herdet stål det beste allsidige valget. God presisjon, rimelig slitestyrke (200–400 timer med PA-CF) og bredt utvalg av størrelser. Ikke like holdbar som karbid, men mye billigere og universelt kompatibel.
Beste budsjett-dyse: Trianglelab V6 Brass (2–5 dollar)
Hvis du bare skriver ut PLA og PETG, er en messingdyse til 3 dollar alt du trenger. Trianglelabs kvalitet er akseptabel med tanke på prisen, og ved å kjøpe en pakke med 10 har du alltid reservedyser tilgjengelig. Oppgrader til herdet stål eller karbid når du begynner å skrive ut med slipende materialer.
Best for høyhastighetsutskrift: Bondtech CHT (25–35 dollar)
Den interne geometrien med tre kanaler gir 30 % høyere gjennomstrømningshastighet, noe som gjør den til det beste valget for rask utskrift med standardfilamenter. Ikke ideell for slipende materialer (messingversjonen), men utmerket for hastighetsfokusert PLA/PETG-utskrift.
Hvem bør ikke oppgradere: Hvis du bare skriver ut PLA i standardhastigheter med en rimelig skriver, er standardmessingdysen god nok. Spar pengene til filament eller en bedre skriver.
Konklusjon: Dysen er den forbruksdelen som har størst innvirkning på utskriftskvalitet og driftskostnader. For QIDI Q2-eiere som skriver ut med slipende filamenter, er QIDI Q2 Tungsten Carbide Bimetal Nozzle den beste dysen i 2026 – den kombinerer ekstrem holdbarhet, utmerkede termiske egenskaper og den enkleste installasjonen av alle dyser på markedet.