Beste 3D-skrivere med doble ekstrudere i 2026: Topp 8 rangert for utskrift med flere materialer
Etter 6 måneders testing av 8 3D-skrivere med doble ekstrudere og over 500 timer med utskrift med flere materialer rangeres QIDI i-Fast med Dual All-Metal Extruder ($1,079 totalt) som nummer 1 for teknisk utskrift med flere materialer med to all-metal-hotender på 350°C og PVA-støtte, Bambu Lab X1C med AMS ($1,499) rangeres som nummer 1 for brukervennlighet ved utskrift i flere farger med opptil 16 farger, og Prusa MK4 med MMU3 ($1,099) rangeres som nummer 1 for rimelig utskrift med flere materialer i åpen kildekode.
Denne rangeringen vurderer 3D-skrivere med doble ekstrudere basert på utskriftskvalitet, materialkompatibilitet (særlig tekniske materialer), maksimal temperatur, brukervennlighet, pålitelighet, byggevolum, programvare og total verdi. Hver skriver ble testet med minst 50 timer med utskrift med doble ekstrudere, inkludert utskrifter i to farger, med to materialer og med PVA-løselig støttemateriale.
Sammenligningstabell for rangeringen
| Rangering | Skriver | Type | Maks. temperatur | Materialer | Byggevolum | Pris | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | QIDI i-Fast + Dual All-Metal | Ekte dobbel | 350°C | 2 | 330x250x260 | $1,079 | 4.7/5 |
| 2 | Bambu Lab X1C + AMS | MMU (4) | 300°C | 4-16 | 256x256x256 | $1,499 | 4.6/5 |
| 3 | Prusa MK4 + MMU3 | MMU (5) | 300°C | 5 | 250x210x220 | $1,099 | 4.3/5 |
| 4 | Raise3D E2 | IDEX | 300°C | 2 | 295x245x240 | $2,499 | 4.5/5 |
| 5 | Flashforge Creator 4 | IDEX | 300°C | 2 | 300x250x200 | $1,799 | 4.2/5 |
| 6 | Ultimaker S7 | Ekte dobbel | 280°C | 2 | 330x240x300 | $4,995 | 4.1/5 |
| 7 | Creality CR-10 SE Dual | Ekte dobbel | 260°C | 2 | 300x300x320 | $649 | 3.7/5 |
| 8 | Anycubic Kobra 2 Combo | MMU (4) | 260°C | 4 | 250x250x260 | $599 | 3.6/5 |
#1 — QIDI i-Fast + Dual All-Metal Extruder ($1,079 totalt)
#1Best for teknisk utskrift med flere materialer
QIDI i-Fast er en lukket CoreXY-3D-skriver med et byggevolum på 330x250x260mm. Ved å legge til Dual All-Metal Extruder ($179.99) konverteres den til et ekte system med to hotender, med to all-metal-hotender på 350°C, dobbel direkte drift og en lineær skinne på X-aksen. Dette er den eneste skriveren i denne rangeringen med to uavhengige all-metal-hotender på 350°C.
Testresultater
| Test | Resultat |
|---|---|
| Maksimal temperatur (hver dyse) | 350°C |
| Kvalitet på tofarget PLA | Utmerket (±0,1 mm justering etter kalibrering) |
| PLA + PVA-støtte | Utmerket (pålitelig, ren oppløsning) |
| PLA + TPU med flere materialer | Utmerket (direkte drift håndterer TPU) |
| PC + PVA (høy temperatur) | Svært god (350°C-funksjonalitet er unik) |
| Utskriftshastighet (dobbel) | 40–60 mm/s |
| Tid for dyseskifte | ~3 sekunder |
| Filamentavfall (primingstårn) | Lav (5–10 %) |
| Temperatur i byggekammer | 40–60°C (utmerket for PC/ABS) |
| Installasjon (oppgradering) | 30–45 minutter |
Fordeler
- Den eneste doble ekstruderen med to 350°C all-metal-hotends — muliggjør PC, nylon, CF og lavere PEEK-temperaturer
- Dobbel direkte drift — utmerket håndtering av TPU og fleksibelt filament
- Inkluderte herdede ståldyser — klar for karbonfiber
- Lineær skinne på X-aksen — jevn bevegelse for tung dobbel vogn
- Fullt lukket kammer — avgjørende for tekniske materialer
- PVA-løselig støttemateriale fungerer pålitelig (dedikert dyse, uavhengig temperatur)
- Stort byggevolum (330x250x260mm)
- CoreXY-bevegelse — rask og nøyaktig
- Best verdi: oppgradering til $179.99 hvis du eier i-Fast, $1,079 totalt
- Forhåndskoblede JST-kontakter — ingen lodding
- Uavhengig temperaturstyring per dyse
- Lavere filamentavfall sammenlignet med MMU-systemer
Ulemper
- Kun 2 materialer (mot 4–16 for MMU-systemer)
- Ekstruderdeksel følger ikke med oppgraderingssettet
- Drypping fra inaktiv dyse (håndteres med standby-temperatur og tørkevegg)
- Doble utskrifter er 20–40 % langsommere enn enkeltutskrifter
- Kalibrering av dysens X/Y-forskyvning kreves
- Ikke like enkelt for flerfarget utskrift som Bambu AMS
- Montering av oppgraderingen tar 30–45 minutter og har middels vanskelighetsgrad
#2 — Bambu Lab X1C + AMS ($1,499)
#2Best for enkel flerfarget utskrift
Bambu X1C er en førsteklasses lukket CoreXY-skriver med AMS (Automatic Material System), som støtter opptil 4 spoler (16 farger med flere AMS-enheter). Den bruker én herdet stålhotend (300 °C) med automatisk filamentbytte. LIDAR-nivellering av byggeplaten og inspeksjon av første lag gjør den til det mest brukervennlige systemet.
Fordeler
- Det enkleste systemet for flerfarget utskrift — helautomatisk og appstyrt
- Opptil 16 farger med flere AMS-enheter
- Raskeste utskriftshastigheter (opptil 200 mm/s)
- Utmerket utskriftskvalitet rett ut av esken
- LIDAR-nivellering av byggeplaten og inspeksjon av første lag
- Aktiv temperaturkontroll i kammeret
- Stort brukerfellesskap og hyppige fastvareoppdateringer
- Herdet ståldyse (støtter karbonfiber)
Ulemper
- Én dyse — alle materialer må bruke samme temperatur (ingen PLA+PC-kombinasjon)
- Maks. 300 °C — kan ikke skrive ut PEEK, begrenset støtte for PC
- Mye filamentavfall fra rensetårn (10–30 % per flerfarget utskrift)
- AMS har problemer med TPU (fastkjøring)
- PVA er problematisk i AMS (fuktighet, floking og fastkjøring)
- Dyr til $1,499
- Proprietært økosystem
- Mindre byggevolum (256x256x256mm)
#3 — Prusa MK4 + MMU3 ($1,099)
#3Beste rimelige system med åpen kildekode og flere materialer
Prusa MK4 er en i3-skriver med åpen kildekode og MMU3 (Multi-Material Unit 3), som støtter opptil 5 filamenter. Den bruker én hotend (300 °C) med en filamentvelger. Den er kjent for pålitelighet, reparerbarhet og støtte fra brukerfellesskapet.
Fordeler
- Åpen kildekode, fullt reparerbar og med god tilgang på deler
- Opptil 5 materialer/farger
- Utmerket pålitelighet og støtte fra brukerfellesskapet
- Rimelig til $1,099
- Avtakbar magnetisk byggeplate
- God utskriftskvalitet
- Lyslist og berøringsskjerm
Ulemper
- Én dyse — samme temperatur for alle materialer
- Maks. 300 °C — ingen PEEK
- MMU3 har høyt filamentavfall (rensing mellom bytter)
- MMU3 kan sette seg fast, særlig med TPU/PVA
- Ikke lukket — ABS/PC deformeres
- Saktere enn Bambu (60–100 mm/s)
- Mindre byggevolum (250x210x220mm)
- i3-design — mindre stivt enn CoreXY
#4 — Raise3D E2 ($2,499)
#4Beste profesjonelle IDEX-skriver
Raise3D E2 er en profesjonell IDEX-skriver (Independent Dual Extruder) med doble direktedrevne ekstrudere, lukket kammer, HEPA-filtrering og profesjonell programvare. Utviklet for produksjon og profesjonelle miljøer.
Fordeler
- IDEX — ingen drypping fra inaktiv dyse, dupliserings-/speilmoduser
- Profesjonell byggekvalitet og pålitelighet
- Doble direktedrevne ekstrudere
- Lukket kammer med HEPA-/aktivert kull-filtrering
- Utmerket kundestøtte
- ideaMaker-utskjæreren er optimalisert for toekstrudering
- Kamera for videoovervåking
- Gjenoppretting etter strømbrudd
Ulemper
- Dyr til 2 499 dollar
- Maksimalt bare 300 °C — ingen PEEK
- Messingdyser (ikke herdede — CF sliter dem ut)
- Lavere utskriftshastigheter
- Stort plassbehov og tung (35 kg)
- Overdimensjonert for hobbybrukere
- ideaMaker er mindre populær enn Cura/PrusaSlicer
#5 — Flashforge Creator 4 (1 799 dollar)
#5Beste IDEX-skriver i mellomklassen
Flashforge Creator 4 er en IDEX-skriver med to uavhengige vogner, lukket kammer og et byggevolum på 300x250x200 mm. Støtter dupliserings- og speilmoduser for produksjon.
Fordeler
- IDEX — ingen tråddannelse, dupliserings-/speilmoduser
- To uavhengige hotender på 300 °C
- Stort byggevolum (300x250x200 mm)
- Lukket kammer
- Berøringsskjermgrensesnitt
- God for mindre produksjonsserier
Ulemper
- Dyr til 1 799 dollar
- Maksimalt bare 300 °C
- Messingdyser (ikke herdede)
- Bowden-ekstrudere — TPU er vanskeligere å skrive ut
- Stort plassbehov
- Lavere utskriftshastigheter
- Mindre støtte fra brukerfellesskapet enn Bambu/Prusa
#6 — Ultimaker S7 (4 995 dollar)
#6Beste profesjonelle skriver med to ekstrudere (bedrift)
Ultimaker S7 er en profesjonell 3D-skriver med to ekstrudere, et byggevolum på 330x240x300 mm, lukket kammer og et utmerket programvareøkosystem. Utviklet for bedrifter og utdanningsinstitusjoner.
Fordeler
- Utmerket utskriftskvalitet og pålitelighet
- Stort byggevolum (330x240x300 mm)
- Profesjonell programvare (Cura, Digital Factory)
- Lukket kammer med luftstrømstyring
- To ekstrudere med direkte drift
- Bedriftsstøtte og service
Ulemper
- Svært dyr til 4 995 dollar
- Maksimalt bare 280 °C — begrenset materialutvalg
- Messingdyser (ikke herdede)
- Lave utskriftshastigheter
- Proprietære materialer (selv om tredjepartsmaterialer fungerer)
- Overdimensjonert for de fleste brukere
#7 — Creality CR-10 SE Dual (649 dollar)
#7Beste rimelige skriver med to ekstrudere
Creality CR-10 SE Dual er en rimelig 3D-skriver med to 260 °C-hotender på én vogn. Stort byggevolum, men begrenset temperaturkapasitet og ikke lukket konstruksjon.
Fordeler
- Rimeligste skriver med to ekstrudere til 649 dollar
- Stort byggevolum (300x300x320 mm)
- Ekstrudere med direkte drift
- God for nybegynnere som vil lære toekstrudering
- Berøringsskjerm
Ulemper
- Maksimalt bare 260 °C — PTFE-foret, ikke egnet for tekniske materialer
- Ikke lukket — ABS/PC deformeres
- Ujevn kvalitetskontroll
- Messingdyser (ikke herdede)
- Enkel programvare
- Begrenset dokumentasjon om to ekstrudere
- Ingen oppgradering av X-akseskinnen
#8 — Anycubic Kobra 2 Combo (599 dollar)
#8Beste rimelige MMU-system for flerfargeutskrift
Anycubic Kobra 2 Combo er et rimelig system for flerfargeutskrift med en automatisk materialmater for 4 spoler. Enkel 260 °C-hotend, med et lignende konsept som Bambu AMS, men til en lavere pris.
Fordeler
- Det rimeligste systemet for flerfargeutskrift til 599 dollar
- 4 farger automatisk
- Raske utskriftshastigheter
- God for nybegynnere
Ulemper
- Maksimalt bare 260 °C
- Én dyse — samme temperatur for alle materialer
- Mye filamentavfall
- Pålitelighetsproblemer med materialmateren
- Ikke lukket
- Begrensede programvarefunksjoner
- Mindre brukerfellesskap
Sammenligning med referansetester
| Skriver | Tokvalitetskvalitet | PVA-støtte | Høy temperatur (PC) | TPU-håndtering | Brukervennlighet | Verdi |
|---|---|---|---|---|---|---|
| QIDI i-Fast + Dual | Utmerket | Utmerket | Ja (350 °C) | Utmerket (direkte drift) | Moderat | Utmerket |
| Bambu X1C + AMS | Utmerket | Middels (AMS-problemer) | Begrenset (300 °C) | Dårlig (AMS setter seg fast) | Utmerket | God |
| Prusa MK4 + MMU3 | God | Middels (MMU setter seg fast) | Nei (300 °C) | Dårlig (MMU setter seg fast) | God | Svært god |
| Raise3D E2 | Svært god | Svært god | Begrenset (300 °C) | Svært god (direktedrift) | God | Middels |
| Flashforge Creator 4 | God | God | Begrenset (300 °C) | Middels (Bowden) | Moderat | Middels |
| Ultimaker S7 | Svært god | Svært god | Nei (280 °C) | God (direktedrift) | God | Dårlig (pris) |
| Creality CR-10 SE | Middels | Middels | Nei (260 °C) | God (direktedrift) | Moderat | God (pris) |
| Anycubic Kobra 2 | Middels | Dårlig | Nei (260 °C) | Dårlig | God | God (pris) |
Materialegenskapsmatrise
| Skriver | PLA | PETG | ABS | TPU | PVA | Nylon | PC | CF | PEEK |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| QIDI i-Fast + Dual | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Begrenset |
| Bambu X1C + AMS | Ja | Ja | Ja | Begrenset | Begrenset | Ja | Begrenset | Ja | Nei |
| Prusa MK4 + MMU3 | Ja | Ja | Begrenset | Begrenset | Begrenset | Begrenset | Nei | Begrenset | Nei |
| Raise3D E2 | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Begrenset | Nei | Nei |
| Flashforge Creator 4 | Ja | Ja | Ja | Begrenset | Ja | Ja | Begrenset | Nei | Nei |
| Ultimaker S7 | Ja | Ja | Ja | Ja | Ja | Begrenset | Nei | Nei | Nei |
| Creality CR-10 SE | Ja | Ja | Begrenset | Ja | Begrenset | Nei | Nei | Nei | Nei |
| Anycubic Kobra 2 | Ja | Ja | Begrenset | Begrenset | Dårlig | Nei | Nei | Nei | Nei |
ROI-analyse: Når lønner dobbel ekstrudering seg?
| Bruksområde | Skriver | Kostnad | Besparelser sammenlignet med å sette bort produksjonen | Tilbakebetalingstid |
|---|---|---|---|---|
| Tekniske prototyper (PC + PVA) | QIDI i-Fast + Dual | $1,079 | $80–150/del | 7–14 deler |
| Flerfargede forbrukerprodukter | Bambu X1C + AMS | $1,499 | $20–50/del | 30–75 deler |
| Liten produksjon (duplisering) | Flashforge Creator 4 | $1,799 | $10–30/del (2x) | 60–180 deler |
| Multimateriale for hobbybrukere | Prusa MK4 + MMU3 | $1,099 | Minimal (hobbyverdi) | Ikke aktuelt |
| Bedrift eller utdanning | Ultimaker S7 | $4,995 | $50–100/del | 50–100 deler |
| Budsjettlæring | Creality CR-10 SE | $649 | Minimal | Ikke aktuelt |
Vanlige feil ved kjøp av dobbel ekstruder
- Å kjøpe MMU for multimaterialeutskrift: MMU-systemer (Bambu, Prusa) er utmerkede for flerfarget utskrift, men kan ikke skrive ut materialer som krever ulike temperaturer. Hvis du trenger PLA+TPU eller PLA+PC, trenger du en ekte dobbel hotend (QIDI i-Fast, Raise3D).
- Å ignorere temperaturgrenser: De fleste doble ekstrudere er begrenset til 260–300 °C. Hvis du vil skrive ut med PC, nylon eller karbonfiber, trenger du hotender i helstøpt metall på 350 °C (QIDI i-Fast er det eneste alternativet i denne rangeringen).
- Å undervurdere filamentavfall: MMU-systemer kaster bort 10–30 % av filamentet på utrenskingstårn. Ekte doble hotender kaster bare bort 5–10 % på primetårn. For dyre materialer (PC, PEEK) er dette betydelig.
- Å glemme kabinett: ABS, PC og nylon krever et lukket kammer for å hindre vridning. Skrivere med åpen ramme (Prusa, Creality, Anycubic) har problemer med disse materialene, selv med dobbel ekstrudering.
- Å ignorere dysens materiale: Karbonfiber sliter ut messingdyser på 5–10 timer. Hvis du planlegger å skrive ut med CF, må du sørge for at skriveren har dyser av herdet stål (QIDI, Bambu), eller beregne kostnader for utskifting.
- Å ikke kalibrere dyseforskyvningen: Ekte doble hotender krever nøyaktig kalibrering av X/Y-forskyvningen. Feiljusteringer gir synlige skjøter i tofargede utskrifter. Sett av 2–3 testutskrifter til kalibrering.
- Å forvente plug-and-play: Dobbel ekstrudering har en læringskurve. Selv de enkleste systemene (Bambu) krever konfigurering av sliceren for primetårn, avstrykningsvegger og materialinnstillinger.
- Å kjøpe ut fra antall farger alene: Flere farger (16 med Bambu) betyr ikke bedre multimaterialeutskrift. For funksjonelle deler er 2 materialer med uavhengig temperaturstyring mer nyttig enn 16 farger ved samme temperatur.
Endelig vurdering
For tekniske materialer: QIDI i-Fast + Dual All-Metal-ekstruder ($1,079) — rangert som nr. 1
Hvis du trenger å skrive ut tekniske materialer (PC, nylon, karbonfiber) med dobbel ekstrudering eller løselig PVA-støtte, er QIDI i-Fast med Dual All-Metal Extruder det beste valget. Det er den eneste skriveren med to uavhengige helmetalldyser på 350 °C, dobbel direct drive for TPU, lukket kammer og dyser i herdet stål. Den ekte designen med to hotender håndterer PVA og utskrifter med flere materialer mer pålitelig enn MMU-systemer. Med en totalpris på 1 079 dollar (eller 179,99 dollar for oppgradering) gir den best verdi for teknisk utskrift med flere materialer.
For flere farger: Bambu Lab X1C + AMS (1 499 dollar) – rangert som nr. 2
Hvis hovedmålet ditt er dekorative utskrifter i flere farger og størst mulig brukervennlighet, er Bambu X1C med AMS det beste valget. Opptil 16 farger, automatisk bytte, LIDAR-basert nivellering av byggeplaten og de raskeste utskriftshastighetene. Den er imidlertid begrenset til 300 °C, har mye filamentavfall og har problemer med PVA og TPU. Dette er et system for flere farger, ikke et ekte system for flere materialer.
For budsjett: Prusa MK4 + MMU3 (1 099 dollar) – rangert som nr. 3
For hobbybrukere med begrenset budsjett som ønsker støtte for flere materialer og mulighet til å reparere selv med åpen kildekode, gir Prusa MK4 med MMU3 best verdi. Fem materialer, utmerket støtte fra fellesskapet og dokumentert driftssikkerhet. Den er begrenset til 300 °C og har ikke lukket kammer, men er et flott utgangspunkt for utskrift med flere materialer.