Beste 3D-utskriftsfilamenter for tekniske formål i 2026: Testet og rangert

Beste tekniske 3D-skriverfilamenter i 2026: Testet og rangert

Etter over 500 timers testing av 8 tekniske filamenter med hensyn til styrke, varmebestandighet, utskriftsegenskaper og kostnad, rangerer QIDI UltraPA (PPA) som nummer 1 for den beste balansen mellom mekanisk ytelse, pålitelig utskrift og verdi — med en strekkstyrke på 69,29 MPa, HDT på 72,5 °C, 5 ganger lavere fuktighet enn PA6 og en utskriftssuksessrate på 90–95 % til $109.99/kg.

Tekniske filamenter er utviklet for funksjonelle deler som må tåle belastning, varme, kjemikalier eller slitasje. I motsetning til PLA (som er sprøtt og smelter ved 60 °C) eller PETG (som er sterkt, men mykner ved 70 °C), er tekniske filamenter formulert for mekanisk ytelse i virkelige bruksområder. Denne veiledningen rangerer de 8 beste tekniske filamentene i 2026 basert på praktisk testing, med detaljerte spesifikasjoner, fordeler og ulemper samt anbefalinger for alle bruksområder.

Hurtigsammenligningstabell

Rangering Filament Type Strekkstyrke (MPa) HDT (°C) Pris/kg Utskriftsvanskelighet
1 QIDI UltraPA PPA-nylon 69.29 72.5 $109.99 Moderat
2 Polymaker PC-PBT Polykarbonatblanding 65 110 $89.99 Vanskelig
3 Bambu PAHT-CF CF-nylon 78 130 $79.99 Moderat
4 eSun ABS+ ABS 40 90 $25.99 Moderat
5 Polymaker ASA ASA 38 85 $29.99 Enkel–moderat
6 Overture PETG PETG 45 70 $22.99 Enkel
7 Fillamentum PP Polypropylen 30 55 $49.99 Vanskelig
8 3DXTECH PEEK PEEK 100 160 $499.99 Svært vanskelig

#1 QIDI UltraPA (PPA-nylon) — Beste tekniske filament totalt sett

#1Pris: $109.99/kg | Strekkstyrke: 69,29 MPa | HDT: 72,5 °C

QIDI UltraPA er en PPA-basert (polyftalamid) høytemperaturnylon som topper rangeringen vår takket være den enestående kombinasjonen av styrke, pålitelig utskrift og allsidighet. PPA-substratet gir 5 ganger lavere fuktopptak enn standard PA6 (2,10 % mot 9–10 %), noe som direkte fører til færre utskriftsfeil og mer konsistente mekaniske egenskaper.

Spesifikasjoner

Parameter Verdi
Materiale PPA (polyftalamid)
Strekkstyrke 69,29 ± 1,17 MPa
Bøyestyrke 112,64 ± 1,60 MPa
Slagstyrke 9,74 ± 0,84 kJ/m²
HDT 72,5 °C
Smeltepunkt 231 °C
Vannabsorpsjon 2.10%
Dysetemperatur 260–280 °C
Byggebordtemperatur 70–80 °C
Kabinett Påkrevd (aktiv oppvarming)
Dyse Herdet stål eller bimetall

Fordeler

  • Beste lagbinding av alle filamentene som ble testet (2–3 ganger bedre enn ABS, 1,5 ganger bedre enn PLA)
  • 5 ganger lavere fuktopptak enn PA6 = minimal tørking, færre feil
  • Selvsmørende PPA for tannhjul og lagre
  • Utmerket kjemikaliebestandighet
  • Lite vridning for nylon (0,5–1 mm hjørneløft)
  • Kan glødes for ytterligere styrke
  • Vakuumemballasje av aluminiumsfolie (0,014 % WVTR)

Ulemper

  • $109.99/kg — premiumpris
  • Krever lukket skriver med aktiv oppvarming
  • Herdet ståldyse er obligatorisk (messing slites)
  • Må tørkes i 4–6 timer før hver bruk
  • Kjøleviften må være av
  • Kun naturfarge tilgjengelig

Best for: Industrielle funksjonelle deler, tannhjul, lagre, jigger, bilkomponenter, dronerammer og alle bruksområder som krever styrke + slitestyrke + pålitelighet.

#2 Polymaker PC-PBT — Beste blanding for høye temperaturer

#2Pris: $89.99/kg | Strekkstyrke: 65 MPa | HDT: 110°C

Polymaker PC-PBT er en blanding av polykarbonat og PBT som gir utmerket varmebestandighet (110 °C HDT) og bedre utskriftsbarhet enn ren PC. PBT-modifikatoren reduserer PCs beryktede tendens til å slå seg og forbedrer lagbindingen. Det er et godt valg for deler som trenger bedre varmebestandighet enn nylon kan tilby, uten de ekstreme utfordringene med ren PEEK.

Spesifikasjoner

Parameter Verdi
Materiale PC-PBT-blanding
Strekkstyrke 65 MPa
HDT 110 °C
Dysetemperatur 260–280 °C
Byggebordtemperatur 90–110 °C
Kabinett Påkrevd
Dyse Herdet stål anbefales

Fordeler

  • Utmerket varmebestandighet (110 °C HDT)
  • God slagfasthet
  • Bedre utskriftsbarhet enn ren PC
  • Gjennomsiktig naturfarge
  • God kjemikaliebestandighet

Ulemper

  • Slår seg fortsatt mer enn PPA-nylon
  • Krever høy byggebordtemperatur (90–110 °C)
  • Tråddannelse kan være et problem
  • Ikke like sterkt som PPA ved bøying
  • Fuktfølsomt (krever tørking)

Best for: Høytemperaturbruksområder opptil 110 °C, elektriske kapslinger, transparente deler og komponenter under panseret i biler.

#3 Bambu Engineering PAHT-CF — Beste nylon med karbonfiber

#3Pris: 79,99 USD/kg | Strekkfasthet: 78 MPa | HDT: 130 °C

Bambu PAHT-CF er høytemperaturnylon forsterket med karbonfiber og optimalisert for Bambu Lab-økosystemet. Det har den høyeste strekkfastheten (78 MPa) og HDT-en (130 °C) av alle filamenter under 100 USD/kg. Bambu-autokalibreringen og forhåndsinnstilte profiler gjør det relativt enkelt å skrive ut. Karbonfiberen gjør det imidlertid sprøtt og svært slitende.

Spesifikasjoner

Parameter Verdi
Materiale PAHT-karbonfiber
Strekkstyrke 78 MPa
HDT 130 °C
Forlengelse 2.5%
Dysetemperatur 270–290 °C
Byggebordtemperatur 80–100 °C
Kabinett Påkrevd
Dyse Herdet stål (obligatorisk)

Fordeler

  • Høyeste strekkfasthet under 100 USD/kg (78 MPa)
  • Utmerket varmebestandighet (130 °C HDT)
  • Optimalisert for Bambu Lab-skrivere
  • Svært stivt og formstabilt
  • God pris for CF-teknisk filament

Ulemper

  • Sprøtt (2,5 % forlengelse) — knekker ved støt
  • Svært slipende — sliter raskt på dyser
  • Beste resultater kun på Bambu-skrivere
  • Krever tørking (6–8 t)
  • Dårlig lagbinding sammenlignet med ufylt PPA

Best for: Bambu Lab-eiere, stive deler for høye temperaturer, dronerammer, braketter og bruksområder der slagfasthet ikke er avgjørende.

#4 eSun ABS+ — Beste rimelige tekniske filament

#4Pris: 25,99 USD/kg | Strekkfasthet: 40 MPa | HDT: 90 °C

eSun ABS+ er en forbedret ABS-formulering med bedre lagbinding og mindre lukt enn standard ABS. Til 25,99 USD/kg er det det billigste tekniske filamentet i denne rangeringen. Det har anstendig styrke (40 MPa) og god varmebestandighet (90 °C HDT), noe som gjør det til et populært valg for hobbybrukere og prisbevisste produsenter.

Fordeler

  • Svært rimelig (25,99 USD/kg)
  • God varmebestandighet (90 °C HDT)
  • Enkel etterbehandling (sliping, maling, liming)
  • Stort fargeutvalg
  • God slagfasthet

Ulemper

  • Lavere styrke (40 MPa strekkfasthet)
  • Avgir damp (krever ventilasjon)
  • Slår seg uten kabinett
  • Dårlig lagbinding sammenlignet med PPA
  • UV-følsom (brytes ned utendørs)
  • Ikke egnet for kontakt med mat

Best for: Funksjonelle deler på budsjett, hobbyprosjekter, deler som krever etterbehandling, kun innendørs bruk.

#5 Polymaker ASA — Beste tekniske filament for utendørs bruk

#5Pris: $29.99/kg | Strekkstyrke: 38 MPa | HDT: 85 °C

Polymaker ASA (akrylnitril-styren-akrylat) ligner på ABS, men har bedre UV-bestandighet og værbestandighet. Det er det foretrukne valget for utendørsdeler som utsettes for sollys og vær. ASA gulner ikke eller blir sprøtt slik ABS gjør når det utsettes for UV-stråling.

Fordeler

  • Utmerket UV-bestandighet (gulner ikke)
  • Værbestandig for utendørs bruk
  • God varmebestandighet (85 °C HDT)
  • Mindre lukt enn ABS
  • God slagfasthet

Ulemper

  • Lavere styrke (38 MPa)
  • Krever kabinett
  • Begrenset fargeutvalg sammenlignet med ABS
  • Tråddannelse kan være et problem
  • Ikke like sterkt som nylon eller PC

Best for: Utendørsdeler, hageutstyr, utvendige bildetaljer, skilt og alle bruksområder som utsettes for UV-lys/sollys.

#6 Overture PETG — Beste tekniske filament som er enkelt å skrive ut

#6Pris: $22.99/kg | Strekkstyrke: 45 MPa | HDT: 70 °C

Overture PETG er det enkleste tekniske filamentet å skrive ut, og krever ikke kabinett samtidig som det har utmerket feste til byggeplaten. Det gir god styrke (45 MPa), kjemikaliebestandighet og matsikre alternativer. Den lave HDT-en (70 °C) betyr imidlertid at delene mykner i varme miljøer, og materialet er ikke like sterkt som nylon eller PC.

Fordeler

  • Det enkleste tekniske filamentet å skrive ut (krever ikke kabinett)
  • Det billigste alternativet ($22.99/kg)
  • God kjemikaliebestandighet
  • Matsikre kvaliteter tilgjengelig
  • Gjennomsiktige alternativer
  • God lagheft

Ulemper

  • Lav varmebestandighet (70 °C HDT)
  • Mykner i varme biler eller nær motorer
  • Tråddannelse er vanlig
  • Ikke like sterkt som nylon/PC
  • Ripes lett
  • Lavere slagfasthet enn ABS

Best for: Nybegynnere, skrivere med åpen ramme, matsikre bruksområder, kjemikaliebestandige deler, miljøer med lav temperatur.

#7 Fillamentum PP — Beste kjemikaliebestandige filament

#7Pris: $49.99/kg | Strekkstyrke: 30 MPa | HDT: 55 °C

Fillamentum PP (polypropylen) har eksepsjonell kjemikaliebestandighet og fleksibilitet, noe som gjør det ideelt for kjemikaliebeholdere og levende hengsler. Det er imidlertid kjent for å være svært vanskelig å skrive ut (alvorlig vridning, dårlig feste til byggeplaten) og har lav styrke og varmebestandighet.

Fordeler

  • Utmerket kjemikaliebestandighet (tåler de fleste løsemidler)
  • Fleksibel med god utmattingsbestandighet (levende hengsler)
  • Matsikker og tåler oppvaskmaskin
  • Lav tetthet (lett)
  • God slagfasthet

Ulemper

  • Svært vanskelig å skrive ut (alvorlig vridning)
  • Dårlig feste til byggeplaten (krever spesialoverflate)
  • Lav styrke (30 MPa)
  • Lav varmebestandighet (55 °C HDT)
  • Krever kabinett
  • Begrenset lagheft

Best egnet for: Kjemikaliebeholdere, levende hengsler, fleksible deler som er trygge for mat, laboratorieutstyr og kjemikaliebestandige bruksområder med lav belastning.

#8 3DXTECH PEEK — Beste høyytelsesfilament

#8Pris: 499,99 dollar/kg | Strekkstyrke: 100 MPa | HDT: 160 °C

3DXTECH PEEK (polyetereterketon) er gullstandarden for høyytelses-3D-utskrift, med en strekkstyrke på 100 MPa og en HDT på 160 °C. Det brukes i luftfarts-, medisinske samt olje- og gassrelaterte bruksområder. Det krever imidlertid en skriver for høye temperaturer (dyse på 400 °C+, byggeplate på 120 °C+ og kammer på 80 °C+), og med en pris på 499,99 dollar/kg er det uoverkommelig dyrt for de fleste brukere.

Fordeler

  • Høyest styrke (strekkstyrke på 100 MPa)
  • Høyest varmebestandighet (HDT på 160 °C)
  • Utmerket kjemikaliebestandighet
  • Biokompatibelt (medisinsk kvalitet)
  • Flammehemmende
  • Eksepsjonell holdbarhet

Ulemper

  • Ekstremt dyrt (499,99 dollar/kg)
  • Krever skriver for høye temperaturer (dyse på 400 °C+)
  • Svært vanskelig å skrive ut
  • Krever oppvarmet kammer (80 °C+)
  • Lang utskriftstid
  • Overkill for de fleste bruksområder

Best egnet for: Luftfart, medisinske implantater, komponenter til olje og gass samt industrielle høytemperaturanvendelser der kostnad ikke spiller noen rolle.

Filamentvalg etter bruksområde

Bruksområde Beste filament Andreplass Hvorfor
Gir og lagre QIDI UltraPA (PPA) Bambu PAHT-CF Selvsmørende PPA, slitestyrke, robusthet
Høy temperatur (100 °C+) Polymaker PC-PBT Bambu PAHT-CF HDT på 110–130 °C, god styrke
Utendørsbruk / UV-eksponering Polymaker ASA QIDI UltraPA UV-bestandighet, værbestandig
Budsjettvennlige funksjonelle deler eSun ABS+ Overture PETG 25,99 dollar, anstendig styrke, enkel etterbehandling
Nybegynnere / åpne skrivere Overture PETG Krever ikke kabinett, enkelt å skrive ut
Kjemikaliebestandighet Fillamentum PP QIDI UltraPA PP tåler de fleste løsemidler; PPA har god motstand mot olje og drivstoff
Trygt for mat Overture PETG (næringsmiddelkvalitet) Fillamentum PP FDA-godkjente kvaliteter tilgjengelig
Luftfart / medisin 3DXTECH PEEK 100 MPa, 160 °C, biokompatibelt
Best til det meste QIDI UltraPA (PPA) Polymaker PC-PBT Beste kombinasjon av styrke, pålitelighet og allsidighet
Slagseighet / robusthet QIDI UltraPA (PPA) eSun ABS+ 9,77 % forlengelse + 9,74 kJ/m² slagseighet

Rangering etter verdiscore

Filament Pris/kg Styrkepoeng Utskriftsvennlighet Pålitelighetspoeng Verdi totalt
QIDI UltraPA $109.99 9/10 7/10 9/10 8.3/10
Overture PETG $22.99 5/10 10/10 8/10 7.7/10
Bambu PAHT-CF $79.99 9/10 7/10 7/10 7.7/10
eSun ABS+ $25.99 5/10 7/10 6/10 6.0/10
Polymaker PC-PBT $89.99 8/10 5/10 6/10 6.3/10
Polymaker ASA $29.99 5/10 7/10 7/10 6.3/10
Fillamentum PP $49.99 4/10 3/10 4/10 3.7/10
3DXTECH PEEK $499.99 10/10 2/10 5/10 5.7/10

Endelig vurdering

#1 totalt: QIDI UltraPA (PPA) — 109,99 dollar/kg

QIDI UltraPA inntar førsteplassen fordi det gir den beste kombinasjonen av mekanisk ytelse, pålitelig utskrift og allsidighet av alle tekniske filamenter under 150 dollar/kg. Strekkstyrken på 69,29 MPa og bøyestyrken på 112,64 MPa kan måle seg med nylonfilamenter med karbonfiber, men med 3–4 ganger større forlengelse (9,77 % mot 2,5 %) for bedre slitestyrke i praktisk bruk. Den fem ganger lavere fuktopptaket enn PA6 gjør at det kan skrives ut pålitelig med minimalt behov for tørking, og lagbindingen er 2–3 ganger bedre enn for ABS, slik at delene ikke delaminerer under belastning. For ingeniører, produktdesignere og profesjonelle produsenter som trenger funksjonelle deler med høy ytelse, er QIDI UltraPA det klare valget i 2026.

Budsjettvalg: Overture PETG ($22.99) for nybegynnere og skrivere med åpen ramme; eSun ABS+ ($25.99) for funksjonelle deler med et begrenset budsjett til lukkede skrivere.

Valg for høy temperatur: Polymaker PC-PBT ($89.99) for bruksområder ved 110 °C; Bambu PAHT-CF ($79.99) for Bambu-eiere som trenger 130 °C.

Utendørsvalg: Polymaker ASA ($29.99) for UV-bestandige deler til utendørs bruk.

Slik testet vi disse filamentene

Testmetodikk

Hvert filament ble testet ved hjelp av en standardisert protokoll for å sikre en rettferdig sammenligning. Vi brukte samme skriver (QIDI Max 4), samme dyse (herdet stål, 0,4 mm), samme byggeplate (PEI med passende hefting) og samme slicer (PrusaSlicer 2.8) i alle testene. Hvert filament ble tørket i henhold til produsentens spesifikasjoner før testing. Vi skrev ut 5 strekkstaver, 5 bøyestaver og 1 boks for vridningstest (150 x 150 x 50 mm) for hvert filament. De mekaniske testene ble utført på kalibrert testutstyr for benkbruk.

Vurderingskriterier

Kriterium Vekt Dette målte vi
Mekanisk styrke 30% Strekkstyrke, bøyestyrke, slagstyrke, laghefting
Utskriftspålitelighet 25% Andel vellykkede utskrifter, vridning, feste til byggeplaten, konsistens
Utskriftsvennlighet 20% Vanskelighetsgrad, tørketid, behov for lukket skriver, slitasje på dyse
Varme- og kjemikaliebestandighet 15% HDT, kjemisk bestandighet, UV-bestandighet
Verdi 10% Pris per kg, effektiv kostnad inkludert mislykkede utskrifter, kostnad per MPa

Testmiljø

Alle testene ble utført i et kontrollert miljø ved 22 °C og 45 % relativ luftfuktighet. Skriveren var lukket, med aktiv oppvarming av kammeret innstilt på 50 °C for alle tekniske filamenter. Filamentene ble oppbevart i forseglede tørkebokser med tørkemiddel mellom testomgangene. Hvert filament ble testet innen 2 uker etter åpning for å minimere fuktrelaterte variasjoner.

Ordliste for tekniske filamenter

HDT (varmebøyetemperatur)

Temperaturen der en polymerprøve bøyes en spesifisert avstand under en spesifisert belastning (vanligvis 0,455 MPa eller 1,82 MPa). Høyere HDT betyr at delen tåler høyere temperaturer før den deformeres under belastning. Til sammenligning: PLA = 55–60 °C, PETG = 70 °C, ABS = 90 °C, PPA = 72,5 °C, PC = 110 °C, PEEK = 160 °C.

Strekkstyrke

Den maksimale belastningen et materiale tåler når det strekkes eller trekkes før det brekker. Måles i MPa (megapascal). Høyere verdi betyr sterkere materiale. For 3D-printede deler er utskriftsretningen viktig – strekkstyrken langs filamentet (X/Y) er vanligvis høyere enn på tvers av lagene (Z). God lagbinding minimerer denne forskjellen.

Laghefting

Bindingsstyrken mellom trykte lag. Dårlig laghefting fører til at deler delaminerer (deles mellom lagene) under belastning. Nylon og PPA har generelt bedre laghefting enn PLA eller ABS på grunn av høyere utskriftstemperaturer og langsommere avkjøling. QIDI UltraPA har 2–3 ganger sterkere lagbinding enn ABS, noe som er en stor fordel for funksjonelle deler.

Fuktabsorpsjon

Prosentandelen vann filamentet har absorbert ved metning. Nylon er hygroskopisk (absorberer fuktighet fra luften), noe som fører til utskriftsproblemer (bobler, tråddannelse) og svekker de mekaniske egenskapene. Lavere er bedre for utskrift. PPA (2,10 %) og PA12 (1,5 %) har mye lavere fuktopptak enn PA6 (9–10 %).

Råd ved kjøp av teknisk filament

Når du velger et teknisk filament, bør du først finne ut hva som er viktigst: styrke, varmebestandighet, kjemikaliebestandighet, slagfasthet eller hvor enkelt det er å skrive ut med. Ingen filamenter er best på alt. Hvis du trenger den beste allround-løsningen for funksjonelle deler, er QIDI UltraPA (PPA) vår fremste anbefaling. Hvis du trenger maksimal varmebestandighet og har en Bambu-skriver, bør du velge Bambu PAHT-CF. Hvis du har et begrenset budsjett eller nettopp har begynt med tekniske materialer, kan du starte med PETG eller ABS+ før du går videre til nylon eller polykarbonat. Ta alltid hensyn til de totale eierkostnadene – oppgraderinger av skriveren, tørkere, dyser og mislykkede utskrifter – ikke bare prisen per kilogram.

Ofte stilte spørsmål

Hvilket er det sterkeste filamentet for 3D-skrivere?
PEEK er det sterkeste allment tilgjengelige filamentet (100 MPa strekkfasthet, 160 °C HDT), men krever en høytemperaturskriver og koster 499,99 dollar per kg. Blant rimelige tekniske filamenter gir nylon med karbonfiber, som Bambu PAHT-CF (78 MPa) og QIDI UltraPA PPA (69,29 MPa), den høyeste styrken. QIDI UltraPA har den beste balansen mellom styrke og seighet (9,77 % forlengelse mot 2,5 % for nylon med karbonfiber).
Hvilket teknisk filament er enklest å skrive ut med?
PETG er det enkleste tekniske filamentet å skrive ut med – det skrives ut ved 230–250 °C, fester godt til PEI-plater, krever ikke et kabinett og har minimal vridning. Overture PETG (22,99 dollar) er vår fremste anbefaling for nybegynnere. Etter PETG er ASA og ABS relativt enkle med et kabinett. Nylon (PA6, PPA) og PC er vanskeligst på grunn av fuktfølsomhet, vridning og høye temperaturkrav.
Trenger jeg et kabinett for tekniske filamenter?
PETG krever ikke et kabinett. ABS, ASA, nylon (alle typer), PC og PP krever et kabinett for å hindre vridning. Aktiv oppvarming av kammeret (40–60 °C) anbefales for nylon og PC, spesielt for store deler. PEEK krever et oppvarmet kammer på minst 80 °C. Hvis du bare har en skriver med åpen ramme, er PETG det eneste brukbare tekniske filamentet.
Er QIDI UltraPA bedre enn nylon med karbonfiber?
Det avhenger av bruksområdet. Nylon med karbonfiber (Bambu PAHT-CF) har høyere strekkfasthet (78 mot 69,29 MPa) og HDT (130 mot 72,5 °C), men er sprøtt (2,5 % forlengelse) og svært slipende. QIDI UltraPA har bedre lagbinding (2–3 ganger bedre enn ABS), lavere fuktopptak (2,10 mot 3–4 %), mindre vridning og 4 ganger større forlengelse (9,77 %) for bedre slagfasthet. Til tannhjul, lagre og deler som utsettes for slag eller slitasje er QIDI UltraPA bedre. Til stive braketter for høye temperaturer kan nylon med karbonfiber være bedre.
Hvilket filament er best til utendørs bruk?
ASA (akrylnitrilstyrenakrylat) er det beste filamentet for utendørs bruk fordi det motstår UV-stråling og ikke gulner eller blir sprøtt slik ABS gjør. Polymaker ASA (29,99 USD) er vårt førstevalg. PETG har også god UV-bestandighet. ABS og PLA brytes raskt ned i sollys. Nylon absorberer fuktighet fra regn og luftfuktighet, noe som kan forringe egenskapene over tid. For langvarig utendørs eksponering er ASA det klare valget.
Kan jeg skrive ut tekniske filamenter på en Ender 3?
Bare PETG kan skrives ut pålitelig med en standard Ender 3 (åpen ramme, maks. 250 °C dysetemperatur). ABS og ASA vil slå seg kraftig uten kabinett. Nylon og PC krever dysetemperaturer på 260–300 °C og kabinett. For å skrive ut tekniske filamenter på en Ender 3 trenger du: (1) et kabinett (selvbygd eller kommersielt), (2) en oppgradering av varmeelementet for 280–300 °C, (3) en dyse av herdet stål og (4) en filamenttørker. Selv med oppgraderinger vil PPA og PC være utfordrende.
Hva er det beste filamentet for tannhjul og lagre?
QIDI UltraPA (PPA) er det beste filamentet for tannhjul og lagre fordi det er selvsmørende, har lav friksjonskoeffisient, utmerket slitestyrke og 9,77 % forlengelse for god seighet (tannhjul må kunne bøye seg litt i stedet for å knekke). Nylon med karbonfiber er for sprøtt for tannhjul (2,5 % forlengelse). POM-filament (acetal) er også godt egnet til tannhjul, men er vanskelig å skrive ut. For de fleste brukere er QIDI UltraPA det beste filamentet for tannhjul og lagre.
Hvor mye koster tekniske filamenter sammenlignet med PLA?
PLA koster 20–30 USD/kg. Tekniske filamenter varierer fra 22,99 USD/kg (PETG) til 499,99 USD/kg (PEEK). Tekniske filamenter i mellomklassen: ABS+ 25,99 USD, ASA 29,99 USD, PP 49,99 USD og PA6 45,99 USD. Premiumfilamenter for teknisk bruk: PC-PBT 89,99 USD, PAHT-CF 79,99 USD og QIDI UltraPA 109,99 USD. Merprisen gjenspeiler bedre mekaniske egenskaper, men krever også dyrere skrivere og tilbehør (kabinetter, tørkere og herdede dyser).
Trenger alle tekniske filamenter å tørkes?
Nylon (alle typer), PC og PETG har nytte av tørking. Nylon er mest fuktfølsomt – PA6 trenger 8–12 timer, PPA (QIDI UltraPA) trenger 4–6 timer, og PA12 trenger 4–6 timer. PC trenger 4–6 timer ved 80 °C. PETG er mindre følsomt, men har nytte av 2–4 timers tørking hvis tråddannelse er et problem. ABS og ASA er minimalt fuktfølsomme og trenger vanligvis ikke tørking. PP absorberer ikke fuktighet. Oppbevar alltid tekniske filamenter i lukkede beholdere med tørkemiddel.
Hvilket dysemateriale bør jeg bruke til tekniske filamenter?
For ufilled filamenter (PETG, ABS, ASA, PP, ufylt nylon) fungerer messingdyser, men de slites over tid. For slipende filamenter (nylon med karbonfiber, PPA, glassfiberfylt) er herdet ståldyse obligatorisk – messing slites ut etter 1–2 kg. QIDI UltraPA anbefaler spesifikt dyser av herdet stål eller bimetall. For PEEK kreves en dyse av herdet stål eller med rubinspiss på grunn av temperaturer over 400 °C og den slipende egenskapen. Dysestørrelsene 0,4 mm, 0,6 mm og 0,8 mm egner seg alle for tekniske filamenter.
Best Engineering 3D Printer Filaments 2026: Tested & Ranked

RELATERTE ARTIKLER