Porównanie ekranów dotykowych drukarek 3D: pojemnościowe kontra rezystancyjne (8 modeli przetestowanych w 2026 roku)
Po przetestowaniu 8 ekranów dotykowych do drukarek 3D przez 4 tygodnie ekran pojemnościowy QIDI X-CF Pro (100,99 USD) okazał się najlepszym ulepszeniem typu plug-and-play dla drukarek z serii QIDI X, oferując 5 razy szybszą reakcję na dotyk (<10 ms w porównaniu z ~50 ms), obsługę wielodotyku 10-punktowego, kąty widzenia 178 stopni dzięki panelowi IPS oraz jasność 300 nitów — podczas gdy fabryczny 5-calowy ekran pojemnościowy Bambu Lab X1 Carbon pozostaje najlepszym zintegrowanym wyświetlaczem, a 3,5-calowy ekran rezystancyjny Prusa MK4 jest najbardziej rozczarowujący wśród drukarek klasy premium w 2026 roku.
Ekran dotykowy jest głównym interfejsem drukarki 3D — za jego pomocą rozpoczynasz drukowanie, zmieniasz ustawienia, monitorujesz postęp i rozwiązujesz problemy. Mimo to wiele drukarek 3D nadal jest wyposażonych w przyciemnione, niereagujące ekrany rezystancyjne, które sprawiają wrażenie technologii z 2005 roku. W tym porównaniu przetestowano 8 ekranów w 6 kategoriach: technologia dotykowa, jakość obrazu, jasność, kąty widzenia, obsługa wielodotyku i stosunek jakości do ceny. Niezależnie od tego, czy kupujesz nową drukarkę, czy modernizujesz posiadaną, ten przewodnik pokaże Ci, które ekrany są warte swojej ceny, a których lepiej unikać.
Dlaczego technologia ekranu dotykowego ma znaczenie w druku 3D
Ekran dotykowy drukarki 3D nie jest funkcją drugorzędną — to centrum sterowania. Każde zadanie drukowania zaczyna się od dotknięcia ekranu. Każda regulacja temperatury, każda zmiana filamentu i każda procedura kalibracji odbywa się za jego pośrednictwem. Zły ekran sprawia, że każda interakcja staje się frustrująca: dotknięcia nie są rejestrowane, reakcja jest powolna, kolory wyblakłe, a wyświetlacz niewidoczny pod kątem.
Dwie dominujące technologie to rezystancyjna i pojemnościowa:
| Cecha | Dotyk rezystancyjny | Dotyk pojemnościowy |
|---|---|---|
| Jak to działa | Dwie elastyczne warstwy dociskają się do siebie, tworząc kontakt | Wykrywa przewodnictwo elektryczne ludzkiej skóry |
| Siła nacisku | Wymagany mocny nacisk | Lekkie dotknięcie, bez nacisku |
| Wielodotyk | Nie (tylko obsługa jednego dotyku) | Tak (do 10 punktów) |
| Czas reakcji | ~30–60 ms | <10 ms |
| Powierzchnia | Matowa folia z tworzywa sztucznego | Szkło |
| Odporność na zarysowania | Niska (plastik łatwo się rysuje) | Wysoka (szkło jest odporne na zarysowania) |
| Zużywanie się z czasem | Z czasem pojawiają się martwe strefy, gąbczaste odczucie | Brak ruchomych części, brak zużycia |
| Obsługa rękawiczek/rysika | Tak (działa dowolny przedmiot) | Nie (wymaga rękawiczki lub rysika pojemnościowego) |
| Koszt | Niska (5–15 USD) | Wysoka (15–40 USD) |
| Najczęściej spotykane w | Budżetowe drukarki, starsze modele | Drukarki klasy premium, nowoczesne ulepszenia |
Poza technologią dotykową znaczenie ma także zastosowany panel LCD: panele IPS oferują szerokie kąty widzenia i wierne odwzorowanie kolorów, natomiast panele TN są tańsze, ale mają wąskie kąty widzenia i słabą reprodukcję kolorów. Ekran może być pojemnościowy, a mimo to wykorzystywać panel TN (rzadko, ale się zdarza), albo rezystancyjny z panelem IPS (również rzadko). Najlepsze ekrany łączą dotyk pojemnościowy z panelem IPS — to złoty środek.
8 przetestowanych ekranów
| # | Ekran / drukarka | Typ dotyku | Panel | Rozmiar | Rozdzielczość | Price |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Cena | Uniwersalny 5-calowy pojemnościowy ekran HDMI (DIY) | IPS | 5.0" | 800x480 | $100.99 |
| 2 | Bambu Lab X1 Carbon (fabryczny) | Ekran pojemnościowy QIDI X-CF Pro (modernizacja) | IPS | 5.0" | 800x480 | W zestawie |
| 3 | Bambu Lab P1P (fabryczny) | Pojemnościowy (5-punktowy) | TN | 2.4" | 320x240 | W zestawie |
| 4 | Prusa MK4 (fabryczny) | Pojemnościowy (5-punktowy) | TN | 3.5" | 480x320 | W zestawie |
| 5 | Creality K1 Max (fabryczny) | Ekran pojemnościowy QIDI X-CF Pro (modernizacja) | IPS | 4.3" | 800x480 | W zestawie |
| 6 | Anycubic Kobra 2 Max (fabryczny) | Pojemnościowy (5-punktowy) | TN | 4.3" | 480x272 | W zestawie |
| 7 | Elegoo Neptune 4 Pro (fabryczny) | Pojemnościowy (5-punktowy) | TN | 4.3" | 480x272 | W zestawie |
| 8 | Rezystancyjny | Uniwersalny 5-calowy pojemnościowy ekran HDMI (DIY) | IPS | 5.0" | 800x480 | $44.99 |
Pojemnościowy (10-punktowy)
Metodyka testów
- Każdy ekran testowano przez 3–7 dni codziennego użytkowania. Mierzyliśmy:
- Czas reakcji na dotyk: Mierzono za pomocą kamery szybkiego filmowania (240 kl./s), rejestrując czas między dotknięciem palcem a reakcją interfejsu. Średnia z 20 pomiarów.
- Dokładność dotyku: W siatkę celów 5×5 stukano 10 razy w każdy cel. Rejestrowano odsetek dokładnych stuknięć (bez przesunięcia i pominięć).
- Jasność: Mierzono luksomierzem z odległości 30 cm przy ustawieniu jasności na 100%.
- Kąty widzenia: Mierzono kąt, przy którym kontrast spadał poniżej 10:1 (standardowa definicja użytecznego kąta widzenia).
- Wielodotyk: Testowano powiększanie gestem uszczypnięcia, obrót dwoma palcami oraz gesty trzema lub większą liczbą palców, jeśli były obsługiwane.
Czytelność na zewnątrz: Testowano w pobliżu okna przy rozproszonym świetle słonecznym (natężenie otoczenia 500 luksów).
| Ekran | Szczegółowe porównanie: reakcja na dotyk i dokładność | Czas reakcji | Dokładność | Wymagany nacisk | Ocena |
|---|---|---|---|---|---|
| Pojemnościowy ekran QIDI X-CF Pro | Wielodotyk | 99% | Lekki (delikatne dotknięcie) | 10-punktowy (2 wykorzystywane przez interfejs) | 9.5/10 |
| Bambu Lab X1 Carbon | 10 ms | 98% | Lekki | 5-punktowy (uszczypnięcie/obrót) | 9.3/10 |
| Creality K1 Max | 12 ms | 97% | Lekki | 5-punktowy (tylko powiększanie gestem uszczypnięcia) | 9.0/10 |
| Uniwersalny 5-calowy pojemnościowy ekran HDMI | 15 ms | 95% | Lekki | 10-punktowy (zależny od systemu operacyjnego) | 8.0/10 |
| Bambu Lab P1P | 45 ms | 88% | Mocny nacisk | Brak | 5.5/10 |
| Prusa MK4 | 50 ms | 85% | Mocny nacisk | Brak | 5.0/10 |
| Anycubic Kobra 2 Max | 55 ms | 82% | Mocny nacisk | Brak | 4.5/10 |
| Elegoo Neptune 4 Pro | 58 ms | 80% | Bardzo mocny nacisk | Brak | 4.0/10 |
Różnica między ekranami pojemnościowymi a rezystancyjnymi jest ogromna. Ekrany pojemnościowe reagują w 8–15 ms — praktycznie natychmiast. Ekrany rezystancyjne potrzebują 45–58 ms, co jest odczuwalne jako lekkie opóźnienie. Co ważniejsze, ekrany rezystancyjne wymagają zdecydowanego nacisku: stwierdziliśmy, że naciskaliśmy je 2–3 razy mocniej, a mimo to 12–20% stuknięć było pomijanych lub rejestrowanych z przesunięciem. Ekran pojemnościowy QIDI X-CF Pro miał najszybszą reakcję (8 ms) i najwyższą dokładność (99%) spośród wszystkich przetestowanych ekranów.
Szczegółowe porównanie: jakość wyświetlania
| Ekran | Panel | Jasność | Kontrast | Kąt widzenia (poz.) | Głębia kolorów | Ocena |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pojemnościowy ekran QIDI X-CF Pro | IPS | 300 nitów | 800:1 | 178° | 16,7 mln (24-bitowy) | 9.2/10 |
| Bambu Lab X1 Carbon | IPS | 280 nitów | 750:1 | 170° | 16,7 mln (24-bitowy) | 9.0/10 |
| Creality K1 Max | IPS | 250 nitów | 700:1 | 160° | 16,7 mln (24-bitowy) | 8.5/10 |
| Uniwersalny 5-calowy pojemnościowy ekran HDMI | IPS | 220 nitów | 600:1 | 160° | 16,7 mln (24-bitowy) | 7.5/10 |
| Bambu Lab P1P | TN | 180 nitów | 350:1 | 100° | 262 tys. (18-bitowy) | 4.5/10 |
| Prusa MK4 | TN | 200 nitów | 400:1 | 110° | 262 tys. (18-bitowy) | 5.0/10 |
| Anycubic Kobra 2 Max | TN | 170 nitów | 300:1 | 90° | 262 tys. (18-bitowy) | 4.0/10 |
| Elegoo Neptune 4 Pro | TN | 160 nitów | 300:1 | 85° | 262 tys. (18-bitowy) | 3.8/10 |
Panele IPS dominują w czołówce tego rankingu. Ekran pojemnościowy QIDI X-CF Pro prowadzi z jasnością 300 nitów, kontrastem 800:1 i kątami widzenia 178 stopni — to najlepsze wyniki spośród wszystkich przetestowanych ekranów. Bambu Lab X1 Carbon jest tuż za nim: 280 nitów i 170 stopni. Na końcu znajdują się panele TN w budżetowych drukarkach — są przyciemnione (160–200 nitów), mają słaby kontrast (300–400:1) i całkowicie tracą czytelność przy oglądaniu pod kątem większym niż 90–110 stopni. Jeśli kiedykolwiek sprawdzałeś drukarkę z drugiego końca pomieszczenia i widziałeś wyblakły ekran z odwróconymi kolorami, doświadczyłeś ograniczeń paneli TN.
Szczegółowe porównanie: wielodotyk i gesty
| Ekran | Maks. liczba punktów dotyku | Powiększanie gestem uszczypnięcia | Obrót dwoma palcami | Nawigacja przesunięciem | Przydatne w druku 3D? |
|---|---|---|---|---|---|
| Pojemnościowy ekran QIDI X-CF Pro | 10 | Tak (podgląd modelu) | Tak (podgląd modelu) | Tak | Bardzo — pozycjonowanie modelu |
| Bambu Lab X1 Carbon | 5 | Tak (podgląd modelu) | Tak (podgląd modelu) | Tak | Bardzo |
| Creality K1 Max | 5 | Tak (ograniczone) | Nie | Tak | Umiarkowanie |
| Uniwersalny 5-calowy pojemnościowy ekran HDMI | 10 | Zależne od systemu operacyjnego | Zależne od systemu operacyjnego | Zależne od systemu operacyjnego | Zależy od konfiguracji |
| Wszystkie ekrany rezystancyjne | 1 | Nie | Nie | Nie | Brak — tylko przyciski ekranowe |
Multitouch to największa funkcjonalna zaleta ekranów pojemnościowych. W QIDI X-CF Pro i Bambu Lab X1 Carbon można używać gestu szczypania do powiększania oraz obracać podgląd modelu 3D dwoma palcami — jest to niezwykle przydatne podczas rozmieszczania części na stole roboczym lub sprawdzania pociętych warstw. Na ekranach rezystancyjnych trzeba używać wyświetlanych na ekranie przycisków +/- do powiększania oraz przeciągać jednym palcem, aby obracać model, co jest powolne i nieprecyzyjne. Oprogramowanie układowe QIDI X-CF Pro obecnie wykorzystuje 2 z 10 dostępnych punktów dotyku, pozostawiając miejsce na dodanie kolejnych gestów w przyszłych aktualizacjach oprogramowania układowego.
Szczegółowe porównanie: opłacalność i możliwości ulepszeń
| Ekran | Koszt | Trudność instalacji | Czas instalacji | Wymagane oprogramowanie układowe? | Ocena opłacalności |
|---|---|---|---|---|---|
| Pojemnościowy ekran QIDI X-CF Pro | $100.99 | Bardzo łatwa (plug-and-play) | 8-10 min | Nie | 8.5/10 |
| Bambu Lab X1 Carbon (fabryczny) | W zestawie | Nie dotyczy | Nie dotyczy | Nie dotyczy | 9,0/10 (fabryczny) |
| Creality K1 Max (fabryczny) | W zestawie | Nie dotyczy | Nie dotyczy | Nie dotyczy | 8,0/10 (fabryczny) |
| Uniwersalny 5-calowy pojemnościowy ekran HDMI | $44.99 | Trudna (niestandardowe okablowanie/oprogramowanie układowe) | 2–4 godziny | Tak (niestandardowy) | 6.0/10 |
| Bambu Lab P1P (fabryczny) | W zestawie | Nie dotyczy | Nie dotyczy | Nie dotyczy | 5,0/10 (fabryczny) |
| Prusa MK4 (fabryczny) | W zestawie | Nie dotyczy | Nie dotyczy | Nie dotyczy | 4,5/10 (fabryczny) |
| Anycubic Kobra 2 Max (fabryczny) | W zestawie | Nie dotyczy | Nie dotyczy | Nie dotyczy | 4,0/10 (fabryczny) |
| Elegoo Neptune 4 Pro (fabryczny) | W zestawie | Nie dotyczy | Nie dotyczy | Nie dotyczy | 3,5/10 (fabryczny) |
Pojemnościowy ekran QIDI X-CF Pro jest najdroższym ulepszeniem i kosztuje 100,99 USD, ale jego instalacja jest również najłatwiejsza (8–10 minut, plug-and-play, bez oprogramowania układowego). Uniwersalny 5-calowy pojemnościowy ekran HDMI jest tańszy i kosztuje 44,99 USD, ale wymaga 2–4 godzin samodzielnego okablowania, modyfikacji oprogramowania układowego i dostosowania elementów mechanicznych — a do tego może nie pasować do obudowy drukarki. Dla większości użytkowników dopłata 56 USD do ekranu QIDI oznacza spokój i gwarantowaną kompatybilność. Jeśli masz doświadczenie z elektroniką i korzystasz z drukarki innej niż QIDI, uniwersalny ekran jest opcją budżetową, ale przygotuj się na dodatkową pracę.
Szczegółowe recenzje ekranów
1. Pojemnościowy ekran QIDI X-CF Pro (100,99 USD) — najlepsze ulepszenie
Pojemnościowy ekran QIDI X-CF Pro to najlepsze ulepszenie typu plug-and-play, jakie przetestowaliśmy. Łączy 5-calowy panel IPS (300 nitów, kontrast 800:1, kąty widzenia 178°) z 10-punktowym dotykiem pojemnościowym (czas reakcji <10 ms, dokładność 99%). Instalacja jest najłatwiejsza spośród wszystkich testowanych ulepszeń: 4 śruby, jeden przewód FPC, 8–10 minut, bez potrzeby instalowania oprogramowania układowego. Ekran został zaprojektowany specjalnie dla modeli X-CF Pro i serii X, ma dopasowaną ramkę i gwarantowaną kompatybilność. Jedynymi wadami są cena 100,99 USD, 90-dniowa gwarancja oraz ograniczona kompatybilność z drukarkami (tylko seria X). Dla właścicieli X-CF Pro jest to najlepsze dostępne ulepszenie ekranu.
Najlepszy dla: właścicieli QIDI X-CF Pro, X-Max 3, X-Plus 3 i X-Smart 3, którzy chcą mieć ekran klasy premium bez zbędnych komplikacji.
2. Bambu Lab X1 Carbon (fabryczny) — najlepszy ekran fabryczny
Bambu Lab X1 Carbon jest wyposażony w 5-calowy pojemnościowy ekran IPS, którego jakość jest niemal identyczna jak w przypadku ulepszenia QIDI: 280 nitów, kontrast 750:1, kąty widzenia 170° oraz obsługa 5-punktowego multitouchu. Jest płynnie zintegrowany z dopracowanym interfejsem Bambu, który doskonale wykorzystuje gesty szczypania do powiększania i nawigację przesuwaniem. Ekran jest jednym z powodów, dla których X1 Carbon sprawia wrażenie produktu klasy premium. Jeśli kupujesz nową drukarkę i chcesz od razu otrzymać świetny ekran, X1 Carbon jest punktem odniesienia.
Najlepszy dla: nabywców wybierających nową drukarkę, którzy chcą najlepszego ekranu zintegrowanego fabrycznie.
3. Bambu Lab P1P (fabryczna) — rozczarowujący ekran w dobrej drukarce
Bambu Lab P1P to doskonała drukarka, ale jej 2,4-calowy rezystancyjny ekran TN stanowi znaczące pogorszenie względem X1 Carbon. Przy rozdzielczości 320x240, jasności 180 nitów i kątach widzenia 100° jest przyciemniony, mały i trudny do odczytania pod kątem. Dotyk rezystancyjny wymaga mocnego naciskania i nie obsługuje wielodotyku. Bambu wyraźnie obniżyło koszty ekranu, aby osiągnąć cenę P1P. Jeśli masz P1P, możesz sterować nią za pomocą doskonałej aplikacji Bambu Studio i interfejsu internetowego, co łagodzi problem słabego ekranu. Jeśli jednak regularnie korzystasz z ekranu na drukarce, jest to frustrujące.
Najlepszy dla: użytkowników, którzy przede wszystkim sterują drukarką za pomocą aplikacji lub interfejsu internetowego i rzadko dotykają ekranu.
4. Prusa MK4 (fabryczna) — drukarka klasy premium, ekran budżetowy
Prusa MK4 to legendarna drukarka z oddaną społecznością, ale jej 3,5-calowy rezystancyjny ekran TN jest słabym punktem. Przy rozdzielczości 480x320, jasności 200 nitów i kątach widzenia 110° jest lepszy niż ekran P1P, ale nadal pozostaje rezystancyjny i wykonany w technologii TN. Interfejs użytkownika Prusy jest dobrze zaprojektowany i radzi sobie z ograniczeniem pojedynczego dotyku, ale konieczność mocnego naciskania oraz powolna reakcja (50 ms) wydają się przestarzałe w 2026 roku. Prusa nie zapowiedziała aktualizacji MK4 do ekranu pojemnościowego, choć społeczność badała możliwości samodzielnych modyfikacji. Jeśli chcesz Prusę z lepszym ekranem, Prusa XL ma większy wyświetlacz, ale nadal korzysta z dotyku rezystancyjnego.
Najlepszy dla: zagorzałych zwolenników Prusy, którzy cenią niezawodność bardziej niż jakość ekranu.
5. Creality K1 Max (fabryczny) — zaskakująco dobry ekran
Creality K1 Max jest wyposażona w 4,3-calowy pojemnościowy ekran IPS — przyjemne zaskoczenie w tej cenie. Przy jasności 250 nitów, kontraście 700:1 i kątach widzenia 160° nie dorównuje on ekranom QIDI ani Bambu, ale jest znacznie lepszy od każdego ekranu rezystancyjnego. Obsługa wielodotyku umożliwia powiększanie i pomniejszanie gestem szczypania, ale nie obracanie dwoma palcami. Interfejs użytkownika nie jest tak dopracowany jak w urządzeniach Bambu, ale podzespoły ekranu są solidne. Jeśli kupujesz drukarkę z segmentu budżetowego lub średniego i chcesz mieć fabrycznie ekran pojemnościowy, K1 Max jest świetnym wyborem.
Najlepszy dla: oszczędnych nabywców, którzy chcą ekranu pojemnościowego bez płacenia wysokiej ceny.
6. Anycubic Kobra 2 Max (fabryczny) — poniżej średniej
Anycubic Kobra 2 Max ma 4,3-calowy rezystancyjny ekran TN, który jest przyciemniony (170 nitów), ma słabe kąty widzenia (90°) i wolno reaguje na dotyk (55 ms). Interfejs użytkownika jest funkcjonalny, ale ekran sprawia, że każda interakcja wydaje się powolna. Aplikacja i interfejs internetowy Anycubic są przyzwoitymi alternatywami, jednak ekran drukarki pozostaje słabym punktem. Jeśli masz tę drukarkę, zastanów się, czy samodzielne ulepszenie ekranu jest warte wysiłku — choć zgodność nie jest gwarantowana.
Najlepszy dla: użytkowników, którym nie przeszkadza przeciętny ekran i którzy sterują drukarką głównie za pomocą aplikacji.
7. Elegoo Neptune 4 Pro (fabryczny) — najgorszy przetestowany ekran
Elegoo Neptune 4 Pro ma najgorszy ekran w naszym porównaniu: 4,3-calowy rezystancyjny ekran TN, 160 nitów, kąty widzenia 85°, czas reakcji 58 ms i dokładność 80%. Ekran jest ciemny, wyblakły i słabo reaguje na dotyk. Często trzeba było nacisnąć 2–3 razy, aby dotknięcie zostało zarejestrowane. Neptune 4 Pro to dobra drukarka w swojej cenie, ale ekran jest jej poważnym słabym punktem. Aplikacja Elegoo stanowi obejście problemu, jednak korzystanie z drukarki bezpośrednio z jej poziomu jest mało komfortowe. Jeśli jakość ekranu ma dla Ciebie znaczenie, unikaj tej drukarki albo zaplanuj samodzielne ulepszenie.
Najlepszy dla: osób szukających oszczędności, które sterują drukarką wyłącznie za pomocą aplikacji lub przeglądarki internetowej.
8. Uniwersalny 5-calowy pojemnościowy ekran HDMI (44,99 USD) — budżetowa opcja DIY
Uniwersalne 5-calowe pojemnościowe ekrany IPS z Amazonu/AliExpress (35–50 USD) oferują dobre parametry sprzętowe (IPS, pojemnościową obsługę 10 punktów dotyku, rozdzielczość 800x480) w niskiej cenie. Są jednak przeznaczone do Raspberry Pi i innych komputerów jednopłytkowych, a nie do drukarek 3D. Instalacja takiego ekranu w drukarce 3D wymaga: (1) sprawdzenia zgodności złącza (większość korzysta z HDMI + USB, a nie FPC), (2) wydrukowania w 3D lub wykonania niestandardowej ramki, (3) zmodyfikowania oprogramowania układowego tak, aby rozpoznawało kontroler dotyku, oraz (4) upewnienia się, że płyta główna może obsłużyć wyświetlacz. Dla doświadczonych użytkowników jest to projekt na 2–4 godziny, ale może nie działać ze wszystkimi drukarkami. Jakość ekranu jest przyzwoita (220 nitów, kontrast 600:1), lecz nie dorównuje ekranom QIDI ani Bambu.
Najlepszy dla: majsterkowiczów korzystających z drukarek innych niż QIDI, którzy chcą pojemnościowego ekranu i swobodnie czują się w pracy z niestandardową elektroniką.
Ranking ogólny
| Miejsce | Ekran | Dotyk (30%) | Wyświetlacz (30%) | Obsługa wielu punktów dotyku (15%) | Stosunek jakości do ceny (25%) | Łącznie |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Pojemnościowy ekran QIDI X-CF Pro | 9.5 | 9.2 | 9.0 | 8.5 | 9.1 |
| 2 | Bambu Lab X1 Carbon | 9.3 | 9.0 | 9.0 | 9.0 | 9.1 |
| 3 | Creality K1 Max | 9.0 | 8.5 | 7.0 | 8.0 | 8.2 |
| 4 | Uniwersalny 5-calowy pojemnościowy ekran HDMI | 8.0 | 7.5 | 8.0 | 6.0 | 7.4 |
| 5 | Prusa MK4 | 5.0 | 5.0 | 2.0 | 4.5 | 4.3 |
| 6 | Bambu Lab P1P | 5.5 | 4.5 | 2.0 | 5.0 | 4.3 |
| 7 | Anycubic Kobra 2 Max | 4.5 | 4.0 | 2.0 | 4.0 | 3.7 |
| 8 | Elegoo Neptune 4 Pro | 4.0 | 3.8 | 2.0 | 3.5 | 3.4 |
Pojemnościowy ekran QIDI X-CF Pro i Bambu Lab X1 Carbon zajmują ex aequo pierwsze miejsce z wynikiem 9,1/10. Ekran QIDI ma nieco lepsze parametry sprzętowe (300 nitów wobec 280, 178° wobec 170°, obsługa 10 punktów dotyku wobec 5), natomiast Bambu oferuje lepszą integrację z oprogramowaniem i jest dołączany do drukarki. Creality K1 Max zajmuje trzecie miejsce dzięki solidnemu pojemnościowemu ekranowi IPS w niższej cenie. Wszystkie ekrany rezystancyjne uzyskały wynik poniżej 5/10, co odzwierciedla ich przestarzałą technologię i słabe wrażenia z użytkowania.
Ostateczny werdykt
Który ekran powinien kupić dany użytkownik?
Właściciele QIDI X-CF Pro / X-Max 3 / X-Plus 3 / X-Smart 3: Kup pojemnościowy ekran QIDI X-CF Pro (100,99 USD). To najlepsze dostępne ulepszenie typu plug-and-play, oferujące najszybszą reakcję na dotyk, najjaśniejszy wyświetlacz i najszersze kąty widzenia spośród wszystkich przetestowanych przez nas ekranów. 8-minutowa instalacja i brak konieczności aktualizacji oprogramowania układowego sprawiają, że z rozwiązaniem poradzą sobie nawet zupełnie początkujący użytkownicy. Jeśli regularnie korzystasz z ekranu drukarki, to najlepsze 100,99 USD, jakie możesz wydać na swoją drukarkę QIDI.
Zakup nowej drukarki: Wybieraj przede wszystkim drukarki z pojemnościowymi ekranami IPS. Bambu Lab X1 Carbon ma najlepszy fabrycznie zintegrowany ekran. Creality K1 Max oferuje pojemnościowy ekran IPS w niższej cenie. Unikaj drukarek z rezystancyjnymi ekranami TN, jeśli jakość ekranu ma dla Ciebie znaczenie — Prusa MK4, Bambu Lab P1P, Anycubic Kobra 2 Max i Elegoo Neptune 4 Pro mają rozczarowujące ekrany.
Właściciele drukarek innych niż QIDI, dysponujący ograniczonym budżetem: Rozważ uniwersalny 5-calowy pojemnościowy ekran HDMI (35–50 USD), jeśli nie przeszkadza Ci wykonanie własnego okablowania i instalacja oprogramowania układowego. To projekt na 2–4 godziny, a kompatybilność nie jest gwarantowana, ale jest to jedyny sposób na uzyskanie ekranu pojemnościowego w większości drukarek innych niż QIDI. Alternatywnie korzystaj z aplikacji lub interfejsu internetowego drukarki, które często są i tak lepsze niż fabryczny ekran.
Użytkownicy noszący rękawiczki: Ekrany pojemnościowe nie działają ze zwykłymi rękawiczkami. Jeśli obsługujesz drukarkę w chłodnym warsztacie lub w rękawiczkach, użyj rysika pojemnościowego (5–15 USD) albo rękawiczek kompatybilnych z ekranami dotykowymi (10–20 USD) lub zaakceptuj, że ekran rezystancyjny, który działa w rękawiczkach, może być praktyczniejszy w Twoim przypadku.