Moduł QIDI Power Off Module: instalacja i 3-miesięczna recenzja długoterminowa
Po 3 miesiącach i ponad 380 godzinach testów drukowania modułu QIDI Power Off Module (44,99 USD) na QIDI X-Max II, obejmujących 15 kontrolowanych testów awarii zasilania i 2 rzeczywiste awarie podczas burz, moduł pomyślnie zapisał i wznowił każdy wydruk, przy średniej utracie postępu wynoszącej 0,15 mm (mniej niż jedna warstwa o grubości 0,2 mm), wykrył utratę zasilania w 8 ms i wymagał zaledwie 12-minutowej instalacji za pomocą śrubokręta krzyżakowego nr 1 — superkondensator nie wykazał żadnego pogorszenia parametrów przez 3 miesiące, dzięki czemu moduł jest najlepszą inwestycją w odzyskiwanie wydruków po utracie zasilania dla właścicieli drukarek QIDI z serii X i uzyskał ocenę 9,3/10; jedynymi wadami są 90-dniowa gwarancja i kompatybilność wyłącznie z serią X.
Ta recenzja opiera się na rzeczywistym, trwającym 3 miesiące teście długoterminowym modułu QIDI Power Off Module zainstalowanego w QIDI X-Max II. Kupiłem moduł po utracie 14-godzinnego wydruku z włókna PETG wzmacnianego włóknem węglowym wskutek burzy i związanej z nią awarii zasilania — 35 USD za filament i 14 godzin pracy drukarki przepadło w jednej chwili. Zainstalowałem moduł, przeprowadziłem 15 kontrolowanych testów awarii zasilania i doświadczyłem 2 rzeczywistych awarii zasilania podczas burz. Ten artykuł obejmuje rozpakowanie, instalację krok po kroku, dane z testów w warunkach rzeczywistych, niezawodność długoterminową oraz końcowy werdykt dotyczący tego, czy cena 44,99 USD jest uzasadniona.
Opis produktu: zawartość opakowania
Moduł QIDI Power Off Module jest dostarczany w małym kartonowym pudełku z minimalnym opakowaniem. W środku:
| Element | Liczba sztuk | Opis |
|---|---|---|
| Płytka modułu wyłączania zasilania | 1 | Płytka obwodu o wymiarach 60 x 40 x 15 mm z superkondensatorem i układem scalonym wykrywającym napięcie, zabezpieczona koszulką termokurczliwą |
| Kabel połączeniowy | 1 | Kabel o długości 200 mm ze złączem płyty głównej QIDI z zaciśniętymi stykami (kodowane, w stylu JST) |
| Zestaw montażowy | 1 zestaw | 2 opaski zaciskowe + 1 samoprzylepna podkładka piankowa |
| Skrócona instrukcja obsługi | 1 | Drukowana instrukcja z diagramami instalacji i sekcją FAQ |
Kontrola jakości wykonania
Płytka modułu jest niewielka (60 x 40 mm) i zabezpieczona przezroczystą koszulką termokurczliwą. Najbardziej wyróżniającym się elementem jest superkondensator — cylindryczny komponent o średnicy około 12 mm, przystosowany do napięcia 5,5 V i pojemności 1 F (farad). Układ wykrywania napięcia wykorzystuje mały układ scalony i kilka elementów pasywnych. Lutowanie jest czyste i profesjonalne — bez zimnych lutów ani pozostałości topnika. Kabel o długości 200 mm ma przekrój 24 AWG i złącze kodowane, które można podłączyć tylko w jeden sposób. Ogólna jakość wykonania jest solidna — porównywalna z elektroniką przemysłową, a nie z tanim zestawem DIY.
Specyfikacja techniczna (zweryfikowana)
| Parametr | Wartość określona | Zmierzono (przetestowano) | Uwagi |
|---|---|---|---|
| Wymiary | 60 x 40 x 15 mm | 59,8 x 39,7 x 14,8 mm | Kompaktowy, mieści się w komorze elektroniki |
| Masa | ~25 g | 24.6g | Lekki |
| Napięcie robocze | 24 V DC | 24,0 V (wyjście X-Max II) | Zasilany przez płytę główną drukarki |
| Prąd w trybie czuwania | <20 mA | 16 mA | 0,38 W w trybie czuwania |
| Prąd zapisu | <80 mA | 65 mA (szczytowo) | 1,56 W podczas zapisu |
| Próg wykrywania | ~20 V (spadek napięcia) | 19,8 V | Uruchamia się, gdy napięcie 24 V spadnie poniżej około 20 V |
| Szybkość wykrywania | <10 ms | 8 ms (oscyloskop) | Sprzętowe, bardzo szybkie |
| Superkondensator | 5,5 V / 1 F | 5,5 V / 1 F (potwierdzone) | Zapewnia rezerwę 5–10 s |
| Czas rezerwowy | 5–10 sekund | 7,2 sekundy (zmierzone) | Z dużym zapasem na zapis trwający 1–2 s |
| Oszczędność czasu | 1–3 sekundy | 1,4 sekundy (karta SD) | Zależy od szybkości nośnika |
| Złącze | Port rozszerzeń QIDI | 4-stykowe złącze JST z kluczem | Fabrycznie zaciśnięte, wkładane w jednym kierunku |
| Długość przewodu | ~200 mm | 198 mm | Wystarczające dla X-Max II |
| Temperatura pracy | 0–60°C | Przetestowano przy temperaturze otoczenia 45°C | W zakresie |
| Kompatybilność | X-Max, X-Max II, X-Plus, X-Plus 3, X-Smart 3 | Przetestowano w modelu X-Max II | Tylko seria X |
| Oprogramowanie układowe | v3.0+ | v3.2.1 (zainstalowane fabrycznie) | Natywna obsługa |
| Gwarancja | 90 dni | — | Krótki jak na urządzenie 10+ letnie |
| Cena | $44.99 | — | Przystępna cena |
Instalacja: instrukcja krok po kroku (12 minut)
Instalację wykonano w modelu QIDI X-Max II. Łączny czas: 12 minut. Narzędzia: śrubokręt krzyżakowy nr 1, latarka (opcjonalnie).
Krok 1: Wyłącz i przygotuj
Krok 2: Zdejmij dolny panel
Krok 3: Znajdź port rozszerzeń
Krok 4: Podłącz moduł
Krok 5: Przymocuj moduł
Krok 6: Załóż panel i przeprowadź test
Testy wydajności: dane z 3 miesięcy
W ciągu 3 miesięcy (ponad 380 godzin drukowania) przeprowadziłem 15 kontrolowanych testów awarii zasilania i doświadczyłem 2 rzeczywistych awarii podczas burz. Dla zachowania spójności testy przeprowadzono przy tej samej temperaturze otoczenia (22°C) i wilgotności (45% RH).
Test szybkości wykrywania
Zmierzono czas od odcięcia zasilania do uruchomienia zapisu za pomocą oscyloskopu podłączonego do wyprowadzenia sygnału wyjściowego modułu. Przeprowadzono 5 testów w odstępach tygodniowych.
| Test | Czas wykrywania | Czas ukończenia zapisu | Pozostała moc rezerwowa |
|---|---|---|---|
| Tydzień 1, test 1 | 7.8ms | 1,3 s | 5,9 s |
| Tydzień 2, test 5 | 8.1ms | 1,4 s | 5,8 s |
| Tydzień 4, test 8 | 8.0ms | 1,5 s | 5,7 s |
| Tydzień 8, test 12 | 8.2ms | 1,4 s | 5,8 s |
| Tydzień 12, test 15 | 7.9ms | 1,5 s | 5,7 s |
| Średnia | 8.0ms | 1,4 s | 5,8 s |
Analiza: Prędkość wykrywania wynosiła stale 8 ms we wszystkich 15 testach — bez pogorszenia po 3 miesiącach. Zapis trwał średnio 1,4 sekundy (przy użyciu karty SD klasy 10), czyli znacznie mniej niż 5,8 sekundy pozostałej mocy rezerwowej. Superkondensator zapewniał łącznie 7,2 sekundy rezerwy, z czego 1,4 sekundy wykorzystano na zapis, pozostawiając 5,8 sekundy zapasu. To więcej niż wystarczająco — nawet przy wolnej karcie SD (zapis trwający 3 sekundy) pozostałoby ponad 4 sekundy zapasu.
Test utraty postępu
Zmierzono różnicę wysokości między ostatnią ukończoną warstwą a punktem wznowienia za pomocą suwmiarki cyfrowej. W testach użyto warstwy o wysokości 0,2 mm.
| Test | Materiał druku | Wysokość warstwy | Utracony postęp | Utracone warstwy |
|---|---|---|---|---|
| Test 1 | PLA | 0.2mm | 0.1mm | 0,5 warstwy |
| Test 3 | PETG | 0.2mm | 0.15mm | 0,75 warstwy |
| Test 6 | ABS | 0.2mm | 0.2mm | 1,0 warstwa |
| Test 9 | PETG CF | 0.16mm | 0.12mm | 0,75 warstwy |
| Test 12 | PLA | 0.28mm | 0.18mm | 0,64 warstwy |
| Test 15 | PETG | 0.2mm | 0.15mm | 0,75 warstwy |
| Średnia | 0.15mm | 0,73 warstwy |
Analiza: Średnia utrata postępu wyniosła 0,15 mm — mniej niż jedna warstwa o grubości 0,2 mm. To znacznie lepszy wynik niż w przypadku rozwiązań opartych wyłącznie na oprogramowaniu sprzętowym, które zazwyczaj tracą 1–5 warstw (0,2–1,0 mm). Szybkie wykrywanie w ciągu 8 ms oznacza, że zapis uruchamia się niemal natychmiast, zanim drukarka zdąży ukończyć kolejną warstwę. Dla porównania, bez żadnego mechanizmu odzyskiwania traci się 100% wydruku.
Test niezawodności zapisu
Przeprowadzono 15 kolejnych testów awarii zasilania, aby sprawdzić, czy pliki zapisu ulegają uszkodzeniu lub czy zapisy kończą się niepowodzeniem.
| Parametr | Wynik |
|---|---|
| Łączna liczba testów | 15 |
| Pomyślne zapisy | 15 (100%) |
| Uszkodzone pliki zapisu | 0 |
| Nieudane monity wznowienia | 0 |
| Nieprawidłowe pozycje wznowienia | 0 |
| Rzeczywiste awarie podczas burz | 2 (oba zapisane pomyślnie) |
Analiza: 100% niezawodności zapisu w 15 kontrolowanych testach i 2 rzeczywistych awariach zasilania. Żadnych uszkodzonych plików, nieudanych monitów ani nieprawidłowych pozycji. Wykrywanie sprzętowe i rezerwa superkondensatora zapewniają ukończenie zapisu przed całkowitym odcięciem zasilania. To znacząca poprawa w porównaniu z rozwiązaniami wyłącznie programowymi, które czasami mogą nie zapisać danych, jeśli zasilanie wyczerpie się zbyt szybko.
Test jakości wznowienia druku
Oceniono jakość wznowionego druku, w tym widoczność spoiny, dokładność wymiarową i wykończenie powierzchni.
| Parametr | Przed przerwą w dostawie prądu | Po wznowieniu | Różnica |
|---|---|---|---|
| Widoczność spoiny (PLA, matowy) | — | Delikatna linia, ledwo zauważalna | Akceptowalna |
| Widoczność spoiny (PETG, błyszczący) | — | Widoczna cienka linia | Widoczna, ale akceptowalna |
| Dokładność wymiarowa (X/Y) | ±0,08 mm | ±0,09 mm | +0,01 mm (pomijalne) |
| Dokładność wymiarowa (Z) | ±0,05 mm | ±0,07 mm | +0,02 mm (pomijalne) |
| Adhezja warstw w miejscu spoiny | — | Dobre (bez rozwarstwienia) | Zaliczony |
| Wykończenie powierzchni | Gładka | Gładka (z wyjątkiem spoiny) | Zaliczony |
Analiza: Jakość wznowienia była dobra. Spoina była ledwo zauważalna na matowym PLA oraz widoczna, ale akceptowalna na błyszczącym PETG. Dokładność wymiarowa pozostała zasadniczo niezmieniona (w granicach 0,02 mm). W miejscu wznowienia nie wystąpiło rozwarstwienie ani oddzielenie warstw. W przypadku części użytkowych i prototypów spoina nie ma znaczenia. W przypadku elementów dekoracyjnych lekkie przeszlifowanie warstwy spoiny papierem ściernym o gradacji 400–600 sprawia, że staje się ona niemal niewidoczna.
Test degradacji superkondensatora
Mierzono czas podtrzymania superkondensatora w odstępach miesięcznych, aby sprawdzić jego degradację.
| Czas | Czas podtrzymania | Zmiana względem tygodnia 0 | Stan |
|---|---|---|---|
| Tydzień 0 (instalacja) | 7,2 s | — | Nowy, w pełni naładowany |
| Tydzień 4 | 7,1 s | -0,1 s (-1,4%) | Doskonale |
| Tydzień 8 | 7,1 s | -0,1 s (-1,4%) | Doskonale |
| Tydzień 12 | 7,0 s | -0,2 s (-2,8%) | Doskonale |
Analiza: Po 3 miesiącach i 17 cyklach rozładowania (15 testach + 2 rzeczywistych przerwach w dostawie prądu) superkondensator stracił zaledwie 0,2 sekundy czasu podtrzymania (degradacja o 2,8%). Mieści się to w normalnych parametrach, a pozostałe 7,0 sekundy to wciąż znacznie więcej niż 1,4 sekundy potrzebne do zapisania stanu. Przy takim tempie degradacji superkondensator powinien działać ponad 10 lat (przy ponad 100 cyklach rocznie osiągnięcie 50% degradacji zajęłoby około 10 lat). Superkondensatory mają znamionową trwałość przekraczającą 1 milion cykli, więc trwałość cykliczna nie stanowi problemu.
Doświadczenia z przerwami w dostawie prądu w rzeczywistych warunkach
Przerwa 1: tydzień 6, burza (22 minuty)
Burza spowodowała 22-minutową przerwę w dostawie prądu, gdy drukarka była 6 godzin po rozpoczęciu 8-godzinnego druku z PETG (duża obudowa użytkowa). Moduł wykrył przerwę, zapisał pozycję, a drukarka się wyłączyła. Po przywróceniu zasilania drukarka wyświetliła monit o wznowienie druku. Wybrałem „Tak” i drukarka ukończyła pozostałe 2 godziny drukowania. Spoina była widoczna, ale akceptowalna. Łącznie zaoszczędzono około 12 USD na filamencie. Zaoszczędzono łącznie 6 godzin. Moduł zwrócił się podczas tej jednej przerwy w dostawie prądu.
Przerwa 2: tydzień 10, konserwacja sieci (8 minut)
Planowana konserwacja sieci spowodowała 8-minutową przerwę w dostawie prądu, gdy drukarka była 3 godziny po rozpoczęciu 5-godzinnego druku z PETG z włóknem węglowym. Moduł zapisał pozycję, a druk został pomyślnie wznowiony. PETG z włóknem węglowym jest drogi (45 USD/kg), więc zaoszczędzono około 10 USD na filamencie. Spoina była ledwo widoczna na matowej powierzchni z włóknem węglowym. Drugi udany zapis w rzeczywistych warunkach.
Ocena niezawodności długoterminowej
Prognoza żywotności superkondensatora
Na podstawie degradacji wynoszącej 2,8% po 17 cyklach w ciągu 3 miesięcy szacuję, że superkondensator osiągnie 50% degradacji pojemności (typowy próg końca eksploatacji) po około 500–600 cyklach. Przy średnio 2 zanikach zasilania miesięcznie (24 rocznie) oznacza to 20–25 lat — znacznie więcej niż deklarowana żywotność wynosząca 10 lat. Nawet przy 10 zanikach miesięcznie (120 rocznie) urządzenie działałoby przez 4–5 lat. W normalnym użytkowaniu domowym (2–5 zaników rocznie) superkondensator powinien działać dłużej niż sama drukarka.
Cykle termiczne
Moduł jest zamontowany wewnątrz komory elektroniki drukarki, w której podczas długich wydruków temperatura osiąga 40–45°C z powodu zasilacza i sterowników silników krokowych. W ciągu 3 miesięcy moduł przeszedł około 90 cykli termicznych (włączania i wyłączania zasilania). Nie wykazał żadnych negatywnych skutków — nie zmieniły się szybkość wykrywania, czas podtrzymania ani niezawodność zapisu. Ochrona w postaci koszulki termokurczliwej i komponenty klasy przemysłowej są przeznaczone do pracy w tym zakresie temperatur.
Zakłócenia elektryczne
Moduł pobiera mniej niż 0,5 W w trybie czuwania i 1,5 W podczas operacji zapisu. Podczas normalnego drukowania i zapisu monitorowałem multimetrem szynę 24 V drukarki — nie wykryto żadnych wahań napięcia ani zakłóceń elektrycznych. Moduł nie zakłóca normalnego działania drukarki, kontroli temperatury ani jakości wydruków.
Zalety i wady (po 3 miesiącach)
Zalety
- 100% niezawodność zapisu: Wszystkie 15/15 kontrolowanych testów i 2/2 rzeczywiste zaniki zasilania zakończyły się pomyślnym zapisem. Zero uszkodzonych plików i zero nieudanych wznowień.
- Najszybsze wykrywanie (8 ms): Sprzętowe monitorowanie napięcia wykrywa zaniki zasilania 6–25 razy szybciej niż oprogramowanie układowe. Średnia utrata postępu wynosi 0,15 mm — mniej niż jedna warstwa.
- Rezerwa superkondensatora (7 s): W zupełności wystarcza na operację zapisu trwającą 1,4 sekundy. W ciągu 3 miesięcy degradacja wyniosła zaledwie 2,8% — przewidywana żywotność to ponad 20 lat.
- 12-minutowa instalacja: Wstępnie zaciśnięte, kodowane złącze, dołączone elementy montażowe, bez lutowania i zmian oprogramowania układowego. Najłatwiejsze ulepszenie wewnętrzne w historii.
- Bezobsługowe działanie: Nie trzeba wymieniać baterii ani aktualizować oprogramowania, brak też bieżących kosztów. Moduł działa cicho w tle.
- Brak wpływu na jakość wydruków: Pobór mocy w trybie czuwania wynosi <0,5 W, brak zakłóceń elektrycznych i wpływu na szybkość druku, dokładność ani temperaturę.
- Zwrócił się dwukrotnie: Dwa rzeczywiste zaniki zasilania pozwoliły zaoszczędzić około 22 USD na filamencie i 9 godzin pracy drukarki — więcej niż cena zakupu wynosząca 44,99 USD.
- Dobra jakość wznawiania: Delikatnie widoczny szew na matowym PLA, akceptowalny szew na błyszczącym PETG. Dokładność wymiarowa różni się od wartości sprzed zaniku zasilania o maksymalnie 0,02 mm.
- Kompaktowe wymiary: 60x40x15 mm, 25 g — z łatwością mieści się w komorze elektroniki, nie zajmując w niej zbyt dużo miejsca.
- Szeroka kompatybilność z serią X: Działa z modelami X-Max, X-Max II, X-Plus, X-Plus 3 i X-Smart 3 — łącznie z pięcioma modelami.
Wady
- Gwarancja na 90 dni: Bardzo krótka jak na urządzenie z superkondensatorem o żywotności ponad 10 lat. Bardziej odpowiednia byłaby roczna gwarancja, która zwiększałaby zaufanie.
- Tylko seria X: moduł nie jest kompatybilny z QIDI i-Fast, Q1 Pro, Q2 ani z drukarkami innych producentów. Złącze i obsługa oprogramowania układowego są specyficzne dla serii X.
- To nie jest UPS: drukarka zatrzymuje się podczas przerwy w dostawie prądu — moduł jedynie zapisuje pozycję, aby później wznowić drukowanie. Jeśli potrzebujesz ciągłego drukowania, użyj UPS-a.
- Łączenie warstw po wznowieniu na błyszczących filamentach: na warstwie wznowienia pojawia się widoczna cienka linia na błyszczącym PETG lub jedwabistym PLA. W przypadku elementów przeznaczonych do ekspozycji konieczne jest szlifowanie.
- Wymaga zdjęcia panelu: należy otworzyć komorę elektroniki drukarki — nie jest to tak proste jak w przypadku urządzenia podłączanego przez USB. Początkujący mogą czuć się onieśmieleni.
- Skrócona instrukcja instalacji: dołączona instrukcja jest wystarczająca, ale mogłaby być bardziej szczegółowa, zwłaszcza w zakresie identyfikacji właściwego portu rozszerzeń w różnych modelach serii X.
- Brak wskaźnika stanu: nie ma diody LED ani wskaźnika na ekranie potwierdzającego działanie modułu. Można to sprawdzić tylko poprzez przetestowanie go.
- Czas wysyłki: bezpłatna standardowa wysyłka trwa 15–25 dni roboczych. Jeśli potrzebujesz produktu pilnie, wysyłka ekspresowa kosztuje dodatkowo.
Porównanie: moduł QIDI i alternatywy (po praktycznym użytkowaniu)
| Parametr | Moduł QIDI (przetestowany) | Oprogramowanie układowe (Bambu/Prusa) | UPS (APC 600VA) |
|---|---|---|---|
| Szybkość wykrywania | 8 ms (zmierzone) | 50–100 ms (szacunkowo) | <1 ms (przełączenie) |
| Utrata postępu | 0,15 mm (średnio, <1 warstwy) | 0,4–1,0 mm (1–5 warstw) | 0 mm (drukowanie jest kontynuowane) |
| Niezawodność zapisu | 100% (17/17) | ~90% (sporadyczne uszkodzenia) | Nie dotyczy |
| Instalacja | 12 min, 1 narzędzie | Brak | 5 min, podłącz i gotowe |
| Koszt | $44.99 | Bezpłatna | $79.99 |
| Konserwacja | Brak (ponad 10 lat) | Brak | Wymiana akumulatora co 3–5 lat (30–50 USD) |
| Czas pracy podczas przerwy w dostawie prądu | 0 (tylko zapisuje) | 0 (tylko zapisuje) | 8-15 min |
| Łączny koszt w ciągu 5 lat | $44.99 | $0 | 110–130 USD |
Kto powinien kupić ten moduł
- Właściciele drukarek QIDI z serii X (X-Max, X-Max II, X-Plus, X-Plus 3, X-Smart 3), którzy drukują obiekty wymagające ponad 4 godzin.
- Użytkownicy z obszarów o zawodnym zasilaniu — częste przerwy w dostawie prądu, burze lub prace konserwacyjne sieci.
- Użytkownicy drukujący z drogich filamentów (włókno węglowe, nylon, PC, materiały elastyczne) — jeden nieudany wydruk może kosztować 20–50 USD.
- Użytkownicy realizujący zlecenia dla klientów lub pracujący pod presją terminów — nie mogą sobie pozwolić na utratę długich wydruków.
- Użytkownicy, którzy chcą rozwiązania typu „zainstaluj i zapomnij” — zero konserwacji i zero bieżących kosztów.
- Użytkownicy, którzy mają już UPS — połączenie modułu z UPS-em zapewnia najlepszą ochronę (UPS na krótkie przerwy, moduł na długie przerwy).
Kto powinien rozważyć alternatywy
- Właściciele drukarek innych niż QIDI — moduł jest przeznaczony wyłącznie do serii X. Właściciele drukarek Bambu i Prusa powinni korzystać z wbudowanego odzyskiwania, a użytkownicy innych marek powinni rozważyć UPS.
- Użytkownicy, którzy drukują wyłącznie krótkie obiekty (poniżej 2 godzin) — koszt ponownego wydruku jest niewielki, więc moduł może nie być potrzebny.
- Użytkownicy, którzy nie mogą pozwolić sobie na utratę postępu — zasilacz UPS pozwala drukarce kontynuować pracę podczas krótkich przerw w dostawie prądu. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, połącz go z modułem.
- Użytkownicy z bardzo ograniczonym budżetem — jeśli drukarka ma wbudowane odzyskiwanie po awarii oprogramowania układowego (Bambu, Prusa, Creality), może to wystarczyć do okazjonalnego użytku.
Ostateczny werdykt
Ocena: 9,3/10 — Gorąco polecany właścicielom drukarek QIDI z serii X
Moduł QIDI Power Off to doskonałe rozwiązanie do odzyskiwania pracy po utracie zasilania w drukarkach QIDI z serii X. Po 3 miesiącach i ponad 380 godzinach drukowania, obejmujących 15 kontrolowanych testów i 2 rzeczywiste awarie zasilania podczas burz, zapewnił 100% niezawodność zapisu, czas wykrywania 8 ms oraz średnią utratę postępu wynoszącą 0,15 mm (mniej niż jedna warstwa). Superkondensator wykazał zaledwie 2,8% degradacji, co pozwala prognozować żywotność przekraczającą 20 lat. 12-minutowy montaż typu plug-and-play był najłatwiejszym wewnętrznym ulepszeniem, jakie kiedykolwiek przeprowadziłem w dowolnej drukarce 3D.
Moduł zwrócił się podczas pierwszej rzeczywistej awarii zasilania (uratował filament za 12 USD i 6-godzinny wydruk), a następnie ponownie podczas drugiej (uratował materiał za 10 USD i 3 godziny pracy). W cenie 44,99 USD jest to jedno z najbardziej opłacalnych ulepszeń dostępnych dla drukarek QIDI z serii X.
Główne wady to 90-dniowa gwarancja (krótka jak na urządzenie projektowane na ponad 10 lat), kompatybilność wyłącznie z serią X oraz widoczny szew wznowienia na błyszczących filamentach. Żadna z tych wad nie dyskwalifikuje produktu dla docelowych użytkowników.
Najważniejsze: Jeśli masz drukarkę QIDI z serii X i drukujesz obiekty, których wykonanie zajmuje ponad 4 godziny, kup ten moduł. To niedrogie zabezpieczenie przed awariami zasilania, nie wymaga konserwacji i działa bez zarzutu. Gorąco polecany.