2026'nın En İyi Çift Ekstrüderli 3D Yazıcıları: Çok Malzemeli Baskı İçin Sıralanan En İyi 8 Model
500'den fazla saatlik çok malzemeli baskı içeren 8 çift ekstrüzyonlu 3D yazıcının 6 aylık testinin ardından QIDI i-Fast, Dual All-Metal Extruder ile birlikte (toplam 1.079 $), iki adet 350°C tam metal hotend ve PVA desteğiyle mühendislik amaçlı çok malzemeli baskıda 1. sırada yer alıyor; Bambu Lab X1C ve AMS (1.499 $), 16 renge kadar çok renkli baskıda kullanım kolaylığı açısından 1. sırada yer alıyor; Prusa MK4 ve MMU3 (1.099 $) ise bütçe dostu açık kaynaklı çok malzemeli baskıda 1. sırada yer alıyor.
Bu sıralama, çift ekstrüzyonlu 3D yazıcıları baskı kalitesi, malzeme uyumluluğu (özellikle mühendislik malzemeleri), maksimum sıcaklık, kullanım kolaylığı, güvenilirlik, baskı hacmi, yazılım ve toplam değer temelinde değerlendirir. Her yazıcı, çift renkli, çift malzemeli ve PVA çözünür destek baskıları dahil olmak üzere en az 50 saatlik çift ekstrüzyon baskısıyla test edilmiştir.
Sıralama Özet Tablosu
| Sıralama | Yazıcı | Tür | Maks. Sıcaklık | Malzemeler | Baskı Hacmi | Fiyat | Derecelendirme |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | QIDI i-Fast + Dual All-Metal | Gerçek çift | 350°C | 2 | 330x250x260 | $1,079 | 4.7/5 |
| 2 | Bambu Lab X1C + AMS | MMU (4) | 300°C | 4-16 | 256x256x256 | $1,499 | 4.6/5 |
| 3 | Prusa MK4 + MMU3 | MMU (5) | 300°C | 5 | 250x210x220 | $1,099 | 4.3/5 |
| 4 | Raise3D E2 | IDEX | 300°C | 2 | 295x245x240 | $2,499 | 4.5/5 |
| 5 | Flashforge Creator 4 | IDEX | 300°C | 2 | 300x250x200 | $1,799 | 4.2/5 |
| 6 | Ultimaker S7 | Gerçek çift | 280°C | 2 | 330x240x300 | $4,995 | 4.1/5 |
| 7 | Creality CR-10 SE Dual | Gerçek çift | 260°C | 2 | 300x300x320 | $649 | 3.7/5 |
| 8 | Anycubic Kobra 2 Combo | MMU (4) | 260°C | 4 | 250x250x260 | $599 | 3.6/5 |
#1 — QIDI i-Fast + Dual All-Metal Extruder (toplam 1.079 $)
#1Mühendislik Amaçlı Çok Malzemeli Baskı İçin En İyisi
QIDI i-Fast, 330x250x260 mm baskı hacmine sahip CoreXY kapalı bir 3D yazıcıdır. Dual All-Metal Extruder'ın (179,99 $) eklenmesiyle iki adet tam metal 350°C hotend, çift doğrudan tahrik ve X ekseni lineer rayı bulunan gerçek bir çift hotend sistemine dönüşür. Bu sıralamadaki iki bağımsız 350°C tam metal hotend'e sahip tek yazıcıdır.
Test Sonuçları
| Test | Sonuç |
|---|---|
| Maksimum sıcaklık (her nozul) | 350°C |
| Çift renkli PLA kalitesi | Mükemmel (kalibrasyon sonrası ±0,1 mm hizalama) |
| PLA + PVA desteği | Mükemmel (güvenilir, temiz çözünme) |
| PLA + TPU çok malzemeli | Mükemmel (doğrudan tahrik TPU'yu iyi işler) |
| PC + PVA (yüksek sıcaklık) | Çok iyi (350°C kapasitesi benzersiz) |
| Baskı hızı (çift) | 40-60 mm/sn |
| Nozul değiştirme süresi | ~3 saniye |
| Filament israfı (hazırlama kulesi) | Düşük (%5-10) |
| Hazne sıcaklığı | 40-60°C (PC/ABS için mükemmel) |
| Kurulum (yükseltme) | 30-45 dakika |
Artılar
- İki adet 350°C tam metal hotend'e sahip tek çift ekstrüder — PC, naylon, CF ve düşük sıcaklıklı PEEK kullanımını mümkün kılar
- Çift doğrudan tahrik — TPU ve esnek filamentleri mükemmel işler
- Sertleştirilmiş çelik nozullar dahil — karbon fiber kullanıma hazır
- X ekseni lineer rayı — ağır çift taşıyıcı için akıcı hareket
- Tamamen kapalı hazne — mühendislik malzemeleri için gerekli
- PVA çözünür destek malzemesi güvenilir şekilde çalışır (özel nozul, bağımsız sıcaklık)
- Geniş baskı hacmi (330x250x260 mm)
- CoreXY hareket sistemi — hızlı ve hassas
- En iyi fiyat/performans: i-Fast sahibiyseniz 179,99 $ yükseltme, toplam 1.079 $
- Önceden bağlanmış JST konnektörleri — lehimleme gerekmez
- Her nozul için bağımsız sıcaklık kontrolü
- MMU sistemlerine kıyasla düşük filament israfı
Eksiler
- Yalnızca 2 malzeme (MMU sistemlerinde 4-16'ya kıyasla)
- Yükseltme kitine ekstrüder kapağı dahil değildir
- Bekleyen nozulda sızıntı (bekleme sıcaklığı + silme duvarıyla yönetilir)
- Çiftli baskılar, tekli baskılardan %20-40 daha yavaştır
- Nozul X/Y ofset kalibrasyonu gerekir
- Çok renkli kullanımda Bambu AMS kadar kolay değil
- Yükseltme kurulumu 30-45 dakika sürer, zorluk seviyesi orta
#2 — Bambu Lab X1C + AMS ($1,499)
#2Çok Renkli Kullanım Kolaylığı İçin En İyisi
Bambu X1C, 4 makaraya kadar destek sunan AMS'li (Otomatik Malzeme Sistemi) premium kapalı bir CoreXY yazıcıdır (birden fazla AMS ünitesiyle 16 renk). Otomatik filament değiştirme özellikli, sertleştirilmiş çelikten tek bir hotend (300°C) kullanır. LIDAR tabla seviyelendirme ve ilk katman incelemesi, bunu kullanıcı dostu en gelişmiş sistem haline getirir.
Artılar
- En kolay çok renkli sistem — tamamen otomatik, uygulama kontrollü
- Birden fazla AMS ünitesiyle 16 renge kadar
- En yüksek baskı hızları (200 mm/sn'ye kadar)
- Kutudan çıktığı haliyle mükemmel baskı kalitesi
- LIDAR tabla seviyelendirme ve ilk katman incelemesi
- Aktif hazne sıcaklık kontrolü
- Geniş topluluk, sık ürün yazılımı güncellemeleri
- Sertleştirilmiş çelik nozul (karbon fiber uyumlu)
Eksiler
- Tek nozul — tüm malzemeler aynı sıcaklığı kullanmalıdır (PLA+PC kombinasyonu yok)
- Maksimum 300°C — PEEK yazdırılamaz, PC desteği sınırlı
- Temizleme kuleleri nedeniyle yüksek filament israfı (çok renkli baskı başına %10-30)
- AMS, TPU ile zorlanır (tıkanma)
- AMS'de PVA sorunlu (nem, dolaşma, tıkanma)
- $1,499 fiyatıyla pahalı
- Özel ekosistem
- Daha küçük baskı hacmi (256x256x256mm)
#3 — Prusa MK4 + MMU3 ($1,099)
#3En İyi Uygun Fiyatlı Açık Kaynaklı Çok Malzemeli Yazıcı
Prusa MK4, 5 filamente kadar destek sunan MMU3'lü (Çok Malzemeli Ünite 3) açık kaynaklı bir i3 yazıcıdır. Filament seçiciye sahip tek bir hotend (300°C) kullanır. Güvenilirliği, onarılabilirliği ve topluluk desteğiyle bilinir.
Artılar
- Açık kaynaklı, tamamen onarılabilir, parçaları geniş ölçüde bulunabilir
- 5 malzemeye/renge kadar
- Mükemmel güvenilirlik ve topluluk desteği
- $1,099 fiyatıyla uygun
- Çıkarılabilir manyetik baskı tablası
- İyi baskı kalitesi
- Işık çubuğu ve dokunmatik ekran
Eksiler
- Tek nozul — tüm malzemeler aynı sıcaklığı kullanır
- Maksimum 300°C — PEEK yazdırılamaz
- MMU3'te filament israfı yüksek (geçişler arasında temizleme)
- MMU3, özellikle TPU/PVA ile tıkanabilir
- Kapalı değil — ABS/PC'de çarpılma
- Bambu'dan daha yavaş (60-100 mm/sn)
- Daha küçük baskı hacmi (250x210x220mm)
- i3 tasarımı — CoreXY kadar rijit değil
#4 — Raise3D E2 ($2,499)
#4En İyi Profesyonel IDEX Yazıcı
Raise3D E2; çift doğrudan tahrik, kapalı hazne, HEPA filtreleme ve profesyonel yazılıma sahip profesyonel bir IDEX (Bağımsız Çift Ekstrüder) yazıcıdır. Üretim ve profesyonel ortamlar için tasarlanmıştır.
Artılar
- IDEX — bekleyen nozülde sızıntı yok, çoğaltma/ayna modları
- Profesyonel yapı kalitesi ve güvenilirlik
- Çift doğrudan tahrikli ekstrüder
- HEPA/aktif karbon filtreli kapalı hazne
- Mükemmel müşteri desteği
- Çift ekstrüzyon için optimize edilmiş ideaMaker dilimleyici
- Video izleme kamerası
- Güç kesintisi sonrası devam
Eksiler
- 2.499 $ ile pahalı
- Maksimum yalnızca 300°C — PEEK kullanılamaz
- Pirinç nozullar (sertleştirilmiş değil — CF bunları aşındırır)
- Daha yavaş baskı hızları
- Geniş yer kaplar ve ağırdır (35 kg)
- Hobi kullanıcıları için gereğinden fazla
- ideaMaker, Cura/PrusaSlicer kadar popüler değil
#5 — Flashforge Creator 4 (1.799 $)
#5En İyi Orta Segment IDEX Yazıcı
Flashforge Creator 4, iki bağımsız taşıyıcıya, kapalı hazneye ve 300x250x200 mm baskı hacmine sahip bir IDEX yazıcıdır. Üretim için çoğaltma ve ayna modlarını destekler.
Artılar
- IDEX — sızıntı yok, çoğaltma/ayna modları
- İki bağımsız 300°C'lik hotend
- Geniş baskı hacmi (300x250x200 mm)
- Kapalı hazne
- Dokunmatik ekran arayüzü
- Küçük üretim serileri için iyi
Eksiler
- 1.799 $ ile pahalı
- Maksimum yalnızca 300°C
- Pirinç nozullar (sertleştirilmiş değil)
- Bowden ekstrüderler — TPU basmak daha zor
- Geniş yer kaplar
- Daha yavaş baskı hızları
- Bambu/Prusa'ya kıyasla topluluk desteği daha sınırlı
#6 — Ultimaker S7 (4.995 $)
#6En İyi Profesyonel Çift Ekstrüderli Yazıcı (Kurumsal)
Ultimaker S7, 330x240x300 mm baskı hacmine, kapalı hazneye ve mükemmel bir yazılım ekosistemine sahip profesyonel bir çift ekstrüderli yazıcıdır. Kurumsal ve eğitim amaçlı kullanım için tasarlanmıştır.
Artılar
- Mükemmel baskı kalitesi ve güvenilirlik
- Geniş baskı hacmi (330x240x300 mm)
- Profesyonel yazılım (Cura, Digital Factory)
- Hava akışı yönetimli kapalı hazne
- Çift doğrudan tahrik
- Kurumsal destek ve servis
Eksiler
- 4.995 $ ile çok pahalı
- Maksimum yalnızca 280°C — sınırlı malzeme desteği
- Pirinç nozullar (sertleştirilmiş değil)
- Yavaş baskı hızları
- Tescilli malzemeler (üçüncü taraf malzemeler de çalışır)
- Çoğu kullanıcı için gereğinden fazla
#7 — Creality CR-10 SE Dual (649 $)
#7En İyi Uygun Fiyatlı Çift Ekstrüderli Yazıcı
Creality CR-10 SE Dual, tek taşıyıcı üzerinde iki adet 260°C'lik hotend'e sahip, uygun fiyatlı bir çift ekstrüderli yazıcıdır. Geniş baskı hacmine sahip olsa da sıcaklık kapasitesi sınırlıdır ve kapalı değildir.
Artılar
- 649 $ ile en ucuz çift ekstrüderli yazıcı
- Geniş baskı hacmi (300x300x320 mm)
- Doğrudan tahrikli ekstrüderler
- Yeni başlayanların çift ekstrüzyonu öğrenmesi için iyi
- Dokunmatik ekran
Eksiler
- Maksimum yalnızca 260°C — PTFE kaplı, mühendislik malzemeleri kullanılamaz
- Kapalı değil — ABS/PC'de çarpılma
- Kalite kontrolü tutarsız
- Pirinç nozullar (sertleştirilmiş değil)
- Temel yazılım
- Sınırlı çift ekstrüzyon dokümantasyonu
- X ekseni ray yükseltmesi yok
#8 — Anycubic Kobra 2 Combo (599 $)
#8En İyi Uygun Fiyatlı Çok Renkli MMU
Anycubic Kobra 2 Combo, 4 makaralı otomatik malzeme besleyiciye sahip, uygun fiyatlı çok renkli bir sistemdir. Tek 260°C'lik hotend'e sahiptir; Bambu AMS'ye benzer bir konsepti daha düşük fiyatla sunar.
Artılar
- 599 $ ile en ucuz çok renkli sistem
- 4 renk otomatik
- Yüksek baskı hızları
- Yeni başlayanlar için iyi
Eksiler
- Maksimum yalnızca 260°C
- Tek nozul — tüm malzemeler için aynı sıcaklık
- Yüksek filament israfı
- Malzeme besleyicide güvenilirlik sorunları
- Kapalı değil
- Yazılım özellikleri sınırlı
- Daha küçük topluluk
Kıyaslama
| Yazıcı | Çift Renk Kalitesi | PVA Desteği | Yüksek Sıcaklık (PC) | TPU Kullanımı | Kullanım Kolaylığı | Fiyat-performans |
|---|---|---|---|---|---|---|
| QIDI i-Fast + Çift | Mükemmel | Mükemmel | Evet (350°C) | Mükemmel (doğrudan tahrik) | Orta düzey | Mükemmel |
| Bambu X1C + AMS | Mükemmel | Orta (AMS sorunları) | Sınırlı (300°C) | Zayıf (AMS sıkışmaları) | Mükemmel | İyi |
| Prusa MK4 + MMU3 | İyi | Orta (MMU sıkışmaları) | Hayır (300°C) | Zayıf (MMU sıkışmaları) | İyi | Çok iyi |
| Raise3D E2 | Çok iyi | Çok iyi | Sınırlı (300°C) | Çok iyi (doğrudan tahrik) | İyi | Orta |
| Flashforge Creator 4 | İyi | İyi | Sınırlı (300°C) | Orta (Bowden) | Orta düzey | Orta |
| Ultimaker S7 | Çok iyi | Çok iyi | Hayır (280°C) | İyi (doğrudan tahrik) | İyi | Zayıf (fiyat) |
| Creality CR-10 SE | Orta | Orta | Hayır (260°C) | İyi (doğrudan tahrik) | Orta düzey | İyi (fiyat) |
| Anycubic Kobra 2 | Orta | Zayıf | Hayır (260°C) | Zayıf | İyi | İyi (fiyat) |
Malzeme Yetenek Matrisi
| Yazıcı | PLA | PETG | ABS | TPU | PVA | Naylon | PC | CF | PEEK |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| QIDI i-Fast + Çift | Evet | Evet | Evet | Evet | Evet | Evet | Evet | Evet | Sınırlı |
| Bambu X1C + AMS | Evet | Evet | Evet | Sınırlı | Sınırlı | Evet | Sınırlı | Evet | Hayır |
| Prusa MK4 + MMU3 | Evet | Evet | Sınırlı | Sınırlı | Sınırlı | Sınırlı | Hayır | Sınırlı | Hayır |
| Raise3D E2 | Evet | Evet | Evet | Evet | Evet | Evet | Sınırlı | Hayır | Hayır |
| Flashforge Creator 4 | Evet | Evet | Evet | Sınırlı | Evet | Evet | Sınırlı | Hayır | Hayır |
| Ultimaker S7 | Evet | Evet | Evet | Evet | Evet | Sınırlı | Hayır | Hayır | Hayır |
| Creality CR-10 SE | Evet | Evet | Sınırlı | Evet | Sınırlı | Hayır | Hayır | Hayır | Hayır |
| Anycubic Kobra 2 | Evet | Evet | Sınırlı | Sınırlı | Zayıf | Hayır | Hayır | Hayır | Hayır |
Yatırım Getirisi Analizi: Çift Ekstrüzyon Ne Zaman Kendini Amorti Eder?
| Kullanım Alanı | Yazıcı | Maliyet | Dış kaynak kullanımına kıyasla tasarruf | Amorti süresi |
|---|---|---|---|---|
| Mühendislik prototipleri (PC + PVA) | QIDI i-Fast + Çift | $1,079 | Parça başına 80-150 $ | 7-14 parça |
| Tüketici ürünlerinde çok renkli baskı | Bambu X1C + AMS | $1,499 | Parça başına 20-50 $ | 30-75 parça |
| Küçük ölçekli üretim (çoğaltma) | Flashforge Creator 4 | $1,799 | Parça başına 10-30 $ (2 kat) | 60-180 parça |
| Hobi amaçlı çoklu malzeme | Prusa MK4 + MMU3 | $1,099 | Minimal (hobi değeri) | Uygulanamaz |
| Kurumsal / eğitim | Ultimaker S7 | $4,995 | Parça başına 50-100 $ | 50-100 parça |
| Bütçeyle öğrenme | Creality CR-10 SE | $649 | Minimal | Uygulanamaz |
Çift Ekstrüder Satın Alırken Yapılan Yaygın Hatalar
- Çoklu malzeme için MMU satın almak: MMU sistemleri (Bambu, Prusa) çok renkli baskı için harikadır ancak farklı sıcaklıklar gerektiren malzemeleri basamaz. PLA+TPU veya PLA+PC kullanmanız gerekiyorsa gerçek bir çift sıcak uca (QIDI i-Fast, Raise3D) ihtiyacınız vardır.
- Sıcaklık sınırlarını göz ardı etmek: Çoğu çift ekstrüder 260-300°C ile sınırlıdır. PC, naylon veya karbon fiber basmak istiyorsanız 350°C'lik tam metal sıcak uçlara ihtiyacınız vardır (bu sıralamadaki tek seçenek QIDI i-Fast'tir).
- Filament israfını küçümsemek: MMU sistemleri, temizleme kulelerinde filamentin %10-30'unu israf eder. Gerçek çift sıcak uçlar, başlangıç kulelerinde yalnızca %5-10 israf eder. Pahalı malzemeler (PC, PEEK) için bu oran önemlidir.
- Kapalı hazneyi unutmak: ABS, PC ve naylon, bükülmeyi önlemek için kapalı bir hazne gerektirir. Açık çerçeveli yazıcılar (Prusa, Creality, Anycubic), çift ekstrüzyona sahip olsalar bile bu malzemelerle zorlanır.
- Nozul malzemesini göz ardı etmek: Karbon fiber, pirinç nozulları 5-10 saat içinde aşındırır. CF basmayı planlıyorsanız yazıcının sertleştirilmiş çelik nozullara (QIDI, Bambu) sahip olduğundan emin olun veya yedek nozul maliyetini hesaba katın.
- Nozul ofsetini kalibre etmemek: Gerçek çift sıcak uçlar, hassas X/Y ofset kalibrasyonu gerektirir. Hizalama hatası, çift renkli baskılarda görünür dikişlere neden olur. Kalibrasyon için 2-3 deneme baskısı ayırın.
- Tak ve çalıştır beklemek: Çift ekstrüzyonun bir öğrenme eğrisi vardır. En kolay sistemlerde bile (Bambu) başlangıç kuleleri, silme duvarları ve malzeme ayarları için dilimleyici yapılandırması gerekir.
- Sadece renk sayısına göre satın almak: Daha fazla renk (Bambu ile 16 renk), daha iyi çoklu malzeme anlamına gelmez. İşlevsel parçalar için bağımsız sıcaklık kontrolüne sahip 2 malzeme, aynı sıcaklıkta 16 renkten daha kullanışlıdır.
Son Karar
Mühendislik Çoklu Malzeme için: QIDI i-Fast + Çift Tam Metal Ekstrüder (1.079 $) — 1. Sırada
Mühendislik malzemeleriyle (PC, naylon, karbon fiber) çift ekstrüzyon kullanarak veya PVA'da çözünebilen desteklerle baskı almanız gerekiyorsa, Çift Tamamen Metal Ekstrüderli QIDI i-Fast en iyi seçimdir. İki bağımsız 350°C tamamen metal hotend'e, TPU için çift doğrudan tahrike, kapalı hazneye ve sertleştirilmiş çelik nozullara sahip tek yazıcıdır. Gerçek çift hotend tasarımı, PVA ve çoklu malzeme baskılarını MMU sistemlerinden daha güvenilir biçimde gerçekleştirir. Toplam 1.079 $ fiyatıyla (veya 179,99 $ yükseltme seçeneğiyle) mühendislik amaçlı çoklu malzeme baskısı için en iyi fiyat-performansı sunar.
Çok Renkli için: Bambu Lab X1C + AMS (1.499 $) — Sıralamada 2. sırada
Öncelikli amacınız çok renkli dekoratif baskılar ve kullanım kolaylığını en üst düzeye çıkarmaksa, AMS'li Bambu X1C en iyi seçimdir. 16 renge kadar destek, otomatik geçiş, LIDAR tabla seviyeleme ve en yüksek baskı hızlarını sunar. Ancak 300°C ile sınırlıdır, yüksek filament israfına yol açar ve PVA ile TPU'da zorlanır. Gerçek bir çoklu malzeme sistemi değil, çok renkli bir sistemdir.
Bütçe için: Prusa MK4 + MMU3 (1.099 $) — Sıralamada 3. sırada
Açık kaynaklı onarım olanağıyla çoklu malzeme özelliği isteyen ve bütçesini düşünen hobi kullanıcıları için MMU3'lü Prusa MK4 en iyi fiyat-performans seçeneğidir. Beş malzeme desteği, güçlü topluluk desteği ve kanıtlanmış güvenilirlik sunar. 300°C ile sınırlıdır ve kapalı değildir; ancak çoklu malzeme baskısına başlamak için harika bir seçenektir.