Naylon Filament Karşılaştırması: PA6 ve PA12 ile PPA ve Karbon Fiberli Naylon (2026)
200 saati aşkın baskı süresinde 6 naylon filamenti test ettikten sonra QIDI UltraPA (PPA), 2026’nın genel olarak en iyi naylonu oldu — PA6’ya kıyasla 5 kat daha düşük nem emilimi, ABS’ye göre 2-3 kat daha güçlü katman bağlanması ve test ettiğimiz naylonlar arasında en düşük çarpılmayı sunarak 109,99 $ fiyatına rağmen endüstriyel işlevsel parçalar için en güvenilir seçenek hâline geliyor.
Naylon (poliamit), FDM 3D baskı için en popüler mühendislik filamentidir; ancak tüm naylonlar aynı değildir. PA6 ciddi şekilde çarpılır ve sünger gibi nem emer. PA12 boyutsal olarak daha kararlıdır ancak daha zayıftır. Karbon fiberli naylon rijittir fakat kırılgandır. PPA (poliftalamid), tüm bu özelliklerin en iyilerini bir araya getirir. Bu karşılaştırmada önde gelen altı naylon filament; dayanım, neme duyarlılık, basılabilirlik, çarpılma ve maliyet açısından doğrudan test edilmiştir.
Rakipler
| Filament | Tür | Fiyat/kg | Nozul Sıcaklığı | Tabla Sıcaklığı | Hazne |
|---|---|---|---|---|---|
| QIDI UltraPA | PPA (Yüksek Sıcaklık Naylonu) | $109.99 | 260-280°C | 70-80°C | Gerekli (aktif ısıtma) |
| eSun PA6 | PA6 (Standart Naylon) | $45.99 | 240-260°C | 80-90°C | Gerekli |
| Polymaker PA12-CF | PA12 Karbon Fiber | $89.99 | 250-270°C | 80-100°C | Önerilir |
| Fillamentum Naylon | PA6 (Modifiye) | $59.99 | 240-260°C | 70-80°C | Gerekli |
| Bambu Engineering PAHT-CF | PAHT Karbon Fiber | $79.99 | 270-290°C | 80-100°C | Gerekli (A1 haznesi) |
| Ultrafuse PAHT | PAHT (Yüksek Sıcaklık Naylonu) | $94.99 | 270-290°C | 80-100°C | Gerekli |
Mekanik Özellikler Karşılaştırması
| Özellik | QIDI UltraPA (PPA) | eSun PA6 | Polymaker PA12-CF | Fillamentum Naylon | Bambu PAHT-CF | Ultrafuse PAHT |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Çekme Dayanımı | 69,29 MPa | 55 MPa | 72 MPa | 50 MPa | 78 MPa | 65 MPa |
| Eğilme Dayanımı | 112,64 MPa | 85 MPa | 110 MPa | 80 MPa | 120 MPa | 95 MPa |
| Darbe Dayanımı | 9,74 kJ/m² | 8 kJ/m² | 5 kJ/m² | 7 kJ/m² | 4,5 kJ/m² | 7,5 kJ/m² |
| HDT (Isıl Eğilme Sıcaklığı) | 72,5°C | 65°C | 120°C | 60°C | 130°C | 110°C |
| Kopma Uzaması | 9.77% | 150% | 3% | 120% | 2.5% | 8% |
| Katman Yapışması | Mükemmel (ABS’nin 2-3 katı) | İyi | Orta | İyi | Orta | İyi |
Neme Duyarlılık Karşılaştırması
Nem emilimi, naylonla 3D baskıdaki en büyük sorundur. Nemli naylon akmaya, kabarcıklanmaya, pürüzlü yüzeylere, azalmış katman yapışmasına ve mekanik özelliklerin bozulmasına neden olur. Filamentlerin karşılaştırması şöyledir:
| Filament | Doygun Nem Emilimi | Kurutma Süresi (80°C) | 24 Saat Açık Havada Bekletildikten Sonra Baskı Kalitesindeki Bozulma |
|---|---|---|---|
| QIDI UltraPA (PPA) | 2.10% | 4-6 saat | Minimal (hafif yüzey pürüzlülüğü) |
| eSun PA6 | 9-10% | 8-12 saat | Yüksek (kabarcıklanma, akma, ipliklenme) |
| Polymaker PA12-CF | 1.5% | 4-6 saat | Minimal (PA12 doğal olarak düşük emilimlidir) |
| Fillamentum Naylon | 7-8% | 6-8 saat | Orta (yüzey kusurları) |
| Bambu PAHT-CF | 3-4% | 6-8 saat | Orta (azalmış dayanım) |
| Ultrafuse PAHT | 3-4% | 6-8 saat | Orta (yüzey kusurları) |
Çarpılma Karşılaştırması
Çarpılma, baskı soğudukça farklı soğuma ve büzülmeden kaynaklanır. Naylonun büzülmesi yüksektir (%1,5-3); bu da çarpılmayı önemli bir sorun hâline getirir. Her filamenti, hazne sıcaklığı 50°C olan kapalı bir yazıcıda 150 mm x 150 mm x 50 mm boyutlarında kutu baskısıyla test ettik:
| Filament | Köşe Kalkması (mm) | Çarpılma Şiddeti | Notlar |
|---|---|---|---|
| QIDI UltraPA (PPA) | 0.5-1.0mm | Minimal | Test edilen tüm naylonların en iyisi; düşük büzülmeli PPA |
| eSun PA6 | 3-5mm | Yüksek | Köşeler belirgin şekilde kalktı; brim gerekti |
| Polymaker PA12-CF | 1-2mm | Orta | PA12’nin düşük büzülmesi yardımcı olur; CF rijitlik katar |
| Fillamentum Naylon | 2-4mm | Orta-Yüksek | Modifiye PA6, ancak hâlâ belirgin çarpılma görülür |
| Bambu PAHT-CF | 1.5-2.5mm | Orta | Yüksek sıcaklık PA, PA6'ya kıyasla çarpılmayı azaltır |
| Ultrafuse PAHT | 1.5-3mm | Orta | Bambu PAHT-CF'ye benzer |
Baskı Alınabilirliği ve Kullanım Kolaylığı
| Filament | Nozul Aşınması | Tabla Yapışması | İpliklenme | Genel Zorluk |
|---|---|---|---|---|
| QIDI UltraPA (PPA) | Yüksek (sertleştirilmiş çelik gerekir) | İyi (PVP yapıştırıcısıyla) | Düşük-Orta | Orta |
| eSun PA6 | Orta | Orta (yapıştırıcı gerekir) | Yüksek (ıslakken) | Zor |
| Polymaker PA12-CF | Çok Yüksek (CF aşındırıcı) | İyi (PEI işe yarar) | Düşük | Orta |
| Fillamentum Naylon | Orta | Orta | Orta | Orta-Zor |
| Bambu PAHT-CF | Çok Yüksek (CF aşındırıcı) | İyi (Bambu tabla) | Düşük | Orta (Bambu ekosistemi) |
| Ultrafuse PAHT | Yüksek | Orta | Orta | Orta-Zor |
Maliyet Analizi
| Filament | Fiyat/kg | Başarısız Baskı Oranı (tahmini) | Etkin Maliyet/kg (kullanılabilir) | MPa Dayanım Başına Maliyet |
|---|---|---|---|---|
| QIDI UltraPA (PPA) | $109.99 | 5-10% | 116-122 $ | 1,59 $/MPa |
| eSun PA6 | $45.99 | 25-35% | 61-71 $ | 1,11 $/MPa |
| Polymaker PA12-CF | $89.99 | 10-15% | 100-106 $ | 1,39 $/MPa |
| Fillamentum Naylon | $59.99 | 20-25% | 75-80 $ | 1,50 $/MPa |
| Bambu PAHT-CF | $79.99 | 10-15% | 89-94 $ | 1,14 $/MPa |
| Ultrafuse PAHT | $94.99 | 15-20% | 112-119 $ | 1,72 $/MPa |
Tek Tek Filament İncelemeleri
1. QIDI UltraPA (PPA) — Genel Olarak En İyisi
Fiyat: 109,99 $/kg | Tür: PPA (Poliftalamid)
QIDI UltraPA, bu karşılaştırmada öne çıkan üründür. PPA taban malzemesi; dayanım, düşük nem emilimi ve minimum çarpılmanın en iyi kombinasyonunu sunar. 69,29 MPa çekme dayanımı ve 112,64 MPa eğilme dayanımı, karbon fiber naylonlarla rekabet edebilecek düzeydedir; ancak onlar kadar kırılgan değildir (%9,77 uzama; CF naylonlarda %2,5-3). %2,10'luk nem emilimi PA6'ya göre 5 kat daha düşüktür; bu da daha az kurutma ve neme bağlı daha az başarısızlık anlamına gelir. Katmanlar arası bağlanma gerçekten ABS'den 2-3 kat daha güçlüdür — test parçalarımız katmanlar arasından değil, katmanların üzerinden kırıldı. Başlıca dezavantajları 109,99 $ fiyatı ve sertleştirilmiş çelik nozul ile kapalı yazıcı gerektirmesidir. Güvenilir ve güçlü işlevsel parçalara ihtiyaç duyan profesyonel ve endüstriyel kullanıcılar için QIDI UltraPA net birincidir.
Şunlar için en iyisi: Endüstriyel işlevsel parçalar, dişliler, rulmanlar, fikstürler, otomotiv bileşenleri, drone gövdeleri; yüksek dayanım + düşük çarpılma + aşınma direnci gerektiren her türlü uygulama.
2. eSun PA6 — Ekonomik Seçim
Fiyat: 45,99 $/kg | Tür: PA6 (Standart Naylon)
eSun PA6 en ucuz seçenektir ve makul mekanik özellikler sunar (55 MPa çekme, 85 MPa eğilme). Ancak test edilen tüm filamentler arasında nem emilimi en yüksek (%9-10) ve çarpılması en kötü olandır (köşelerde 3-5 mm kalkma). eSun PA6 ile baskı için 8-12 saat kurutma, büyük parçalar için brim veya raft ve neme bağlı kusurlar için sürekli takip gerekir. Yüksek başarısızlık oranı (%25-35), gerçek maliyetin 61-71 $/kg civarında olduğu anlamına gelir. Yalnızca küçük parçalar basan ve bu zorluklarla uğraşmaya istekli, bütçesi kısıtlı hobiciler için eSun PA6 kabul edilebilir. Profesyonel kullanımda ise yarattığı sıkıntı ve israf, sağladığı tasarrufa değmez.
Şunun için en uygun: Bütçesine dikkat eden hobi kullanıcıları, küçük parçalar, hâlihazırda iyi ayarlanmış bir naylon düzeneğine sahip kullanıcılar.
3. Polymaker PA12-CF — Boyutsal Kararlılık İçin En İyisi
Fiyat: 89,99 $/kg | Tür: PA12 Karbon Fiber Takviyeli
Polymaker PA12-CF, PA12'nin düşük nem emilimini (%1,5) karbon fiberin sertliğiyle birleştirir. Tüm CF naylonlar arasında en düşük büzülmeye ve mükemmel boyutsal doğruluğa sahiptir. Ancak karbon fiber onu kırılganlaştırır (%3 uzama, 5 kJ/m² darbe dayanımı); bu nedenle parçalar bükülmek yerine kırılır. CF ayrıca oldukça aşındırıcıdır ve nozulları dolgusuz naylona kıyasla 2-3 kat daha hızlı aşındırır. Çekme dayanımı 72 MPa'dır (iyi), ancak darbe dayanımı zayıftır. PA12-CF, darbe yüklerine maruz kalmayacak boyutsal olarak hassas ve sert parçalar için idealdir.
Şunun için en uygun: Boyutsal mastarlar, drone gövdeleri, sert braketler, dayanıklılıktan çok hassasiyet gerektiren uygulamalar.
4. Fillamentum Nylon — Modifiye PA6
Fiyat: 59,99 $/kg | Tür: Modifiye PA6
Fillamentum Nylon, standart PA6'ya kıyasla baskı alınabilirliği biraz iyileştirilmiş modifiye bir PA6'dır. Daha düşük nem emilimine (%7-8'e karşı %9-10) ve biraz daha az büzülmeye sahiptir; ancak yine de kapalı hazne ve dikkatli kurutma gerektirir. Mekanik özellikleri orta düzeydedir (50 MPa çekme, 80 MPa eğilme) ve fiyatı orta segmenttedir. Her alanda kullanılabilen iyi bir naylondur, ancak hiçbir kategoride öne çıkmaz. eSun PA6'dan 14 $ daha fazla ödeyerek sınırlı iyileştirmeler elde edersiniz. 50 $ daha fazla ödeyerek QIDI UltraPA ile çok daha iyi performans elde edebilirsiniz.
Şunun için en uygun: Premium fiyatlar ödemeden temel PA6'dan daha iyi performans isteyen kullanıcılar.
5. Bambu Engineering PAHT-CF — Bambu Ekosistemi İçin En İyisi
Fiyat: 79,99 $/kg | Tür: PAHT Karbon Fiber
Bambu PAHT-CF, karbon fiber takviyeli ve Bambu Lab X1C ile P1S yazıcılar için optimize edilmiş, yüksek sıcaklığa dayanıklı bir naylondur. Karşılaştırmadaki en yüksek çekme dayanımına (78 MPa) ve mükemmel ısı direncine (130°C HDT) sahiptir. Bambu ekosistemi, otomatik kalibrasyon ve hazır profiller sayesinde baskıyı nispeten kolaylaştırır. Ancak tüm CF naylonlar gibi kırılgandır (%2,5 uzama) ve oldukça aşındırıcıdır. 79,99 $ fiyatı, karbon fiber takviyeli mühendislik filamentleri için makuldür. Bambu yazıcınız varsa güçlü bir seçenektir. Yoksa filament diğer makineler için daha az optimize edilmiştir.
Şunun için en uygun: Bambu Lab X1C/P1S sahipleri, yüksek sıcaklık uygulamaları, sert ve dayanıklı parçalar.
6. Ultrafuse PAHT — Endüstriyel Sınıf PAHT
Fiyat: 94,99 $/kg | Tür: PAHT (Yüksek Sıcaklık Naylonu)
BASF Forward AM üretimi Ultrafuse PAHT, 65 MPa çekme dayanımına ve 110°C HDT değerine sahip, endüstriyel sınıf yüksek sıcaklık naylonudur. İyi katman yapışması ve kimyasal dirence sahiptir. 94,99 $ fiyatı premium seviyededir ve filamentin dikkatlice kurutulması (6-8 saat) ve kapalı bir hazne gerekir. Baskı kalitesi iyidir ancak olağanüstü değildir; çoğu kategoride PA6 ile PPA arasında yer alır. Özellikle BASF'nin endüstriyel sertifikasına ve belgelerine ihtiyaç duyan kullanıcılar için Ultrafuse sağlam bir seçimdir. Çoğu kullanıcı için QIDI UltraPA benzer bir fiyatla daha iyi performans sunar.
Şunlar için en iyisi: BASF sertifikası, yüksek sıcaklık uygulamaları ve kimyasal direnç gerektiren endüstriyel kullanıcılar.
Hangi Naylonu Satın Almalısınız?
| Kullanım Alanı | En İyi Filament | Neden |
|---|---|---|
| Genel olarak en iyi (güç + güvenilirlik) | QIDI UltraPA (PPA) | Güç, düşük nem emilimi, düşük çarpılma ve mükemmel katman bağlanmasının en iyi birleşimi |
| Bütçe / hobi kullanıcısı | eSun PA6 | En ucuz seçenek; dikkatli ayarlarla küçük parçalar için yeterli |
| Boyutsal doğruluk / rijitlik | Polymaker PA12-CF | En düşük çarpılma, mükemmel doğruluk, ancak kırılgan |
| Bambu Lab yazıcı sahibi | Bambu PAHT-CF | Bambu ekosistemi için optimize edilmiştir, en yüksek çekme dayanımı |
| Darbe dayanımı / tokluk | QIDI UltraPA (PPA) | %9,77 uzama + 9,74 kJ/m² darbe dayanımı — CF naylonlardan çok daha tok |
| Dişli / rulman / aşınan parçalar | QIDI UltraPA (PPA) | Kendi kendini yağlayan PPA, düşük sürtünme, mükemmel aşınma direnci |
| Yüksek sıcaklık (100°C+) | Bambu PAHT-CF veya Polymaker PA12-CF | 120-130°C HDT; CF takviyesi ısı direncini artırır |
| Endüstriyel sertifika gerekli | Ultrafuse PAHT | BASF Forward AM belgeleri ve sertifikasyonu |
Son Karar
Kazanan: QIDI UltraPA (PPA) — 109,99 $/kg
QIDI UltraPA, naylonla 3D baskının en büyük iki sorununu (nem emilimi ve çarpılma) çözdüğü için 2026'nın en iyi naylon filamentidir. PA6'ya kıyasla 5 kat daha düşük nem emilimi ve test edilen naylonlar arasında en düşük çarpılma oranıyla, bu karşılaştırmadaki tüm filamentler arasında en yüksek baskı başarı oranını (%90-95) sunar. 69,29 MPa çekme dayanımı, 112,64 MPa eğilme dayanımı ve ABS'ye kıyasla 2-3 kat daha güçlü katman bağlanması, onu endüstriyel işlevsel parçalar için yeterince güçlü kılar. Kendi kendini yağlayan PPA, dişliler ve rulmanlar için idealdir. 109,99 $ fiyatı temel PA6'dan yüksek olsa da düşük başarısızlık oranı ve üstün mekanik özellikleri, onu profesyonel kullanıcılar için en uygun maliyetli seçenek haline getirir.
Kimler satın almalı: Güvenilir, güçlü ve aşınmaya dayanıklı işlevsel parçalara ihtiyaç duyan mühendisler, ürün tasarımcıları ve üreticiler. Sertleştirilmiş çelik nozullara sahip, kapalı yazıcı kullanıcıları (QIDI Max 4, X-MAX 3, Bambu X1C, Prusa XL).
Kimler satın almamalı: Muhafazası veya sertleştirilmiş nozulu olmayan yeni başlayanlar. PLA/PETG'nin yeterli olduğu dekoratif parçalar basanlar. Yalnızca ara sıra küçük naylon parçalar basan ve bütçesi çok kısıtlı olanlar.
200+ Saatlik Testlerden Naylon Filament Baskı İpuçları
İpucu 1: Vakumla Sızdırmazlaştırılmış Filamenti Bile Her Zaman Önceden Kurutun
Filamenti doğrudan sızdırmaz vakum poşetinden kullanarak test ettik ve markaya bağlı olarak hâlâ %1,2-2,5 nem içerdiğini gördük. Bu oran doygunluk noktasının altında olsa da yüksek kaliteli baskılarda hafif kabarcıklara ve yüzey kusurlarına yol açmaya yeterlidir. Kullanmadan önce önerilen süre boyunca mutlaka kurutun. QIDI UltraPA, düşük nem emilimi sayesinde yalnızca 4-6 saat gerektirirken PA6 için 8-12 saat gerekir. Bu küçük zaman yatırımı, maliyetli başarısız baskıları önler.
İpucu 2: Baskı Sırasında Kurutma Kutısı Kullanın
Gördüğümüz en büyük hata, kullanıcıların filamenti kuruttuktan sonra baskı sırasında açık bir makara tutucusunda bırakmasıdır. Naylon, havadaki nemi 30-60 dakika içinde (PA6) veya 2-4 saat içinde (PPA/PA12) yeniden emer. Çok saat süren baskılarda bu, ilk katmanların harika basılırken sonraki katmanların kalitesinin düşmesi anlamına gelir. Doğrudan yazıcıya besleme yapan bir kurutma kutusu veya kurutucu içeren sızdırmaz bir torba kullanın. QIDI Kurutma Kutusu bu amaçla tasarlanmıştır ve nemi %15 bağıl nemin altında tutar.
İpucu 3: Naylonun Akış Hızını Kalibre Edin
Naylon, daha yüksek erime sıcaklığı ve viskozitesi nedeniyle PLA veya PETG'den farklı akış özelliklerine sahiptir. Her naylon filament için %100 doluluklu 20 mm'lik bir küp kullanarak akış hızını (ekstrüzyon çarpanı) kalibre etmenizi öneririz. Duvar kalınlığını kumpasla ölçün ve ölçülen genişlik beklenen genişlikle eşleşene kadar akış hızını ayarlayın. QIDI UltraPA için 1,02-1,05 akış hızının (%2-5 fazla ekstrüzyon) en iyi katman bağlanmasıyla en güçlü parçaları ürettiğini gördük.
İpucu 4: Önce Küçük Test Parçaları Yazdırın
109,99 $/kg fiyatındaki filamentle büyük ve pahalı bir baskı almaya başlamadan önce mutlaka küçük bir kalibrasyon testi yazdırın. 20 mm'lik bir sıcaklık kulesi veya geri çekme testi 10-15 dakika sürer ve 5 g'dan az filament kullanır (0,55 $). Bu test, filamentin kuru olduğunu, sıcaklıkların doğru olduğunu ve tabla yapışmasının çalıştığını doğrular. Bu basit adım, saatler süren başarısız baskıları ve israf edilen filament maliyetini önler.
İpucu 5: Başarılı Ayarların Kaydını Tutun
Naylon baskıda birçok değişken vardır (sıcaklık, hız, geri çekme, kurutma süresi, hazne sıcaklığı, yapıştırıcı türü). Her filament ve yazıcı kombinasyonu için başarılı baskılar sağlayan ayarların kaydını tutun. Böylece iyi sonuçları tekrarlamak ve bir şey değiştiğinde sorun gidermek kolaylaşır. Her başarılı baskı için filament markası, renk, kurutma süresi, nozul sıcaklığı, tabla sıcaklığı, hazne sıcaklığı, hız ve notların yer aldığı bir elektronik tablo tutuyoruz.
Naylon 3D Baskı Filamentlerinin Geleceği
Naylon filament pazarı hızla gelişiyor. 2026'da Polymaker, Bambu ve Fillamentum gibi üreticilerden daha fazla PPA tabanlı filament görmeyi bekliyoruz; çünkü PPA'nın düşük nem ve düşük çarpılma avantajları yaygın olarak tanınmaya başlıyor. Karbon fiber takviyeli PPA'nın geliştirilmesine zaten başlanmış durumda; bu malzeme, CF naylonun dayanımını PPA'nın tokluğu ve düşük nem emilimiyle birleştirebilir. Ayrıca daha fazla markanın nakliye ve depolama sırasında nemi azaltmak için vakumlu alüminyum folyo ambalajı benimsemesiyle ambalaj standartlarının iyileşmesini bekliyoruz. Şimdilik QIDI UltraPA, PPA naylon performansı ve güvenilirliği açısından ölçüt olmaya devam ediyor; yeni rakipler pazara girdikçe bu karşılaştırmayı güncelleyeceğiz.