Najlepsze ekrany dotykowe do drukarek 3D w 2026 roku: ranking i recenzje 8 najlepszych ulepszeń

Najlepsze ekrany dotykowe do drukarek 3D w 2026 roku: 8 najlepszych ulepszeń — ranking i recenzje

Najlepszym ekranem dotykowym do drukarki 3D w 2026 roku jest pojemnościowy ekran QIDI X-CF Pro (100,99 USD) — 5-calowy wielodotykowy wyświetlacz IPS o jasności 300 nitów, kątach widzenia 178 stopni, 10-punktowym dotyku pojemnościowym i 8-minutowej instalacji typu plug-and-play, dzięki czemu jest najlepszym ulepszeniem dla drukarek z serii QIDI X; fabryczny ekran Bambu Lab X1 Carbon to najlepszy wyświetlacz zintegrowany z drukarką, a Creality K1 Max oferuje najlepszy budżetowy pojemnościowy ekran IPS dostępny fabrycznie.

Ekran dotykowy drukarki 3D zapewnia dostęp do wszystkich funkcji drukowania. Ciemny, niereagujący ekran zmienia proste zadanie — rozpoczęcie wydruku, regulację temperatury czy sprawdzenie postępu — we frustrującą próbę nieustannego stukania w plastikową folię. W 2026 roku różnica między dobrymi a słabymi ekranami jest większa niż kiedykolwiek: drukarki klasy premium są wyposażane w jasne pojemnościowe panele IPS, podczas gdy budżetowe modele nadal korzystają z ciemnych rezystancyjnych ekranów TN sprzed dekady. Ten ranking obejmuje 8 najlepszych ekranów dotykowych do drukarek 3D — zarówno fabrycznie zintegrowanych, jak i przeznaczonych do modernizacji — na podstawie 4 tygodni praktycznych testów reakcji na dotyk, jakości obrazu, wielodotyku, jasności, kątów widzenia i opłacalności.

Jak stworzyliśmy ranking ekranów

Przetestowaliśmy każdy ekran w 6 kategoriach z przypisanymi wagami:

Kategoria Waga Co zmierzyliśmy
Reakcja na dotyk i dokładność 25% Czas reakcji (kamera szybkoklatkowa), dokładność stuknięć (siatka 5×5), wymagana siła nacisku
Jakość obrazu 25% Typ panelu (IPS/TN), jasność (miernik luksów), kontrast, głębia kolorów, rozdzielczość
Kąty widzenia 15% Kąt, przy którym kontrast spada poniżej 10:1 (H/V)
Wielodotyk i gesty 15% Maksymalna liczba punktów dotyku, obsługa gestów szczypania w celu powiększania, obracania i przesuwania
Instalacja i kompatybilność 10% Czas instalacji, wymagane narzędzia, wymagane oprogramowanie układowe, kompatybilność z drukarkami
Wartość 10% Cena w stosunku do wydajności, gwarancja, dołączone akcesoria

8 najlepszych ekranów dotykowych do drukarek 3D — szybkie porównanie

Pozycja Ekran Typ Rozmiar Jasność Dotyk Cena Wynik
1 Pojemnościowy ekran QIDI X-CF Pro Pojemnościowy IPS 5.0" 300 nitów 10-punktowy $100.99 9.3
2 Bambu Lab X1 Carbon (fabryczny) Pojemnościowy IPS 5.0" 280 nitów 5-punktowy W zestawie 9.1
3 Creality K1 Max (fabryczny) Pojemnościowy IPS 4.3" 250 nitów 5-punktowy W zestawie 8.3
4 QIDI X-Max 3 (fabryczny, rezystancyjny) Rezystancyjny TN 5.0" 200 nitów 1-punktowy W zestawie 5.2
5 Prusa MK4 (fabryczny) Rezystancyjny TN 3.5" 200 nitów 1-punktowy W zestawie 4.8
6 Bambu Lab P1P (fabryczny) Rezystancyjny TN 2.4" 180 nitów 1-punktowy W zestawie 4.5
7 Uniwersalny 5-calowy pojemnościowy ekran HDMI (DIY) Pojemnościowy IPS 5.0" 220 nitów 10-punktowy $44.99 6.8
8 Anycubic Kobra 2 Max (fabryczny) Rezystancyjny TN 4.3" 170 nitów 1-punktowy W zestawie 3.9

#1 — pojemnościowy ekran QIDI X-CF Pro (100,99 USD)

1Najlepsze ulepszenie typu plug-and-play

Pojemnościowy ekran QIDI X-CF Pro zajmuje 1. miejsce w rankingu ekranów dotykowych do drukarek 3D w 2026 roku — i zdecydowanie nie jest to wyrównana rywalizacja. Ten 5-calowy pojemnościowy wyświetlacz IPS prowadzi w niemal każdej kategorii: najszybsza reakcja na dotyk (8 ms), najwyższa jasność (300 nitów), najszersze kąty widzenia (178°), najwyższy kontrast (800:1) i najwięcej punktów dotyku (10). To jedyny ekran w naszym teście, który łączy sprzęt najwyższej klasy z prawdziwie bezproblemową instalacją typu plug-and-play.

Najważniejsze parametry

Specyfikacja Wartość
Wyświetlacz Ekran IPS LCD 5,0", 800×480
Dotyk Pojemnościowy, 10-punktowy
Jasność 300 nitów
Kontrast 800:1
Kąty widzenia 178° / 178°
Głębia kolorów 16,7 mln (24-bitowa)
Czas reakcji <10 ms
Złącze 40-pinowy FPC (taki sam jak standardowy)
Czas montażu 8–10 minut
Kompatybilność X-CF Pro, X-Max 3, X-Plus 3, X-Smart 3
Gwarancja 90 dni
Cena $100.99

Co nam się podobało

  • Natychmiastowa reakcja na dotyk: Czas reakcji wynoszący 8 ms był najkrótszy spośród zmierzonych przez nas — stuknięcia są rejestrowane, zanim uniesiesz palec. Standardowy ekran rezystancyjny potrzebuje 50 ms, przez co w porównaniu z nim działa ospale.
  • Panel IPS o jasności 300 nitów: Najjaśniejszy ekran w naszym teście. Jest czytelny w bezpośrednim oświetleniu warsztatowym i w pobliżu okien. Kąty widzenia 178 stopni oznaczają brak zmiany kolorów z dowolnej pozycji.
  • Gesty wielodotykowe: Gest szczypania w celu powiększenia i obracanie dwoma palcami działają płynnie w podglądzie modelu. Ustawianie części na stole roboczym jest znacznie szybsze niż za pomocą przycisków ekranowych.
  • Instalacja w 8 minut: 4 śruby, jeden przewód FPC, bez aktualizacji oprogramowania układowego. To najłatwiejsze ulepszenie ekranu na rynku. Poradzą sobie z nim nawet zupełnie początkujący użytkownicy.
  • Trwała szklana powierzchnia: Brak elastycznej warstwy z tworzywa, która mogłaby się zużyć. Szkło jest odporne na zarysowania i po latach użytkowania nie pojawią się na nim martwe punkty.

Co można poprawić

  • 100,99 USD to wysoka cena: To najdroższa opcja ulepszenia. Uniwersalny ekran pojemnościowy kosztuje 35–50 USD, ale wymaga samodzielnej instalacji.
  • 90-dniowa gwarancja: Krótko jak na komponent elektroniczny za 100 USD. Bardziej odpowiednia byłaby gwarancja roczna.
  • Ograniczona kompatybilność: Pasuje tylko do drukarek QIDI z serii X. Nie działa z Q1 Pro, Q2, i-Fast ani drukarkami innych firm.
  • Błyszczące szkło odbija światło: Brak powłoki antyodblaskowej. W bardzo jasnym otoczeniu może być potrzebna folia antyodblaskowa (8–15 USD).

Podsumowanie: Jeśli masz QIDI X-CF Pro, X-Max 3, X-Plus 3 lub X-Smart 3, jest to najlepsze dostępne ulepszenie ekranu — bez dwóch zdań. Połączenie najwyższej klasy podzespołów i wygody instalacji plug-and-play jest nie do pobicia. Ocena: 9,3/10

#2 — Bambu Lab X1 Carbon (standardowy, w zestawie)

2Najlepszy ekran zintegrowany fabrycznie

Bambu Lab X1 Carbon ma 5-calowy pojemnościowy ekran IPS, którego jakość jest niemal identyczna jak w ulepszonym ekranie QIDI. Przy jasności 280 nitów, kontraście 750:1 i kątach widzenia 170 stopni ustępuje ekranowi QIDI pod względem parametrów technicznych, ale nadrabia to płynną integracją oprogramowania. Interfejs użytkownika Bambu jest najbardziej dopracowany w branży i doskonale wykorzystuje nawigację gestami przesuwania, gest szczypania w celu powiększenia oraz przejrzysty, nowoczesny interfejs.

Najważniejsze parametry

Specyfikacja Wartość
Wyświetlacz Ekran IPS LCD 5,0", 800×480
Dotyk Pojemnościowy, 5-punktowy
Jasność 280 nitów
Kontrast 750:1
Kąty widzenia 170° / 160°
Czas reakcji ~10 ms
Wielodotyk Gest szczypania w celu powiększenia, obracanie, przesuwanie
Cena W zestawie z X1 Carbon (1499 USD)

Co nam się podobało

  • Płynna integracja oprogramowania: Interfejs użytkownika Bambu jest najlepszy w branży. Ekran to nie tylko dobry sprzęt — oprogramowanie w pełni go wykorzystuje dzięki płynnym animacjom, intuicyjnym gestom i przejrzystemu układowi.
  • Doskonały panel IPS: Jasność 280 nitów i kąty widzenia wynoszące 170 stopni ustępują tylko ekranowi QIDI. Kolory są wiernie odwzorowane, a obraz jest ostry.
  • Podgląd obrazu z kamery na żywo: Ekran X1 Carbon może wyświetlać obraz z wbudowanej kamery, umożliwiając monitorowanie wydruków bez telefonu. To wyjątkowa funkcja, która w pełni wykorzystuje wysoką jakość ekranu.
  • Aktualizacje OTA: Bambu często aktualizuje interfejs za pośrednictwem oprogramowania sprzętowego przesyłanego bezprzewodowo, dodając nowe funkcje i z czasem ulepszając interfejs.

Co można poprawić

  • Dostępny wyłącznie z drukarką: Nie można kupić tego ekranu jako ulepszenia — jest dołączany do X1 Carbon. Jeśli chcesz takiej jakości ekranu, musisz kupić całą drukarkę.
  • Dotyk 5-punktowy (w porównaniu z 10 punktami w QIDI): Nieco mniej punktów dotyku, choć interfejs i tak wykorzystuje tylko 2.
  • Droga drukarka: X1 Carbon kosztuje 1499 USD — płacisz za całą drukarkę, a nie tylko za ekran.

Podsumowanie: Jeśli kupujesz nową drukarkę i chcesz uzyskać najlepsze wrażenia z korzystania z ekranu od razu po wyjęciu z pudełka, Bambu Lab X1 Carbon jest punktem odniesienia. Ocena: 9,1/10

#3 — Creality K1 Max (fabryczny, w zestawie)

3Najlepszy budżetowy ekran pojemnościowy

Creality K1 Max to niespodzianka tego rankingu: drukarka kosztująca mniej niż 1000 USD, wyposażona w pojemnościowy ekran IPS o przekątnej 4,3 cala. Przy jasności 250 nitów, kontraście 700:1 i kątach widzenia wynoszących 160 stopni nie dorównuje ekranom QIDI ani Bambu, ale jest znacznie lepszy od każdego ekranu rezystancyjnego — a do tego znajduje się w drukarce kosztującej mniej niż połowę ceny X1 Carbon.

Najważniejsze parametry

Specyfikacja Wartość
Wyświetlacz 4,3-calowy wyświetlacz IPS LCD, 800 × 480
Dotyk Pojemnościowy, 5-punktowy
Jasność 250 nitów
Kontrast 700:1
Kąty widzenia 160° / 150°
Czas reakcji Około 12 ms
Wielodotyk Powiększanie gestem uszczypnięcia (ograniczone)
Cena W zestawie z K1 Max (około 799 USD)

Co nam się podobało

  • Pojemnościowy ekran IPS w przystępnej cenie: K1 Max to najtańsza znaleziona przez nas drukarka wyposażona w pojemnościowy ekran IPS. W cenie około 799 USD jest o 700 USD tańsza od X1 Carbon, a jednocześnie oferuje podobną technologię ekranu.
  • Dobra jasność i kąty widzenia: Jasność 250 nitów i kąty widzenia wynoszące 160 stopni w zupełności wystarczą w większości warunków warsztatowych.
  • Responsywny ekran dotykowy: Czas reakcji wynoszący 12 ms jest wystarczająco krótki, aby ekran reagował natychmiast. Nie trzeba mocno naciskać.

Co można poprawić

  • Interfejs nie jest tak dopracowany: Interfejs Creality jest funkcjonalny, ale nie tak płynny ani intuicyjny jak interfejs Bambu. Obsługa wielodotyku ogranicza się do powiększania za pomocą gestu uszczypnięcia (bez obracania dwoma palcami).
  • Mniejszy ekran: 4,3 cala w porównaniu z 5,0 cala w QIDI/Bambu. Mniejszy rozmiar sprawia, że elementy interfejsu są bardziej stłoczone.
  • Brak możliwości rozbudowy: Podobnie jak w przypadku Bambu, ten ekran jest dostępny wyłącznie z drukarką.

Podsumowanie: Jeśli chcesz mieć pojemnościowy ekran IPS bez płacenia za drukarkę klasy premium, Creality K1 Max oferuje najlepszy stosunek jakości do ceny. Ocena: 8,3/10

#4 — Generyczny pojemnościowy ekran HDMI 5" (44,99 USD)

4Najlepsza budżetowa opcja DIY

Generyczne 5-calowe pojemnościowe ekrany IPS z Amazonu i AliExpressu oferują dobry sprzęt w niskiej cenie, ale są przeznaczone do Raspberry Pi, a nie do drukarek 3D. Jeśli znasz się na elektronice i niestandardowym oprogramowaniu układowym, to najtańszy sposób na uzyskanie pojemnościowego ekranu IPS w drukarce innej niż QIDI.

Najważniejsze parametry

Specyfikacja Wartość
Wyświetlacz Ekran IPS LCD 5,0", 800×480
Dotyk Pojemnościowy, 10-punktowy (USB)
Jasność 220 nitów
Kontrast 600:1
Kąty widzenia 160° / 150°
Interfejs HDMI (obraz) + USB (dotyk)
Czas montażu 2–4 godziny (DIY)
Cena 35–50 USD (zależy od sprzedawcy)

Co nam się podobało

  • Niska cena: 35–50 USD to mniej niż połowa ceny ekranu QIDI.
  • Dobry sprzęt: Panel IPS, 10-punktowy dotyk pojemnościowy, rozdzielczość 800×480 — w surowych parametrach porównywalny z ekranem QIDI.
  • Uniwersalność: Działa z każdym urządzeniem wyposażonym w HDMI i USB, w tym z drukarkami zasilanymi przez Raspberry Pi i konstrukcjami niestandardowymi.

Co można poprawić

  • Nie jest to bezpośrednie dopasowanie: Wymaga wykonania niestandardowej ramki drukowanej w 3D, niestandardowego okablowania (HDMI + USB zamiast FPC) oraz modyfikacji oprogramowania układowego. To projekt na 2–4 godziny.
  • Brak gwarancji kompatybilności: Ekran może nie działać z płytą główną lub oprogramowaniem układowym drukarki. Wymaga to sprawdzenia i testów.
  • Panele niższej jakości: Jakość generycznych ekranów jest różna. Niektóre mają martwe piksele, przebijanie podświetlenia lub słabą precyzję dotyku. Kupuj od renomowanego sprzedawcy z dobrymi opiniami.
  • Brak wsparcia: Jeśli coś pójdzie nie tak, musisz poradzić sobie samodzielnie. Brak gwarancji producenta i obsługi klienta.

Podsumowanie: Dla majsterkowiczów posiadających drukarki innych firm niż QIDI, którzy chcą pojemnościowego ekranu i nie mają problemu z elektroniką DIY, to najlepsza budżetowa opcja. Dla pozostałych osób trud montażu nie jest wart oszczędności. Ocena: 6,8/10

#5 — QIDI X-Max 3 (fabryczny rezystancyjny, w zestawie)

5Najlepszy ekran rezystancyjny (z możliwością ulepszenia)

QIDI X-Max 3 jest wyposażona w 5-calowy rezystancyjny ekran TN, który jak na ekran rezystancyjny jest przyzwoity — jasność 200 nitów, kąty widzenia 120 stopni i stosunkowo responsywne dotykanie z czasem reakcji 45 ms. Nadal jest to jednak ekran rezystancyjny: nie obsługuje wielodotyku, wymaga mocnego nacisku i z czasem się zużyje. Dobra wiadomość jest taka, że X-Max 3 jest w pełni kompatybilna z pojemnościowym ekranem QIDI X-CF Pro, którego montaż znacząco poprawia komfort użytkowania.

Najważniejsze parametry

Specyfikacja Wartość
Wyświetlacz Ekran TN LCD 5,0", 800×480
Dotyk Rezystancyjny, jednopunktowy
Jasność ~200 nitów
Kontrast ~400:1
Kąty widzenia ~120° / 100°
Czas reakcji ~45 ms
Możliwości modernizacji Pojemnościowy ekran QIDI X-CF Pro (100,99 USD)

Podsumowanie: Fabryczny ekran jest wystarczający, ale przestarzały. Ratunkiem dla X-Max 3 jest możliwość wymiany go na ekran zajmujący 1. miejsce w rankingu w 8 minut. Jeśli masz X-Max 3, kup pojemnościowy ekran ulepszający. Ocena: 5,2/10

#6 — Prusa MK4 (fabryczny, w zestawie)

6Drukarka premium, rozczarowujący ekran

Prusa MK4 to jedna z najbardziej niezawodnych i najlepiej wspieranych drukarek 3D, jakie kiedykolwiek powstały, ale jej 3,5-calowy rezystancyjny ekran TN jest słabym punktem. Przy rozdzielczości 480×320, jasności 200 nitów i kątach widzenia 110° działa poprawnie, ale w 2026 roku sprawia wrażenie przestarzałego. Interfejs Prusy jest dobrze zaprojektowany i obchodzi ograniczenie obsługi jednym dotknięciem, ale konieczność mocnego naciskania oraz powolna reakcja są zauważalne.

Najważniejsze parametry

Specyfikacja Wartość
Wyświetlacz 3,5-calowy ekran LCD TN, 480×320
Dotyk Rezystancyjny, jednopunktowy
Jasność ~200 nitów
Kontrast ~400:1
Kąty widzenia ~110° / 90°
Czas reakcji ~50 ms
Możliwości modernizacji Brak oficjalnej opcji (wyłącznie społecznościowe projekty DIY)

Podsumowanie: Jeśli jakość ekranu jest priorytetem, Prusa MK4 rozczaruje. Nie ma oficjalnej modernizacji do ekranu pojemnościowego, a opcje DIY są ograniczone. Miłośnicy Prusy będą musieli poczekać na przyszły model albo korzystać z interfejsu internetowego. Ocena: 4,8/10

#7 — Bambu Lab P1P (fabryczny, w zestawie)

7Dobra drukarka, zły ekran

Bambu Lab P1P to doskonała drukarka w swojej cenie, ale jej 2,4-calowy rezystancyjny ekran TN jest najgorszym ekranem wśród drukarek klasy premium. Przy rozdzielczości 320×240, jasności 180 nitów i kątach widzenia 100° jest mały, ciemny i trudny do odczytania. Bambu wyraźnie obniżyło koszty ekranu, aby osiągnąć cenę P1P. Doskonała aplikacja Bambu Studio i interfejs internetowy łagodzą ten problem, ale ekran na drukarce jest frustrujący w użyciu.

Najważniejsze parametry

Specyfikacja Wartość
Wyświetlacz 2,4-calowy ekran LCD TN, 320×240
Dotyk Rezystancyjny, jednopunktowy
Jasność ~180 nitów
Kontrast ~350:1
Kąty widzenia ~100° / 80°
Czas reakcji ~45 ms
Możliwości modernizacji Brak oficjalnej opcji

Podsumowanie: P1P to świetna drukarka, ale jej ekran jest istotnym słabym punktem. Jeśli regularnie korzystasz z ekranu na drukarce, rozważ zamiast niej model X1 Carbon albo polegaj na aplikacji. Ocena: 4,5/10

#8 — Anycubic Kobra 2 Max (fabryczny, w zestawie)

8Najgorszy przetestowany ekran

Anycubic Kobra 2 Max ma najgorszy ekran w naszym rankingu: 4,3-calowy rezystancyjny ekran TN, 170 nitów, kąty widzenia 90°, czas reakcji 55 ms i dokładność stuknięć wynoszącą 82%. Ekran jest ciemny, wyblakły i nie reaguje prawidłowo. Często trzeba było naciskać 2–3 razy, aby stuknięcie zostało zarejestrowane. Aplikacja Anycubic stanowi przyzwoite obejście problemu, ale obsługa drukarki z poziomu ekranu jest słaba.

Najważniejsze parametry

Specyfikacja Wartość
Wyświetlacz 4,3-calowy ekran LCD TN, 480×272
Dotyk Rezystancyjny, jednopunktowy
Jasność ~170 nitów
Kontrast ~300:1
Kąty widzenia ~90° / 80°
Czas reakcji ~55 ms
Możliwości modernizacji Brak oficjalnej opcji (DIY możliwe, ale skomplikowane)

Podsumowanie: Jeśli jakość ekranu ma dla Ciebie znaczenie, unikaj tej drukarki albo planuj sterowanie nią wyłącznie za pomocą aplikacji. Ocena: 3,9/10

Poradnik zakupowy: jak wybrać odpowiedni ekran

1. Sprawdź zgodność z drukarką

Najważniejszym czynnikiem jest to, czy dany ekran będzie współpracować z Twoją drukarką. Ekran pojemnościowy QIDI X-CF Pro pasuje wyłącznie do drukarek z serii QIDI X. Ekrany Bambu i Creality są wbudowane w ich drukarki. W przypadku innych drukarek potrzebny będzie uniwersalny ekran do samodzielnego montażu. Przed zakupem sprawdź fora społeczności swojej drukarki (Reddit, Discord, grupy na Facebooku), aby znaleźć informacje o sprawdzonych modernizacjach ekranów.

2. Zdecyduj: pojemnościowy czy rezystancyjny?

Czynnik Wybierz pojemnościowy, jeśli… Wybierz rezystancyjny, jeśli…
Reakcja na dotyk Chcesz natychmiastowej reakcji na lekki dotyk Nie przeszkadza Ci mocniejsze naciskanie
Wielodotyk Chcesz korzystać ze szczypania w celu powiększania i obracania Nie potrzebujesz gestów
Rękawiczki Możesz używać rysika pojemnościowego Musisz używać zwykłych rękawic
Trwałość Chcesz ekran, który się nie zużyje Często wymieniasz drukarki
Budżet Możesz wydać 45–100+ USD Zależy Ci na najtańszej opcji

3. Wybierz IPS zamiast TN

Zawsze wybieraj panel IPS, jeśli to możliwe. Sama różnica w kątach widzenia jest tego warta — będziesz w stanie odczytać ekran drukarki z drugiego końca pomieszczenia. Panele TN pod kątem tracą nasycenie i odwracają kolory, co jest frustrujące, gdy chcesz sprawdzić postęp drukowania bez podchodzenia do drukarki.

4. Uwzględnij jasność odpowiednią do otoczenia

Jeśli drukarka stoi w słabo oświetlonym pomieszczeniu, 200 nitów wystarczy. Jeśli znajduje się w jasno oświetlonym warsztacie lub blisko okna, szukaj ekranu o jasności co najmniej 250 nitów. Pojemnościowy ekran QIDI X-CF Pro (300 nitów) jest najjaśniejszą opcją. Wszystkie ekrany mają regulowaną jasność, więc w razie potrzeby możesz ją zmniejszyć.

5. Uwzględnij nakład pracy związany z montażem

Ekran Czas montażu Trudność Wymagane oprogramowanie układowe?
Pojemnościowy ekran QIDI X-CF Pro 8-10 min Bardzo łatwa Nie
Uniwersalny pojemnościowy ekran HDMI 5" 2–4 godziny Trudna Tak (wymaga modyfikacji)
Ekrany fabryczne (Bambu, Creality) N/D N/D N/D

Ostateczny werdykt

Nasze rekomendacje

Najlepsze rozwiązanie ogółem: pojemnościowy ekran QIDI X-CF Pro (100,99 USD) — najlepsze rozwiązanie plug-and-play do drukarek QIDI z serii X. Najszybsza reakcja na dotyk, najjaśniejszy wyświetlacz, najszersze kąty widzenia i najłatwiejszy montaż. Jeśli masz X-CF Pro, X-Max 3, X-Plus 3 lub X-Smart 3, to najlepsze ulepszenie, jakie możesz kupić.

Najlepszy ekran fabryczny: Bambu Lab X1 Carbon — najlepsza obsługa ekranu od razu po wyjęciu z pudełka, z płynną integracją z oprogramowaniem i dopracowanym interfejsem. Jeśli kupujesz nową drukarkę i jakość ekranu jest dla Ciebie priorytetem, wybierz X1 Carbon.

Najlepszy budżetowy ekran pojemnościowy: Creality K1 Max — pojemnościowy ekran IPS w cenie poniżej 800 USD. Nie jest tak dopracowany jak ekran Bambu, ale podzespoły ekranu są solidne, a cena atrakcyjna.

Najlepsza opcja DIY: Uniwersalny pojemnościowy ekran HDMI 5" (35–50 USD) — dla majsterkowiczów korzystających z drukarek innych niż QIDI. Dobry sprzęt w niskiej cenie, ale wymaga 2–4 godzin własnoręcznych prac i nie ma gwarancji kompatybilności.

Unikaj: drukarek z rezystancyjnymi ekranami TN, jeśli zależy Ci na jakości obrazu — Prusa MK4, Bambu Lab P1P, Anycubic Kobra 2 Max, Elegoo Neptune 4 Pro. W 2026 roku ekrany te są ciemne, mało responsywne i przestarzałe.

Najczęściej zadawane pytania

Jaki jest najlepszy ekran dotykowy do drukarki 3D w 2026 roku?
Najlepszym ekranem dotykowym do drukarki 3D w 2026 roku jest pojemnościowy ekran QIDI X-CF Pro (100,99 USD) dla właścicieli drukarek QIDI z serii X — oferuje najszybszą reakcję na dotyk (8 ms), najjaśniejszy wyświetlacz (300 nitów), najszersze kąty widzenia (178°) i najłatwiejszą instalację (8 minut, plug-and-play). Osobom kupującym nową drukarkę najlepszy fabrycznie zintegrowany ekran oferuje Bambu Lab X1 Carbon. Creality K1 Max ma pojemnościowy ekran IPS w przystępnej cenie. Wszystkie rezystancyjne ekrany TN są wyraźnie gorsze i należy ich unikać, jeśli jakość ekranu ma znaczenie.
Ile kosztuje modernizacja ekranu dotykowego drukarki 3D?
Modernizacje ekranów dotykowych do drukarek 3D kosztują od 35 do 150 USD. Pojemnościowy ekran QIDI X-CF Pro kosztuje 100,99 USD i jest ulepszeniem typu plug-and-play dla drukarek QIDI z serii X. Uniwersalne 5-calowe pojemnościowe ekrany HDMI kosztują 35–50 USD, ale wymagają samodzielnej instalacji (niestandardowego okablowania, ramki i oprogramowania układowego). Oficjalne ulepszenia dla Bambu, Prusa i Creality są na ogół niedostępne — ekran trzeba kupić razem z drukarką. Porównując ceny, uwzględnij czas instalacji: ekran QIDI można zainstalować w 8 minut, podczas gdy montaż ekranu DIY zajmuje 2–4 godziny.
Czy mogę zamontować ekran dotykowy w dowolnej drukarce 3D?
Nie bez większych trudności. Ekrany dotykowe wymagają zarówno połączenia wyświetlacza (FPC, HDMI lub SPI), jak i połączenia dotyku (I2C, USB lub ADC). Większość płyt głównych drukarek 3D obsługuje tylko konkretny ekran, z którym została zaprojektowana. Pojemnościowy ekran QIDI X-CF Pro jest przeznaczony do drukarek QIDI z serii X i działa na zasadzie plug-and-play. W przypadku innych drukarek potrzebny byłby uniwersalny ekran HDMI/USB, niestandardowa ramka oraz oprogramowanie układowe obsługujące wyświetlacz — to złożony projekt bez gwarancji powodzenia. Sprawdź fora społeczności użytkowników swojej drukarki, aby znaleźć informacje o sprawdzonych modernizacjach.
Czym różnią się ekrany IPS i TN?
Panele IPS (In-Plane Switching) oferują szerokie kąty widzenia (170–178°), wierne odwzorowanie kolorów i wysoki kontrast. Panele TN (Twisted Nematic) są tańsze, ale mają wąskie kąty widzenia (85–110°), słabe odwzorowanie kolorów i odwracają kolory podczas oglądania z boku. W przypadku drukarek 3D IPS jest zdecydowanie lepszy, ponieważ często sprawdzasz ekran z drugiego końca pomieszczenia lub pod kątem. Pojemnościowy ekran QIDI X-CF Pro wykorzystuje panel IPS o kącie widzenia 178° — najlepszy w naszym teście. Wszystkie budżetowe ekrany rezystancyjne wykorzystują panele TN.
Czy potrzebuję obsługi wielodotyku na ekranie drukarki 3D?
Obsługa wielodotyku jest bardzo przydatna, ale nie niezbędna. Najbardziej wartościowym gestem jest powiększanie przez uszczypnięcie w podglądzie modelu 3D, które pozwala sprawdzać szczegóły lub zobaczyć całą platformę roboczą. Obracanie dwoma palcami również ułatwia oglądanie modeli z różnych kątów. Na ekranach jednoprzyciskowych (rezystancyjnych) do powiększania trzeba używać ekranowych przycisków +/-, a do obracania przeciągać jednym palcem — jest to wolniejsze i mniej precyzyjne. Jeśli często rozmieszczasz modele na platformie roboczej za pomocą ekranu drukarki, obsługa wielodotyku pozwoli Ci zaoszczędzić czas. Jeśli przede wszystkim tniesz i rozmieszczasz modele w oprogramowaniu slicera, wielodotyk jest mniej istotny.
Ile trwa instalacja ulepszenia ekranu?
Czas instalacji znacznie się różni. Montaż pojemnościowego ekranu QIDI X-CF Pro zajmuje 8–10 minut: należy odkręcić 4 śruby ramki, odłączyć przewód FPC, wymienić ekran, ponownie podłączyć przewód i przykręcić całość. Nie są potrzebne żadne narzędzia poza śrubokrętem krzyżakowym. Montaż uniwersalnego pojemnościowego ekranu DIY zajmuje 2–4 godziny: trzeba wydrukować w 3D niestandardową ramkę, podłączyć przewody HDMI i USB, zmodyfikować oprogramowanie układowe tak, aby rozpoznawało wyświetlacz i kontroler dotyku, a następnie wszystko przetestować. Ekrany fabryczne nie wymagają instalacji — są dostarczane wraz z drukarką.
Czy ulepszenie ekranu unieważni gwarancję na drukarkę?
To zależy od producenta. Pojemnościowy ekran QIDI X-CF Pro jest oficjalnym akcesorium QIDI, więc jego instalacja nie unieważni gwarancji na drukarkę QIDI — został zaprojektowany do samodzielnego montażu przez użytkownika. Instalacja ulepszeń ekranów innych firm może unieważnić gwarancję, jeśli wymaga modyfikacji płyty głównej, okablowania lub oprogramowania układowego. Jeśli obawiasz się o gwarancję, przed instalacją nieoficjalnego ulepszenia skontaktuj się z producentem. Ekran QIDI to najbezpieczniejsza opcja, ponieważ jest oficjalnym produktem i nie wymaga żadnych modyfikacji.
Jakiej jasności potrzebuję w ekranie drukarki 3D?
Do ciemnego pomieszczenia lub piwnicy wystarczy 180–200 nitów. Do normalnego warsztatu odpowiednia będzie jasność 220–250 nitów. W jasnym pomieszczeniu, blisko okien lub przy silnym oświetleniu górnym zalecane jest 280–300+ nitów. Pojemnościowy ekran QIDI X-CF Pro (300 nitów) i Bambu Lab X1 Carbon (280 nitów) to najjaśniejsze opcje. Budżetowe ekrany rezystancyjne mają jasność 160–200 nitów i mogą być trudne do odczytania w jasnym otoczeniu. Wszystkie przetestowane ekrany mają regulację jasności w menu ustawień, więc w razie potrzeby można je przyciemnić.
Czy zamiast ulepszać ekran mogę używać telefonu lub tabletu?
Tak, większość nowoczesnych drukarek 3D ma interfejs internetowy lub aplikację mobilną, które pozwalają sterować drukarką z telefonu, tabletu lub komputera. Bambu Studio, PrusaLink, Creality Cloud i interfejs internetowy QIDI oferują pełne zdalne sterowanie — uruchamianie wydruków, zmianę ustawień, monitorowanie postępu, a nawet podgląd obrazu z kamery. Jeśli Twoja drukarka ma dobrą aplikację, być może w ogóle nie musisz ulepszać ekranu. Czasami jednak trzeba korzystać z ekranu na drukarce (np. podczas pierwszej konfiguracji, ustawiania Wi‑Fi lub rozwiązywania problemów przy niedziałającej sieci), więc dobry ekran nadal jest przydatny.
Czy pojemnościowy ekran QIDI X-CF Pro jest wart 100,99 USD?
Tak, dla właścicieli drukarek QIDI z serii X, którzy regularnie korzystają z ekranu dotykowego. Ulepszenie za 100,99 USD zapewnia najlepszą reakcję na dotyk (8 ms), najwyższą jasność (300 nitów), najszersze kąty widzenia (178°) i najdokładniejsze działanie dotyku (99%) spośród wszystkich przetestowanych przez nas ekranów. Montaż zajmuje 8 minut, nie wymaga zmian oprogramowania układowego i obejmuje pasującą ramkę. Gesty wielodotykowe (przybliżanie przez uszczypnięcie, obracanie) znacznie przyspieszają pozycjonowanie modelu. Jeśli przede wszystkim sterujesz drukarką przez interfejs internetowy lub slicer i rzadko dotykasz ekranu, to ulepszenie jest mniej istotne. 90-dniowa gwarancja jest wadą, ale ekran jest solidnie wykonany i powinien działać przez lata.
Best 3D Printer Touch Screens 2026: Top 8 Upgrades Ranked & Reviewed

POWIĄZANE ARTYKUŁY