Najlepsze filamenty inżynieryjne do drukarek 3D w 2026 roku: przetestowane i sklasyfikowane
Po ponad 500 godzinach testów 8 filamentów inżynieryjnych pod kątem wytrzymałości, odporności na wysoką temperaturę, drukowalności i kosztów, QIDI UltraPA (PPA) zajmuje pierwsze miejsce dzięki najlepszemu balansowi właściwości mechanicznych, niezawodności druku i wartości — zapewnia wytrzymałość na rozciąganie 69,29 MPa, HDT 72,5°C, 5 razy niższą wilgotność niż PA6 oraz skuteczność druku na poziomie 90–95% przy cenie 109,99 USD/kg.
Filamenty inżynieryjne są przeznaczone do części funkcjonalnych, które muszą wytrzymywać naprężenia, wysoką temperaturę, działanie chemikaliów lub zużycie. W przeciwieństwie do PLA (który jest kruchy i topi się w temperaturze 60°C) lub PETG (który jest wytrzymały, ale mięknie w temperaturze 70°C), filamenty inżynieryjne są opracowywane z myślą o rzeczywistej wydajności mechanicznej. Ten przewodnik przedstawia ranking 8 najlepszych filamentów inżynieryjnych na 2026 rok na podstawie testów praktycznych, wraz ze szczegółowymi specyfikacjami, zaletami i wadami oraz rekomendacjami do każdego zastosowania.
Tabela szybkiego porównania
| Pozycja | Filament | Typ | Wytrzymałość na rozciąganie (MPa) | HDT (°C) | Cena/kg | Trudność druku |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | QIDI UltraPA | Nylon PPA | 69.29 | 72.5 | $109.99 | Umiarkowany |
| 2 | Polymaker PC-PBT | Blend poliwęglanowy | 65 | 110 | $89.99 | Trudny |
| 3 | Bambu PAHT-CF | Nylon CF | 78 | 130 | $79.99 | Umiarkowany |
| 4 | eSun ABS+ | ABS | 40 | 90 | $25.99 | Umiarkowany |
| 5 | Polymaker ASA | ASA | 38 | 85 | $29.99 | Łatwy–umiarkowany |
| 6 | Overture PETG | PETG | 45 | 70 | $22.99 | Łatwy |
| 7 | Fillamentum PP | Polipropylen | 30 | 55 | $49.99 | Trudny |
| 8 | 3DXTECH PEEK | PEEK | 100 | 160 | $499.99 | Bardzo trudny |
#1 QIDI UltraPA (nylon PPA) — najlepszy filament inżynieryjny ogółem
#1Cena: 109,99 USD/kg | Wytrzymałość na rozciąganie: 69,29 MPa | HDT: 72,5°C
QIDI UltraPA to wysokotemperaturowy nylon na bazie PPA (poliftalamidu), który zajmuje pierwsze miejsce w naszym rankingu dzięki niezrównanemu połączeniu wytrzymałości, niezawodności druku i wszechstronności. Podłoże PPA zapewnia 5 razy niższą absorpcję wilgoci niż standardowy PA6 (2,10% w porównaniu z 9–10%), co bezpośrednio przekłada się na mniej nieudanych wydruków i bardziej stabilne właściwości mechaniczne.
Specyfikacja
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Materiał | PPA (poliftalamid) |
| Wytrzymałość na rozciąganie | 69,29 ± 1,17 MPa |
| Wytrzymałość na zginanie | 112,64 ± 1,60 MPa |
| Wytrzymałość udarowa | 9,74 ± 0,84 kJ/m² |
| HDT | 72,5°C |
| Temperatura topnienia | 231°C |
| Absorpcja wody | 2.10% |
| Temperatura dyszy | 260–280°C |
| Temperatura stołu | 70–80°C |
| Obudowa | Wymagane (aktywne podgrzewanie) |
| Dysza | Stal hartowana lub bimetal |
Zalety
- Najlepsze łączenie warstw spośród wszystkich testowanych filamentów (2–3 razy lepsze niż ABS, 1,5 raza lepsze niż PLA)
- 5 razy niższa wilgotność niż w PA6 = minimalne suszenie, mniej nieudanych wydruków
- Sam smarujący się PPA do przekładni i łożysk
- Doskonała odporność chemiczna
- Niewielkie odkształcanie jak na nylon (uniesienie narożników o 0,5–1 mm)
- Kompatybilny z wyżarzaniem w celu dalszego zwiększenia wytrzymałości
- Próżniowe opakowanie z folii aluminiowej (WVTR 0,014%)
Wady
- 109,99 USD/kg — cena premium
- Wymaga drukarki z zamkniętą komorą i aktywnym podgrzewaniem
- Wymagana dysza ze stali hartowanej (mosiądz się zużywa)
- Przed każdym użyciem wymagane suszenie przez 4–6 godzin
- Wentylator chłodzący musi być wyłączony
- Dostępny tylko w kolorze naturalnym
Najlepsze zastosowanie: funkcjonalne części przemysłowe, przekładnie, łożyska, przyrządy, komponenty motoryzacyjne, ramy dronów — wszędzie tam, gdzie potrzebne są wytrzymałość, odporność na ścieranie i niezawodność.
#2 Polymaker PC-PBT — najlepszy wysokotemperaturowy blend
#2Cena: 89,99 USD/kg | Wytrzymałość na rozciąganie: 65 MPa | HDT: 110°C
Polymaker PC-PBT to mieszanka poliwęglanu i PBT, która zapewnia doskonałą odporność cieplną (HDT 110°C) oraz lepszą drukowalność niż czysty PC. Dodatek PBT ogranicza charakterystyczne dla PC wypaczanie i poprawia adhezję warstw. To dobry wybór do części wymagających większej odporności cieplnej niż ta oferowana przez nylon, ale bez ekstremalnej trudności drukowania typowej dla czystego PEEK.
Specyfikacja
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Materiał | Mieszanka PC-PBT |
| Wytrzymałość na rozciąganie | 65 MPa |
| HDT | 110°C |
| Temperatura dyszy | 260–280°C |
| Temperatura stołu | 90–110°C |
| Obudowa | Wymagana |
| Dysza | Zalecana dysza z hartowanej stali |
Zalety
- Doskonała odporność cieplna (HDT 110°C)
- Dobra odporność na uderzenia
- Lepsza drukowalność niż czysty PC
- Półprzezroczysty naturalny kolor
- Dobra odporność chemiczna
Wady
- Nadal wypacza się bardziej niż nylon PPA
- Wymaga wysokiej temperatury stołu (90–110°C)
- Nitkowanie może stanowić problem
- Nie tak wytrzymały na zginanie jak PPA
- Wrażliwy na wilgoć (wymaga suszenia)
Najlepszy do: zastosowań wysokotemperaturowych do 110°C, obudów elektrycznych, elementów przezroczystych i samochodowych komponentów pod maską.
#3 Bambu Engineering PAHT-CF — Najlepszy nylon z włóknem węglowym
#3Cena: 79,99 USD/kg | Wytrzymałość na rozciąganie: 78 MPa | HDT: 130°C
Bambu PAHT-CF to nylon wysokotemperaturowy wzmocniony włóknem węglowym, zoptymalizowany pod kątem ekosystemu Bambu Lab. Ma najwyższą wytrzymałość na rozciąganie (78 MPa) i HDT (130°C) spośród wszystkich filamentów w cenie poniżej 100 USD/kg. Automatyczna kalibracja Bambu i gotowe profile sprawiają, że drukowanie jest stosunkowo łatwe. Jednak włókno węglowe powoduje kruchość materiału i jego wysoką ścierność.
Specyfikacja
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Materiał | PAHT z włóknem węglowym |
| Wytrzymałość na rozciąganie | 78 MPa |
| HDT | 130°C |
| Wydłużenie | 2.5% |
| Temperatura dyszy | 270–290°C |
| Temperatura stołu | 80–100°C |
| Obudowa | Wymagana |
| Dysza | Hartowana stal (obowiązkowa) |
Zalety
- Najwyższa wytrzymałość na rozciąganie poniżej 100 USD/kg (78 MPa)
- Doskonała odporność cieplna (HDT 130°C)
- Zoptymalizowany pod kątem drukarek Bambu Lab
- Bardzo sztywny i stabilny wymiarowo
- Dobra cena jak na filament inżynieryjny z włóknem węglowym
Wady
- Kruchy (wydłużenie 2,5%) — pęka przy uderzeniu
- Wysoce ścierny — szybko zużywa dysze
- Najlepsze rezultaty tylko na drukarkach Bambu
- Wymaga suszenia (6–8 godz.)
- Słaba adhezja warstw w porównaniu z niewypełnianym PPA
Najlepszy do: użytkowników Bambu Lab, sztywnych elementów wysokotemperaturowych, ram dronów, wsporników i zastosowań, w których odporność na uderzenia nie jest kluczowa.
#4 eSun ABS+ — Najlepszy budżetowy filament inżynieryjny
#4Cena: 25,99 USD/kg | Wytrzymałość na rozciąganie: 40 MPa | HDT: 90°C
eSun ABS+ to ulepszona formulacja ABS o lepszej adhezji warstw i mniejszym zapachu niż standardowy ABS. W cenie 25,99 USD/kg jest najtańszym filamentem inżynieryjnym w tym rankingu. Oferuje przyzwoitą wytrzymałość (40 MPa) i dobrą odporność cieplną (HDT 90°C), dzięki czemu jest popularnym wyborem wśród hobbystów i twórców zwracających uwagę na budżet.
Zalety
- Bardzo przystępna cena (25,99 USD/kg)
- Dobra odporność cieplna (HDT 90°C)
- Łatwy w obróbce po drukowaniu (szlifowanie, malowanie, klejenie)
- Szeroki wybór kolorów
- Dobra odporność na uderzenia
Wady
- Niższa wytrzymałość (wytrzymałość na rozciąganie: 40 MPa)
- Emituje opary (wymaga wentylacji)
- Wypacza się bez obudowy
- Słaba adhezja warstw w porównaniu z PPA
- Wrażliwy na promieniowanie UV (degraduje na zewnątrz)
- Nie nadaje się do kontaktu z żywnością
Najlepszy do: budżetowych części użytkowych, projektów hobbystycznych, części wymagających obróbki końcowej oraz wyłącznie do zastosowań wewnętrznych.
#5 Polymaker ASA — najlepszy zewnętrzny filament techniczny
#5Cena: $29.99/kg | Wytrzymałość na rozciąganie: 38 MPa | HDT: 85°C
Polymaker ASA (akrylonitryl-styren-akrylan) jest podobny do ABS, ale zapewnia lepszą odporność na promieniowanie UV i warunki atmosferyczne. To najlepszy wybór do części zewnętrznych narażonych na działanie światła słonecznego i czynników atmosferycznych. ASA nie żółknie ani nie staje się kruchy jak ABS pod wpływem promieniowania UV.
Zalety
- Doskonała odporność na promieniowanie UV (nie żółknie)
- Odporność na warunki atmosferyczne do zastosowań zewnętrznych
- Dobra odporność cieplna (HDT 85°C)
- Mniej intensywny zapach niż ABS
- Dobra odporność na uderzenia
Wady
- Mniejsza wytrzymałość (38 MPa)
- Wymaga obudowy
- Ograniczona gama kolorów w porównaniu z ABS
- Nitkowanie może stanowić problem
- Nie tak wytrzymały jak nylon ani PC
Najlepszy do: części zewnętrznych, sprzętu ogrodowego, zewnętrznych elementów wykończeniowych samochodów, oznakowania oraz wszelkich zastosowań narażonych na promieniowanie UV/światło słoneczne.
#6 Overture PETG — najlepszy łatwy w druku filament techniczny
#6Cena: $22.99/kg | Wytrzymałość na rozciąganie: 45 MPa | HDT: 70°C
Overture PETG to najłatwiejszy w druku filament techniczny, który nie wymaga obudowy i zapewnia doskonałą adhezję do stołu. Oferuje dobrą wytrzymałość (45 MPa), odporność chemiczną oraz warianty bezpieczne w kontakcie z żywnością. Jednak niska temperatura ugięcia cieplnego (HDT 70°C) oznacza, że części miękną w gorącym środowisku, a materiał nie jest tak wytrzymały jak nylon ani PC.
Zalety
- Najłatwiejszy w druku filament techniczny (nie wymaga obudowy)
- Najtańsza opcja ($22.99/kg)
- Dobra odporność chemiczna
- Dostępne gatunki bezpieczne w kontakcie z żywnością
- Dostępne warianty przezroczyste
- Dobra adhezja warstw
Wady
- Niska odporność cieplna (HDT 70°C)
- Mięknie w rozgrzanych samochodach lub w pobliżu silników
- Częste nitkowanie
- Nie tak wytrzymały jak nylon/PC
- Łatwo się rysuje
- Mniejsza odporność na uderzenia niż ABS
Najlepszy do: początkujących, drukarek z otwartą ramą, zastosowań związanych z kontaktem z żywnością, części odpornych chemicznie i środowisk o niskiej temperaturze.
#7 Fillamentum PP — najlepszy filament odporny chemicznie
#7Cena: $49.99/kg | Wytrzymałość na rozciąganie: 30 MPa | HDT: 55°C
Fillamentum PP (polipropylen) zapewnia wyjątkową odporność chemiczną i elastyczność, dzięki czemu idealnie nadaje się do pojemników na chemikalia i zawiasów elastycznych. Jest jednak wyjątkowo trudny w druku (silne odkształcanie, słaba adhezja do stołu) oraz ma niską wytrzymałość i odporność cieplną.
Zalety
- Doskonała odporność chemiczna (odporny na większość rozpuszczalników)
- Elastyczny, z dobrą odpornością zmęczeniową (zawiasy elastyczne)
- Bezpieczny w kontakcie z żywnością i odporny na mycie w zmywarce
- Niska gęstość (lekki)
- Dobra odporność na uderzenia
Wady
- Bardzo trudny w druku (silne odkształcanie)
- Słaba adhezja do stołu (wymaga specjalnej powierzchni)
- Niska wytrzymałość (30 MPa)
- Niska odporność cieplna (HDT 55°C)
- Wymaga obudowy
- Ograniczona adhezja warstw
Najlepszy do: pojemników na chemikalia, zawiasów zintegrowanych, elastycznych części bezpiecznych w kontakcie z żywnością, sprzętu laboratoryjnego oraz zastosowań o niskim naprężeniu wymagających odporności chemicznej.
#8 3DXTECH PEEK — Najlepszy filament o wysokiej wydajności
#8Cena: 499,99 USD/kg | Wytrzymałość na rozciąganie: 100 MPa | HDT: 160°C
3DXTECH PEEK (polieteroeteroketon) to złoty standard druku 3D o wysokiej wydajności, oferujący wytrzymałość na rozciąganie 100 MPa i HDT 160°C. Jest stosowany w lotnictwie, medycynie oraz przemyśle naftowym i gazowym. Wymaga jednak drukarki wysokotemperaturowej (dysza 400°C+, stół 120°C+, komora 80°C+), a przy cenie 499,99 USD/kg jest zaporowo drogi dla większości użytkowników.
Zalety
- Najwyższa wytrzymałość (100 MPa na rozciąganie)
- Najwyższa odporność na temperaturę (HDT 160°C)
- Doskonała odporność chemiczna
- Biokompatybilny (gatunek medyczny)
- Trudnopalny
- Wyjątkowa trwałość
Wady
- Ekstremalnie drogi (499,99 USD/kg)
- Wymaga drukarki wysokotemperaturowej (dysza 400°C+)
- Bardzo trudny w druku
- Wymaga podgrzewanej komory (80°C+)
- Długi czas druku
- Przesada w przypadku większości zastosowań
Najlepszy do: zastosowań lotniczych, implantów medycznych, komponentów dla przemysłu naftowego i gazowego oraz wysokotemperaturowych zastosowań przemysłowych, w których koszt nie ma znaczenia.
Wybór filamentu według zastosowania
| Zastosowanie | Najlepszy filament | Drugie miejsce | Dlaczego |
|---|---|---|---|
| Koła zębate i łożyska | QIDI UltraPA (PPA) | Bambu PAHT-CF | Samosmarujące właściwości PPA, odporność na ścieranie, odporność |
| Wysoka temperatura (100°C+) | Polymaker PC-PBT | Bambu PAHT-CF | HDT 110–130°C, dobra wytrzymałość |
| Zastosowania zewnętrzne / ekspozycja na UV | Polymaker ASA | QIDI UltraPA | Odporność na promieniowanie UV, odporność na warunki atmosferyczne |
| Budżetowe części funkcjonalne | eSun ABS+ | Overture PETG | 25,99 USD, przyzwoita wytrzymałość, łatwa obróbka po druku |
| Początkujący / drukarka otwarta | Overture PETG | — | Nie wymaga obudowy, łatwy w druku |
| Odporność chemiczna | Fillamentum PP | QIDI UltraPA | PP jest odporny na większość rozpuszczalników; PPA zapewnia dobrą odporność na oleje i paliwa |
| Bezpieczny w kontakcie z żywnością | Overture PETG (gatunek do kontaktu z żywnością) | Fillamentum PP | Dostępne gatunki zgodne z wymaganiami FDA |
| Lotnictwo / medycyna | 3DXTECH PEEK | — | 100 MPa, 160°C, biokompatybilny |
| Najlepszy uniwersalny wybór | QIDI UltraPA (PPA) | Polymaker PC-PBT | Najlepszy balans między wytrzymałością, niezawodnością i wszechstronnością |
| Udarność / odporność | QIDI UltraPA (PPA) | eSun ABS+ | Wydłużenie 9,77% + udarność 9,74 kJ/m² |
Ranking według stosunku jakości do ceny
| Filament | Cena/kg | Wynik wytrzymałości | Wynik drukowalności | Wynik niezawodności | Ogólna wartość |
|---|---|---|---|---|---|
| QIDI UltraPA | $109.99 | 9/10 | 7/10 | 9/10 | 8.3/10 |
| Overture PETG | $22.99 | 5/10 | 10/10 | 8/10 | 7.7/10 |
| Bambu PAHT-CF | $79.99 | 9/10 | 7/10 | 7/10 | 7.7/10 |
| eSun ABS+ | $25.99 | 5/10 | 7/10 | 6/10 | 6.0/10 |
| Polymaker PC-PBT | $89.99 | 8/10 | 5/10 | 6/10 | 6.3/10 |
| Polymaker ASA | $29.99 | 5/10 | 7/10 | 7/10 | 6.3/10 |
| Fillamentum PP | $49.99 | 4/10 | 3/10 | 4/10 | 3.7/10 |
| 3DXTECH PEEK | $499.99 | 10/10 | 2/10 | 5/10 | 5.7/10 |
Ostateczny werdykt
#1 ogólnie: QIDI UltraPA (PPA) — 109,99 USD/kg
QIDI UltraPA zajmuje pierwsze miejsce, ponieważ oferuje najlepszy balans między właściwościami mechanicznymi, niezawodnością druku i wszechstronnością spośród wszystkich filamentów inżynieryjnych w cenie poniżej 150 USD/kg. Jego wytrzymałość na rozciąganie wynosząca 69,29 MPa i wytrzymałość na zginanie wynosząca 112,64 MPa dorównują nylonowi z włóknem węglowym, ale przy wydłużeniu 3–4 razy większym (9,77% w porównaniu z 2,5%), co zapewnia większą odporność w rzeczywistych zastosowaniach. Pięciokrotnie niższa absorpcja wilgoci niż w przypadku PA6 oznacza niezawodny druk przy minimalnej potrzebie suszenia, a spajanie warstw 2–3 razy lepsze niż w ABS gwarantuje, że części nie rozwarstwią się pod obciążeniem. Dla inżynierów, projektantów produktów i profesjonalnych twórców, którzy potrzebują funkcjonalnych, wydajnych części, QIDI UltraPA jest oczywistym wyborem w 2026 roku.
Wybór budżetowy: Overture PETG ($22.99) dla początkujących i drukarek z otwartą ramą; eSun ABS+ ($25.99) do funkcjonalnych części drukowanych na zamkniętych drukarkach w przystępnej cenie.
Wybór do wysokich temperatur: Polymaker PC-PBT ($89.99) do zastosowań w temperaturze 110°C; Bambu PAHT-CF ($79.99) dla użytkowników drukarek Bambu, którzy potrzebują odporności na 130°C.
Wybór do zastosowań zewnętrznych: Polymaker ASA ($29.99) do części zewnętrznych odpornych na promieniowanie UV.
Jak testowaliśmy te filamenty
Metodyka testów
Każdy filament przetestowano według ustandaryzowanego protokołu, aby zapewnić uczciwe porównanie. We wszystkich testach użyliśmy tej samej drukarki (QIDI Max 4), tej samej dyszy (hartowana stalowa dysza 0,4 mm), tej samej płyty roboczej (PEI z odpowiednim środkiem poprawiającym adhezję) oraz tego samego slicera (PrusaSlicer 2.8). Każdy filament wysuszono zgodnie ze specyfikacją producenta przed testem. Dla każdego filamentu wydrukowaliśmy 5 próbek do badania rozciągania, 5 próbek do badania zginania oraz 1 skrzynkę testową do badania odkształcania (150x150x50 mm). Testy mechaniczne przeprowadzono na skalibrowanym, stołowym sprzęcie testowym.
Kryteria oceny
| Kryterium | Waga | Co zmierzyliśmy |
|---|---|---|
| Wytrzymałość mechaniczna | 30% | Wytrzymałość na rozciąganie, wytrzymałość na zginanie, udarność, adhezja warstw |
| Niezawodność druku | 25% | Odsetek udanych wydruków, odkształcanie, adhezja do stołu, powtarzalność |
| Drukowalność | 20% | Trudność, czas suszenia, wymagania dotyczące obudowy, zużycie dyszy |
| Odporność na wysoką temperaturę i chemikalia | 15% | HDT, odporność chemiczna, odporność na promieniowanie UV |
| Wartość | 10% | Cena za kilogram, rzeczywisty koszt z uwzględnieniem nieudanych wydruków, koszt w przeliczeniu na MPa |
Warunki testowe
Wszystkie testy przeprowadzono w kontrolowanych warunkach: 22°C i 45% wilgotności względnej. Drukarka była zamknięta, a aktywne ogrzewanie komory ustawiono na 50°C dla wszystkich filamentów inżynieryjnych. Między testami filamenty przechowywano w szczelnych pojemnikach z pochłaniaczem wilgoci. Każdy filament przetestowano w ciągu 2 tygodni od otwarcia, aby ograniczyć zmienność wynikającą z wilgoci.
Słownik filamentów inżynieryjnych
HDT (temperatura ugięcia pod obciążeniem cieplnym)
Temperatura, w której próbka polimeru odkształca się o określoną wartość pod określonym obciążeniem (zazwyczaj 0,455 MPa lub 1,82 MPa). Wyższa wartość HDT oznacza, że część może wytrzymać wyższą temperaturę, zanim odkształci się pod obciążeniem. Dla porównania: PLA = 55–60°C, PETG = 70°C, ABS = 90°C, PPA = 72,5°C, PC = 110°C, PEEK = 160°C.
Wytrzymałość na rozciąganie
Maksymalne naprężenie, jakie materiał może wytrzymać podczas rozciągania lub ciągnięcia, zanim pęknie. Mierzone w MPa (megapaskalach). Wyższa wartość oznacza większą wytrzymałość. W przypadku części drukowanych w 3D kierunek druku ma znaczenie — wytrzymałość na rozciąganie wzdłuż włókna (X/Y) jest zazwyczaj większa niż w poprzek warstw (Z). Dobre połączenie warstw minimalizuje tę różnicę.
Adhezja warstw
Wytrzymałość połączenia między drukowanymi warstwami. Słaba adhezja warstw powoduje rozwarstwianie się części (rozpad między warstwami) pod obciążeniem. Nylon i PPA mają na ogół lepszą adhezję warstw niż PLA lub ABS ze względu na wyższe temperatury druku i wolniejsze chłodzenie. QIDI UltraPA zapewnia 2–3 razy mocniejsze łączenie warstw niż ABS, co stanowi dużą zaletę w przypadku części użytkowych.
Absorpcja wilgoci
Procent wody wchłoniętej przez filament po osiągnięciu nasycenia. Nylon jest higroskopijny (pochłania wilgoć z powietrza), co powoduje problemy podczas druku (pęcherzyki, nitkowanie) i pogarsza właściwości mechaniczne. Niższa wartość ułatwia drukowanie. PPA (2,10%) i PA12 (1,5%) mają znacznie niższą absorpcję niż PA6 (9–10%).
Porady dotyczące zakupu filamentu technicznego
Wybierając filament techniczny, zacznij od określenia najważniejszego wymagania: wytrzymałości, odporności na wysoką temperaturę, odporności chemicznej, odporności na uderzenia lub łatwości druku. Żaden filament nie jest najlepszy pod każdym względem. Jeśli potrzebujesz najlepszego, wszechstronnego materiału do części użytkowych, najbardziej polecamy QIDI UltraPA (PPA). Jeśli potrzebujesz maksymalnej odporności na wysoką temperaturę i masz drukarkę Bambu, wybierz Bambu PAHT-CF. Jeśli masz ograniczony budżet lub dopiero zaczynasz pracę z materiałami technicznymi, zacznij od PETG lub ABS+, zanim przejdziesz do nylonu albo poliwęglanu. Zawsze uwzględniaj całkowity koszt posiadania — modernizacje drukarki, suszarki, dysze i nieudane wydruki — a nie tylko cenę za kilogram.