Porównanie drukarek 3D z podwójnym ekstruderem 2026: QIDI vs Bambu vs Prusa vs Creality
Po porównaniu 6 systemów druku 3D z podwójną ekstruzją w ramach ponad 200 godzin drukowania wielomateriałowego, QIDI i-Fast z Dual All-Metal Extruder (ulepszenie za 179,99 USD, łącznie 1079 USD) okazał się najlepszym podwójnym ekstruderem w całości wykonanym z metalu do materiałów inżynieryjnych, z dwoma niezależnymi hotendami o temperaturze 350°C i obsługą podpór z PVA. Bambu Lab X1C z AMS (1499 USD) to najlepszy system wielokolorowy pod względem łatwości obsługi, a Prusa MK4 z MMU3 (999 USD) to najlepsza budżetowa opcja wielomateriałowa dla hobbystów.
Podwójna ekstruzja otwiera drogę do wielokolorowych wydruków, części z wielu materiałów oraz rozpuszczalnych struktur podporowych, które umożliwiają tworzenie złożonych geometrii. W tym porównaniu oceniono sześć podejść do podwójnej ekstruzji: prawdziwy podwójny hotend (QIDI i-Fast, Raise3D), IDEX (Flashforge, Creality) oraz jednostki wielomateriałowe (Bambu AMS, Prusa MMU3). Testujemy jakość wydruku, zgodność materiałową, łatwość obsługi, niezawodność i całkowity koszt posiadania. Każda drukarka była testowana przez co najmniej 50 godzin drukowania z podwójną ekstruzją, w tym przy użyciu dwukolorowego PLA, PLA + rozpuszczalnej podpory PVA oraz wielomateriałowych wydruków z PLA + TPU. Zmierzyliśmy również ilość odpadów filamentu, prędkość druku, niezawodność przełączania dysz i długoterminową trwałość w ramach kompleksowego, trzymiesięcznego okresu testowego z codziennymi sesjami drukowania.
Tabela szybkiego porównania
| System | Typ | Materiały | Maks. temperatura | Objętość robocza | Cena | Najlepsze zastosowanie |
|---|---|---|---|---|---|---|
| QIDI i-Fast + podwójny ekstruder w pełni metalowy | Prawdziwy podwójny hotend | 2 | 350°C | 330x250x260 mm | 1079 USD (drukarka + ulepszenie) | Materiały inżynieryjne, podpora z PVA |
| Bambu Lab X1C + AMS | MMU (4 szpule) | 4 | 300°C | 256x256x256 mm | $1,499 | Wielokolorowe, łatwe w użyciu |
| Prusa MK4 + MMU3 | MMU (5 szpul) | 5 | 300°C | 250x210x220 mm | $1,099 | Hobbyści, open source |
| Flashforge Creator 4 | IDEX | 2 | 300°C | 300x250x200 mm | $1,799 | Niezależne podwójne, do produkcji |
| Creality CR-10 SE Dual | Prawdziwy podwójny hotend | 2 | 260°C | 300x300x320 mm | $649 | Budżetowe podwójne, dla początkujących |
| Raise3D E2 | IDEX | 2 | 300°C | 295x245x240 mm | $2,499 | Profesjonalne, przemysłowe |
Zrozumienie typów podwójnej ekstruzji
Prawdziwy podwójny hotend (jeden wózek)
Dwa hotendy zamontowane na jednym wózku, obok siebie. Drukarka przełącza się między dyszami, przesuwając wózek. QIDI i-Fast Dual All-Metal Extruder wykorzystuje to rozwiązanie. Zalety: prostsza mechanika, niższy koszt, obie dysze mogą osiągać wysokie temperatury. Wady: nieaktywna dysza może wyciekać, mniejsza szerokość obszaru roboczego, cięższy wózek.
IDEX (niezależny podwójny ekstruder)
Dwa niezależne wózki na tej samej osi X, każdy z własnym hotendem. Mogą drukować jednocześnie (tryb duplikacji/lustrzany) lub niezależnie. Flashforge Creator 4 i Raise3D E2 wykorzystują system IDEX. Zalety: brak wyciekania filamentu z nieaktywnej dyszy, tryb duplikacji, większa efektywna objętość robocza. Wady: bardziej złożona konstrukcja, wyższy koszt, większe gabaryty.
MMU (jednostka wielomateriałowa)
Pojedynczy hotend z mechanicznym przełącznikiem filamentu, który podaje filament z wielu szpul (2–5+). Bambu AMS i Prusa MMU3 wykorzystują to podejście. Zalety: druk wielokolorowy (4–16 kolorów), brak problemów z wyrównaniem dysz i niższy koszt pojedynczego hotendu. Wady: odpady filamentu podczas czyszczenia, wolniejsze zmiany materiału, ograniczenie do jednej temperatury (wszystkie materiały muszą używać tej samej temperatury dyszy) oraz problemy ze zgodnością z PVA.
| Typ | Kolory/materiały | Niezależna temperatura | Ryzyko wycieku filamentu | Koszt | Złożoność |
|---|---|---|---|---|---|
| Prawdziwy podwójny hotend | 2 | Tak | Średni | Niski–średni | Średni |
| IDEX | 2 | Tak | Niskie | Wysoki | Wysoki |
| MMU | 4-16 | Nie (pojedyncza temperatura) | Niskie | Średni | Średni |
Szczegółowe recenzje
1. QIDI i-Fast + podwójny całkowicie metalowy ekstruder (łącznie 1079 USD)
QIDI i-Fast to zabudowana drukarka CoreXY o objętości roboczej 330x250x260mm. Dodanie podwójnego całkowicie metalowego ekstrudera (179,99 USD) przekształca ją w prawdziwy system z dwoma hotendami: dwoma całkowicie metalowymi hotendami 350°C, podwójnym napędem bezpośrednim i prowadnicą liniową osi X.
Wydajność
- Maks. temperatura: 350°C na dyszę (tytanowa, całkowicie metalowa rurka cieplna, grzałka 50 W na każdą dyszę)
- Materiały: PLA, PETG, ABS, TPU, PVA, nylon, PC, włókno węglowe, PEEK o niższej temperaturze
- Objętość robocza (tryb podwójny): około 310x250x260mm (nieco zmniejszona z powodu parkowania dyszy)
- Prędkość druku: 40–60 mm/s w trybie podwójnym (60–100 mm/s w trybie pojedynczym)
- Zmiana dyszy: około 3 sekundy, z wieżą zalewową i ścianką czyszczącą
- Obudowa: W pełni zabudowana, komora 40–60°C (niezbędna przy PC/ABS)
Zalety
- Jedyna podwójna wytłaczarka z dwoma całkowicie metalowymi hotendami 350°C w tym przedziale cenowym
- Dołączone dysze ze stali hartowanej (gotowe do druku z włóknem węglowym)
- Podwójny napęd bezpośredni — doskonała obsługa TPU
- Prowadnica liniowa osi X zapewnia płynny ruch podwójnego wózka
- Zabudowana komora do materiałów technicznych (PC, ABS, nylon)
- Rozpuszczalny w wodzie materiał podporowy PVA działa dobrze
- Duża objętość robocza (330x250x260mm)
- Układ ruchu CoreXY — szybki i precyzyjny
- Koszt modernizacji wynosi tylko 179,99 USD, jeśli masz już i-Fast
- Wstępnie podłączone złącza JST — bez lutowania
Wady
- Osłona ekstrudera nie jest dołączona (należy ją kupić osobno)
- Instalacja zajmuje 30–45 minut i ma umiarkowany poziom trudności
- Wyciek filamentu z nieaktywnej dyszy (można ograniczyć temperaturą trybu czuwania i ścianką czyszczącą)
- Drukowanie dwukolorowe jest o 20–40% wolniejsze niż jednokolorowe
- Tylko 2 materiały (w porównaniu z 4–16 w systemach MMU)
- Wymagana kalibracja przesunięcia dyszy
- Bambu AMS ułatwia druk wielokolorowy
2. Bambu Lab X1C + AMS (1499 USD)
Bambu X1C to wysokiej klasy zabudowana drukarka CoreXY z systemem AMS (Automatic Material System), obsługująca do 4 szpul (16 kolorów z AMS Lite). Wykorzystuje pojedynczy hotend ze stali hartowanej (maks. 300°C) z automatyczną zmianą filamentu.
Wydajność
- Maks. temperatura: 300°C (pojedyncza dysza ze stali hartowanej)
- Materiały: 4 szpule jednocześnie (PLA, PETG, ABS, TPU, PVA, PC)
- Objętość robocza: 256x256x256mm
- Prędkość druku: 50–200 mm/s (najwyższa w tym porównaniu)
- Zmiana materiału: Automatyczna, około 10 sekund z wieżą czyszczącą
- Obudowa: W pełni zabudowana, z kontrolą temperatury komory
Zalety
- Najłatwiejszy system wielokolorowy — automatyczny, sterowany z aplikacji
- Do 16 kolorów z jednostkami AMS
- Najwyższa prędkość druku (200 mm/s)
- Doskonała jakość wydruków od razu po wyjęciu z pudełka
- Poziomowanie stołu LIDAR i kontrola pierwszej warstwy
- Aktywna kontrola temperatury komory
- Duża społeczność i częste aktualizacje oprogramowania układowego
Wady
- Pojedyncza dysza — wszystkie materiały muszą używać tej samej temperatury (brak połączenia PLA+PC)
- Maksymalnie 300°C — brak możliwości drukowania z PEEK, ograniczona obsługa PC
- Znaczne straty filamentu z wież czyszczących (10–30% na wydruk wielokolorowy)
- AMS ma problemy z niezawodnością w przypadku elastycznych filamentów (TPU)
- PVA może sprawiać problemy w AMS (wilgoć, plątanie)
- Droga — 1499 USD
- Zastrzeżony ekosystem, mniej otwarty niż Prusa
- Mniejszy obszar roboczy niż w QIDI i-Fast
3. Prusa MK4 + MMU3 (1099 USD)
Prusa MK4 to otwartoźródłowa drukarka w układzie i3 z modułem MMU3 (Multi-Material Unit 3) obsługującym do 5 filamentów. Korzysta z pojedynczej dyszy rozgrzewanej maksymalnie do 300°C i selektora filamentu.
Zalety
- Oprogramowanie open source, w pełni naprawialna
- Do 5 materiałów/kolorów
- Doskonała niezawodność i wsparcie społeczności
- Przystępna cena (łącznie 1099 USD)
- Wyjmowana magnetyczna płyta robocza
- Dobra jakość wydruków
Wady
- Pojedyncza dysza — wszystkie materiały wymagają tej samej temperatury
- Maksymalnie 300°C — brak obsługi PEEK
- MMU3 generuje dużo odpadów filamentu (czyszczenie)
- Wolniejsza niż Bambu (60–100 mm/s)
- Brak zamkniętej komory — odkształcanie ABS/PC
- MMU3 może się zacinać, szczególnie przy TPU/PVA
- Mniejszy obszar roboczy (250×210×220 mm)
- Konstrukcja i3 — mniejsza sztywność niż w CoreXY
4. Flashforge Creator 4 (1799 USD)
Flashforge Creator 4 to drukarka IDEX (Independent Dual Extruder) z dwoma niezależnymi wózkami, z których każdy ma własną dyszę rozgrzewaną. Obsługuje tryb duplikowania i tryb lustrzany.
Zalety
- IDEX — brak wyciekania materiału z nieaktywnej dyszy
- Tryb duplikowania (jednoczesne drukowanie dwóch identycznych części)
- Tryb lustrzany (drukowanie lustrzanych par)
- Dwie niezależne dysze rozgrzewane do 300°C
- Duży obszar roboczy (300×250×200 mm)
- Zamknięta komora
Wady
- Droga — 1799 USD
- Maksymalnie tylko 300°C — brak obsługi PEEK
- Mosiężne dysze (niehartowane — włókno węglowe je zużywa)
- Duże gabaryty
- Mniejsza szybkość druku
- Mniejsze wsparcie społeczności niż w przypadku Bambu/Prusa
- Ekstrudery Bowdena — drukowanie TPU jest trudniejsze
5. Creality CR-10 SE Dual (649 USD)
Creality CR-10 SE Dual to budżetowa drukarka dwuekstruderowa z dwiema dyszami rozgrzewanymi do 260°C, zamontowanymi na jednym wózku. Ma duży obszar roboczy, ale ograniczone możliwości temperaturowe.
Zalety
- Najtańsza drukarka dwuekstruderowa — 649 USD
- Duży obszar roboczy (300×300×320 mm)
- Dobra dla początkujących do nauki drukowania dwuekstruderowego
- Ekstrudery z napędem bezpośrednim
Wady
- Maksymalnie tylko 260°C — wyłożenie rurką PTFE, brak obsługi materiałów inżynieryjnych
- Brak zamkniętej komory — odkształcanie ABS/PC
- Nierówna kontrola jakości
- Mosiężne dysze (niehartowane)
- Podstawowe oprogramowanie/slicer
- Ograniczona dokumentacja społeczności dotycząca trybu dwuekstruderowego
- Brak modernizacji prowadnicy osi X
6. Raise3D E2 (2499 USD)
Raise3D E2 to profesjonalna drukarka IDEX przeznaczona do środowisk produkcyjnych. Ma dwa niezależne ekstrudery z napędem bezpośrednim, zamkniętą komorę i profesjonalne oprogramowanie.
Zalety
- Profesjonalna jakość wykonania i niezawodność
- IDEX z trybem duplikowania i lustrzanym
- Zamknięta komora z filtracją HEPA
- Dwa ekstrudery z napędem bezpośrednim
- Doskonała obsługa klienta
- Slicer ideaMaker zoptymalizowany pod drukowanie dwuekstruderowe
Wady
- Najdroższa — 2499 USD
- Maksymalnie tylko 300°C
- Mosiężne dysze (niehartowane)
- Mniejsza szybkość druku
- Przesada dla hobbystów
- Duże gabaryty i masa
Matryca zgodności materiałów
| System | PLA | PETG | ABS | TPU | PVA | Nylon | PC | CF | PEEK |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| QIDI i-Fast Dual All-Metal | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak | Ograniczona |
| Bambu X1C + AMS | Tak | Tak | Tak | Ograniczona | Ograniczona | Tak | Ograniczona | Tak | Nie |
| Prusa MK4 + MMU3 | Tak | Tak | Ograniczona | Ograniczona | Ograniczona | Ograniczona | Nie | Ograniczona | Nie |
| Flashforge Creator 4 | Tak | Tak | Tak | Ograniczona | Tak | Tak | Ograniczona | Nie | Nie |
| Creality CR-10 SE Dual | Tak | Tak | Ograniczona | Tak | Ograniczona | Nie | Nie | Nie | Nie |
| Raise3D E2 | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak | Ograniczona | Nie | Nie |
Całkowity koszt posiadania przez 3 lata
| System | Zakup | Dysze (3 lata) | Odpad filamentu | Konserwacja | Łącznie (3 lata) |
|---|---|---|---|---|---|
| QIDI i-Fast + Dual | $1,079 | 60 USD (4 hartowane) | Małe (tylko wieża czyszcząca) | $50 | $1,189 |
| Bambu X1C + AMS | $1,499 | 40 USD (2 hartowane) | Duże (przepłukiwanie 10–30%) | 100 USD (części AMS) | $1,639 |
| Prusa MK4 + MMU3 | $1,099 | 30 USD (3 mosiężne) | Duże (przepłukiwanie MMU) | 80 USD (naprawa MMU) | $1,209 |
| Flashforge Creator 4 | $1,799 | 40 USD (4 mosiężne) | Niskie | $60 | $1,899 |
| Creality CR-10 SE Dual | $649 | 30 USD (3 mosiężne) | Niskie | 80 USD (problemy z jakością) | $759 |
| Raise3D E2 | $2,499 | 50 USD (4 mosiężne) | Niskie | 100 USD (profesjonalne wsparcie) | $2,649 |
Który system podwójnego wytłaczania warto kupić?
| Twoje potrzeby | Rekomendacja | Dlaczego |
|---|---|---|
| Materiały inżynieryjne (PC, nylon, CF) | QIDI i-Fast + podwójny ekstruder w pełni metalowy | Jedyny system z dwoma w pełni metalowymi hotendami o temperaturze 350°C, obudowany, z dyszami hartowanymi |
| Wielokolorowe wydruki dekoracyjne | Bambu X1C + AMS | Najłatwiejsze drukowanie wielokolorowe, do 16 kolorów, najwyższa szybkość, najlepsza jakość od razu po wyjęciu z pudełka |
| Wielomateriałowy druk budżetowy | Prusa MK4 + MMU3 | 1099 USD, otwarte oprogramowanie, 5 materiałów, niezawodna społeczność |
| Produkcja / powielanie | Flashforge Creator 4 lub Raise3D E2 | Tryb powielania IDEX drukuje jednocześnie dwie części |
| Druk dwugłowicowy dla początkujących | Creality CR-10 SE Dual | Cena od 649 USD, możliwość nauki druku dwukolorowego bez dużej inwestycji |
| Rozpuszczalne podłoże podporowe z PVA do złożonych części | QIDI i-Fast + podwójny ekstruder w pełni metalowy | Prawdziwa podwójna głowica hotend z niezależną regulacją temperatury, niezawodna obsługa PVA, obudowana konstrukcja |
| TPU + sztywne materiały wielomateriałowe | QIDI i-Fast + podwójny ekstruder w pełni metalowy | Podwójny napęd bezpośredni lepiej obsługuje TPU niż układ Bowdena lub MMU |
| Profesjonalne / przemysłowe | Raise3D E2 | Jakość wykonania, wsparcie, filtracja HEPA, niezawodność |
Prawdziwa podwójna głowica hotend a MMU: co jest lepsze?
| Czynnik | Prawdziwa podwójna głowica hotend (QIDI) | MMU (Bambu/Prusa) |
|---|---|---|
| Liczba materiałów | 2 | 4-16 |
| Niezależna regulacja temperatury | Tak (różne materiały) | Nie (ta sama temperatura) |
| Odpad filamentu | Małe (tylko wieża czyszcząca) | Duże (przepłukiwanie przy każdej zmianie) |
| Szybkość zmiany materiału | Szybka (przełączenie dyszy w 3 s) | Wolna (zmiana filamentu trwa 10–15 s) |
| Obsługa PVA | Doskonała (dedykowana dysza) | Problematyczna (PVA zatyka MMU) |
| Obsługa TPU | Doskonała (napęd bezpośredni) | Słaba (TPU zatyka selektor) |
| Materiały wysokotemperaturowe | Tak (w pełni metalowa, 350°C) | Ograniczona (pojedyncza dysza 300°C) |
| Możliwość drukowania wielokolorowego | Tylko 2 kolory | 4–16 kolorów |
| Wyrównanie dysz | Wymagane (przesunięcie X/Y) | Niepotrzebne (pojedyncza dysza) |
| Ryzyko wyciekania filamentu | Średnie (nieaktywna dysza) | Niskie (brak nieaktywnej dyszy) |
Ostateczny werdykt
Najlepszy do zastosowań inżynieryjnych i wielu materiałów: QIDI i-Fast + podwójny ekstruder w pełni metalowy (łącznie 1079 USD)
Dla użytkowników, którzy potrzebują drukować z materiałów inżynieryjnych (PC, nylon, włókno węglowe) przy użyciu podwójnego wytłaczania lub rozpuszczalnych podpór z PVA, QIDI i-Fast z podwójnym całkowicie metalowym ekstruderem jest zdecydowanie najlepszym wyborem. To jedyny system z dwiema niezależnymi, całkowicie metalowymi głowicami hotend o temperaturze 350°C, podwójnym napędem bezpośrednim do TPU, zamkniętą komorą i dyszami z hartowanej stali — a wszystko to za 1079 USD (lub 179,99 USD, jeśli masz już i-Fast). Konstrukcja z prawdziwym podwójnym hotendem obsługuje podpory PVA i wydruki wielomateriałowe niezawodniej niż systemy MMU, a możliwość drukowania w temperaturze 350°C pozwala stosować materiały inżynieryjne, których Bambu i Prusa nie mogą drukować.
Najlepszy do wielu kolorów: Bambu Lab X1C + AMS (1499 USD)
Jeśli Twoim głównym celem są dekoracyjne wydruki wielokolorowe i łatwość obsługi, Bambu X1C z AMS to najlepszy wybór. Obsługuje do 16 kolorów, automatyczne przełączanie i oferuje najwyższe prędkości druku. Jest jednak ograniczona do 300°C, generuje znaczne ilości odpadów filamentu z wież czyszczących i słabo radzi sobie z PVA oraz TPU w systemie AMS. To system wielokolorowy, a nie prawdziwy system wielomateriałowy.
Najlepszy wybór budżetowy: Prusa MK4 + MMU3 (1099 USD)
Hobbystom z ograniczonym budżetem, którzy chcą drukować z wielu materiałów, Prusa MK4 z MMU3 oferuje 5 materiałów, możliwość naprawy dzięki otwartemu oprogramowaniu oraz doskonałe wsparcie społeczności za 1099 USD. Jej ograniczeniem jest temperatura 300°C, brak zamkniętej komory, a MMU3 ma problemy z odpadami filamentu i zacięciami, ale jest to najbardziej przystępny cenowo renomowany system wielomateriałowy.