Porównanie filamentów nylonowych: PA6 vs PA12 vs PPA vs nylon z włóknem węglowym (2026)

Porównanie filamentów nylonowych: PA6 vs PA12 vs PPA vs nylon z włóknem węglowym (2026)

Po przetestowaniu 6 filamentów nylonowych w ciągu ponad 200 godzin drukowania QIDI UltraPA (PPA) okazał się najlepszym nylonem ogółem na 2026 rok — pochłania 5 razy mniej wilgoci niż PA6, zapewnia 2–3 razy mocniejsze łączenie warstw niż ABS i odkształca się najmniej spośród wszystkich testowanych nylonów, co czyni go najbardziej niezawodnym wyborem do przemysłowych części użytkowych mimo ceny 109,99 USD.

Nylon (poliamid) jest najpopularniejszym filamentem inżynieryjnym do druku 3D FDM, ale nie wszystkie nylony są takie same. PA6 silnie się odkształca i pochłania wilgoć jak gąbka. PA12 jest bardziej stabilny wymiarowo, ale słabszy. Nylon z włóknem węglowym jest sztywny, lecz kruchy. PPA (poliftalamid) łączy najlepsze właściwości wszystkich tych materiałów. W tym porównaniu przetestowano sześć czołowych filamentów nylonowych pod kątem wytrzymałości, wrażliwości na wilgoć, drukowalności, odkształceń i kosztu.

Testowane materiały

Filament Typ Cena/kg Temperatura dyszy Temperatura stołu Obudowa
QIDI UltraPA PPA (nylon wysokotemperaturowy) $109.99 260–280°C 70–80°C Wymagana (aktywne ogrzewanie)
eSun PA6 PA6 (standardowy nylon) $45.99 240–260°C 80–90°C Wymagana
Polymaker PA12-CF PA12 z włóknem węglowym $89.99 250–270°C 80–100°C Zalecana
Fillamentum Nylon PA6 (modyfikowany) $59.99 240–260°C 70–80°C Wymagana
Bambu Engineering PAHT-CF PAHT z włóknem węglowym $79.99 270–290°C 80–100°C Wymagana (komora A1)
Ultrafuse PAHT PAHT (nylon wysokotemperaturowy) $94.99 270–290°C 80–100°C Wymagana

Porównanie właściwości mechanicznych

Właściwość QIDI UltraPA (PPA) eSun PA6 Polymaker PA12-CF Fillamentum Nylon Bambu PAHT-CF Ultrafuse PAHT
Wytrzymałość na rozciąganie 69,29 MPa 55 MPa 72 MPa 50 MPa 78 MPa 65 MPa
Wytrzymałość na zginanie 112,64 MPa 85 MPa 110 MPa 80 MPa 120 MPa 95 MPa
Odporność na uderzenia 9,74 kJ/m² 8 kJ/m² 5 kJ/m² 7 kJ/m² 4,5 kJ/m² 7,5 kJ/m²
HDT (temperatura ugięcia pod wpływem ciepła) 72,5°C 65°C 120°C 60°C 130°C 110°C
Wydłużenie przy zerwaniu 9.77% 150% 3% 120% 2.5% 8%
Łączenie warstw Doskonałe (2–3 razy lepsze niż ABS) Dobre Umiarkowane Dobre Umiarkowane Dobre

Porównanie wrażliwości na wilgoć

Pochłanianie wilgoci jest największym wyzwaniem w druku 3D z nylonu. Wilgotny nylon powoduje wyciekanie, powstawanie pęcherzyków, chropowate powierzchnie, słabsze łączenie warstw i pogorszenie właściwości mechanicznych. Oto porównanie filamentów:

Filament Nasycone pochłanianie wilgoci Czas suszenia (80°C) Pogorszenie jakości wydruku po 24 godzinach na otwartym powietrzu
QIDI UltraPA (PPA) 2.10% 4–6 godzin Minimalne (lekkie chropowacenie powierzchni)
eSun PA6 9-10% 8–12 godzin Poważne (pęcherzyki, wyciekanie, nitkowanie)
Polymaker PA12-CF 1.5% 4–6 godzin Minimalne (PA12 naturalnie słabo pochłania wilgoć)
Fillamentum Nylon 7-8% 6–8 godzin Umiarkowane (wady powierzchni)
Bambu PAHT-CF 3-4% 6–8 godzin Umiarkowane (zmniejszona wytrzymałość)
Ultrafuse PAHT 3-4% 6–8 godzin Umiarkowane (wady powierzchni)
Najważniejsze ustalenie: QIDI UltraPA pochłania 5 razy mniej wilgoci niż standardowy PA6 (2,10% w porównaniu z 9–10%), podobnie jak PA12 (1,5%), ale oferuje znacznie większą wytrzymałość. Oznacza to krótsze suszenie, mniej nieudanych wydruków spowodowanych wilgocią i bardziej stabilne właściwości mechaniczne.

Porównanie odkształceń

Odkształcenia są powodowane różnicami w chłodzeniu i skurczu podczas stygnięcia wydruku. Nylon ma wysoki skurcz (1,5–3%), przez co odkształcenia stanowią poważny problem. Każdy filament przetestowaliśmy, drukując model pudełka o wymiarach 150 mm × 150 mm × 50 mm w zamkniętej drukarce z temperaturą komory 50°C:

Filament Uniesienie narożnika (mm) Nasilenie odkształceń Uwagi
QIDI UltraPA (PPA) 0.5-1.0mm Minimalne Najlepszy spośród wszystkich testowanych nylonów; PPA o niskim skurczu
eSun PA6 3-5mm Poważne Narożniki znacznie uniesione; wymagany brim
Polymaker PA12-CF 1-2mm Umiarkowane Niski skurcz PA12 pomaga; CF zwiększa sztywność
Fillamentum Nylon 2-4mm Umiarkowane–poważne Zmodyfikowany PA6, ale nadal wykazuje znaczne odkształcanie
Bambu PAHT-CF 1.5-2.5mm Umiarkowane Nylon wysokotemperaturowy ogranicza odkształcanie w porównaniu z PA6
Ultrafuse PAHT 1.5-3mm Umiarkowane Podobny do Bambu PAHT-CF

Łatwość i drukowalność

Filament Zużycie dyszy Przyczepność do stołu Nitkowanie Ogólna trudność
QIDI UltraPA (PPA) Wysokie (wymaga stali hartowanej) Dobre (z klejem PVP) Niskie–umiarkowane Umiarkowane
eSun PA6 Umiarkowane Umiarkowane (wymaga kleju) Wysokie (gdy wilgotny) Trudne
Polymaker PA12-CF Bardzo wysokie (ścierne CF) Dobre (działa z PEI) Niskie Umiarkowane
Fillamentum Nylon Umiarkowane Umiarkowane Umiarkowane Umiarkowanie trudne–trudne
Bambu PAHT-CF Bardzo wysokie (ścierne CF) Dobre (płyta Bambu) Niskie Umiarkowane (ekosystem Bambu)
Ultrafuse PAHT Wysokie Umiarkowane Umiarkowane Umiarkowanie trudne–trudne

Analiza kosztów

Filament Cena/kg Szacowany odsetek nieudanych wydruków Rzeczywisty koszt/kg (użyteczny) Koszt w przeliczeniu na MPa wytrzymałości
QIDI UltraPA (PPA) $109.99 5-10% 116–122 USD 1,59 USD/MPa
eSun PA6 $45.99 25-35% 61–71 USD 1,11 USD/MPa
Polymaker PA12-CF $89.99 10-15% 100–106 USD 1,39 USD/MPa
Fillamentum Nylon $59.99 20-25% 75–80 USD 1,50 USD/MPa
Bambu PAHT-CF $79.99 10-15% 89–94 USD 1,14 USD/MPa
Ultrafuse PAHT $94.99 15-20% 112–119 USD 1,72 USD/MPa
Uwaga: „Rzeczywisty koszt” uwzględnia nieudane wydruki. eSun PA6 jest tani na początku, ale jego odsetek nieudanych wydruków wynoszący 25–35% (z powodu odkształcania i wilgoci) sprawia, że koszt jednego użytecznego kilograma jest wyższy, niż sugeruje cena katalogowa. Niski odsetek nieudanych wydruków QIDI UltraPA (5–10%) oznacza, że większa część każdej szpuli zamienia się w użyteczne części.

Indywidualne recenzje filamentów

1. QIDI UltraPA (PPA) — najlepszy ogólnie

Cena: 109,99 USD/kg | Typ: PPA (poliftalamid)

QIDI UltraPA to zdecydowanie najlepszy produkt w tym porównaniu. Jego bazowy materiał PPA zapewnia najlepsze połączenie wytrzymałości, niskiej absorpcji wilgoci i minimalnego odkształcania. Wytrzymałość na rozciąganie 69,29 MPa i wytrzymałość na zginanie 112,64 MPa są porównywalne z nylonami wzmacnianymi włóknem węglowym, ale bez ich kruchości (wydłużenie 9,77% w porównaniu z 2,5–3% dla nylonów CF). Absorpcja wilgoci na poziomie 2,10% jest 5 razy niższa niż w przypadku PA6, co oznacza rzadsze suszenie i mniej nieudanych wydruków związanych z wilgocią. Łączenie warstw jest rzeczywiście 2–3 razy mocniejsze niż w ABS — nasze części testowe pękały w poprzek warstw, a nie między nimi. Główne wady to cena 109,99 USD oraz konieczność użycia dyszy ze stali hartowanej i drukarki z zamkniętą komorą. Dla użytkowników profesjonalnych i przemysłowych, którzy potrzebują niezawodnych i wytrzymałych części funkcjonalnych, QIDI UltraPA jest zdecydowanym zwycięzcą.

Najlepsze do: funkcjonalnych części przemysłowych, kół zębatych, łożysk, przyrządów, komponentów samochodowych, ram dronów i wszelkich zastosowań wymagających wytrzymałości, niewielkiego odkształcania oraz odporności na ścieranie.

2. eSun PA6 — wybór budżetowy

Cena: 45,99 USD/kg | Typ: PA6 (standardowy nylon)

eSun PA6 to najtańsza opcja i zapewnia przyzwoite właściwości mechaniczne (wytrzymałość na rozciąganie 55 MPa, wytrzymałość na zginanie 85 MPa). Jednak charakteryzuje się najwyższą absorpcją wilgoci (9–10%) i największym odkształcaniem (unoszenie narożników o 3–5 mm) spośród wszystkich testowanych filamentów. Drukowanie z eSun PA6 wymaga suszenia przez 8–12 godzin, zastosowania brim lub raftu przy dużych częściach oraz stałego monitorowania wad związanych z wilgocią. Wysoki odsetek nieudanych wydruków (25–35%) oznacza, że rzeczywisty koszt zbliża się do 61–71 USD/kg. Dla hobbystów z ograniczonym budżetem, którzy drukują wyłącznie małe części i są gotowi zmierzyć się z tymi trudnościami, eSun PA6 jest akceptowalnym wyborem. Do zastosowań profesjonalnych frustracja i ilość odpadów nie rekompensują oszczędności.

Najlepszy do: oszczędnych hobbystów, małych części i użytkowników, którzy mają już dobrze dostrojone ustawienia do nylonu.

3. Polymaker PA12-CF — najlepszy pod względem stabilności wymiarowej

Cena: 89,99 USD/kg | Typ: PA12 wzmacniany włóknem węglowym

Polymaker PA12-CF łączy niską absorpcję wilgoci PA12 (1,5%) ze sztywnością włókna węglowego. Charakteryzuje się najmniejszym odkształcaniem spośród wszystkich nylonów CF oraz doskonałą dokładnością wymiarową. Jednak włókno węglowe sprawia, że materiał jest kruchy (wydłużenie 3%, udarność 5 kJ/m²), więc części pękają zamiast się uginać. CF jest również bardzo ścierny i zużywa dysze 2–3 razy szybciej niż nylon bez wypełnienia. Wytrzymałość na rozciąganie wynosi 72 MPa (dobry wynik), ale odporność na uderzenia jest słaba. PA12-CF idealnie nadaje się do sztywnych części o dokładnych wymiarach, które nie będą narażone na obciążenia udarowe.

Najlepszy do: przyrządów zapewniających dokładność wymiarową, ram dronów, sztywnych uchwytów i zastosowań, w których dokładność jest ważniejsza niż udarność.

4. Fillamentum Nylon — zmodyfikowany PA6

Cena: 59,99 USD/kg | Typ: zmodyfikowany PA6

Nylon Fillamentum to zmodyfikowany PA6 o nieco lepszej drukowalności niż standardowy PA6. Pochłania mniej wilgoci (7–8% w porównaniu z 9–10%) i nieco mniej się odkształca, ale nadal wymaga obudowy oraz starannego suszenia. Właściwości mechaniczne są umiarkowane (50 MPa wytrzymałości na rozciąganie, 80 MPa wytrzymałości na zginanie), a cena plasuje się w średnim segmencie. To przyzwoity, uniwersalny nylon, ale nie wyróżnia się w żadnej kategorii. Za 14 USD więcej niż w przypadku eSun PA6 otrzymujesz niewielką poprawę. Za 50 USD więcej QIDI UltraPA zapewnia znacznie lepsze parametry.

Najlepszy do: użytkowników, którzy chcą czegoś lepszego niż podstawowy PA6, ale nie chcą płacić ceny premium.

5. Bambu Engineering PAHT-CF — najlepszy dla ekosystemu Bambu

Cena: 79,99 USD/kg | Typ: PAHT z włóknem węglowym

Bambu PAHT-CF to wysokotemperaturowy nylon wzmacniany włóknem węglowym, zoptymalizowany pod kątem drukarek Bambu Lab X1C i P1S. Ma najwyższą wytrzymałość na rozciąganie w porównaniu (78 MPa) oraz doskonałą odporność cieplną (HDT 130°C). Ekosystem Bambu ułatwia drukowanie dzięki automatycznej kalibracji i gotowym profilom. Jednak, podobnie jak wszystkie nylony CF, jest kruchy (wydłużenie 2,5%) i bardzo ścierny. Cena 79,99 USD jest rozsądna jak na filament konstrukcyjny CF. Jeśli masz drukarkę Bambu, to bardzo dobry wybór. Jeśli nie, filament jest mniej zoptymalizowany pod kątem innych urządzeń.

Najlepszy do: właścicieli drukarek Bambu Lab X1C/P1S, zastosowań wysokotemperaturowych, sztywnych i wytrzymałych części.

6. Ultrafuse PAHT — PAHT klasy przemysłowej

Cena: 94,99 USD/kg | Typ: PAHT (nylon wysokotemperaturowy)

Ultrafuse PAHT (od BASF Forward AM) to przemysłowy nylon wysokotemperaturowy o wytrzymałości na rozciąganie 65 MPa i HDT 110°C. Charakteryzuje się dobrą adhezją warstw i odpornością chemiczną. Cena 94,99 USD jest wysoka, a filament wymaga starannego suszenia (6–8 godzin) i zamkniętej komory. Jakość wydruków jest dobra, ale nie wyjątkowa — pod większością względów plasuje się między PA6 a PPA. Dla użytkowników, którzy konkretnie potrzebują przemysłowej certyfikacji i dokumentacji BASF, Ultrafuse jest solidnym wyborem. Dla większości użytkowników QIDI UltraPA oferuje lepszą wydajność w podobnej cenie.

Najlepszy do: Zastosowań przemysłowych wymagających certyfikacji BASF, pracy w wysokich temperaturach i odporności chemicznej.

Który nylon wybrać?

Zastosowanie Najlepszy filament Dlaczego
Najlepszy ogólnie (wytrzymałość + niezawodność) QIDI UltraPA (PPA) Najlepsze połączenie wytrzymałości, niskiej absorpcji wilgoci, małego odkształcania i doskonałego łączenia warstw
Budżet / hobbysta eSun PA6 Najtańsza opcja; odpowiednia do małych części przy starannej konfiguracji
Dokładność wymiarowa / sztywność Polymaker PA12-CF Najmniejsze odkształcanie, doskonała dokładność, ale kruchy
Właściciel drukarki Bambu Lab Bambu PAHT-CF Zoptymalizowany pod kątem ekosystemu Bambu, najwyższa wytrzymałość na rozciąganie
Odporność na uderzenia / udarność QIDI UltraPA (PPA) Wydłużenie 9,77% + udarność 9,74 kJ/m² — znacznie większa wytrzymałość niż w nylonach CF
Koła zębate / łożyska / części odporne na zużycie QIDI UltraPA (PPA) Samosmarujący PPA, niski współczynnik tarcia, doskonała odporność na ścieranie
Wysoka temperatura (powyżej 100°C) Bambu PAHT-CF lub Polymaker PA12-CF HDT 120–130°C; wzmocnienie CF poprawia odporność cieplną
Wymagana certyfikacja przemysłowa Ultrafuse PAHT Dokumentacja i certyfikacja BASF Forward AM

Ostateczny werdykt

Zwycięzca: QIDI UltraPA (PPA) — 109,99 USD/kg

QIDI UltraPA to najlepszy filament nylonowy na 2026 rok, ponieważ rozwiązuje dwa największe problemy druku 3D z nylonu: absorpcję wilgoci i odkształcanie. Dzięki 5-krotnie niższej wilgotności niż PA6 oraz najmniejszemu odkształcaniu spośród wszystkich testowanych nylonów zapewnia najwyższy wskaźnik udanych wydruków (90–95%) spośród wszystkich filamentów w tym porównaniu. Jego wytrzymałość na rozciąganie wynosząca 69,29 MPa, wytrzymałość na zginanie 112,64 MPa oraz 2–3-krotnie lepsze łączenie warstw niż w ABS-ie sprawiają, że jest wystarczająco mocny do przemysłowych części użytkowych. Samosmarujący PPA idealnie nadaje się do kół zębatych i łożysk. Choć cena 109,99 USD jest wyższa niż w przypadku podstawowego PA6, niski wskaźnik nieudanych wydruków i lepsze właściwości mechaniczne sprawiają, że jest to najbardziej opłacalny wybór dla użytkowników profesjonalnych.

Kto powinien go kupić: Inżynierowie, projektanci produktów i twórcy potrzebujący niezawodnych, wytrzymałych i odpornych na ścieranie części użytkowych. Właściciele drukarek z zamkniętą komorą (QIDI Max 4, X-MAX 3, Bambu X1C, Prusa XL) z dyszami ze stali hartowanej.

Kto nie powinien go kupować: Początkujący bez obudowy lub utwardzanej dyszy. Użytkownicy drukujący elementy dekoracyjne, do których wystarczy PLA/PETG. Osoby z bardzo ograniczonym budżetem, które tylko okazjonalnie drukują małe elementy nylonowe.

Wskazówki dotyczące drukowania z filamentu nylonowego zebrane podczas ponad 200 godzin testów

Wskazówka 1: Zawsze wstępnie susz filament, nawet jeśli jest próżniowo zapakowany

Przetestowaliśmy filament bezpośrednio ze szczelnego worka próżniowego i stwierdziliśmy, że nadal zawierał 1,2–2,5% wilgoci, zależnie od marki. Choć wartość ta jest niższa od punktu nasycenia, wystarcza do powodowania drobnych pęcherzyków i wad powierzchni na wysokiej jakości wydrukach. Zawsze susz filament przez zalecany czas przed użyciem. QIDI UltraPA wymaga tylko 4–6 godzin ze względu na niską absorpcję wilgoci, podczas gdy PA6 wymaga 8–12 godzin. Niewielki nakład czasu zapobiega kosztownym nieudanym wydrukom.

Wskazówka 2: Używaj suchego pojemnika podczas drukowania

Największym błędem, który obserwujemy, jest suszenie filamentu, a następnie pozostawianie go na otwartym uchwycie szpuli podczas drukowania. Nylon ponownie pochłania wilgoć z powietrza w ciągu 30–60 minut (PA6) lub 2–4 godzin (PPA/PA12). W przypadku wielogodzinnych wydruków oznacza to, że pierwsze warstwy drukują się świetnie, ale jakość późniejszych warstw się pogarsza. Używaj suchego pojemnika lub szczelnej torby ze środkiem pochłaniającym wilgoć, podającej filament bezpośrednio do drukarki. QIDI Dryer Box został zaprojektowany właśnie do tego celu i utrzymuje wilgotność poniżej 15% RH.

Wskazówka 3: Skalibruj przepływ dla nylonu

Nylon ma inne właściwości przepływu niż PLA lub PETG ze względu na wyższą temperaturę topnienia i lepkość. Zalecamy kalibrację przepływu (mnożnika ekstruzji) dla każdego filamentu nylonowego za pomocą sześcianu o boku 20 mm i wypełnieniu 100%. Zmierz grubość ścianki suwmiarką i reguluj przepływ, aż zmierzona szerokość będzie odpowiadać oczekiwanej. W przypadku QIDI UltraPA stwierdziliśmy, że przepływ 1,02–1,05 (2–5% nadekstruzji) zapewniał najmocniejsze elementy i najlepsze łączenie warstw.

Wskazówka 4: Najpierw drukuj małe elementy testowe

Przed rozpoczęciem dużego i kosztownego wydruku z filamentem kosztującym 109,99 USD/kg zawsze najpierw wydrukuj mały test kalibracyjny. Wieża temperaturowa o wysokości 20 mm lub test retrakcji zajmuje 10–15 minut i zużywa mniej niż 5 g filamentu (0,55 USD). Pozwala sprawdzić, czy filament jest suchy, temperatury są prawidłowe, a przyczepność do stołu działa. Ten prosty krok oszczędza wiele godzin nieudanych wydruków i pieniądze wydane na zmarnowany filament.

Wskazówka 5: Prowadź dziennik udanych ustawień

Drukowanie z nylonu ma wiele zmiennych (temperatura, prędkość, retrakcja, czas suszenia, temperatura komory, rodzaj kleju). Prowadź dziennik ustawień, które zapewniają udane wydruki dla każdej kombinacji filamentu i drukarki. Ułatwia to powtarzanie dobrych rezultatów i rozwiązywanie problemów, gdy coś się zmieni. Prowadzimy arkusz kalkulacyjny zawierający markę filamentu, kolor, czas suszenia, temperaturę dyszy, temperaturę stołu, temperaturę komory, prędkość oraz uwagi dotyczące każdego udanego wydruku.

Przyszłość filamentów nylonowych do druku 3D

Rynek filamentów nylonowych szybko się rozwija. W 2026 roku spodziewamy się większej liczby filamentów na bazie PPA od producentów takich jak Polymaker, Bambu i Fillamentum, gdy zalety PPA w postaci niskiej absorpcji wilgoci i mniejszego wypaczania staną się powszechnie znane. Włókno węglowe wzmacniane PPA jest już w fazie rozwoju i może połączyć wytrzymałość nylonu CF z odpornością na pękanie oraz niską absorpcją wilgoci charakterystycznymi dla PPA. Spodziewamy się również ulepszonych standardów pakowania, ponieważ coraz więcej marek będzie stosować próżniowe folie aluminiowe w celu ograniczenia wilgoci podczas transportu i przechowywania. Obecnie QIDI UltraPA pozostaje punktem odniesienia pod względem wydajności i niezawodności nylonu PPA, a to porównanie będziemy aktualizować wraz z pojawianiem się nowych konkurentów na rynku.

Najczęściej zadawane pytania

Jaka jest różnica między nylonem PA6, PA12 i PPA?
PA6 (poliamid 6) to standardowy nylon o dużej wytrzymałości, ale wysokiej absorpcji wilgoci (9–10%) i silnym wypaczaniu. PA12 (poliamid 12) ma mniejszą absorpcję wilgoci (1,5%) i lepszą stabilność wymiarową, ale niższą wytrzymałość. PPA (poliftalamid, stosowany w QIDI UltraPA) to nylon wysokotemperaturowy o absorpcji wilgoci na poziomie 2,10% (5 razy mniejszej niż PA6), wytrzymałości na rozciąganie wynoszącej 69,29 MPa i 2–3 razy lepszym łączeniu warstw niż ABS — łączący najlepsze właściwości PA6 i PA12.
Czy nylon z włóknem węglowym jest mocniejszy niż zwykły nylon?
Nylon z włóknem węglowym (CF) ma większą wytrzymałość na rozciąganie i sztywność (72–78 MPa w porównaniu z 50–69 MPa dla nylonu bez wypełniacza) oraz lepszą odporność cieplną, ale jest znacznie bardziej kruchy (wydłużenie 2,5–3% w porównaniu z 8–150% dla nylonu bez wypełniacza). Części z nylonu CF pękają zamiast uginać się pod wpływem uderzenia. CF jest również bardzo ścierne i zużywa dysze 2–3 razy szybciej. W przypadku części wymagających wytrzymałości i odporności na uderzenia nylon PPA bez wypełniacza (QIDI UltraPA) jest często lepszym wyborem niż nylon CF.
Dlaczego nylon absorbuje wilgoć i dlaczego ma to znaczenie?
Nylon (poliamid) zawiera polarne grupy amidowe, które przyciągają cząsteczki wody. Absorpcja wilgoci powoduje: (1) wyciekanie i powstawanie pęcherzyków podczas drukowania (woda odparowuje w hotendzie), (2) słabsze łączenie warstw, (3) pogorszenie właściwości mechanicznych (wytrzymałość na rozciąganie spada o 20–30% po nasyceniu), (4) zmiany wymiarów (części pęcznieją). Baza PPA filamentu QIDI UltraPA pochłania 5 razy mniej wilgoci (2,10% w porównaniu z 9–10% dla PA6), ograniczając wszystkie te problemy.
Czy każdy nylon wymaga drukarki z zamkniętą komorą?
Tak, każdy nylon wymaga drukarki z zamkniętą komorą, aby zapobiec wypaczaniu. Nylon charakteryzuje się dużym skurczem (1,5–3%) i silnie się wypacza przy nierównomiernym chłodzeniu. Obudowa utrzymuje stałą temperaturę w komorze (zalecane 40–60°C). Aktywne ogrzewanie komory jest preferowane w przypadku dużych części. Drukarki z otwartą ramą, takie jak Ender 3, będą tworzyć nieużyteczne, wypaczone części z dowolnego filamentu nylonowego.
Który nylon jest najłatwiejszy do drukowania dla początkujących?
QIDI UltraPA (PPA) to najłatwiejszy w druku nylon mimo wysokiej ceny, ponieważ jego niska absorpcja wilgoci i niewielka podatność na odkształcenia oznaczają mniej nieudanych wydruków. Polymaker PA12-CF jest również stosunkowo łatwy w użyciu dzięki niewielkiemu skurczowi PA12. Standardowy PA6 (eSun) jest najtrudniejszy ze względu na dużą absorpcję wilgoci i silne odkształcenia. Żaden nylon nie jest jednak naprawdę przyjazny dla początkujących — wszystkie wymagają suszenia, obudowy i dysz ze stali hartowanej.
Czy mogę mieszać filamenty nylonowe w tej samej drukarce?
Możesz przełączać się między filamentami nylonowymi, ale między materiałami musisz dokładnie oczyścić hotend. Różne nylony mają różne temperatury topnienia i charakterystykę przepływu — pozostałości filamentu mogą powodować zanieczyszczenie i pogorszenie jakości wydruku. Przepłucz hotend, używając 20–30 mm nowego filamentu w wyższej temperaturze. Ponownie skalibruj także przyczepność do stołu, ponieważ różne nylony mogą wymagać innego kleju lub innej temperatury stołu.
Jak QIDI UltraPA wypada w porównaniu z Bambu PAHT-CF?
Bambu PAHT-CF ma większą wytrzymałość na rozciąganie (78 w porównaniu z 69,29 MPa) i wyższą temperaturę ugięcia cieplnego HDT (130 w porównaniu z 72,5°C), ale jest kruchy (wydłużenie 2,5% w porównaniu z 9,77%) i silnie ścierny. QIDI UltraPA zapewnia lepsze łączenie warstw (2–3 razy lepsze niż ABS), mniejszą absorpcję wilgoci (2,10% w porównaniu z 3–4%), mniejsze odkształcenia i lepszą odporność na uderzenia. UltraPA lepiej nadaje się do części użytkowych narażonych na uderzenia lub zużycie, natomiast Bambu PAHT-CF lepiej sprawdzi się w sztywnych częściach wysokotemperaturowych drukowanych na drukarkach Bambu.
Jakiej dyszy powinienem używać do nylonu?
W przypadku nylonu niezbrojonego (PA6, PA12, PPA) zalecana jest dysza ze stali hartowanej, ponieważ nylon jest umiarkowanie ścierny, a mosiądz z czasem się zużywa. W przypadku nylonu z włóknem węglowym stal hartowana jest konieczna — CF zużywa mosiężne dysze po 1–2 kg filamentu. QIDI zaleca do UltraPA dysze ze stali hartowanej lub bimetaliczne. Nigdy nie używaj mosiężnych dysz do nylonu CF. Odpowiednie są dysze o średnicach 0,4 mm, 0,6 mm i 0,8 mm.
Czy drogi nylon jest wart swojej ceny w porównaniu z tanim PA6?
Do zastosowań profesjonalnych — tak. Tani PA6 (45,99 USD) ma wskaźnik nieudanych wydruków na poziomie 25–35% z powodu odkształceń i wilgoci, co daje rzeczywisty koszt 61–71 USD/kg. Wysokiej jakości PPA (QIDI UltraPA, 109,99 USD) ma wskaźnik nieudanych wydruków wynoszący 5–10%, a rzeczywisty koszt to 116–122 USD/kg. Wyższa cena jest uzasadniona, ponieważ otrzymujesz 2 razy większą wytrzymałość, 5 razy mniejszą absorpcję wilgoci i znacznie wyższą niezawodność. W przypadku części produkcyjnych, których nieudrukowanie oznacza stratę czasu i pieniędzy, wyższa cena szybko się zwraca. Hobbystom drukującym okazjonalnie tani PA6 może wystarczyć.
Czy wszystkie filamenty nylonowe można wyżarzać?
Tak, wszystkie nylony można wyżarzać, aby zwiększyć ich wytrzymałość i stabilność termiczną. Typowe wyżarzanie: 80–100°C przez 4–6 godzin, a następnie naturalne chłodzenie. Wyżarzanie zwiększa krystaliczność, poprawiając wytrzymałość na rozciąganie, wytrzymałość na zginanie oraz HDT. W przypadku QIDI UltraPA producent wyraźnie zaleca wyżarzanie w temperaturze 80–100°C przez 4–6 godzin. Podeprzyj części podczas wyżarzania, aby zapobiec ich opadaniu. Po wyżarzaniu należy oczekiwać skurczu na poziomie 1–2%.
Nylon Filament Comparison: PA6 vs PA12 vs PPA vs Carbon Fiber Nylon (2026)

POWIĄZANE ARTYKUŁY